CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. Belangrijkste nieuws in dit Humoer.' 6e JAARGANG 2ATER9DAG 29 AUGUSTUS 1925 NUMIVfER 1604 COURANT AB ONNEMENTSPRIJS In Leiden en bniten Leiden waar agenten gevestigd zijn ?er kwartaal i 2.50 ?er week 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 BUREAU: Hooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advert en tiëa per regel 227» cent Ingezonden Mededeeiingen, dobbel Hlhi Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, i lijks geplaatst ad 40 cent. EERSTE BLAD. TroHel en zwaard. Naar aanleiding van wat wij de vo rige week over het door den heer ter Spill geteekende portret van de A.R partij schreven, vraagt ons een belang stellend lezer, of het, daar het portret toch wel eenige gelijkenis vertoont, verstandig is om zooals wij deden, in een volgend artikel over andere par tijen uit te wijden en of het niet beter zou zijn de hand in eigen boezem te steken en biddend te strijden tegen de rotte plekken in onze partij. Gaarne willen wij trachten op deze vraag een antwoord te geven. En dan beginnen we met op te mer ken, dat hier ten onrechte een tegen stelling gemaakt wordt. De vraag is hier niet óf het een, óf het ander, maar: het eene z oowe 1 als het andere. Wij hebben als Antirevolutionaire partij een tweeledige taak. Wij hebben te strijden niet alleen naar buiten, maar ook naar binnen; onze taak is te bouwen en te bewaren, maar ook om de vijanden die den in vloed van ohze beginselen trachten te breken, te bestrijden; we hebben de troffel te hanteeren zoogoed als het zwaard. Op de fout en de misvattingen van andere partijen mogen en moeten wij de aandacht vestigen. Wij hebben ons volk te waarschu wen, met ernst te waarschuwen tegen de gevaren die zoowel van liberalisti sche als van socialistische zijd© drei gen. Het ware karakter van de verschil lende partijen die op onS volksleven in vloed trachten uit te oefenen, moet in het licht worden gesteld. En we mogen daarbij niet eenzijdig te werk gaan. Want al is het waar, dat door Ie communistische en socialistische groepen de revolutionaire beginselen het scherpst op den voorgrond worden gesteld en meer consequent beleefd, niet uit het oog mag worden verloren dat het liberalisme, dat met name op maatschappelijk gebied nog steeds grooten invloed uitoefent, leeft uit de zelfde revolutionaire beginselen. Aan beide zijden wordt het rondweg erkend dat men met de goddelijke or dinantiën niet wenscht te rekenen, dat men zich voor het Woord Gods niet' wenscht te buigen, omdat men God niet erkent als den Oppersten Souve- rein, die over alle schepsel regeert. Hierin zijn alle revolutionaire partij en eenstemmig, dat zij zoeken de „vrij making" van den mensch, die als God moet zijn en die zelf zal hebben uit te maken wat goed is en kwaad, recht en onrecht. Tegen die verderfelijke beginselen moet voortdurend worden gewaar schuwd. En de partijen die deze begin selen propageeren en tot toepassing trachten te brengen moeten bestreden worden altijd weer. Die strijd mag niet verslappen, en zal niet verslappen tenzij we ontrouw worden aan onze roeping om op te ko men voor de eere yan onzen Koning en mee te werken tot de verheerlij king van den Naam des Heeren. Maar we zouden al zeer ver blijv?n beneden onze roeping indien we daar in opgingen en verzuimden om de hand in eigen boezem te steken; in dien we de fouten in ons eigen part'j- leven gingen goedpraten en vergoelij ken en door maar steeds: vrede, vrede en geen gevaar te roepen, de innerlijke kracht van de Antirevolutionaire par tij gingen ondermijnen. Want als die innerlijke kracht ge broken wordt, dan is het met onzen invloed naar buiten tevens gedaan. Als we het met de beginselen op een accoordje gaan gooien en voor de ge brokenheid die er ook in ons partijle ven is de oogen sluiten, dan zal dat onherroepelijk leiden tot den onder gang van de Antirevolutionaire partij. Vandaar dan ook dat we begonnen zijn, de vorige week, met te zeggen dat we niet alleen aandacht moeten schen den aan den vriend die feilen toont, jmaar dat we ook ons voordeel moeten 'doen met de vaak minder vriendelijke 'en minder juiste opmerkingen, door onze tegenstanders gemaakt. Zelfonderzoek, zelfcrüiek; blijft, at *üd weer noodife En met nadruk hebben wij er op gewezen, dat in het algemeen kan wor den toegegeven, dat de zucht naar we reldgelijkvormigheid ook onder ons toeneemt, dat er met een beroep op do eischen van de moderne cultuur een vrijheid in den levenswandel wordt opgeëischt, die met Gods Woord niet bestaanbaar is, en dat sommigen zich een vrijheid gaan veroorloven, die ons Antirevolutionaire volk pijn doet. Al willen wij geen'oogenblik betoog sluiten voor de soms beschamende liefde voor onze Antirevolutionaire be ginselen die meermalen openbaar wordt, wij mogen toch ook de gevaren van dezen tijd, die ook het Christelijk volksdeel bedreigen, niet onderschat ten. En wel ernstig mag bij ons èn per soonlijk èn in ons partijleven het bid dend begeeren zijn: beproef mij enken mijne gedachten en zie of bij mij een schadelijke weg zij, en leid mij op den eeuwigen weg. Vragen we dan tenslotte of wij niet beter doen het zwaard op te steken om alleen den troffel te hanteeren, dan is ons antwoord:'neen, het zwaard zoo wel als de troffel behoort tot onze An tirevolutionaire uitrusting. KONINKLIJKE ONDERSCHEI DINGEN. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin werden weer een groot aantal onderscheidingen ver leend. Bij Kon. besluit werden o.m. be noemd: Tot commandeur in de orde vunden Nederlandschen Leeuw: Jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beeren- brouck, oud-Minister van Binnenland sche Zaken en Landbouw, oud-Voor zitter van den Raad van Ministers; Tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau: Dr. P. J. Blok, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden; Tot grootofficier in de orde van Oran je-Nassau: Mr. J. B. Kan, secretaris-generaal in algemeen en dienst, secretaris-gene raal van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, te 's-Gravenhage; Tot ridder in de orde van den Ne derlandschen Leeuw: Jhr. mr. L. H. J. M. van Asoh van Wijck, lid van den Centralen Raad van Beroep te Utrecht; Hr. J. B. W. baron van Hugenpoth tot den Beerenclaauw, deken der orde van advocaten te 's-Hertogenbosch; D. W. Stibbe, deken der orde van advocaten te Amsterdam; L. W. Bakhuizen van den Brink", se cretaris van de algemeene synode van de Nederlandsche Hervormde keVk, te 's-Gravenhage; B. A. de Wit, vicaris-generaal van het aartsbisdom Utrecht, kanunnik, deken en pastoor te Utrecht; Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, voorzitter van de afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen, te Haarlem; E. René van Ouwenaller, algemeen secrtearis van het hoofdbestuur yan het Nederlandsch Genootschap tot ze delijke verbetering van gevangenen, te Hilversum; Mr. J. B. Bomans, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, Haarlem; A. Colijn, lid van van de Tweede Ka mer der StatenGeneraal, te Nieuwer- Amstel; Mr. P. J. Oud, lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, te VGra- venhage; J. R. H. van Schaik, lid van de Twee de Kamer der Staten-Generaal, 's-Gra- venhage; H. van AnIdel, lid van Gedep. Staten van Utrecht, te de Bilt; J. C. Ligtvoet, administrateur bij 't Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen; Dr. G. Jelgersma, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden; Dr. C. v. Gelderen, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam; P. Wielinga, hoofdinspecteur van 't lager onderwijs te Utrecht; Tot officier in de orde van Oranje- Nassau:: Dr. D. Eilerts de Haan, predikant bij de Nederlandsche Herv. Kerk te Heilo, voorzitter van den raad van be heer voor de predikantstractementen en van het provinciaal kerkbestuur v. „Noordholland^. J. J. Henny, oud-lid van de Provin ciale Staten van Zuidholland, te Was senaar; R. J. M. M. A. graaf de Geloes, bur gemeester der gemeente Eysden; Mr. S. H. Vening Meinesz, griffier der Provinciale Staten ,van Nooidhol- land, te Haarled!; S. H. Bloembergen, administrateur ter provinciale griffie van Zuidholland te 's-Gravenhage; N. J. Beversen, rector van het open baar gymnasium te Leiden; W. A. Leembruggen, te 's-Graven- hage, hoofd der firma Clos en Leem bruggen, te Leiden; Tot ridder in de orde van Oranje- Nassau: Ds. P. J. van Melle, predikant bij do Nederlandsche Hervormde kerk teNij- kerk; Ds. P. A. Klap, predikant bij de Ne derlandsche Herv. Kerk te Amsterdam Dr. W. A. van Es, predikant bij de Gereform. Kerk te Leeuwarden; S. Sijtsma, burgemeester der gem. Oostdongeradeel, te Metslawier; H. M. Tromp, burgemeester der ge meente Wijmbritseradeel, te Sneek; H. Dooijeweerd, secretaris der Staats commissie in zake maatregelen ter be strijding van het zedelijk en maatsch. gevaar, hetwelk aan bioscoopvoorstel lingen verbonden is, te 's-Gravenhage; Dr. G. Keizer, leeraar aan het Chris telijk lyceum te Arnhem, wonende te Rheden; G. W. van Apeldoorn, oud-hoofdvan een bijzondere lagere school te Am sterdam; Th. G. L. Andreae, oud-hoofd eener bijzondere school te Maastricht; C. G. Wiegand, oud-hoofd eener bij zondere lagere school'te Amsterdam; J. B. Blankenberg, bestuurslid der Vereeniging voor Gereformeerd lager onderwijs te Amsterdam; H. J. Bulten, secretaris der Gewes telijke Landstormcommissie „Voïlen- hove" te Blokzijl; A. C. R. Dreesmann, oprichter en firmant der firma Vroom en Drees mann, te Bussum; STADSNIEUWS. DE STORMRAMP. Bij den Penningmeester van Het Stormramp-Comité zijn weder Üe vol gende gitten ingekomen: W. G. T. f 7.50, N. N. f2.50, dames N. N. f2.50, H. G. f25, Plantsoen be woner f10. Giften worden nog gaarne ingewacht bij den Penningmeester, den beer F. Muys van de Moer, Plantsoen 40, Gi ronummer 57471. Door ons werd nog ontvangen van iemand die bij de gehouden collecte niet bezocht werd fl. Koninklijke onderscheidingen. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin werd de eere medaille in brons verbonden aan de orde van Oranje-Nassau verleend aan 1. Ankema, pakhuisknecht bij de firma F. H. de Keuning, alhier; A. Horree, winkelknecht bij de firma F. van Dorp, alhier; J. D. Brauckmann, J. Prins, G. van den Nieuwendijk, J. van Os, J. Wakka, wonende alhier, allen zilversmeden bij de N. V. Zilverfabriek „Voorschoten" te Voorschoten; in zilver aan J. van Leeuwen, bor stelmaker bij de firma G. Mizee alhier (bij bevordering); H. M. van Veen, meesterknecht 9ü de firma D. D. Noordman alhier. Zusterhuizen. Het sedert eenige maanden opgehe ven Höpital Wallon aan het Rapen burg alhier zal worden ingericht als Zusterhuis voor de Verpleegsters van het Acdaemisch Ziekenhuis. De zusters van het Diaconessenhuis zullen eerstdaags eveneens de beschik king krijgen over een dergelijke in richting welke dan gevestigd zou wor den in het naast het Diaconessenhuis gelegen perceel, dat na de verandering van het Hoofdgebouw zal vrijkomen. Christelijk Onderwijs. Op Woensdag 9 September a.s. zal vanwege het Locaal Comité van de Unie „Een School met den Bijbel" in de Hooglandsche Kerk een dank- en bedestond worden gehouden voor het Christelijk onderwijs. Als sprekers hopen dan op té treden Ds. T. J. Jansen Schoonhoven, Ned -Herv. predikant te Oegstgeest en Ds. H. J. Kouwenhoven, Geref predikant alhier. Leidsche Chr. Ocanjevereeniging. Het onderwerp van- Ds. Beekenkamp's herdenkingsrede op a.s. Maandag zal zijn: „Oranjes Liefdadigheid". Onze Wieermacht. Namens het Christelijk Militair Ver hand wordt door „Pro Rege" telken jare op één dag een vlaggetje verkocht ten bate van de Christelijke actie in de weermacht. Ook dit jaar zal hier ter 9tede deze vlaggetjesverkoop plaats vinden en wel op Maandag 31 Augustus a.s. De opbrengst komt voor de helft ten goe de aan het Militair Tehuis aan den Morschweg alhier, terwijl de andere helft wordt verdeeld onder verschil lende militairs vereenigingen die voor de Christelijke actie in de weermacht samenwerken. Gaarne vestigen wij de aandacht van onze lezers op dezen arbeid en wekken wij allen op het nuttige en nood.ige werk dat hier beoogd wordt te steu nen, door a.s. Maandag een vlaggetje te koopen. De Leidsche Winkelstand. Reeds na twee jaren met succes za ken te hebben gedaan heeit de heer H. v. Vliet zijn' drogisterij Heeren straat No. 10 aanzienlijk moeten en kunnen uitbreiden. Door den aankoop van een naastge legen pand kreeg de heer v. Vliet de beschikking over een mooie ruimte, even groot als die van den reeds be- staanden winkel, welke twee gedeelten nu tot één zijn samengevoegd. Het nieuwe gedeelte werd in denzelfden stijl gehouden en past heel goed bij het andere. Van de meerdere gelegen heid voor uitstalling en berging werd een doelmatig gebruik gemaakt o.m. door het bijplaatsen van eenige glazen vitrines, zoodat than9 de zaak ook wat de ruimte betreft, aan alle eischen vol doet. Het pand H a af 1 e m ml ers tr. 196, voorheen een gesloten huis, waar in de boekbinderij van den heer van Veen was gevestigd, is thans onjgj- bouwd tot een ruim, doelmatig inge richt winkelpand waarin de heer t. Kanbier een goed geoutilleerde zaak heeft gevestigd in emaille waren, huishoudelijke artikelen en vooral vul en petroleumkachels met platen en ander toebehooren, kinderwagens enz. Doordat den ondernemer een groote expositieruimte ten dienste stond was het mogelijk, een zeer uitgebreide sor teering van de reeds genoemde artike len te exposeeren. waaraan nog moet worden toegevoegd een keurige collec tie lampekappen in de modernste cre aties. Wij kunnen den heer Kanbier feli- citeeren met de opening van deze zaak die door stand en inrichting alleszins geschikt is om het koopend publiek, dat iets zoektj op het gebied van ver warming en verlichting, te ontvangen, De winkel werd gebouwd onder lei ding van den heer Nijk, door de metse laars v. Royen en Zirkzee, geschilderd door den heer v. Weizen en van een electrische installatie voorzien door den heer Stigter. De Christelijke Vrouwenbond zal a.s. Donderdagmiddag te half 3 in „Phebe" weer vergaderen. In het Predikbeurtenblad wordt medegedeeld, dat indien Heeren kerk voogden van de Waalsche gemeente het gebruik van het kerkgebouw we der toestaan. Ds. Goedhard hoopt voor te gaan op Zondag 6 Sept. 's avonds 7 uur, waarbij weer een jeugddienst zal worden gehouden. De commissie heeft besloten, den leeftijdsgrens van min stens 14 jaar streng te handhaven. Bij Kon. Besl. van 21 Augustus 1 tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Ap- pingedam W. A. de Vreese, alhier. Gistermiddag is op de Oude Vest, voor de lompensorteerderij van G. een handwagen aangereden door een slee perswagen van den brandstoffenhan delaar B. De bestuurder, H. J. B.. meende nog wel te kunnen passeeren, echter ten onrechte naar het bleek, zoodat de handwagen het loodje moest leggen en ernstig beschadigd werd. E. trapte naar een hond die hem wilde bijten, welke zelfverdediging 'm een pak slaag bezorgde van den eigenaar, v. d. Oe. ...Van de .kat of van dan kater... De Koninklijke onderscheidingen. Het bezoek der Koningin aan Haar lem. Het port voor bniteniandsche brief kaarten verlaagd tot 10 oent. Do Drotlnsherdenklng te Deltt Buitenland. De juridischo conferentie over het veiligheidsvraagstuk zal az. Maandag. beginnen. Het oonfllct ln de Dultsohe bouwvak^ ken ls met een compromis geëindigd. Te Parijs hébben botsingen plaats gehad tnsschen de politie en de com munisten. Aangehouden zijn een drietal ver- oordeelden, H. v. d St. L. Z. en! B. H.j die nog eenige geldboeten Hadden té' voldoen. - Ten nadeele van Mej. v. ,W., faj Uit een kast van Kaar woning een- bedrag van f85,ontvreemd. In verband hiermede is voorloopig, aangehouden de 22-jarige 'A\ R'. IJ. S. heeft zonder toestemming! ongeveer 1700 andijvieplanten meege nomen uit den tuin van den groenten-: Itweeker J. ,W. Hij is aangeklaagd wegens diefstal., Op het terrein van de veemarkt; is gisteren een zwartbont jon® varken: (schram) onbeheerd achtergebleven. Bij!den bouw van de nieuwe R.-R., Kerk aan de Heerensingel, heeft gis-, terenmiddag een ernstig ongeval] plaats gehad dat droevige gevolgen] had kunnen hebben. Een drietal timmerlieden,A'. S. en Alb. W. beiden hier wonende, en C., M. BI. uit Rotterdam, bevonden zich) op het dak staande op een uit drtoj ladder samengestelden ladder. Plotseling begaven Ket de twee ba-, venste gedeelten met het gevolg dat: de drie mannen naar beoeden vielen.) lGelukkig werd Kun val onderweg^ reeds eeniger mate gebroken door dej pannen en even onder.de dakgoot ge heel gestuit door het eerste plankier van den steiger waarop zij: terecht kwamen. WO. en Bi.' werden ter observatie, overgebracht naar het Acad. Zieken! huis. De eerste had, vermoedelijk aan. een uitstekenden spijker, het rechter been verwond, terwijl de andere een niet ernstige hoofdwond had bekomen/ S. kwam er aif met een schaafwond? aan het rechterbeen. BINNENLAND. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN HAARLEM. Door de Koninklijke Familie is gis-, t^ren een bezoek aan Haarlem geW Jbracht. Van dit bezoek is door dej 'Haarlemmers een feestdag gemaakt,! Koninginnedag bij uitnemendheid. Al- lerwege hing de driekleur uit en in de Kruisstraat was een groote J eereP poort opgericht. Reeds's morgens half negen1 werd 't feest, dat onder leiding stond vaa' luid met koraalmuziek van den torenf der St.-Bavokerk, door de muziekver» eenigèng „Harmoni^Cresoemdo". Nauwelijks was (Jet lhatste toon van) het „Wien Neerlandsch Bloed'' wegci gestorven of de Beiaardier van dei |St. Bavokerk, de heer H. j5M. Hotff-; tneester, liet de tonen van he* mooie carillon over de s tad weergalmen. 'tWerd toen al drukker in de stad en toen om half tien het Politie-mn-?' ziekkorps onder leiding van den heet? R. van 'tHoff met de uitvoering yan het concert op de Groote Markt be-1 gon, was het al vol bij den weg- Tegen kwart voor elf had ach bij het station een groote menigte opge steld. Het Stationsplein was voor een (groot deel afgezet door de politie, daai^ bij geassisteerd door de groep Haar-' lem van de Nederlandsche Padvinders vereeniging. Op het perron had iich opgesteld) een eerewacht der leden van de com-1 pagnie Haarlem van het Landatorn** corps „Kennemerland" van den Bijzcpi;! -jderea „iVityWilliaeQj

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1