RECLAME-AANBIEDINGEN Dag-Agenda. Zondag 39 Aags. Jeruël, Middelstegr. t. Samenk. Spr. v. d. Horst. Zondag 30 Augs. 'sav. halfzeven „Jeruël" le Groenesteeg 16. Openbare Samenk. Spr. Zendeling N. E. Bruman, (afscheid) Zangkoor. Haandag 31 Aug. 'sav. acht uur. fuin „Zomerzorg" Chr. Oranje Ver. Spr. Ds. G. H. Beekenkamp,, Muziek en Zang. Haandag 31 Augs. 'sav .7.30 uur Ned. Herv. Kerk, Ds. K. Schilder voor de Chr. Oranje Ver. te Rijnsburg. Dinsdag 1 Sept. 'sav. acht uur „Je ruël" le Groenesteeg 16 Bijbelbespr. Woensdag 9 Sept. 's av. acht uur. Hoogl. Kerk: „Het Locale Com. van de Unie „Een school m. d. Bijbel." Spr. Ds. F. J. Jansen Schoonhoven, Herv. Pred. te Oegstgeest, en Ds. H. J. Kouwenhoven, Geref. Pred. Leiden. De Geneeskundige Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door Dr. Varekamp, tel. 1916. De avpnd- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 31 Aug. tot en met Zondag 6 Sept. a.s. Waargenomen door de apotheek v. den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, tele foon 552. cdmmando van de reserve-kapitein 'A'. Kluyver. Tegen het oogenblik van aan komst verschenen mede op het station eenïge autoriteiten o.m. de Commis saris der Koningin in Noord-Holland jnr. dr. A. Roèll en de burgemeester de heer C. Maarschalk. Om 10.47 uur reed de trein uit Amsterdam, waaraan een Koninklijk salonrijtuig was gehaakt, het perron binnen. Nadat de Koninklijke Familie door den burgemeester was welkom gehee- ten, werd naar den uitgang gewandeld waar de rijtuigen gereed stonden om naar het stadhuis te rijden op de Groote Markt. Nauwelijks had Hhre Majesteit zich buiten het station vertoond, of een hartelijk gejuich steeg op uit de me nigte achter de politie-afzetting. De Stoet zette zich daarop in be weging in de richting van de Groote (Markt, onder de hoera's der saamge- btroomde menigte. .Voor de aankomst ten stadhuize had de Koninklijke Familie nog een grootsche huldebetuiging v. de Haar- lemsche vereenigingen in ontvangst te nemen. Aan de kruising v. den Kruis weg en de Parklaan hadden een veer tigtal vereenigingen, ieder vertegen woordigd door een viertal leden, zich met hunne banieren opgesteld. Op de Groote Markt aangekomen, klonk het Wilhelmus van de Politie- (Muziekvereeniging. Onder herhaaldelijk gejuich kwam de Stoet aan het Stadhuis aan, waar de (Koninklijke Familie in de hal door den burgemeester en het Dagelijksch (Bestuur der gemeente werd ontvangen In de oude Raadszaal werden de raadsleden voorgesteld, waarna de bur gemeester de heer C. Maarschalk, Ha re Majesteit toesprak. Inmiddels hadden zich de kinderen van de Haarlemsche 'scholen op de Groote Markt voor het Stadhuis ver zameld tot het brengen van een auba de. Nauwelijks was dan ook de Konin klijke Famiiie met gevolg naar buiten [getreden en had onder het daarvoor opgeslagen baldakijn plaats genomen, of onder leiding van den heer Jan de (Nobel en begeleid door de muziek .van de Véreeniging Harmonie-CreS- cendo klonk uit 4003 kinderkelen plech tig 't Wilhelmus van Nassouwe. Hierna volgde het défilé der kinde ren langs de Konink'ijko Familie. Vooral de Prinses wferd door de kinde ren toegejuicht. Deze liet zich niet on betuigd in het beantwoorden van die Jhulde-betuigingen. De rijtuigen waren weer voorgeko men om de Kon. Familie te brengen naar de woning van den Commissaris der Koningin, waar de lynch werd gebruikt, na afloop waarvan de Groo te Kerk werd bezocht waar een feest- concert gegeven werd. Toen de Koninklijke Gasten hun plaatsen ljadden ingenomen werd doorbeet orgel het Wilhelmus ingezet idat door alle aanwezigen staande werd Sneegezongen. Daarna werd een keurig programma ten gehoore gebracht, waarbij als solisten optraden mejuffr. IMia Peltenburg en de heer Georgee Robert. Telkens gaf Hare Majesteit het sein tot een warm applaus. Na afloop van het concert werden Ide rijtuigen bestegen voor den grooten rijtoer door de versierde stad. Onder rveg werd herhaaldelijk stil gestaan tot het in ontvangst nem n van een bloemenhulde. De eigenaardigheid daarvan was, dat de aangeboden bloemen moesten gekweekt zijn in eigen tuin. Omstreeks vier uur werd het station bereikt. Wederom was hier aus-.rezig de eerewacht van den Vrijw. Land storm. Nadat van den Commissaris der Koninginnen den Burgemeester af- NIEUWE LEIDSCHE RECLAME, Geschramd ay>n het prikkeldraad? Doe er direct v/at Akkers Kloosterbalsem op, die zui vert en geneest snel zonder litteekens. Heb dus steeds een pot in huis, wants Kloosterbalsem - heelt &lle wonden scheid was genomen, vertrok het Ko ninklijk Gezin per salonrijtuig. .Mét het vertrek vaii de Koninklijke Gasten was de feestvreugde in de stad niet teneinde, 's Avonds was er een mi litaire taptoe op de Groote Markt, ge volgd door een feestavond in het Bron gebouw. De avond werd besloten met vuur werk en feestconcerten. DE GROTIUSHERDENKING TE DELFT. Nadat in den loop van den morgen namens het Nationaal Comité tot her denking van de verschijning voor drie honderd jaar van Grotius' hoofdwerk De jure belli ac pacis, door den heer H. Ch. G. J. van der Mandere, secre taris van het Comité, een krans was gelegd op het voetstuk van het stand beeld van Hugo de Groot op de Markt te Delft, vond gistermiddag in 'tkoor der Nieuwe Kerk de Nationale Grotius herdenking plaats. Tegenwoordig was H. M. de Konin gin-Moeder met gevolg. H. M. de Koningin was vertegen woordigd door Haren Opperkamerheer Graaf van Lyaden van Sandenburg. Aanwezig waren verder verschillen de Ministers, leden der Regeering, vreemde gezanten, en een groot aan tal vertegenwoordigers van internati onale instituten en organisaties op pa cifistisch gebie'd. Na inleidend orgelspel door den or ganist der Kerk, den heer J. H. Storm en nadat H. M. de Koningin-Moeder met gevolg was binnengetreden en den voor Haar bestemden zetel ha'd ingenomen, zong het koor der afdee- ling Delft van de „Maatschappij tot bevordering van de Toonkunst" onder leiding van den beer Henk van d|n Berg het Wilhelmus van Nassaue en het eerste en tweede deel van Psalm 24 van J. Pzn. Sweelinck. Vervolgens werd de openingsrede uitgesproken door Prof. Mr. W. F. Treub, als Voorzitter van het Uitvoe rend Comité. -Rede Mr. Trqpb. Nadat spr. de aanwezige en verte genwoordigde personen en comité's had welkom geheeten, en dank had gebracht aan den' kerkeraad der Ned. HerV. Gem. te Delft, die dit kerkge bouw beschikbaar wilde stellen, wees hij er op, dat de herdenking slechts betreft één zijde van bet le-ven en wer ken van Hugo de Groot. Zijn romanti sche levensloop laten wij onaange roerd. Het is bier ook niet de plaats om zelfs maar een korte bloemlezing te geven uit Grotius' Vele en velerlei ge schriften. Hier denken wij in de eerste plaats, zoo niet uitsluitend, aan den schrij ver van het onvergankelijke- werk „De Jure Belli ac Pacis." Wat Grotius daarin aan tijdgenoot en nageslacht heeft gegeven, is niet uit zijn brein gekomen gelijk Minerva uit het hoofd van Jupiter. Hij beeft ook op het terrein, dat hij in dat werk betreedt, vele voorgangers gehad en zoowel uit den Bijbel als uit de ge schriften der klassieken geput. Doch telkens wordt men getroffen door de diepte en de breedte zijner be schouwingen. Men voeft voortdurend, dat daar een man aan het woord is, die onmiskenbaar een kind is van z'n tijd en zijn land, maar die tegelijk is van alle tijden en alle landen. Het uitgangspunt van Grotius is, dat er niet een tweeërlei recht is voor per sonen en vorsten óf staten, maar dat hetgeen recht en billijk is tusschen individueele personen ook de verhou ding der publiekrechtelijke corporaties moet beheerschen. Scherpzinnig en bij uitstek kundig jurist nu. als Grotius is behandelt hij in zijn werk over het volkenrecht zeer uitvoerig die gedeelten van het pri vaatrecht welke zoowel in oorlog al9 in vrede tot leidraad kunnen strekken voor de rechtsverhoudingen tusschen de volken. De afleiding van hetgeen tusschen volken en staten als wet moet gelden, uit hetgeen het recht voorschrijft aan particuliere personen, loopt als een roode draad door het geheele -werk. Reeds bij de aanwijzing van de eenï ge reden, die volken kunnen doen gel den voor een geoorloofde oorlogsver klaring, beheersoht idit uitgangspunt het gansche betoog. Een particulier persoon heeft geen recht een ander aan te vallen en desnoods te doodenv tenzij het geschiedt uit lijfsbehoud. Welnu, voor vorsten en staten geldt, volgens Grotius, geen andere rechts norm. Drie eeuwen hebben er moeten ver- loopen alvorens het denkbeeld eener internationale rechtbank, waaraan do staten zich zouden onderwerpen. ook COURANT VAN ZATERDAG wanneer het gaat om geschillen, wel ke zij terecht of ten onrechte als van vitalen aard beschouwen, binnen den kring der practisclie mogelijkheden zou komen. En wij weten thans maar al te goed, dat zelfs nu nog dat denkbeeld, in het rijk der vrome wenschen zou zijn ge bleven, indien Europa niet had bloot gestaan aan denwereldbrand, welke een groot deel van zijn welvaart en van zijn ideëele goederen verwoestte en die, bij herhaling, hetgeen over bleef, finaal dreigt te gronde te rich ten. Wij kunnen de nagedachtenis van Grotius, zoo eindigde spr., niet beter eeren dan door ieder naar de mate on zer krachten er toe bij te dragen, dat dit thans grijpbaar geworden ideaal zoo spoedig mogelijk worde verwezen lijkt. Moge dit weldra zijn bereiktl Hiermede verklaar ik deze nationale Grotiusberdenking voor geopend. Na deze rede hechtte Graaf van Lyn den van Sandenburg namens H. M. de Koningin een krans aan bet graf monument van de Groot. Z Exc. Dr. J. Schokking, Minister van Justitie, sprak namens de Regee ring een herdenkingswoord uit. Rede Dr. Schokking. De Minister wees er op, dat met uit zondering van den Bijbel en op een af stand daarna Bunyan's Christenreize, „Het Recht van Oorlog en Vrede" van Hugo de Groot tot de zeer weinige boe ken behoort, die van den aanvang ar telkens worden herdrukt en vertaald. Spr. releveerde hoe Grotius de ge dachte bestreed alsof de souvereiniteit beteekenen zou, dat de eene staat naar willekeur met den anderen bandelen mocht. Wel had Grotius zijn voorloopers, maar zoo opzettelijk stelselmatig en nadrukkelijk als de practisclie toepas sing van zijn ideeën in: „Het recht voor Oorlog en Vrede" werd uitge werkt, was het nog niet geschied. Ook zonder eenigszins gering te ach ten, wat sedert op volkenrechtelijk ge bied is gedaan, moet het worden uit gesproken, dat er beschaming wordt gevoeld bij de gedachte, dat bet reeds 300 jaar geleden is, dat Grotius zijn boek schreef. Ook thans wordt naar dat zelfde boek gegrepen om de groote ge'dachte, die als een lichtend spoor de donkerheid van de geweldsoefening verbreekt. Wat mij betreft zoo ging mr. Schokking voort ik zie de herden king van De Groot bij voorkeur in dit licht. Moge het blijken, dat gemeenschap pelijk met alle kracht naar de verwe zenlijking van de door Grotius voor het eerst in ^laren vorm uitgesproken gedachte worde gezocht. Spr. eindigde zijn betoog met er op te wijzen, dat we hier samen zijn in liet kerkkoor, waar de Vader des Va derlands met zijn roemrijk geslacht begraven ligt en waar ook Grotius z'n laatste rustplaats heeft gevonden. Op deze gewijde plaats klinkt een roepstem langs de zuilen op, om het recht en den vrede lief te hebben, zoo- als die beide in God den Almachtige hun oorsprong en einde hebben. Moge deze roepstem onder de volken weerklank vinden. Daartoe iets ook door onze herdenking te hebben bijge dragen zal voor de Vereeniging V. e. V. zeker de beste voldoening zijn, daar het tevens de beste hulde is, die aan de nagedachtenis van Grotius kan ge bracht worden. Rede Grieksche gezant. Als woordvoerder van de Grieksche Regeering en mede van de Grieksche Vereeniging van den Volkenbond trad vervolgens op Z. Exc. de heer G. Kap- smabelis, gezant van Griekenland bij" het Nederlandsche Hof, die in de Fran- sche taal sprak. Spr. schetste de Groot als een inter nationale figuuv, aangezien zijn wer ken vertaald zijn, niet alleen in alle Europeesche talen, maar ook jn het Arabisch, het Maleisch en het Chl- neesch. Grotius, man van groot verstand, ge paard aan- veelzijdige kennis, uitne mend rechtsgeleerde en Nederlandsch geschiedschrijver, stichter van het in ternationaal recht, de gelijke zoo niet de meerdere, van alle groote geesten van zijn tijd, fijn diplomaat, dichter vol inspiratie, diep analyticus van de Grieksche klassieke beschaving heeft .de hoogere taalwetenschap verrijkt met critische uitgaven van verschei dene Grieksche schrijvers. Griekenland, van welks Acropolis de beschaving is uitgegaan, zou, zoo vervolgde spreker zijn rede, tekort ge komen zijn aan zijn hoogsten plicht, indien zijn stem zich niet had doen hooren bij deze plechtige herdenking Na deze rede declameerde mevr. Alida TartaudKlein, de Rey v. Jong- frouwen uit Bato en Aan mijnheer Huygh de Groot van P. C. Hooft. Daarna sprak Mr. H. C. Dresselhuys, voorzitter van de Centrale Organisatie voor een Duurzamen Vrede een herden kingsrede uit. Rede Mr. Dresselhuys. Spr. herinnerde aan de vroegere be devaarten naar Grotius' graf, hij de Vredesconferentie in 1899 cn het Vre 29 AUGUSTUS 1925 descongres van 1913, en aan de toen afgelegde verklaringen. Er is echter alle reden voor ons, die over enkele weken als in'ademlooze spanning zullen gadeslaan, of in de zalen van den volkenbond kan worden verstevigd wat verleden jaar in heer lijke geestdrift werd ontworpen, op nieuw te spreken over zijn werk. Om drie redenen. In de eerste plaats omdat wij andere menschen zijn. Dit maal zijn het in de eerste plaats Ne derlanders, die de schepping van hun landgenoot willen huldigen. Ziedaar, een buide in zichzeive: bet volk tot de gedachten van Grotius op geklommen, of Grotius voor de groote menigte toegankelijk geworden. En dit verschijnsel vertoont zich" ook bij andere natiën. In onzen tijd beeft veel van de Groot's betoog geen bewijs meer van noode, omdat mede door hem de deu ren reeds zijn opengegaan. Voor ons beeft de Groot's boek zeer groote, maar toch1 grootendeels slechts historische waarde, ten aanzien van het oorlogsrecht. Maar voor de schepping van het recht van den vrede is het helaas vol komen actueel. Hier moet haast alles nog komen, en het lijkt ons, of de Groot in dezen tijd nog spréékt te mid den der Geneefsche vergadering voor arbitrage en internationale beveiliging en tegen overhaaste ontwapening. Blijft de vraag: heeft de wereld nu eindelijk de Groot verstaan? Tot onze roeping behoort het de ideeën van de Groot te maken tot be zit van het volk en daarmede het nieuwe recht een fundament te geven in het volksgeweten. De derde reden, waarom spr. zeide. dat Volkenbond en Vrede recht had tot. een nieuwen openlijken gang naar dit Mekka van het volkenrecht is omdat wij in andere tijden leven dan in 1923 en geheel nieuwe en ongedachte le venskansen zijn geboren voor den blij- venden vrede door bet recht. De groote oorlog beetf overtuigend aangetoond, dat men den" oorlog niet meer kan besturen noch wat zijn gang noch wat zijn omvang betreft. De oorlog past niet meer in het ar senaal van moderne politiek of diplo matie. Daarom is zijn uitroeiing evenals die van elk ander wereldgevaar, getreden in de sfeer der practische politiek, en het nu begonnen werk van Genève kan niet meer als louter idealisme worden gezien, maar behoort reeds tot het domein van den nuchteren en practischen reaalpoliticus. Niet slechts spreekt thans Grotius' stem tot ons: wij kunnen nu ons ook tot hem richten en zeggen, „uwe vic torie is komende" en wij volgelingen van uwe leeringen, geïnspireerd door uwe gedachten, beloven u te zullen volharden, in den goéden strijd voor het wezenlijk Jus Gentium, het recht van en voor alle volken der aarde.k Na de rede van mr. Dresselhuijs werd door het zangkoor nog gezongen „Bundeslied" van W. A. Mozart en „Morgengebed" een gedicht van Hugo de Groot, getoonzet door G. S. v. Krie ken G.Hzn. Na afloop dezer plechtigheid bood het Gemeentebestuur van Delft allen genoodigden een thee aan in de zalen van den Stadsdoelen ter plaatse. De burgemeester van Delft, mr. G. van Baren sprak hier een kort hartelijk welkomstwoord. Duitsche invoerrechten. Naar de Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Duitschland te Frank fort a. Main meldt, zullen de nieuve invoertarieven voor industrieel© pro ducten waarschijnlijk na 1 October van kracht worden. Die termijn zal voor landbouwarti- kelen daarentegen waarschijnlijk reeds omstreeks 1 September ingaan. Vermoedelijk zullen voorts de mees te thans nog bestaande „Invoerverbo den" tegelijk met bet invoeren der nieuwe invoerrechten opgeheven wor den. De vesting Holland. Naar het Nederl. correspondentie-bu reau in Den Haag verneemt, heeft lui tenant-generaal C van Tuinen, com mandant van de vesting Holland, het voornemen aan de Koningin met in-, gang van 1 Januari a.s. ontslag uit den militairen dienst te vragen. De Indische faciliteit te Utrecht. De colleges aan de Indische faculteit te Utrecht zullen met het begin van den nieuwen cursus aldaar eind Sep tember of begin October een aanvang nemen. De namen der hoogleeraren en lec toren van de faculteit, zullen binnen kort worden bekend gemaakt. De Glindhorst te Achterveld. Men verzoekt ons opname van het volgende: De Stichting heeft aangename maan den doorleefd, doordat eerst Ds. H^gen en daarna Ds. Sikkel van Amsterdam er vier weken verblijf hielden om des Zondags te preeken en in de week met de menschen, die hier zoo afgezon derd wonen, om te gaan. Die twee Dienaren des Woords zijn er getuigen yan geweest, _hoe alles Radio-Programma. Wat er vanavond te hooren is. 5.20 (Berlijn, 505 M.) Concert. 5.20 (Zürich, 515 M.) Concert. 5.20 (Brussel, 265 M.) Concert. 5.30 NSF. (Hilversum, 1050 M.). Concert onder leiding van Fr. Lupgens. 6.(Rome, 425 M.) Concert. 6.20 .(Frankfort, 4/0 M.) Lezingen, enz. 6.35 FL Parijs (Eiffeltoren, 2650 M.) Causerie, daarna concert. 7.20 (Londen en Daventry.) Tijdsein van Big Ben, weerbericht, nieuwstijdingen. 7.20 (München, 485 M.) Concert of lezing. 7.20 (Berlijn, 505 M.). .Verschillende le zingen of concert. 7.30 K'LF. Politiebericht, weerbericht. 7.45 Alle Engelsche stations. Muziek of lezingen. 8.20 (Londen en Daventry). Concert. 8.20 (Stuttgart, 445 M.) Concert. 8.35 (Brussel, 265 M.). Concert, onder broken door nieuws. j_\ |_j 8.50 (Berlijn, 505 M.) Concert. Concert. 8.50 (plm.) (Madrid, 392 M.) Concert. 8.50. (Hamburg, 395 M.) Muziek. 8.50. (Münster, 410 M.) poneert of le zing. 8.50 (of 8.35) (Zürich, 515 M.) Concert of voordracht. 8.50 (Frankfort a. d. Main, 470 M.) Concert of voordracht. 9.05 ?,Parijs (S.F.R.), 1750 M., Concert. 9.20 (Hamburg, 395 M.) Concert. 9.20 Bremen, 330 M.) Concert. 9.20 Hannover, 296 M.) Concert. 9.20 (Rome, 425 M.) Concert. .10.20 (Londen en Daventry). Tijdsein van Greenwich, weerbericht, nieuwstijdin gen. RECLAME. •Ct-e/x IWoi Prima wil Dameshemd 96 Manshemd 99 Effen Heerensekken 26 Prima Fanfasies<^kken 39 weer opbloeit. Wat zijn daar degelijke pleegouders. Wat een aangename ver houding is er. Wat een flinke leiding. Het is een lust er eens heen te gaan en te zi#n. Alles leeft op. Waren -nu alle finanoieele zorgen ook maar voorbij! Maai*., de-mannen, die deze zaak aangepakt hebben. Wis ten, dat de bezwaren en moeilijkhe den legio zouden zijn. En.het gaat goed. De giften en col lecten blijven loopen. Wanneer dit maar volhoudt. Er zijn nog vele cir culaires verzonden, waarop nog geen antwoord kwam. Laat Geref. Neder land deze stichting vasthouden. Het gironummer van Ds. Hagen is 35595 BUITENLAND. HET VEILIGHEIDSPACT. Da a.s. juristenconferentie. De conferentie der juridische advi seurs van Duitsche, Belgische, Fran sche en Engelsche departementen van buitenlandsche zaken zullen Maandag te Londen beginnen Doel der bijeenkomst is de Duitsche rijksregeering in de gelegenheid te stellen, zich op de hoogte te stellen van de inzichten der geallieerden over de juridische en technische kanten van het veiligheidsvraagstuk. DE ECONOMISCHE TOESTAND IN DUITSCHLAND. Een compromis in de bouwvakken. In de Duitsche bouwvakken is een overeenkomst tot stand gekomen, wel ke voorziet in loonsverhoogingen van een tot 5 pfennig per uur voor vakar beiders en van twee tot vier pfennig per uur voor hulparbeiders. Deze Ipo- nen gelden van 31 Augustus tot 30 No vember. Om organisatorisch-technische rede nen moet er rekening mee gehouden worden, dat het werk niet voor Dins dag a.s. zal worden hervat. Het socialisten-congres te Marseille. Het socialistisch congres heeft met algemeene stemmen de motie van Ot4o Bauer (Oostenrijk) aangenomen, waar- In de communistische interntaionale veroordeeld wordt, die de nationali®- tische opstanden in Azië en Afrika aanmoedigt. Verder wordt de socialistische partij opgeroepen om te strijden tegen elko politiek, die vijandig staat tegenover de unie van sovjet-republieken en ge- eischt wordt dat de politieke en eco nomische betrekkingen met de sovje's. zullen worden heiwat. Ten slotte spoort de motie de soc 1 listen aan te strijden voor het zelfbe schikkingsrecht der onderdrukte vol ken in Azië en Afrika en voor do cyi heffing yan alle terrorisme.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2