CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Oil nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Belangrijkste nieuws in dit Hummer. 6e JAARGANG DONDERDAG 1 OCTOBER 1925 NUMMER 1633 BUREAUHooigracht 35 Leiden TeL 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Per week 1 0.19 Franco per post per kwartaal 1 2.90 Op Zaterdag 3 October a.s. den gedenkdag van Leiden's Ontzet za! ons Blad NIET verschijnen. H.H. Adverteerders, Corres pondenten en Agenten ver zoeken wij beleefd hiermede rekening te houden en tijdig hunne copie in te zenden. Directie N. L. Ct. 7 Opleiding werkloozen. Dooi* den Gemeenteraad van Leiden is in de Maandag gehouden vergade ring een belangrijk besluit genomen. Op voorstel van B. en W. werd n.l besloten tot het organiseeren van cur sussen voor arbeiders, die in hun vak .weinig bekwaam en daardoor veel werkloos zijn. De bedoeling is dat gedurende den winter cursussen gegeven zullen wor den waarin het meest .elementaire vak onderwijs' wordt gegeven, om zoo de gering geschoolde arbeiders een betere kans te geven, te werk te worden ge- steld. Er zullen nu drie cursussen worden gegeven, één voor schilders, één voor timmerlieden en een voor metaalbe werkers Dat we hier met een belangrijk en sympathiek besluit té doen hebben, be hoeft weinig betoog. De zaak is van belang voor de ge meente. Hoe meer de arbeiders ge schoold zijn, hoe minder kans op wérk loosheid en hoe minder oök de uitga ven voor steun aan werkloozen. Er is niet altijd voldoende vraag naar geschoolde werkkrachten, helaas. Het komt ook voor, dat mannen die in hun vak behoorlijk onderlegd zijn, geen werk kunnen vinden. Maar dat voldoende bekwame vaklieden maand irn. maand uit zonder werk zijn be hoort toch tot de hooge uitzonderingen De Werkloozen die,geen arbeid kun nen vinden, moeten geholpen worden. Maar wanneer blijkt dat dé werkloos heid mede een gevolg is en dat is inderdaad soms het geval van te geringe vakbekwaamheid, dan valt het toe te juichen dat pogingen worden ge daan om daarin verandering te bren gen. In het belang van de gemeenschap. Maar veel meer nog in het soms onbegrepen belang van de werkloo zen zelf. Het spreekt toch wel vanzelf, dat daardoor hunne financieele positie ver betert. Maar ook het zedelijk belang is niet gering te schatten. Het moet toch neerdrukkend werken, als men altijd weer als onbekwaam wordt uit- festooten en als niet bruikbaar op zij ft'ordt geschoven En toch, dat komt voor. De betrokken wethouder kon aan de pgedane ervaringen voorbeelden ont kenen en in Het Volk" schreef nog isteravond de heer P. Daar, een des- undige op dit gebied: ,,Het betrekke lk hooge percentage werkloozen in de Staalindustrie, vindt zijn oorzaak in it groot aantal ongeschoolden, dat den goeden tijd in de industrie i9 treden.'" Er is dus verband tusschen onge- \ooldheid en werkloosheid, ïn daaruit volgt, dat handelt in het ang van de werkloozen, wie een po- g doet om de betrokken arbeiders n'dere vakkennis bij te brengen, laar juist daarom valt het zoozeer betreuren, dat de (moderne) Leid- Bestuurdersbond bij monde van voorzitter, medewerking weigerde, en heeft altijd den mond vol van belangen der werkloozen, maar nu W op aankomt inderdaad iets van hg te d o e h, nu wordt alle mede ding geweigerd. i argument hiervoor wordt aange- n de pressie die in hun eigen op de daarvoor in aanmer- k komende werklieden zal worden uoefend. de stellige verklaringen van den wiuder, waaruit bjeek dat hier met d^este voorzichtigheid zal worden e<?deldi. valt het echter moeilijk difcument als ernstig gemeend te nairden, temeer, daar toch mag worden verwacht, dat deze georgani seerde arbeiders zelf geen bezwaren zullen maken, maar met beide banden de gelegenheid zullen aangrijpen om zich meer te bekwamen, aan him le ven meer inhoud te geven en zich in den strijd om het bestaan sterker te maken. Maar hoe dit ook zij, of de betrokken werkloozen hunne belangen begrijpen of niet, of de moderne vakbeweging meewerkt of medewerking weigert, wij hebben hier te doen met een belangrijk besluit, voor de voorbereiding waar van aan B. en W. een woord van lof niét mag worden onthouden. De gevolgen van de werkloosheid temperen is uitnemend. Maar beter is, pogingen te doen de werkloosheid te verminderen door een der oorzaken weg te nemen. STADSNIEUWS. 3 October geen brood. De bakkerspatroonsverceuiging ver zocht ons de aandacht van het. publiek er op te vestigen, dat op Zaterdag 3 October geen brood gebakken of be zorgd zal worden. Men leze de in dit nummer voorko mende advertentie. Rijksmuseum van Oudheden. In het Rijksmuseum van Oudheden alhier zullen in het a.s. winterseizoen de volgende avondlezingen gehouden worden 27 Oct. Dr. P. A. A. Boeser. De archi tectuur van het Oude Rijk van Egypte. 3 Nov. Dr. P. A. A. Boeser, De sculp tuur van het Oude Rijk. JO Nov. Dr. W. D. v. Wijngaarden, Amenhotep IV en de kunst van z'n tijd 17 Nov. Dr. W. D. v. Wijngaarden, Het Oud-Egyptische kunsthandwerk. 24 Nov. Prof. Dr. G. Sterindorff Leip zig, Egypt. Kunst in Nubiën und Sudan 26 Nov. Prof. Dr G. Steindorff, Egypt Kunst in Nubiën und Sudan. 1 Dec. A. E Remouchamps, Het le ven in den Steentijd. 8 Dec. Dr. J. H. Holwerda, Neolithi- sche burchten en de Steenkuituur in on.3 Zuiden 9 Febr. 1926. Prof. Dr. R. Zahn, Ber lin Antieke Goldschmiedekunst. 11 Febr. Prof. Dr. R. Zahn, Moderne Falschungen von Antiken. 16 Febr. Mej Joh. Brants, Kunst op Cyprus. 23 Febr. Dr. J. H. Holwerda, Griek- sche kunst op Gallischen bodem. 2 Maart, Prof. Dr. F. Cumont, Rome, Palmyre et Doura. 4 Maart. Prof. Dr. F. Cumont, Pal myre et Doura. 16 Maart, A. E. Remouchamps, De Rijnmonding in Rom. tijd. 23 Maart, Dr. J. H. Holwerda, Dore- stad Voorts zullen de volgende Museum- voordrachten plaats hebben, aanvan gende 's middags te 2 uur. Dr. VV D. v. Wijngaarden. 11 Nov. en 18 Nov. Vergelijking der reliefkunst in het Oude en het Nieuwe Rijk. (Mu seumvoordracht over 2 uren verdeeld in de zalen der Egypt, afd.) Dr. J. H. Holwerda, 25 Nov en 2 Dec: Hunnebedden en Hunnebedden- kuituur. (Museumvoordracüt over 2 uren verdeeld in de zalen der Nederl. afd.) A. E. Remouchamps, 10 Febr. en 17 Febr: Europeesche bronstijd, geda teerd door Grieksche kunst. (Museum voordracht over 2 uren verdeeld in de zalen der afd. Oud-Europa). Mej Joh. Brants, 24 Febr. en 3 Mrt: Romeinsche portret- en reliefkunst. (Museumvoordracht over 2 uren ver deeld in de zaleix der Grieksch-Rom. afdeeling). Ten. slotte zullen eenige rondgan gen door het Museum plaats hebben, en wél door de Egyptische Afdeeling op 24 en 31 Oct. 7 en 14 Nov; door de Afd. Oud-Europa op 21 en 28 Nov. en 12 Dec; door de Klassieke Afdeeling op 0, 13, 20 en 27 Febr. en door de Ne- derlandsche Afdeeling op 6, 13, 20 en 27 Maart. De toegang tot deze lezingen voor drachten en rondgangen bedraagt fl per persoon, onverschillig hoeveel le zingen enz. men wenscht bij te wonen. Aanmelding vóór 18 October a.s. bij den Museumportier. De vischhandel. Met den gemeentelijken vischwinkel indertijd opgericht om de bevolking visch te leeren eten en tevens prijsre- gelend te kunnen optreden, gaat het niet voorspoedix. In het gemeenteverslag wordt steen en been geklaagd over de geringe be langstelling die het publiek voor deze instelling heeft en ook in uitzicht ge steld dat indien de toestand niet ver betert, opheffing van het vischbedrijf zal moeten volgen. Vermoedelijk zal het daartoe wei moeten komen, temeer daar nu een vischleverancier uit IJmuiden de visch belangrijk goedkooper levert en tegen» over 't vischbedrijf prijsregelend gaat optreden. De bedoeling zal wel zijn dit bedrijf dood te concurreeren, gedachtig aan het spreekwoord: Den een zijn dood, is den ander zijn brood. Met die prijs regeling zal 'tdan ook wel spoedig ge daan zijn. Toch behoeft dit geen reden te zijn den vischwinkel in stand te houden De toestand in den vischhandel is toch niet zóó, dat juist in dit bedrijf prijsre gelend optreden noodig moet worden geacht. Roode Kruis. De gister gehouden jaarlijksche col lecte ten bate van het Vredeswerk •>*- het Roode Kruis heeft opgebracht f 637.625 en de vlagjesverkoop f 166.98', alzoo tezamen een bedrag van f804.61. De siu&ie in biologie. Prof. dr. P. N. van Kampen maakt bekend, dat hij wegens het groote aan tal studenten in de biologie en het te kort aan docenten genoodzaakt is voor den cursus 1925-26 de volgende maat regelen te treffen: le. het zoölogisch practicum voor medici vervalt: 2e. het college voor de eerstejaars studenten wordt naar de behoefte dei- biologen ingericht, waardoor o.a. de colleges over parasitologie vervallen; van de medici zal verlangd worden, dat zij hun kennis uit leerboeken aan-' vullen; 3e. het zoölogisch practicum voor bi ologen wordt gewijzigd in een vasten cursus gedurende den geheelen stu die tijd, vooiioopig met dit voorbehoud dat aan oudere studenten in sommige gevallen toegestemd zal worden een vrij onderwerp te kiezen, echter 'zon der recht op assistentie. Dr. H. P Blok. Dr. H. P. Blok te Oegstgeest. toege laten als privaat-docent aan de Leid- sche Universiteit om onderwijs te ge ven in Egyptologie, zal zijn college openen met het houden van een open bare les op Vrijdagmiddag 9 October in het klein auditorium, over: de oud ste geschiedenis van Afrika's Noord kust. Het Schuttersveld voor de voet gangers! Gaarne volcloen wij aan het verzoek van het Besuur der 3, October Vereen. 1 er de aandacht op te vestigen, dat op Zaterdag géén toegang voor vracht auto's en wagens op het Schuttersveld kan worden verleend. Men zal dit moe ten billijkeD, wanneer men bedenkt, dat er wel heel' wat kosten zijn ge maakt. om het land in begaanbare, goede conditie te' krijgen. Ondanks de vele regen belooft het land droog te zijn, doch wanneer 't des Zaterdags morgens nog bereden zou worden, zou alle moeite en kosten tevergeefs ge maakt zijn. De neringdoenden bezor gen dus hun waren des Vrijdags. Het Museum ,.De Lakenhal" zal op Zaterdag 3 Oct. a.s. voor het pu bliek gesloten zijn. Bij de Leidsche Spaarbank is in de maand Septr. ingelegd f277.796.79 en terugbetaald f235.851.73, terwijl 94 nieuwe inleggers werden ingeschreven en 54 boekjes geheel zijn uitbetaald. Het tegoed der 16500 inleggers be droeg einde September f5 651.482.25. Gisteravond is Mej. J. M. de G. Sj, door een jongmensch mishan- Vanmorgen is de 78-jarige wedu we M. E. Z., uit de St. Jorissteeg, ter wijl zij op weg was naar haar huisdok ter, op de Breestraat uitgegleden en ernstig komen te vallen. Zij klaagde over pijn in de heup. De Eerste Hulpdienst bracht haar per >auto naar haar woning. Gistermorgen is de wielrijder J. M. ,op de Haarlemmerstraat ter hoog te van de Janvossensteeg in een kuil terechtgekomen die daar door werk lieden van de lichtfabrieken was ge maakt. Het ongeval gebeurde door dat achter de Haagsche tramreed, en zoodoende den kuil niet spoedig ge noeg opmerkte. Het rijwiel werd ern stig beschadigd. Op de Groenhagengracht geraak te, doordat de carburateur te veel bsn- zine uitliet, de auto van Heinekens bierbrouwerij jn brand. Omstanders (slaagden erin het vuur met zand te blusschen, zoodat de inmiddels gearri veerde stoomspuit geen dienst meer be hoefde te doen. De auto werd bestuurd door G. C. K. BINNENLAND. Belasting-inning op de Postkantoren. Betreffende de belastinginning op de postkantoren, verneemt de „Tel." nog het volgende: De toestemmnig van beide betrok ken ministers (die van Financiën en Waterstaat) is thans verkregen, zoodat met ingang van 1 Januari a.s. de ge legenheid' inderdaad zal worden ge opend de belasting op de postkanto ren te voldoen. Hierdoor zal het mogelijk worden tot vermindering over te gaan van het aantal ontvangkantoren en alle aandacht te concentreeren op de in vordering van de akk.zr t-.rige belas tingsommen. Dit laatste is naar wij vernemen hoofddoel van den maat regel. Uit de na-oorlogsjaren dateerc n.l. een groote achterstand van niet ge- inde posten, die voor het Rijk een aanzienlijke schadepost bcte:ken?n. De minister heeft, uit dezelfde be>- zuinigi r-r overwegingen, reeds de z.g. „waarschuwing" afgeschaf:. Tegen woordig ontvangt men bij wan-beta- ling direct de aanmaning. De gebleken achterstand leidde b.v. te Amsterdam tot groote moeilijkheden De stad is in wijken verdeeld en bij Verhuizing van den belastingplichtige naar esn andere wijk ontstond dan tusschen de verschillende ontvangkan toren onderling een uitvoerige corres- pondentie welke de invordering ten zeerste belemmerde. Thans doet zich evenwel de vraig voor of de belasting-cohieren even eens ten postkantore aanwezig moeten zijn. Den alleen kan daarin terstond de voorgeschreven aanteekening van betaling worden geboekt. Anders is een dubbele aanteekening noodig één door den postambtenaar en één door den houder der cohleren. Wat nu de .centralisatie van den invord.nngsdianst betreft van uit één punt zal de handhaving van de bepa lingen der Invorderingswet met kracht ter hand worden genomen. In de gemeente Rotterdam hesft de gemeente-ontvanger de heer Drossaart Bentfort dit stelsel reeds indertijd tot zijn volle tevredenheid toegepast, zoo dat hij zijn wij goed ingelicht dit denkbeeld ook ten d,epartemente aan de hand heeft gedaan. Als verdere bezuinigingsmaatregel zal ten plattelande het instituut der sub- ontvangerrs van den accijns op het geslacht ook eenigszins worden ge wijzigd. Tot dusver waren met de inning van genoemden accijns de brief-ont- vangers belast.. Hiervoor ontvingen zij een jaarlijksche toelage. Thans zullen deze postambtenaren krachtens' hunne instructie met ge noemde werkzaamheden worden be last, waardoor de toelage komt te ver vallen. De opheffing van de betaalmeesters- kantoren. In afwachting van de bestaande op heffing van de betaalmeesterskantov- ren, deelt het ministerie van financiën mee, dat het wenschelijk is, dat par ticulieren en anderen aan het rijk ver schuldigde bedragen, welke thans nog bij de betaalmeesters worden gestort, na 30 September niet meer aan dezen aanbieden. In het algemeen zal het op prijs ge steld worden, indien belangrijke be dragen zoo mogelijk worden voldaan door bemiddeling van de hoofdbank de bijbank en de agentschappen der Nederlansche Bank, en kleinere wor den doorgegireerd of gestort op de schatkistpostrekening No. 1, tenzij de administratie aan welke de betaling moet geschieden, een eigen postreke ning heeft, in velk geval het gebruik daarvan uiteraard noodzakelijk blijft. Op het stortingsborderel, formulier of girobiljet moet duidelijk en nauwkeu rig bet onderwerp van storting worden vermeld. Werkverruiming. Het bestuur van het Nederlandsch Verhond van Vakvereenigingen heeft enkele weken geleden een uitvoerige memorie inzake de werkloosheid aan de regeering gezonden, waarin de aan dacht werd gevestigd op de groote werkloosheid, die er nog steeds in ons ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 22l/i een, Ingezonden Mededeelingen, dnbbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine ad-rertentiën bij tooraitbetaling ram ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Binnenland. Dr. E. van Slochieren te Lisse is be noemd tot buitengewoon hcogla:raar aan de Landbouwkoogeschool. Een staatscommissie zal worden in gesteld tot regeling van den Radio- omreep. Buitenland In Amerika heerscht optimisme be treffende het spoedig tot stand kernen van eon regeding over de Frausche schuld. Tsjitsjerin is te Berlijn aangekomen. De Grieksche nationale vergadering is ontbonden. land bestapt, en waarin aan de regee ring verzocht werd, in de naaste toe komst de welvaartspolitiek met kracht ter hand te nemen. In deze memorie werd de wensche- lijkheid bepleit, in snellere mate dan tot dusverre het geval was geweest, en fn grooteren omvang werken ter hand te nemen.. Als zoodanig werden genoemd de aanleg van het Rijn— Twente-kanaal, de Maaskanalisatie, drooglegging van de Zuiderzee, mijn- ontginning in de Peel en bij Winters wijk. kanalisatie in Noord-Brabant, ontwatering en ontginning van de res- teerende en daarvoor in aanmerking komende gronden in Drente en Noord- Brabant. Ten einde een spoedige en doeltref fende werkverruiming te bevorderen, werd in deze memorie de instelling bepleit van een zelfstandig bureau on der leiding van een directeur. Over deze aangelegenheid heeft het dagelijksch bestuur van het Nederl. Verbond van Vakvereenigingen Don derdag een uitvoerig onderhoud gehad met den minister van arbeid, handel en nijverheid, waarin deze voorstellen werden toegelicht. De minister verklaarde, dat de re geering het vraagstuk van de werkver ruiming van zeer groot belang acht, en dat zij daaraan haar volle aandacht zal besteden Iri de Troonrede was daarvan reeds met ei^tele woorden me- dedeeling gedaan. De minister voegde daaraan toe dat ook hij gaarne zijn medewerking wil de verleenen, om door middel van werkverruiming de werkloosheid in ons land zooveel mogelijk te bestrij den, mede in verband met het feit. dat onze bevolking elk jaar met honderd duizend zielen toeneemt, waarvoor noodzakelijkerwijze werkgelegenheid gezocht moet worden. Op twee punten maakte de minister een voorbehoud. De pas in evenwicht gebrachte staatsfinanciën mochten niet weer in de knel komen. En in de tweede plaats twijfelde hij er aan, of een zelfstandig bureau in onze staats instellingen past. Een en ander maakt thans een on derwerp van onderzoek uit. O ver werk vergunningen in de metaal industrie. De heer P. Danz. schrijft in ,,Het Volk" over de overwerkvergunningen in de metaalindustrie. Aan zijn arti kel is het volgende ontleend: „Het verlengen der overwerkvergun ningen beteekent het continueeren van de 53-urige werkweek voor onbepaal- den tijd. De belofte der werkgevers om de uren boven 48 uur met extra loon te beta len. is er een van tactischen aard. Zij weten daarmede de confessioneele or ganisaties iets in handen te geven om den 8-urendag te verloochenen. Dit gevaar is niet denkbeeldig, want de katholieke Metaalbewerkersbond heeft reeds in deze richting gehengeld De heer Zaalberg heeft verklaard. dat hij de overwerkvergunningenhoofd zakelijk heeft gegeven om het loonpeil te handhaven. Dat is hem tot dusverre slecht ge lukt. In Rotterdam, waar de overwerk vergunningen ten volle zijn uitgebuit, wordt thans in 53 uur belangrijk min der verdiend dan vroeger in 48 uur. In Aihsterdam, waar de arbeiders ge weigerd hebben deze Zaalbergsche wijsheid te aanvaarden, zijn de loonef nog altijd 12 cent hooger dan in Rok terdam en verdienen de arbeiders 48 meer dan de Rotterdammers in 52

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1