CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 6a jaargang DONDERDAG 24 SEPTEMBER 192^ NUMMER 1626 COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal I 2.50 Per week I 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone «dyerteatiën per regel 23*/i cent lage zonden Mededeelingen, dubbel ttdtL Bij oontract, belangrijke redactie. Kleine advertentiên bij voondtbetaling van ten boogete 30 woorden, worden dege lijke geplaatst ad 40 oent Dii nummer beslaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. V Uw zonde is uw ellende. Van den morgen sprak de heer Wibaut bij het Amsterdamsche her denkingsfeest. Van den komenden, blijden morgen spraken, zongen, ook de socialisten on der aanvoering van Mr. Troelstra in den Haagschen Dierentuin. Van den blijden morgen, maar zon der God. Het herinnert aan wat wijlen Ds. J. C. Sikkel nu reeds meer dan 20 jaar geleden zoo treffend schreef: Emancipatie is het, waarom de twin tigste eeuw roept. Emancipatie omdat zij kracht gevoelt voor de toekomst, vermenigvuldiging van kracht. De toekomst ligt daar voor haar als een breede ruimte, waarin zé leven kan ontwikkelen in nooit gekenden rijkdom, in nooit geziene volheid; we reldleven, menschelijk wereldleven, dat over nieuwe krachten, over nieu we rijke schatten beschikt, en waar voor nog rijker schat en nog rijker buit van krachten geschikbaar komt. De ionge menschheid gevoelt die krachten niet alleen rondom en voor zich uit, maar ook in zich; krachteil van wetenschap en kunst, krachten van moed en kracht, van hartstocht en toewijding,, van idealisme, onbegre pen, onbeschreven, maar nochtans ge voeld. Zij wil leven, zij wil werken. Zij» wil de wereld bewerken in vrijheid Ze wil het leven zelf bewerken met krach- tigen geest." „Alle banden moeten weg, alle pi laren moeten neergeworpen worden. De nieuwe eeuw moet vrij en zonder breidel, zonder muren of palen, met hot leven en de toekomst kunnen doen wat ze wil in/haar onpeilbaar, onbe schrijfelijk, hartstochtelijk ideaal. D&n zal ze groot worden. En ach, ze gevoelt kich toch ook zcó weer temeer gebonden. Ze bindt ze knevelt zichzelf in stelsels; ze dorst naar vrijheid en ze werkt voor tyran- nie;- ze baant zichzelf het slavenhuis van klasseheerschappij en staatsal- macht, van een wereldmacht, in wier al omvattender! boei de vrijheid den laatsten snik geeft, Ze gevoelt, maar ze kent haar ideaal niet. Ze weet niet te léven. Ze schreeuwt om be wust z ij "n. Totdat ze den Satanischen moed zal grijpen, om te erkennen, dat ze met God en zijn Christus naar den ouden Bijbel te doen heeft; totdat ze be- v/ust tegen Hem, die in den hemel woont en tegen zijn Gezalfde zich in al haar vermogen zal verheffen; Hem bewust zal lasteren en zich bewust zal wijden aan Satan. Zij zoekt reeds mystiek; zij zoekt religiej valsche religie; zij zoekt daarin de Christenen; zij zoekt geestelijke ge- meenschap, ondergeschikt, dienst baar aan haar pogen; ze zoekt tot ze zich bewust wordt, wien zij zoekt, den machtigen geweldenaar, die als een bliksem uit den hemel viel. Evolutie moet haar vrij maken. Ze klemt zich daarom in hope aan het stof. Uit de'materie rees toch alle heer lijkheid. In de materie is daarom de vrijheid en de kracht. Uit de materie zal ook haar heerlijk heid rijzen. Machtige geesten dacht- ten en dichtten het voor haar, zij ga ven haar de formule in cijfers, in woor den, in vormen, in kunstgestalten. Maar neen, ze is. er ook met de ma terialistische formule, met de nieuwe poëzie en de kunstgestalten nog niet. Nog is ze gebonden. En ze grijpt al dieper. Het is een geestelijke macht niet boven, maar achter en onder de materie, die haar de schatten van de stof, de wonderen der materie zal leve ren; die haar den sleutel van het ge heim der materie zal overgeven, den sleutel van de vrijheid der wonderen Kome slechts Satans Profeet! Ko- me de Antichrist! Dan zal de soepter des heelals in merischenhand. worden gezien en als de god zal de mensch heid schitteren in den tempel dereere. Dan zal ze in heerlijkheid Hem van den Troon stoot en, die eeuwig leeft. Arme rijke eeuw! Uw zonde is uw et)en&!" U bei niet alsof dit voor d ez e n tijd en speciaal met het oog op de toene- tftende a^htaópenbarjmg yan bet So cialisme, nationaal en Internationaal is geschreven? STADSNIEUWS. Mathesis Sclentiarum Genltilx. Gistermiddag te 3 uur hield boven- fenoemd Genootschap in den foyer van e Stadsgehoorzaal een buitengewone algemeen© vergadering ter herdenking van zjjn 140-jarig bestaan. Op deze feestelijke vergadering was ook de burgemeester, alsmede de weth. Sanders en Mulder aanwezig. De Voorzitter, de heer Ir. A. M. Touw hield de herdenkingsrede. Spr. ving aan met de aanwezigen en in het bijzonder de autoriteiten en het genootschap welkom te heeten. Hunne tegenwoordigheid werd door het bestuur op hoogen prjjs gesteld, omdat het daar uit mag afleiden belangstelling in het genootschap, die het bestuur op hoo gen prijs stelt en het bemoedigt in het streven om het •nderwijs aan de school gelijken tred te doen houden met de steeds toenemend© eiscben van het vak onderwijs. Met dit streven, aldus spr., eeren wij op de beste wijze, de nagedachtenis onzer voorgangers en wel voornamelijk der mannen, die in September 1785 het kloeke besluit namen een genoot- Bchap te stichten onder den naam van „Mathesis Scientiarum Genitrix, beoo - fende het geven van onderwijs in wis- unde, teekenen, bouwkunde, natuur kunde en rekenkunde, ten nutte en tot verdere ontwikkeling der jongeling schap in ambachten werkzaam. Het waren de heeren Pieter van Cam- pen Bartholomeus van Hen Broek. Ar- noldus van Gennep, student in de r»c"h- den j."Meinier, student in ae theologie A. <fe Bruine 3e Leve, stdden'f in ae geneeskunde en Pieter de Rjjk, metse laar. Bescheiden was de opzet, in de eerste twee jaren toch werd het onderwijs ge geven ten huize van Pieter de Hgk, Havengracht 53, die daartoe belangloos enkele vertrekken in zjjn woning be schikbaar stelde. Dit kon niet voort duren en in 1787 werd door Burgemees- teren gunstig beschikt op het verzoek om de school te vestigen in eenige ver trekken van de Latijnsche school. De pogingen van het bestuur om de vier regeer&nde burgemeesters dér stad Leiden het eerste beschermheer schap op te dragen mocht echter niet gelukken. In hetzelfde jaar besloten zij zich tot den erfstadhouder te wenden om dezen te verzoeken als eerste beschermheer 05 te willen treden. Intusschen had graaf Bentinck het beschermheerschap welwillend aanvaard en door diens invloed en bemoeiingen van Prof. Tallus, 's Prinsen leermeester, nadat deze student in Leiden was ge worden, aanvaardde ook Z. K. H. het be schermheerschap. Het genootschap nam toe in bloei het had vele hooggeplaatste eereleden en vrij goede inkomsten, doch in 1794 1795 brak er een donkere tijd aan. voor het Genootschap. Het had blijk baar fjfp te grooten voet getoefd en Schulden gemaakt, waardoor innerlijke verdeeldheid onder de functionarissen ^ontstond, die leidde tot een scheuring,. zoodat er twee genootschappen ontston den. Gelukkig heeft die tweespalt niet lang geduurd en in 1800 vindt men beide genootschappen weer vereenigd onder en ouden naam M. S. G. Doch weer volgde een depressie. Door de algemeen afnemende wel vaart verminderden sterk de inkomsten zoodat men met f 500 per jaar moest rondkomen. Toch hield het Genootschap stand en in 1817 begint een nieuw tijdperk, toen een Kon. Besluit de gemeente verplicht te een lokaal af te staan ten behoeve van een teekenschool subsidie te ver- leenen en toezicht op het onderwijs uit te oefenen. Dat was een schrede in de goede rich ting, hoewel het Kon. Besluit voorloo- pig meer theoretische dan practische beteekenis had, wat spr. nader deed uitkomen, waar de stedelijke regeering niets voor het Genootschap wilde doen verdient het vermelding, dat Z. M. Ko ning Willem! I jn 1819 uit eigen fondsen een subsidie van f 500 gaf. De omstandigheden werden echter geleidelijk beter en zoo kon het Ga- nootschap in 1835 het 50-jarig bestaan feestelijk herdenken. De Koning die hiervan mededeeling werd gedaan, schonk uit bink van be langstelling een bedrag van f 300. Na een en ander over het toen reeds uitstekend onderwijs gedurende de eer ste 50 jaren te nebben medegedeeld, stipt spr. aan, dat in 1846 bij net ste delijk bestuur grooter waardeering voor het onderwijs van M. S. G. komt, ter wijl het ook niet ontbrak aan de Ko ninklijke belangstelling. Na dein dooa van Z. M. Koning Wil lem I aanvaardde Koning Willem II het beschermheerschap en bij de uit breiding van het onderwijs in 1848 Schonk Z. M. f 200 uit eigen fondsen ter tegemoetkoming in to te maken kos ten. Ook Willem III aanvaardde na het overlijden van zijn Koninklijken vader het beschermheerschap, iri in 1855 Bchonk Z. M. als blijk van belangstelling zjjn afbeeldsel en bij het 100-jarig feest ©en gift voor de plechtige viering daar van. Thans geniet het Genootschap de hoo gte bescherming van H. M. Koningin Wilhelmina. De feestredenaar komt nu geleidelijk tot den tijd, waarin het gemeentebestuur zich meer actief het belang van het on derwijs aantrekt en bij 'de oprichting eener hoogerei burgerschool1 werden de schoten van M- S. G. en H. B. S. na goede samenwerking in één gebouw vereenigd. Na de ups en downs der inrichting verder te nebhen medegedeeld en na te hebben doen uitkomen den goeden (naam van da school van M. S. G. als vakschool voor bouwkunde, waterbouw kunde, handteekenen en machineteeke- nen, merkte hij op, dat bij de voortsehrü dende techniek geen oogenblik de steeds groeiende eiscnen van het vakonder wijs uit het oog moeten worden verloren Het meer en meer opkomende vak electrotechniek mocht niet meer ontbre ken op het onderwijsprogram. In 1S95 besloot het bestuur een leergang té openen in de beginselen van de electro techniek en in 1899 kon voor het eerst in Nederland een examen voor leerling- monteur worden afgenomen. Grooten dank is het Genootschap ver schuldigd aan Prof. Kamerlingh Onnes aan wien het voornaamste deel van het reorganisatieplan is te danken. Hij toch heeft het practisch onderwijs mogelijk gemaakt door in het Physisch Laboratorium de gelegenheid daartoe te geven en de voor het onderwijs noodige instrumenten welwillend ter beschik king te stellen. Komende tot na de laatste 25 jaren, deelt spreker mede, dat thans gestreeld wordt naar een samenwerking van de school van M. S. G. met de Ambachts school, wat betreft diet lesprogram van het voortgezet lager onderwijs, om de leerlingen, die met goed gevolg het eind examen aan de ambachtsschool hebben afgelegd, geschikt te doen zijn tot het volgen van het Snderwijs in de vierde klasse van M. S. G. Na verder© uitvoerige beschouwing over de ontwikkeling van het onder wijs gedurende het laatste 25-jarige tijd perk, wees hij nog op de opening van den dagcursus door onderricht te geven in bouw-, waterbouw- en werktuigkunde met de daaraan verwante vakken. Het aantal leerlingen van dien cur sus "bedroeg op 1 Januari 1925 21, het aantal leerlingen van de avondschool was op dien datum 378 Spr. eindigde zijn belangwekkende rede met een stille hulde aan de nage dachtenis van e enige mannen uit den laatsten tijd, die veel en belangrijks voor het genootschap hebben gedaan. Na de rede van den voorzitter, waar op een hartelijk applaus volgde, deed de secretaris, mr. A. H. Sypkens, me- dedeeling van de ingekomen gelukwen- schen. Vervolgens werd het woord gegeven aan den neer d e Groot, inspeeteur- feneraal, bij het Nijverheidsonderwijs, ie de vereeniging en haar bestuur com plimenteerde. Hi| wees er op, aat de vereeniging een moeilijken tijd heeft doorgemaakt en hoe een betere tijd aan brak, mede ten gevolge van de wet gevende maatregelen, door de Ned. re geering getroffen voor de ppleiduig van aanstaande ambachtslieden. Spr. kent in het geheel© land tal van menschen, die aan deze school hun op leiding hebben ontvangen en die het bestuur dankbaar zijn voor het werk, door dit zoo belangeloos verricht. Spr. eindigt met de beste wensehen uit te spreken voor den bloei der school. Namens de Vereeniging tot opleiding van instrumentmakers voerde prof. Ka merlingh Onnes het woord, die het be stuur hulde bracht voor het voortreffe lijke onderwijs, door het Genootschap Spr. eindigde met een woord van persoonlijke herinnering aan prof. van Bemmelen, zijn gewaaideerden leermees ter en later ambtgenoot, die bezield was voor de idealen van „Mathesis", dat steeds getoond heeft geen nieuwe jeugd aan te nemen, wanneer de tijds omstandigheden dit noodig maakten. Spr is persoonlijk ook dank verschuldigd laan de leerlingen van Mathesis, die het gelukken zijner proeven hebben mo gelijk gemaakt. Namens het Natuurkundig Laborato rium sprak prof. Keesom, die eveneens wees op het groot© belang yan het on derwijs, door net Genootschap gegeven, voor het wetenschappelijk onderzoek; spr. denkt daarbij in het bijzonder aan het onderwijs in de electro-techniek. Spr. eindigt met den kortgrondigen wensch uit te spreken, dat de hartelijke samenwerking tusschen het Nat. LaDo- ratorium en het Genootschap tot in lengte van dagen moge voortduren. Daarna sprak prof. van Romburgh uit Utrecht, oudleeraar aan de school van het Genootschap. die een aange name herinnering aan dien tijd heeft behouden en die herinnering is hem steeds bij gebleven, daarom heeft spr. ook thans van de gelegenheid gebruik gemaakt, het bestuur van het Genoot schap geluk te wensehen. Mede na mens zijn collega Sissingh bood spr. aan het bestuur een schoon boekwerk aan, zijnde een handboek der electro techniek in 3 deelen. Namens de vereeniging van oud-teer lingen wenschte de heer Knottnerus het bestuur geluk met den isosten verjaar dag van het Genootschap. Het is on geveer een halve eeuw geleden, dat spr. ae eerste schreden naar '„Mathesis" richtteen spr. heeft steeds in zijn later teven de vruchten gezien van dat on derwijs, waarin het wetenschappelijke zich paarde aan de eischen van net practische leven. De oud-leerlingen van „Mathesis" zijn dankbaar voor het genoten onder- Wijs; namens hen biedt spr; een feest gave aan het bestuur aan voor de bibli otheek der school. De burgemeester, Jhr. Mr. Dr. De i.Gnselaar sprak tenslotte den wensch uit, dat de school van „Mathesis" moge groeien en bloeien. Spr. herinnerde er aan, hoe vroeger het onderwijs met primitieve hulpmid delen gegeven werd en toch bijzonder goed slaagde, zeker niet minder dan thans Thans gaat alleïp met groot» subsidies en spr. zal daar niets kwaads van zeg gen, wie zal op dit punt keeren de hand ider h'eeren? Doch wel wil spr. zeggen, dat, indien weer automatisch 30 pet. subsidie gege ven wordt, hij het wel aan geen enkele inrichting met meer genoegen zou geven dan aan Mathesis". De Voorzitter van de Vereeniging van Mathesianen, "de heer Veenhvuzen, bood het bestuur namens deze vereen! ging een tegeltableau aan van den onder gevel van net oude schoolgebouw. De voorzitter dankte de verschillen de sprekers voor de door hen geuite wensehen, alsmede voor de geschenken. Hierna heeft het bestuur een receptie gehouden, welke druk was bezocht Gisteravond vereenigden zich het be stuur en enkele gemoodigden aan een Een gedenksteen onthuld. Er zijn, zooals men weet, op het ter rein achter de Pieter de la Courtstraat aan de stadzijde van „Tuinstadwijk" eenige nieuwe woningblokken verre zen, die te danken zijn aan het initia tief van de woningbouwvereniging „Ons Doel." Gedeeltelijk zijn deze woningen nog in afwerking, gedeeltelijk ook zijn ze reeds in gebruik genomen. In tegenwoordigheid van het dage- lijksch bestuur het bestuur der wo ningbouwvereniging, den architect, de aannemers, opzichters en (eenige autoriteiten had gistermiddag voor een der nieuwe woningen in de Lin- denstraat, thans nog de -meest Ooste lijke de onthulling plaats van een ge denksteen, als een herinnering aan de totstandkoming der 148 woningen, Aanwezig waren van het dagelijksch bestuur de burgemeester Jhr. de Gij- selaar, de weth. J. F. H. (X) San ders en A. Mulder, respect, van finan ciën en fabricage. De voorzitter van de woningbouw vereniging „Ons Doel" de heer K. West heette in het bijzonder de ver tegenwoordigers van het dagelijksch bestuur hartelijk welkom, en dat niet alleen, maar hij dankte hen tevens voor de belangstelling die uit hun te genwoordigheid blijkt. Ook wat den burgemeester aangaat, die hierin weer toont dat hij trouw met de bevolking medeleeft. De spreker dankte dan verder voor de medewerking die van het gemeen tebestuur werd ondervonden, ook wan neer het gold de oplossing van eenige moeilijkheden. De onthulling van de zen steen kan worden beschouwd als het zegel op dat werk. Met voldoening constateerde spr. vervolgens dat hier een aantal aar dige woningen gesticht is. Natuurlijk is alles voor verbetering vatbaar en zijn deze woningen het zeker wel maar ziende op de middelen welke ten dien ste stonden kunnen we ingenomen zijn met dit resultaat. Er is heel wat .berekend en gecon fereerd eer de noodige beslissingen genomen werden maar de conferenties ook die met het gemeentebestuur droegen steeds het karakter van wel willendheid en tegemoetkoming. Spr. beveelt Ons Doel voor eventueele nieu we ondernemingen in de toekomst gaarne in den steun van het gemeente bestuur aan. Den architect, den heer C. P 0 n s e dankt spr voor diens keurig; werk, Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. Dt. J. O. Geelkerken en de eiaseis Amsterdam der Gerei. Kerken. De moord op den makelaar Bnaoh te Amsterdam. Buitenland. De Fransche delegatie la gisteren in Amerika aangekomen. Als plaats van samenkomst voor de eerste pacts co nieren tie wordt thans Locarno genoemd. De wijziging van de bnitenlandsehe posttarieven. dat op ieder buitenstaander dadelijk een goeden indruk maakt. Wij heb ben, aldus spr. uw bekwaamheid niet onderschat, en wij hebben goede waar voor ons geld gekregen. De oprichters, 'de heeren Verhoog, Keller en Meyer dankt spr. voor hun nauwlettend toe zicht, en de aannemers de Kloe en Vermaat uit Schiedam voor de goede afwerking van de woningen. Zij allen kunnen terugzien op een schitterend stuk werk. Met den wensch dat nog verschil lende nageslachten van deze woningeu zulen genieten, besloot spr. waarna hij 'den burgemeester verzocht den gedenk steen te willen onthullen. Alvorens hiertoe over te gaan ver klaarde de b u r g e m. met gejnoe- gen aan dit verzoek te willen voldoen. Spr. maakte dan verder enkele gees- iige toespelingen op de inscriptie van den steen,,'t is lichter te laken, dan beter te maken", welke spreuk hij ach tereenvolgens toepaste op het gemeen tebestuur en op het bestuur van de bouwvereenigingen. Beide lichamen krijgen nogal eens critiek op hun werk, doch de kunst is maar om met de middelen waar over men heeft te beschikken, iets be ters tot stand te brengen. Zoolang men daar geen kans toe ziet missen ds meeste aanmerkingen den noodigen grond. Spr. stelt er prijs op, waar in den laatsten tijd zeer veel wordt gebouwd bijna uitsluitend met* steun van Rijk en Gemeente, te verklaren, dat hij het zeer apprecieert dat „Ons Doel bij den bouw van deze 148 woningen dadelijk voor do helft de kosten heeft gedra gen. Ook beeft spr. lof voor het be stuur dat zich belangeloos voor de tot standkoming van dit werk inspande. De leden van uw vereeniging zijn u daarvoor dank verschuldigd, aldus spr. Na ten slotte ook met waardeerine te hebben gewezen op de medewer king van de ambtenaren der afdee- ling „Woninghulp" ten stadhuize, de heeren Kiers en Huisman, eindigde spr. met den wensch, dat vele gezin nen hier een prettige woning zouden vinden en ging hij over tot de onthul* ling van den steen, waarvan wij ter loops het opschrift reeds hebben ver meld. Behalve de genoemde spreuk staan er ook de initialen der bouwver- eeniging en het jaartal ingebeiteld. Na de onthulling begaf het gezel schap zich naar een der gereedgemaak te woningen, waar de eerewijn werd geserveerd, en waar nog eenige hee ren het woord voerden. Namens den raad van Commissaris sen sloot de heer v. Rosmalen zich aan bij de woorden van dank do<rr den voorzitter gesproken, waaraan hij den wensch toevoegde dat deze steen niet zou worden vergeleken bij een steen des aanstoots, doch bij een ge denksteen, zooals dien de Israëlieten indertijd oprichtten, met een Eben- Haëzer erop, en dat ook in de toekomst „Ons Doel" met Gods hulp, door de medewerking van de overheid zoo noo dig in staat zou worden gesteld om voor vele gezinnen nog een geriefe lijke nette woning te stichten. Spr. be sloot met een hartelijk woord van dank, speciaal aan den burgemeester op wiens welstand hij een dronk in stelde. Hij werd hierin gevolgd door den voorzitter, den heer West. Ook de heer de Kloe, een der aan nemers bracht in een weidsche toe spraak hulde aan den burgemeester voor zijn krachtige en toch ook wel willende leiding, ook in moeilijk# oogenbliken. Tevens dankte spr. de ambtenaren van Woninghulp, va® wie

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1