COURANT VAN VRIJDAG De assistent Staal kreeg 21 April op de onderneming Soekaranda éen slag met een stuk hout van een Chi- neeschen koelie. De man, die daarna van den assistent een pak slaag kreeg werd opgeknapt met weken krakal. De assistent Hess is 9 Mei op de onderneming Batang Kwiss door twee Chineesche koelies met tjangkolstelen aang'evallen en aan zijn linkerarm ge kwetst. Een tandil schoot te hulp en de koelies werden veroordeeld tot 6 en 3 weken krakal. Op 20 iMei wilde een Javaansche koelie den assistent .Van Nunen o.p Goenoeng met een parang het hoofd kloven. De assistent Pamela wist den slag af te wenden, waarop de koelie vluchtte. De aanslagen bepalen zich echter niet tot Sumatra's Oostkust. Zoo werd gemeld dat de hoofdstationschef te Kertapati, J. F. Kahisima, toen hij fcich' na afloop van den dienst naar huis begaf, zoodanig op het hoofd ge slagen werd, dat. vervoer per boot naar [Java .voor zijn behandeling noodig bleek. v Eere-raad voor doktoren. Zooals onlangs gemeld werd, is een voorstel in bewerking betreffende de instelling van een eere-raad voor dok toren. Het „Bat. Nbl." vernam dien aangaande nog, dat deze zoo stelt men zich' voor zal bestaan uit drie medici en twee juristen. De raad zal hoofdzakelijk te behandelen krijgen ethische vergrijpen, waaronder geval len, welke justitiëel' niet kunnen wor den vervolgd: De voorzitter van den raad zal door de regeering aan te wijzen zijn, op advies van de medische vereenigingen. Het is niet noodzakelijk, dat voor deze functie wordt gekozen de hoofdinspec teur, hoofd van den dienst der volks gezondheid. De eere-raad wordt derhalve geheel uitgeschakeld uit de officieële bemoeia nis met genoemden diensttak. Het voetstel is thans nog voor nader advies naar den legercommandant ge zonden, in verband met het feit, dat, wanneer hij zou worden ingesteld, ook de militair-geneeskundigen, zooals de officieren van gezondheid, zich bij voor komende gelegenheden voor dezen bur gerlijken raad zullen hebben te ver antwoorden. De poenale sanctie. In de „Planter", het orgaan der assistenten in D;eli, werd, naar aan leiding van de zachte straftoepassing geschreven: Indien men de poenale sanctie wenscht te handhaven, dient men ze tot haar volle recht te doen komen en haar niet op een paskwillerige ma nier, welke als middel véél erger is dan de kwaal, toe te passen. Die vol komen logische, en onder de omstan digheden meest verkieslijke consequen tie behooren de regeering en haar be trokken ambtenaren ten volle te aan vaarden* iWat nu geschiedt, is bijna laf; in theorie, op papier, de poenale sanc tie handhaven, in de praktijk haar weinig minder dan saboteeren. LWaar- van de assistenten, naar herhaaldelijk blijkt uit den nasleep der gevallen van <eigen (rechter spelen, waartoe ze nu bijna genoodzaakt en althans als ge volg van |h£et slappe officieele straf stelsel geprovoceerd worden, de dupsl zijn. Dat hinken op twee gedacht^", schept den hoé langer hoe meer tot ontbinding leidende onzekerheid, wel ke voortdurend slachtoffers eischt in de rijen der assistenten èn der koe lies. Jawel, ook in de rijen der koe lies, die de weelde van een gedegënë- reerde poenale sanctie niet kunnen ver dragen, al driester worden en.aan slagen plegen welke hen aan den galg brengen of diep de gevangenis in doen dwalen. En daarom; entweder oderSchaf' de poenale sanctie af, of Kandhaat AUGUSTUS T925. ze, maar dan ook ten volle door toe passing van een strafstelsel, dat in derdaad dien naam verdient, ergo pre ventief werkt en een bescherming vormt voor de assistenten en voor de koelies, wat die laatsten betreft: opgevat in den zin van „bescherming tegen zichzelven". En leg dan desnoods een schepje op het tarief der klapzaken-boetes. In. en nitvoer. Over de eerste 5 maanden van dit jaar brachten de in- en uitvoerrechten enz. in Ned.-Indië f37.372.217 op te gen f 44.280.686 in het overeenkomstig tijdvak van 1924 en f37.864.578 als 5/12 der raming. Het statistiekrecht bracht in de maand Mei j.l. f399.575 op, terwijl 1/12 der raming £312.500 bedroeg. UIT DE OMGEVING. RIJNSBURG. De collecte voor den stormramp bracht alhier f iooo op, welk bedrag zal worden overgemaakt aan het Nationaal Comité. BODEGRAVEN. De export van kaas van hier naar Duitschland is de vorige week geweldig geweest. Ongeveer 6o wagons vol r::V;n naar onze Oostelijke buren verzonden. Als men nu weet, da: elke wagon ge middeld 4500 K.G. kaas inhoudt, dan leert een kleine vermenigvuldiging dat dit 270.000 K.G. was. Neemt men nu, aan, dat hiervoor dan de boeren door elkaar 60 cent per pond be taald is, dan komt hien tot een inkoops- waarch van plm. f 324.C00, een geweldige, sc-m, wanneer men goed in het oog houdt, dat deze waarde aan kaas, alleen uit Bo degraven in één week naar Duitschland werd gestuurd. BOSKOOP. Omtrent onderstaande verloren vóor- Y. trpen zijn aan het politiebureau inlich tingen te bekomen: een heerenrijwiel, een zilveren horloge en een zilveren man chetknoop. Zondag 30 Augustus, v.m. .9.30 en nam'. 6 uur, hoopt voor de confessioneele vereeniging in het gebouw „Salvatori" op te treden, de heer .W. G. de Jonge. Aan de firma Voordauw te Zwam- merdam is opgedragen den bouw van 20 arbeiderswoningen voor de R.K. wo- ningbouwvereeniging „St. Joseph" voor de som van f 52.750. 7\an den heer ,W. y. Klaveren, is door de afd. Rozen-commissie éen cer tificaat van verdienste uitgereikt voor een nieuwe roos port van Jessie. In de algemeene politieverordening dezer gemeente is een bepaling ppgeno- men, waarin voortaan strafbaar gesteld wordt het rooiden, of zich bevinden met een brandende sigaar, sigaret of pijp in autobussen. Voorts voor het verontreinigen door spuwen, enz. in genoemde vervoermidde len. Maandagavond, gaf de zangvereen. „Zang zij onze leus" een zanguitvoering in de tuin van den heer J. H. v. Straaten v. Nes, die, gezien het prachtige weder, uitstekend is geslaagd. Het saamgestrooim.de publiek langs de Achterkade heeft kostelijk genoten, het geen het daverend applaus na elk nummer •bewees. Aan de firma' Van .Gunst en Co1, te Lisse is opgedragen den bouw van 20 arbeiderswoningen voor de wojiingveree- niging „Onze woning" alhier, voor de som van f 54.990. HAARLEMMERMEER. Geboren: Catharina Geetruida, d. v. G. A'. Roubos en A. Bokhorst; Klaas, z. v. H. Wilner en A. Kool; Catharina Ma ria, d. v. J. Milatz en 0. M. Korst j ens; Ant je, d. v. L. Tanis en M. Kemp; Aal tje, d). v. H. Zuetenhorst en M. D. T. Kooij; Wilhelmus Everardus, z. v. W. E. Henning en A. E. Filius; Antonia Maria, d. v. R. A. P. Süter en H. Lijs; Adrjana Maria, <d. v. J. de Berg en J. KorteBerendina, d. v. G. Doppenberg en A. de Moor; Nelis, z v. P. Kinkel en G. Boef Getrouwd: Jakob Nijdam, 26 l en Cornelia Catharina Geertruida Legel, 29 jaar. TWEEDE BLAD/ Wat de bladen zeggen. r Crisisweften. Er is weer een voorstel door de re geering ingediend tot afschaffing van enkele crisiswetten, en het zaJ niét lang duren of het heeje stel behoort tot de geschiedenis. De wetten, van welke de intrekking thans voorgesteld wordt, werden ook niet meer toegepast en waren geheel buiten .werking ge steld. Niemand, zegt de N. P.r. Gr. Cr t. die er een traan om zal laten. Men wil er zelfs liefst niet meer over praten. Zij waren allicht alle, misschien ook niet alle, noodig, toen de oorlogstoe stand er toe noopte, en 'tis ook wel aan te nemen, Idat de werking goed is geweest, d.wjz. dat het erger zou zijn gegaan wanneer de wetten er niet .wa ren gekomen. Hoe eer wij ze konden missen hoe beter echter en daarom trent bestond onder ons volk nu eens weinig verschil van meening. 1 Men behoorde echter niet te verge ten, dat de sociaal-democraten die crisis-wetgeving en hetgeen zij aan in stellingen bracht in teerst beschouw den als de vervulling van hun ideaal. Alles van boven af geregeld, alles, tot de voorziening van voedsel en klee ding toe, uit de ééne band. De soc.- dem. vochten voor het stotstandkdmen van allerlei maatregelen omdat zij dachten, dat de oorlog in Idit opzicht [voor hen een fortuintje was en dat [hun 9taat in aantocht scheen. Wij herinneren ons nog levendig 'de (trotsche uitspraken: wat de arbeiders rZich bier hebben veroverd, laten ze. 'zich' niet weer ontnemen. Och arme de „arbeiders" waren al even blij als al de andere menschen, toen de crisisinstelilngen konden .ver dwijnen. Rn bij' de eerste opruiming wilden enkele socialisten nog wel protestee ren, maar zij vonden geen weerklank. Zij begrepen, dat verzet niet batep kon Bovendien kwam er ook gelegenheid jtot nieuwe bluf. Want de revolutie won in enkele landen en 1de vrienden kre gen de macht. Zij begonnen aanstonds te studeeren en beproefden de socialisatie. De mislukking daarvan was nog,veel grooter. Wij behoeven er niets meer van fo zeggen. Alleen het gebluf is gebleven. De groote mond der revolutie zal wel eens gestopt worden. Maar blijkbaar niet door de ervaring. BINNENLAND. Op de kleintjes letten. 'Aan het verslag van de Algemeene Rekenkamer over 1924 is het volgende ontleend: In antwoord op een vraag van het Tweede Kamerlid, den heer Scheurer, deeldo 'de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen indertijd mede, dat ce regeering zich niet had laten vertegenwoordigen bij de crema tie op „Westerveld" van het stoffelijk overschot van Louis Couperus, doch de chef van de afdeeling Kunsten en Wetenschappen van zijn departement, een persoonlijke uitnoodiging tot bij woning van die crematie had aangeno men. Naar de Kamer meende volgde reeds hieruit dat de kosten van de reis naar „Westerveld" en terug niet als reisuitgaaf konden worden aange merkt. noch daargelaten, dat zij ver band hielden met een onwettige han deling, en de vereffening ook om die reden niet zou kunnen plaats hebben. De minister deelde mede, dat hij er geen bezwaar tegen bad gemaakt, dat de kosten ten laste van hoofdstuk 5 A der Staatsbegrooting werden genomen, omdat de reis, al droeg deze geen offi- FEUILLETON. Het geheim van Colde Feil. 27) Het was wreed onrecht, ö&t zulk een beschuldiging ooit tegen je werd in gebracht; maar ik moet zeggen, dat het geheel de schuld van den armen An gus was. Hoe kwam hij er toe die vree- selijke Woorden tegen je te zeggen?" „Ik weet het niet; het was zeker om dat hij het geloofde. Het kan geen ge heim voor u zijn, dat wij een ongeluk kig leven leidden." Er wordt op de deur geklopt en de stem van de opzichteres zeide: „De tijd is verstreken, mijnheer." Kapitein Douglas stond op. „De te rechtzitting heeft plaats op den zesen twintigsten" zei hij. „Hester, je wilt mij niet aannemen als je man, als je geliefde en vriendschap is een armza lig sprrogaat voor wat ik je had willen geven. Ik zal tegenwoordig zijn bij de zitting ik zal zoo dicht bij je zijn als mogelijk is en je zult weten, dat er één hart is, dat vervuld is van war me liefde en sympathie voor je: zeg, Idat het je zal troosten." ,.Dat zal het zeker" antwoordde zij, „u bont een nobel man, kapitein Dou glas." 'NIEUWE* LEfDSCHE cieel karakter, was geschied in het be lang van den dienst van Kunsten en Wetenschappen. De Kamer handhaaf de evenwel haar standpunt en het be zwaar tegen de vereffening. De ontvan gen gelden werden daarop in 'sRijks kas teruggestort. Chr. Gerei. Jongelingsvereenigingen. Op het referaat van dr. Wisse volg de nog een korte gedachtenwisseling. In de avondvergadering trad voor een volle kerk op ds. G. Salomons, die een rede hield over: Een baken in zee voor onze rijpere jeugd. Spr. wees in den aanvang van zijn betoog er op, dat „de eeuw van het kind" ons gegeven heelt een geslacht, dat opgroeit in bandeloosheid. Er zijn oogen opengegaan. De eeuw van het kind hebben wij al gehad. Nu krijgen wij de eeuw van de rijpere jeugd. Die zijn wij teveel uit het oog verloren. En die zal toch de naaste toekomst heb ben. Die rijpere jeugd vraagt dan ook al onze aandacht en toepassing. Als tekst tot aanwijzing en begren zing van zijn rede kiest spr. Genesis 34:1 het eerste deel. „En Dina ging uit, om de dochteren des lands te be zien. "Dit woord is als een schip op het strand een baken in zee. Achter- eeenvolgens sprak spr. nu over het ka rakter, de afdwaling en het behoud der rijpere jeugd. Na de beëindiging der rede sprak Ds. Berkhoff een kort slotwoord, waar in hij Ds. Salomons dank zegde. Ds. Berkhoff ging hier op voor in gebed, waarna het samenzijn gesloten werf, na het staande zingen van Ps. 72:: 11 De herdenking van Grotlos. Hedenochtend om half elf uur heeft Graaf van Lynden van Sanden- burg, opperkamerheer van de Koningin, een krans gehecht aan het standbeeld van Hugo de Groot te Delft. De gemeentesteun voor het verwoeste gebied. Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land hebben besloten geen steun te verleenen aan raadsbesluiten om aan de geteisterde streken steun te ver leenen uit de gemeentekas. Posterijen en Telegrafie. Op het verzoek van de Kamer van Koophandel voor Tilburg en omstre ken om hun, die een zeer druk gebruik maken van den interloralen telefoon dienst een zekere reductie toe te staan antwoordde de Postadministratie, dat de mogelijkheid van het verleenen van rabat voor groot-gebruikers van de diensten van bet Staatsbedrijf P.TT, bij het Hoofdbestuur der P. en .T. in studie is. Uit onze Indiën. Een inlandsche Landbonwhooge- school? Volgens het „Soerabajaasch Handels blad is den beer A. A. L. Rutgers, di recteur van bet Departement v. Land bouw, Nijverheid en Handel opgedra gen met het Departement van Kolo niën de stichting van een inlandsche landbouwhoogeschool te bespreken. Aanslagen op assistenten. De "Planter"-' bevat nog eenige gé vallen van aanslagen op assistenten, die in de afgeloopen maanden van 'dit jaar hebben .plaats - gehad. Op Goenoeng Monaco werd 29 Jan. de assistent Soetmulder ernstig be dreigd dooi' ©en met een kapmes ge- wapenden Javaan. Hij werd met be hulp van een collega ontwapend, na dat verschillende klappen van weiers- kanten waren gevallen. Een koelie van Batoe Rata wist op 20 April door simuleering mishandeld te zrjn een groep koelies tegen dein assistent Leurs op te zetten, waardoor een relletje ontstond, .waarvoor de koe,- lies met 20 toit 24 dagen krakal wer den gestraft. Hij hield haar hand in de zijne en drukte die. „Hoe de zitting 'móge eindigen" zei hij „ik zal je opzoeken, als het voorbij is en, mijn lieveling, ik zal mijn vraag herhalen" Lang nadat hij haar had verlaten, bleef zij zitten schreien denkende aan alles wat er gebeurd was. Het was alleen een groote verrassing voor haar; een man, die haar nooit bijzonder sympathiek was geweest en dje haar nooit eenig helang Had inge boezemd was gekomen en had zijn lief de aan haar voeten gelegd. Zij zou hem nooit kunnen liefhebben en zij zei bij zichzelf, dat zij misschien nog maar kort zou leven. Toch kon zij niet hel pen, dat zij zich wat opgewekter ge voelde en een klein beetje minder on gelukkig. Dit bewees althans, dat de h'eele wereld niet tegen haar was; zij Had tenminste één vriend. Nog slechts enkele uren en haar lot zou worden beslist. Zij had nog tijd over om te bidden. Zouden Haar gebeden worden ver hoord? HOOFDSTUK XV. De terechtzitting. De dag brak aan waarop Hester Blaii haar vonnis zou hooren. Een prachtige Junimorgen, vol blijden zonneschijn, bloemengeuren en vogelgezang. Zij zag in den geest, hoe de zon nu straalde boven Colde Feil, hoe al de vogels er zongen en de groene boomen bun bla derrijke takken uitspreidden in het gouden zonlicht. Het was daar nu een feestdag der natuur, maar haar oogon zouden het oude huis waarschijnlijk nooit weer zien De afstand was niet groot tussclien Athole, waar zij gevangen had gezeten en Ardrossan, waar de terechtzitting zou plaats hebben. Haar gedachten gingen niet verder dan deze reis en de daarop volgende zitting; wat daarna kwam was niets dan duisternis voor haar. Zij durfde er niet aan denken. Dudley Ross had onafgebroken voor haar gewerkt. Hij had dagenlang aan haar zaak besteed en er zelfs nachten voor opgeofferd. Hij haki een uitvoe rige en welsprekende verdediging in elkaar gezet. Zelfs had hij een vast ge loof in haar onschuld, maar toch vrees de hij voor den afloop. Alle schijn was tegen haar, in haar voordeel was zoo goed als niets in te brengen. Hij had slechts een zwakke hoop en na zijn herhaalde gesprekken met haar, pro beerde hij telkens opnieuw een draad in handen te krijgen, die haar vrijuit zou doen gaan doch steeds tevergeefs. Sir Alan Fletcher had met veel moeite verlof kunnep krijgen om haar op te zoeken. Zij hadden op alle manieren getracht om het mysterie op te lossen, maar hoe meer zij er over spraken, hoe geheimzinniger en duisterder het werd. Sir Alan had alles gedaan wat hij kon om Mr. Ross bij te staan, maar geen van beiden kon iets vinden, dat den moord ophelderde. „Het schijnt mij toe" zei Sir Alan, „dat het 'n misdaad is zonder een aan wijsbare reden Alleen echter in toome- looze drift is zoo iets denkbaar. Een man doodt soms een ander uit haat, jalouzie of uit wraak; ook^wel, wan neer hij denkt dat deze hem in den weg staat, of wanneer hij hoopt voor zich zelf iets te winnen hij den dood van een ander. In dit geval is er niets van dit alles te ontdekken.' „De twee ergste complicaties in dit geval zijn voor mij deze" zei de advo caat mismoedig. „Het welbekende feit, dat baron en barones Blair zoo onge lukkig met elkaar waren en de be schuldiging, die haar man tegen haar inbracht. Dat zijn twee belangrijke fei ten, die de jury van groot gewicht zal achten." ,Ja, dat vrees ik ook" zei Sir Alan somber. Hij was een vriendelijke man, die altijd verdriet had over het gebrek aan sympathie tusschen de twee, voor wie hij genegenheid en achting gevoelde. Overleden: Johannes van Grootveld, 20 mnd. z. v. K. van Grootveld en J. M>. Spaargaren; Willem Jan van Laar, 11 mnd. z. v. J. van Laar en Wt H. Koren- - winder; Arie Albertus van den Broeck, 53 j. geh. met A. E. Paans GEMENGD NIEUWS. Kostbaar vrachtje. Del meest waardevolle vracht, welke poit door een vliegtuig werd -vervoerd, be- reikie gisteren Croydon, toen daar uit Berlijn een Duitsch vliegtüig neer daalde, met aan boord 9.600.000 p« st. aan Duitschè obligaties, verpakt in 20 groote zakken. Deze obligaties zijn een deel van de garantie, doofc Duitschland aangebeden voor de lee- ning, onder hei Dawes-plan tot stand! gekomen. Zij zullen in de Bank van Engeland worden ondergebracht. Op het vliegveld van Croydon waren speciale voorzorgsmaatregelen getroF fen. D_en volgenden ochtend zoudein zij worden gequiteerd in tegenwoor digheid van twee ambtenaren van dé Duitsche schuldcommissie, welke de reis van Berlijn naar Londen mee maakten. De Duitsche machine, welke dezen last heeft vervoerd, is een nieuwe ge heel van staal gebouwde, driemotorige Junker-eendekker. Dit type heeft men in Engeland nimmer tevoren gezien en het werd met groote belangstel ling geinspecteerd. Den volgenden dag keerde hel vlieg tuig naar Berlijn terug voor het lialen van een nieuwe zending obl ga.ies. Goed afgeloopen. Op het station Laqu^ille is de sneltrein Pa rijsMont-Doré op een wissel ont spoord. Gelukkig reed de trein heel zacht» Alleen de locomotief sprong uit de rails. Er is bij deze ontsporing de zoo- veelste op het net ParijsOrleans dan ook niemand gekwetst, doch de stoffelijke schade is aanzienlijk. Vermiste vliegtuigen. De van LenChars naar Bircham Newton bestemde vliegtuigen J. 7419 en J. 7564 worden elk met vijf man aan boord vermist! Den schepen is draad loos verzocht scherp uil te zien naar. de vermiste machines. Door den bliksem gedood. Een telegram uit Genua meldt, dat acht personen, die van een bedevaart naar het heiligdom van Pella Guardia terugkeerden, door een onweer wer den verrast en in een hut vluchtten. De bliksem sloeg in de hut in, doodde een vader, zijn kind, zijn schoonmoeder en een jong meisje, dat zich in hun gezelschap bevond. Zijn vrouw en zijn schoonbroeder werden gewond. Nabij Genua werd een beer, die op het land werkte, eveneens door den bliksem gedood. Stormen in Toscane. In •de provincie Toscane, vooral in het gebied tusschen Florence en Livorno, hebben bliksem en hagelslag veel schade aangericht. Te Roccastrada zijn verschillende huizen ingestort en tal van personen* gewond. Te Montepescaii is schade aan het spoorwegstation toegebracht. Voorts is de spoorlijn op verschillende punten •beschadigd en zijn telefoon en tele graaflijnen gestoord. Toeristen in gevaar. Uit Pela wordt gemeld, dat 8 leden van de Julische Alpenclub en 2 gidsen ten gevolge van een aardverschuiving, bij Pinguenlo in een ravijn zijn gevallen. De gidsen waren op slag dood, doch j de 8 toeristen bevinden zich waar schijnlijk nog in leven, daar wordt geantwoord op de toeroepen, en de teekens van de hulpcolonne, die on der leiding van het bestuur der Tou ring club het reddingswerk onafgebro ken voortzet. Men hoopt, dat de ver ongelukten vandaag verlost zullen zijn. Hij was één van de beste vrienden van baron Blair geweest en hij had warme sympathie gevoeld voor barones Blair. In zijn hart was hij overtuigd van haar onschuld; haar man was vergiftigd, dat was waar, maar niet door haal hand. Toen hij dien avond vóór de terecht zitting afscheid nam van Dudley Ross, waren hun beider harten bezwaard. „Zeg mij" zei sir Alan „wat denkt u hoe zal het voor haar eindigen?" „Slecht vrees ik" zei Dudley Ross „slecht en het is treurig genoeg Ik ge loof zeker, dat zij volkomen onschuldig is en dat gelooft u ook; maar wij zijn dan ook de eenigen. Als wij eens kon den lezen in de harten der menscheD, dan zouden wij daar het oordeel lezen: j „Schuldig." Doch ik zal mijn best doen Moge God mijn woorden zegenen." „En ik bid. dat Hij u een zóó groote welsprekendheid mag geven, dat gij haar leven zult kunnen redden!" zei Sir Alan, en zoo scheidden zij met een warmen handdruk. Het stadje Ardrossan was dien dag het middelpunt van een enorme men- schenmassa. De belangstelling en nieuwsgierigheid voor het groote v giftigingsproces had haar toppunt_De- reikt. Wor.li cri j IJ.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 5