NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN MAANDAG 21 SEPTEMBER 1^23 DAG-AGENDA. Dinsdag 22 September 's av. acht uur „Jeruël" Groenesteeg 16. Bijbelbespr. De avond- nacht eri Zondagdienst der apotheken wordt van: Maandag 21 tot en met Zondag 27 Sept. a.s. waargenomen door de apotheken van de H. H. D. J. van Drie sum, Mare 76, tel. 406 en Wi. Pelle, K. Rapen burg 12, tel. 594. Speciale prijzen He aideeling. J. W Wolters met „Lux' behaalde een medaille voor het beste verdedi gen. en halsband met riem voor het beste appel. F den Hertog, kist sigaren voor het best voedsel weigeren cn medaille voor de beste klimsprong. De keurmeesters waren de heeren H. Poelman en J. van Rijn, beiden uit Den Haag. Gemeente-Commissie der Ned. Herv. Gemeente. Door het College van Notabelen der Ned Herv. Gem. zijn tot leden van de Gemeente-Commissie dier Gemeente, respoctivelijk in de vacatures ontstaan door het bedanken van den heer A. van den Ouweelen en door het overlijden van den heer W. P. ten Kate, benoemd de heeren Jan de Nie en C. J. W. de Reuver, die hun benoeming hebben aangenomen. In de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer A Couvée P. Jz en voortdurend door het niet-aan- vaarden zijner benoeming door den heer W. Wiggers, is nog niet voorzien, daar ook de heer J. van Polarien zijn benoaming niet heeft aangenomen. Burgerlijke stand. Ondertrouwd: J. F. Knufman, jm. 24 Haar en E. G. Ramp, jd. 20 jaar. A. v. fSoest, jm. 29 jaar en H. Koster, jd. 28 ïaar. A. Nannes, jm. 27 jaar en B. C. M. facs, jd. 25 jaar. C. Teensma, jm. 29 jaar £n H. F. Kraaneveld, jd. 28 jaar. J. v. Eg- fcnond, jm. 28 jaar en J. M. L. P. Kooien, Jd- 29 jaar. H. J. Bastmeijer, jm. 36 jaar Fn W. H. Anes, jd. 26 jaar. J. Beldooij, jm. 22 jaar en M. M. Maxdld, jd. 21 jaar. C. E. Alexander, jm. 28 'jaar en J. M. purvers, jd. 20 jaar. A. Plu, jm. 25 jaar pn A. v. d. Linden, jd. 23 jaar. H. Hel- Venstein, jm. 21 jaar en M. Rijsbergen, jd. 18 jaar. W. Harteveld, jm. 26 jaar en M. Noppe, jd. 22 jaar. Th. v. d. Burgh, jd. 26 jaar en J. M. E. Stokhuijzen, jd. E4 jaar. T. Groeneveld, wedr. 45 jaar en H. de Wiitte, jd. 45 jaar. A. Vijlbrief, r. 20 jaar en J. v. dl. Reijden, jd. 18 j. A. Kesseboom, jm. 24 jaar en C. Ver boeven, jd. 26 jaar. t De L-A.W.E.T. Alle dingen hebben een einde en vooral tentoonstellingen die een (meer locaal karakter dragen, is in jden regel geen langen levensduur ge gund, zelfs al doen zij' het zoo schit terend als de L.A.W.EI.T. van 1925. Schitteren deed het er in den ge- jwonen zin van het woord; deed het pr echter ook door de bruisende ener- |gie en vakliefde die er zich ontplooide! Wij' kunnen het ons niet anders voorstellen dan dat deze L.A.W'.E.T. bij deelnemers en bezoekers een pret tige herinnering heeft nagelaten. De resultaten zijn bij dergelijke ge tegenheden niet van dien aard, dat hiern ze na het uur van sluiting aan stonds bij het lood kan afwegen. Maar klaarom is het niet minder zeker dat fij er zijn en dat zij in de naaste toe- Jcómst zichtbaar zullen blijven. Wir vertrouwen het, ziende op de uitstekende organisatie van de L.A. JW'.E.T.. Wij hopen het voor den win kelstand, die zich lofwaardig inspan de en wij durven het hopen zonder ue belangen van het koopend publiek tekort te doen, want ook dit is gebaat bij een bloei van den Leidschen win kelstand. De sluiting, heeft Zaterdagavond, tonder veel ceremonieel gebeuren, laats gehad. Er zou ook weinig tijd; oor geweest zijn, want tot het laatste; Ogenblik toe, was 't verbazend druk. Er werden vier eerste prijzen uit gereikt, die ten deel Vielen aan dei firma's Zilv. Med. Koningin, stand 46, J. jP. Meyers, Geeregracht 33; Bronzen' jned. Koningin-Moeder, stand 40—41 Wisbrun Liftman; zilv. med. Prins, fctand 1011, C. Kort, Breestr. 146; verg. zilv. med. Burgemeester, standi 18, \Vl Blauzé, Apothekersdijk 18 Voorts werden door de jury de vol gende etalages een bekroning waar dig gekeurd Kamer van Koophandel, stand 23, H. F. Trossel, Hoogewoerd 109; Ver. v. d. Handeldr. en Indust. Midden stand, W. Brouwer, stand 36, Haar lemmerstraat 23; R.K. Vereen. Han deldr. „De Hanze", stand 3435, A. I. Stallinga, Hoogewoerd 56; Chr. Middenstandsver. stand 45a, N.(V. v.h. C. L'. Korenhoff, Breestraatvan; den heer H. W. Cahen, stand 2530' ra v.h. Geeraerts-Reuter, Mare 70. De namen der priiswinners uit het' j>Iubiek (Formulier A) zijn: 1. J. A. v. d. Horst, Breestraat 165, Stofzuiger; 2. Mevr. v. d. Horst, Bree straat 165, staande Schemerlamp; 3. p. Somhiers, Vliet 48, Armbandhor loge; 4. D. Potharst, Zoeterwoude, fototoestel; 5. Woudstra, Leiderdorp jramotoon; 6. E. Veeren, Langebrug c9. Mandoline; 7. v. d. Wilk, Oude Singel 162, electr. Strijkijzer; 8. K. i-an Zanen, Acaciastraat 6, Bouilloir. De Burgemeester van Doetinchem paarschuwt ieder dringend in eigen jelang op de in verschillende bladen loorkomende advertenties en aanbie- ïngen van. G. W. van Haarlem, wo nende Eykenberg No. 257 te Doetin chem niet in te gaan, alvorens inlich tingen in te winnen ten bureel e van politie zijner gemeente. De Commissaris van Politie afd. C. te 's-Gravenhage verzoekt inlichtin gen betreffende de identiteit van het lijk van een" onbekende vrouw van ruim middelbaren leeftijd, hetwelk in verren staat van ontbinding op 3 September 1925 Uit zee is aangespoeld aan het Stille strand aldaar. Signale ment: lengte ongev. 1.70 M. laag voor hoofd, bol aangezicht, flink gezet pos tuur, gekleed met beige kousen en bruine lage schoenen met twee riem pjes. Om den hals een vermoedelijk imitatie paarlen collier en aan den linkerringvinger een smalle gladde doublé ring, waarin vermeld „Gold- charn." De Commissaris van Politie te Amersfoort geeft een ieder in overwe ging, alvorens in relatie te treden met of te leveren aan W. H. Haarens, in pension Weyerstraat No. 10 te Amers foort, zich eerst om inlichtingen te vervoegen aan zijn bureau. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen 207 volwassen perso nen én 6 kinderen. Totaal 213 personen M. R. hee,ft Zaterdagmorgen in de woning van J. J. R. in de Krauwel- steeg _e.en aantal ruiten ingeslagen, waarhij hij zich zoodanig aan de pols verwondde, dat hij in het ziekenhuis moest worden verbonden. De 9-jarige F, v. d. K. wonende in de Zegersteeg reed Zaterdag met z'n rijwiel aan de 5e Binnenvestgracht te water. Door handreiking werd hij spoedig op den wal gebracht, waarna even later de politie z'n karretje even eens uit het nat opvischte. Mej. M. Rozenbaum alhier, "19 tijdelijk belast met het onderwijs in de Duitsche taal aan de R. H. B. S|. te Heeren veen. BINNENLAND. Minister Weiter. Naar „De Tel." meldt, is de nieuwe minister van Koloniën^, de heer Ch. J. I. M Weiter gisteren met het s.3. „Grotius" van de Stoomvaart Mij. Ne derland te Genua aangekomen, en al daar door den consul-generaal van Nederland, den heer J. M. Hosang, ont vangen. In het gezelschap van den mi nister bevond zich de heer E. A. Zei- linga. Met den trein van halfnegen des morgens vertrokken de heeren naar Luzern. Morgenmiddag zal de minister om 5 uur 48 te 's-Gravenhage aanko men. Mr, P. J. Troelstra. Mr. P. J. Troelstra, de vroegere lei der van de S.D.A.P. is Zaterdag te 's-Gravenhage door de Socialistische arbeidersbeweging op indrukwekken de wijze gehuldigd. 's Middags werd een vergadering gehouden, waarin behalve'door den voorzitter, den lieer Schaper,- het woord werd gevoerd door-de heeren Vliegen namens de S.D.A.P., Friedrich Adler namens de Internationale en Stenhuis namens het' N.V.V. Tenslotte voerde de heer Troelstra., die volgens de bladen sterk verouderd is, het woord. Hij was diep bewogen en had meermalen moeite zijn aandoe ning te verbergen. Spr. dankte voor de hem gebrachte hulde, verklaarde de, verkiezing van den heer Albarda tot zijn opvolger met onverdeelde in stemming te hebben vernomen en ver volgde dan: „Mij was een zware taak, maar te vens een groot geluk, te beurt geval len in mijn leven. Het was de stem van mijn verontrust geweten die mij daartoe riep. Eens, toen ik in een hef tige discussie was gewikkeld met m'n vader, die een beroep deed op mijn vrouw en kinderen om mij te weer houden, drong hét woord mij naar de keel, dat beslissend was: ik moet, het is mijn roeping. Langzamerhand ben ik beter gaan beseffen, welk 'n winst voor mijn zedelijke vorming en de verheldering van mijn denken mijn beslissing is geweest. Er-was destijds een groot vertrouwen in de arbeiders noodig, om alles, toekomst, het lot van vrouw en kinderen, de gansche per soonlijkheid op ééne kaart te zetten. Ik hen in dat vertrouwen niet teleur gesteld want ik kan getuigen: mijn levenservaring is een bevestiging van mijn geloof aan de menschheid. Uit de ellende heb ik hetx arbeidersge slacht zien omhoogstreven. EA ik heb het onuitsprekelijk geluk beleefd in het proces van intellectueele, so ciale en zedelijke wedergeboorte mijn klein ik te zien opgaan en mijzelf in den strijd te verliezen (tranen verstik ken de stem va.n den spreker). De zaak, waaraan ik mijn leven wijdde, is zoo grootsch, dat de persoonlijkheid er door wegvalt. Met groote dankbaar heid ben ik vervuld jegens die beide vrouwen, (Mr. Troelstra is van zijn eerste vrouw gescheiden), die, elk in een andere periode, van mijn leven, elk naar eigen krachten mijn idealis me hebben gedeeld, zich'offers hebben getroost, en mij moed hebben gegeven, mijn werk te.doen. Aan die vrouwen (snikkend), van mijn kant mijn hulde. RECLAME. Vrouwen en Meisjes I Er is geen deugdelijker middel voor het verkrijgen en be houden van een fraaie Huid, van Handen en Gelaat, dan 5384 PUROL 's Avonds werd 'de heer Troelstra óp- nieuw gehuldigd. Een enorme stoet van partijgenooten marcheerde langs zijn huis onder het zingen van Socia listische liederen. Aan de huldebetoo- ging. waaraan naar schatting een 25.000 personen deelnamen, scheen geen einde te komen. Het voorbijtrek ken van den stoet duurde ruim ander half uur. S.D.A.P. en N.V.V. Zon'dag werd het door het N.V.V, ge forceerde demonstratief congres van S.DA.P. en N.V.V. gehouden. Het woord werd gevoerd door de heeren Albarda, die het optreden van het nieuwe kabinet critiseerde, G. J. A. Smit die het pleit voerde voor me dezeggenschap van de arbeiders in de bedrijfsleiding. A. H. Gerhard, die ge weldig tegen Minister Rutgers fulmi neerde en S. de la Bella Jr. die de alge- meene 48-urigé werkweek bepleitte. Ellenlange conclusies werden zonder eenig bezwaar aangenomen. Wel moeten de leiders nog over vraagstukken als de medezeggenschap studeeren, maar dit niet om de con- grsgangers alvast zekere conclusies te doen aannemen. Amundsen niet naar Nederland. Naar wij vernemen gaat de lezing, die de Noordpoolreiziger Amundsen Donderdag a.s. in de groote zaal van het Concertgebouw zou houden, niet door. De voorverkoop was zoo gering en er werd zoo weinig belangstelling voor dienavond betoond, dat de impressaio, dr. G. de Koos, die de regeling van de^; avond op zich had genomen, den heer Amundsen meende te moeten waar schuwen, waarop deze zijn komst naar Nederland liet vervallen. De vermakelijkheidsbelasting. Het grootste bezwaar van de belang hebbenden tegen het huidige stelsel is dat belasting wordt geheven ook in gevallen als de ondernemingen met verlies werken. Dit bezwaar zoo deelt men ons mede wordt vooral in deze tijden gevoeld, nu de bedrijfsresultaten van vrijwel alle bioscopen in ons land van dien aard zijn, dat er zelfs geen winst zou zijn gemaakt, indien geen verma kelijkheidsbelasting ware geheven. Het door het Hoofdbestuur van den Nederlandschen Bioscoophond inge steld'onderzoek toont aan, dat in het algemeen de geleden verliezen zijn toe te schrijven aan de werking van de vermakelijkheidsbelasting. Het Hoofdbestuur is nu voornemens, voordat ,de gemeentebegrootingen in behandeling komen, adressen te rich ten tot de Raden van de gemeenten waar bij den Bioscoopbond aangesloten bioscopen gevestigd zijn. Allen gemeenteraden zal worden ver zocht in het vervolg alleen belasting te heffen, indien er winst bijkt ge maakt te zijn en althans voorloopig de vermakelijkheidsbelasting te ver lagen tot ten hoogste 10 pet. van de entrée-prijzen. Uit de R. K. Staatspartij. Naar het Centrum vernoemt, zal jhr. mr. Ch. ftuys de Beerenbrouck die, zcoals men weet, door het bondsbe- stuur als opvolgeir van baron .van Wijnbergen is aa#bevolen, waarschijn lijk bereid worden gevonden, om al thans voorloopig als voorzitter van den Algemeenen Bond van R, K. Rijks- kieskring-organisaties op te treden. De Ziekteverzekering. Naar het „Vad." verneemt moet het in de bedoeling van Minister Kooien liggen om bij de invoering der Ziek teverzekering, voort te bouwen op de bestaande organisaties, d.w.z de Ra den van Arbeid, de Ziektekassen en, de Ziekenfondsen. Van de invoering van z.g. bedrijfsverenigingen, waar van sprake is geweest, moet zijn af gezien. Duitsch invoerrecht op Kaas. Plet nieuwe Duitsche tarief van in voerrechten, dat op' 1 October a.s. in werking treedt, maakt onderscheid tusschen „Tafelkase" in Einzelpackun- gen von 23 K.g. Rohgewicht oder dar- unter" en „anderer." Voor eerstge noemde rubriek bedraagt het alge- meene tarief 40 Mark per 100 K.g; voor de „andere" kaas 30 Mark. Blijkens mededeeling van den Rijkslandbouw- consulent te Berlijn zullen o.a. Edam merkaasjes, welke een brato-gewiclit hebben van 25 K.G. of minder, vallen onder eerstgenoemde, hooger belaste rubriek, indien die kaasjes elk afzon derlijk gewikkeld zijn in papier, blaas, hout, blik of ander materiaal. Patrimonium. De gewestelijke organisatie Zuid- Holland van het Ned. Werkliedenver bond „Patrimonium" zal Woensdag 7 October a.s. nam. 2 uur in „Do Een* drcaht" te Rotterdam, onder presidi um van den heer J. Hollander van s-Gravenhage" een algemeene vergade ring houden. De heer W. Heins, voorzitter der Haagsche afdeeling zal spreken over: „Patrimonium in de grootere plaat sen" en de heer A. Vingerling, voor zitter van de afdeeling Zuidland, over „Patrimonium op het platteland." Beide referaten zullen gelijk in bespre king komen. De vergadering moet ook een be stuurslid 'kiezen in de plaats van den heer J. Vermeer te Hillegom, die als zoodanig ontslag heeft genomen. Aan de heide afdeelingen is een schets van de referaten van beide hee ren bereids toegezonden. BUITENLAND. DE VOLKENBONDSVERGADERING Het vraagstuk van Mosoel. Hel' Mossoel-vraagstuk 'dat .reeds zooveel stof tot gedachtenwisseling heeft opgeworpen op de" conferenties te Lausann?, Brussel en Genève, zal thans ook te 's-Gravenhage aan de orde komen. De volkenbondsraad n.l. heeft besloten een paar vragen om trent zijn eigen bevoegdheid aan het advies van net Haagsche internatio naal gerechtshot te onderwerpen. Men had tot dusverre steeds aan genomen, dat de grensregeling tus schen Irak en Turkije zou worden vastgesteld door een beslissing van den volkenbondsraad die desnoods bij1 me/erderheid van stemmen kon wor den genomen en die dan onder alle omstandigheden bindend zou zijn voocr de beide partijen. De Turken zijn er in geslaagd om trent deze opvatting twijfel te doen ont staan en hebben Zaterdag destelling verkondigd, dat de beslissing van den volkenbondsraad inzake Mossoel, al leen dan verbindende kracht zal heb ben, indien zy eenstemmig genomen wordt en onder deze eenstemmigeo zich ook de vertegenwoordigers van Turkije en Engeland zullen bevinden. Men begrijpt, hoe moeilijk het bij een dergelijke opvatting zou zijn tot een vaststelling der grenzen te ko men en men begrijpt ook, dat het noodzakelijk was, nu de Turken een maal de bevoegdheid van den volken bondsraad tot het nemen van een meerderheidsbeslissing ontkennen hier over het oordeel van het Haagsche Hot in te roepen, hoe treurenswaard ook een nieuw uitstel der beslissing, is. Het bedenkelijkste is echter, dat de Turken Zaterdag geweigerd heb ben zich bij voorbaat neer te leggen bij de uitspraak van 't internationale gerechtshot in de competentie vraag en dat daarop geheel begrijpelijker wijze de Engelsche minister van ko loniën te kénnen gaf, dat Engeland m niet meerdere mate gebonden wil zijh, dan Turkije op zich neemt. Daar door is thans zelfs weer twijfelachtig geworden, of een eventuèéle beslissing van den volkenbondsraad op het hoofdpunt door beide, partijen zal worden geëerbiedigd. De volkenbond is wel in een moei- 'Jijken toestand geraakt, dank zij de steeds sphynxachtige verklaringen dei- Turken en de onduidelijkheid van het vredesverdrag van Lausanne. Het geschil in de Antwerpsche haven. Te Antwerpen is een loonkwestie omtrent den havenarbeid hangende. De loonovereenkomst berust op het indexcijfer der levensmiddelenprn'zen. Het vaste loon wordt met één franc verhoogd of verlaagd wanneer het in dexcijfer met 18 punten stijgt of daalt. In November 1924 stelden de werk gevers voor, van het indexcijfer 525 at slechts verhooging per 2o punten toe. te staan. Dit voorstel werd afgewezen en dank zij de daling van het indexcijfer niet meer aangeroerd. De stijging der jongste maanden brengen thans de kwestie weer te berde. Op de vraag dér havenarbei ders, welke regeling bij verdere stij ging van het indexcijfer zal worden getroffen, hebben de werkgevers aan den voorzitter der gemengde commis sie, directeur-generaal Brugmans van het ministerie van Nijverheid en Ar beid, een schrijven gezonden, waarin hun voorstel van November wordt ge handhaafd, n.l. 31 fr. dagloon bij een indexcijfer van 525-550, 32 fr. bij een van 5ol575, 33 fr. bij' een van 576-600. Mocht het indexcijfer, boven 600 stijgen, dan zal waarschijnlijk 50 punten worden voorgesteld voor 1 fr. loonsverhooging. In het schrijven komt verder voor; „Het verkeer naar Antwerpen vermin dert snel, ten. voordeele van Duin kerken, Rotterdam, Terneuzen, Gent Ostende en Brugge. De werknemers weten dat; hun afgevaardigden schijL nen het niet te weten. Het valt te betreuren, dat de openbare besturen voortgaan, het publiek op eendwaal spoor te brengen, door de afkondi ging van bedriegelijke statistieken aan taande den tonnenmaat, statistieken ie den werkelijken toestand niet \veergeven". Het ministerie zal zich alle moeite geven, om de kwestie bij te leggen. KORTE BERICHTEN De motie-Loucheur, betreffende de voorbereiding van een economi sche conferentie vindt zeer ernstigen tegenstand bij' 'Engeland. De Franschen bereiden in Ma rokko een nieuw offensief voor. In China schijnt de vreemdelin genhaat weer aan te wakkeren. Te Durazzo is tegen den Alba- Radio-Programma. Wat er vanavond te hooren ls. 5.NSF. Kindlerüurtje doer Ant. van DijkL 5.20 (Berlijn, 505 M.) Concert. 5.20 (Zürich515 M.) Concert 5.20 (Brussel, 265 M.) Concert. 6.— (Rome, 425 M.) Concert. 6.30 (Frankfort, 470 M.) Lezingen, e.u. 6.35 FL Parijs (Eiffeltoren, 2550 JN1 Causerie, daarna concert. 7.20 (Londen en Daventry.) Tijdsein van Big Ben, weerbericht, nieuwstijdingen. 7.20 (München, 485 M.) Concert of lezing. 7.20 (Berlijn, 505 M.). Verschillende le zingen of concert. 7.30 KT2'. Politiebericht, \v,ee; bericht' 7.45 Alle Engelsche stations. Muziek' of lezingen. 8.10 NSF. Concert onder leiding van F. Lupgens. 8.20 (Londen en Daventry). Concert. 8.20 (Stuttgart, 445 M.) Concert. 8.35 (Brussel, 265 M.). Concert, onder broken door nieuws. 8.50 (Berlijn, 505 M.) Concert. Concert. 8.50 (plm.) (Madrid, 392 M.) Concert. 8.50 (Hamburg, 395 M.) Muziek. 8.50 (Münster, 410 M.) Concert of le zing. S.50 (of 8^35) (Zürich, 515 M.j Concert of voordracht. 8.50 (Frankfort a. d. Main, 470 M.) Concert of voordracht. 9.05 Pafijs (S.F.R.), 1750 M„ Concert. 9.20 (Hamburg, 395 M.) Concert. 9.20 Bremen, 330 M.) Concert 9.20 Hannover, 296 M.) Concert. 9.20 (Rome, 425 M.) Concert. 10.20 (Londen en Daventryj. Tijdsein van Greenwich, weerbericht, meuwstij din gen. neeschen premier Aclimed Bey Toghu een bomaanslag gepleegd. De bom ontplofte naast een villa, doch richtte geen schade aan. De dader is on bekend. Bulgarije heeft den geallieerden verzocht om opheffing der militaire controle. De kwestie-Danzig is door den Volkenbondsraad afgehandeld. .Aan Polens eischen is vrijwel voldaan.. Violgens rapport van den aarts bisschop van Hauran hebben in Syrifc lernstige Christenvervolgingen plaats gehad. In verband met den brand in het Japansche parlement rijn drie stu denten te Tokio gearresteerd. UIT DE OMGEVING. HAZERSWOUDE. Intrede Ds. W. E. Gispen WIHzn. De Gereformeerde Kerk alhier genoot (gisteren het groote voorrecht om, na een vrij langdurige vacature, weer een eigen (herder en leeraar te mogen ontvangen in Ds. W. H, Gispen W. Hzn. In den morgendienst had onder veel belangstelling ide bevestiging plaats, wel- kb geleid werd door den vader van den 'jongen leearaar, Ds. W. H. Gispen Jr., van Scheveningen, die tot tekst had 2 Tim 2:15, en vervolgens stilstond bij: ié het doel dat den rechten arbeider bezielen moet; 2de. de genade, die hem noodig is; 3de. den zegen, dien hij' verwachten mag. -Na de handoplegging werd Ds. Gispen door de gemeente de zegenbede uit Ps. 134 toegezongen. .Des avonds, bij de intrede was het kerk gebouw eivol, ook .uit de omgeving waa er veel belangstelling. Onder de aanwe zigen werden oj.m. opgemerkt de burge meester, de heer J. v. d. Meulen, en de predikanten Fernhout van Boskoop, en Haspers van Koudekerk. Tot tekst van rijn intreerede Voos de nieuwe leeraar Hebr. 4:1113. Nadat aangevangen was met' het zingen van Ps. 951 en 4, en Ps. 1(391 en 2 en gelezen was Psalm 95, behandelde spr. dit tekstwoord als: een lofprijzing op het Wpord Gods; een opwekking totbenaarstiging inden strijd om in te gaan ia de rust; een prediking dat Gjods .WoOird is levend en krachtig. Het Woord is levend en krachtig, om dat het is vermanend, ontdekkend, en (gezaghebbend. Heel de ambtelijke bediening, aldus spr., staat in het teefldan van dien strijd. Wij allen, gemeente en leeraar, hebben denzelfden strijd te voeren tegen zonde en ongeloof. Het gaat er oofk tegenwoordig om, in te gaan in de eeuwige rust. In dien strijd is het woord Gods een stevigen steun, een scherp wapen. Het is levend en 'kraohtigniet dood. Het heeft niet slechts beteekenis voor een bepaal den tijd. Ook in waarschuwenden zin is het niet dood. De Israëlieten die in de woestijn hebben moeten achterblijven zijn daar het waarschuwend voorbeeld van. Er is een hoogere rust dan die van Kanaanhet eeuwig leven in vrede met Jehova. Neemt mijn juk op u en gij zult rust vinden voor uwe zielen. Laten wij, ziende op Jezus als het voor beeld der gehoorzaamheid, strijden voor die rust. Gods Woord is veelzijdig. Hetblijft niet als een waarschuwende kiracht buiten ons staan, maar dringt ook tot ons binnenste door, en maakt daar scheiding tusschen het nieuwe leven eenerzijds en de zonde en d-e ongehoor zaamheid, die er als een kluwen liggen dooreengestrengeld anderzijds. Het doodt de vezels van het oude leven der zonde iom het genadeleven ruimte .te geven. Het werkt radicaler dan een tsveesnij-, dend zwaard en neemt alles onder j zijn bereik'. Wat voor een mensch, zelfs voor een bedienaar des Woords verbor gen blijft, valt onder het oordeel van' het Woord Gods.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2