CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Oit nummer bestaat uit TWEE Bladen. WOENSDAG te SEPTEMBER 1925 NUMMER «9 BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 6a JAARGANG" ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal f 2.50 Per weekI 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 EERSTE BLAD. V Öe Christelijke grondslagen. Er is eene zinsnede in de gisteren uitgesproken Troonrede waarop wij nog even bijzonder de aandacht willen vestigen. Wij hebben hierbij op het oog de uit spraak, dat zoowel voor wetgeving als bestuur handhaving van de Christe lijke grondslagen van ons volksleven richtsnoer blijft. Dat is een verklaring die van groole beteekenis moet worden geacht. De hoofdzaak is toch niet wat op 'n gegeven oogenblik wordt gedaan of niet gedaan, maar wel in welke rich ting wordt gestuurd en door welke beginselen de Regeering zich hij haren arbeid laat leiden. En nu is het helaas maar al te veel zoo, dat daarbij aan de Christelijke beginselen weinig of geen aandacht wordt geschonken. Er is veeleer in tal van andere lan den een streven om die Christelijke grondslagen, voorzoover ze nog be staan, los te wroeten en te ondermijnen Het zijn de revolutiebeginselen, die leiding geven en die in bestuur en wet geving het kompas vormen waarnaar men zich' richt. Ook in ons land is zulk een streven openbaar geworden. Met de goddelijke ordinantiën moest niet worden gerekend; de mensch zelf zou hebben uit te maken wat goed is en kwaad, hij zou zijn eigen weg gaan en zich laten leiden door het licht van de menschelijlce Rede. En voorgelicht door die onbetrouw bare lamp is men begonnen de Chris telijke grondslagen los te wrikken. Het gezag wordt ondermijnd Het bezitsrecht wordt aangetast Het huwelijk dat nog altijd 'n Chris telijk stempel draagt, wordt gedena tureerd. Het gezinsleven wordt in den grond vernietigd. De dag des Heeren wordt ontheiligd. Zoo zouden we voort kunner gaan. De zedelijijkheid wordt bedreigd. En nu was het streven er op ge richt om deze beginselen mede door wetgeving en bestuur tot toepassing te brengen. Aanvankelijk is dat (pogen verijdeld. De stembus heeft gesproken en de meerderheid van ons volk heeft daar bij verklaard, dat het op de handha ving van de Christelijke grondslagen prijs stelt. En het mag als een zegen worden beschouwd, dat onze leidende staats lieden zich niet blind hebben gestaard op wat de rechtsche partijen verdeelt en scheidt, maar dat zij hebben ge zocht naar wat vereent en naar een oplossing waardoor het mogelijk zou zijn, de bedreigde Christelijke grond slagen te beschermen en te verster ken. Er zal in de komende jaren gelegen heid te over zijn om het Kabinet te critiseeren. Waar het steunt op partijen, die het in meerdere opzichten oneens zijn, spreekt het ook vanzelf, dat geen van die partijen volkomen tevreden ge steld zal worden Maar dat verandert niets aan het verblijdende feit, dat hier door onze Vorstin in een vereenigde zitting van de Staten Generaal, ten aanhoore van heel het volk èn mede van de verte genwoordigers van andere landen on der aanroeping van Gods Naam is uit gesproken, dat richtsnoer bij den ar beid van dit Kabinet zal zijn het hand haven van de Christelijke grondslagen wan ons volksleven. STADSNIEUWS. GEMEENTEBEGROOTING 1926. II. Wij hebben reeds een en ander om trent de concept-begrooting voor 192G zooals die door B. en W. aan den Raad is aangeboden, medegedeeld. Evenals vorige jaren willen wij ook nu óp de voornaamste posten de aan dacht vestigen, waarbij we ons echter in hoofdzaak bepalen tot die post?n die meer of .minder belangrijke veran deringen h ben ondergaan. Wij begin n bij de uitgaven, waar bij blijkt ii. voor «de jaarwedde van den burgemeester, die van de wethou ders en den secretaris eenzelfde bedrag is uitgetrokken als het vorige jaar. Het salaris van den ontvanger moest door de toekenning van een periodieke verhooging hooger worden geraamd en gebracht op f5750. Voor jaarwedden van de ambtenaren en bedienden der gemeentesecretarie, den concierge enz. kon door niet ver vulling van vacatures of het vervangen van ambtenaren door lager gesalarieer den, een belangrijk bedrag/worden uit getrokken. Werden deze uitgaven het vorig jaar begroot op f139826, thans wordt een bedrag van f 130365 'voldoen de geacht. De post druk- en bindwerk kon, dank dank zij een streng doorgevoerde be zuiniging f2500 lager geraamd en ge bracht worden op f 11000. Voor onderhoud en schoonhouden van de Raadzaal, de Kamer van B. en W. en den secretaris moest daaren tegen een hooger bedrag worden uit getrokken, n.l. f9447 tegen het vorig jaar f7335. Deze verhoogde uitgaaf is een gevolg van buitengewone werken als vernieuwing en herstelling van de verasschingen der zandsteenwerker. en topgevels, het herstellen en verv?r. van de büitenhout- en ijzerwerken van den voorgevel, het aanbrengen van zon neblinden voor de kamer van de weth. van onderwijs .enz. Ook de post van onderhoud en aan koop van meubelen is verhoogd (van f 4008 op f 4785) deels doordat het ge wone onderhoud een grootere uitgaaf vraagt «m deels doordat meer voor bui tengewoon moest worden uitgetrokken Voor een boekenkast voor de kamer van B. en W. toezicht is f150 op de be groot ing gebracht en voor een nieuwe ganglooper voor de huwelijken f72. De post abonnementen telefoonaan sluitingen wordt voortdurend hooger. Was hiervan het vorig jaar in totaal benoodigd f 11889, thans worden de to- taalkosten geraamd op f12188. Dank zij het feit, dat in 1926 geen verkiezingen plaats hadden, kon voor kiezerslijsten enz. met f 500 worden vol staan, terwijl hiervoor het vorig jaar een bedrag van f 10400 werd uitgetrok ken. Voor verteringen stembureau*, (vorig jaar f1500) behoeft nu geen be drag op de begrooting te worden ge bracht. Werd voor de uitgifte voor de Han delingen van den Gemeenteraad en de Ingekomen Stukken het vorig jaar f13000 uitgetrokken, thans is in ver band met de werkelijke uitgaven over 1924, deze post verhoogd tot f15000 wat dus alweer een meerdere uitgaaf van f2000 beteekent. Voor de pensioenen, verleend krach tens de gemeentelijke pensioenveror dening, is mede een belangrijk hooger bedrag uitgetrokken, n.l. f172.650 te gen f 152.652 het vorig jaar. Daarentegen is de post bijdragen voor eigen- en weduwen- en weezen- pensioen teruggebracht van f408.700 op f 394950, uit welke cijfers intusschen blijkt, welke belangrijke bedragen er met de pensionneerihgen van ambtena ren enz. gemoeid zijn. In dit verband kan er tevens op worden gewezen, dat op de ambtenaren enz. in totaal ver haald wordt f97615. Over den gezondheidstoestand van de ambtenaren, beambten en werklie den in dienst der gemeente valt blijk baar niet te klagen Werd het vorig jaar voor het toezicht hierop a f2 per visite een bedrag van f750 noodig ge acht, thans kon naar het oordeel van B. en W. met een bedrag van f480 wor den volstaan.' De uitkeeringen, door de gemeente Leiden verschuldigd aan de gemeen ten Leiderdorp, Oegstgeest, Zoeter- woude en Voorschoten, loopen lang zaam af. Voor 1926 is f5800 uitgetrok ken tegen f7300 voor 1925 Raad van beroep. De griffier van den raad van beroep te -sGravenhage maakt bekend, dat bij beschikking van Ged. Staten van Zuid- Holland, met ingang van 1 October, zijn benoemd tot: lid-werkgever: A. J. P N. Stok, te 's-Gravenhage, W. A. Wouterlood, te Leiden, C. F. Schifdel, te Leiden, H. B J. Gerritsen van der Hoop, te 's-Graven hage, A. Couvée P.Jzn. te Leiden, H Smitskamp, te 's-GravenJSige, J. C. v, Heusden, te Leiden; plv lid-werkgever: A. W. Swaneveld, L. A J. van Gencji, J. van Rij, J. J. L. van de Pol, IJ. S. Rijpkema, J. de Moet, L. A. J. Waterreus, allen te 's-Graven hage, Z. B. G. Schlatmann, te Oegst geest; lid-werkman: D. C. W. Fransdonk, P. van der Pas, J. Hingstman, W. Ha- vers, P. Bakkenes, J. Rodenhuis, J. H. Lammer ing, allen te 's-Gravenhage, H. Marks, te Leiden; plv. lid-werkman: G. de Vries, A. Drop, H. Withaar, H. Lukassen, J. van der Engh, allen te 's-Gravenhage; Chr. van Venetiën, te Leiden, C. Chr. van Egmond, te Leiden, C Roos, te Lei derdorp. Medische chemie. Blijkens de gisteren ingediende Staats- begrooting ligt het in de bedoeling den leerstoel in de vergelijkende pathologie aan de Universiteit alhier, die vacant is gekomen, niet weder te bezetten, maar daarentegen in te stellen 'n leer stoel in de medische chemie. De gelden worden aangevraagd om den buiten gewoon hoogleeraar in de pharmaco- graphie en galenische pharmacie tot gewoon hoogleeraar te benoemen. W. Haanstra^ Op 83-jarigen leeftijd is hier ter ste de overleden de heer W. Haanstra, oud-directeur van de Leidsche Kweek school vpor bewaarschoolonderwijze ressen. De overledene, die veel voor het bo- waarschoolondenvijs deed, was ridder in de orde van Oranje-Nassau. De LAW.E.T. Ook gisteren viel over het bezoek aan de LA WET niet te klagen; was in den middag de toeloop niet overweldigend, liet avondbezoek heeft het ruimschoots goed gemaakt, zoodat het Bestuur weer cadeaux kon uitreiken aan den 3000en, 3200en en 3500en bezoeker, dia resp. een zeer fraaie sjaal van de firma Wisbrun en Liffmann, damesmodearti kelen, Haarl.str. 116—120, een flesch overheerlijken' wijn van de Firma Oud, Wijnhandel Purmerend, en een doel matige rijwiellantaarn van de Firma van Hensbergen, Morschweg 30, in ont vangst mochten nemen. Het Bestuur verwacht hedenavond den 5O0Oen be zoeker, waarvoor een zeer fraai ca deau bestemd is. Van de stands is na tuurlijk weinig nieuws te vertellen, behalve dat het ons opviel, dat alles er nog zoo friseh en fleurig uitziet. De uitslag van den raadwedstrijd was: Mej. H. Selier, Oude Vest 141, bon van f10, Mej. N. Bentvelzen, Rijn- en Schiekade 134, broche; K. de Groot, De Wetstraat 3, Manchetknoopen en das speld. Begrafenis van den heer J. N. v. d. Reyden. Op de begraafplaats aan de Groene- steeg had hedenmiddag de teraardebe stelling plaats van het stoffelijk over- schot van wijlen den heer J. N. v. cl. Rey den, in leven meel- en graanhandelaar al hier. Op het graf hadden zich tal van vrien den en bekenden van den overledene om de groeve geschaard, om den zoo sympathieken zakenvriend de laatste eer te bewijzen. Toen de kist ih de groeve was neerge daald, trad allereerst naar voren de heer P. A. de Goyer, directeur van de Nati onale Bank, die namens het College van Commissarissen zijn diep leedwezen uit sprak over het droevig verscheiden van den Tiooggeachten president-commissaris den heer J. N. van der Reyden. Hij was een man met een open karak ter, met een gouden hart, die hem tot een oprechten vriend maakten. Zijn nagedachtenis zal in dankbare her innering bij het college van commissaris sen bljjven voortleven. Hierna werd het woord gevoerd door den heer W. A. Kasteleyn, directeur van de N. V. van der Reyden's Meel- en Graanhandel. Het is spr. een behoefte een enkel woord te spreken, nu wij het stoffelijk overschot hebben uitgedragen van wijlen den heer J. N. van der Reyden. Dat woord zal kort zijn. en eenvoudig, mede reeds om den eenvoud en sober heid welke in het leven van den over ledene tot uiting kwamen. Zijn eenvoudigheid en zijn vriendelijk karakter waren zijn te waarde eren eigen schappen. En had hij geen reden om trotsch te zijn Zag hij zijn ijver en noeste vlijt niet bekroond, met zich, zoowel hier als in den omtrek, een uiterst soliden naam te verzekeren in het zakenleven? Trots zijn succesvolle loopbaan als za kenman, bleef hij de eenvoudige. Op de groole beurs onder de kooplieden zoowel als onder de kleinste bakkers, telde hij zijn vrienden bij tientallen. Spr. heeft daarvan treffende bewijzen onder vonden- Overal waar hij kwam was hij welkom, omdat hij als vriend kwam. Slechts zes jaren heeft spr. met hem pmgang gehad en het heeft altijd ver wondering gewekt, hoeveel hartelijke be langstelling hij zelfs tijdens zijn ziekte, voor de zaak toonde. Hoeveel vriendschap heeft spr. zoowel in zijn persoonlijk als in zijn huiselijk leven van den overledene mogen onder vinden. Zeer treffende bewijzen werden hiervan gememoreerd, zelfs enkele dagen vóór zijn sterven mocht spr. dit nog onder vinden. Steeds zal hij den overledene in dank bare herinnering blijven gedenken- Tenslotte werd door den heer van der Laan, een ^vriend van den overledene, een kort woord gesproken, waarin werd gewaagd van een meer dan 30-jarige trou we vriendschap. Nadat door velen bloemen in het graf gestrooid waren, werd door een broe der van den overledene, den heer W. F. van der Reyden, 'de dank der fairSiie vertolkt voor de ondervonden groote be langstelling. En hiermede was de plechtigheid ge ëindigd. Burgerlijke stand. Geboren: Lodewijk, z. v. L. Lacourt en A. Kukler; Johanna Petroiiella, d. v. S. de Brabander en F. Salman; Ma- rinus, z. v. H. Kruit en A. M. H. Berle- mon; Jan, z. v. J. Bosman en C. H. Meijers; Geertruida Klazina, d. V. P. W. v. d. Lem en A. C. Reebing; Fran- ciscus Johannes, z. v. F. P. Bredeveld én M. E. W. Scheer; Cornelis Johannes z. v. F. Klein en P. v. d. Heuvel; Jqr hannes, z. v. D. v. Zonneveld en J. de Leeuw/ Maria Helena, d. v A. Immink en G. Vermond; Ferdinandus Petrus Johs. z. v. S. Berbee en C. M. v. Galen; Frans, z. v. A Swagers en J. P. v. Ros- sum; Wilhelmus', z. V. W. Giezen en M. Dijkstra; Betty Jac.a Maria, d. v. J. P. Noordman en E. M. v. Rijckevor- sel; Petronella Adolphina, d. v.,A. J. M v. d Heiden en P. Snelders; Cornelia Elisabeth, d. v. W v. d. Berg en C Korenhof; Wilhelmina Lena, d. van J. Bey en C. J. Witte; Anton Willem, z. v. F. v. d. Reijden en A. C.' Ribot; Ga- briël, d. v. G. Mieremet en M. Wasse naar; Maria Johahna, d. v. S. de Wit enP M!v, Nieland; Margaretha Anna, d. v. A. J. Brak el en H. C. v. d. Berg; Jacobus, 1. v. J. H. van Houten en P. van Os; Willem, z. v. W. Nieboer en N A. v. d. Hoeven; Cornelis, z v. C. Streefland en H. v. d. Voort; Wilhel mina Catharina, d. v. P. J. Galjaard en M den Oude; Johannes Petrus, z. v. A Stuart en H. Bij; Maartje Elisabeth, d. v. H. T. Brugman en J. M. Faas; Ma- rinus Josephus, z. v. J. J. Bredewold en M. C. v. d. Steen; Gerritje, d. v. J. N. L. Sweris en L. Huisman; Karei Ber nard, z. v. C. Brandt en M. H. Hofkes; Johannes Frederik, z. v. J. C C. Coe- land en A. Aukes; Abram Paulus, z. v. N. Houps en E. C. Lasander. Overleden: J. J. Honsbeek, m. 75 j; S. M. Groenvan Weizen, wed. 78 j; C. v. d. Tang, d.. 1 week; M. Boumau, wedr. 75 j; J. Korswagen, nr. 71 jA. C. Blonk, zn. 6 j; J. Diepenheimde Vries, vr. 73 j; A. A. F. Sweering.. m. '46 j; H. C. L. LoebertRoelants, vr. 63 j; W. Wallaart, m. 70 j; J. Fakkel— Hemerik, vr. 58 j; C. DolkemadeHop penbrouwer, wed. 82 j; P. v. Gastelen, zn. 19 j; T. B. Janssen, zn. 5 mnd; W. J. Bemelman, m. 43 j; M. Weeda, dr. 14 j; J. N. v. d. Reijden, wedr. 74 j; E. M. Bos, dr. 75 j; J. B. de Bruin, zn. 11 dagen; G. Krijger, dr 16 j. BINNENLAND. DE MILLIOENENNOTA. Een sluitende begrooting. Aan de gisteren door Minister Colijn overgelegde Millioenennota is het vol gende ontleend: Het tekort over 1924 bedraagt wat den gewonen dienst betreft ruim f28 miliioen of ruim f33 millioen minder dan verwacht werd. Voor 1925 is de toestand nog heel wat gunstiger. Het tekort op den gewonen dienst 1925 was geraamd op f 6.833.783.08. Se dert de vaststelilng der begrooting zijn nog eenige hoofdstukken verhoogd met tezamen f 12.692.804. Daardoor zou het tekort stijgen tot f 19.526.587.08. Ter vermindering van dit tekort is de Ac cijns op Tabak verhoogd en de nieuwe Tariefvvet ingevoerd, die resp. op 1 Ja nuari ea 1 Juli 1925 in werkng traden De meerdere opbrengst tengevolge van deze wetten voor het jaar 1925 stel lende op f 12 a f 13 mllioen, aldus de Minister van Financiën, zou nog een ADVERTENTIE-PRIJS Gewone adrertentiën per regel 22*/« cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent Beiangrijksie nieuws m dit klimmer. Binnenland. Het oordeel van de pers 0«ver de Troonrede. Minister Colijn heelt de Staatsbegroo ting voor 1926 aangeboden. Afschaffing van de Verdedigingsbe lasting II wordt In uitricht gesteld. Baron van Wijnbergen bedankt als voorzitter van de RJL Staatspartij. Jan de Bakker-herdenking te Wtro- brnggp. Buitenland. London hosft te Genève de Neder- landsche ontwapeningsmotie toegelicht De uitnoodigihg tot de pactsconferen tie Is aan Stresemann overhandigd. Er dreigt een conflict in de Antwerp- sche haven. tekort van ongeveer f7 millioen oveiv blijven. De opbrengst der Middelen over de eerste 7 maanden overschreed echter de raming met rond f18 mil lioen. Verwacht mag dus worden dat de rekening over 1925 in geen geval een tekort zal aanwijzen. 1926: Ook voor 1926 wordt op geen tekor ten meer gerekend. De begrooting is sluitend gemaakt. Do uitgaven voor den gewonen dienst 1926 zijn geraamd op f583.052.924 81; de gew. ontvangsten op f592.200 745 30. Het batig saido is lus f9 174.820 49 De buitengewone uitgaven zijn ge raamd op f 61.385.340, de buitengewone ontvangsten op f3 368.200. Het tekort bedraagt dus f58.017.140. Daar bij de ramingen geen rekening gehouden, is met de wijzigingen, welke het Bezoldigingsbesluit zal moeten on dergaan, moet het totaal der uitgaven met f 3 millioen worden verhoogd. Voorts moeten de uitgaven voor de Zuiderzeewerken, bij aanneming der ingediende plannen, met f4 millioen worden verhoogd. Verder wil de Mi nister 12 millioen van de opbrengst der Rijwielbelasting voor wegenverbete ring besteden. Wanneer deze f9 mil lioen van het overschot van den ge wonen dienst afgaan, is de begrooting sluitend. Ambtenaarssalarissen De salarisposten zijn in de Staatsbe- grooting voor 1926 zoodanig geraamd, dat de persoonlijke toelagen, bedoeld in de artikelen 24 en 27 van het bij Kon. besluit van 27 December 1924 ge wijzigde „Bezoldigingsbesluit Burger lijke Rijksambtenaren 1925" ook vooi het jaar 1926 zullen blijven toegekend Er is evenwel nog geen rekening ge houden met de wijzigingen, welke he Bezoldigingsbesluit zal moeten onder gaan, teneinde daarin gebleken onjuis hpden te herstellen. Deze wijziginge: zullen naar de Minister van F. nanciën verklaart weliswaar ee. beperkt karakter dragen, maar zulle: niettemin, met inbegrip van hetgee: de hoogere ambtenaren, na intrekkin van art 30a van het Bezokügingsbe sluit, meer zullen ontvangen en va: hetgeen aan de leden van de Rechter lijke Macht, den Raad van State ej de Alg. Rekenkamer meer zal dienei te worden toegekend, niet onbelang rijke uitgaven meebrengen. Een juiste raming van de aan dez maatregelen verbonden kosten is vol gens den minister op dit oogenblil nog niet te geven, maar op 3 millioe gulden moet toch wel worden gereken De belastngen. Waar de gewone uitgaven voor 192> door de gewone -middelen worden ge dekt, i9 er van een. overschot, dat voo de zoo noodzakelijke verlaging van be ia9tingen zou kunnen worden aange wend, indien men alleen het oog 01 de gewone Staatsbegrooting vestigt nog geen sprake. Daarom zal aan van kei ijk een voorloopige verbetering moe ten worden gezocht in een wijziging van bet belastingstelsel en wel in der peest. van de uiteenzetting, die de Mi nister van Financiën in de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Ver slag over de wetsontwerpen tot aan vulling der Zegelwet 1911, der Succes siewet ens, gegeven heeft, in bet v r*

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1