CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 39 JAARGANG MAANDAG 28 SEPTEMBER 1925 NUMMER 1630 ABONNEMENTSPRIJS BUREAUHooigracht 35 Tel. 1278, Postgiro 58936 T.pirfoin Pftsfhox 50 ADVERTENTIE-PRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Gewone advertentiën per regel 22x/« cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling ran ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Franco per post per kwartaal 1 2.90 De Bioscoopwet. De Tweede Kamer heeft besloten om in de op 13 October te houden verga dering o.m. aan de orde te stellen het wetsontwerp tot bestrijding van de ze delijke en maatschappelijke gevaren van de bioscoop. 't Is niet de eerste maal dat dit ont werp aan de orde komt. Een vroegere poging om het ontwerp in het Staatsblad te krijgen mislukte, omdat de rechterzijde die omtrent het beginsel der wet eenstemmig was. het omtrent de uitwerking van dat begin sel niet eens kon worden. Het ontwerp wil in hoofdzaak een centrale keuring van films met vet- bod van opvoering van niet goedge keurde films zoowel voor volwassenen als voor jeugdigen. Heel de linkerzijde, met uitzondering van Mej. van Dorp, die een open oog bleek te hebben voqr de ernstige bios coopgevaren verzette zich tegen het ontwerp. Een poging om het bioscoop kwaad te keeren, werd zonder meer af gewezen. En aan de rechterzijde was men zooals gezegd niet eenstemmig. Van Christelijk-historische zijde werd voorgesteld den gemeenten gele genheid te geven nog weer een speci ale keuring in te stellen en zelfs om de bioscoop geheel te verbieden. Op deze wijze zou veel beter dan bij een centrale regeling met speciale plaat selijke toestanden rekening gehouden kunnen worden, Dit voorstel werd evenwel verworpen wat de Christelijk-historische fractie aanleiding gaf zich bij de eindstem ming tegen het geheele ontwerp te ver klaren. Het gevolg was dat, tot grootevreug de van de linkerzijde, het ontwerp ver worpen werd. Intusschen had Minister Ruys een gewijzigd ontwerp aanhangig gemaakt waarbij met de van Christelijk-histo rische zijde geopperde bezwaren reke ning werd gehouden. Zoo werd o.m. voorgesteld, dat in gemeénten met minder dan 20.000 inv/oners een alge- heel verbod van den bioscoop kan wor den uitgevaardigd. Dit ontwerp kwam echter niet meer in behandeling. De nieuwe Regeering heeft nu het ontwerp opnieuw gewijzigd en wel in «dien zin, dat de Gemeenteraad kan bepalen dat vergunningen slechts met inachtneming van de in de verorde ning gestelde voorschriften zullen wor den verleend. - Verwacht mag worden dat de rech terzijde, al blijkt er misschien op som mige punten verschil van meening, zich met het voorgestelde ontwerp zal kunnen vereenigen. zoodat deze zaak nu eindelijk haar beslag kan krijgen. Maar verwacht kan ook worden.dat de linkerzijde zich met kracht tegen de poging tot bestrijding van de zede lijke en maatschappelijke gevaren van de bioscoop zal verzetten. Zónder strijd, zal ook dit ontwerp 't Staatsblad wel niet bereiken. STADSNIEUWS. DE STORMRAMP. Bij den Penningmeester van het Stormramp-Comité zijn weder de vol gende giften ingekomen: Kleedermakersverg. „Eendracht door Vriendschap f25, Bloemenverkoop tij dens het jubileum van den algemee- nen bond van Politiepersoneel afdeel. Leiden f26.9(X Personeel Weg en Wer ken der N.Z.H.T.M. Rijnsburg f10, Van een groenen bruiloftavond f2.15, F. P. P. Roelofarendsveen f7.50, Werk lieden vereeniging „Nut en Genoegen" f25, Mej. B. f2.50, J. Th. te Wassenaar f 10. Giften worden nog gaarne inge wacht bij den Penningmeester, den heer S. Muys van de Moer, Plantsoen 49, Gironummer 57471. Voor de Fransche Gereformeerden. Men schrijft ons: Op verzoek van Prof. Doumergue is er in Nederland een comité gevormd, dat zich ten doel stelt te helpen aan den wederopbouw van het Gereform. Protestantsche Teven in Frankrijk. Presidente is: Gravin C. van Lim burg Stirum uit Arnhem en secreta resse Mevr. N. van Deth uit Brussel. Beide dames hopen D.V. 1 Oct. een le zing te geven in de Nutszaal ten bate van het instituut „Jean Calvin" in Montauban. De eerste zal aan de hand van prach tige lichtbeelden spreken over het lij den der Hugenoten, van voorheen, de laatste over de Hugenoten van thans. De opleidingsschool „Jean Calvin" wil door het onderwijzen van de stu denten in de oude Calvinistische waar heden de Fransche Gereformeerde ker ken van goed onderlegde predikanten voorzien. Een paar honderd gld. per jaar is genoeg om een student in dit instituut te verzorgen. In Amerika zor gen de Gereformeerden voor 12 studen ten. Friesland nam de studie van 2 op zich en Groningbn van 1. Ook Kam pen betaalde 1 jaar voor een student. Dezen zomer bezochten bovengenoem de dames het instituut en kunnen ons dus vertellen van den tegenwoordigen toestand. Laten vele leden van den Ned. Chr. Vrouwenbond en belangstel lenden (ook mannelijke zijn welkom) door hunne tegenwoordigheid blijk ge ven met dit werk in Frankrijk te sym- pathiseeren en kome dit vooral uit in de opbrengst der collecte, dié ten bate van dit doel na afloop der lezing zal worden gehouden. Postbestelling op Zondag. Naar aanleiding van het advies der Kamer van Koophandel alhier inzake het niet bestellen op Zondag, waarbij de Kamer den wensch uitsprak, dat de openstelling der kantoren op Zondag zoo min mogelijk ongerief aan het pu bliek zou veroorzaken, en waarbij de Kamer er zeer sterk op aandrong, dat de poststukken zooveel mogelijk nog des Zaterdags zouden worden besteld., ontving de Kamer een schrijven van het Staatsbedrijf der Posterijen, Tele grafie en Telefonie, waaraan wij ont kenen. dat de genoemde aangelegen heden voor elk kantoor afzonderlijk onder de oogen zullen worden gezien. Met redelijke eischen van 't publiek betreffende het afhalen van poststuk ken zal rekening worden gehouden, terwijl het tijdstip voor afhalen van poststukken op Zondag in overleg met B. en W. ter plaatse zal worden vast gesteld. Naar aanleiding van den drang, door de Kamer uitgeoefend om de bestelling zoo mogelijk des Zaterdags naar een later tijdstip te verschuiven, waardoor de bezwaren, aan de opheffing van de Zondagsbestelling verbonden, worden beperkt ontving de Kamer toezegging, dat, indien eenigszins mogelijk, aan dit verlangen zal worden voldaan. Wimterlezlngen. Het Chr. Comité voor Winterlezin- gen deelt ons med& dat in den a s. winter zullen optreden: Ds. v. Arkel van Utrecht, op 5 Nov. met het onderwerp: „Het Hooglied van Salomo." Dr. de Hartog van Amster dam, op 10 Dec. met het onderwerp: „Wat is Christendom? Ds. Voor9teegh van Katwijk a. Zee 26 Febr., onderw. nog niet bekend. Dr. B. Wielengavan Amsterdam, 17 Maart, met het onder werp: ,rDe litteraire" schoonheid van den Bijbel." In Januari zal nog een spreker optreden. Verder wordt gemeld dat Ds. M. J. Punselie wegens drukken arbeid heeft bedankt als lid van het Eerecomité; zijn plaats wordt thans ingenomen door Ds. W. Boissevain. In plaats van den heer J. J. Versluys is thans pen ningmeester van het Comité Mr F. v. d. Tas. Kapt. ter zee H. C. Louwerse. Kapitein-luitenant ter zee H. C. Lou werse, chef van de marine-kustwacht alhier wordt den 6den October ter be schikking gesteld, onder eervolle ont heffing van zijn betrekking, en daarin vervangen door kapitein-luitenant ter zee E. R. Schultz. Burgerlijke stand. Ondertrouwd: J. v. Iterson, jm. 24 j. en F. Arnoldus. jd. 25 j; J. M. Hen- driksen, jm. 26 j en C. H. Snel, jd. 23 j; M. F. Taverne, jm. 23 j. en A. C. v. Es, jd. 25 j; A. Dorrepaal, wedr. 56 j en A. de Vlaam, jd. 41 j; J. C. Roskamp jm. 27 j. en M. G. J Hartwijk, jd. 28 j; J. A. de Me ij, jm 23 j. en M. Tongeren jd. 23 j; A. Ladan, jm. 24 j en M. A. Beenhoek, jd. 21 j; B. J. Haverkamp, gesch, 56 j; A. v. Gorkum. wed. 41 j; J. P. Uljee, jongem en P. G. v d. d. Hoeven jd; J. J. van Tongeren, jm. en E. M. Voermans; N. G. Bab- bers 25 j en J. M. Bronsgeest 23 j; J. Baart, 28 j. en E. de Bruin 26 j; H. J. de Heiden, 24 j. en Corn. v. Zijl 25 j; D. de' Vos 26 j. en C. v. As 26 j; F. W. Nieuwenburg 24 j. en S. A v. d. Hoed 27 j; P. P. C. Hoenselaar 21 j. en C. Laterveer 17 j; C. J. v. d. Burg 24 j en W. Hartingsveld 18 j. Schaken. Leidsch schaakgenootschap. In de algemeene vergadering van het Leidsch Schaakgenootschap werden be handeld de voorstellen van het Bestuur betreffende Statuten en Huishoudelijk Reglement. Deze voorstellen konden de goedkeuring der leden verwerven, uitge zonderd de bepaling, waarin voorge steld werd de aanneming van nieuwe leden aan het bestuur over te laten. D© ballotage van nieuwe leden blijft dus, zooals ze voorheen was. De nieuwe winterwedstrijd, waarin de deelnemers vermoedelijk in drie w groe pen zul en ge Taatsworden, vang. aan op Dinsdag October a.s. Aan de com petitiewedstrijden wordt met twee tien tallen deelgenomen. Uitslagen van den zomerwedstrijd: 2© groepA. Th. Cahen speelt remise met H. N. Francois, doch verliest van M. M. Segaar. 4de groep. De partij F. Niewold-G. Schoppen is afgebroken. Onderstaande partij werd in de 2de groep gespeeld: Siciliano. Wit: Cahen. Zwart: Segaar. i. e4 c5- 2. Rc4 eó. 3. Pf33 Pc6. 4. C3 dó. 5. Rb5 Dc77- 6. d33 IM7. 7. Rcó: Rcó: 8. 0-0 Pfó. 9. Tei Re7. 10. Rg; 0-0-0. 11. Rfó: srfó: 12. Pbd2 h.5 13 PhJ. f5. 14. Pdf3 f9415. de4*. TdgS. ió. T«3 DdS. 17. Pf5: <*5: iS. ©f5«fe: 19. Df3: Tg5- 20. Dh3 Dd7. 21. Taei Rd8. 22. Tt3 h4. 23. 23. Tf4 Thg8. 24. g3 hg3: 25. f63: R07. 26. Dfi 05. 27. T13 fidó. 28. ïee3 ca. 29. Khi Dhó. 30. Df2 31. De2 Re3. 32. b3 cb3: 33. ab3: Ï)g7. 34- Ud3 Td8. 3;. Dbq f)h7. 36. Th8. 37. T©2 Dü3. 38. Tg2 Td8. 39. Dc3 d4. 40. od4: Ta4: 41. Dc3t Kb8. 42. Td3 Td3: 43. Dd3: aó. 44. b4 Dfj: 43. Dd8f Ka7. 46. Ddi Kc7. 47. Dgif Rbó. 48. Ddi Dbs. 49. h4 Tfq. 50. KI12 Tfi. 51. Db3 Pf5. 52. Dc4 Dbl. 53. KI13 Dfsf 54. Dg4 Th If. Wit geeft op. Ten nadeele van een brievenbe steller i9 Zaterdagmorgen van de bin nenplaats van het Telegraafkantoor aan de Boommarkt een heerenrijwiel ontvreemd In den nacht van Zaterdag op Zondag, om kwart over één werd een begin van brand ontdekt ten huize van de familie E. van H. Rijnsburger- weg 113. Oorzaak bleek te zijn dat men verzuimd bad een electrisch strijk ijzer, dat men den vorigen avond had gebruikt uit (e schakelen, zoodat door den langen duur het ijzer wa9 gaan gloeien. Met emmers water konden de bewoners zelf bet brandje blusschen. Gisteravond heeft op de Hooigr. een opstootje plaats gehad als gevolg van de misdragingen' van een 10-tal personen, die een kroeg in de Moriaan- steeg hadden bezocht. Nadat zij door de politie uit het café waren gezet, bleven zij deze voortdurend lastig val len, totdat het er op de Hooigracht toe kwam dat het gezelschap de agen ten wilde aanvallen. Waarop de laat- sten gebruik maakten van hun sabels en op- deze manier de lastposten uit eendreven. Hier is aangehouden wegens ver duistering van een rijwiel, J. H. D. Hij is ter beschikking gesteld van den burgemeester van Schoten, die zijn aanhouding had gevraagd en in wiens gemeente de diefstal is gepleegd. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen 208 volwassen perso nen. 6 kinderen. Totaal 214 personen Verder is aangehouden L. K. die' nog een straf van f 12 boete of 8 dageD hechtenis moet ondergaan wegens her haalde dronkenschap. BINNENLAND. De Koningin naar Overijsel. De Koningin zal in den lóóp van het volgend jaar een bezoek aan Overijsel brengen en daarbij, behalve de zout winningen te Boekelo, waarschijnlijk ook Deventer bezoeken. Salarissen Spoorwegpersoneel Omtrent de conferentie tusschen de directie: der Nederlandsche Spoorwe gen en de vertegenwoordigers der vak bonden meldt men nog aan de ,,N. R. C.", dat de directie bereid is, indien de meerderheid der organisaties het ont werp aanneemt, invoering ervan bij de regeering te bevorderen. Als de organi saties de voorgestelde regeling verwer pen. zal de directie een eigen ontwerp bij de regeering indienen. Een aardig voorval. Naar meü mededeelt heeft tijdens bet bezoek van H. M. de Koningin aan boord van den kruiser „Java", Woens dag j.l. een aardig voorval plaats ge had. De commandant van het schip, de heer Quant, vertelde n.l. Hare Majes teit, die groote belangstelling aan den dag legde voor alles wat den dien9t op de Java" betrof, dat de marinier eerste klas, Jaski, in zijn 22 jarigen diensttijd bij de marine (de Indische jaren meegeteld) nog nimmer ook maar één minuut arrest heeft gehad, hetgeen, de strenge discipline hij de marine in aanmerking genomen, een bijzonder feit mag heeten! Het Olympisch Comité. In een gehouden vergadering van 't N.O C. werd door den penningmeester medegedeeld, dat voor de in 1928 te houden Olympiade is ingekomen aan giften f 1.140.000 en dat f981.000 voor het garantiefonds is toegezegd. De sta- dionbouw is f26 millioen geraamd. Op voorstel van het bestuur werd besloten aan den oud-minister Dr. J. J. Th. de Visser het eerelidmaatschap aan het N.O.C. aan te bieden. De Rotterdamsche Gemeenteloonen. Gedeputeerden van Zuid-Holland hebben B. en W. te Rotterdam gemeld^ dat goedkeuring is onthouden aan het raadsbesluit van 29 Mei j.l. tot toepas» sing van tijdelijke loon- en salarisver vermindering voor het gemeen teper- soneel. Gedeputeerden gronden dit besluit op de overweging, dat de toegepaste sa larisverlaging, wanneer men haar niet als correctie op het bij de wet toe gelaten pensioenverhaal beschouwt, onbillijk moet worden geacht», aange zien deze verlaging, die bij de salaris sen tusschen f3000 en f4700 progres sief werkt, boven f4700 degressief wordt. B. en W. stellen thans voor, tegen de beslissing van Gedeputeerden bij de Kroon voorziening te vragen. FEUILLETON. Het geheim van Colde Feil. 53) En het wonderlijkste was, dat zij de zen nacht ging slapen zonder maar eens te denken aan het „Geheim van Colde Feil" ofschoon het was Dinsdag, de vijf-en-twintigste Mei. HOOFDSTUK XXIX. Wie is zij 7" „Nu Alice" zei Claire lachend, „nu m-oet ik toch wel toegeven, dat mama en ik altijd gelijk hebben gehad Was het nu niet verkeerd van je, om je al tijd op te sluiten en nooit in gezelschap te willen verschijnen. Nu ben je één maal beneden geweest en ik weet, dat het je goed is bevallen. En je hebt al ler harten veroverd. Je hadt maar eens moeten hooren wat men onder elkaar zei van la belle Anglaise. En hoe vindt je den grooten graaf, Allee?" -Die vraag scheen haar als uit een diepen droom wakker te roepen, maar toen zij probeerde haar gedachten in woorden uit te drukken, vond zij dit onmogelijk. Toen zij een blik sloeg in haar eigen hart, schrok zij bij de ont dekking, dat zij vervuld was met ge dachten aan hem. Zij ontdekte, dat zij ook van hem ge droomd had en dat zijn woorden nog altijd in haar ooren naklonken en dat haar hart -sneller klopte, nu zijn naam werd genoemd. „Ik weet het niet, Claire" zei ze na denkend. ,i,k weet niet hoe ik hem vind. Ik heb er niet over nagedacht, maar ik heb nooit' iemand ontmoet, die op hem leek. Hij is heel verschillend van anderen." „Hij 9cheen veel belang in je te stel len, en 0, Alice, als je eens was, zooals andere vrouwen, dan zou je toch zulk een goed en gelukkig huwelijk kunnen doen. Kijk daar schrik je nu alweer Altijd als ik het woord huwelijk noem, is het alsof een slang je heeft gebeten." „Ik wil niet trouwen" zei Alice Kent. „Gekheid" lachte Claire, „dat zul je zeker niet meer zeggen als je maar eens verliefd bentl" Maar Alice gaf geen antwoord. Lord Arden is van plan veranderd" zei Claire, „hij kwam hier voor twee dagen en mama zegt, dat hij nu waarschijnlijk twee weken zal blijven, vindt je dat niet prettig, Alice? „Ja", antwoordde zij, met meer na druk dan zij zich bewust was. „Ik vind het erg prettig." „Je zult toch zoolang hij hier is, des avonds heneden komen in de salon, niet waar Alice? Ik denk, dat het komt omdat ik zoo veel van je houd, dat ik mij verheug over je veroveringen." „Veroveringen!" herhaalde Alice met een uitdrukking van ontsteltenis op haar schoon gelaat, „ik wist niet. dat ik iemand had veroverd." „N.oem je het dan geen verovering. Alice, als de Engelsche gezant zich op zettelijk aan je laat voorstellen en langer bij je blijft staan praten dan bij een van de andere dames?" „Het spijt mij erg", zei Alice. „Wat spijt je erg?" viel Claire haar met een hartelijken lach in de rede. „Wel dat ik zoo lang beslag heb ge legd op zulk een kostbaren tijd" ant woordde zij glimlachend. „Hij zag er niet naar uit, alsof hij het erg vond. Sommige dames waren zeer jaloersch „Niemand heeft jaloersch te zijn- op mij" zei Alice. ,,Je weet niet hoee je gezang iedereen in verrukking bracht, Alice, vooral dat aardige Engelsch lied „Barbara Allen" werd zeer bewonderd. Ik kon niet na laten te denken hoe dit lied en die naam bij jouw pasten. Ik ben benieuwd of je boos zou zijn, als ik je eens Bar bara Allen noemde." „Het zou een slecht compliment zijn" lachte Alice, „want zij was een wreed en ongevoelig meisje." „Ik geloof, dat je ook wreed zou kunnen zijn voor iemand die je lief zou hebben" zei Claire. „Niemand zal mij ooit op die manier liefhebben, vrees ik" zei Alice met een grappig, ongelukkig gezicht. „Alice" riep Claire met haar gewone plotselinge levendigheid uit, „schijnt het niet vreemd, dat Lord Arden met zijn grooten rijkdom en hooge posi- ti©, nooit is getrouwd?" „Ja" antwoorde zij droomerig. Ik heb van het begin af den indruk gehad" ging de jonge philosophe vooTt, „dat Lord Arden een man is, die altijd iets zoekt. Weet je wat ik denk dat hij zoekt?" „Neen. juffrouw wijsheid, dat weet ik niet." „Iemand om lief te hebben. Ik hoor de mama vertellen aan papa, dat zij hem gevraagd had. hoe het kwam, dat bij nooit was getrouwd. Wat denk je, dat hij zei, Alice?" vroeg zij na een korte pauze weer „Dat zou ik onmogelijk kunnen zeg gen" antwoordde juffrouw Kent. ,Hij zei, dat zijn moeder zijn diep ste en eenige aardsch© liefde geweest was en dat hij wachtte, tot hij iemand kon vinden, die op haar leek. Maar, Alice, je gezicht is vuurood." „Het is de hitte van de zon" ant woordde Alice. „Heeft hij tegen je gezegd, dat Jij op haar leek?" vrceg Claire, met verbaas de, wijd-g©opende oogen. „Is dat waarschijnlijk?" vroeg Alice, maar in haar hart wist zij, dat hij iets had gezegd, dat er niet ver van af was. En terwijl dit ge9prek gehouden werd in de oranjerie tusschen de twee, die zoo sterk en innig aan elkaar verbon den waren, had een dergelijk onder houd plaats tusschen madame deSaint Luce en haar neef. .Madame" zei Lord Arden, „wie lt toch die Engelsche dame, die bij u in woont?" „U bedoelt juffrouw Kent?" vroeg madame. ..Ja." Zij is de mooiste vrouw, die ik ooit heb ontmoet. Wie is zij?" „Ik weet eigenlijk maar heel weinig van haar af, ofschoön wij allen zeer aan haar zijn gehecht. Zij ls al Jaren hier in Parijs geweest als Engelsche leerare9 en kon de schitterendste re ferenties" opgeven." ,Ik kan mij niet voorstellen, dat een vrouw als zij leerares zou zijn" zei Lord Arden. Zü heeft de schoonheid en de gratie van een prinses." „Zij komt van een goede, oude En* gelsche familie; dat weet ik zeker" zet made. „Zij is een van de beschaafdste vrouwen, die ik ooit ontmoet heb. Als zij maar in gezelschap wou verschijnen weet ik zeker dat zij een goed huwelij' zou doen." (Wordt vervolQd

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1