CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN ADVERTENTIE-PRIJS 6e JAARöWfS1 NÜMMËR fÖ06 COURANT AB ONNEMENTSPRIJS In Leiden en bniten Leiden waar agenten gevestigd .zijn Per kwartaal f 3J0 Per week .......f 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 7 Koninklijke Onderscheidingen. Als naar gewoonte werd ook nu weer ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin een groot aan- tal onderscheidingen verleend. Het loont de moeite om de lijsten der namen van hen die voor een der gelijke onderscheiding in aanmerking kwamen meer van nabij te zien. Op die manier toch leert men waar de ver dienstelijke Nederlanders te zoeken. Opvallend is al dadelijk dat verre- sveg de groote meerderheid van hen aan wie een ridderkruis werd ver leend gezocht moet worden in ambte lijke kringen. Daar vindt men bij tien tallen de mannen die niet alleen hun plicht hebben gedaan, maar die zich in zeer bijzonderen zin hebben onder scheiden. Het zijn leden v*n de rechterlijke macht, hooggeplaai» ambtenaren, of ficieren enz. En daarnaast zijn ook snkele predikanten, journalisten, on derwijzers enz. gedecoreerd. Het getal van hen die zich in het gewone maatschappelijke leven heb ben onderscheiden althans een on derscheiding ontvingen blijkt al zeer gering. Bij het Departement van Arbeid is het nog gelukt enkele personen die in het zakenleven een vooraanstaande plaats innemen, voor een onderschei ding in aanmerking te doen komen. Maar bij de overige Departementen is dat niet mogelijk gebleken, i Land- en tuinbouw b v. zijn zoo goed jals geheel genegeerd. 1 Tusschen de vele tientallen perso nen door het Departement van Binnen landsche Zaken en Landbouw voorge dragen, vindt men slechts twee namen |van hen die zich op landbouwgebied bewegen. Aan den tuinbouw is zelfs in i't geheel geen aandacht geschonken. 't Is ons natuurlijk niet bekend waar aan dit moet worden toegeschreven. Volgens ons besef zijn toch ook land en tuinbouw voor onze volkswelvaart van groote beteekenis. En naar het jons voorkomt vindt men ook op dit terrein tal van verdienstelijke man nen, die als dan toch onderscheidin gen worden verleend, daarop zeker evenveel aanspraak zouden kunnen maken dan de tallooze ambtenaren en oud-ambtenaren, hoe verdienstelijk die overigens ook mogen zijn of ge weest zijn. I Merkwaardig is ook, dat de gedeco .reerden in hoofdzaak in de meer zui delijke provinciën moeten worden ge zocht. Friezen en Groningers b.v. ko men op de lijsten zoo goed als niet voor. De zaak is niet vaA zooveel gewicht Al wordt uiteraard een Koninklijke onderscheiding door velen op hoogen prijs gesteld, 09k zonder een ridder lintje kan men tot de verdienstelijke burgers behooren en misschien ook wel omgekeerd. Maar geheel zonder beteekenis is de kwestie toch ook niet. Er spreekt uit deze dingen weinig waardeering en belangstelling voor het platteland in het algemeen sn voor land- en tuinbouw in 'tbijzonder. BUREAU: Hooigracht 35 - Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 Eu de gedachte wondt voet gegeven dat wil men meedoen en meetellen, men het platteland heelt te ontvluch ten en zich niet met land- en tuin bouw heeft af t$ geven. Het feit dat bij de jongste Kabinets formatie niet de vorming van 'n Land- bouw-departement in uitzicht werd gesteld beeft in sommige kringen ont stemming gewekt. Ten onrechte naar bet ons voorkomt De belangen van land- en tuinbouw kunnen worden behartigd ook zonder dat een afzonderlijk Departement ge vormd wordt. Maar dan moet ook worden verme den alles wat voet kan geven aan de gedachte dat zij die land- en tuinbouw belangen behartigen als een soort tweede-klasse burgers worden aange merkt. STADSNIEUWS. Verjaardag van H. M. de Koningin. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin wappert van daag van allo openbare gebouwen en van tal van part'culiere woningen d? Nederlandsche vlag met Oranjewim pel. Te twee uur hedenmiddag had het gebruikelijke kinderfeest plaats in de Stadsgehoorzaal. Voorafgegaan door de muziek trok ken de kinderen in verschillende groe pen door de stad, waarhij tal van vlag gen werden meegevoerd, die aan het geheel een feestelijken aanblik gaven. Vooral op dp Breestraat in de omge ving van de Stadszaal was een enorme belangstelling. 'Overigens was er op den dag weinig te beleven. Nog altijd heeft men het niet kunnen brengen dat alle kinderen van de feestelijkheden kunnen genie ten. Slechts eene klasse van de diver se scholen doet aan het kinderfeest me; de rest heeft het toekijken. Het vorige jaar werd door de Chris telijke Oranjevereeniging nog een zeer goed geslaagd kinderfeest georgani seerd, maar om ons niet bekende ra denen bepaalt deze Vereeniging zich thans tot een avondfeest in den tuin van „Zomerzorg" waar gelijk bekend, Ds. Beekenkamp als feestredenaar zal optreden. .,De Leidsehe Christelijke Oranjever verzond aan H. M. de Koningin ter ge legenheid van haar verjaardag heden het volgende telegram: „De Leidsehe Chrsitelijke Oranjever eeniging biedt Uwe Majesteit eerbie dig hare gelukwenschen en bidt dat God Uwe Majesteit nog lange jaren spare voor ons volk, opdat het onder Uwe Majesteits gezegende regeering toeneme in zin voor vrede en recht en het koninklijk voorbeeld der Christe lijke deugden navolge. J. VAN DER STEEN, wnd. yoorz. L. BOEKKOOI, Secr. Buurtvereen. „Eensgezindheid." Ook de Buurtvereeniging „Eensge zindheid" aan den Zijlsingel liet zich bij de feestviering van heden niet on betuigd. Waar voor een voorstelling in de openlucht geen toestemming werd ver kregen, had om half zes een door en kele honderden kinderen bijgewoonde voorstelling plaats in „Musis Sa crum", waarbij muziek en ververschin gen niet ontbraken en een hoogst fees telijke stemming heerschte. Vanavond zal in de straten van het betreffende woningblok een kinderoptocht worden gehouden met lampions* Wonlnghozen. Door het bestuur van de Federatie van te Leiden en Omstreken gevestig de Woningbouwverenigingen, geves tigd te Leiden, is aan den Gemeente raad een adres gericht, waarin gezegd wordt, „dat zij met de meeste belang stelling beeft kennis genomen van da met succes bekroonde pogingen, aan gewend door het Bestuur van de Ge meente s-Gravenhage om, gebruik ma kende van de verlaagde rentestan daard, een leening te sluiten op lan gen termijn tegen een rente van 5 pet. teneinde daardoor in staat te zijn de Rijksvoorschotten a 5 pet. af te lossen; dat door het aangaan van deze lee ning en het aflossen van de Rijksvoor schotten het mogelijk is geworden, dat de huren van het desbetreffend wo ningcomplex verlaagd zijn met fO.SO per week en per woning; dat het naar hare meening geen na der betoog behoeft, dat in verband met de verlaagde loon standaard, de huren van de hier ter stede door de woning- bouwvereenigingen gebouwde wonini- gen veel te boog zijn; dat het naar hare meening alleszins aanbeveling zou verdienen alles in 't werk te stellen om tot verlaging van huur te komen; dat zij van meening is, dat wanneer door uw College stappen worden ge daan in de richting zooals de Gemeen te 's-Gravenhage dat deed, ook voorde te Leiden gebouwde woningen verla ging van huur is te verkrijgen. Ter toelichting wordt het volgende opgemerkt: Het is ons niet mogelijk te beoordee- len in hoeverre de credietwaardiglieid onzer gemeente het mogelijk maakt dezelfde maatregelen te treffen als door de 'gemeente 'ö-Gravenhag3 ge troffen zijns Ons verzqek is gebaseerd op de ver onderstelling dat het ook voor Leiden mogelijk zal zijn een leening te slui ten op langen termijn»en tegen een veel lagere rente dan die der Rijks voorschotten. Bij een nader door ons ingesteld on derzoek in den Haag is ons gebleken, dat daar ten behoeve van twee wo- wingcomplexen een leening is geslo ten met denzelfden looptijd als die van de Rijksvoorschotten tot een bedrag van f 1.092.774 tegen een rente van 5 pet. En waar de Regeering er mede ac- coord gaat, dat de Rijks voorschotten worden afgelost is het financieel mo gelijk dat voor een complex de huren met f 0.80 en voor een ander complex met f0.35 per week zullen worden .ver laagd. Daarnaast is door de gemeente den Haag ten behoeve van de in moeilijk heid verkeerende particuliere bouw nijverheid voor welks Rijkshypothe ken de gemeente borg is, een obliga tielening gesloten met een looptijd van 40 jaar en een rente van 4* pet. voor een bedrag van 10 millioen gld. Nogmaals. We kunnen niet beoor- deelen of dit ook voor de gemeente Lei den mogelijk is. Zou dit mogelijk zijn, dan zou dat naar onze meening een perspectief openen voor den nieuw bouw ter vervanging van de ontelbare krotten in de oude stad. VoQr de ver vanging daarvan bestaat, onder de huidige omstandigheden, weinig voor uitzicht. In ieder geval achten zij het wel de moeite waard, dat alles moet worden gedaan om op deze wijze tot een aan merkelijke huurverlaging te geraken. Burgerltyke stand. Ondertrouwd: J. H. Droste, jm. 32 j. en H. W. d. Scheer, jd. 21 j; M. Hoog straaten, jm. 29 j. en J. M. Koops, jd. 25 j; G. IJspelder, jm. 24 j. en M. J Duijverman, jd. 22 j; H. J. Sloos, jm. 24 j. en J. F. v. Weeren, jd. 24 j; W. F. Mulder, jm. 21 j.en C. M.. Vernet, jd. 20 j; N. Kriek, jm. 27 j. en W. P. Oost veen, jd. 24 j; W. Teske, jm. 21 j. en A. Onderwater, jd. 20 j. Prof. dr. J. Ph. Vogel. Prof. dr. J. Ph.- Vogel, hoogleeraar te Leiden voor het Sanskrit en zijne letterkunde, heeft zich met een we tenschappelijk doel naar Indië bege ven. Zijne colleges zullen in 'de eerst volgende periode worden waargeno- mèn door dr. B. Faddegon van Am sterdam en door mej. dr. B. Lulius van Goor te Leiden. Begrafenis H. Nieuwen burg Zaterdagmorgen werd onder groote belangstelling op de begraafplaats „Rhijnhof" ter aarde besteld het stof felijk overschot van den heer H. Nieu- wenburg, in le\en ambtenaar bij den Raad van Arbeid alhier. Aan de groeve werd het woord ge voerd namens de Leidsehe afdeeiing der S.D.A.P. door den heer D. A. van Eek, die herdacht hetgeen de overle dene voor de socialistische beweging gedaan had. Liefde was de grondtoon van zijn karakter. Vervolgens voerde het woord de heer T. S. Goslinga, voorzitter van den Raad van Arbeid, die er op wees, dat de heer Nieuwenburg steeds 'n plicht: getrouw ambtenaar geweest was, daar bij een goed vriend voor zijn collega' Het stemt tot weemoed, dat hij de eerste ambtenaar van den Raad van Arbeid is, die ons door den dood ont valt. Moge deze plotselinge dood voor ons allen een roepstem zijn, dat we ons voorbereiden om God te ontmoe ten als wij door Hem opgeroepen wor den. Ten slotte sprak nog de heer Max. Verwey als vriend van den overleden waarna diens oudste broeder dankte voor de bewezen belangstelling. Gewone adverlentiên per regel 22lf* cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine adYertentiën bij vooruit be taling i ten boo gate 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Koninginnedag. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin hebben beden morgen op het plein van de infanterie- kazerne van het 4de Regt. Infanterie eenige plechtigheden plaats gevonden. Allereerst had uitreiking plaats van de door de onderofficieren scherpschut tersvereeniging „Generaal Snijders" georganiseerde schietwedstrijden. Vervolgens werd de cadet H. P. Wie- rikx, van de Kon. Mil. Academie te Breda beëedigd als luitenant bij het 4e Regt. Infanterie, waarna op het Schut tersveld parade werd gehouden. Aangevangen werd met uitreiken der reeds genoemde prijzen. Voor deze gelegenheid waren de staf en de manschappen van het geheele garnizen op het kazerneplein veree- nigd, in tegenwoordigheid van den Overste, Jhr. C. C. de Geer. Nadat het regiment was aangetre den, speelde de muziek (hoe jammer dat 't de traditioneele kapelmuziek niet was) het Wilhelmus, terwijl men de militaire groet bracht. Overste de Geer sprak daarna de manschappen toe naar aanleiding van den verjaardag van H. M. de Konin gin. Spreker wees in een gloedvolle speech op.het groote voorrecht, dat wij Nederlanders bezitten in een vorstin als Koningin' Wilhelmina, die ons al len een voorbeeld is van trouw, toewij ding en plichtsbetrachting. Wij zien haar in prettige omÉtandigheden bij ons, maar ook wanneer land en volk worden getroffen door rampen en te- genheden. Moge zij nog vele jaren aan het hoofd van onze regeering staan. Met een persoonlijk woord aan ieder winnaar, ging hierna Jhr. de Geer over tot het uitreiken der prijzen, die behalve uit eereblijken in den vorm van medailles enz. ook uit fraaie en nuttige voorwerpen bestonden. De uitslag volgt hier: Korps onderofficieren le prijs Staf 4de R. I .141 p. (max. 150 p:) Idem 2e prijs 3e Sch. Cie. 129 p. Korpskorporaals en soldaten lste prijs 2de Schoolcie. 212 p. (max 250; 2e prijs 3e Schoolcie. 193 p. Hoogste korpssohutter dpi. Nabbé, 2de Schoolcie. met 46 p. De dipl.en J. Bremond, C. Laterveer P. Valkesteijn, J. Greeve en O. Nabbé ontvingen ieder nog een zilvren draag medaille. Personeel© wedstrijd revolver max. 72 punten. Onderofficieren. lste prijs. Four. Tuitbof, Regt. Staf 71 p; 2e pr. S. M. I. den Hertogh, 2de Schoolsectie 71 p; 3de pr. Sergt. Ver- schragen le pr. 71 p; 4e pr. M. A. Mei- lof, Rftgt. Staf 70 p Korporaals en soldaten, le prijs dpi. varkevisser lste SchooJ- compagnie 70 p; 2e pr. dpi. Hermans id. 70 p; 3e pV. dpi. v. Leeuwen, idem 70 punten. Personeele wedstrijd geweer, max. 60 punten Onderofficieren. le pr. dpi. sergt. tit. v. Lommei 2e Schoolcompagnie 56 p. 3e pr. Sergt. Nieuwstraten 3e School comp. 56 p (St.serie resp. 29 en 27 p FEUILLETON. Het geheim van Colde Feil. 29* Ofschoon zij in hetzelfde huis woon den, spraken zij zelden met elkaar; en als z'j met elkaar spraken, was liet gewoonlijk in oneenigheid. Juist over dit dinertje, dat zoo noodlottig ein digde, hadden zij nog getwist. Zoowel de man als de vrouw had men in oogenblikken van groote opwinding en drift hooren zeggen, dat zij wilden, dat /.ij vrij waren. Er was een groot verschil in leeftijd tusschen hen. De gevangene was nauwelijks een en twin tig en haar man was bijna vijftig. Het huwelijk was nooit gelukkig geweest en er was geen twijfel aan of beiden beschouwden het als een zware last. Het schijnt, dat de overledene nooit jaloersch was de twi9ten tusschen man en vrouw kwamen meer voort uit onverdraagzaamheid en drift dan uit iets anders. Man en vrouw schij nen dikwijls uit te zijn gegaan en gas ten te hebben ontvangen. Colde Feil was een prettig huis om te bezoeken. Zij beschikten over zeer ruime midde len en het eenige beletsel voor hun geluk scheen het gebrek aan liefde voor eikaar te zijn. Er was een korte stilte in de over volle zaal; men wist heel goed, dat dit nog slechts het begin was de ope ning van het gïoote vergiftigingspro ces. HOOFDSTUK XVI. Schuldig of onschuldig? Te midden van een volmaakte stilte vervolgde Sir Purton Cairnes zijn toe spraak. „De zaak staat nu als volgt: Geen ongewone twist had er plaats tusschen man en vrouw gedurende de laat3te dagen van zijn leven. Zij kdibelden over bet dinertje en zeiden daarna niet veel tegen elkaar. Er is nergens een nieuw element in hun leven ts ontdekken, dat tot zulk een crisis lei den moest. De bijzonderheden van de zaak zijn in liet kort deze: Op Dins dag, den vier en twintigsten Mei, werd er op Colde Feil een dinertje gegeven. Daar waren tegenwoordig Sir John Hart en kapitein James, die als ge tuigen zijn opgeroepen, en verder Sir John Hart en kapitein Archie Dou glas. Alle vier de mannen waren war me en trouwe vrienden van den over ledene. Hij was dien avond zeer opge wekt en volmaakt gezond. Het diner verliep aangenaam; niemand bemerk- te iets bijzonders bij den gastheer of de gastvrouw. Na het diner ging men gezamenlijk naar de salon, waar de gastheer blijkbaar gewoonlijk de kof fie liet ronddienen. Uit den 'plattegrond van het huis blijkt, dat de salon aan den eenen kant uitkomt op een groote, breede oranje rie, waar de overleden baron gewoon lijk des avonds zat. Dezen avond ging hij daar als ge woonlijk heen; de nacht was warm en hij opende de breede glazen deuren, die naar den tuin leidden. Sir John Hart waarschuwde hem, dat de tocht te sterk was, maar hij lachte en zei. dat. het hem nooit hinderde. De drie heeren, baron Blair, Sir John Hart en kapitein James zaten alle drie dicht bij elkaar en praatten druk over onderwerpen, die hem in teresseerden. De bediende bracht, als altijd, het blaadje met de koffie bin nen. Barones Blair gedroeg zich als ge woonlijk; de bediende werd weggezon den en zij bracht de koffie zelf aan haar gasten. Het kan een belangrijk punt van overweging zijn, waarom de bediende werd weggezonden: of het de gewoonte van barones Blair was om met eigen hand de koffie rond te dienen. Dat is, ik herhaal het, een zeer gewichtige vraag. De volgende gebeurtenis in hetAdra-j ma is, dat barones Blair een kop kof fie brengt aan Sir John Hart. Kapitein James bedankte voor koffie en na en kele oogenblikken keerde barones Blair terug met een kop koffie voor haar man. Zij zette die op een klein tafeltje naast hem en daarna ik wensch uw aandacht in het bijzonder op dit feit te vestigen trok zij zich uit de kamer terug, en men zag haar niet weer vóór haar man stervende was. Er was een pauze van een kwar tier, waarin niets bijzonders voorviel Toen werden de gasten van den over leden baron opgeschrikt door een af schuwelijke kreet van zijn lippen een kreet van pijn en benauwdheid. De angstkreet herhaalde zidh en hij verkeerde in een hevigen kramp. Zijn vrienden droegen hem naar zijn kamer en gedurende al dezen tijdver- scheen mevrouw Blair niet. Zij zonden vlug om een dokter en gelukkig ont moette de knecht, die uitgezonden was om er een te zoeken, twee dok toren. die na een consult terug reden naar Athole, beiden van groote me dische bekwaamheden. Dr. Stewart v. Atbole en Dr. Yong van Ardrossan. Deze heeren verloren geen tijd en haastten zich om den ongelukkigen lijder bij te staan, dien zij aantroffen in doodsstrijd. „Al bet mogelijke werd voor hem gedaan en tot op dit oogenblik was mevrouw Blair hog niet op bet too- neei verschenen. De dokters zagen dadelijk, dat de ongelukkige baron zoo zwaar „leed, omdat hij vergiftigd was door arsenicum en zij zeidea dit ook. Het scheen, dat hij dit hoorde, want hij riep uit, dat de kop koffie hem had gedood. Iemand ging de kop halen, waaruit hij de koffie had gedronken en die nog steeds op de plaats stond, waar hij die had neergezet. Het kostte niet veel moeite daarin de sporen van ar senicum te ontdekken. Nu volgt naar het mij voorkomt, het gewichtigste punt van het geval Lucy Farnshaw, de kamenier, was haar meesteres gaan zoeken en vond haar, terwijl de drukte in vollen gang was, kalm gezeten in haar kamer. Om rechtvaardig te zijn moet ik toegaven, dat de kamer in een ander deel van het«huifi was. Mevrouw Blair kwam de kamer bin nen en de stervende man, zich met groote moeite oprichtend, weet met zijn vinger naar haar. „Jij hebt het gedaan!" riep hij uit. Jij hebt mij altijd gehaatl Ik sterf hier als een rat in een val en jij hebt bet gedaan 1" QV.orit v«&oltVI-

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1