CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 6e JAARGANG DINSDAG 29 SEPTEMBER 1925 NUMMER 163 NIEUWE COURANT BUREAU: Hooigracht 35 Leiden Tel. 12.78, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarieL Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage- lijk* geplaatst ad 40 cent. ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per weeki 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EÈRSTE BLAD. V School en ouders. Wij hebben er reeds meermalen op gewezen, dat wij, wat betreft de toe passing van de A.R. beginselen niet in de eerste plaats moeten zien naar Re geering en Volksvertegenwoordiging, maar dat we zelf in eigen leven en eigen omgeving het voorbeeld moeten geven en zoo een grondslag leggen, waarop kan worden voortgebouwd. Een van onze wenscben is dat de Regeering zal pogen in toepassing te brengen de leuze:: „de school aan de ouders." Met belangstelling wordt af gewacht wat door Minister Rutgers in deze richting zal worden gedaan. Vergeten mag echter niet worden, dat met name in. de grootere plaatsen, ook zonder nadere wettelijke maatre gelen, reeds veel gedaan zou kunnen worden om dit Antirevolutionaire ide aal in toepassing te brengen. Regel is toch dat er vereenigingen zijn die meerdere scholen onder bun beheer hebben. Het gevolg is niet alleen dat er tus- scben bestuur en onderwijzers een ambtelijke verhouding ontstaat, maar ook dat de ouders boe langer boe min der met de school gaan meeleven. Zij weten van de bijzonderheden van bet schoolleven weinig ofi. ze kennen niet de zorgen waarmee bet bestuur te kam pen beeft en bet interesseert hen ten slotte ook niet. Ze zijn al tevreden als er een Christelijke school is waarbeen ze hunne kinderen kunnen sturen, ze betalen bij den ontvanger bun school geld en ze kennen in vele gevallen zelfs niet de onderwijzers die hunne kinderen opvoeden. Wij -zeggen, door dit te constateeren niets kwaads van de scholen en de be sturen. Alles kan prima in orde zijn en er behoeft gepn twijfel te bestaan dat het onderwijs materieel en principieel aan billijke eiscben voldoet. Alleen, de leuze „de school aan de ouders" wordt op deze wijze aller minst in practijk gebracht. En daarom mag wel eens de eiscb gesteld of het niet wenscbelijk zou zijn althans een poging te doen om deze mooie, echt antirevolutionaire leuze, meer in practijk te brengen. Dit zou mogelijk zijn door debestaande vereenigingen te splitsen of indien hiertegen bezwaren van practischen aard bestaan, dan toch bet beheer der scholen aan bijzondere commissies toe te vertrouwen. Men zou dan voor iedere school een afzonderlijk bestuur kunnen krijgen, voor een groot deel uit de ouders ge kozen. Het gevolg zou zijn, dat veel meer personen dan thans zich voor bet on derwijs zouden interesseeren. De ou ders zouden veel meer in contact ko men met de school en de gevaren die aan de tegenwoordige wet verbonden zijn, zouden tot een minimum terug gebracht worden. 't Is goed dat wij de Regeering prik kelen de A.R. beginselen tot toepassing te brengen. Maar beter is indien we zelf in eigen omgeving beginnen met die beginselen zooveel mogelijk in practijk te brengen De school aan de ouders, is een mooi ideaal. Maar dan moet ook alles wat in die richting kan worden gedaan, worden aangegrepen om dit ideaal zooveel mo gelijk te benaderen. STADSNIEUWS. Nieuwe kloosterkerk. Vrijdag a.s. zal de Pater Provinciaal der Franciscanen den eersten steen leggen van de nieuwe kloosterkerk der paters Franciscanen aan den Haagweg Zilveren Jubileum, Pater A. J. van Lubeck alhier beeft onder groote belangstelling zijn zilve ren priesterjubileum gevierd. C. B. Duyster. De beer C. B. Duyster, die Zondag j.l. zijn 74en verjaardag mocht vieren hoopt 1 October a.s te herdenken dal hij 40 jaar als organist der Pieterskerk is werkzaam geweest. Wij twijfelen niet cf bet zal den be kwamen musicus, die zulk een lange reeks van jaren het gezang der gem. beeft mogen begeleiden. ot> den Xen October aan bewijzen van belangstel ling niet ontbreken. De Leidsche Winkelstand. Het was de bekende kruidenierszaak van den beer H. J. d e R Uj, in het pand Noordeinde 10 reeds lang te benauwd geworden. Niet slechts dat bet veel moeite kost te om vooral op drukke dagen de win kelklanten vlug te bedienen en terwijl toch bet werk van de bezorging te la ten doorgaan, maar dikwijls ook ble ven er van de vele en nieuwe artikelen die er gaandeweg in den bancel ko men ietwat op den achtergrond. Vooral in een zaak in kruidenierswaren en comestibles is gebrek aan ruimte een leel ijk ding. Gelukkig evenwel wist de beer de Ru beslag te leggen op een ruim pand, met flinke opslagruimte en uitgang naar twee zijden, aan de overzijde, bet pand Noordeinde No. 27. Het architectenbureau Kraan, Groe- newegen en Verwijs, dat op dit terrein vooral een Schitterende reputatie beeft, ontwierp een bouwplan van bet be kende, stijlrijke genre, terwijl na in schrijving de uitvoering van den bouw werd opgedragen aan den beer Har- teveld. En nu, slechts korten tijd na de aan besteding is het werk reeds gereed en kon de nieuwe winkel worden geopend Als men thans de zaak in oogen- schouw neemt kan men zich moeilijk voorstellen, dat zij bet nog zoo lang met bet veel kleinere pand aan de overzijde beeft kunnen doen. Het front van den winkel is wel ge schikt om een goeden indruk te maken De architecten kozen een mooi motief. Geheel in den modernen stijl, maar niet algemeen, en opgetrokken in de edelste materialen. Binnen heersebt dezelfde soberheid en degelijkheid. De uitgebréide winkelopstand past goed in 't geheel en biedt ruimschoots gelegenheid om te exposeeren. Achter een keurig ingerichten win kel bevindt zich een practisch kantoor, en daarachter vindt men bet nieuwe, uitmuntend ingerichte pakhuis De wa ren kunnen moeilijk een betere ver zorging vinden dan bier, waar lucht en lichtheid vrijelijk kunnen binnen komen, terwijl alles de reinheid be vordert. Het pakhuis heeft eeh achter uitgang in de naastgelegen steeg, zoo dat bet vervoer buiten den winkel om kan geschieden. De totaal-indruk van deze nieuwe zaak kan niet anders dan zeer gunstig zijn, en wij kunnen den beer de Rti ermede gelukwenschen dat hijzijn zaak nu een ruimere omgeving beeft kunnen geven. Dierenbescherming. In een zeer druk bezochte bijeen komst stelde bet Uitvoerend Comité van de ver. Dierenbescherming Maan dagavond bet programma op voor de a.s. Dierenweek van 1318 October. De bazar in Zomerzorg zal geopend worden Dinsdag 13 October nam. 2.30 uur en zal duren tot Vrijdagavond daaraan volgend. Van verschillende zijden werden aar dige plannen geopperd ,die door de vergadering dankbaar werden aan vaard en die een waarborg vormer voor opgewektheid en gezelligheid Wie nu aah bet eerst noodige wil mee helpen en wat missen kan, zende zijn geschenken aan een der volgende adressen: Mevr. Aalbersberg, Schelpen kade 44; Mevr. Eeltjea, Vreewijkstraat 17; Mevr. Gaykema, Prins Hendrik- laan 4, Oegstgeest; Mevr. van Ginkel, Zoeterw. Singel 67; mevr. Jonker, Hoo gewoerd 135; Mevr. Kroon, Stations weg 25; Mevr. Roëll, Rijnsburgerweg 23; Mevr. Schreuder, Plantsoen 73; Mej. van Spall. Stationsweg 10. En wie op den bazar zelf zich verdienstelijk wil maken, melde zich aan bij Mevr. van Beeck, Plantsoen 93, of bij Mevr. Schreuder, Plantsoen 73. Eiken avond zal do nieuwe film, nu onlangs voor het eerst gedraaid bij de herdenking van bet zestigjarig bestaan van Dierenbescherming, vertoond wor den. De toegangsprijzen worden zeer laag gesteld, men lette maar op de ad vertenties van Vrijdag 9 October enz. De week zal besloten worden met een 'verkoop waaraan evenals vorige ju -to Jeugdgroep v. Dierenbescher ming ii andere clubs zullen deelne men, .naar waarvoor zich ook reeds id cv; :-jere volwassen personen opgaven een toe te juichen voorbeeld. Wie vol gen wil melde zich bij den heer Eel- RECLAME. AMSTERDAMSCHE ANTKRACIET IP. Heerensingel 34/35, Tel. 1523. PRIMA KWALITEIT. VERZEGELDE ZAKKEN. 5570 tjes, Vreewijkstraat 17; den beer Gay kema, Prins Hendriklaan 4, te Oegst geest, of bij bet secretariaat der actie „Ouderzorg" Leiderdorps tel. 1135 —Met bet oog op de 3 Octoberfeesten beeft bet hoofd van bet 11de district dér arbeidsinspectie aan de broodbak kers vergund, dat in bun onderneming van Donderdag op Vrijdag 1 op 2 Oc tober door bet hoofd of den bestuur der en de gezellen bakkersarbeid ver richt wordti, onder bepaalde voorwaar den, en dat op Maandag 5 October de bakkersarbeid 2 uur vroeger aanvangt dan bij of krachtens de Arbeidswet '19 op dien dag voor ieder hunner is toe gestaan, onder voorwaarde dat de be trokken arbeiders geen arbeid verrich ten op Zaterdag 3 October. Voorts heeft bet hoofd der arbeids inspectie in bte 11de district den Leid- schen bakkers vergund, op Vrijdag 9 October deeg en brood, dat na 8 uur van den vorigen dag gebakken of op gewarmd is, van 8 uur voormiddag af te vervoeren en van 9 uur af te verkoo- pen of af te leveren, en op Maandag 5 October resp. van 7.30 en 8 uur voor middag af. Gistermiddag werd op den boek SteenstraatMorschsingel de wielrij der H. C. W. aangereden door een auto chassis, bestuurd door W. A. v. B. dat van den Rijnsburgersingel kwam, en uit de koers geraakte, doordat op den Stationsweg een andere auto ,,tus- schenbeiden" kwam. De gevolgen beperkten zich tot de beschadiging van de fiets, waarvan de voorvork was ontzet Op de Wittepoortsbrug schrok gis termiddag bet paard dat gespannen stond voor een wagen van de fa. v. d. K. van een opwaaiende krant. Het paard maakte een zijsprong, en kwam daarbij in onzachte aanraking met den 15-jarigen P. J. die juist per rijwiel passeerde. Het rijwiel werd licht be schadigd. Om half elf gisteravond beeft op den Haagweg even voor de Vink weer een auto-ongeluk plaats gehad als ge volg van verblindende lichten, dat ern- stige gevolgen bad. kunnen hebben Een auto met vier studenten en be stuurd door H. W. M. uit Delft kwam ter plaatse een anderen auto tegen, welks bestuurder verzuimde bet licht te temperen, zoodat M. niet voor zich uit kon zien en met zijn voertuig tegen een boom reed. Gelukkig bad geen der ifizittenden letsel bekomen. De auto die aan bet chassis beschadigd was, werd naar de garage van 't Motorhuis gebracht voor reparatie. Op den hoek Breestraat Steen- b} een wielrijder aangereden door een straat werd gistermiddag, even over auto, waarschijnlijk doordat de eerste zich wat weifelend toonde bij het kie zen van zijn richting. Het ongeval kwam nogal ernstig aan. De wielrijder werd omvergere den en kwam gedeeltelijk ohder den auto te liggen, aie echter spoedig stop te. Voorbijgangers brachten hem bin nen in de biscuitfabriek Nutrix, waar dr. Dr., eerste hulp verleende. De wielrijder, de heer van W., uit de Janvossensteeg, bleek gelukkig geen ernstige verwondingen te hebben be nomen. Slechts had hij eenige ontvel lingen aan de been en. Per auto van den Eerste Hulpdienst werd hij naar zijn woning overgebracht.' BINNENLAND. Aigem. Vereeniging voor Bloembollen- col tnor. In café „De Kroon" te Haarlem hield gisteren de Algemeen© Vereeniging v. Bloembollencultuur baar algemeene vergadering; voorzitter was de beer Ernst H. Kr el age. Op deze vergadering, was een der voornaamste onderwerpen bet vraagstuk van de stichting van een eigen gebouw. Vertegenwoordiger? van vijf-en-dertig afdeelingen waren op deze bijeenkomst aanwezig. De voorzitter opende met een kort woord de bijeenkomst hij wees daarbij op het buitengewoon karakter van deze tusscbentijds gehouden vergade ring en herdacht verder enkele leden. de heeren Bijvoet, Roos en mr. Boer- I 7lage, die ifi den loop van bet jaar aan de vereeniging zijn ontvallen. Verschillende zaken van min of meer buishoudelijken aard kwamen daarop in behandeling. Hierbij was een voor stel van bet hoofdbestuur luidende: De leden betalen jaarlijks een contri butie, welke bij huishoudelijk regle ment wordt vastgelegd. De alg. verga dering kan besluiten, dat bovendien, ter bevordering van bepaaldelijk in het besluit omschreven vakbelangen, ge durende één of meer jaren èen afzon derlijke contributie geheven zal wor den. De gezamenlijke afzonderlijke con tributie in één jaar mag een bedrag van vier cent per Rijnlandsche roe niet overschrijden. Op dit voorstel baddet de afdeelin gen Warmond, Noordwijk en Hillegom amendementen ingediend. Uitvoerig werd bet besproken; de voorzitter besloot tenslotte bet nemen van de beslissing over deze zaak tot een Volgende vergadering uit te stellen. Enkele voorstellen betreffende veran deringen in bet huishoudelijk regle ment werden aangenomen. Aan de orde kwam vervolgens de be slissing over de aanbieding van bet gemeentebestuur van Hillegom, ge daan op 7 November 1924 n.m.,'de aan bieding in eigendom aan de vereeni ging van een perceel bouwgrond ter grootte van tenminste een hectare en een bedrag van vijftigduizend gulden in geld, als bijdrage in de stichtings- k'ósten van een gebouw. Vele sprekers voerden over dit on derwerp bet woord. De vertegenwoordiger van de afd. Sassenheim wenscht eerst over „Spaar en Hout" te stemmen, en bet aanbod niet af te wijzen. De afd. Noordwijk verklaarde zich eveneens voor deze ge dachte. De afd. Hillegom bad met verwon dering kennis genomen van bet prae- advies van bet hoofdbestuur; heeft 't hoofdbestuur onderzocht of Haarlem wel meer centraal gelegen is als een andere plaats? De terreinen die de ge meente Hillegom biedt, geven meer ge legenheid voor uitbreiding; Hillegom is van zuidelijk gelegen plaatsen beter te bereken, omdat bet inderdaad meer centraal gelegen is dan Haarlem, ze ker meer dan „Spaar en Hout" De spreker noemde verder het voordeel van het geldelijk voordeel van bet gel delijk aanbod door de gemeente Hille gom gedaan. Verschillende, voordeelen noemde bij nog: beursbezoekers kun nen o.a. van de beurs met bun kan toor spreken over bet "locale telefoon net* betgeen in het belang van het za kendoen is. De vertegenwoordiger van de afd. Hillegom wensebte dat bet praeadvies van het hoofdbestuur nog maals onderzocht zou worden en bij hoopt dat het aanbod van zijn gem. niet van de band zou worden gewezen. De afd. Andijk was bet hiermee niet eens; bij wensebte liever een voortbe staan van den ouden toestand beurs in Haarlem aan een beurs in Hille gom, dat bij niet centraal genoeg ge legen noemde. De vertegenwoordiger van deze afdeeling somde de bezwaren, die bij in deze Hillegomscbe stichting zag op. De voorwaarden aan de stich ting verbonden deden hem voorstellen de beurs niet in Hillegom te bouwen. Het oordeel van de afd Voorschoten was, dat bet bier ging om een zaak die voor de toekomst is. Het voorstel van Hillegom was voor deze afdeeling aantrekkelijk, daar daar ter plaatse toch een handelscentrum is. Ook de vertegenwoordiger van Lisse wasvoor een beurs in Hillegom. Verschillende sprekers voerden -over deze zaak nog bet woord, sommigen verdedigden Hillegom als een centraal gelegen punt, met een goede trein- en tramverbinding, gemakkelijk met auto's en autobussen te bereiken; men wilde liet aanbod met beide handen aanvaarden en spoedig gaan bouwen anderen waren het hiermee niet eens en gaven aan Haarlem de voor keur. Zoo de vertegenwoord, der afd. Sassenheim, die nogmaals warm voor de stichting yan een gebouw te Hil legom opkwam, terwijl de afd. Andijk die o.a. uitbreiding der bloembollen cultuur in bet Noorden verwachtte, bier tegen was. Dé voorzitter nam ten slotte 't woord hij zeide dat het hoofdbestuur wen- schelijk voorkwam, dat wanneer er Ie en beursgebouw gesticht wordt, de id. van Bloembollenhandelaren en wi^meene Vereeniging aan bet ge- Belangrijkste nieuws in dit Hummer. Binnenland. De Algemeene Vereen, voor Bloemt bollencnltnnr verwerpt het aanbod van Hillegom, en dat van den Bond van Bloembollenhandelaren en hef voorstel van het Hoofdbestuur om Spaar en Hout aan te koopen. Verlaging van het havengeld te Leiden. Buitenland. Een wijziging in de buitenlandsche politiek van Polen op handenf Maarschalk Lyantey heeft zfjn ont slag gevraagd. Incident in de Volkenbondsvergade» ring. bouw bijdragen al naar bet belang dat zij hebben. De opzet van den Bond, n.l. dat bet gebouw komt onder be heer van een commissie, samengesteld uit leden van beide vereenigingen is niet zooals bet plan van de Vereeni ging was. die een eigen beursgebouw wensebte Het aangeboden bedrag zal bovendien niet voldoende zijn; een ex tra beffing zou noodig wezen. Tenslotte werd dit punt. in stem ming gebracht. Met 97 tegen 71 stem men werd bet aanbod der gemeente Hillegom verworpen. Eveneens werd verworpen een aanbod van den Bond van Bloembollenhandelaren, d.d. No vember 1924, van een bedrag van 50 duizend gld. ten einde dit te besteden voor een gebouw dat te Heemstede ge plaatst zou worden. Nadat het aanbod der gemeente Hil legom verworpen was, kwam bet voor stel van bet Hoofdbestuur betreffende bet eigen gebouw in behandeling. Dit voorstel hield in, het Hoofdbe stuur te machtigen om van bet ge meentebestuur van Heemstede 'n stuk grond op de buitenplaats Spaar en Hout met den daarop zich bevindenden opstal van bet heerenhuis aan te koo pen. onder voorwaarde dat bet ge meentebestuur van Heemstede zich verbindt, een openbaren weg naar het perceel aan te leggen. Hierbij werd tevens voorgesteld bet vormen van een bouwfonds. Ook dit plan werd uitvoerig besproken; «de be handeling van bet vormen van een bouwfonds werd tot een volgende ver gadering uitgesteld. Het voorstel werd daarop in stemming gebracht en met 87 stemmen tegen, 72 voor en 12 blan co verworpen Een hoofdbestuursvoorstel, dat een bepaalde contributie ten behoeve van het wetenschappelijk nderzoek en de onpersoonlijke reclame inhield, werd zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Evenzoo ging bet met een mo tie van het hoofdbestuur, waarin dit bestuur 'de vergadering uitnoodigt zoo mogelijk een wijziging van bet Han delsreglement voor den bloembollen- 1 ondel voor te bereiden, waardoor ook een regeling van koop en verkoop van te veld staande gewassen, betzij uit de band of in publieke veiling daar in zal worden opgenomen, en met na me ten aanzien, van den opplant van hyacinthen daarin de volgende nor men zullen worden vermeld: Voor de handelssoorten wit, blauw en rood voor zeven bollen per regel 15 c.M. en op acht bollen per regel 13 c.M. tot 15 c.m.; negen bollen per regel 12 cm. tot 13 c.m., met uitzondering van Mo reno welke van alle maten een c.m. grootér moet worden opgeplant en de soorten City of Haarlem en Y#ilow Hammer, welke voor alle maten een c.m. kleiner mogen zijn Bij 'de rondvraag wees een der aan wezigen nogmaals op de noodzaak van een goede verstandhouding tusschen de Vereeniging en den Bond v. Bloem bollenhandelaren, in bet bijzonder waar bet de mogelijke stichting van een gebouw betreft. De bloembollenbeurs zal, zooals tot nu 'toe bet geval was, in bet gemeen telijk Concertgebouw gehouden wor den. Nadat bij de rondvraag nog een oeniszins heftige discussie was gevoerd over bet beursgebouw, sloot de voor zitter de bijeenkomst, waarbij hij er zijn leedwezen over uitsprak, dat deze vergadering inzake bet vraagstuk van de bloembollenbeurs niet tot een eind beslissing. hart geleid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1