fffëÜWE^IDgëHT'e^RANJt VAN ÜONÜËRDAG 8 OCTOBER 19"g5t TWEEDE BLAD. v«— Onze Vrije Universiteit. In de Christelijke Pers nog over de beteekenis der Vrije Universiteit te gaan handelen, mag welhaast overbodig worden geacht. ,Wie toch, die van harte de Gereformeerde beginselen is toe- gedaan, is eer niet dankbaar voor, dat er in ons vaderland een hoogeschool bestaat, waai' de wetenschap beoefend wordt naai* eisck van Gods .Woord, en waar toekomstige leidslieden des volks I worden gekweekt, die straks ten volle rekening wenschen te honden met de ordinantiën \des Heeren? Maar wat niet overbodig is, dat is: er telkens weer opnieuw aan te her inneren, dat deze wetenschappelijke stichting alleen dan kan voortbestaan en haar vleugelen steeds wijder uitslaan wanneer 't besef levendig blijft, dat de ze Universiteit onze Universiteit is. Dat zij niet maar is: het eigendom van enkele meer op den voorgrond treden de personen, doch een stichting, die destijds op aandrang] van wijlen Dr. Kuyper in het geloof door het g a n- sche Gereformeerde volk in het aan zijn is geroepen, eii die daarom ook n,u nog recht heeft op het gebeld en den finantieelen steun van allen, die tot welken openbaringsvorm van Chris tus' Kerk ook behoorend de Gere formeerde belijdenis van harte zijn toe- En dit laatste schijnt hu wel eens te worden vergeten. Men wil gaarne de vruchten plukken, die deze stichting afwerpt; men is er wel dankbaar voor dat zij behalve thejologen ook tal van Gereformeerde juristen en lit teratoren aan ons volk gegeven heeft en nog voortdurend geeft; maar dat zulks ook in de toekomst alleen dan mogelijk zal blijven, wanneer de liefde en daarmede de offervaardigheid voor de Vrije: Universiteit op hetzelfde hooge peil blijft staan als waarop ze de eer ste 25 jaren stonden, wordt nog niet door een leider ten volle beseft. En toch zonder liefde en zonder geld is ook deze stichting onherroepelijk tot kwij ning en zelfs tenslotte tot endergang gedoemd. En wie, die haar beteekenis voor de uitbreiding van Gods Konink rijk, ook op wetenschappelijk terrein, erkent, zal hiervoor mede verantwoor delijk willen zijn? Het is daarom dan ook, dat alom in den lande een krachtige actie gaande is, om de liefde voor de V. U. weer bjj ons volk aan. te wakkeren, en het te bewegen tot meer daadwerkelijken steun. "Want de financiën onzer Hoo geschool vereischen dringend verster king. Niet alleen^ toch, dat de laats te- jaren de uitgaven toegenomen en de inkomsten verminderd zijn, zoodat het j financieel ©ve'nwicht weer zoo spoedig mogelijk dient hersteld, maar bovendien 1 zullen inde, komende jaren de uitgaven nog aanmerkelijk moeten stijgen, wil' de Universiteit niet 't gevaar loopen de Rijks sub s i d i e, maar bovenal wat veel erger wezen zou -den effec tus civilis (de erkenning door den Staat van de wetenschappelijke graden, aan de V. U. behaald; te verliezen. Wat toch is het geval? Toen in 1880 de Vrije Universiteit werd gesticht, stond %zij aanvankelijk nog niet op één lijn met de openbare Universiteiten. Wel werd haar vanzelf liet recht tot zelf standige, vrije beoefening der Weten schap naar Gereformeerd beginsel of ficiéél allerminst betwist, maar de g r a- d e n, door de V. U. aan haar discipelen verleend, werden door den Staat niet lerkend. Gevolg was dan ook, dat een ieder, die aan de V. U. hetzij in de rechten, hetzij in de letteren stu deerde', genoodzaakt was zijn examens mede aan een der Rijks-universiteiten of aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam af tei leggen, wilde hij straks de bevoiegdhieid bezittein tot het beklemden van een openbare betrekking of ambt Tal van oudere juristen en litterato ren hebbeii dan ook destijds dubbele examens afgelegd en zijn tweemaal gepromoveerd, allereerst om des begin seis wil aan de V. U.^ en daarna 0111 den broode aan een der andere academie's. In dezen, voor de studenten verre van benqdenswaardigen toestand kwam echter in 1305 verandering. De Hoo- ger Onderwijswet van dit jaar dank zij Dr. Kuyper's onvermoeiden ijver tot stand gekomen, plaatste de Vrije Universiteit immers officiéél op één lijn met andere Universiteiten en er kende mitsdien voortaan ook de gra den, die door haar waren verleend. Het afleggen van dubbele examens was daarmede dus overbodig geworden. Maar aan het verleenen van deze rechten verbond de H. O.-wet nu tevens verplichtingen: n.l., dat de V. U. dan binnen 50 jaar een vol le dige Universiteit zou moeten zijn, id.w.z. een Universiteit, in het bezit van vijf faculteiten. Aan de drie bestaan de faculteiten (de Theologische', de Ju ridische, en de Litterariscbe faculteit; zouden dus nog een Medische en een Natuur-Philosophische (Wis- en Natuur kundige; faculteit dienen te worden toe Igevoegd. Een dezer beide faculteiten zou dan na 2£ jaar, de andere na an dermaal 25 jaar aanwezig moeten zijn, wilde men den genoemden effectus ci vilis niet weder verliezen. Nu gevoelt men dus zeker wel, waar om versterking van de financiën der V. U. zoo dringend noodzakelijk is. In 1930 loopt immers de eerste fatale ter mijn van 25 jaar ten einde; moet dus de V. U. in het bezit van vier facul teiten zijn. En, schelen het nu aanvan keltjk, dat deze door de Wet gestelde voorwaarde haar vervulling reeds zeer nabij was, daar de Medische faculteit zich al in het bezit van tweia .professo ren mocht verheugen (en een faculteit volgens de wet compleet is, wanneer er drie hoogleeraren zijn; de jongste be noemingen, die van Prof. Buytendrjk te Groningen en die van Professor Bonman te Utrecht, hebben deze hoop weer ge heel den bodem ingeslagen. Zoo moet dus thans feitelijk weer van voren af aan begonnen worden, en dat terwijl de tijd zoo dringt. Naar verbidt, overwegen H.H. Di recteuren thans, of het niet wensche- lijk is de stichting eener Medische faculteit voorloopig te laten rusten, en eerst tot stichting eener W.is- en Na- tuurkundige faculteit over te gaan. Dit laatste toch zal met veel minder kosten kunnen geschieden, daar de hulp middelen voor het medisch onderwijs schatten golds vragen, hetgeen bij de Wis- en Natuurkundige faculteitniet in dier mate heit gevaj is. Dit tweede plan biedt dus ongetwijfeld meer kans van slagen. Wél wordt daarmede mis schien aan het Gereformeerde volk voor teopig een ideaal ontnomen, ill. van in de naaste toekomst doktoren te kunnen verkrijgen, die aan onze eigen hooge school zijn gevormd; maar, waar alles Staat onder Gods bestel en het tot dus verre opgebouwde weer bij de hand afgebroken is, dient hierin stil te wor den berust. Het is immers gelijk ge hoopt mag worden slechts een kwes tie van uitstel. Maar bovendien, ook het directe practische nut eener Wis- en Natuurkundige faculteit miskenne men niet. Ook daarvan kan ons volk -onder Gods zegefn straks zeker rijke vruchten plukken. Of moet het soms niet alleszins gewenscht, ja nood zakelijk worden geacht, dat er aan de talrijke Christelijke inrichtingen van middelbaar en gymnasiaal onderwijs, waaraan 011s land den laatsten tijd zoo rijk begint te worden, ook leeraren ko men, die zich bij hun onderwijs laten leiden door dei Gereformeerde beginse len? Vooral in de Natuurkunde' de Plantkunde en de Dierkunde, waarbij er zoo ruimschoots gelegenheid bestaat te •wijzen op de grootheid Gods, maar waar bij anderzijds ook juist het gevaar zoo (groot is, dat de aandacht van den Schepper geheel op het schepsel wordt afgeleid. Waarlijk, als men van dezen kant de. zaak beziet, zal men het groot belang eener Wis- en Natuurkundige faculteit aan de Vrij ei Universiteit zeker allerminst ontkennen. We noemden hier slechts een enkel punt, waarom versterking van dein firian ciëelen toestand der V. U. zoo dringend noodzakelijk wordt geacht, omdat juist déze aangelegenheid die noodzakelijk heid wel net beste illustreert. Natuur lijk ware er meer te noemen, zooals b.v. zeer gewenschte versterking der reeds bestaande faculteiten, verbetering der huisvesting,,enz. Maar wat 't voornaam ste is, moet het zwaarste wegen, en dat is op dit oogenblik zeker: het beh0 ud van den effectus civilis. Hoe zal nu het antwoord zijn van het Gereformeerde volkop de bekendma king van de nooden zijner Universiteit? Daaraan behoeft gec 11 oogenblik te wor den getwijfeld. Of het Gereformeerde, volk zou zichzelf verloochenen. Met ter zijde zetting van allerlei (vaak gegron de; bezwaren zal het zien ongetwijfeld opmaken om te behouden hetgeen met veel strijd en opoffering is verkre- Êen, vooral wanneer men bedenkt, dat et ook hierbij gaat om de eere Qods. Want h'et zou een groote smaad zijn, wanneer het werk, dat eenmaal in net geloof is aangevangen, moest gaan kwij nen en straks misschien weer onder gaan, omdat de liefde is verflauwd en als gevolg daarvan, de beurzen geslo ten! blijvejn? Ook in Leiden en omstreken is de actie voor de Vrije Universiteit met kracht ter hand genomen. Allerwege zijn locale comité's opgericht, die in samenwerking met den plaatselijken cor respondent zullen traenten het aantal leden en begunstigers aanmerkelijk uit te breiden. Worde dan hun pogen door God ge zegend. Ontwake wederom de liefde voor de stichting, door Kuyper in het aanzijn geroepen. Want, als er liefde is, dan is er ook gebed, en.dan vloeien straks ook de gaven voor onze Vrije Universiteit. Li^se. RUTS. KERK EN SCHOOL. NED. HERV.. KERK. Drietal: Te Aagtekerke', cand. E. Pot te Hillegom, cand. L. J. C. Vis- beek te Amsterdam en P. J. F. van Voorst Vader te Lochem; Beroep© n: Te Aalsmeer, J. Raams te Rijswijk. Te Molkwerum, cand. C. B. Boere te Capelle a. d. IJssel. Te Den Bommel, H. Japchen te Ede. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Nieuwveen, J. D. Speelman te Sellingen. Te Werkendam, W. Post te Bunschoten. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen: Te Benthuizen, M. Hof man te Krabbendijke. Evangelisatie. Tot opvolger van Ds. J. J. Stam als predikant-evangelist der Ned. Herv. Gemeente^ te Amsterdam benoorden het IJ is opnieuw benoemd Ds. J. C. Ko ningsberger te Blokzijl (Eth.j, die thans de benoeming heeft aangenomen. Bevestiging, Intrede, Afscheid. Zondag werd Ds. F. Bruins ma bij de Geref. Kerk van Meerkerk bevestigd door Ds. A .Jansens, van Langerak, die een predicatie hield, over Efeze 220 tot 22. Des avonds deed Ds. Bruinsma intrede met een leerrede over 1 Cor. 4:1 en 2, waarna de gebruikelijke toe spraken volgden. Ds. G. C. Schellenbe rg nam Zondag j.i. afscheid van de Ned. Herv. ;Gem. te De Cocksdorp met een predi catie over 1 Cor. 16:13. Radio. De Geref. Kerk van Nieuwkoop heieft ter classis Woerden gevraagd, in hoe ver het Kerkrechtelijk geoorloofd wordt geacht, in plaats van 'het houden van een leerdienst, gebruik te maken van 'een radio-tcestei ter beluistering van een radiopreek. Een commissie van advies werd be noemd, teneinde de volgende tring ter zake voor te lichten. Be eer van den predikantenstand gered In een der Noordduitsche Hanzeste den is een schoolboekje verschenen met allerlei kinderversjes, spelen, grap pige illustraties, enz. Ook de mooie Michaeliskerk was af gebeeld, met een knaap ervoor en het (overoude kinderversje «er onder: Ich bin der Herr Pastor, ich predige euch was vor; und wenn ich nicht mehr weiter kan dann fang ich wieder von vornei an. Eenigen tijd later kreeg de onderwij zer, die namens de samenstellers van het hoekje had geteekend, bezoek van een der predikanten, die zich namens de Stadssynode over dat versje kwam Deklagen,'het zou de eer van den pre dikantenstand aantasten en moest uit het boekje verdwijnen, anders zou er werk van gemaakt worden. Tenslotte werd men het eens over de .wijziging in: Ich bin der „kleine"' Hen- Pastor.... Zoo mocht het versje voortaan ver schijnen en de eer van den predikan- tens tand was gered. v - De Bijbel in 835 talen. Door het Britsche Bijbelgenootschap is thans de Bqbel in 833 talen over gezet. De lijst van uitgaven betreft niet alleen die van het Britsche en Buiten- landsche Bijbelgenootschap, maar ook die van overzettingen door andere ver enigingen, zendingsgenootschappen Bij belvereenigingen? en particuliere uitge vers bewerkstelligd. Bjj den aanvang der 19de ee.uw wa ren Bijbels en Bijbelgedeelten slechts in 771 talen verspreid. In 1900 was dit aantal gegroeid tot 567^ en thans is dit gestegen tot 835 talen. Toen het Britsche Bijbelgenootschap in 1804 werd opgericht waren er Bjj- bels en Bijbelgedeelten nog slechts in 72 talen. Het genootschap wist voor leigen rekening in den loop der jaren in 576 talen over te zetten en bijna om de 0 weken ziet een Bijbelgedeelte in •een nieuwe .taal het licht. Bezienswaardig is d uitgebreide bi bliotheek van het g. 1 schap, welke Bijbels bevat in 820 urscheidene ta ten. j Protestantsch Vlaanderen. In België is opgericht da vereeniging! „Protestantsch .Vlaanderen", welke ten doel heeft, de Roomschen wakker te schudden en de Protestanten een bazuin Stoot te doen hooré|n. Wijzend op de beteekenis, die de strijd der Vlamingen heeft gehad voor het doorwerken der Reformatie in Ne derland, treedt de vereeniging apolo getisch op. Voor de Roornsch Katholieken in Bel gië geeft de vereeniging een gratis or gaan uit, getiteld „De Gelooisgetuige" terwijl het in de bedoeling ligt ook voor de Protestanten een eigen blad uit te geven. Een methodisch plan de compagne werd in elkander gezet en een specifiek Vlaamsch-Protestantsch geluid wil men laten hooren. In het bestuur hebben o.m. zitting: Ds. J. v. Puyvelde, Methodistisch predi kant te Mechelem; voorzitter. P. Simons te Brussel, secretaris. Mevr. Ds. L. LauwersPee te Brussel, penningmees- BINNENLAND. De nationale radio-omroep. Om zitting te nemen in de door den minister van waterstaat te benoemen commissie van advies zijn, naar de N. R. Ct. verneemt, uitgenoodigd: di*- Posthuma, de heer A. Veder (vertegen woordiger van de Nederlandsche Ver eeniging voor Radiotelegrafie), mej. ds N. A. Bruining, leerares in godsdienst kennis en hulppredikante bij de Doops gezinde gemeente te 's-Gravenhage, mr. A. van der Deure (vertegenwoor diger van de Christelijke radioluiste raars), de heer Van Dijk, oud-minister van oorlog, het christelijk-historische Kamerlid Rutgers van Rozenburg, de katholieke geestelijke Perquin, geeste lijk adviseur van de R.K. Radiovereen. de heer O. Werkhoven, vertegenwoor diger van de sociaal-democratische le vensbeschouwing. en jhr. mr. Ruys "do Beerenbrouck, de oud-minister van binnenlandsche zaken. Deze zal als voorzitter optreden. De heer Posthuma heeft, naar reeds eerder is gemeld, be dankt, naar verluidt omdat hij geen lust had het reeds gedane werk nog eens over te doen en het ook niet eens was met de nieuwe richting. Mej. Brui ning schijnt haar beslissing nog in be raad gehouden te hebben. Het techhiscli comité, waarover eer der is gesproken, zal bestaan uit de heeren A. Dubois, directeur van de Ne derlandsche Seintoestellenfabriek, jhr. A. S. C. Stoop, vertegenwoordiger van de firma Siemens en Halske, en L. W. Vélu, directeur van het Ingenieursbu reau der Bell Telephone Manufactu ring Company te 's-Gravenhage. Dr. Posthuma, de heer Veder, de FEUILLETON. Het geheim van Colde Fell. 61) Vroeg God dat werkelijk van haar? Had zij niet reeds genoeg geleden en was Hij het niet, Die haar nu toestond te drinken uit den beker der vreugde? Waarom moest zij zich ook dit nog ontzeggen? Was het wel noodig? Was haar leven niet reeds arm genoeg geweest aan liefde, aan geluk? Waarom zou zij zich opnieuw begeven in de woestijn van uiterste verlatenheid en ellende? Zij wist toch voor God en haar geweten, dat zij on schuldig was aan de misdaad, die haar ten laste was gelegd. Moest zij nu nog meer'lijden, omdat de menschen on rechtvaardig waren geweest tegen haar, om'd'at zij haar. valschelijk had den beschuldigd en haar.harde, onver diende woorden hadden toegevoegd? Had zij niet reeds genoeg leed gedra gen, zwaar en somber, zonder te weten waarom God haar'dit 'oplegde? Was nu niet misschien -'teipde van haar lijdensweg~daar?!Was'het oneerlijk om aan te nemen het geluk en de liefde, dienbaar werden geboden, zooals zij was?]Zij hadgeen^ grove misdaad te verbergen, slechtsveen onrechtvaardige schande, door menschen haar aange daan. De woorden van den stervenden man die haar zulk een dubbel onrecht had aangedaan, eerst door haar tegen haar zin te huwen en dan door haar valsche lijk van moord te beschuldigen, deze woorden hadden haar lang genoeg ver volgd als een donkere, sombere scha duw. Jaren van eenzaam strijden la gen tusschen toen en nu. Zij mocht het verleden als afgedaan beschouwen en een nieuwe toekomst "tegengaan. Had haar geliefde niet zelf gezegd, dat hij vast geloofde, dat God hem naar haar hald toegeleid. Mocht zij dan nu opzet telijk zijn levensgeluk verwoesten en het hare om een misdaad, die zij niet had bedreven? Bevend van ontroering viel zij op haar knieën. Haar lichaam schokte, de zielestrijd was hevig. Hoe zou die ein digen? Zij kon, zij wilde niet opgeven haar pas verworven geluk. Zij ba'd, zij wor stelde om licht, om helderheid, welken weg zij had te gaan. Het was zoo moei lijk te zien. wat haar plicht was. Zij was er zoo zeker van geweest, doch nu weifelde zij. Mocht zij zijn, haar eigen leven verderven om wat niets was ge weest dan een vreeselijke, noodlottige vergissing? „Ik was het slachtoffer van een mis verstand" zei zij bij zichzelf, „geen mis daidigster." Ik. had geen kwaad gedaan en toch heeft de wereld mij gestraft. Ik was even onschuldig aan die zonde, als een kind, dat speelt op het veld! 'Waarom moet ik dan nog zwaarder hiervoor worden gestraft? Als ik deze eenige kans op levensgeluk, die mij ooit is geboden, verwerp, dan verklaar ik mij in zekeren zin schuldig aan wat ik niet heb bedreven. Voor God en m'n geweten ben ik onschuldig, ben ik de vrouw waarvoor hij mij hoüdt. Dat geeft mij het recht 0111 hem aan te ne men, om zijn vrouw te worden." En naar dit besluit handelde zij. HOOFDSTUK XXXIV. Arden Towers. Arden Towers vereenigde in zich al de schoonhei^ van z'n natuur en do kunst. Het groote, oude kasteel was ge bouwd op de helling van een dichtbe- groeiden-heuvel, die langzaam, glooi end in zee overging. Vanuit ieder raam van het'grootsche gebouw had men '11 prachtig uitlicht op de wijde, blauwe zee. Aan de eene zijdq strekte zich een groot dennenbosch uit. Achter het huis werd een schitterende achtergrond ge vormd door de koele, groene bosschen van Arden: een kabbelend, bruisend riviertje stroomde door de velden. Het huis stond op het Zuiden, zoo- dat.de zon er den ganschen dag scheen Op het eerste gezicht was het, alsof het oude gebouw bedekt was met groen en bloemen. Zelfs de hooge torens, waar aan het zijn naam ontleende, waren bedekt met klimop, wat op zichzelf 'n wonder van schoonheid was. De groote ijzeren balkons langs de groote ramen waren vol bloemen zij groeien daar zoo weelderig aan die heerlijke Zuidkust roode en purpe ren passie-bloemen, die liefelijke klim roos, de witte jasmijn, de elegantier en de kamperfoelie. Ieder raam had zijn eigen bloemen en zij zagen er ver rukkelijk uit. Arden Towers was een der meest bevoorrechte plekjes der na tuur het was of de zon er altijd scheen en de bloemen er altijd bloei den. Des zomers werd de hitte getem perd door den zeewind; des winters werd de koude verzacht door de heer lijke geurige Üenenbosschen. Overal groeiden bloemen in het wild, er wa ren breede randen van donkerroode foksia's, passiebloemen stonden langs den wegkant. Zelfs de witte rot9en van Seafield waren* begroeid en de golven sloegen over het lage groen. Een oud kasteel vel van legendes en historische herinneringen. Er was een kamer, waarin koningin Elisabeth had gesla pen en waar, naar men zeid|, de geest AAN HET ZOEKUCHT. Leiden, 8 October 1025. Een belangstellend lezer, maakt aan merking op wat ik gisteren schreef. Ik bad van den bioscoop een „zij" ge maakt, terwijl het volgens m'n criticus een „hij" is. En ik geloof waarlijk dat hij gelijk heeft. Koenen en andere deskundigen op dit gebied vertellen tenminste dat bioscoop mannelijk is. Toch voel ik ine over deze fout niet al te zeer beschaamd. Ik bevind me n.l. in goed gezelschap. In den aanhef van het ontwerp dat de handteekeningen draagt van Minis ter de Geer en Minister Schokking, wordt gesproken van de bestrijding van de zedelijke en maatschappelijke gevaren van „de" bioscoop. Erg belangrijk is de kwestie natuur lijk niet. Hoofdzaak is niet of de bios coop mannelijk is of vrouwelijk, maar of bij, in zijn (niet haar zetter!) hul digen ontwikkelingsyorm een lijk" wordt. OBSERVATOR. heer Dubois, mej. Bruining, mr. Van der Deure en de heer Werkhoven heb ben allen zitting gehad in de commis- sie-Posthuma, verder zat daar ook nog een Roornsch Katholiek geestelijke in, die in de nieuwe commissie niet is\ overgegaan. De heer Dubois is, naai; men ziet, van de hoofdcommissie naar de technische commissie van bijstand verhuisd. De Bioscoopwet. In een uitvoerig aJdres aan de Twee de Kamer zet de Nederlandsche Bios-* coopbond nog eens zijn bezwaren uit^. een tegen het aanhangige ontwerp-Bi- oscoop>vet. Hij resumeert die bezwaren als volgt: le. dat aan de gemeenteraden be« voegdheid wordt gegeven aanvullende verordeningen in het leven te roepen bij het verleenen van vergunningen/ zonder dat omschreven wordt, tot het stellen van welke voorschriften de ge meenteraden niet bevoegd zijn; 2e. dat met name niet bepaald is/ dat de gemeenteraden in geen geval, bevoegd zijn een gemeentelijke keuv ring in te stellen en/of een bioscoop-* verbod uit te vaardigen; 3e. dat de censuur voor volwassenen wordt voorgesteld; 4e. dat voor personen beneden acht-' tien jaar een niet-gesplitste keuring! wordt voorgesteld; y 5e. dat het bos co opbe drijf de kosten, moet betalen van de keuring, welke de bond in de tegenwoordige omstandig-' heden grootendeels overbodig acht; 6e. dat in het wetsontwerp geen en«, kele bepaling voorkomt, waarin de me dezeggenschap van het, bedrijf wordt'*; voorgeschreven; 7e. dat de straf van hechtenis wordt toegepast bij overtredingen; 8e. dat de overgangstijd, waarom trent in art. 30, 3de lid een regeling is voorgesteld, niet ruim genoeg is genomen. V&j De Bond verzoekt der Kamer, het ontwerp-bioscoopwet niet aan te ne men. tenzij aan alle genoemde bezwa ren zal zijn tegemoet gekomen. Nederland en Dultschtand. Naar het Corr. Bur. verneemt is een] interdepartementale commissie naar Berlijn vertrokken, ten einde aldaar de onderhandelingen met Duffschland voort te zetten over verschillende aan gelegenheden de handelsyerhoudingen betreffende. Algemeen Nederlandsch Verbond. V Het hoofdbestuur van het Alg. Ned. Verbond heeft oud-minister dr. J. Th.' de Visser benoemd tot eere-lid van het Verbond. van haar vermoorde bloedverwanten - de koningin van Schotland haar, verscheen met een roode streep om haar blanken hals. Natuurlijk was er het traditioneele paneel met een ver-' borgen kast in de muur, waar een! vluchtende koning had gelegen en zijn* vervolgers plannen had hooren sme-' den voor zijn gevangenneming Er was een volledige wapenrusting gedragen door een van de Ardens, die een groot vriend van den Zwarten Prins was geweest. Jacob de Tweede had verscheiden malen Arden Towers bezocht en er wa ren nog vele dingen, die aan dezen mo narch hadden toebehoord. Het graafschap Arden was een van de oudste in Engeland en het was nooit in verkeerde handen geweest. Het mot to van de deftige familie was „waar heid en eer" en zij hadden er naar ge leefd. Het geslacht Arden was in den laatsten tijd 'meer dan eens met den dood bezocht. Gravin Arden en haar zoon Leopold waren ten laatste de eenige overgeblevenen van de lange stamlijst. En toen lady Arden wa9 ge storven gaf haar zoon er de voorkeur aan om te reizen, liever dan op zijn prachtig erfgoed te blijven wonen. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 5