CHRISTELIJK DAGBLAD voorLEIDEN EN OMSTREKEN 6e JAARGANOi DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1923 "RJMMER 1614 AB ONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Hit nummer beslaat uil TWEE Bladen. EERSTE BLAD. V Zaken zijn zaken. „Zaken zijn zaken", ziedaar een leuze die onnoemelijk veel kwaad heeft ge sticht en die in het leven groote, on herstelbare schade heeft aangericht. Moreele schade wel in de eerste plaats. Hoe menigmaal wordt niet ge tracht met dit woord het geweten te stillen en handelingen goed te praten die als in strijd met het Christelijk be ginsel ten eenenmale ontoelaatbaar zijn Men staat vóór een moeilijke keuze. Er kan een goede slag worden gesla gen, maar niet zonder het beginsel ge weld aan te doen. En dan wordt, met het „zaken zijn zaken" het beginsel tijdelijk op den achtergrond geschoven en alleen uit zakelijk oogpunt geoordeeld en daar naar gehandeld. „Zaken zijn zaken" dat was feitelijk de korte inhoud van het liberale be drijfssysteem. En men heeft vergeten dat de arbeiders, de medewerkers in het bedrijfsleven, menschen zijn met een onsterfelijke ziel, geschapen naar het beeld Gods. Vergeten werd dat de bezitters toch in den grond der zaak niet anders zijn dan rentmeesters van het hun toever trouwde goed en dat het gezag, dat een patroon binnen de gienzen van het arbeidscontract uitoefent, ontleend is aan den oppersten Souverein, aan God En zoo is niet alleen moreele maar ook maatschappelijke schade aange richt en zijn de sociale verhoudingen in den grond bedorven. En geldt van de arbeiders niet pre cies hetzelfde? „Zaken zjjn zaken". Het gaat bij den arbeid alleen om stoffelijke dingen. En verzuimd wordt om den arbeid te zien bij het licht van Gods Woord, en ver-' geten wordt dat het verrichten van den dagelijks chen arbeid meer is, dan het vullen van de uren, maar dat ook in dien arbeid het dienen van God tot uiting moet komen. Hoe geheel anders zouden de ver houdingen zijn, en hoeveel grooter zou de arbeidsvreugde zijn indien het „za ken zijn zaken" werd uitgebannen en beleden en beleefd werd de waarheid dat óók het zaken doen, óók de arbeid, moet worden beheerscht door het Woord van God en dat ook in de dingen van het dagelijksche leven gezocht moet de eere van onzen God. STADSNIEUWS. DE GEMEENTEBEGROOTING 1926. Het ontwerp der gemeentebegrooting voor 1926 is thans verschenen. Aan het schrijven waarmede B. en W de begrooting aan den Raad aan bieden is het volgende ontleend: Was het mogelijk bij het indienen van 'de begrooting voor 1925 verlaging, respectievelijk afschaffing van belas tingen en heffingen in uitzicht te stel len, zeer tot ons leedwezen is ons Col- loge thans niet in staat perspectieven te openen voor een verdere verlaging van de Plaatselijke Inkomsten Belast. Integendeel, bij handhaving van het vermenigvuldigingscijfer op 0.9 is het slechts mogelijk gebleken «de begroo ting voor 1926 sluitend te maken ioo" ts beschikken over een bedrag van f55.000, als een gedeelte van het ver moedelijk batig saldo van den dienst 1925, zooals hieronder nader is uiteen gezet. Een en ander is niet een gevolg van bijzondere in de begrooting geraamde uitgaven; ook thans is de meest mo gelijke zuinigheid betracht. De oorza ken zijn van anderen aard; wij willen deze gaarne met een enkel woord be spreken. Kon op de begrooting voor het jaar 1925 als batig slot van vorige jaren worden geraamd een bedrag f912.876, voor de begrooting voor 1926 is slechts beschikbaar een batig slot van den dienst 1924 van f642.619 (f621.551 f21.068) of f270.257 minder. Belasting naar het Inkomen. Op de bogrooting voor 1925 werd ge raamd eeii opbrengst van f 1.900.000,. waarbij in aanmerking werd genomen, dat voor üe( belastingjaar 1925-26 het vermenigvuldingscijfer zou worden bepaald op 0.9. Op de aan het dienst jaar 1325 ten goede komende belasting uit het belastingjaar 1924-25 bleef de BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel, 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 2J*/. Ingezonden Mededeelingen, dobbel tal Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, wo lijks geplaatst ad 40 cent ze verlaging dus buiten toepassing. Bij handhaving van het vermenigvuldi gingscijfer op 0.9 zal dus de opbrengst voor 1926, waarop dan de verlaging ten volle tot uitdrukking komt, aanzien lijk minder bedragen. Op de rekening 1924 werd verant woord, a. f803996.92 uit het belasting jaar 1924-1925 en b. f 1.281.026.19 uit vroegere (dus gunstiger) belastingja ren. Op deze bedragen een korting toe passende van een tiende gedeelte, in verband met de verlaging van het ver menigvuldingscijfer van 1 tot 0,9 en op het bedrag sub b vermeld daaren boven een korting wegens te verwach ten lagere aanslagen dan voor die gun stiger jaren golden, kan in totaal f 1,820000 op dezen post worden gei raamd. Dit beteekent echter een mindere ontvangst van f80.000. Openbaar Lager en Bijzonder Lager Onderwijs, De nadeelige sal'di van de paragrafen van Hoofdstuk VIII betreffende het Openbaar Lager Onderwijs en het Bij zonder Lager Onderwijs, zijn ruim f 100.000 ongunstiger. Voor wat betreft het Openbaar La ger Onderwijs is het nadeelig slot ad f27.305 voornamelijk een gevolg van een op de begrooting 1925, wegens ge brek aan voldoende gegevens, te hoog geraamde som als opbrengst van het schoolgeld. De hoogere uitgaven voor het Bijzon der Lager Onderwijs worden voor een groot deel veroorzaakt door de aflos sing van de gelden, geleend voor de uitgaven voor den bouw van bijzondere scholen, welke op deze begrooting voor het eerst tot uitdrukking komen. Verder moest de post „Vergoeding voor boventallige Onderwijzers" in verband met de wijziging van de Lager Onderwijswet 1920 f 20.000 hoo- ger worden geraamd en is de post „Vergoeding voor instandhouding van Bijzondere Scholen" gelet op het be drag, dat in 1925 vermoedelijk benoo- digd zal zijn, f7000 hooger uitgetrok ken. Eveneens was het noodig de subsi- diën aan Bijzondere Bewaarscholen te ramen op f 27.000 of f 13.580 hooger dan voor 1925. De hoogere raming wordt veroorzaakt door wijziging van de sub sidieregeling en door toeneming van het aantal gesubsidieerde bewaarscho len. De nadeelige sloten van de para grafen betreffende het Bijzonder Lager Onderwijs zijn daardoor in totaal f74.969 ongunstiger. Tengevolge van de hier vermelde oorzaken is de begrooting dus in to taal f270.000 f80.000 flOO.OOo of f450.000 ongunstiger. Tegenover deze mindere ontvang sten en hoogere uitgaven staan echter eenige voor het dienstjaar 1926 voor- deelige verschillen. Zoo werd de post „Onvoorziene Uit gaven" voor 1926 weder op het gebrui kelijke bedrag van f 100.000 geraamd, terwijl voor 1925, teneinde te voorko men, dat niet het geheele batige saldo van 1923 in één jaar zou worden inge teerd. „Onvoorzien" werd uitgetrokken op f258.637. Wegens „Rente van op te nemen kas geld" (met uitzondering van de rente aan de bedrijven te vergoeden van te deponeeren gelden) is thans geraamd f5.000, terwijl ten vorige jare was uitgetrokken f 100.000. Het aandeel der gemeente in de winst van de Leidsche Duinwater- Maatschappij was voor 1925 geraamd op f31.000. doch kon voor 1926, in ver band met de opbrengsten in 1923 en 1924 geraamd worden op f73.000. Tenslotte bleek het mogelijk om in verband met de uitgaven in de eerste 8 maanden van 1925 de post „Onder steuning aan werkloozen" te. verlagen tot f160.000, terwijl de subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur kon wor den verminderd met f52.500, in ver band met de voor 1924 noodig geble ken subsidie. De hieruit voortvloeiende voordee- lige verschillen, in totaal bedragende rond f 345.000, zijn te vermeerderen mét f 50.000 wegens lagere ramingen van uitgaafposten of hoogere ramin gen van ontvangposten, zoodat ten slotte tegenover het evengenoemde totaal nadeelige verschil van f450.000 een dekking werd gevonden van f395.000. Aangezien het dienstjaar 1925 open de met een bijzonder groot batig saldo, meende ons College de verdere dek king te kunnen zoeken door een be drag van f55.000 te ramen als gedeelte, van het vermoedelijk batig saldo van den gewonen dienst 1925, zonder in strijd te komen met een voorzichtige financieele politiek. Na deze min of meer algemeene be schouwingen komen een paar hoofd stukken nog in aanmerking om ee- nigszins nader te worden toegelicht. Volgens de gemeenterekening 1924 werd als batig slot van de ontvangsten en uitgaven van vroegere dienstjaren een bedrag van f 639.978.77s uitgetrok ken, daarentegen eindigde 1924 met 'n batig (exploitatie) saldo v. f 642.620.25s. Van het dienstjaar 1924 kan dus fei telijk worden gezegd, dat het noch een voordeelig noch een nadeelig slot op leverde; dat de ontvangsten en uitga ven elkaar ongeveer dekten. Dit nu kan niet gezegd worden van de begrooting 1926. Deze is sluitend' gemaajft door te beschikken over een ontvangst van f697.619 van vroegere dienstjaren, zonder dat1 een vermoede lijk batig saldo van ongeveer gelijk be drag daar tegenover staat. De geraam de ontvangsten en uitgaven, uitslui tend het dienstjaar 1926 betreffende, dekken elkaar dus niet. Wil het dienstjaar 1926 een bevredi gend resultaat opleveren, dan is het noodzakelijk, dat de werkelijke uit komsten van tal van posten aanzien lijk gunstiger zijn, anders zou 't dienst jaar 1926, als zelfstandig geheel, een groot verlies opleveren. Het in ontvangst ramen van derge lijke groote saldi van vorige jaren geeft voor een niet-deskundige aanleiding tot een verkeerd inzicht. Het ligt in ons voornemen hierop terug te komen bij ons eerlang uit te brengen praead- vies op het voorstel van den heer van Eek tot het vormen van een reserve fonds voor elk der gemeentebedrijven. Algemeen beheer. De posten „Jaarwedde van de amb tenaren en bedienden der gemeente secretarie" is f9461 lager uitgetrok ken, in verband met niet voorzien in vacatures en door aansteling van amb tenaren in lageren rang bij de vervul ling van vacatures. De post „Druk- en bindwerk" kon ook thans weer wor den verlaagd en wel met f2500. Openbare veiligheid. Het hoogere nadeelig slot van dit hoofdstuk ad f13.431 wordt voor een groot deel veroorzaakt door de hoogere raming ad f8991 op den post „Kosten ter zake van pensionneertng enz." voor namelijk ten gevolge van verleende pensioenen en voor de hoogere uitga ven ad f2774 wegens aflossing van gold leeningen. Bij de raming van de brandweerpos ten kon uiteraard nog geen rekening worden gehouden met het raadsbesl. van 24 Augustus 1924 inzake het brand weer-materiaal. De daaruit voortvloei ende wijziging in de begrooting zullen wij te zijner tijd aanhangig maken. Openbare werken. In verband met een binnen korten tijd bij Uwe Vergadering aanhangig te maken voorstel tot verlaging van het havengeld, wélk voorstel reeds eer der werd in uitzicht gesteld, is de op brengst van het „Havengeld" (Volg nummer 42) ongeveer f 10.000 lager ge raamd dan hetgeen in 1924 uit dien hoofde werd ontvangen. Op den post .Onderhoud van straten en pleinen" is voor aanschaffing van nieuw bestratingsmateriaal f17.000 meer uitgetrokken dan voor 1925. Nederlandsche Stukadoors-patroons- bond. (Vervolg.) In de gistermiddag voortgezette ver gadering is na het uitbrengen van het jaarverslag van den bondsvertegen- woordiger, den heer J. H. W, Lutje- harms (Alkmaar) in behandeling geko men het voorstel van het hoofdbestuur dat de bond zich zal aansluiten bij de vakgroep van den Nederlandschen Middenstandsbond. Op een vraag van den heer Vergunst (den Haag) of door aansluiting bij den Middenstandsbond de Stukadoorspa troonsbond zich niet in politieke acties zou begeven, antwoordde de voorzitter en de bondsvertegenwoordiger, dat dit niet het geval was. Tot vertegenwoordiger in den Mid denstandsbond werd gekozen de heer E. G. Harms. Vervolgens werd verslag uitgebracht van het Centraal Vraagbaak Bureau (C V.B.). Aan den leider ervan, den heer M. van Riet te Rotterdam, werd voor zijn 10-jarige uitnemende werkzaam heid als zoodanig op voorstel van het bestuur een gratificatie yan f500 toe gekend. Daarna kwam aan de orde een drie ledig voorstel van de afdeeling Haar lem: le. Bij overlijden van een lid van den bpnd een uitkeering te doen aan de nabestaanden van elk lid, groot f500, tenzij de betrokkene hiervoor niet in aanmerking wenscht te komen; 2e. Indien een lid eener firma komt te overlijden zullen de nabestaandenreeht hebben op een uitkeering van een zoo- veelste gedeelte van f500, als het niet toereikend is eventueel© meerdere uit gaven te voldoen, wordt een hoofde lijke omslag vastgesteld. Het hoofdbestuur adviseerde tot ver werping van de voorstellen-Haarlem. De heer De Vries lichtte het voorstel van Haarlem toe. dij deed uitkomen, dat door een onjuist weergeven van dat indertijd genomen besluit in het bondsorgaan, de uitkeeringen niet ge schieden zooals werkelijk is besloten. Vandaar het voorstel-Haarlem, dat de bepalingen der uitkeering meer in over eenstemming wil brengen met het be sluit, zooals het in werkelijkheid is genomen. De voorzitter antwoordde, dat het telkens oprakelen dezer kwestie tot verwarring moet leiden. Het verslag in het bondsorgaan is geen officieel verslag. Dit is alleen te vinden in de notulen, die door de vergadering zijn vastgesteld. Toe te geven aan het voorstel-Haarlem zou aan deze uit keeringen het karakter van een ver zekering geven en dat iaat de bonds- kas, die voor andere doeleinden be stemd is, niet toe. Nadat nog andere leden de wensche- lijkheid hadden betoogd om in plaats van uit de bendskas de uitkeeringen te doen geschieden door het telken male heffen van een hoofdelijken om slag, deed de voorzitter uitkomen dat de opvatting van het hoofdbestuur, zooals die in de notulen is weergege ven de juiste is, n.l. alleen uitkeerin gen aan nabestaanden, die in behoef tige omstandigheden verk«eren. Hij stelt thans voor te stemmen over de vraag, of de opvatting van het hoofd bestuur de juiste is of die, zooai3 en kele afdeelingen het laten voorkomen. Verschillende afgevaardigden wil den van een stemming als deze niet weten en protesteerden er tegen. De voorzitter zelde, dat wil men de uitkeering geven aan alle nabestaan den, dus ook aan hen die niet behoef tig zijn, de eenige weg een contributie- verhooging van f3 per jaar is Met tet oog hierop stelde hij voor het voor stel-Haarlem van de agenda af te. voe ren, om dan in de volgende vergade ring met nieuwe voorstellen te komen. Hiertoe werd zonder hoofdelijke stemming besloten. In behandeling kwam hierna het voorste] Leiden tot het instellen van een landelijke steunregeling om even tueel (wanneer ergens een staking is uitgebroken) patroons, die het beslist noodig hebben te kunnen steunen. Het hondshestuur gaf te kennen met het voorstel Lelden te sympathiseeren, doch achtte het te belangrijk en te ver strekkend, om het zoo maar te behan delen. Daarom gaf het in overweging, het aan te houden tot de voorjaars vergadering, dan kan intusschen het voorstel rijpelijk dooi- de afdeelingen worden overwogen, zoodat men dan met «en goed afgerond voorstel kan komen. Amsterdam stelde voor het voorstel Leiden wel te behandelen. De toestan den zijn te urgent om het voorstel uit te stellen tot de voorjaarsvergadering Daar zijn weer 6 maanden mede ge moeid. De voorzitter verdedigde uitstel, 't Voorstel dient eerst in de afdeelingen te worden besproken. Daarom is het 't beste, de zaak uit te stellen tot de voorjaarsvergadering Nadat nog verschillende afgevaar digden zich over het voorstel hadden uitgelaten, werd. het voorstel van het hoofdbestuur: het voorstel van de af deeling Leiden aan te houden en het eerst grondig in de afdeelingen te be spreken, aangenomen met 159 stem men voor en 30 in blanco. Besloten werd, dat de afdeelingen, ter vergemakkelijking van de admi- Beiangrijkste nieuws in dit Hummer. Binnawlanil, De Koninklijke Familfc in Friosiand. De opening Tan de Stoten-GenaraaL De ontwerp-Gemeentebegrootlng van Leiden voor 1926. Geen uitzicht op be lastingverlaging. Buitenland. Ernstig spoorwegongeluk in Be&ertn. Het toezicht in Oostenrijk voorloop«g tot 1 Jan. a.s. bestendigd. Goede vorderingen Inzake het veilig heidsvraagstuk. nistratie van het Bondsbestuur baar boekjaar gelijk zullen stellen aan dat van den Bond,, dat van 1 September tot 31 Augustus loopt. Aan de orde kwamen nu enkele voorstellen van het Bondsbestuur tot bet nemen van maatregelen, waardoor zal worden voorkomen dat in den ver volge de jaarlijksche algemeene ver gadering te groote off erf zal vergen van den bond en van de ontvangende afdeelingen. Deze voorstellen werden aangenomen. Bidstond voor het Christelijk Onderwijs Gisteren waren vele vrienden van bet Christelijk onderwijs in de Koog- landsche kerk bijeen, om gezamenlijk Gods zegen te vragen voor onze Chris telijke scholen. Eerste spreker was Ds. Kouwenho- ven, die na zang en gebed zijn ge- boor bepaalde bij het zesde vers van Psalm 60: „Maar nu hebt Gij dengenen die U vreezen een banier gegeven om die op te beffen vanwege de waar- beid". Spr. waarschuwt tegen de practijken der revolutie, en ben die daarin mee gaan. Zij hebben zoo lang ons Chris telijk onderwijs onthouden, wat bet noodig bad en waar bet recht op had. en zouden nu nog gaarne weer terug- keeren tot de vroegere toestonden. Zullen wij nu maar stillekens deze duistere machten tegen ons laten werken? Neen, wij zullen de banier opheffen vanwege de waarheid, de banier die God zelf ons gegeven beeft. Tegenover bet ongeloof en de vijanden heb ben onze ouders in de vorige eeuw de ze banier hoog gehouden en zij zijn heengegaan in de ruste die God ben bereid bad, maar die banier hebben zij ons overgelaten. In 't Christelijk onderwijs vinden wij een van de rijkete middelen die God ons gegeven beeft om in het ge loof te blijven. Wij moeten zijn die bijzondere ba nierdragers tot op de wederkomst van Christus. Een heilige vrees moet ons bevangen en hartelijke liefde voor die banier, uit de band van God verkregen. Daarom moeten wij wel strijden te gen alle gevaren die onze kinderen be dreigen. Want de gevaren zijn zoo groot en veel. Er zijn gevaren in de wereld en in de z.g. wetenschap, die zich niet storen wil aan 't Woord van God. Nu staan onze kinderen dan te mid den der zondige wereld. Onze zondige kinderen, die al vroeg den geestelijken krijg tegen geestelijke vijanden moe ten voeren, temidden van deze talrijke gevaren, moeten wij met 's Heeren hulp hen trachten te leiden naar den ee- nigen Weg. Maar ook daartoe beeft God de ba nier gegeven om die voor ner. uit te dragen als een teeken. Zij moeten van jongsaf 't Koningschap van Christus in hun hart bewaren. Waakt en bidt dan opdat zij niet in verzoeking vul len, want de vreeze des Heeren U het beginsel der wijsheid. Daarom moeten wij dat beginsel als onze banier om hoog houden. Onze geest mag nooit gerust zijn, maar moet waakzaam zijn tegen de talrijke aanvallers. Maar in eigen kracht kunnen wij dit niet doen. David vertrouwde op den Heere en Werd geholpen. Dezelfde God nu die David hielp zal ook nu ouders, onder wijzers, ja allen die hun liefde aan het Christelijk Onderwijs p :ven hebben zijn hulp niet onthou Wij zijn hier om eer "egan te vra gen en om hulp bij 't opheffen van die Banier». die God ons aegeven heeft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1