DE «TROONREDE CHRISTELIJK DAGBLAD voorLEIDEN EN OMSTREKEN Se JAARGANG DINSDAG IS SEPTEMBER T92ï» NUMMER 1618 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Per week 1 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per rejel 22*/i cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine ^dvertentiën bij ▼ooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dege lijks geplaatst ad 40 cent. Bij de opening der Vereenigde zitting van de Staten-Generaal hield H.M, de volgende rede In Uw midden, Leden der Staten- Generaal, herdenk Ik met voldoening, dat er voor ons Volk in zoo menig op zicht reden tot dankbaarheid bestaat. Innige deelneming vervult Mij met de slachtoffers van de ramp, die in de afgeloopen maand verschillende deelen van het land teisterde. Het ge voel van saamhoorigheid, dat zich, waar het geldt verleden verlies te le nigen, weder zoo krachtig openbaarde, stemt echter tot erkentelijkheid. De toestand van land- en tuinbouw geeft in menig opzicht reden tot vol doening, al zijn de vooruitzichten voor de naaste toekomst niet geheel zonder schaduwen. Handel en Nijverheid verkeeren nog in moeilijken toestand; in niet geringe mate is daarop van invloed de écono mische gesteldheid buiten onze grens palen. Al blijven zorgen drukken, zoo kan niettemin van eenige verbetering in den algemeenen toestand des Lands worden gewaagd. Het gevaar voor de ontwrichting van den toestand van 's Lands geldmidde len kan als afgewend worden be schouwd. Ingrijpende maatregelen zijn daarvoor noodig geweest. Blijft de fi- nancieele toestand zich gunstig ont wikkelen, dan zal, naast verlichting der aan de burgerij opgelegde lasten, ook verzachting van enkele der in d6 laatste jaren genomen maatregelen in overweging kunnen worden genomen. Zoo voor Bestuur als Wetgeving blijft handhaving van de Christelijke grondslagen van ons volksleven richt snoer. Vereenvoudiging van den Staats dienst, waar mogelijk inkrimping van Staatsbemoeiing en betrachting van de uiterste soberheid in het beheer der publieke middelen blijven dringend geboden. Voorzieningen, die omvang rijke geldelijke offers van de schatkist vorderen, dienen dan ook vermeden te worden. Onze betrekkingen met de andere Mogendheden zijn van den meest vriendschappelijken aard. De geldelijke verhouding tusschen Rijk en gemeenten zal worden herzien. Met volstrekte handhaving van de grondwettelijke financieele gelijkstel ling op het gebied van het lager onder wijs blijft 'toog gericht zoowel op het houden van de kosten van het onder wijs binnen redelijke grenzen, als op het wegnemen van onnoodige beper kingen van dp vrijheid van het onder wijs. Een voorstel zal worden gedaan tot wijziging van de regeling van de schoolgeldheffing. In afwachting dat de ontwikkeling van den internationalen toestand de verwezenlijking zal toelaten van de door den Volkenbond in uitzicht ge stelde algemeene beperking van bewa pening, zal reeds thans het streven er op gericht zijn om, bij behoud eener weermacht, welke met den hestaanden internationalen toestand rekening houdt, geleidelijk te geraken tot ver laging van de militaire uitgaven. Maatregelen zijn in overweging tot instelling van een Departement van Landsverdediging, waaraan de belan gen van Land- en Zeemacht zullen toe vertrouwd worden, voor zoover deze laatste niet naar het Departement van Koloniën moeten overgaan De zorg voor de groote verkeerswe gen te land vordert bijzondere aan dacht. Ook hieromtrent zijn voorzie ningen in overweging genomen. Op sociaal terrein blijft een omzich tig beleid noodzakelijk. Geleidelijk zal de in het verleden gevolgde lijn wor den doorgetrokken. Naarmate de eco* nomfsche toestanden in ons land dit mogelijk maken zal de Arbeidswet '19 verder behooren te worden doorge voerd. Invoering der Ziektewet, nadat deze gewijzigd is, óók in dezen zin, dat meer ruimte wordt gelaten aan het geen in de maatschappij is opgekomen, is geboden. Wettelijke regeling van het collectie ve arbeidscontract zal worden bevor derd. Ten aanzien van de Volkshuisvesting zal de Regeering zich als regel beper ken tot de taak, zooals de Woningwet zich die heeft gedacht. Maatregelen tot uitbreiding van werk gelegenheid zijn in overweging. Het beheer van 's Lands overzeesche gewesten zal worden voortgezet in een geest welke met onze zedelijke roeping jegens die gewesten in overeenstem ming is. Om in de toenemende behoef ten van ons land en volk te kunnen voorzien is ruime toevloeiing van ka pitaal onmisbaar. Gewaakt zal worden dat de belangen der Inlandsche bevol king niet door overwicht van dat ka pitaal worden benadeeld. Moge God Zijn milden zegen aan Uw arbeid schenken I Ik verklaar de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. De Troonrede. Wie «en gespierde rede, waarin met vaste hand klare en .kloeke lijnen wor den getrokken, verwacht mocht heb ben, zal zich bij bet lezen van de van daag uitgesproken Troonrede «eniger mate teleurgesteld gevoelen. Hier ls niet aan het woord de re geerder, die, zooals wij dat den laateten tijd van minister Colijn ge woon waren, precies zegt waarop het staat, maar wel de voorzichtig wik kende en wegende staatsman, die met alle mogelijkheden rekening houdt en die er zorgvuldig voor waakt, dat geen beloften worden gedaan die niet kun nen worden ingelost en dat geen ver wachtingen worden gewekt die niet verwezenlijkt kunnen worden. Dit is tot op zekere hoogte verklaar baar De toestand blij'ft nog altijd eeniger- mate onzeker en al kan, zooals in de Troonrede ook wordt geconstateerd, van eenige verbetering in den alge meenen toestand des lands worden ge waagd, de zorgen blijven niettemin drukken en voorzichtigheid blijft daar- om geboden. Dit neemt echter niet weg, dat wij gaarne zouden hebben gezien, dat de Regeering zich in sommige opzichten meer positief had uitgesproken. Het stemt zeker tot voldoening dat nadrukkelijk wordt uitgesproken dat zoowel voor wetgeving als bestuur handhaving van de Christelijke grond slagen van ons volksleven richtsnoer blijft. Aan de zedelijke weermacht in ons program van actie op den voorgrond gesteld, zal dus volle aandacht worden geschonken. Omtrent de uitwerking van dit lei dend beginsel, laat de Troonrede ons echter vrijwel in het duister tasten. Van de bevordering van de Zondags rust, de afschaffing van den vaccine* dwang en meer andere punten wordt hier niet gerept, misschien omdat hier omtrent reeds wetsontwerpen aanhan gig zijn, hoewel toch niet kan worden verwacht dat de Regeering deze voor ons volkomen onbevredigende ontwer pen ongewijzigd zal handhaven. Verblijdend is de mededeeling dat het gevaar voor de ontwrichting van 's lands geldmiddelen als afgewend kan worden beschouwd en dat, indien de financieele toestand Zich gunstig blijft ontwikkelen, naast verlichting der aan de burgerij opgelegde lasten ook verzachting van enkele der in de laatste jaren genomen maatregelen in overweging zal kunnen worden geno men. Welke maatregelen hief bedoeld zijn is niet nader aangegeven, maar hel vermoeden schijnt gewettigd dat hier op de salarissen van het Rijkspersonee gedoeld wordt. Dat de Regeering overtuigd is, dat vereenvoudiging van den Staatsdienst en de uiterste soberheid in het beheer der publieke middelen dringend gebo den blijven, zal zeker met blijdschap worden vernomen. Op dit gebied bet laatste verslag van de Rekenkamer heeft het weer opnieuw geleerd valt nog wel heel wat te doen. Inzake het Onderwijs wordt medege deeld dat het streven is de kosten te beperken en tevens de onnoodige be perking van de vrijheid van het onder wijs weg te hemen. Ingrijpende en principieele wijzigin gen liggen blijkbaar niet, of althans nog niet, in de bedoeling. Dat een voorstel zal worden gedaan om tot wijziging van de regeling der schoolgeldheffing te komen, kan niet anders dan tot voldoening strekken. Omtrent de sociale maatregelen is de Troonrede nog het meest positief. De Regeering is van oordeel dat naarmate de economische toestanden dit mogelijk maken, de Arbeidswet be hoort te worden doorgevoerd. De ziektewet-Talma zal na noodza kelijke wijzigingen die door een ieder als verbeteringen worden beschouwd, dan toch eindelijk worden ingevoerd. Voorts zal ook de wettelijke regeling van het collectieve arbeidscontract be vorderd worden. Mogen de maatregelen die tot uit breiding van de werkgelegenheid in overweging zijn, aan het gestelde doel beantwoorden. Is hierbij misschien tevens gedacht aan de zorg voor de groote verkeers wegen, waarop door Waterstaat de aandacht wordt gevestigd.? Dat maatregelen in overweging zijn om tot instelling van een Departe ment van Landsverdediging te gera ken, lag voor de hand. En dat het streven er op gericht is, om bij behoud eener weermacht, wel ke met den hestaanden internationa len toestand rekening houdt, de mili taire uitgaven geleidelijk te verlagen, kan niet anders dan tot blijdschap stemmen. Vooral ook, omdat blijkbaar van den arbeid van den Volkenbond inzake de beperking van de bewape- pening goede verwachtingen worden gekoesterd. Niet minder stemt het tot blijdschap dat wel op de economische belangen van de overzeesche gewesten de aan dacht wordt gevestigd, maar dat toch onze z e d e 1 ij k e roeping jegens die gewesten op den voorgrond wordt ge steld. Al kunnen we de wijze waarop het gezegd wordt niet bewonderen, toch juichen we het toe, dat de Troonrede begint met er de aandacht op te ves tigen, dat er voor on$ volk nog zoo' veel reden tot dankbaarheid is. Ook als volk past het ons, de zege ningen die God ons wil schenken, te tellen en té waardeeren. Niet minder is op zijn plaats een woord van deelneming met de $lacht- offers van de ramp, die onlangs een deel van ons land teisterde. Het kan niet anders dan worden toegejuicht, dat het gevoel van saam hoorigheid ook in dit officieele sa mentreffen van Vorstin en Volk tot uiting kwam. Gaarne Vereenigen wij ons met de aan het slot uitgesproken bede, dat God Zijn milden zegen aan den arbeid van de Staten-Generaal moge schen kel). Van ons de arbeid, van God de zegen. Moge het zoo zijn, zoowel bij de re geering als bij de volksvertegenwoor digers, Als gearbeid wordt, met alle macht, maar in afhankelijkheid van God. den Heere, dan kan een waarlijk vrucht bare parlementair» periode tegemoe ivorden gezien. STADSNIEUWS. Jubileum Ds. C. Hartwigsen. Vandaag heeft Ds. C. Hartwigsen onder yeel belangstelling hét feit her dacht clat hij gedurende 30 jaren' het Evangelie bediende in het midden van de Ned. Herv. Gemeente alhier. De gezondheidstoestand van den ju bilaris gaf zijn medicus aanleiding om zoovel mogelijk emotioneele d'ingen te verbieden en mede daarom had Zijn Eerw. den wensch te kennen gegeven dat dit jubileum in stilte zou worden gevierd. Dit beeft echter zijn talrijke vrienden in de gemeente niet geheel kunnen terughouden van hun voornemen om op dezen dag hun liefde en waardee ring te uiten Uit hen heeft zich een commissie gevormd die den jubilaris namens al len vanmorgen eenige fraaie cadeaux liet overhandigen, o.m. een divan met divankleed en een prachtige bloemen mand. In de lijn vap het medisch ad vies werden hierbij geen toespraken gehouden. Bleef echter de officieele huldiging beperkt, des te sterker vloeide de stroom van particuliere bewijzen van belangstelling, die den jubilaris gedu rende den gebeelen dag en vooral te^ gen den avond in allerlei vorm be reikten. Moge de jubilaris weer spoedig In staat worden gesteld naar den wensch van zijn hart als gewoonlijk voor de gemeente op te treden in de bediening van bet Woojd, waardoor bij zich bij velen reeds gezien en bemind maakte. Jubileum W. Brakel. In bescheiden kring heeft vandaag de heer W. Brakel, concierge van het stadhuis, den dag herdacht, waarop hij 40 jaar geleden in dienst trad van de gemeente, welk feit wij enkele geleder, bespraken. Mede met het oog op de huldiging, die hem verleden jaar bij zijn zilveren jubileum als concierge ten deel viel had de heer Brakel den wensch te ken nen gegeven om aan dit jubileum geen meerdere bekendheid te geven. Ten stadhuize werd hij hedenmor gen door den burgemeester, die in ver band met de plechtige opening der Sta ten-Generaal. al vroeg naar den Haag moest, hartelijk gecomplimenteerd, en vervolgens ook door het personeel ten Stadhuize, dat hem voor zoover be- hoorende tot de Secretarie en de re kenkamer, de afdeelingen, Waarbij de jubilaris reeds vroeger 't meest bij be trokken was, fraaie bloemstukken ver eerde. Ook het college van B. en W. ba-i een prachtig bloemstuk gezonden. Het jubileum werd verder in den huiselijken kring gevierd. Mooie schenking. 'Mej. A. Caland, te 's Gravenhage, heeft aan 's Rijks Museum van Na tuurlijke Historie alhier ten geschenke gegeven eene collectie lepidoptera. bij eengebracht door wijlen haar vader dein heer M. Caland, cud-directeur van den waterstaat te 's-Gravenhage. Deze voor het museum zeer belang rijke collectie bestaat uit ruim 3100 uitstekend geprepareerde exemplaren, behoorend© tot 658 soorten uit heit palaerktische gebied, hoofdzakelijk uit Nederland. De regeering heeft met erkentelijk heid van deze waardevolle schenking kennis genomen. Aan schenkster is hiervoor de dank der regeering be tuigd. Ds. J. Wnlte. Ds. J. Wuite, voordien, te Leiden, heeft Zondag zijn intrede gedaan als predikant bij de Doopsgezinde gemeente te Boven- knijpe. Hij preekte naar aanleiding van Psalm 123 vers 1 en,2. De kerk was stamp volaanwezig waren een tiental doops gezinde en hervormde predikanten uit de omgeving, een twintigtal leden der vroe gere gemeente van. Ds. Wuite te Drach ten en een zevental uit Leiden. Aan het einde der godsdienstoefening Werd Ds. Wuite toegesproken door Ds. Hulshoff van Gorredijk en werd hem door de gemeente een lied toegezongen. .Van de receptie, die Ds. Wuite en zijn echtgenoote na afloop in het kerkgebouw hielden, werd door velen gebruik gemaakt Tegel trottoir. Op de concept-begrooting voor 1926 is een bedrag van f 5000 uitgetrokken voor den aanleg van een tegeltrottoir aan weerszijden op de Breestraat tusschen de Hoogewoerdsbrug en Koornbrugsteeg, op (dezelfde Wijze als in 1925 gemaakt is in het begin van de Breestraat. Op den hoek van de Haarlemmer straat en de Princessekade geraakte een wielrijder bekneld tusschen de electrischc krachtleiding en een passeerenden wagen, doordat het paard, dat voor dezen wagen was gespannen, schrok van een rail die op dat oogenblik werd meegesleept en toen achteruit ging loopen. Gelukkig hadden geen persoonlijke on gelukken plaais, en was ook de materieel; schade van zeer geringen omvang. Hedenmorgen werd op de Breestraat Belangrijkste nieuws in dit Hummer. H. M. de Koningin opent de ve>- eenigde zitting van de Staten-Gtaoa- raal. Ds. C. Hartwigsen. 30 Jaar predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Leiden. W. Brakel 40 Jaar in dienst der Ge meente Lelden. Buitenland. Groote overstroomingen van de Gele Rivier in de Chineesche provincie SJan toeng. Mr. Zimmerman is optimistisch ge stemd ten opzichte van Oo6tenrijks fi- nancieelen toestand. Zondag zijn ten gevolge van ver keersongelukken 20 personen gedood en 48 gewond. ter IMoogte van de Sociëteit Minerva" de 60-jarige heer C. J. J., met zijn rijwiel aangereden door een vrachtauto, welks fcestuurder, v. L., te laat een voor hein rijdenden wagen wilde passeeren, om een verhuiswagen, die uit de andere richting naderde, vóór te zijn. Op een gegeven moment reden dus op één punt een drietal voertuigen naasc elkaar, wat van de passageruimte aldaar te veel is geëischt. Intusschen werd de wielrijder de dupe. Hij kwam ernsiig te 'vallen en moesi bij Dr. S. worden binnen- cdragen. De man klaagde over inwendige pijn, maar verwondingen konden niet wor den geconstateerd. De Eerste Hulpdienst verleende genees kundige hulp. Tegen den onvoorzichiigen auiouestuur der is proces-verbaal opgemaakt wegens het in gevaar brengen van de veiligheid van het verkeer. Gisteravond trof den reclameschil der H. C. R. uit de v. d. Werf!straat een zeer ernstig ongeval, terwijl hij bezig was een reclamelichtbak aan te brengen boven het café van den heer v. O. o,p den hoek van het Utrechtsche Veer. Hij maakte daarbij gebruik van een dubbelen ladder, die tijdens het werk door onbekende oorzaak plotseling in el kaar schoof. R. viel daardoor van een hoogte van 8 Meter op de straat neer. Met' een bloedende wond aan het ach terhoofd, en, naar vermoed werd, met een schedelbreuk, werd hij per rijwielbran card vervoerd naar het St. Elisabeths- (gesticht, na door de doktoren L., en de G. te zijn. onderzocht. Dë Eerste Hulp dienst was ook aanwezig, maar het ver- oer per auto werd in dit geval niet ge- wenscht geacht, met het oog op den aard der verwondingen. Naar hedenmorgen werd gemeld, is de toestand van den patiënt vrij goed, en zijn de gevolgen niet zoo ernstig als aan vankelijk werd vermoed. Gewaarschuwd wordt tegen een op lichter, die bij sommige ingezetenen geld tracht los te krijgen onder voorwendsel, dat hij als t.b.c.-patiënt niet kan werken en daarom zijn beroep, verpleger, niet kan uitoefenen. Het is een man van. omstreeks 40 jaar met flink postuur en donkere knevel. BINNENLAND. DE OPENING VAN DE ZITTINO DER STATEN-GENERAAL. Evenals altijd was er ook vandaag voor de plechtige opening der Staten- Generaal weer veel belangstelling. Reeds lang voor bet aanvangsuur, stond er in de omgeving van de Rid derzaal een dichte menigte opeenge pakt in afwachting van de dingen die komen zouden. Tegen 12 uur begonnen de leden van de beide Kamers, waarvan velen in gala-uniform, zich naar de vergader zaal te begeven, waar de heer van Voorst tot Voorst de voorzitter van de Eerste Kamer, ook nu weer het pre sidium waarnam. De Kamerleden werden al spoedig gevolgd door allerlei grootwaerdlg- heldbekleeders, Gezanten, Groot offi cieren der Kroon enz., die door hunne schitterende uniformen veel bekijks hadden.Te een uur begaven zich ook de Ministers en de leden van den Raad van State naar de Riddertaal, waar nu een tchitetrend gezelschap bijeen was. De weinige gelukkigen op de pu blieke tribune en de gereserveerde,' plaatsen konden tenvolle genieten vaa

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1