CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Be JAARGANG WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1923 nummer rara ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaalf 2.50 Per week .......1 0.19 franco per post per kwartaal i 2.90 BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 Dit «mer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. V Het kabinet Colijn. Over de Kabinetsformatie wordt be trekkelijk weinig geschreven den laat- sten tijd. De dagen van protestmeetings en opgewonden redevoeringen, waarin aan Colijn naar diet heette, 'n "donde rend halt" werd toegeroepen, liggen reeds lang achter ons. Niemand denkt er meer aan. En waarschijnlijk is niemand, daar over meer verheugd dan die agitee- $ende volksmenners zelf, die wel Iets moesten doen om hun standje op te houden, maar die toch zelf het dwaze en belachelijke van hun optreden moe ten hebben ingezien. Toch wordt er met name in de Room sche pers nog wel een weinig nage- ipraat. Dezer dagen noemde Mr. Aalberse de formatie door Colijn zoo voor de hand liggend, dat het verwondering zou hebben gewekt als anders ware beslist. De „Residentiebode" was het met deze uitspraak niet eens en schreef o.m. „Kan het wel tactisch genoemd, ge tuigt het van zooveel „beleid" als nien den meest gehaten man van Neder land aan 't hoofd der regeering stelt? Er is o.i. ook een soort van „beleid" dat geredeneerd zou hebben: Colijn is een prachtkerel, hij heeft mooi werk gedaan door den gulden veilig te stel len, maar hij heeft thans, begrijpelijk, zóóveel vijanden gemaakt, dat goede tactiek hem nu eens een paar jaren naar zeker klassiek voorbeeld wat buitenaf schuift; vooral bij een volk als het Nederlandsche, dat zoozeer bij de vrijheid en de portemonnaie zweert is het niet geraden een man, die zoo krachtig het snoeimes bij de financiën hanteerde nu de geheele leiding in handen te geven." „Het Centrum" is hierop het ant- .wooi'd niet schuldig gebleven. Het herinnerde er o.a. aan dat Mi nister de Visser die eenmaal bij de on derwijzers de meest gehate man was, zoo zelfs dat hij eens een brief kreeg met een stukje touw, om zich daaraan op te knoopen, hij zijn heengaan door het orgaan van den Bond van Neder landsche onderwijzers werd gehuldigd om zijn breedheid van opvatting en zijn gemakkelijkheid in den omgang. „'Wij hebben, zoo vervolgt het blad. er dus wel eenigen moed op dat het met die opperste gehaatheid van Co lijn daarom, als de rust was is terug gekeerd, ook wel los zal loopen. Maar wat wij toch met grooten ernst zouden v^illen vragen: had het feit, dat Colijn zich voor het land opgeof ferd had. om te doen wat nu eenmaal gedaan moest worden, in de volle we tenschap van hetgeen hem te wachten stond en in het niet onwaarschijnlijk vooruitzicht, dat zijn Partij er bij do naderende verkiezingen de zeer ern stige gevolgen van zou ondervinden, had dit feit aanleiding moeten zijn, om tot hem te zeggen, gelijk „De Re sidentiebode" doet: „Gij zljt een pracht kerel, gij hebt mooi werk gedaan, gij hebt den gulden veilig gesteldga nu maar buitenaf!" Politiek wordt wel eens harteloos genoemd. Maar indien dat geschied was in dien onze voormannen zóó hadden ge redeneerd welnu, wij zouden ons de oogen uit het hoofd hebben ge schaamd." Vervolgens wordt er op gewezen dat 's lands belang eischt, dat het aange vangen, nog niet voltooide werk, door den man die getoond heeft te willen, te durven en te kunnen wordt voort gezet en dat er alle reden i9, om ook in sociaal opzicht, met vertrouwen de toekomst tegen te gaan. Een opvatting waarbij we ons gaar ne aansluiten. Ook wat betreft de meer principieele politiek. In de „Waarheidsvriend." werd dezer dagen de vrees uitgesproken dat ten gevolge van de verzwakte positie van de A.R. fractie ook de meer speciale Antirevolutionaire wenschen in het gedrang zullen komen. En natuurlijk, de kleine A.R. min derheid zal niet de wet kunnen stellen Maar wij vertrouwen toch ook, dat onze voormannen maar niet op goed geluk in zee zijn gegaan, maar dat met wat daaromtrent in ons Program van Actie werd opgemerkt, in ernstige ma te rekening zal zijn gehouden. In goed vertrouwen zien wij dan ook de komende troonrede tegemoet en wachten wij af de daden van het nieu we Kabinet. STADSNIEUWS. Kerkconcert. De ingang van het seizoen; een con cert in de Pieterskerk! Indien we het gewijde uur, doorgebracht in de grijze hallen van Leidens oudste bedehuis, beluisterend het vrome weefsel van klanken, dat uit het verre velleden en uit 't heden tot ons kwam, mogen be schouwen als een belofte van wat we dezen winter op muzikaal gebied te wachten hebben, dan mogen we ons gelukkig pr'ijzen. Niet alleen dat onze muzikale eru ditie er door zal worden bevorderd; dat is nog maar de materieele zijde der zaak; maar we zullen iets mee nemen van stichting en wijding, dat onze ziel nader in contact brengt met het eeuwige, met den Eeuwige. Het was een zeldzaam mooi en met zorg samengesteld programma, dat de drie hoogbegaafde kunstenaars, Mej. Mia Peltenburg en de heeren Louis van Tulder en Hendrik Andriessen ten gehoore brachten Er viel 'n prach tige climax te bespeuren van het naïef gevoelige der Middeleeunwen tot de gecompliceerde mogelijkheden van d. modernen tijd. En dit alles aaneenge- reid in een lichtdoorsidderde sfeer van eenheid. Die sfeer werd reeds onmiddellijk geschapen door de meesterlijke vertol king, welke de heer Andriessen op het orgel gaf van Bach's bekende „Praelu- dium et Fuge" in C. kl. terts. Eerst de donkere, bruisende zee van het Prae ludium waaruit plotseling hevige glan sen oplichten, waar zilveren bazuinen opklinken uit het duistere woelen der oermachten, het wondere clair-obscuur van den Germaanschen geest. En dan de Fuga, ietwat weemoedig klagend, maar toenemend in kracht door het aanstemmen van nieuwe registers, ein digend in een gloriënde finale. We dachten aan een passus van Diepen- brock: ,.Sebastiaan Bach, in zijn phan: tastische Scholasticiteit en primitieve innigheid als een laat-Gothieker in de muziek, vol van de naïeve openbarin gen van de mysteriën van rhythmus en harmonie, in stille devote extase de Protestantsche koraal verheerlij kend met de wonderlijk rijke ranken van zijn contrapuntische figuren, de ly ricus van zijn religieus gevoel." O, een wonderlijk begenadigd ster veling is Bach, een ziel vol cosmische vervoeringen. Andriessen speelde zijn opus met strenge beheersching van 't contrapuntisch weefsel en met diepe aanvoeling van Bachs altijd weer uit duisternis tot stralende klaarheid ko mende ziel. En toen door het magistraal inlei dend orgelspel de sfeer er eenmaal was, zong Mej. Peltenburg met religi euze verinniging een viertal oude Mid- deleeuwsche liederen. Teer en fijn klonk „Een aire lieffelicken een", een geestelijk minnelied; donkerder weer „Ook voor de doot en is troost noch boet ook de beide volgende hadden een eigen stemming. Niet weinig werk te daartoe mede de gevoelig-artistieke orgelbegeleiding van Andriessen ,die met zacht-klarh goudaccoorden de zang omgonsde en droeg. Na deze cyclus zong de heer Van Tul der een Sequentia uit de Xe eeuw, Audi Tellus, en een uit de Xlle eeuw: Trinitas. Tot inlichting van sommige lezers even het volgende: Sequentia zijn een bijzonder soort kerkelijke hymnen, waarvan de eerste reeds in de 9e eeuw ontstonden en in de liturgie werden opgenomen. Het motief der melodieën is ontleend aan de verschillende Alle luja's, die voor het reciteeren der Evangeliefragmenten worden gezon gen. In de latere Middeleeuwen waren er tal van componisten, die zich toe legden op het maken van sequensen. Eindelijk had bijna elke Zondagsche Mis haar eigen sequens, en niet altijd tot voordeel van 't liturgisch geheel, want het Gregoriaansch der latere Middeleeuwen miste de stemming van het vroegere, Paus Pius V heeft in 1568, dus na het Concilie van Trente, dat heel wat tierelantijntjes opruim de, alle sequenzen op een vijftal na, uit de liturgie verbannen. Toch zijn er, onder de vele terecht opgeruimde se quensen nog vele van buitengewone schoonheid. De eerste welke de heer Van Tulder zong, bezingt de verschrik kingen van den oordeelsdag; de twee de geeft een gloeiende verheerlijking van de Heilige Drieëenheid. Toch wer den deze sequensen, men zou opper vlakkig zeggen: in strijd met den ver heven tekst, zonder pathos voorgedra gen. De heer Van Tulder toonde terecht, het inzicht te bezitten, dat hier sprake moet zijn van declameerend spreekge- zang, hetwelk, zooals men weet, in do Roomsche liturgie altijd zonder harts tocht moet geschieden, maar simpel en eenvoudig. Onder dit opzicht krijgt het wat eentonig gezang, geheel begeleid door orgelaccoorden in oude toonaar den, een ©enigszins andere beteekenis. Men moet zich even historisch ver plaatsen en het gevoel van moderne declamatie en moderne tonaliteit weg denken. Na deze Sequentia vertolkte Van Tulder „O felix anima" van Carissimi, den grooten oratoriumcomponist der 17de eeuw, en „Deh! perdonna Signo- re!" van Anerio, den tijdgenoot en op volger van Palestrina. Nog rustend op het Gregoriaansch koraal heeft de melodievoering hier reeds moderner tendenzen aangeno men en hier mocht de fraaie tenor zich dus ook persoonlijk uitleven. Met het heerlijke duet „O bone Je- su" van Desfontaines zaten we in de 18de eeuw. Hier bewonderden we de verfijnde gratie van de rococo; het sub 'tiele spel der motieven, dat aandoet als de goudglansen van een zonnigen Septemberdag, waarin alle dingen iets hebben van de teerheid van 'n droom. En eindelijk werd de moderne tijd vertegenwoordigd door een drietal composities van Henk Andriessen. De eerste op de prachtige woorden van Psalm 91: „Qui habitat." „Wie woont in de schutse des Allerhoogsten, blijft verwijlen onder de bescherming van den God des Hemels" enz; en de beide andere op teksten van Thomas a Kern pis. Prachtig was in het eerste de sa menzang van sopraan en tenor; rijk, kleurig en vol afwisseling was Andries sens voorname compositie, teerheid parend aan kracht van uitdrukking In de beide laatste gaf Mej. Pelten burg alles wat zij te geven -had. Hier leefde het stralende wonder van haar mooie stem zich uit in al zijn glorie. Een schitterende virtuositeit, doorzin- derd van en geadeld door een diep- doorleefde emotie wekte een heftig ge spannen ontroering, toen zij zong: „Magna res est amor" een groote zaak is de liefde. Wij zullen dat mo ment, waarin het concert zijn hoogste schoonheid bereikte, niet licht ver geten. De heer Van Tulder zong nog een schoone moderne toonzetting van Chausson: „Vous savez, Seigneur, ma misère!" Gij weet, Heer, mijn el lende. En ten slotte besloot de heer Andriessen met een imposante Impro visatie. Het was een concert, waarbij alles af was, technisch en artistiek, en dat ons in hooge stemming deed huis waarts keeren. Dr. L Polak. Dr. L. Polak, nieuw benoemld hoog leeraar vanwege het Universiteits fond om onderwijs te geven in de wijs begeerte van het recht, stelt zich voor zijn ambt te aanvaarden op Woens dag den 30sten September a.s„ des na middags te 2 uur in het Groot-audito rium van het Universiteitsgebouw. Dr. H. F. Colenbrander. Dr. H .F. Colenbrander, benoemd Hoogleeraar om onderwijs te geven in de Vaderlandsche Geschiedenis ter vervanging van Prof. Dr. P. J. Blok, stelt zich voor zijn ambt te aanvaar den met het houden eener redevoe ring, op Woensdag 7 October a.s., des namiddags te 2 uur, in het Groot-audï torium van het Universiteitsgebouw. Nederlandsche Stukadoorspatroons bond. Nadat gisteravond in café-Re£taur. „In den Vergulden Tufk" de secties vóórvergaderingen hadden gehouden, ving hedenmorgen in „Zomerzorg" de 23ste jaarlijksche tweeddagsche bijeen komst aan van de Nederlandsche Stu kadoorshond, onder leiding van den heer A. J. de Moed, uit den Haag. De voorzitter heette de leden en af gevaardigden hartelijk welkom en her innerde vervolgens aan het zakelijk! nut dat de organisatie ook in het af- geloopen jaar voor de leden heeft af geworpen, o.m. door het collectief con tract, dat gedurende een gedeelte van dat jaar in gebruik is geweest en dat tot heden de georganiseerde patroons goed is bekomen. Spr. uitte den wensch, dat de leden hier in Leiden een paar genoegelijke dagen zouden doorbrengen. Vervolgens wijdde spr. enkele woor den van waardeering aan de nagedach tenis van het onlangs overleden eere lid, den heer Arnold van Gilst, oud voorzitter en oprichter van den Bond. Zonder hem, aldus spr. zou onze or ganisatie niet zijn geweest wat zij thans is. De aanwezige leden 9loten zich hier bij aan door eenige oogenblikken vah hun zitplaatsen op te staan. Namens de ontvangende afdeeling Leiden richtte de heer A. Verhoef hierna een woord van welkom tot de vergadering, waarbij hij met voldoe ning constateerde dat ook Leiden in staat was gebleken om een vergade ring als deze te ontvangen en de be zoekers een goed logies te verschaffen. Spr. besloot met een uiteenzetting van het programma (waarop o.m. een di ner-concert en een boottocht over de Kager- en Brasemermeren voorkomen) en den wensch dat de bezoekers van Leiden een goeden indruk zouden me- denemen. De heer. H. G. Vermeer Jr. honds- secretaris. las hierna de notulen der vorige vergadering, welke ongewijzigd werden godegekeurd. Eenige ingekomen stukken werden nu voorgelezen, waarvan eenige bij de desbetreffende agendapunten zullen worden behandeld. Als plaats voor het houden der 24e jaarvergadering werd hierna overeen komstig het voorstel van het Hoofd bestuur aangewezen Apeldoorn. De verificatie-commissie bracht ver slag uit van de rekening en verant woording van den bondspenningmees- ter, den heer E. G. Martens uit Haarlem, wien hartelijk dank werd gebracht voor zijn bemoeiingen. Niet tegenstaande eenige belangrijke uit- keeringen plaats hadden voor patroons weduwen, steeg het bezit van den bond van f 183.000 tot f 18816.81. De leden werden aangespoord om de kas zooveel mogelijk te steunen. Tot leden van de verificatie-commis sie voor 1926 werden aangewezen de heeren Wesselius uit Apeldoorn en de heer Elers uit Amsterdam. Bij dé gehouden bestuursverkiezing werd als 1ste penningmeester herkozen de heer E. G. Martens te Haarlem, t?n als commissaris de heer Jac. v. Box tel, te Vught. In de vacature-W. F. Aheling, Am sterdam (2e voorzitter, die zich niet meer herkiesbaar stelde, werd be noemd de heer J. P. v. Liempt Utrecht. De voorzitter feliciteerde de verga dering met deze benoemingen, wat met een krachtig applaus werd beant woord. De heer D. N. Verdoes te Schiedam werd onder luide instemming hij ac clamatie herbenoemd als redacteur v. het bondsorgaan „Ons* Belang." De commissie voor het bondsorgaan bestaande uit de heeren J. v. Gïïst uit den Haag en Joh. H. W. Lutjeharms te Alkmaar werd eveneens bij accla matie herkozen. Hierna werd gepauzeerd. Vertegenwoordigd waren 18 afdee- iingen. De heer M. C. van Zante alhier slaagde voor het Machinistendiploma. Als de daders van de ongeveer half Augustus in de villa van den heer A. N. te Oegstgeest gepleegde inbraak, zijn te 'sGravenhage gear res teerd de aldaar woonachtige 24-jarige P. T. en de 267jarige L. van I. Eeri groot deel van het gestolene is reeds opgespoord. Gebleken is, dat zij ook verschillende inbraken te Voorburg en Voorschoten op hun geweten hebben. Bij de afdeeling Leiden van de Mij tot bevordering der Toonkunst zal in studie worden genomen de „Johannc- Passion van J. S. Bach. 'Wij vestigen de aandacht onzer lezers od d© advertentie in dit nuxn- ADVERTENTIE-PRIJS Gewone adyertentiSn per refel Ingezonden Mededeelingea, dubbel taf Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiSn bfl vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, lijks geplaatst ad 40 cent. b^— Belangrijkste nieuws in dit Mummer. Binnenland. De Koninklijke Familie te Leeuwar den. Een geestdriftige ontvangst en een indrukwekkende huldebetuiging. Vergadering van den Bond van (Serie telijke politieambtenaren. Baron van Voorst tot Voorst vooc- zitier van de Eerste Kamer. Buitenland. Elkaar tegensprekende berichten om trent den oorlog in Marokko. Een opzienbarend bericht omtrent de Fransch-Spaansche vredesvoor waarden. mer van 'de firma H. M. Biesiot, waar in zij de opening aankondigt van haai nieuwe modern ingerichte lunchroom aan de Steenstraat. Op de opening zelve hopen we nader terug te komen. Burgerlijke stand. Geboren: Johannes, zoon zan W. C. v. d. Wilk! e-n C. Kop. Elisabeth, dochter van L. Pret en W. Flacnderhijn. Jaoobos Wilhelmus Johannes, zoon van A. M. J. A. Devilee en D. O. S. M. Mazurel. Sijbrand, zoon vain P. A. v. 'Aggefen en S. J. Hoope. Jacobus Bartholomeus, zoon van, J. B. de Bruin en W. Stouten. Jo hannes Petrus Adriaan, zoon van P. H. van Renten en J. C. v. d1. Elshof. Neehje, Idochter van C. Waasdorp en N. Bouw man. Dirkje, dochter van I. J. v. Vegtea en M, J. Hofman. Helena Maria, dochter van M. J. van Hameren en H. Kerkvbet. iPieterneiletje, dochter van I. Lares en P. C. M. v. d. Berg. Elias Marcus, zoon van A. Fallaux en E. Cossee. Franciscus Geraxdus Marie, dochter van W. A. Laa- jgebroek en H. E. v. d. Kooij. Maria Eli sabeth, dochter van M. Kulk en L. F. Swaanderman. Jo, dochter van D. Swaan en J. Perdok. Lila Violi, dochter van H. W. v. Lindonk en M. W. Spcruy. Wouter Jan, zoon van W. J. Blikman en J. Reijken Helena, dochter van B. Boon en T. M. Franse. Hillegonda Maria, dochter vat H. H. Caten en H. M. Hoogeveen. Jantiena Johanna, dochter van P. D. J. van Lie en J. F. van Leeuwen. Letaal Maria Hendrika, dochter van W. F. Bijl en L. M. de Graaf. Johanna Martina, Idochter van G. J. J. Nievaart en J. M. Bakker. Simonia, dochter van D. Treur en J. de Waal. Johannes Jacobus, aoon van J. Tremeyer en J. M. v. d. Pioieg. Joanna Geertr. Cather., dochter van T. A. M. Guïndernam en J. A. Hofman. Gehuwd: W. Kriek, jm. en E. Miewe- met, jd. F. J. J. Lameijer, jm. en H. J. Swierstra, jd. J. Bronsgeest, jm. en J. v. d. Post, gesch. ,W. F. Kernes, jm. en H. P. M. Teeuwisse, jd. W. Poeliejoe, jmL en H. E. Verhoogh, jd. H. Dwars, jm. en C. v. d. Bijl, jd. M. Hoogstraten, jm. en J. M. Koops, jd. H. J, Sloos, jm. en J. Foideexen, jd. D. Hermsen, jm. en H. J. Rozier, jd. G. Yspelder, jm. en M. J. Duijverman, jd. N. Kriek, jm. en W. P. Oostveen, jd. W. A. Mulder, jm. en O. M. Vernet. Overleden: J. C. v. Biemen-óen HengsC, wede. 69 jaar. A. Hoff, wede. 87 jaar. C. v. d. BergOuwerkerk, wede. 82 j. A. Heijmans, zn. 66 j. M. Oussqren— Copier, vr. 40 jaar. I. v. Eek, zot 4 w. W. J. Simmerman, dr. 11 jaar. C. A»- kenav. d. Maas, vr. 77 jaar. C. Riet kerk, zn., 2 jaar. S. de Haanv. d. WSk, vr. 63 jaar. N. v. Leeuwende Koning^ wede. 76 jaar. A. Klein hansVervaA!, vr. 76 jaar. C. Vinkv. Vliet, yr. 60 jaar. BINNENLAND. Commissaris dar Koningin in Holland v Naar wij vernemen is de Commis saris der Koningin in Zuid-Hol laad, de heer E. "C. Baron Swoerte de Lan- das Wyborgh, voor enkele weken naar, bet buitenland vertrokken. Het lid van Ged. Staten de beer H. de Wilde, treedt gedurende dien tfjd als waarnemend commissaris op Gedep. Staten van ZnitLHoUand. Naar wij vernemen, is de beer HL He uk els, het nieuw benoemde lid van Gedep. Staten van Zuid-Hollaod, in de gisteren gehouden zitting van Gede puteerden geïnstalleerd. Met den heer Van Boeyen, <Be den heer Schokking opvolgt, kon dit nog niet geschieden, daar dec© zich no niet geheel los heeft kunnen maken van zijn ambtelijke betrekking en da Prcv. wet verbiedt, dat een Md vair Gc-dep. Staten een betrekking, hetiaodt i'ij bot Rijk. (Jl De Eerste Kmrrm L 0 h Ti R. Stenhuis en ir. Osman die ais lid van de fierste Komar örfH

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1