NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1925 SCHAAKRUBRIEK Redacteur: J. Verstoep Jzn. Fred Hendrikstraat 37, Delft. We geven voor dezen keer onzen lezers eens wat lichteren kost te slik ken in den vorm van een scherts, ont leend aan een pude jaargang van N.S.B. De twee Meesters. Ik ga vanavond naar de club en ik verheug mij daarop. Schaakspelen doe ik graag en prefereer zelfs een club avond boven een fuif Ik^ga de j trap af en treed het lokaal binnen. Wat een belangstelling van avond! Alle ta- l feitjes bezet, alls vol, nergens plaats; voor mij zal het wel een avond van rondkijken zijn. Niemand heeft mijn binnenkomen bemerkt; de rook kan men wel snijden; uit aile mogelijke groote en kleine si garen, cigaretten en pijpen kringelt ze omhoog. Verschrikkelijk, zeg ik, wat een tem peratuur, wat.staat er een rock, kan er niet wat gespuid worden? Een der spelers dicht bij mij, kijkt op an zegt: Vin je? Ik merk er niet veel van. Hij kijkt naar 'de ventilator; ik kijk ook. Het ding doet zijn best en werkt als een bezetene, doch schijnt de rookaan- voer niet te kunnen verzwelgen Zie je. zegt hij, er wordt aan gewerkt. Ik hoor hem nog iets brommen, dat alles went en hij wil dus verder niet gestoord worden. Ik ga verder en nalder de groote groene tafel met de fauteuils er ohn heen Het is de tafel van de hoofdklas sers en de aspirant dito's/ De mindere goden zijn zoo gedrild, dat niemand van hen het wagen zou op een tan die stoeien te gaan zitten. I Sm n, die zijn alleen voor de hoogo oorm s voor de upper ten. Daarom verwondert het mij, dat ik aan 6ie tafel een paar vreemde ge zichten zie. Het zijn natuurlijk vrien den want anders zaten zij daar niet Ik kom nader en hoor dat zij zoo iets van Hollands oh: spreken; het zou ook Russisch, kunnen zijn. Ze hebben een van onze mooie borden ingepalmd en schrijven hun partij op ons papier met onze firma's er op. Een schaakbord hebben zij niet, en denken daarom zeef* lang. Ik kijk naar het witte spel en zie dat de witte man zoowat alle pionnen één op heeft, geschoven. Zou het soms toch Niemzowitsch zijn? Neen, dat kan niet, want hij doet een barre prulzet Hij geeft een geheel onnoodig schaak met een toren op b8; daarop zie ik tot 1 mijn groote verbazing, dat de zwarte koning, die op d8 staat wordt ver plaatst naar e8 en zoo in schaak blijft. De beide meesters bemerken het niet en de boel blijft zoo 6 zetten staan, toen op eens zwart schaak geeft met een looper. De witte koning stond op een open lijn, waarop een zwarte toren stond, had echter een paard voor zich, dat natuurlijk gepend was. Op dat schaak zette Wit kalm -lit paard in de looperlijn en beide heeren bemerkten niet dat dit niet ging. Ze noteerden ijverig door en de ten weer een stuk of zes zetten. Toen werd het me toch te kras en ik interrum peerde: Heeren, mag ik even opmer ken, dat beide koningen al eenigèn tijd in schaak staan. Dit had men bij ons nog nooit gehoord; allen kwamen kijken en allen stonden met lachende gezichten. De berde meesters waren «enigszins verlegen met het ral*e fi guur dat ze sloegen, en vroegen ons wat er gedaan moest worden. Als het nu maai een vrije partij was, dan was het niet erg; neen, het was een match"- partij!! Wij durfden ons oordeel niet niet geven, doch de nestor van het ge zelschap, bekend om zijn kernachtige antwoorden, hakte de knoop door met de woorden: „Stukken opbergen, en nooit meer spelen." De stukken hebben ze opgeborgen, maar of ze nooit meer gespeeld hebben, weet ik niet, want wij hebben ze nooit meer gezien. Historische blunders V. Zwart: Steinitz. a.b c d e f g h Wit: Zukertort. Dé overwinning van Zukertort over Steinitz in den eersten rondgang van het tournooi te Weenen in 1882 is be roemd. Bij den tweeden rondgang deed Steinitz zijn uiterste best een schitte rende revanche te behalen. Met groote (behendigheid spande hij zijn tegen stander een valstrik, maar door een kinderachtige bévue liet hij zijn tegen stander weer ontsnappen. In plaats van«ïi7—li5 te spelen, deed Zwart den i peiZiliiiexKzai Th2 De voorbereidingszet h7-h5 had ge makkelijk deen winnen. Bijv. 1li5, 2 Kli 4. Tb3, 3 Kg5, Kg7, 4 Tg6:f Kf8 en wint. UIT DE OMGEVING. HAARLEMMERMEER Burgerlijke stand. Geboren: Neeltje, idochter van N. J. Dol en Th. Vis. Wes- sel, dochter van A. Colijn en A". Post Fransiscus, zoon van IT. W. van Dort en H. van Barneveld. Pieter Gevardus, zoon van W. Bijma en G. Vaandering. Cornelis Jan, zoon van C. Markus en A. M. Koolhaas. Cornelia Gerarda, doch ter van W. Th. A. Kreike en A. H. Bakker; Maria, dochter van J. C. Knu- versen en P. A. van Velzen. Ondertrouwd: Cornelis Flipphi, 27 >j. en Johanna Flipphi, 22 jaar. Overleden: Teunis van Vuuren, 66 jaar, geh .met M. Thomas. NOORDWIJK BINNEN. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Voorin. 10 uur, Ds. W. W. van Haaften. NOORDWIJK AAN ZEE. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Voorin. 10 en nam. 5 uur, Ds. J. Ver meulen. Geref. Kerk'. Voorm. 10 en nam, 5 uur, Ds. Koers. HAZERSWOUDE. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerkt Voorm. 10.30 en nam. 7.30 uur, Ds. Luu- ring. Geref. Kerk. Voorm. 10.30 uur, Ds. W. JT. Gispen van Scheveningen (bevestiging) en nam. 7.30 uur, Ds. W. H. Gispen W. iH.zn., (intrede). Een auto van den heer N. geraakte op den Gemeeneweg te water. Met ma teriaal van den heer D. mocht het ge lukken den auto weer op het droge te brengen. Persoonlijke ongelukken kwa men gelukkig niet voor. Burgerlijke stand. BevallenJ. J. van den Bosch, geb. Schmal, dochter. •A. van Zanten, geb. de Vogel, dochter. Overleden: J. C. Janssen, 6 jaar. GehuwdW. Striem en G. van den Bosch. N. den Hertog en T. Fofckens. Een tweetal paarden, bespannen voor een waegn van den heer B. op den Voor ttveg, sloegen op het dorp op hol, door dat er iets aan het overtuig onklaar werd De beesten renden in wilde vaart do Dorpstraat door en begaven zich regel recht naar "het erf van den eigenaar, zon der ongelukken te veroorzaken. KATWIJK a. d. RIJN. De postbestelling is eenigszins gewij zigd. Er is een bestelling minder. De bestellingen hebben nu plaats te ongeveer 8 uur v.ml., 3 uur n.m. en; 8 uur 's avonds. Door verschillende omwonenden van Zeeweg en Nieuwe Commandeursweg is een verzoek gericht aan de autoriteiten, om in die omgeving een hulpbus geplaatst te krijgen. Naar we vernemen, zal met de be strating van den Sandtlaan spoedig be gonnen worden. De weg is thans in een treurige toestand. RIJNSBURG. Nu de schaarschte even blijft aanhou den en de aanvoer ook in de eerste dagen niet zal toenemen, waardoor geen voor raad kan gemaakt worden, blven de prij zen der bloemen ook iets beter. Chrysan then gaan van 1632 per bos. Gladiolus sen naar kwaliteit van 75195, Asters 4380 per 100, Margrieten 3032, Pom pon Dahlia's 4462, Helianthus 80110 Dahlia's van 85200. De lichte nachtvorst heeft al schade •gedaan aan enkele soorten Dahlia's. De toch al om zijn onbegaanbaarheid •bekende Sandtlaan zal in de komende dagen nog een verslechteringskuur on dergaan. De rails der tram zullen worden vervangen door nieuwe rails, waardoor niet alleen het verkeer eenige dagen op deze al te smallen- en toch drukken ver keersweg veel hinder zal ondervinden, doch de weg zal door het opbreken in zoo danige conditie komen, vooral'als het zal gaan regenen, dat deze bijna onbegaan baar zal zijn. SASSENHEIM. Burgerlijke stand. Geboren: Adrianus zoon van A. Couvée en G. Bergman. Gevestigd: H. van Reenen en gezin, Hoofdstraat ii'4, van Leiden. Mej. A. M. Nieuwveen, IZuiderstraat 4, van Stompwijk. W. B. Broekhuis, Rijksstraatweg 2, van Rijns burg. Vertrokken: Mej. M. M. Rotteveel, van Oude Haven 1, naar Woerden. Mej. M. J. van der Zwaan van Weltevreden 14 naar Wamel. A. J. Th. van der Zon., en Teijlingerlaan 41, naar Amsterdam. Wed. M. A. M. ICeuning, geb. Korrels cn gezin, van Hoofdstraat '228, naar Amsterdam. B. Moolenaar en gezin, van Vaartk'ade naar Anna Paulowna. Mej. W. J. van Suin van Kerkelaan 24 naar Haarlem. Mej. C. H. M. Four, van Hoofdstraat 119, naar Apeldoorn. KATWIJK AAN DEN RIJN. De bezoekers van het „Wegenbóuw- Congres" hadden gisteren een excursie gemaakt naar Katwijk met het doel den pas gemaakten weg van "het nieuwste sy steem tusschen "Wassenaar,- Katwijk', Noordwijk, den „Bitumenweg" in oogen schouw te nemen. Een 25-tal auto's, plus 3 groote gezelschapsauto's brachten de heeren, waaronder ook! eenige Duitsche ingenieurs, een 160-tal personen aan. Nadat de weg bezichtigd was, ver trok men weer in de richting Leiden, «aaar de heeren, gekomen over een pracht weg d. Haag-Katwijk niet zullen genoten hebben van den slechten Sandtlaan en Leiderweg. Mogelijk', dat <JezS wegen dan nog op het condgres ter sprake ko men, wat indirect soms nog goede ge- v61 gen zou kunnen hebben. BOSKOOP. Wcg.ns hel ongunstig weder van de dazen, is .de bad-, _ea^weminrich ling alhier voor dit seizoen gesloten. Op d*e gehouden verkouping van Ikwcekerijland aan li t Jaagpad door no taris Houtzagers alhier, zijn de perceelen toegewezen als volgt: perc. 1, kooper den heer G. W. van Gelderen alhier, voor f 4650, perceel 2 en 3, kooper den heer W. de Ruijters alhiér, voor f 6554 en perceel 4 en 5. kooper den heer Dorus v. Gemeren, alhier, voor 4550 De heer K. J. A. Loeffen, Rijksklerk der belastingen alhier, wordt met 1 Oct. a.s. overgeplaatst naar Rotterdam (in spectie). Het Chr. Muziekkorps „Concordia" alhier behaalde 16 September op het con cours te Noordwijk aari Zee een iste prijs. Tegen eenige alhier wonende jon gens is proces-verbaal wegens verregaan de straatschenderij opgemaakt. Onder het vee van den landbouwer J. B. alhier, komt mond- en klauwzeer voor. GEMENGD NIEUWS. •Veel animo. Voor de betrek king van assistent- boekhouder aan. de Gasfabriek te Er.khuizen hebben ongeveer 300 sollicitanten zich aan- femeld; voor de betrekking van twee e beambte ter gemeente-secretarie van Bierum (Gr.) '30 sollicitanten. Laaghartig. Te Pressburg heeft een jeugdig arbeider Franz Pozsony geheeten, zijn meisje, dat als zeer schoon bekend stona, uit jaloezie op laaghartige wijze mismaakt. Hij sneed haar namelijk met een. scheermes' den neus en de bovenlip af. Voorbijgangers vonden de ongeluk kige b'evvusteioos in een plas bloed liggen. De afgesneden lichaamsdeelen wer den naast haar gevonden en in het ziekenhuis gehecht. De brandstichtingen te B e r 1 ij n. Donderdagochtend is te Berlijn een nieuwe brandstichting ont dekt, die, zonder de waakzaamheid van een nachtportier, noodlottig had kunnen worden. De brandstichters hadden in een pianofabriek een instrument vol vod den gepakt en deze met brandende benzine begoten en lonten naar vier verschillende, eveneens met brand bare stoffen opgevulde hoeken gelegd. De nachtportier ontdekte het be gin van den brand, dien hij met een paar emmers water kon blusschen. Gas verstikking. Jn een huis te Belfast zijn drie personen aan- fetroffen, die door gasvergiftiging o-m et leven zijn gekomen. Vermoedelijk waren zij reeas verscheidene dagen tevoren overleden. Een voorbeeldige straf. Te Birmingham is een man tot een maand gevangenisstraf veroordeeld, wijl hij de lafheid had begaan, zijn bullterrier tegen drie' meisjes op te hitsen. Het dier was tegen één der meisjes opgesprongen, haa haar bij de haren gegrepen en op den grond gesleurd, haar in rug en armen gebeten en' haar schoenen van de voeten gerukt. Van één der andere meisjes had het woeste beest de kleeren stukge trokken. Oli eb randen. Een paniek is uitgebroken onder de bevolking van de dorpen, liggende rondom de bran dende olievelden van de „Standard Oil Company" in Moreni. (Roemenië) De boeren vluchten. Ondergrondsche ontploffingen du ren dag en nacht voort. De bran dende bronnen gelijken op vulkanen. Alle huizen en boomen zijn tot ep een mrjl afstand met zwavelgeel be-» dekt. Er wordt hard gewerkt om het vuur meester te worden. De o^er.stroomingen in China. Een officieel telegram uit Shantoeng meldt, dat de Zuidelijke dijk van ae Gele Rivier te Yen-Cneni Sien 'gebroken is. Een gebied van 70. mijlen lang en 13 mijlen breed is overstroomd. De rivier heeft haar loop verlegd. Negenhonderd dorpen zijn door net water omringd. Het verkeer kan al leen door middel van hooten in stand gehouden worden. Alle oogstên zijn vernield. Het werk der nulpverleening is in vollen gang. De tram in de balsa al. Te Scarborough (Engeland) is een tram wagen door een steenen muur heen gereden en vervolgens door een gla zen dak in een 30 voet lager gelegein' balzaal terecht gekomen. De tram reed een steile helling op, toen er een defect aan de ma'chiniel ontstond, tengevolge waarvan ze met groote snelheid achteruit reed en bij een bocht aan den voet der helling uit de rails vloog met het bovenge melde resultaat. Er waren slechts 2 passagiers, een man en een vrouw. Zijl konden, even als de conducteur, van den wagen springen. De «bestuurder bleet echter op zijn post. Hf werd van het ééne eind van den wagen naar het andere ge slingerd en lag onder de puinhoopen bekneld. Na verloop van een paar minuten werd hij echter gered. Hij was nog bij zijn volle bewustzijn, ofschoon hij uit verschillende wonden aan het hoofd bloedde. Het eerste waarnaar hij vroeg, was zijn pet en vervolgens verzoent hij om een sigaret, welke hij nog aan het rooken was, toen hij per ambu lance-auto naar het gasthuis werd vervoerd. Ook de passagiers moesten naar het ziekenhuis getransporteerd wor den. wijl zij ernstig le&sl bekome/» hadden. De conducteur liep slechts enkele jachrammen q;x gg3Cj IOns Babbelhoekje. gg=ggg gëS3 Beste jongens" en meisjes, Ik heb een wenk gekregen van de idrukkerij, om ons babbeltje erg kort te maken vandaag, omdat' anders het ver haaltje in 't gedrang komt. Daarom ga ik maar dadelijk de brief jes even kort beantwoorden. 't Aantal valt me niet tegen, hoewel ik er voor 't vervolg heel wat meer verwacht. „De Germaan", Leiden. Je hebt dus wel echt plezier gehad. En nu mSiar flink ge leerd. „Dirk III", Leiden. Dat was een prach tig uitstapje hoor. „Hartediefje", Leiden. Je hadt zeker wel erg je best gedaan. „Scholier", Leiden. Niet leuk, dat ik je vergeten had. Ik zal er in 't vervolg op letten. „Koekeroe", Leiden. Dat kan wel mooi worden, a.s. Woensdag. „Maurits", Leiden, 't Spijt mij, dat je niet meer mee kunt doen. Moge God je op je verderen levensweg zegenen. „Blondine", Koudekerk. Prettig, dat je nu weer heelemaal beter bent. Ja hoor, nog wel bedankt. „Wilgenroosje", Warmond. Hartelijk weikom in ons clubje. Ik hoop, dat je ge regeld mee zult doen. „Waterlelie", Lisse. En heb je veel schik gehad met je neefje? „Boschviooltje", Lisse. Ik hoop, dat je gauw weer ,op zult knappen. Ja, je hebt gelijk hoor. Hoe meer, hoe beter. „Junior", 't Zal straks wel beter gaan als de avonden langer worden. 5. en G„ Woubrugge. Zijn jullie ook bij de onthulling geweest? „Heidebloempje", Leiden. In October zullen we er eens extra werk van maken. De oplossing van de vorige raadsels is: 1. Het Koninklijk bezoek aan Fries land was een groote zegetocht. Onderdeelen: Sneek', Leeuwarden, Nes, 'Ameland, Ylst, Holwerd, bezoek, zege, tocht, Roode Klif, Harlingen. 2. L a w e t a p p e 1 water enkel trein 3. Leidsche algemeene Winkel-etalage tentoonstelling. Onderd.: etalage, lawetmarsch, stand, Leiden, winkel, medaille, tegel, en, noot, Seel- Voor een prijsje komen ditmaal in aan merking: „Blondine", Koudekerk, die „Het ge heim van den Geus" krijgt. „Dirk III", Leiden: „Zoo'n vreemde jongen", en „Hartediefje", Leiden: „Henk". Hier volgt een nieuw raadsel: Mijn geheel bestaat uit 50 letters: Een 3. 48. 29. 19. 7 gebruikt men in den «winter. Een 34. 5. 35. 43- 23 is hchaajns- töeel 36. 16. 11. 25. 39. 20. 28. 14. 37. is een land in Europa. Een 33. 27. 49. 17 is een deel van een land. 6. 50. 45. 30. 8 is een jongensnaam. 12. 42. 6. 9. 45. 46 is een getal 1. 18. 15 is een boom. Een 31. 2. 18. 26. 44. 32. 19 vindt ge aan het strand. Een 47. 13. ,41. 21. 10. 15 woont op Java. Een 24. 4. 40. 38 doet boodschappen. 22 is een medeklinker. Vele groeten van OOM FELIX. Cor's Jachtavontuur. (Slot). Met een gewaarwording als van een gevangene, die aan zijn kerker ontsnapt is, liep hij zoo snel als zijn verstijfde lede^- maten het toelieten, door de bedding van den stroom, tot hij weer in de wel kome schaduw van de bosschen kwam, een waar genot, nadat hij den geheelen nacht tusschen k!ale rotsen gezeten had. Vurig verlangend ofn zijn moeder ge rust te stellen, haastte hij zich zooveel mo gelijk en het duurde ook niet lang, of hij vond een pad en de hut waarvan Ab ner gesproken had. Even voor dit ge lukkig oogenblik had hij, op eenigen af stand in het bosch, een schot gehoord, en toen hij op de richting van het geluid afging, zag hij een dier, dat hem bliksem spel voorbij schoot en een toevlucht in de hut zocht. Of het een konijn, een haas of een hond was, had hij niet kunnen onderscheiden, want een bocht in het pad had het vrije uitzicht belemmerd; in de hojop dat het de Goede Turk zou wezen, die hem Zocht, snelde hij de hut binnen en stond tegenover een van woede blazende boschkat. Daar zat het groote, kwaadaardige dier in een hoek, met glinsterende oogen te brommen en te snuiven, maar het scheen te erg gewond te zijn óm den naderenden vijand aan te vliegen, want het bloed droop hem langs den nek en kleurde den grond rood. „Dat is een kansje. Wie het valsche dier heeft aangeschoten is mij onverschil lig, maar ik zal het dooden en het vel zien te krijgen, al moest ik er mijn laat- sten dollar voor geven", dacht Cornelis en een stuk hout grijpend, dat uit het half vermolmde dak was gevallen, gaf hij de boschkat een paar harde slagen, die een eind aan haar leven maakten. Deze onverwachte ontmoeting was den knaap een vergoeding voor alles wat hij had uitgestaan, en toen hij zich verzekerd had, dat de boschkat goed dood was en hem niet meer krabben kon, wierp hij zijn buit over den schouder en vervolgde met vernieuwde kracht en moed den weg naar huis, terwijl hij zich voorstelde hoe zegevierend h\.ij ten tooneele zou verschij nen, om een eind te maken aan aller on rust en onzekerheid. „Ik wilde wel, dat ik er wat minder vogelverschrikkerachtig uitzag, maar mis schien zal mijn gehavend voorkomen den indruk Pp^.vargoptea. meisjes mij uitlachen om mijn gezwollen gezicht en bang zijn voor d - kat. Ik hoop, dat er een huis in de buurt is, want ik kan dat zware dier bijna niet verder meeslepen: ik ben zoo beverig 'en ik1 heb zoo'n honger. Terwijl hij even stilhield om adem te halen en zijn last van den eenen op den anderen schouder te leggen, ontstelde hij eensklaps van een luiden kreet en een oogenblik later kwamen een aantal man nen naar hem toeloopen, luid jubelend van blijdschap toen zij hem in het oog kregen. Het waren Abner, Chris en een paar buren, die, na den geheelen nacht vruch teloos gezocht te hebben, hun tocht weer begonnen. Cornelis had hen allen wel in de armen kunnen sluiten en schreien als een klein meisje; maar zijn trots hield hem staan de, hoewel de blijdschap duidelijk op zijn gezicht te lezen stond: een hoea om mee te zwaaien had hij niet, maar hij knikte hen uit de verte vriendelijk toe, terwijl hij een vroolijk „Hallo" deed hooren. Chris barstte in zijn eigenaardigen har telijk'en lach uit en begon een soort van woesten rondedans om zijn vriend te hou den de eenige Wijze waarop hij aan zijn blijdschap lucht scheen te kunnen geven; want het had hem diep berouwd dat hij onvoorzichtig genoeg was ge weest Cornelis alleen te laten gaan; den geheelen nacht had hij rondgezworven, roepend en zoekend, vreezend en hopend tot hij er bijna even uitgeput en ellendig uitzag als Cornelis zelf. Nadat hij zich met epn stuk broqd en een slok wijn uit een der veldflesschen verkwikt had, deed de knaap zijn ver haal, dat met zeer vleiende teekenen van belangstelling, verbazing en bewondering werd aangehoord. „Waarom ter wereld hebt gij het mij toch niet gezegd? Ik zou wel een mooie jachtpartij voor u üi orde hebben gemaakt. Dat z$n geen tochten, die men alleen moet ondernemen. Ik heb nog nooit een jongen 'zich zoo in de klem zien werken en er uit evenmin, dat moet ik u zeg gen", mompelde de oude en getrouwe Abner. „Nu, wat dunlct u vain dit stukje wild" vroeg Cornelis niet zonder zelfvoldoening naar de boschkat wijzend, die op den grond lag, terwijl hij zelf tegen een. boom stam leunde,- om zijn vermoeidheid te verbergennu de overspanning voorbij Was, kon hij bijna niet meer op zijn bee- nen staan. „Het is geen gekheid, en ik wensch u geluk' met de vangst. Waar hebt gij die poes geschoten?" vroeg Abner, zich buk kend om het dier te bekijken. „Ik heb het niet geschoten; mijn ge weer ïs gebroken, toen ilc zoo hals over kop van den berg rolde. Dd heb de kat met een stuk hout dood geslagen, daar ginds in de hut", hernam Cotr, hartelijk hopend, dat hij zijn buit niet met een ander zou behoeven te deelen. Maar hb" was toch eerlijk genoeg óm er terstond bij te voegen: „Iemand anders had haar een kogel in het lijf gejaagd; ik heb haar alleen maar den genadeslag gegeven". „Dan heeft Chris haar geschoten; fij had een oogenblik te voren gevoerd en wij zagen het leelijke dier wegloopen, maar wij hadden het te druk met naar u te zoeken en lieten het dus aan zijn lót over. Ik' denk .dat gij nu wel genoeg zult hebben van 3e boschkatten niet waar?" en Abner lachte, terwijl hij Cor nelis aankeek, die er nog veel meer ge havend uitzag, dan hij zelf dacht zon der hoed, -al zijn kleeren vtril en aan flarden, zijn heele gezicht opgezwollen van de muggebeten, roode, oogen, 3ie 6ijna dicht vielen van vermoeidheid en daarbij het nuffige groene takje in zijn knoopsgat, alsof hij een wandelingetje had gedaan voor zijn plezier? „O, neen, ik ben volstrekt piet afge schrikt. Deze moet ik hebben, indien Chris haar verkoopen wil. Ik "had ge zegd, dat ik er een zou dooden en daft heb ik gedaan en ik zou heel graag het vel willen bewaren; want ik moet tcch iets kunnen vertoonen, na^ al mijn rond zwervingen en mijn buitelingen van een halve mijl lang", gaf Cornelis onver schrokken ten antwoord, terwijl hij zijn buit weer op wilde nemen. „Hier, geef m\j het monster, en leun gij op Chris, mijn jongen, óf wij zullen u naar huis moeten kruien. Gij hebt u flink gehouden, en een goed maal zal u wel weer op de been helpen. Vooruit man nen. Nu naar huis gemarcheerd op de maat van „Heil Columbia". Bij deze woorden zette de stoet zich in beweging. Vooruit de oude, maar altijd onvermoeide Abner met bet gedood© dier op 2ijn schouder, daarna Cornelis. die zijn best deed om niet te leunen tegen den arm, dien Chris om hem heen had geslagen, maar recht dankbaar voor dat steuntje; achteraan de brave buren; allen praatten tegelijk, behalve de oude Turk, die vlak op Abner1 s hielen liep, en geesn oog van de kat af had. In deze volgorde kwamen rij thuis: Cornelis zocht terstond zijn heil en trcost bij zijn moeder en werd in de eerste uren riiet weer gezien. Wat er In haar kamer voorviel, weet niemand; maar toen de held eindelijk voor den dag kwam, door voedsel en slaap verkwikt, met v schoone kleeren aan, zorgvuldig verbonden kwet suren en weegbree-bladeren in nteBc ge weekt op zijn gehavend gericht, ontving hij de algemeene gelukwenschen In een uiterst deemoedige stemming. Hij. blufte dien heelen zomer niet meer op zijn moed en bekwaamheid in het schieten, deed geen dwaze tochten meer en schikte 'zich zoo gewillig naar de wenschen van rijn moedor, daX het wel scheen/alsof in den gemoedstoestand van- onzen eigenzinnigon Corneliseen groote verandering gekomen was. Hij vertélde heel graag" de geschiedenis van dien gedenkwaardiger dag en nacht zoo vaak er van jachtavonturen sprake was; maar over de unen, die hij de rots haddoorgebracht, weidde hij nim mer itH; hij erkende altijd, dat Chris de hochkat geschoten had en eindlgjie meest al met zijn. vrienden sen rataid t»' geven, nooit buiten voorkennis van, -sBiËisSËiSÉöiaöae»"'-

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 7