NIEUWE LEI DSC HE COURANT VAN DINSDAG 15 SEPTEMBER 1925 DAG-AGENDA. 4—13 Sept Musis Sacrum, Vaandel- tentoonstelling. Dinsdag 15 Sept. 's av. acht uur Je- ruël, Groenesteeg 16. Bijbelbespreking. Donderdag 17 Sept. 's&v. acht uur gebouw „Nathanaël" Moriaansteeg 2 Leden verg. Chr. Oranje Ver. 11—20 September, Stadsgehoorzaal. „L.A.W.E.T." De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag tot en met Zondag 20 September a.s. waar genomen door de apotheek van den heer H. J. M. Proot, Maarsmanssteeg 17, telefoon 435 het altijd mooie schouwspel dat de ver gaderzaal bood. Inmiddels was het ook op 9traat al lengs drukker geworden. Langs den weg van het Paleis naar de Ridder zaal hadden zich honderden kijklusti- gen .opgesteld. Precies te een uur verkondigden de langzaam wegstervende kanonschoten aan de wachtende menigte, dat H. M. de Koningin het Paleis had verlaten. De korte stoet werd geopend door een commando cavalerie, onmiddellijk gevolgd door een rijknecht-majoor en twee rijknechts te paard. Daarna volgde in een met twee jlaar den bespannen rijtuig de opperceremo- niemeester, begeleid door twee lakeien te voet. En dan volgde de met acht paarden bespannen staatsiekoets, waarin H. M. de Koningin vergezeld van Z. K Hoog heid Prins Hendrik, had plaats geno men. De koets werd begeleid door een aantal lakeien die naast de paarden en de portieren liepen en voorts door den chef van het militaire huis van H. M. de Koningin en den gouverneur der Koninklijke Residentie die aan weerszijden van de koets reden. Achter de staatsiekoets reden twee aan twee te paard de officieren van het militaire huis van H. M. de Konin gin, waarna een Commando cavalerie den trein sloot. Gerederi werd door de Heulstraat, het Lange Voorhout, over den Korten Vijverberg naar het Binnenhof. Door het saamgeschaarde publiek, werd H. M. de Koningin zeer hartelijk toegejuicht. 4 Toen de stoet aan de Ridderzaal ar riveerde, liet de daar gestationneerde muziek het Oude Wilhelmus hooren. Onder de tonen van de altijd indruk wekkende muziek en terwijl het vaan del de Landsvrouwe begroette, ver liet H. M. metd en Prins de staatsie koets om zich naar de vergaderzaal te begeven. In de zaal was het inmiddels stil ge worden. De aanwezigen hadden hunne plaatsen ingenomen en toen de tonen van de muziek in het gebouw doordron gen, verkeerde alles in afwachting. Nog enkele oogenblikken en de stem van den Opper-ceremöniemeester waar schuwde dat h'. Majesteit op komst was. Begeleid door eene Commissie van ontvangst bestaande uit leden van de Eerste en de Tweede Kamer, voorafge gaan door den Kamerheer-Ceremonie meester, de Kamerheeren, de Grootoffi cieren en den Opper-ceremoniemeester schreed de Koningin, vergezeld van den Prins der Nederlanden naar den troon, gevolgd door de grootmeesteres en de dienstdoende dame du palais, be- nevens den chef van het militaire huis van Hare Majesteit, den gouverneur der Residentie en het overige gevolg. Nadat H. M. de Koningin op den troon had plaats genomen en het ge volg zich rond den troon had geplaatst, las de Koningin met heldere stem lang zaam de troonrede voor, waarna de stoet in dezelfde volgorde waarin hij gekomen was de Ridderzaal weer ver liet. Evenals bij het vertrek uit het paleis weerklonken ook nu weer kanonscho ten,- de stoet zette zich, terwijl de mu ziek speelde in beweging en dan ging het weer paleiswaarts. De plechtigheid die elk jaar weer nieuwe bekoring heeft, behoorde weer tot het verleden. Nadat de Commissie van ontvangst en uitgeleide in de vergaderzaal was teruggekeerd, werd de vereenigde ver gadering van de Staten-Generaal door den voorzitter gesloten. Het parlement kan nu weer zijn ar beid aanvangen. HET 35O-JARIG BESTAAN VAN AMSTERDAM. Der feestviering te Amsterdam is giste ren besloten met 'n schitterenden feest maaltijd in de oude burgerzaal van het paleis op den Dam', welke zaal een luis terrijke aanblik bood. Ei' waren vier xhrfels opgelichteen hoofdtafel en haaks daarop drie andere tafels. De hoofdtafel en de middentafel waren rijk versierd met oranje-dahlia's, terwijl op de beide zijtafels een tooi van dezelfde bloemen in donkerrood prijkte. Bovendien waren op de hoofdtafel neer gezet drie antieke drinkhorens uit het bezit der stad Amsterdam, die thans op de historische tentoonstelling te zien zijn en '.afkomstig zijn van de Schuttersgilden. Op een 'kleine tafel achterde hoofdtafel was bovendien neergcze' de lampetkan vart zilver met dito schotel, welke indertijd bij de inwijding van dit stadhuis 's werelds achtste wonder gebruikt zijn. Om de tafels stond een woud van lange waskaarsen in verguld houten voetstukken en de ge- heele zaal was verder op de traditioneels wijze verlicht door middel van de fraaie kristallen kronen van Lodewijk Napoleon met de patentolielampjesdezelfde ver lichting die ook langs de hooge lijst van de zaal is aangebracht. Het was een mooi gezicht, d? statige (burgerzaal, met het hooge houten gewelf, beschilderd met allegorische voorstellin gen en het rijke beeldhouwwerkaan de oostzijde de Amsterdamsche stedemaagd op haar troon, aan wie door den adelaar van het Duitsche rijk de keizerskroon van Maximiliaan wordt opgezet; alsmede de oude vaandels, die in 1806 uit de ridder zaal naar hier zijn overgebracht, alles 'beschenen door het zachte kaarslicht en de patentlampjes in de als diamanten flon kerende kronen. Aan de hoofdtafel, aan de rechterhand van burgemeester De Vlugt, zat Prins Hendrik. Rechts van den Prins zat minis ter De Geer, en verder waren hier de plaatsen van wethouder De Miranda, mr. W. F. van Leeuwen, vice-president van den Raad van State en oud-burgemeester van Amsterdam; wethouder Vos. minis ter Bongaerts en wethouder Polak; ter anderer zijde naast burgemeester De Vlugt zaten minister Colijn, wethouder Wibaut, minister Schokking, wethouder Ter Haar, minister Rutgers, jhr. mr. D. Röell, com missaris der Koningin in Noord-Holland en oud-burgemeester der stad, en minister Lambooy. Door het gemeentebestuur waren één of meer vertegenwoordigers (voorzoover de ruimte iri de zaal dit toeliet) genoodigd van handel, scheepvaart en nijverheid (en van den handel dan in het bijzonder de bankwereld), kunsten en wetenschappen, rechterlijke macht en kerkgenootschap pen, middenstand, sport enz.; voorts het bestuur van het genootschap Amsteloda- mm en de tentoonstellingscommissie, het consulaire corps en van het gemeentebe stuur de leden van den gemeenteraad alle fracties waren vertegenwoordigd (be halve de communistische) hoofdamb tenaren der gemeente, enz. Ook de oud wethouders en de leden der Tweede en Eerste Kamer, voorzoover ze te Amster dam wonen, waren genoodigd. De andere steden waren vertegenwoordigd door de burgemeesters van Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Haarlem. En tenslotte noemen we nog den heer Axel Gauffin, directeur van het'Museum te Stockholm, dat een Claudius Civilis afstond. Toen de Prins binnenkwam speelde een orkestje het oude Wilhelmus. Burgemeester De Vlugt sprak' aan het begin van den avond een welkom tot alle aanwezigen, in het- bijzonder tot den Prins, tot den Minister-president en zijn ambtgenooten en tot de verdere auto riteiten, daarbij met ingenomenheid mel ding makend van het feit, dat dit feest maal in deze schitterende zaal, de oude burgerzaal, kon plaats hebben, dank zij de medewerking van de Koningin. Hij zag hierin opnieuw het bewijs, hoezeer zij belang stelt in de hoofdstad en van srytnpathie voor Amsterdam vervuld x is. Hij eindigde met een dronk! in te stellen op de Landsvrouwe, die zich steeds be ijvert de belangen te dienen van haar ■volk, die met dat volk vreugd en smart deelt, v Staande zongen alle aanwezigen het Wilhelmus. Vervolgens werd het woord gevoerd door Prins Hendrik, Minister Colijn, ,Mr. Dr. Van Leeuwen, de Commissaris der .Koningin, Jhr. Roëll, Mr. J. A. N. Patijn, burgemeester van 's Gra'venhage, wethou der Wibaut, Dr. van Aalst, Prof. Dr. J. H. Scholte. Met een dankwoord van burgemeester de Vlugt, werd de maaltijd besloten. De Chr. Radiovereenlging. Wij lezen in het tijdschrift dezer ver- eeniging „Wij stellen ons- voor, dab leden en ander ebelangstellenden nieuwsgierig zijn om te vernemen, welke programma's onze vereeniging in den a.s. winter zal uit zenden. Zeer gaarne wil het bestuur zich straks hierover uitspreken, maar het geeft eerst het woord aan aan hen, die de uit t2 zenden programma's wil ontvangen. Zij moeten zich uitspreken. En dit uitspreken bestaat niet alleen in het doen van enkel mededeelingen, het uiten van een paar wenschen in dc hoop, dat „Radio-St. Nicolaas" hen eens een pleziertje zou willen doen, zonder dat het nen iets kost, maar onder dit uit spreken verstaan we het zeggen en doen iegelijk. Zeggen: dit .ontbreekt nog aan onze •programma's, en aan onzen Chr. Om roep. Doen: hier heeft u de middelen voor verbetering en uitbreiding. Heel eenvoudig. En het bestuur kan aan uw wenschen gevolg geven. Wenscht ge b.v. uitzending van een belangrijke Chr. Vergadering uit een van lonze groote steden, van de uitvoering van een Chr. Oratorium, van een Kerk dienst en al wat in overeenstemming is met het doel van onze vereeniging, welnu, zend ons een bedrag toe, en wij zullen het in ons blad verantwoorden. Uitvoe ring van uw wensch kan plaats, hebben z.oodxa een voldoend bedrag bijeen is. Zend ions niet minder dan f 25 tegelijk voor een afzonderlijk doel, wacht anders t,otdat ge dit bedrag bijeen hebt. Met een extra verzorgde uitzending is plm. f 200 gemoeid. Als de luisteraars gesproken hebben komt het bestuur met de plannen voor den komenden winter voor den dag. Voor het Radio-Omroepfonds bereik teno ns na den vacantietijd wederom ver schillende bijdragen". Nooduitkeering aan 't Rijkspersoneel? Wij lezen in de Telegraaf: Zooal3 reeds in ons blad is aangekondigd, hebben beden de beeren Scbilp en Schenk, bestuurders van de Nederland sclie Federatieven Bond van Personeel in Openbaren Dienst, een onderhoud gehad met den minister-president, den heer Colijn, betreffende de -door deze federatie ingediende voorstellen, inza ke de nooduitkeering aan liet rijksper soneel, en wederinvoering van de sa larisregeling' van voor 1920. Van de zijde van den minister-pre sident is evenwel, naar wij vernemen, geen enkele positieve mededeeling ge daan. Donderdag a.s. zal, naar wij voorts vernemen, de centrale commissie van overleg in ambtenaarszaken een bij eenkomst houden, waarin de kwestie van de nooduitkeering nog zal worden besproken. Van deze commissie maakt de Fede ratie evenwel geen deel uit. Overwogen wordt echter in dit speciaal geval, een vertegenwoordiger van de Federatie tot deze bijeenkomst toe te laten, en aan de besprekingen te doen deelne men. Een door het correspondentie-bureau ontvangen communiqué van den Fede ratieven Bond bevestigt, dat de beer Colijn geen positieve mededeelingen beeft gedaan. Uit bet antwoord van den minister president kreeg de delegatie den in druk, zoo zégt bet communiqué, dat de regeering wel maatregelen over weegt; maar dat hieromtrent door den minister geen positieve mededeelingen konden worden gegeven vóór en aleer de millioenen-nota bij -de Tweede Ka mer was ingediend. Postabonnementen. De directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie maakt bekend, dat met ingang van 1 October a.s. in het on derling verkeer tusscben België en Nederland de uitgevers zelf abonne menten op bun uitgaven kunnen ver zamelen ter levering op den voet van postabonnement overeenkomstig het bepaalde bij art. 9 van de overeen komst van Stockholm, betreffende abonnementen op nieuwsbladen en tijdschriften en rat. 10 van bet daarbij behoorend reglement. Nadere inlichtingen worden op aan vrage verstrekt door bet bureel „Cou rantenzaken" van bet Postkantoor te Utrecht. Het ontslag bij de mijnen. Van de 186 mijnwerkers, welke tegen 1 October a.s. op de Oranje Nassaumijn I zouden worden ontslagen, is een aan tal ontslagen ingetrokken. Een klein aantal mijnwerkers zal arbeid vinden in de staatsmijnen. Ruim 100 komen werkloos. In dén toestand in de Lim- burgscbe mijnindustrie is den laatsten tijd eenige verbetering gekomen dooi' de vermeerderde vraag naar kolen. De toestand blijft toch echter steeds zeer slecht. De onderzeeër K XI. Het reisplan wan Hr. Ms. onderzee boot K XI naar Nederlandsch-Indië is als volgt vastgesteld: 15 October 1925 vertrek van Nieuwe- diep; van 21 tot 27 October te Sevilla; van 1 tot 7 November te Tunis; van 12 tot 19 November te Alexandrië, van 20 tot 24 November te Port-Said; van 24 tot 25 November te Suez; van 1 tot 4 December te Aden; van 14 tot 22 De cember te Colombo; 27 December aan komst te Sabang. De nieuwe Schipperswet. Zaterdag* zijn op initiatief van de Centrale van KoopvaardijOfficieren. vertegenwoordigers van de Vereeni ging voor het Zeevaartonderwijs en de Centrale bijeen gekomen ter bespre king van wat in verband met de on langs ingediende wijzigingswet, in het belang zoowel van de scheepsofficieren als. 't onderwijs en de koopvaardij in 't algemeen diende te worden gedaan Overeenstemming werd bereikt over de te volgen gemeenschappelijke ge dragslijn en een commissie uit de drie vereenigingen is benoemd, welke zeer ■moedig een resumé van de gewensch- te maatregelen zal samenstellen, ten einde hieraan de grootst mogelijke be kendheid te kunnen geven. Binnenkort zullen ook vergaderingen worden belegd, waarin het Schippers- viaagstuk zal worden behandeld en waar aan bet gebeurde sinds de aan neming der wet in 1920 publiciteit zal worden gegeven. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK.. Beroepen: Te PepergaBlesdijke (icez.), W. Th. Klumper, cand. te Epse. Aangenomen: Naar Woldendorp, J F. Huisman te Den Andel. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Elburg, J. Kruger te Delden. Te Burum, J. J. Bouwman te Urk. Te Kollum, D. Ringnalda Jr. te Leimuiden. Te St. Laurens, A. Koning, cand. te Nieuwerbrug a. d. Rijn. Te Be- dvm, H. de Bruijn te Nieuwendijk. Te Giessen Oud- en Nieuwkerk en te Gen- deren, Th. Delleman, cand. te Den Bosch Te 's Graveland, R. de Jager, te Nunspeet Te Batavia, J. Wymenga te Charlois. Te Tzummarum, C. Stam, cand. te IJssel- stein. Aangenomen: Naar Niezijl, J. Meij er te Houwerzijl. CHR. GEREi „__Tw.ee tal; Te Vlaardingen, J* de Bruin tc Maassluis en P. J. de Bruin te Veenendaal. VRIJE EVANG. GEM. Bedankt: Voor Oude Bildtzijl, J. J. van Petegem te Hilversum. Bevestiging, Intrede, Afscheid. Ds. P. Zandt heeft Zondag in de Nieuwe Kerk te Delft afscheid genomen van de Ned. Herv. Gem. aldaar, we gens zijn benoeming tot Kamerlid. Ds. Zandt sprak daarbij naar aanlei ding van Hand. 20 32. In zijn voorafspraak verklaarde Spr. dat het hem in een weg van strijd dui delijk was geworden dat, wilde hij een vrij geweten houden, hij het politieke pad moest betreden. Daarom wilde hii nu liefst zonder mur- mureeren en zonder wrevelige gemoeds aandoening heengaan. Vooral ook waar er bij een' afscheidspreek' gewoonlijk teveel vleesch op den kansel staat en te veel vleesch op de stoelen en bank'en zit. Bij de gebruikelijke toespraken uitte spr. de wensch, dat zijn plaats zou worden ingenomen door een predikant van de Gexef. richting. De gemeente zong hem Ps. 9 1 en 2 "(ged.) toe. Opgeheven. Te Wildervank (Gr.) heeft de Christe lijke schoolvereeniging besloten de Chris lelijke U. L. O.-school wegens onvol doend aantal leerlingen tegen 1 Jan. 1926 op te heffen en het hoofd en den onder wijzer dier school tegen dien datum ont slag te geven. Technische hoogeschool. Bij K. B. is aan ir. W. A. Knol, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoogleeraar aan de Technische Hooge school te Delft. Benoemd is aan de Technische Hooge school, in de afdeel ing der Mijnbouw kunde om onderwijs te geven in de mijn bouwkunde, het mijnmeten en karteeren, tot gewoon hoogleeraar ir. A. Guyot van der Ham, m. i. en e. i., ingenieur, bij het Technisch Bureau van het Depar tement van Koloniën. BUITENLAND. DE VGLKENBONDSVERGADERING^ "De saneering van Oostenrijk, In de tweede commissie van de Vo!- kenbo'ndsvergadering heeft mr. Zim merman gistermiddag een overzicht gegeven van den vooruitgang met be trekking tot bet financieel herstel van Oostenrijk. De groote krachtsinspanning van de regeering en de offervaardigheid van de Oostenrijkscbe natie, zijn thans be loond door de resolutie van den Vol kenbondsraad op 10 September j.l. Mr. Zimmerman noemde die resolu tie den beslissenden stap naar de ge leidelijke' opheffing van het controle stelsel, 'dat nu sinds 1922, toen de Vol kenbond zich het lot van Oostenrijk aantrok, van kracht is geweest. De rede van mr. Zimmerman was over bet algemeen optimistisch van toon. Het budget van Oostenrijk wordt echter, naar hij zeide, nog gedrukt, door groote uitgaven voor de1 salarissen en pensioenen der ambtenaren. Dit noemde mr. Zimmerman een van de ernstigste factoren in den toestand van de begrooting. Verder zijn de uitgaven voor 't leger minder dan in andere landen, terwijl Oostenrijk minder rente heeft te be talen voor staatsschuld, welke groo- tendeels is verdwenen ten gevolge van de depreciatie der valuta. De toestand van Oostenrijk wordt gunstig beinvloed door het gebruik van een groot deel der herstel-leoning voor kapitaalsuitgaven, welke een be paald productief karakter moeten dra gen. Mr. Zimmerman meent dan ook, dat de toestand van de Oostenrijksche begrooting gunstig afsteekt bij dien van andere Europeesche staten. De voorzitter der tweede commis sie, prof. Van Eysinga (Nederland) wenschte mr. Zimmerman geluk met 't buitengewoon gelukkig verloop van het herstel, bij welke gelukwenscher. zich de afgevaardigden van Engeland, Italië, Frankrijk, Tsjecbo-Slovakije, Joego-Slavië, Oostenrijk en de rappor teur der commissie, Michelet, aan sloten. HET VEILIGHEIDSPACT. De a.s. pactconferentie. Volgens berichten van het eiland Sylt zal de Duitsche rijkskanselier, dr. Luther, die daar, naar men weet, op het oogenblik vertoeft, tegen Maan .lag a.s. een kabinetsraad bijeenroepen ter behandeling van de uitnoodiging tot deelneming aan de pactsconferentie. Naar voorts wordt vernomen, heeft dr. Luther in overeenstemming met den minister van Buitenlandsche Za ken, dr. Stresemann, aan den Duit- schen juridischen deskundige op de conferentie van Londen, dr. Gaus, op gedragen, als basis voor bedoelden ka binetsraad een uitvoerig schriftelijk rapport samen te stellen. GROOTE OVERSTROOMING IN CHINA. Duizend dorpen onder water. De Gele Rivier in de provincie Sjan- toeng is overstroomd. Duizend dorpen zijn onder water ge loopen. Drieduizend personen zijn ver dronken. Het water stroomde door dorpen die 50 mijl van den rivieroever gelegen zijn en bereikte een m^mum diepte van 30 voet Radio-Programma. Wat er vanavond te hooren is. 5.20 (Berlijn, 505 M.) Concert. 5.20 (Zürich, 515 M.) Concert. 5.20 (Brussel, 265 M.) Concert. 5.30 NSF (Hilversum, 1050 M.) Concert onder leiding van Fr. Lupgens. 6.— (Rome, 425 M.) Concert. 6.20 (Frankfort, 470 M.) Lezingen, enz. 6.35 FL Parijs (Eiffeltoren, 2650 Mri Causerie, daarna concert. 7.20 (Londen en Daventry.) Tijdsein van Big Ben, weerbericht, nieuwstijdingen. 7.20 (München, 485 M.) Concert of lezing. 7.20 (Berlijn, 505 M.). Verschillende le zingen of concert 7.30 N-ri. Politiebericht, weerbericht 7.45 Alle Engelsche stations. Muziek of lezingen. 8. N.S.F. Uitzending van de rede van Ds. Westmyzeen Dr. Berends, vanuit het gebouw Ned. Prot. Bond te Hilversum 8.20 (Londen en Daventry). Concert, 8.20 (Stuttgart, 445 M.) Concert. 8.35 (Brussel, 265 M.). Concert, onder broken door nieuws. 8.50 (Berlijn, 505 M.) Concert. Concert. 8.50 (plm.) (Madrid, 392 M.) Concert. 8.50 (Hamburg, 395 M.) Muziek. 8.50 (Munster, 410 M.) Concert of le zing. 8.50 (of 8.35) (Zürich, 515 M.) Concert of voordracht. 8.50 (Frankfort a. d. Main, 470 MA Concert of voordracht. 9.05 Parijs (S.F.R.), 1750 M., Concert. 9.20 (Hamburg, 395 M.) Concert. 9.20 Bremen, 330 M.) Concert. 9.20 Hannover, 296 M.) Concert. 9.20 (Rome, 425 M.) Concert. 10.20 (Londen en Daventry) Tijdsein van Greenwich, weerbericht; ni:uvvstijd:n- Aanslag op een trein in Ulster. Een Exchange-telegram meldt uit Belfast, dat in Ulster eèn pogihg is ge daan, om een personentrein die van Londonderry naar Burton reed, te doen ontsporen. Zware balken waren dwars over de rails gelegd, In de duisternis ontdekte de machi nist het gevaar te laat, om te kunnen voorkomen, dat de locomotief en de postwagen derailleerden. De schade is nog niet bekend en evenmin of er per soonlijke ongelukken hebben plaats gehad. De burgerwacht van Londonderry was snel op de plaats des onheils aan wezig, om hulp te verleenen. D,3 beste wegen. Een deputatie van Tsjecho-slovaak- sche experts, die voor studie-doelein den in Engeland heeft vertoefd en he den weer is vertrokken, heeft ver klaard, dat de Engelsche wegen de beste van heel Eurcfm zijn. Voor zoover zijn middelen zulks toe laten, zal de Tsjechische staat zijn we gen naar Engelscb model veranderen en aanleggen. Weer een treinongeluk in Frankrijk. De sneltrein Havre-Boulogne is gis termorgen bij bet station van Boulogne sur-Mer door onbekende oorzaak gede- rialleerd. Een wagon eerste klasse werd ern stig beschadigd, terwijl verscheidene passagiers kneuzingen opliepen. Communisten in Schotland. Te Greenock, een Schotsche haven plaats ten Noordwesten van Glasgow, verbood het gemeentebestuur in het belang van de openbare 01de alle open bare politieke demonstraties. De communisten ter plaatse stoor den zich evenwel niet aan dit verbod en organiseerden Zondag een groote demonstratie, dicht bij het politie bureau. Al heel spoedig verschenen dan ook politie-agenten die de betooging uit eendreven. Enkele leiders werden gearresteerd en zullen, wegens verzet tegen de open bare macht, worden vervolgd. Tot hen behoort het communistische gemeente raadslid Caming, die enkele dageü ge leden in de raadszitting uit de zaal werd verwijderd. De classieke studiën In België. De Belgische minister Huysmans heeft besloten, in de steden waar geen atheneum (gymnasium)' bestaat, aan de middelbare scholen cursussen van Latijn en Grieksch in te richten op voorwaarde evenwel, dat zij door ten minste 10 leerlingen worden gevolgd. Met den cursus van Latijn, die zes uren per week zal bedragen, wordt reeds met ingang van 1 October a.s. een aanvang gemaakt. De draadlooze in Engeland. Sinds het begin van dit jaar is het aantal luistervergunningen in Enge land, door "de posterijen aan particulie ren verleend, gestegen van 636.000 tot 1 387.000. In de industrie, die zich met het vervaardigen van luisterapparaten en onderdeelen bezig houdt, werken onge veer 35000 man. Men schat de kosten per jaar aan apparaten besteed op 10 miljoen pond sterling. KORTE BERICHTEN Professor Clay, de bekende Assy- rioloog en kenner van Babylonische literatuur van de Universiteit van Ya- les, is gistermorgen na een operatie overleden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2