^NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1925, -<V. I TWEEDE BLAD,, PE POSITIE VAN DEN PATROON IN HET BEDRIJFSLEVEN. i Wl} Lebben gisteren melding ge maakt van bet referaat door den beer H. Diemer in jaarvergadering van de Vereen, van Christel. Werkgevers.over dit onderwerp gehouden. Thans laten we bier ook nogde over dit referaat gevoerde discussie volgen. De beer M. J. vani Oordt vraagt of de medezeggenschap bedoeld, dat de arbeidersleiders medezeggenschap heb ben in een bedrijf. Als het eerste bet geval is, vreest spr. altijd een fiasco. Als bet laatste de bedoeling is, dan is bet in een goed bedrijf allang zoo gc- regeld. De heer Diemer meent, dat het, wat wat dit vraagstuk betreft, zal gaan van beneden naar boven. Toen er nog geen vakorganisaties waren, werden, de arbeidsvoorwaarden ook door den patroon met zijn eigen arbeiders ge regeld. Daarin kan gevaar iiggenvoor een objectief bezien van de zaak. Tn bet regelen van de arbeidsvoorwaar den tusscben de verrtegenwoo "digers der arbeiders en patroons ligt zoo'n gemak, dat spr, zich niet kan voor stellen, dat er een patroon is, die bet binders wenscbt. Spr. begrijpt niet, als er al steeds gelegenheid voor advies is in do tech nische bedrijfsleiding vele werkgevers ;in theorie er zich tegen verzetten. Van de technische adviezen hebben de ar beiders leiders ook geen kaas meer ge geten. Uit de techniek van bet bedrijf |zijn zij al lang uitgegroeid Als zij die geven, komen zij uit den koker der ar beiders, die de ontwikkeling der tech niek op den voet volgen. De beer 'Woldering van Groningen vraagt om een aparte vergadering der vereeniging ter bespreking van het onderwerp: verbindendverklaring der CAO. De he§r Diemer wijst er op, dat de ze zaak reeds vroeger is beantwoord. In de Beginselverklaring staat, dat de vereeniging er vóór is. Een verga dering er over te houden acht spr. wel goed. Spr. twijfelt er niet aan, of de {vereeniging zal baar standpunt hand haven. j 'De beer A. Warnaar van Sasseri- beim, oordeelt dat de inleider zich van bet punt: medezeggenschap in de be drijfsleiding wel wat makkelijk lieeft afgejmaakt. In bet kamp der tegen standers bedoelt merf verder te gaan dan het inwinnen van een advies. Spr. meent, dat medezeggenschap in !de bedrijfsleiding niet mogelijk is en [vraagt zich af, of bet wel een juist [standpunt is. De beer A. van Haeringen van Den Haag, sluit zich bij den vorigen spre ker aan. Het geven van een advies beeft met medezeggenschap niets te maken. Als dat de eerste stap op den weg naar medezeggenschap was, zou spr. nooit meer een advies vragen. Spr gelooft niet, dat medezeggenschap ons een stap verder zou brengen op den weg van een betere maatschappijont wikkeling. Spreker gelooft, dat pro- pageeren van medezeggenschap niet anders bedoelt dan te komen tot so- i cialisatie. De beer Diemer zegt, dat bet geven van adviezen niets te maken, beeft met medezeggenschap. Het is spr. niet mo gelijk, om te zeggen, boe bet zal gaan •in de evolutie der tijden. De medezeg genschap in de techniek en bedrijfs leiding, mocht deze komen, is echter niet in strijd met onze beginselen. Het gezag van den patroon is be perkt in de grenzen van bet arbeids contract. Niets verzet er zich tegen, als er in den.loop der tijden een mede zeggenschap kwam. Er rijzen echter drie groote moeilijk Iheden. Er wordt gegrasduind docr ben [die willen komen tot een anderen FEUILLETON. Het geheim van Colde Feil. |33) Zij wrong baar banden in de uiter ste wanhoop; maar de rechter gebood (stilte, en toen deze was hersteld, ver volgde bij: 1 „Hester Blair, na een lang en zorg vuldig onderzoek, is de uitspraak van 'de jury „onbewezen". Het spijt mij, dat ik niet die troostende woorden tot u kan zeggen „u verlaat het bof. zonder een smet op uw naam". Die is niet teruggenomen," doch zij is niet be lwezen". Tegen alle regelen in riep zij uit: i .„Ik ben onschuldig, mijne beeren! ;9e dag zal komen, die mijn schuld aan bet licht zal brengen!" „Men beeft u volkomen recht ge daan", antwoordde de rechter. „Ik zou 'zelf ook niet zien, hoe de jury tot een ander vonnis bad kunnen komea. Uw zaak stond in volkomen evenv/ichi." Hiermee was de zitting af geloop evi de tereshtzittmg, die met zooveel spanning was tegemoet gezien, was voorbij En het vonnis liet een gevoel van onbevrediging achter bij de moes ten, dia bet hadden aangehoord. Zij hadden een beslissende uitspraak r iangd. Had zij de misdaad bedreven maatschappijvorm en daarom langs dezen weg op socialisatie aansturen. Bij de arbeiders is ook de kennis niet aanwezig. En eindelijk, de mensche- lijke karaktereigenschappen zullen er zich tegen verzetten. Spr. gelooft niet, dat bet goed zal gaan, als er niet één kapitein op de brug staat. Hoe moeilijk gaat het vaak al niet, als er twee directeuren zijn. Maar daarom behoeft er geen verzet te zijn tegen iets, dat wel bevrediging zou geven. Spr. wijst er op, hoe zelfs Baldwin aanraad, proeven te nemen met bet instituut van bedrijfsraten, om den vrede te bevorderen en toch den patroons hun leidende positie te laten. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Aangenpmen: Naar Adorp, cand. v. Deelen te Groningen. Naar Vaassen, A. F. P. Pop te Nijkérk. Naar Hendrik- Ido-Ambacht, B. N. J. Boskott, te Buik sloot. CHR. GEREF. KERK. Bero'epen: Te Soest, A. Zwiep te Hillegom. DOOPSGEZINDE GEM. Beroepen: Te Leermens-Loppersum cand. A. P. van de ,Wiater te Aerdonhout. Bevestiging, Intrede, Afscheid. Na door Ds. G. J. G. de Bel uit Slie- drecht te zijn bevestigd, deed Zondag Ds. K. de Bel intrede bij de Ned. Her vormde Gem te Steenwijk met een predi cate over i Cor. 4: i. Aan het einde van den dienst spraken Ds. H. H. Schipper van .Willemsoord en de heer Faba, godsdienstonderwijzer den nieuwen leeraar toe. Met een predicate over 1 Petr. 1.23 tot 25 heeft Ds. M. de Jong, die naar Ter Heide in Noord-Braband gaat, Zon dag (afscheid genomen van de Ned. Her vormde Gem. te Altforst en Appeltern na haar 25 jaren te hebben gediend. Nadat een drietal sprekers den schei denden leeraar dank gebracht en hem ook voor zijn verderen loopbaan ,Gods zegen hadden toegewenscht, zong da .Ge meente hem Ps. 121:2 en 4 toe. Dr. M. Wou ds tra, Ned. Herv. pred. te Utrecht, herdacht Woensdag den dag waarop hij 25 jaar geleden te Harich de Evangeliebediening aanvaardde. Na tot 1907 aldaar werkzaam te zijn geweest, vertrok hij naar Welsrijp, welke gemeente hij in 1912 verwisselde met zijn tegenwoor dige, waar hij op 3 Maart van dat jaar zijn intrede deed. Ds. W. H. Oosten. De classis 's Gravenhage der Geref. Kerken heeft -in haar gisteren gehouden vergadering aan Ds. W. H. Oosten, pre dikant der Geref. Kerk van Scheveningen om redenen van gezondheid, tegen 1 Nov. a.s. eervol emeritaat verleend. Beroepingsweïk. De Kerkelijke Kiesvereeniging te Gro ningen „Schrift en Belijdenis" heeft het volgende viertal opgemaakt, dat aan het kiescollege zal worden voorgesteld in de vac. Ds. Dippel: Ds. H. P. Fortgens te Voorschoten; Ds. F. G. Hqspers te Gouda, Ds. G. Tichelaar te Leiderdorp en Ds. J. Vermeulen te Noordwijk aan Zee. Beroepbaar. Tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk zijn door de Prov. Kerkbestu ren resp. van Utrecht en Noord-Holland toegelaten de heeren H. Dekker te Middel burg, cand. van de Universiteit te Utrecht en W. Kool te Barendrecht, eveneens cand. van de Universiteit te Utrecht. Hot Prov. Kerkbestuur In Zuid- Holland. Het Provinciaal kerkbestuur van Zuid- Holland benoemde in zijn laatste verga dering tot zijn vice-president, inplaats van Ds. J. J. v. d. Grient, die de provincie had verlaten; Dr. A. Troelstra, Herv. pred. te 's Gravenhage; tot zijn secretaris werd herbenoemd Ds. J. D. de Hoog, Her vormd pred. te Simonshaven; tot secun dus van den secretaris werd benoemd Ds. P. I^pkma, Herv. pred. te Schiedam; tot lid van het Provinóiaal college van Toezicht, Ds. van Willemswaard, Her vormd pred. te Krimpen a. d. IJssel; tot of niet? Was zij onschuldig* of schu.- dig? „Onbewezen", dat zei bun niets. De meerderheid was overtuigd van baar onschuld, maai* sommigen ge loofden, dat zij schuldig was. Toen de eerste opwinding over het vonnis voor bij was, was bet publiek bet er over eens, toen het zich langzaam verspreid de, dat het goed was zoo. Het zou vreeselijk geweest zijn, als zulk een jonge vrouw ter dood was veroor deeld. „De smet zal haar blijven aankle ven, baar leven lang," zeiden velen. „Zij moge al een anderen naam aan nemen, zij moge doen wat zij wil, maar de smet blijft op haar rusten". Ondertusschèn werd bet ongelukki ge slachtoffer van deze vreeselijke geschiedenis half bewusteloos de zaal uitgeleid. Voor haar was het vonnis ontzettend. Als zij veroordeeld was, zou een zekere kracht der wanhoop haar hebben bezield; als zij was vrij gesproken, zou zij verlicht en verblijd zijn geweest. Nu was het vreeselijk. Zij voelde zich wanhopig en verlaten. Het laatste wat zij zag, toen de gevan genbewaarster baar wegvooïde, was het knappe gelaat van kapitein Dou glas, dat er jaren jonger uitzag, door de nieuwe uitdrukking van vreugdö en ontspanning. Zij werd in een kleine secundus lid in de Commissie van voor dracht, Ds. H. J. L. Poort, Herv. pred. te Streefkerk. Theol. School te Kampen. z De nieuwe cursus der Theol. Schóól te Kampen 2al worden geopend Vrijdag 25 September a.s., des avonds te 8 uur, met een toespraak van den Pro-Rector, Prof. Dr. A. G. Honig. Het reglement van 1869. Naar aanleiding van het besluit der Chr. Geref. Synode, om bij: de Regeering de Dcrdtsche Kerkenordening in te dienen inplaativ-'.van bovengenoemd reglement, schreef Ds. A. Jansens, vroeger Ghr. Ge rei', pred. te Aalten, dat er een groote verandering is gekomen in de Chr. Geref. kerk, want dat dertig jaar geleden In die" kerk het reglement van 1869 door do voormannen geacht werd bijna gelijk te staan met_ den Bijbel. Aan dit reglement hing het voortbestaan der Ghr. Geref. kérk. „De Wekker" merkt hierbij op, dat de off ciëele stukken deze opvatting niet steu nen en schrijft: bi het bezwaarschrift, in 1892 ter Syno de te Amsterdam gezonden, wordt ceifs van. het reglement van 1S69 niet gerept. En nieuwe gronden zijn er later niet bij- ge Lemen, want in dat bezwaarschrift weidt reeds gewezen op het verschil van beginsel, verschil van uitgang uit de Herv. Kerk, en als overwegend bezwaar 'het „vc,or gereformeerd erkennen, wat door voorgangeren der doleerende kerken in het publiek is uitgesproken en geleerd omtrent do wedergeboorte en den Heili gen Doop". 't Ging dus om de leer en het ker kelijk beginsel en niet om het reglement van 1869. Dit kwam ook duidelijk uit op de eerste Synode der staande gebleven Chr. Geref. Kerk', gehouden te 's Gra venhage in Januari 1893. Aldaar was een predikant, die reeds in 1891 met zijn geméente de Chr. Geref. kerk verliet, omdat het reglement van 1869 in 18911 was losgelaten. Onze Sy node echter sprak uit, dat wij op dien grond niet waren blijven staan, maar op grond van het in het bezwaarschrift genoemde. Zoo blijkt dus uit de officiëele stuk ken, dat niet om het reglement de Chr. Geref. Kerk is blijven voortbestaan, al waren er wel velen in die dagen, die de wijze, waarop de Doleerenden tegen het reglement te keer gingen, zeer afkeurden. Ds. Jansens weet dus van de historie niet veel af en het was wijzer van hem, als hij er dan ook maar niét over schreef. Vooral niet, daar hij in Aalten gestaan heeft, waar de oude Chr. Geref.v gem. een eigenaardige plaats innam in de Chr. Geref. Kerk. In Aal ten toch en in nog een paar Chr. Geref. Gemeenten in den Gel- dersclien achterhoek' heeft men in 1869 zich niet onder het reglement van 1S69 geplaatst, maar een eigen plaatselijk regie ment bij de regeering ingediend. Toch leefden die 3 gemeenten in kerkelijk ver band met de Chr. Geref. kerk in Neder land. En. toch kwam er na 1892 in Aalten een Chr. Geref. gem lente te herleven, niet om 't reglement van 1869, want dat had men aldaar nooit aanvaard, maar om dé handhaving van de Chr. .Geref. leer en haar beginsel. Een nieuw Gereformeerd Weekblad. Naar wij vernemen, zal spoedig bij de Uitgevers Bosch Keuning te Baam beginnen te verschijnen, een nieuw Gere formeerd Weekblad onder den titel van „Woord en Geest". Als medewerkers kunnen nu reeds wor den genoemd: Drs. D. J. M. F. Bree- baart, Ds. H. C. v. d. Brink, Ds. J. C. Brussaard, Ds. N. Buffinga, Ds. J. J. Buskes, Prof. Dr. F. J. J. Buitendijk, Ds. W. M. Ie Cointre, Dr. J. C. v. d. Does, Drs. W. E. Engelkés, M. Fokkema Dr. A. de Fro^., Dr. J. G. Geelkerken, P. L. -Gerritse, Mr. F. Heemskerk, Dr. Li. v. d. Horst, Mevrouw C. J. v. d. HorstOosterhuis, P. Keuning, Ds. J. Krüger, Prof. Dr. H. J. Pos, Mr. F. D. J. Theijsse, Ds. H. A. Wiersinga, Ds. G. B. W.urth. Als eind-redacteur zal op treden Dr. J.. G. Geelkerken. Barïümeus. Gisteren heeft de vereeniging tot bevor dering van Christelijke opvoeding en on derwijs aan blinde kinderen en jongelie den „Bartiméus", te Zeist, haar nieuwe school en internaat Beeklust in gebruik genomen. 's Morgens had een samenkomst plaats in de Ned. Herv. Kerk, waar de. minister zijkamer gebracht, waar Mr Ross zich hij haai* voegde. Zij zag er bleek en vervallen uit, na alles wat zij door gemaakt had. „Hoe zal ik u danken?" zei zij. „U heeft mij het leven gered maar. waarom hebben zij dit vonnis geveld na alles wat u tot hen heeft gezegd. Zij hadden moeten zien, dat ik onschuldig ■was waarom hebben zij dit gedaan? „Om u de waarheid te zeggen, me vrouw Blair", antwoordde Dudley Ross, die er ziek en uitgeput uitzag, )rdit vonnis is meer, dan ik had dur ven hopen. Sommige punten waren sterk tegen u". „Maar wat moet ik doen?" riep zij uit „wat zal er van mij worden? Begrijpt u dan niét, dat ziilk een von nis mijn heele leven mij blijft aankle ven?" „Ja, dat begrijp ik wel", antwoordde hij treurig, „maar toch niet veel meer dan een vrijspraak zou hebben gedaan. Een aanklacht als deze verwoest ie mands gelieele leven; niemand kan zich daarna nog een goede positie ver werven. U kunt. uw naam niet behou den, u kunt niet in deze buurt wonen bij uw vrienden, uw heele leven moet u veranderen". „En ik ben onschuldig!" riep zij uit „Moet ik dan alles lijden en dragen, van Onderwijs, Mr. Rutgers, de openings rede uitsprak en voorts o.a. de burge meester van Zeist het woord yoerde. BINNENLAND. Vereeniging van Chr. Wterkgevers. Aan het jaarverslag Van den secre taris dezer organisatie is het volgen de ontleend: Op 1 Jan. j.l. bedroeg het ledental 225, alzoo 14 minder dan. vorig jaar. Verschillende onderwerpen vroegen opnieuw de aandacht. In de eerste plaats moet hierbij ge dacht worden aan de wettelijke rege ling van de ziekteverzekering. Deze kwestie trad in. een nieuw stadium door de indiening van een nieuw wets ontwerp ziekte- en ongevallenverzeke ring hij den Hoogen Raad van Arbeid en bij de Tweede Kamer. Dit wetsont werp werd door het bestuur uitvoerig besproken, waarbij bleek ,dat daarte gen bij het bestuur twee groote be zwaren hestonden, n.l. het niet mede premie-betalen door den arbeider en het gevaar, dat bestaande ziekenkas sen niet in stand zouden kunnen blij ven. Inmiddels is dit wetsontwerp nog niet bij de Tweede Kamer in behan deling gekomen. Voorts is nog opgekomen het denk beeld om, zoolang een wettelijk gere gelde ziekteverzekering niet is inge voerd, voortbouwende op hetgeen reeds door particulier initiatief is tot stand gekomen door een wijziging van art. 1638c van het Burgerlijk Wetboek een ziekteverzekering mogelijk te ma ken die aan redelijke eischen voldoet» het particulier initiatief prikkelt en voor den wetgever een punt kan zijn, waarbij hij zich kan aansluiten. Ook dit denkbeeld vond bij het bestuur veel sympathie. De werkloosheidsverzekering heeft in het afgeloopen jaar niet zoo vaak de aandacht gevraagd als in vooraf gaande jaren het geval was. Door voortdurende besprekingen hebben zich gedachten in patroons- en arbei derskringen gevormd. Er hebben zich geen feiten voorgedaan, die van eeni- ge zijde tot gedachtenverandering heb ben geleid, zoodat geen overeenstem ming is verkregen. Deze kwestie, reeds in 1923 op het doode punt gekomen, is daar blijven rusten, ondanks de po ging van de vereeniging van gemeen telijke werkloosheidsfondsen in het begin van 1924 om patroons en arbei ders tot een compromis te brengen. Op economisch terrein heeft vooral het wetsontwerp tot wijziging van de Tarief wet in hooge mate de aandacht gevraagd. Hoewel de nijverheidsraad in beginsel nimmer in behandeling neemt wetsontwerpen, die reeds bij"de Staten-Generaal in behandeling zijn, heeft die raad, daartoe door den Mi nister van Financiën aangezocht, een uitvoerig rapport uitgebracht. Een commissie uit den raad, waarin twee leden van de vereeniging zitting had- den, had zeer nauwkeurg dit rapport voorbereid. De belangrijke wijziging in die wet, waardoor vroeger belaste goederen belast gebleven zijn, is mede aan het rapport van den raad te dan ken. Na het tot stand komen van de wet is de voorzitter, de heer Van der Bom, als vertegenwoordiger van de CI11*. "Werkgevers Vereeniging in de Tariefcommissie aangewezen. Inzake de handelsvoorlichting en de voorbereiding van handelsverdragen werd een betere regeling met de afdee- ling handel van het Departement van Arbeid verkregen. Het blad „De Christen Patroon" is in 1924 voor het laatst verschenen. In de eerste plaats kon het blad zich fi nancieel niet bedruipen en anderzijds meende het bestuur dat het contact mei de leden beter zou kunnen worden onderhonden door het toezenden van „mededeelingen." Ten slotte wees de secretaris op het terwijl ik onschuldig ben?" „Ik heb mijn best voor u gedaan", •zei Dudley Ross op zachten toon. „Ja, dat weet ik: denk niet, dat ik ondankbaar ben. Ik weet, "dat u alles voor mij heeft gedaan wat u kon. Geen ander kon half zooveel hebben gedaan Ik dank aan u mijn leven. Maar zij hadden mijn naam moeten zuiveren Hoe kan ik uitgaan in de wereld, ter wijl deze vreeselijke schaduw boven mijn hoofd hangt?" „Dat is juist, wat u niet kunt doen" zei Mr Ross, „u kunt niet teruggaan naar de plaats, die u heeft verlaten, maar u moet oen andere woonplaats zoeken. U bent jong, gezond en krach tig en u heeft geld U kunt nog van hot leven genieten". „En ik ben geheel alleen op de we reld, er is niemand, die iets om mi.j geeft", zei zij op vermoeiden toon. „O Mr Ross, dit lijkt mij haast nog erger toe, dan om te sterven". Zijn hart was vervuld van een diep medelijden met haar, maar hij tracht te haar op te vroolijken. „Houd maar moed, mevrouw Blair, rei hij zacht. „Denk aan het oude spreekwoord: „Op een bewolkten mor gen. volgt vaak een zonnige dag". V heeft een bewolkten morgen gehad, de zom^fee.Lijn zal voor u nog komen." AAN HET ZOEKLICHT. Leiden, 4 Sopt. 1925. Het onbeschoft optreden van do So cialisten in de Staten van Zuid-Hol land moet onvoorwaardelijk worden afgekeurd Maar toch komt bij mij de vraag op of hunne ontstemming wel geheel on gegrond is. Wij hebben 't altijd afgekeurd dat de liberalen, met name hier in Zuid- Holland zoo weinig met de rechten 1 der minderheden rekenden. En daarom moeten we oppassen niet in dezelfde fout te vervallen. Ik weet wel dat er tegen het bren gen van Socialisten op verantwoorde lijke posten zeer ernstige bezwaren kunnen worden aangevoerd. Maar dan moet men die bezwaren ook over heel de linie laten gelden. En waar dat nu niet gedaan wordt en de rechtsche meerderheid in Zuid- Holland heel gering is, daar vraag ik me af, of met name onze A.R. fractie die toch nog een der Gedeputeerden zetels bezet had, niet beter kan ge daan d. opengevallen zetel ter beschik king te stellen, en niet het onderste uit de kan te eischen of als 't aange boden werd, te aanvaarden. OBSERVATOR. tot stand komen van een nieuw pro gram van actie voor de vereeniging Bij de verdere afdoening van huis houdelijke zaken werden de aftreden de bestuursleden A. Borst Pzn te Rot terdam, M. J. van Oordt te Werken- kendam en J. F. H. Spier te Amster dam herkozen. Ingesteld werd een Commissie die aan het bestuur zal rapporteeren over het verdrag Holland-België, bestaan de uit de heeren H. Diemer te Rotter dam, B. van Eesteren te 's-Gravenha- ge en Mr.- G. A. H. Grosheide te Am sterdam Zilverbons. De minister van financiën .naakt bekend, ter voldoening aan art. 6 der wet van 6 Augustus 1914 (St.bl. no. 377), dat in de maand August is 1925 bij de Algemeene Rekenkamer zijn overgebracht: 300.000 stuks onbruik baar geworden zilverbons a f 1 van den bij Koninklijk besluit van 19 Fe bruari 1920 (St.bl. no. 82) bepaalden 'vorm; 700.000 stuks onbruikbaar ge worden zilverbons a f2.50 van den bij Koninklijk besluit van 14 Juni 1918 (St.bl. no. 357) bepaalden vorm. Maas en Waalse he Bank. Naar wij vernemen, heeft de Neder- landsche Bank te Amsterdam b;j do Arr. Rechtbank te Breda het faillisse ment aangevraagd van den heer A. Kellenaers, hoofdredacteur oei* ,.Bre- dasclie Courant" en sedert 1901 aan deelhouder der in staat van faillissc- ment verkeerende Maas en Waalsche Bank te Nijmegen. De heer K. is niet "in staat een ac cept te honoreeren. dat hij, in tijden, i dat de bank nog soliede was en ieders J vertrouwen genoot, om haar ter wille te zijn, had geteekend en dat geëndos- 1 seerd werd aan de Nederlandsche Bank, agentschap Nijmegen. Tijdens het jongste proces te Arn hem geveerd tegen den directeur d^r bank, den heer J. G. Jurgens, werd^ o.a. medegedeeld, dat de Maas en Waalsche Bank wel voor zes ton aan dergelijke accepten bij de Ned^rland- sche Bank zou hebben loopen. Naar wij voorts vernemen, hebben curato ren in het faillissement der Maas en Waalsche Bank, aan den aandeelhou der bovengenoemd, medegedoe d, dat aan de aandeelen, die vroeger (per aandeel van f1000) een reëele waarde hadden van pl.m. f1500, geen waarde meer kan worden toegekend. Ik vrees van niet", zei zij, „want mijn heele hart is ten doode toe ver moeid en mijn ziel ife ziek." „U moet er aan denken, dat het erg ste nu voorbij is", zei hij. Niets ter we reld kan erger zijn dan dit". „Wat zal ik -doen?" vroeg zij hulpe loos. „Ik ben nooit alleen geweest op de^ wereld. Vroeger had ik mijn vader en tante, daarna had ik mijn man. Nu heb ik niemand meer en ik voel mij] als een kind, dat in het gedrang ziju moeder heeft verloren". „Ik zal voor udoen wat ik kan, me vrouw Blair", zei hij vriendelijk. Zij hief haar oogen vol smart en le-, vensmoeheid naar hem op. „U bent heel goed voor mij" zei zij. „Sommige vrouwen hebben zelfver trouwen, maar ik vrees, dat ik dat niet heb. Ik weet nog minder, walt ik doen zal als ik deze kamer verlaat,' dan een kind dat zou weten." „Gaat u terug naar Colde Fell'^ vroeg hij plotseling. „Neen, nooit" antwoordde zij j nooit! Ik huiver al, als ik den naam j van de plaats hoor. Ik zal nooit terug-^, lcccren naar hot huis van baron Blair^j en evor.rniii wil ik zijn geld aanraken het mag alles overgaan op zijnf naaste bloedverwanten." (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 5