NIEUWE LE1DSCHE COURANT VAN DINSDAG 29 SEPTEMBER 1923 DAG-AGENDA. Dinsdag 29 Sept. 'sav. acht uur Je- rtïël, Groensteeg ld. Bijbelbespr. Sassenheim. Woensdag 30 Sept. 'sav half negen, Geref. Kerk. Orgelbespeling door den heer H. M. Keuning. Donderdag 1 Oct. sav. 8 uur Nuts- z&al, Neti. Chr. Vrouwenbond. Lezing door Gravin van Limburg en mevr. van Deth van Brussel. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 27 tot en met Zaterdag 3 October waar genomen door de apotheek van den heer C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, telef. 523. Zondag 4 October nemen waar de apoth. v. d. h.h. P. du Croix, Rapen burg 9, telefoon 807 en G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telefoon 502. POLEN EN RUSLAND. De reis ran Tsjitsjerin. De Russische volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken, Tsjitsjerin, is gistermiddag te Warschau aangeko men en zeer hartelijk ontvangen. Hij schijnt zwaar ziek te zijn (sui kerziekte) en is voornemens in Duitsch land of in Oostenrijk een ,.Kur" te ma ken. Op uitdrukkelijke uitnoodiging van den Poolschen Minister van bui- tenlandsche zaken maakt hij de reis over Warschau. De beide ministers zul len met elkander de belangrijkste ac- tueele problemen behandelen. Men neemt te Warschau aan, dat er een fundamenteele wijziging in de bui- tenland9che politiek van Polen óp han den is. Polen zou hebben ingezien, dat het geen kans heeft om te worden uitge- noodigd tot deelneming aan de veilig heidsconferentie en het zou daarom beredd zijn zijn agressieve politiek te gen Rusland te staken en te trachten op economisch en politiek gebied een toenadering tot dat land tot stand te brengen. Polen en de veiligheidskwestie. In den loop van deze week zal een besloten zitting van de commissie voor de buitenlandsche aangelegenheden Uit de Poolsche Nationale Vergadering plaats vinden, waarin de minister van Buitenlandsche Zaken over den huldi gen politieken toestand uitvoerig ver-, slag zal uitbrengen. Voornamelijk zal hij opheldering geven over het stand punt der Poolsche regeerifig ten op zichte van dé veiligheidskwestie Over deze bijeenkomst zullen geen mededeelingen aan de pers worden gedaan, DE STRIJD IN MAROKKO. Lyautey vraagt ontslag. Maarschalk Lyautey heeft de Fran- sche regeering verzocht hem in Ma rokko te doen vervangen. In den raad van directeuren en chefs van dienst heeft maarschalk Lyautey de redenen van zijn verzoek om te wor den vervangen uiteengezet. Hij is van oordeel, dat ten gevolge van het door de jongste militaire ope raties bereikte herstel, waarbij de Fransche troepen zijn teruggebracht op.de linies, die zij vóór den aanval der Riffijnen bezet hielden en welke C£) sommige belangrijke punten zelfs zijn overschreden, het gevaar'is gewe ken, zoodat hij met het volste vertrou wen kon verzoeken de noodige rust te mogen nemen. DE VOLKENBONDSRAAD. Heftig incident. In de gister gehouden openbare zit ting van den volkenbondsraad kwam het tot heftige incidenten. De vertegenwoordiger van Litauen Galvanauskas protesteerde bij de be sprekingen van de volgens de conven tie van Memel ter beschikking van den raad staande rechten tegen de bewe ringen van den rapporteur Guani en van andere raadsleden. Hij sloeg met de vuist op de tafel en verliet de zaal. De volgende zitting van "den volken bondsraad zal in December te Genève plaats vinden. De daarop volgende zit ting van den raad zal in Maart 1926 te Madrid gehouden worden.. Eurazië. Wat den vreemdeling in Rusland het meest opvalt, aldus A. Rozenburg te'Wilna in „De Nieuwe Eeuw", is het volgende: 1. Het kleine middeleeuwsche huis in de straten van de groote steden en dicht in de buurt de Amerikaansche wolkenkrabber, vriendschappelijk bij elkaar. Dat zeldzaam verschijnsel drukt op het beeld der Russische stra ten een eigen stempel. Ordeloos bij el kaar gebracht: de Aziatische middel eeuwen en de moderne hoogbouw- techniek. „.2. In het kleine dorp in het hart van Rusland staat de kleine dorpskerk, met haar vele blauwgeverfde koepels, die phantastisch ombuigen. De toren in ,'t midden is met de anderen door electrische draden verbonden, die den hoogspanningsstroom afleiden. Want van daar uit gaat langs de antenne d£ hooggespannen energie van het gódshuis uit over het zwijgende land schap rondom. Want de contra-revo lutionaire kerk die voor den gods dienst is gesloten, dient nu als verzen dingsstation voor de algemeene elec- trificatie. 3. Op het land! Op den grooten Rus- sischen oven liggen de menschen ge heel den winter door: van den ster venden grootvader tot den pasgeboren kleinzoon. De familie voedt zich bijna uitsluitend met theewater en wat brood. Tijdens het ruwe jaargetijde verlaat de boer slechts noodgedwon gen zijn oven. Op eens echter ver schijnt op de cultuurhoogte der vroeg ste Aziatische middeleeuwende motorploeg. Devijanden uit de stad hebben ze hierheen gebracht. Ontsteld beschouwt men die afstootende, blin kende machine dat bestemd is om aan den sleur van den boer een eind te maken en te beginnen met het eco nomisch groot-bedrijf door de Moskou- 'sche economie van het systeem gevor derd. 4. ,ln het centrum van Moskou zit in een bestofte werkkamer, in acte-sta- pels begraven, de oude Russische amb tenaar, hij drinkt thee, een„ twee, tot tien kopjes. Dringende opdrachten worden hem gegeven. De menschen verdringen zich voor zijn deur. Maar hij drinkt thee. Wordt het gedrang te erg, dan opent hij het venster en zegt tot die buiten zenuwachtig staan te wachten: „Ssejtschas" (wegl), maar vergeefs wacht men buiten op een op lossing zijner aangelegenheden op den zelfden 'dag. Geeft de beambte echter aan iemand ten antwoord: „Sawtia",. (morgen), dan kan deze gerust naar huis gaan en wekenlang wachten. Zoo ziet er ie^er drijfwiel uit waardoor het groote Rusland van de Aziatische naar de Europeesche cultuurhoogte moet wor'den opgevoerd.- Langzaam, maar zeker Europa-Azië: Eurazië. De boeken van Livius. In Italië is de quaestie van de z.g. vondst van de boeken van Livius over >de historie van Rome, door dr. di Mar- tino Fusco, opnieuw aan de orde ge komen door een brochure van profes sor G. L. Perugi. Deze geeft daarin o.a. te kennen, dat dr. di Martino verleden jaar een ver klaring heeft onderteekend, dat hij de geschiedenis van- Livius niet heeft ge vonden. Men heeft echter verzuimd, 'm te laten verklaren, dat hij in 't geheel geen nog niet gepubliceerde codices had ontdekt. Professor Perugi beweert nu, dat dr. di Martino wel degelijk manuscripten heeft gevonden en-hij acht het waar schijnlijk, dat daaronder ook boeken van Livius waren. Er zouden vroeger handschriften uit Constantionpel naar Napels en van daar naar Weenen en na den vrede van St. Germain weer in Italië zijn gekomen. De hoogleeraar stelt ten slotte de vraag: ,\Waar zijn de codices, die di Martino ongeveer twee jaar geleden liet zien aan eenige vrienden onder wie een Rus en door deze liet onder zoeken, waarna zij een verklaring dien aangaande onderteekenden KORTE BERICHTEN. Te Parijs is het Internationaal Steden congres geopend, hetwelk door een uitgebreide Nederlandsche delega tie wordt bijgewoond. Bevestigd wordt, dat tengevolge van de besprekingen van Von Hoesch met Briand de ministerconferentie over het veiligheddspact eenig uitstel zal krijgen. De kwesties van West- en Oostpact zullen geheel gescheiden blij ven. De onderhandelingen te Washing ton over de consolidatie der Fransche schulden hebben nog niet tot een be vredigend resultaat gevoerd. Het Chineesche telegraafperso neel te Sjanghai heeft het werk ge staakt. De Volkenbondsraad heeft den Estlandschen generaal Laidoner met de enquête inzake Mosoel belast. Enorme hagelsteenen zijn geval len in Savoye. De schade is zeer groot Het grootste ooit gehouden lucht vaartcongres is gisteren te Stockholm begonnen. 25 Europeesche landen ne men er aan deel. Ook Holland is ver tegenwoordigd. De tentoonstelling te Wembley, die spoedig gesloten zal worden, is in de 46 weken van haar bestaan door meer dan 25 millioen menschen be zocht. v KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te W,arf huizen: H. iW- Bloemhoff te Scharmer-Harkstede Te Haastrecht: J. Vink te Drimme- len. Te Hoogeveen: G. O. Severijn tö Schelluinen. Te Beuningen: J. C. Knottnerus te den Briel. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen: te Driessum, I. K. [Wessels te Veere. Aangenomen: Naar De Lier, :\Vi. iMoene te Oostburg Naar St. Laurens, A. Koning, eand. te Nieuwer brug a. d. Rijn. Bedankt: Voor Werkendam, P. v. d. Spek, te Pijpenisse. Voor Niet werkerk )ZJ, Zalk, Brouwershaven (eni Dussen-Meeuwen, A. Koning, cand. te iNieuwerbrug a. d. Rijn. CHR. GEREF. 'Aa ngenomen: Naar Harlingen, L'. H. iBieekamp, te Rozenburg. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal: Te Den Haag, G. H. Kersten, te Ierseke, en H. Kievit, te Veenenaaal. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Beroepen: Te Burg en Ooster end (Texel) A. Vis te Heerenveen. Bevestiging, Intrede, Afscheid. Ds. K. Z u i d e r s m a, gekomen van 's-Gravendeel, heeft Zondag intrede ge daan bij de Chr. Geref. Gemeente te Hoogeveen met een predicatie over Psalm 45:11, na door Ds. P. Dijkstra te Lutten des morgens te zijn beves tigd met de woorden van Joh. 3: 29. Op verzoek van ouderling Vlietstra werd den nieuwen leeraar Ps. 133:3 toegezongen. Ds. S. de Bruine f Te 's Gravenhage, waar lig tfldelgk met vacantie vertoefde, is Zaterdag plot seling overleden Ds. S. de Briiine, laat stelijk predikant der Geref. Kerk van Oskaloosa, Iowa. (N.-Am.) Ds. de Bruine bereikte den leeftijd van 65 jaar. Afscheid Ds. K. Schilder. Voor een stampvolle .Westerkerkt, heeft gisteravond Ds. K.. Schilder, die het beroep naar Oegtögeest aannam, afscheid genomen van de Gerefor meerde kerk van Delft. Te half acht zouden de deuren open gaan, doch reeds lang voor dien tijd wachtten velen aan de ingangen om ©enigszins zeker te zijn van zu i :at- sen. Onder de aanwezigen werden o.m. ppgemerkt Mr. van Baren en wethou der Brinkman, als vertegenwoordigers van het dagelijksch bestuur der ge meente. Verder waren aanwezig de afgevaardigden van de classis 's-Gra- Venhage, en van de Kerken van Pijnacker, Rijswijk, Schipluiden en Loosduinen en de predikanten Ds. Binsbergen van Loosduinen, Ds. van Katwijk van Schipluiden, Ds. Allaart van Rozenburg en de plaatselijke pres dikanten Ds. Hagen en Ds. yan Alt ken. Als uitgangspunt voor de afscheids rede koos Ds. Schilder Mattheus 24: 26: zoo zij dan tot u zullen zeg gen: zie, hij is in de woestijn, gaat niet uit; zie, hij is in de bmnenka- meren, gelooft het niet." en idat wel, aldus spr., omdat hij dit een passend slot vond voor zijn 3- jarigen arbeid hier. Samen hebben wij steeds getracht, aldus spr., ide wor steling der geesten te verstaan bij het licht der profetie. Sprekend over de pseudo-Christus- seii waarvoor onze tijd de baanbreker is, stond spr. achteneenvolgens stil bij 1. De verhouding van hen tegen over de wereld. 2. De verhouding van de wereld tegenover, hen. 3. De verhouding van de kerk te genover hen en de haar omringende wereld. De pseudorChristussèn hebben bij hun verschil in optreden vooral een trek gemeen, schijnbaar óók met het 'Christendom: die van het zoeken van de stilte. De woestijn en de binnenkamer zijln daar beiden het beeld van. In tegenstelling met den brutalen (Anti-Christ, gaat de pseudo- Christus heel lief te werk. Hij komt met geep. schriftgezag, geen bindende edicten, of dogma's. Maar van binnen is hij een grij- pende wolf en veraf van den gee'st van Christus. Het negatief klagen van den asceet in de woestijn over de slechtheid van de wereld en het positief indragen van nieuwe gedachten door de gees telijke deftigheid van de binnenkamer waar de nieuwe wereldleeraar zijn leër lingen verzamelt hebben beiden eën schijn van overeenkomst met 'Chris tus. Maar dit Is voor ons de groot© $cheiding. Dat Christus' werk éénmaal is vol bracht, waarop de eeuwen slechts kun nen voortbouwen. Terwijl deze menschen van voren, -af aan willen beginnen, ondér den schijn van Christus te eeren, begra ven zij hem grondig onder hun 'schoon© woorden. De afkomst van Christus is bekend. Maar &j vragen den wereldleeraar, die het mysterie tot moeder heeft. lm de lijn van den valschen profeet Ezra, die voorspelde dat de Messias eerst 400 jaar op aarde zou leven zonder te worden opgemerkt. De stad, dei massa opgeven en den enkeling zoe ken, ver buiten de stad die dan la ter als profeet van de massa moet op treden, is hun tactiek. De Heiland is voor de wijzen en verstandigen verborgen. Dit willen zij bereiken door hun Heiland van de" wereld af te zon deren en te zeggen: wat leen fijn goud, wat fijne cultuurmensch'en zij'n hier. 'Hum mysterie is niet het zoeken van de massa, die Christus zocht met ziin bloed. .De zonde maken zij betrek kelijk; de verzoening loochenen zij'. Het Christendom is niet slechts voor een bepaalden tijd. Dat het Christen dom niet de zuivere uitdrukking is van wat God wil is de schuld van de Christenen. Maar de schuld van de Christenen is niet de ondergang van het Christendom. Laat het waar zijn. dat er zelfvol dane, koude Gereformeerden zijn. Maar de fout der Gereformeerden is niet de dood van de .Gereformeerde leer. In wezen is wat daarbuiten gaat niets anders dan de oud-liberale kei- van de zelf ver volmaking; het blijft beschaving aan den buitenkant. iH©t heeft geen kennis aan d© centrale vernieuwing door Gods Geest. Men. spreekt van die dooie Gere formeerden pn van vermolmde pree- ken, en zoekt het in den fijnen Kring (met groote K.) Maar die pseudo- Christelijke verborgenheid is van eigen maaksel. Zij is onnatuurlijk. Niet .echt. Al keert de echte .Christus zich voor de wereld binnenst buiten, zullen de wijzen en verstandigen Hem nog niet begrijpen. Daarvoor behoeft Hij zich niet op te sluiten. Maar de kerk, zij het met veel ge brek zij begrijpt Hem, Want .vleesch en bloed hebben het haar Iniet geopen baard, maar de .Geest Gods. Het is Gods wil, dat die strijd tus- schen heit vleesch eh den geest, dë openbaring en de rede, tusschen 'die wedergeboorte of dê beschaving hieir zal worden uitgevochten. De toespit sing van dien strijd zegt dat de groote dag van Christus nadert. Im Gods naam is spr.'s laatst© vraag aan zijn gemeente: wat is uw vertroos ting tegenover de wereld Gaat niet uit. Gelooft het niet. Zegt ook niet 't is interessant, en daarom. Draagt de oude waarheid uit naar alle grenzen. Laat uw kerk geen on der-onsje worden. Gebruikt geen taal der ingewijden. Wij. hebben niet te ■verbergen. Slechts voort te bouwenl. De propagandisten voor den wereld leeraar zeggen: er komt een nieuw begin. Wij hooren ons door de Schrift toe voegen: Kinderkens, het is de laatste ure. Het is op Golgotha volbracht. Laat dit woord, dat de feitelijkheid uitroept van den grond van ons ge loof, gegrift staan in uw geloofsboek gemeente. Zoek het niet in buitenkerkelijklei vroomheid. Uw geloof zij geen woestijngang. Dien heeft Christus borgtochtelijk reeds volbracht. Zoekt het niet bij het getemperde licht van de binnenkamer of den ver suften geest van den asceet, al protes teeren wij mede tegen het koude gé- loof-op-een-papiertje. Maar laat het Gereformeerde leven in uw binnenste branden en leeft als een volk van koningen en priesters om Christus' will'. Hierna richtte de scheidende leeraar zich tot den Kerkeraad, B. en WI- en de classis Den Haag. 4 Catechisanten, aldus spr., leert vroeg uw leven geven aan Gods Woord, dat het zal uithouden tegen elke be strijding, en wordt het niet ontrouw, zooals de volgers van de wereldleer aars, omdat Christus zijn brood voor hen niet zacht genoeg 'gebakken heeft. Er is geen socialer ding dan het ge loof in God. Gemeente, acht Gods woord nooit te hoog voor de dingen van den dag, maar brengt ze onder beslag van dat Woord in den Naam van Hem die den hemel en de aarde gemaakt heeft. Namens Kerkeraad, gemeente en catechisanten, sprak Ds. K. v. An ken hierna Ds. Schilder hartelijk toe, hem dankend voor het zeer vele, dat hij in het bijzonder door zijn kansel werk voor de gemeentte was góweést, Wij waren rijk, aldus spr., met Ds. Schilder. Worde gij ^oor Oegstgeest, voor de kerken in net algemeen en voor de Christelijke wetenschap tot rij-., ken zegen gesteld. Op spr.'s verzoek zong de gemeente haar vertrekkenden leeraai; Ps. 12Ï,4 toe. Ten |slotte sprak Dr. D. J. van Kat wijk namens de genabuurde kerken en Ds. van Binsbergen namens de classis 's Gravenhage, waarna Ds. Schilder in dankgebed voorging. Gedurende den dienst werden ge zongen de verzen 1 en 4 van don Avondzang, Ps. 119:10, 14 en 22, Ps. 74:21 en 22. en Ps. 89:4. Na afloop van den dienst maakten honderden 'gebruik van de gelegen heid om van Ds. Schilder persoonlijk afscheid te nemen. Nieuw-; kerk. Te Enschedé zal een tweede Ned. Herv. Kerk gebouwd worden, onder ar chitectuur van den heer Stuivinga tö Zeist. Nieuwe Universiteit. De Methodistisch Episcopale Kerk in Amerika is voornemens in Kansas City (Miss.) een universiteit te stichten die óp het an andere universiteiten zal staan. Zij zal ook een theologische faculteit krijgen, waarvoor studenten, van alle gezindten onderwijs in niet- sectarischen geest zal worden gegeven. De Vrije Universiteit. „De Reformatie" schrijft naar aan leiding van het vertrek van Prof. Bou- man ,die, zooals men weet, tot opvol- §er van Prof. .Winkler te Utrecht is enoemd: „Wat zoolang dreigde% wat brj tus- schenpoozen ook afgewend scheen, heeft zich nu boven onze Vrije universiteit toch ontladen. Prof. L. Bouman is tot opvolger benoemd van Prof. Winkler te Utrecht. Dit verlies wordt door ons sterk betreurd. Zeker, schitterende perspectieven kon de medische Faculteit niet openen. Tot een faculteit, die examens kon ai- nemen, zou ze. binnen afzienbaren tijd wel niet uitgroeien. Dat dit drukkend, ja, bijna fnuikend op het toevloeien van studenten werkt, ligt voor de hand. Maar aan den anderen kant had Prof. Bouman over college-bezoek niet te kla gen. En dan werd van m^etkf dit stand punt door ons ingenomen": als een hoog leeraar weteaschuppelijken arbeid nr^s- Radio-Programma. Wat or vanavond te hooren is. 5.20 (Berlijn, 505 M.) Concert. 5.20 (Zürich, 515 M.) Concert. 5.20 (Brussel, 265 M.) Concert. 6.— iRome, 425 M.) Concert. 6.20 "(Frankfort, 470 M.) Lezingen, enz. 6.35 FL Parijs (Eiffeltoren, 2650 M<)- Causerie, daarna concert. 7.20 (Londen en Daventry.) Tijdsein van Big Ben, weerbericht, nieuwstijdingen. 7,20 (München, 485 M.) Concert of lezing. 7.20 (Berlijn, 505 M.). Verschillende le zingen of concert. 7.30 Ni./. Politiebericht, weerbericht. 7.45 Alle Engelsche stations. Muziek' of lezingen. 7.15 NSF. Orkestmuziek. 8.20 (Londen en Daventry). Concert. 8.20 (Stuttgart, 445 M.) Concert. 8.35 (Brussel, 265 M.). Concert, onder broken door nieuws. 8.50 (of 8.35) (Zürich, 515. M.) Concert 8.50 (Berlijn, 505 M.) Concert. Concert. 8.50 (plm.) (Madrid, 392 M.) Concert. 8.50 (Hamburg, 395 M.) Muziek'. 8.50. (Munster, 410 M.) Concert of le zing. of voordracht. 8.50 (Frankfort a. d. Main, 470 M.) Concert of voordracht. 9.05 Parijs (S.F.R.), 1750 M., Concert. 9.20 (Hamburg, 395 M.) Concert. 9.20 Bremen, 330 M.) Concert. 9.20 Hannover, 296 M.) Concert. 9.20 (Rome, 425 M.) Concert. 10.20 (Londen en Daventry). Tijdsein van Greenwich, weerbericht, nieuwstijdin gen. teert, 'doet het er minder toe, indien de omstandigheden met zich brengen, dat hjj geen gevulde collegezalen heeft. Blijkens de rede, waarmee hn zijn rectoraat aan zjjn opvolger overdroeg, stemden de vooruitzichten der 'Medische Faculteit hem somber. En dat is ongetwijfeld het motief; waarom hij van ons scheidt. Hoe on gaarne ook, we moeten er in berusten. Niemand zal kunnen beweren, dat minister Rutgers het bijzonder hooger onderwijs ten koste van het. openbare, ontziet. Doch we zouden geen Calvi nisten zijn, indien we nu bij de pakken gingen neerzitten en aan de uitbrei ding van onze Universiteit wanhoopten. In nét geloof is ze opgericht, in het geloof hebben we verhezen te dragen, in het geloof moeten we ook voorwaarts gaan. Deze tegenslag zal voorzeker 'n prikkel te meer zijn om ernstig te>over wegen, cf niet een nieuwe faculteit kan worden ingericht, die voor wis- en na tuurkunde. Het geld, dat tot nog toe voor de medische faculteit werd uit gegeven, zou nu voor deze kunnen wor den aangewend". Gemeenteraad Leiden. (Vervolg van het Bijblad!. De heer Zuidema betuigt den heer van Stralen zijn' erkentelijkheid, die het grootste gedeelte van zijn speech gebruikte om spr. te beantwoor den al achtte hij spr. d%pt den heer v. Eek voldoende beantwoord, Dat is zeker een compliment. Spr. wil dan even wijzen op het onbehoorlijke en ongemotiveerde van een houding als van den heer Baart, die daareven riep, dat spr. de kleine kinderen maar wil laten doodgaan we gens gebrek aan brandstoffen. Men geeft hier den indruk alsof juist spr. niet in staat is de dingen oerlijk te beoordeel'en en stelt het voor, alsof hier niets gedaan wordt. Toen de sociaal-democraten verleden jaar voorstelden, wat B. en W. thans voorstellen heeft men hen ook niet ge vraagd, of zij oen half mud cokes ge noeg achtten. (Gedurende het betoog van den heer Z. gaat men aan de linkerzijde hevig te keer; de Voorzitter moet voortdu rend hameren). Het gaat hier, aldus spr., slechte om een tegemoetkoming. Het moet een eigenaardigen indruk maken, dat on middellijk na het bekend worden van wat B. en W. voorstelden, een adres loskwam van den L. B. B., waarin ééns zooveel werd gevraagd, (hevig rumoer). (Wanneer de Voorzitter den heeer Dubbeldeman berispt, omdat deze zeer onbehoorlijk optrekt, schreeuwt deze: laat die meneer daar zijn snuit houwen) De voorzitter: houdt U uw in strument toe. De heer Oostdam: (tegen den heer Zuidema): Je hebt het blijkbaar bü het rechte eind. Ga door. De heer Zuidema maakt hit de interruptie van den heer Dubbeldeman op, dat een burgerlijke vooratter be ter is, dan een soe.-democratische. Als het aan den heer D. lag, kon spr. niet eens uitspreken. De heer van Eek heeft van ^tactiek gesproken. Daarmee komt hij juist m spr's. schuitje. Het is die S.-D.'sche tactiek, die op een congres van de S. D-. door Schaper zelfs weid afgekeurd. Een S.-D.'sch spreker heeft gezegd: wij heb ben dingen voorgesteld waarvan wij heel goed wisten dat zij niet verwezen lijkt konden worden. Maar wij zijn er groot bij geworden. Dai is toet: Niet om de werkloozen gaat het, maar om het grootmakon van üe partij. Daarom heeft spr. gesproken van t e:i spel (tumult). Spr. heeft den indruk dat de heeren aan de overzijde niet voor niets zoo'n beweging maken. De heer Knuttel zet nu nog z'n standpunt uiteen en poogt aan te toonen dat er niet meer steun worit gevraagd dan voorheen. Weth. Sanders kan met de rest van z'11 antwoord kort zijn, daar hij zicli kan aansluiten bij w?t -1» beer Zuidema heeft zeaescd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2