NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN MAANDAG 5 OCTOBER 192S DAG-AGENDA. Dinsdag 6 Oct. 'sav. acht uur „Je- ruël" Groenesteeg 16. Bijbelbespreking. Woensdag 7 Oct. 's midd. drie uur „Jeruël" Groenesteeg 16. Zang- en ver- telmiddag voor kinderen van 8 jaar. Vrijdag 9 Oct. 's av. acht uur. Stads- gehoorz. (Groote zaal). Leidsche kunst kring voor Allen: Beethovenavond. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 5 tot en met Zondag 11 October waar genomen door de apotheek van den lieer M. Boekwijt, Vischinarkt 8, te lefoon 552. maar eens iets dat de werkelijkheid nabij komt. Laat ons cQnstateeren dat het over al verbazend gezellig was. Dat de geest van het publiek -ideaal te noe men was, en dat in 't algemeen de feestvreugde ongehuicheld was. Üieckts hoogst zeiden k a n er in een bepaald omzicht zooveel eenheid zijn maar ais 't kan heeft het zijn mooLn kant. Wat is er in de St^dszaai kostelijk gelachen om de liedjes van Louis Da vids, om het snelleek enen van Rudi Roeiers, waarbij ook het onbetaalbare hoofd van-Doms Herwsen ër weer aan gelooven meest, en om de andere zaai ers, al wekte Speenhof even bij een eel van 't publier 'n wrange bijsmaak op, toen hg in één van z'n liedjes wat heel onkeisch over „Zendeling nsuert", en 'n ander op wet vergaanue manier over dominee Eersten sj-rax. Men moes. begrijpen, dat dargelgke „aardigheden" hier allerminst op hun plaats- waren. Maar overigens, 't was er leuk, en de artisten oogstten veel applaus. Op 't Schuttersveld was 't natuurlijk hossen, hossen en nog eens hossen. Hoe fantastisch speelde achter de tui nen yan Zomerlust en Zoinerzorg het feestlicht door de herfstbladeren, wat idyllische plekjes bg die smalle brug; jes in de halfdonkere laant-jes. Maar dat was slechts de doorgangDe menig te was op 't veld vermaakte er zich blgkbaar uitstekend. Tegen het opsteken van'liet „schit terend vuurwerk" was een ^onafzien bare menschenmassa op en bg hei; ge reserveerde terrein verzameld. Zeiden hebben wij zóó ontzettend veel men schen bgeen gezien. En toch, aitiians wat het gereserveerde terrein betreft, verliep anes in de volmaakst- orde, cn ieder van de duizenden die het mooie schouwspel gadesloegen, heeft alles goed kunnen zien, mede door de gun stige windrichting. Er stonden ditmaal ook eenige nummers óp het vuurwerk- jprogramma, en het slot vooral was bui tengewoon mooi: het universiteitsge bouw, met de jaartallen 15751925 en het „Vivat Academia" in magnesium- vuurletters. In de best denkbare stemming ver spreidde zich tgdig het nasale nu- bliek. terwijl een deel gebruik maaicte van net 25 ste uur van dezen Zaterdag er nog eenigen tijd bleven feeeten. Maar het gros was toch vrg tgdig weer huis toe. Wg hebben aan het verslag weinig meer toe te voegen. Ongetwijfeld is er stoffe te over voor een nabeschouwing die dan ongetwgfeld in het teeken van de voldoening zou moeten staan (ver keerde excessen late men voor reke ning van die er zich aan schuldig ma- kenj, maar de opsomming der verschil lende gebeurtenissen zal dunkt ons, reeds voldoende zgn om bg allen de herinpering op te wekken aan een dag met veel mooie momenten, met veel ge not en echte, gepaste feestvreugd. Het aantal bezoe kers. Dat de belangstelling voor deze 3 Oct. viering niet minder was dan andere ja ren ,was reeds VToeg in den morgen duidelijk te zien. Van alle kanten voerden volle treinen trams en auto's de bezoekers aan, en tegen den middag kon het aantal vre-em1 delingen veilig 'op het getal worden geschat, dat ook verleden jaar de groo- te herdenking bijwoonde. De cijfers van spoor en tram waren heden nog niet bekend. Wat het Schut tersveld betreft, bedroeg het aantal be talende bezoekers, dus voor het gere serveerde terrein (buiten de circa 5000 leden der 3 Oct.-vereenJ 1900. Het terrein aan den H. Rijndijk werd bezocht door circa 1000 betalende be- ioekers, tijdens de opstelling van den optocht. Waarschgnlgk door de opstij ging van de iuchtbailc-n in een ander staagedeelte, was hier dus de toeloop beduidend minder dan anders. Goed zoo. Wg vernemen van het bestuur der 3 October-vereeniging, dat een onbe kend, maar goed vriend van deze orga nisatie voor zijn rekening een bedrag van f 100 vrg op haar grootboek heeft laten schrijven, uit erkentelijkheid voor haar mooie werk. Een voorbeeld,, dat gerust door meer deren mag worden nagevolgd. Varia. Veel ongelukken zijn er in weerwil van de enorme drukte, niet gebeurd. Wel zijn enkele processen-verbaal op gemaakt tegen personen die op min der eerlijke wijze aan geld trachtten te komen, en zijn er aangiften gedaan van vermissingen. H. N. v. N. vermiste na een bezoek aan het Schuttersveld zijn portemon- naie, terwijl G. O. bij het verlaten van een café bemerkte dat een mede-bezoe ker zich over z'n jas had ontfermd. Juffrouw W. maakte kennis met een jongeman, en waf hem, ter meerdere beveiliging tegen de zakkenrollers, moet u weten, zoo lang haar portemon- naie in bewaring.' Terwijl beiden on der het genot van verfrisschende dran ken nedergezeten waren, moest de vriendelijke cavalier even sigaretten koopen edoch, noch' sigaretten, noch portemonnaie noch jongeman kwamen terug Volgend slacntoffer. De 18-jarige V. komt zich bij de politie op het Schut tersveld beklagen dat hij door een aap gebeten is. Dan W. N. die 's mor gens tot de ontdekking komt. dat de restelijke inhoud van zijn biervat, zijn de 27 Liter is leeggemaakt, of C H. R. de G. wien 2 spiegels van zijn rol-sport-tent (verslik u niet!) zijn stuk getrapt. Maar er zijn ook ernstiger dingen gebeurd. Juffrouw A. R. is op de Bree- straat flauw gevallen, terwijl zij op den optocht wachtte, doch door dr. K. van den E. H. D. gelukkig weer spoe dig bijgebracht. Op de Garenmarkt heb ben G. V. en A. T. die om twaalf uur al boven A. P. waren ruzie gekregen, waarbij eerstgenoemde, bijgestaan door vier aiidere „jongens" zijn tegenstan der een ernstige messteek in de dij heeft toegebracht. Met veel bloedver lies in het Brandweergebouw opgeno men, verbonden en naar het zieken huis gebracht. H. de H. bewoner van Apothekers- dijk no. 12 (niet eens 13) komt bij zijn thuiskomst tot de ontdekking, dat iemand die blijkbaar geld gebruiken kon f 80 uit zijn woning heeft meege nomen. Met den laatsten ti'ein stuurt de politie eën paar individuen naar Amsterdam terug, H. de V. en H. M die 's middags op de 4de Binnenvest gracht zijn betrapt op Hazardspel, en tevens in het bezit werden gevonden van een complete inbrekers uitrusting. Tegen verschillende personen proces verbaal opgemaakt wegens overtre ding der Loterijwet. 's Nachts om half een komt een Ha genaar P. L. bij het instijgen in de Haagsche tram in de knel tusschen de opdringende massa en een juist pas- seerende tram. Met gebroken rechter arm naar het Acad. Ziekenhuis ge bracht. Op hetzelfde oogenblik zal een ander inwoner van den Haag, J. P. M met een autó, waarin 6 mede-pasagiers via Morschsingel en Morschweg naai de Residentie tériigkeeren, doch komt ter hoogte van de gevangenlaan door onbekendheid mét den weg in bot sing met de brugleeuning. De autpkop komt over het water te hangen, brug leuning ernstig beschadigd evenls de auto. Echter geen letsel onder de in zittenden. De auto kon op eigen kracht doorgaan. Enz. Hulde aan onze wakkere politie, die overal present was om te helpen en te regelen en met de meest mogelijke toe wijding den geheelen dag in touw was om, den goeden gang van zaken te be vorderen. EEN INCIDENT BIJ DE OPSTIJGING VAN DEN LUCHTBALLON. Een jongen aan het touw mee de lucht in. Groots consternatie onder het publiek. Nog goed afgeloopen. Zaterdagmiddag zou de luchtvaar der van Pottum vanaf een terrein aan de Lammermarkt met zijn ballon op stijgen. Er was, zooals te begrijpen valt, voor dit nummer groote belangstelling. Duizenden verdrongen zich om van de opstijging getuige te zijn Toen alle voorbereidende maatrege len waren afgeloopen, werden de tou wen losgelaten en ging de ballon, be mand door den heer van Pottum, diens zoontje en nog een passagier de lucht in, onder het gejuich der menigte Plotseling echter verstomde het ge juich. Tot hun ontzetting zagen de toe schouwers, dat aan het touw dat on der den ballon hing, zich een jongen bevond die nu door de lucht werd ge voerd. Men verwachtte niet anders dan dat' de jongen, die zich zeker niet lang zou kunnen vasthouden te pletter zou val len. Er heerschte op het terrein een groote consternatie. Vele vrouwen vie len flauw; met groöte spanning werd de afloop werd dit drama verwacht. Maar gelukkig, het viel mee. Toen de heer v. Pottum zijn recla mes wilde uitwerpen, zag hij tot zijn schrik dat er een jongen aan het touw bengelde. Zoodra de terreinsgesteldheid dit toe liet, trok hij de klep open en liet hij den ballon met de meeste snelheid da len, met het gevolg, dat slechts enkele minuten na de opstijging de ballon op een terrein bij den. verbindingsweg achter den Heerensingel neerdaalde. Hier bleek, dat de pongen door het touw, dat om zijn arm was geslingerd, was gegrepen; met de andere hand kon hij zich zonder al teveel moeite vast houden. Bij het dalen was hij door een paar slooten gesleurd, terwijl zijn arm door het er omheen geslingerde touw 1 eel ijk gekneld was. Door een paar omstanders werd hij spoedig uit zijn benarde positie verlost Hij bleek nog goed bij zijn positieven te zijn en zette het, zoodra hij weer den vasten grond onder zich yoekle, op een loopen. Hoe het gebeurde. Omtrent de oorzaak van dit onge val, dat zoo schrikkelijke gevolgen had kunnen hebben, vernemen wij nog het volgende: Tegen zijn gewoonte in had de heer van Pottum het ankertouw niet mee in de mand genomen, om het later uit te werpen, maar het gewoon later, hangen. Toen nu de ballon wel omhoog ging, maakte het touw een sterk slingerende beweging. Een jongen, de 12-jarige Evert Mag- nier, uit de Jan-Vossenste'eg maakte toen het touw in het zijn nabijheid kwam, een grijpende beweging, het touw slingerde zich in minder" dan geen tijd om zijn ^rm en voor hij pre cies wist wat er gebeurde, ging hij, naar hij later verklaarde, mee de lucht in. Omtrent zijn onvrijwillige reis ver klaarde de 'jongen later aan een ver slaggever van de „Crt.": Ik voelde in eens wat in me rug en daar gong ik. Nou, ik greep dadelijk het touw' vast met me andere hand, want het touw zat om me linkerarm. Ik dacht, ik ga de hoogtp in, dat dacht ik. En het ging almaar hooger ook. Ik zag wel, dat de menschen als maar kleiner, werden, net als poppe tjes, dat er een auto reed, die ook klein was, en een spoortreinzóö klein.. Maar boven me, daar was een meneer, die riep tegen me: Vasthouwe jongen. Nou toen hield ik me maar goed vast. Ik zag de heele stad onder me.. En toen begonnen we geloof ik, weer te dalen Toen zag ik een aardappelland, en een wei.en daar was ook een boom. want ik werd er doorheen gesleurd, en ik weet nog wel, da'k me beene toe heb opgetrokkenDan werd ik over de wei gesleept, en toen in de sloot" Nadat de jongen in een huis in de nabijheid van droge kleeren was voor zien, ging hij naar huis. Als door een wonder had hij zoo goed als geen letsel bekomen. De heer van Pottum deelde omtrent een en ander nog het volgende mede: Omdat we tusschen de huizen wa ren, moesten we heel snel stijgen om daarvan vrij te komen. Dat gaat dan met een snelle vaart. Op een paar hon derd meter wilde ik mijn reclames uit- werperj, wat ik gewoonlijk doeEn ineens zie ik wat onder aan de mand hangen. Ik Aacht een pop. Ze halen wel eens meer grapjes uit. Dus dacht ik niet anders als dat het een pop was. Maar ineens zag ik dat die een schei ding in zijn haar had. Eigenlijk geloof de ik het nog niet. En ik zei tegen me passagierskijk eens wat een leuke scheiding die pop in zijn haren heeft. Maar dan zag ik ineens, dat het een kind was. Hou je vast,'hou je vast! brulde ik omlaag. De jongen zei wat terug, maar van laag naar hoog kan je niets verstaan. Ik zag. dat hij knikte.Mijn eerste ge dachte was., dalen., dalen! Maar ik was al vijfhonderd meter hoog en bo ven de stad. Gewoonlijk schiet je eerst tweeduizend meter de lucht in.. Zóó wil het publiek. Dat wil de ballon als een voetballetje zien, dan is het tevre den. De jongen hing zoowat veertig me ter beneden ons, draaiende aan het touw Hou je goed vast, brulde ik nog eens, terwijl ik de klep opentrok. Ik zag dat de jongen kalm was. Op 500 meter had ik de stijgkracht bedwongen. Eerst moest ik boven de huizen weg. Al ge looft het publiek het niet, we hebben een vrije ballon evenzeer in onze hand als een vliegmachine. Men kan er snel ler mee dalen. Een vrije ballon is ab soluut bestuurbaar binnen de richting van den wind. Het is alles een ballast- kwestie. Ik koos' dus onmiddellijk van uit de lucht de plaats van landing, bui ten de stad. Dat was uiterst moeilijks, Er was een spoorbaan, met telefoondraden, waar tegen de jongen te pletter zou slaan, verder was er een groot water. Ik gaf dadelijk het gewone bevel aan de passagiers, als er gedaald wondt.. Allemaal zitten., we dalen! Ik liet gas ontsnappen zooveel noodig was. En we daalden onmiddellijk heel snel. Maar ik moest alles probeeren om den jon gen te redden en daarom de ballon precies in de hand te houden. Met die snelheid mochten we den grond niet raken. En dan nog iets. De jongen hing aan het touw waarlangs het anker glij den moest, dat aan de mand hangt. Werpen we 't anker uit, dan glijdt dit langs het loshangende touw, middels een lus, blijft achter de dikke knoop aan het einde hangen en haakt zich vast. Als ik nu het anker uitwierp, dan verpletterde ik den jongen ermee, die bij de knoop hing. Er was dus maar één middel, waar toe ik onmiddellijk besluiten moest.. Eerst het touw laten slepenen dan .liet anker uitwerpen, zoodat het half weg het touw ergens in een slootberm zou vasthaken. Dan zou de jongen ge red kunnen worden. En er bleef ook geen tijd over om véél na te denken Een paar honderd meter verder lag reeds de spoorbaan. Als ik daar den jongen overheen sleepte.was hij dood Dus nog- een sïieJJe daling boven een aardappelveld.. De jongen raakte den grond. Ik hoopte dat hij los zou laten, maar hij scheen vast aan het touw te zitten, viel, holde weer even mee, werd wéér gesleept. Toen hing het touw ver genoeg over den gpond om het anker te durven werpen zonder hem te raken Het haakte halfweg het touw vast Eenige toeschouwers in het veld gre pen het. Ik ruk de scheurbaan open. De jongen was gered.en.'wilde aan den haal gaan. Wij zijn hoogstens drie a vier minuten in de lucht geweest.. De jongen heeft zijn tegehwoordigheid van geest geen oogenblik verloren dat was kranig. „Mijn gedachte is nog even geweest, te trachten hem binnen de mand te ha len. Als het een man was, had ik het geprobeerdmaar ik vreesde dat de jongen bij het trekken over de mand los zou laten, en durfde dat met den jongen niet aan. Bovendien wist ik, dat het om enkele minuten ging. Het is nog eens gebeurd.Ook met een jon gen.. Dat was in 1845 te Parijs. In de oudste editie van het Boek der Uitvin dingen vindt u er een houtsnede van. Daar lag het touw languit op den grond. Toen hing men het anker er nog achteraan. Er was nog niemand in de ballon. De ballon slaat, los.Het wegschietende anker grijpt een kind, sleurt het mee de lucht in Een onbe mande ballon. 'Tegen den avond is de halion vanzelf gedaald. En ook daar was het kind ongedeerd." BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: J. P. M. Bonnet, jm. 25 j. en J Simons, jd. 22 j; J. Vleerbos, jm. 28 j .en M Kort, jd. 23 j; A. Jansen, jm. 21 j. en C Delfos, jd. 21 j; M, H. Feldmann. jm. 31 j. en M. v. d. Reij- den, jd. 21 j; E. Weidemann, gesch. 23 j. en G. H. v. Drunen, jd. 26 j; M. Daniëls, jm. 21 j en J. Snik, jd. 22 j; L. W. F. Kasteelen, jm. 21 j. en J, E. Ouwerkerk. jd. 21 j. Gehuwd: J. J. v. Dort, jm. en J. N. v. Duuren, jd; H. Vos, jm. en M. Ou- weelen. jd; C. E. Alexander, jm. en J. M. Curvers, jd; H. de Haan, jm. en P de Bruijn, jd; J. v. Egmond, jm. en J. L. M. P. Kooien, jd; C. Teensma, jm. en H. F. Kraaneveld, jd; A. Nannes, jm. en B. C. M. Faes; J. F. Knufman, jm. en E. G. Ramp, jd; H. Helvenstein, jm. en M. Rijsbergen. jd; B. A. Kesse- boom, jm. en C. Verhoeven, jd; A. Vijl- brief, jm. en J. v. d. Reijden, jd; Th. v d. Burgh, jm. en J. M. C. Stokhuijzen, jd; A. Plu, jm. en A. v. d, Linden, jd; W. Harde veld, jm. en M. Noppe, jd; H. J. Bastmeijer, jm. en W. H. Anes, jd. Brand. Terwijl Zaterdagmorgen de stad nog in diepe rust lag, is omstreeks vijf uur door tot heden onbekende oorzaak orand ontstaan in de fabriek van de N. V. Herste Ned. Fabriek van Krijt- en Verfproducten aan de Oude Vest, een ameeling van de vroegere brouwerij „De Posthoorn". Hoewel de brandweer met bekwamen spoed op het terrein verscheen en met 7 stralen uit de motorbrandspuit werk te, is de bovenste verdieping ter groot je van 200 vierk. M. geheel uitgebrand. Het benedengedeelte kreeg vrg véél waterschade; de materieele schade is vrijboot, doch wordt door verzekering De werklieden hadden den vorigendag nog laat in de fabriek gewerkt om een spoedbestelling af te maken. De con- troleur had bij het doen van c'. iste ronde ook niets gemerkt. De brand was waarsehjjnlnk ontstaan in- de krgtvet-afdesling, op de bovenste verdieping. De melkhandel in verzet. I11 gemeenschappelijk overleg hadden alle Leidsche melkhandelajen besloten zich Zondagmorgen niet te houden aan de gemeentelijke verordening, die de bezorging van melk op Zondag verbiedt, zulks in verband met den eigenaardigen toestand, ontstaan doordat de 3de Oc tober ditmaal op Zaterdag viel, en er toen reeds een keer minder bezorgd was. De politie heeft tegen alle overtre ders proces-verhaal' opgemaakt. Naar iwjj vernemen, zou één inrichting (De Landbouw; zelfs 47 maal bekeura zijn. In den kring der handelaren bestaat de verwachting, dat de rechterlijke macht in dit geval een uitspraak zal idoen ten gunste van hen, dear zri in dit geval niet anders meenden te kun nen handeten. Rijksopvoedingsgesticht. De Minister van Justitie, Mr. J. Schokking, die sinds de oprichting van het Rijksopvoedingsgesticht te Leiden als predikant aan deze inrichting ver bonden was,/heeft gisterochtend ten af scheid de Protestantsche Godsdienst oefening in de Gestichtskerk geleid. Na den dienst, bijgewoond ook door de directie en meerdere leden van het personeel, werd den scheidenden Gods dienstleeraar toegezongen het psalm- vera „Dat 's Heeren zegen op u daal"', waarna de heer Schokking- nog een kort dankwoord sprak, zich daarbirj spe ciaal richtende tot de verpleegden, en pusSipuie jongens". kir. Schokkings' opvolger in het R. O. G. is Ds. Groot Enzerink. BUITENLAND. DE CONFERENTIE TE LOCARNO. In aiwachting der conferentie. De bisschop van het kanton Tessino heeft gisteren 'in aen door hemzelf Radio-Programma, Wat er vanavond te hooren is. 5.NSF. Kinderuurtje door Ant van Dijk. 5.20 (Berlijn, 505 M.) Concert. 5.20 (Zurich, 515 M.) Concert. 5.20 (Brussel, 265 M.) Concert. 6.(Rome, 425 M.) Concert. 6.20 (Frankfort, 470 M.) Lezingen, en 6.35 FL Parijs (Éiffeltoren, 2650 M Causerie, daarna concert. 6.45 NSF. Halfuurtje voor de huis vrouw. 7.15 NSF. Een praatje over radio. 7.20 (Londen en Daventry.) Tijdsein van Big Ben, weerbericht, nieuwstijdingen. 7.20 (Miinchen, 485 M.) Concert of lezing. 7.20 (Berlijn, 505 M.). Verschillende le zingen of concert. 7.30 N~d. Politiebericht, weerbericht 7.45 Alle Engelsche stations. Muziek of lezingen. 8.NSF. Uitzending van - persbe richten, enz. door het persbureau Vaz Dias. 8.10 NSF. Kamermuziek. 8.20 (Londen en Daventry). Concert. 8.20 (Stuttgart, 445 M.) Concert 8.35 (Brussel, 265 M.). Concert, onder broken door nieuws. 8^50 (of 8.35) (Zürich, 515 M.) Concert 8.50 (Berlijn, 505 M.) Concert. Concert. 8.50 (plm.) (Madrid, 392 M.) Concert. 8.50 (Hamburg, 395 'M.) Muziek. 8.50 (Münster, 410 M.) Concert of le zing. of voordracht. 8.50 (Frankfort ad. Main, 470 M.) Concert of voordracht. 9.05 Parijs (S.F.R.), 1750 M., Concert. 9.20 (Hamburg, 395 M.) Concert. 9.20 Bremen, 330 M.) Concert. 9.20 Hannover, 296 M.) Concert. 9.20 (Rome, 425 M.) Concert. 10.NSF. Uitzending van persbe richten, enz. door het persbureau .Va? Dïas. 10.20 (Londen en Daventryj. Tijdsein van Greenwich, weerbericht, nieuwstijdin gen. Radio-cursus per radio. De bekende radio-technicus, de heer R. Swierstra, verbonden aan de afdee- ling Technische propaganda der Phi lips' Gloeilampenfabrieken, zal heden avond dö eerste' van een reeks populaire lezingen houden op het gebied van ra dio-techniek, die ed luisteraars van edn H. D. O. voortaan iederen Maandag, voor deai aanvang van het avondpro gramma zullen kunnen volgen. "Het ligt ia de bedoeling op populaire wgze den gebruikers van een radio toestel waaronder er tegenwoordig vele zijn, die van de techniek geen speciale studie' hebben gemaakt -dat- fene daarvan bg te brengen, wat noo ig is om zelfstandig de ontvangst te -kunnen verbeteren, en daardoor het ge not van het luisteren te verhoogem. De korte causerietjes zullen voor- l'oopig uitsluitend iederen Maandag van 7.157.30 gehouden worden. De onderwerpen zullen .telkens zoo; f ekozen worden, dat zij onderling ver and vormen en .toch op zichzelf een f eheel vormen, zoodat diegenen onder e luisteraars, die enkele voordrachten zouden missen ,toch de andere voor drachten kunnen volgen. De luisteraars kunnen speciale wen- schen op het gebied van radio-onder werpen kenbaar maken bij het secreta riaat van den H. D. O. gecelebreerde godsdienstoefening in de kerk van San Antonio te Muralto, den zegen Gods afgesmeekt voor het welslagen der werkzaamheden van de te houden conferentie. Zateraagavond om 9.16 kwam de uit vijf 'Duitsche D-wagens bestaan de trein met de Duitsche delegatie te Bellinzona aan, waar de leiders' der delegatie, de rijkskanselier dr. Luther en de minister van Buiten- fandsche Zaken, dr. Stresemaim, den.1 trein verlieten. Zij begaven zich in een der gereedstaande auto's en zetten al dus den tocht naar Locarno voort, waar zij hun intrek namen in het Hotel Esplanada te Minusio, een dorp ïri de buurt. Bijna tegelijkertijd kwamen de lei ders van de Fransche delegatie aan. Zij waren in auto's direct van Parijs gekomen. De Engelsche delegatie met Cham berlain aan het hoofd, is evenals de Italiaansche, gistermiddag in Locar no aangekomen. Toen Austen Chamberlain en de verdere Britsche delegatie gisteren ochtend naar de conferentie vertrok ken, merkte Chamberlain op: Wenschl mij succes, maar verwacht niet te veel. Hij zëide niet te kunnen zeg- 'gen, hoe lang de conferentie, duren zou. De Poolsche minister van Buiten- fandsche zaken, Skrzynski, zal Dins dag naar Locarno vertrekken,, waar hij Donderdag zal arriveeren. De openingszitting zou hedenoch tend om elf uur plaats vinden en uitsluitend aan de organisatie der werkzaamheden zijn gewijd, terwijl om vier Uur de zakelijke besprekingen zou den aanvangen. f De zittingen der conferentie zullen waarschijnlijk afwisselend door de lel ders der delegaties worden gepresi deerd. HET DUITSCH-RUSSISCHE HAN DELSVERDRAG. De hoofdinhoud. De totstandkoming van een Duitsch Russisch handelsverdrag is thans ver zekerd. Omtrent den inhoud van het ver drag wordt gemeld: 1. dat het beginsel der meestbegun stiging wederkeerig is; 2. dat het verdrag zich wat Duitsch land betreft* niet uitstrekt tot de oos-

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2