CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 6e JAARGANG WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1925 NUMMER 1601 AB ONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2,50 Per week 0.19 franco per post per kwartaal I 2.90 éi uuioisr üssM dii fWEE Bloden. EERSTE BLAD. V Aan wie de leiding? Er heeft in. de metaalindustrie een ernstig conflict gedreigd, dat niet al leen voor dit bedrijf, maar ook voor heel ons bedrijfsleven zeer ernstige ge volgen had kunnen hebben. De oorzaak kan, na alles wat daar over geschreven werd, als bekend wor den verondersteld. Het ging, althans in tweede instan tie, om de vraag, of, indien in een be paald bedrijf door de bevoegde auto riteiten overwerkvergunningen worden verleend» de werknemers de bevoegd heid hebben dit overwerk te weigeren. De vakorganisaties stelden zich op bet standpunt dat een beslissing van de Overheidsorganen te dezer zake niet als doorslaggevend kan worden beschouwd. De Metaalbond daarentegen verkon digde als zijne meening, dat de vakver- eenigingen zich niet mogen verzetten tegen het uitvoeren van algemeene overwerkvergunningen langs volkomen wettigen weg verkregen. Van twee kanten werd hier de zaak op de spits gedreven. Want er kan natuurlijk geen sprake van zijn, dat de vakorganisaties zich niet met den werktijd zouden mogen inlaten, en zich met dit gedeelte van de arbeidsvoorwaarden niet zouden mo gen bemoeien. Wanneer de Overheid een maximum werktijd bepaalt, ook bij het geven van overwerkvergunningen, dan zegt zij daarmee niet hoe lang gewerkt moet worden, maar dan wordt alleen de vrijheid gegeven om hoogstens zoover te gaan. Een bindend voorschrift om zoolang te werken is hier niet. De patroon is niet verplicht van de verkregen vergunning gebruik te ma ken en evenmin ligt hier een verplich ting voor de werknemers om nu ook werkelijk zoolang te arbeiden. En omgekeerd is het ook duidelijk, dat wanneer de leider van een bedrijf averwerk noodzakelijk acht en daar voor vergunning krijgt, hij niet eerst aaar de vakorganisaties behoeft te gaan om te informeeren of zij zich met zulk een maatregel al of niet kunnen vereenigen. Heeft men bezwaar, vooral ook, zoo als bij de „Nieuwe Waterweg'-' tegen de voorwaarden waaronder het overwerk moet worden verricht, dan valt daar over te praten en kan daartegen wor den geageerd, maar men kan niet eischen dat een patroon bij het bepa len van overwerk, 'afhankelijk zou zijn van de beslissing der vakorganisaties De fout die hier gemaakt werd, zoo wel door den^ Metaalbond als door den modernen metaalbewerkersbond is, dat hier principieele eischen wedden ge steld, die geheel buiten het bestaande conflict omgingen. En wanneer hierbij geen andere par tijen betrokken waren geweest, dan zou een zeer ernstig, en diep ingrijpend conflict zeker niet zijn uitgebleven. Het is echter aan hét optreden van de Christelijke vakorganisaties te dan ken dat deze ramp want dat zou het zijn voorkomen werd en dat de wa gen die een oogenblik dreigde te zullen drailleeren, nog in het goede spoor is gebleven. Door den Christelijken Metaalbewer kersbond werd er de aandacht op ge vestigd dat hij indien het voor een be drijf noodig was langer dan 48 uur te werken daartegen nimmer bezwaar ge maakt heeft, doch dat het bij dit con flict niet gaat om principieele eischen, maar dat het hier veelmeer een loon- conflict betreft, dat met de principieele eischen inzake de 48-urige werkweek vari sommige zijden gesteld, niet9 uit staande heeft. De Metaalbond heeft ten slotte de juistheid van dit standpunt toegegeven en inplaats van een onverzoenlijke strijd, die aanvankelijk werd aange kondigd is er nu de verblijdende mede- deeling, dat de rijksbemiddelaar zal pogen partijen tot elkaar te brengen en aan het conflict een einde te maken. Het bestuur van den Christelijken Metaalbewerkersbond mag een woord van lof voor zijn verstandig en daar door verzoenend optreden niet worden onthouden. Opnieu,w Is hierdoor da groote betee- BUREAUHooigracht 35 - Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 kenis van de Christelijke Vakbeweging gebleken. Bij "het bekende textielconflict ten vorigen jare moest van „moderne" zij de worden toegegeven dat het de Chris telijke organisaties waren die de lei ding hadden genomen. Bij dit conflict zien we hetzelfde ver schijnsel. J Het zijn de Christelijke Vakorganisa ties aan wier invloed het zal zijn te danken als straks een vreedzame op lossing van dit veel geruchtmakende conflict mogelijk blijkt. STADSNIEUWS. DE STORMRAMP. Bij den Penningmeester van het Stormramp-Comité zijn weder de vol gende giften ingekomen: C. O. f10, B. J. K. f 2.50, J. B. M. f 10, G. B. f5, Zilveren bruiloft van J. en K. f 4.17s, Jongel. Chr. Geheel Onth. Bond f4, G. J. B. f25, In gesloten cou vert f7.46, Mr. Dr. J. C. O. f25, L. B. f 15, N. D. N. f25, A. L. f 10, H. A. S-. f 10, Mr. P. A P. H. f 100, Dr. P. A. A. B. f5, R. d. W. f5, van A. 15. Giften worden nog gaarne ingewacht bij den Penningmeester, den heer F Muys van de Moer, Plantsoen 40, Gi ronummer 57471. Wij ontvingen nog voor de slachtoffers van de stormramp, van den Christ. Bak- kersbond, afd. Leiden f 27,46. Van den heer B. f 2,50. Voor de ontvangst van verdere giften houden we ons gaarne aanbevolen. N. V. Nieuwe Leidsche Courant. Wij herinneren belanghebbenden aan de vergadering van aandeelhouders van ons blad, welke morgenavond, in het gebouw Hooigracht 35, wordt ge houden. Kinderfeest op 31 Augustas a.s. Verschenen is bet programma voor het op 31 Augustus ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin te houden kinderfeest. Het programma, dat netjes is uitge voerd en op de voorzijde een mooi por tret van Hare Majesteit draagt, ver meldt behalve de punten waaruit de groote feestviering in de Stadsgehoor zaal zal bestaan ook een volledig over zicht van de deelnemende schoolgroe- pen, haar leiding en indeeling. Het geeft den indruk dat de commissie ook thans weer heeft gezorgd voor een gron dige en nauwkeurige organisatie, die voor een feest als dit zeer noodzakelijk is. Op het programma staan zang (ko ren en gemeenschappelijk) muziek, gymnastiek, en verder de traditioneel© poppenkast en het goochelen. Ook thans zullen tegelijkertijd twee uitvoeringen worden gehouden, een in den Foyer en de andere in de Groote Stadszaal. In de eerste zal „Per aspera ad Astra" in dé andere het strijkje van „A.S.C." muzikale medewerking ver- Ie enen. De feestcommissie bestaat uit de hee- ren W .Koops, J. G. Teney, F. A. Schilt- huyzen, S. Gaasterland, S. J Koopmans W. P. Melief, P. P. Schreuder, A. Uit- tenbroek en J. C. v. Vreedendaal. Opleiding van Christelijke Bewaar schoolonderwijzeressen. Zooals reeds eerder door middel van de pers is bekend geworden, zijn door het Bestuur van de Vereeniging voor Christelijke Fröbelscholen te Leiden, pogingen in het werk gesteld om te ko men tot samenwerking van alle bestu ren van Christelijke Bewaarscholen te Leiden en omgeving voor de opleiding van bewaarschoolonderwijzeressen. De ze pogingen zijn aanvankelijk met den gewenschten uitslag bekroond. Opge richt is thans het „Comité van Samen werking voor de opleiding van Christe lijke Bewaarschoolonderwijzeressen." Leden van dit Comité zijn en kunnen worden alle vereenigingen stichtingen en commissies in Leiden en omstreken van welke Chr. Bewaarscholen uit gaan. Reeds traden een zestal besturen toe en de veronderstelling is niet te ge waagd, dat dit aantal spoedig zal toe nemen. Evenals zulk het geval is met de Chr. Kweekschool aan den Stillen Rijn, wat befreft het lager onderwijs streeft het comité er naar om ten aan zien van de opleiding van leerkrachten het verzamelpunt te zijn van alle voor standers van christelijk bewaarschool- onderwijs in deze omgeving. Reeds aanstonds zijn de handen aan den ploeg geslagen en is overeenstem ming verkregen met het Bestuur der Vereeniging voor Chr. onderwijs te Lei den om den onder hun toezicht onlangs door de he eren Herfkens, Zandee en Mej. Bos opgerichten particulieren cur sus, als basis, over te nemen en voort te zetten, Het lesgeld werd bepaald op f 10 per kwartaal. Meisjes die de lagere school met vrucht hebben doorloopen, kunnen als leerlingen worden toegelaten. De cursus duurt 4 jaren. Door de gestadige toename van bet aantal christelijke bewaarscholen zoowel bier als elders, alsmede door de 'gedurige verhooging van de aan dezen tak van onderwijs toegekende subsidiën zijn de kansen op plaatsing van meisjes met acte be waarschool-onderwijzeres vrij goed te noemen. Ouders, die hun dochters voor dezen arbeid willen doen opleiden zullen goed doen nota te nemen van de in dit nummer voorkomende advertentie, waarin aangifte van leerlingen wordt gevraagd vóór 1 September a.s. De cur sus begint zeer spoedig daarna en de lessen worden op zoodanige uren gege ven, dat de meisjes overdag als kwee- kelinge op een bewaarschool kunnen werkzaam zijn. Opgravingen in Limburg. Iets ten N. van het dorpje Stein in Limburg, in de onmiddellijke nabijheid van het beekje de Ur, (dat zich in het vlakbij gelegen Urwoud in de Maas werpt) hebben gedurende de laatste 3 weken, opgravingen plaats gehad, die zeer belangrijke resultaten hebben op geleverd. Hier had, op een natuurlijk plateau dat de ^Maasvallei beheerscht, reeds een tijd geleden de bekende arts dr. J. H. Beckers uit Beek verschijnselen van oude bewoning geconstateerd. Zelfs was deze er reeds toe overgegaan een kleine graving te maken die het ver moeden, dat l^ier in voorhistorischen tijd menschen gewoond hadden, beves tigde. Scherven van primitief aarde werk en stukken bewerkte vuursteen werden opgedolven. Dit alles was aanleiding dat aan dr J. H. Holwerda, directeur van het Rijks museum van Oudheden alhier., ver zocht werd zich met het onderzoek op ruime schaal te belasten. Dit onderzoek, dat in samenwerking met dr. Beckers en met de medewer king van het Limburgsche genootschap voor geschiedenis en oudheidkunde uit gevoerd werd, heeft tot een verrassen de uitkomst geleid. Zonder te willen vooruitloopen op het verslag dat dr. Holwerda en dr. Beckers ongetwijfeld over hun ontdek king zullen in het licht zenden, is de „N. R. Crt." thans in de gelegenheid, enkele bijzonderheden mede te deelen: genoemd plateau is door een palisadee- ring waarvan de dubbele rij paalgaten in den grond teruggevonden werd, zoo wel naar de landzijde toe als aan den steilen plateaurand zelf, omgeven ge weest. In de ruimte binnen deze pali sade werden sporen van klaarblijkelijk kleine woningen of hutten geconsta teerd. Hier heeft dus een versterking gele gen, die in zijn eenigszins driehoekigen vorm, zich aan de natuurlijke formatie van het plateau aanpassend, veel over eenkomst vertoont met het voor enkele jaren bij Nijmegen op het Kopsche veld teruggevonden Oppidum Batavorum. Weliswaar waren daar de afmetingen veel aanzienlijker en-was er in plaats van een palisade een breede walmuur van hout en aarde In het schervenmateriaal dat verza meld werd teekent zich ook deze over eenkomst met den Batavenburcht Naast tallooze scherven van inheemsch maaksel met ruw oppervlak en gekar- telden rand, zooals vooral uit de ur nenvelden van Limburg en Noord-Bra bant bekend is, kwamen ook enkele fragmenten van Romeinsch aardewerk voor den dag, als ook stukken van Ro- meinsche dakpannen. Merkwaardigerwijze zijn op het ter rein enkele stukken vuursteen voor den dag gekomen, waaronder een ge deelte van een gepolijste bijl. Mocht deze laatste omstandigheid nog eenigen twijfel wekken omtrent de periode, waartoe deze nederzetting ge rekend moet worden, de vondstomstan digheden in de eerste plaats van de Ro- meinsche cultuurresten laten voorloo- pig geen andere dateering toe dan de eerste eeuwen na Chr. Het onderzoek dat door zeer ongun stige gesteldheid van den bod.em be moeilijkt werd, zal vermoedelijk het volt end e jaar worden voortgezet. Dat de ontdekking van woonplaaisen van die bevolking, wier aanwezigheid in ons 'and gewoonlijk slechts door ur nenvelden wordt aangetoond van groot belang is, hoeft zeker niet te worden in het licht gesteld. Doch een bijzondere omstandigheid verleent haar mogelijk nog grootere be teekenis: tusschen genoemd plateau on het dorp Stein beeft n.l. dr. Beckers ook de resten van een aanzienlijk Ro meinsch gebouw geconstateerd. De voorloopige ontgraving die hier van, onder leiding van den heer A. E. Remouchamps conservator aan '3 Rijks museum van Oudheden alhier, thans ook heeft plaats gehad, bracht aan het licht, dat men hier waarschijnlijk niet met een Romeinsche villa of landhuis, zooals men zou mogen verwachten te doet; heeft. Wat de bestemming van het kolos sale gebouw (dat bijna 50 M. bij 30 mat) en waarvan de zware muren uit tuf steen waren opgetrokken, kan geweest zijn, is nog niet met zekerheid te zeg gen. Badvertrekken, evenmin als een kelder, die in villa's in den regel voor komen, werden hier gevonden. Wel werd een zeer groot centraal gelegen vertrek ontdekt dat van een hypocaus- tum-inrichting voorzien is -geweest. Zonder twijfel moet tusschen dit ge bouw, dat blijkens de aardewerkscher- ven (er werd ook 'n bronzen munt van Valens gevonden) tot in de 4de eeuw moet hebben bestaan, en.de inheem- sche plateau-bewoners verband worden gezocht. Wellicht zullen de onderzoekers, die zooals gezegd, een volgend jaar het be gonnen werk hopen voort te zetten, dit vraagpunt tot een oplossing weten te brengen. Tenslotte verdient te worden in her innering gebracht dat het in de onmid dellijke nabijheid van het genoemde gebouw is, dat indertijd verschillende Romeinsche sarcofagen en graven met rijken' inhoud zijn voor den dag geko men. Een dezer, de bekende „vondst uit Stein" is in het Rijksmuseum van Oudheden alhier opgesteld. De Leidsche Chr. Oranjevereeniging. Ter gelegenheid van den 45sten ver jaardag van H.M. de Konjngin op Maan dag 31 Augustus a.s., zal onze Leidsche Christelijke Oranjevereeniging in „Zomer- zorg" een Tuinfeest organiseeren. Als leider dezer feestelijke samenkomst zal, door ontstentenis van den voorzitter Ds. H. Thomas, optreden Ds. G. H. Beekenkamp. Nadere bijzonderheden zullen nog per advertentie worden bekend gemaaktmen houde bij voorbaat Maandag 31 Augus tus yrij. Burgerlijke stand. Geboren: Jacobus Johannes, z.v. J. Verkerk en M. F. Duinkerken: Willem, z.v. W. Bink en S. E. v. Bemmel; Anton Marinus, z.v. A. M. Iminink en J. v. Hekken; Maria Sophia, d.v. G. C. v. Rijnswou en A. M. Waasdorp; Dirkje, d.v. J. O. P. H. Brocaar en W. Pison; Philippus, z.v. J. de Gelder en T. van Veen; Geertje, d.v. J. A. de Haas en M. J. Crama; Cornelia Petronella, d.v. C. Hogenes en E. P. Sluis; Henri Wil lem, z.v. W. E. Pera en G. de Wolf Jacobus Johannes, z.v. P. Barendse en A. van Es; Sara Apolonia, dv. F. Barnak en W. de Ridder; Pieter Cornelis, z.v. J. H. Langezaal en J. A. Hein; Johannes, z.v. G. v. d. Putten, en H. Ouwerkerk; Gerardus Johs. Nicolaas, z.v. N. Ver voorn en J. Meeuwissen; Lena, dv. J. Beekman en A. Crama; Elsje, dv. P. J. Overdijk en E. Giezen; Adriana Joha. Francisca, d.v. A. J. W. Swanen en T. E. F. Disco; Maria Elisabeth, <Lv. H. J. Nieuwenhoven en C. J. v. Haasteren; Josephus Johs. Willem, z.v. W. T Amba en J. J. C. de Heiden; Petronella, d.v. A. Favier en P. J. Laporte; Ida, d. v. G. M. Seyn en J. A. Hendriks; Wilhel- mina Frederika1, d.v. W. F. Zirkzee en C. M. Kouwenberg; Franciscus, z.v. A. Kruit en T. M. B. v. d. Tuin; Cornelia, d.v. I. v. Houten en M. A. Strijk; Meta, d.v. J. N. van Rij en A. van Zuijlen; Jo hanna Petronella, d.v. G. T. J. Lange zaal en E. C. M. Waaijer; Johannes Hen drikus, z.v. S. v. d. Zee en M. J. Rosier; David, z.v. J. Bontje en W. Laven; Queriena, d. v. B. Buurman en M. den Hollander. Gehuwd: S. Segaar, jm. en C. S. Budding, jd.; J. E. v. d. Berg, jm. en C. J. Schleijer, jd. C. J. Spruijt, jm'. en C. Kleer, jd; A. J. Kcxrs, jm. en H. C. Verhoog, jd.C. F. L. Kraanesve&d, jm. en C. de la Rie, jd.R. Bengij, jm. en C. v. Weerlee, jd.; M. B. Leuering, jm. en A. E. de Fey, jd.J. Maré, jm. en C. J. Wetselaar, jd.J. Hoorn, jm. en J. M. v. d. Dop, jd.J. de Bruijn, jm. en G. M. Sommeling, jd.; J. Ie Febüe, jm. ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentién per regel 22Y» ©«t> Ingezonden Mededeelingen, dobbel tufd, Bij contract, belangrffke rednoOe. Kleine advertentiSn bij voormtbetaHng van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 eenL Belangrijkste nieuws in dit Huiuaer. Lu Duitschland dreigt oen uitsluiting in de bouwvakken. Buitenland. Caillaux heeft gisteren te Londen met een aantal Britsche tinancieeto deskundigen geconfereerd. Het Int. Soc. Congres te Marseille heeft een resolutie ten gunste van den 8-urendag aangenomen. Een conferentie inzake het veilig heidspact aanstaande. en M. H. Schouten, Gesch.M. Zaal, wedr. en M. C. v. Bemmelen, wede.; H. Stikkelorum, jm. en J. Bronsgeest, jd. J. Guisberg, jm. en E. A. B. Prigge, jd. A. F. J. Roovexs, jm. en S. P. Brandsnia, jd.; J. A. v. Grieken, jm. en J. M. v. Vaneveld, jd.; J. J. Hekelaar, wedr. en J. W. Kuijpers, jd.;- C. Kromwijk, jm. en A. M. L. Secréve, jd Overleden: T. GroeneveldGroene- veld, wede. 81 j.; M. Kuijk, z. 5 j.; P. J. Mpmtagne, m. 57. j.C. Versnij, m. 54 j.; J. Petiet, wedr. 66 j.; S. W. F. HarteveldBakkerus, vr. 55 j.; J. M. Emers, dr. 74 j.; D. Visser, m. 61 j.; A. v. Zeist, dr. 5 mnd.; J. M. Relijk, m. 72 jaar. Op verzoek van den Officier van Justitie te Rotterdam is hier aange houden de 65-jarige H. J. B. uit die stad, die verdacht wordt zich te heb ben schuldig gemaakt aan diefstal in vereeniging met anderen gepleegd!. Tot leeraar in de Engelsche taal- en letterkunde aan de Chr. H.B.S te Al phen a. d. Rijn is benoemd de heer M. C. Jelier alhier. BINNENLAND. 3e Koningin naar Limburg. Het bezoek van de Koningin aan Maastricht en enkele andere plaatsen in Limburg zal waarschijnlijk eerst in de tweede helft van October plaats, vinden. Prins Hendrik te Borculo. Gistermiddag ruim 3 uur is Prins Hendrik met gevolg te Borculo aan gekomen om de verwoestingen in oogenschouw te nemen. Op het ge meentehuis werd de prins ontvangen rdoor den burgemeester, jhr. de Mu ral t, die aan Z. K. H. verschillende autoriteiten, notabelen en de voorzit ters der onderscheidene commissies1 voorstelde. Nadat de thee was gebruikt maakte de prins onder begeleiding van den burgemeester en den gemeesnte-archir tect den heer ten Raa een rondgang door het verwoeste stadje. De Tuberculose-bestrijding. Wanneer een vereeniging, die de tu ber culose-bestrij ding ingevolge haar statuten heeft ter hand genomen en die door het Rijk wordt gesubsidieerd, om een of andere reden ten opzichte van die bestrijding niet alle deelen van de bevolking, waarover zij volgens haar statuten haar werkkring zou moeten uitstrekken, kan bereiken, dan kan zij, 1 naar gemeld wordt, door den minister worden verplicht, ten opzichte van da tuberculose-bestrijding samen te wer ken in een commissie met een andere vereeniging, welke haar werkingssfeer ook uitstrekt over dezelfde bevolking ais de eerstgenoemde vereeniging, maar die de hierboven bedoelde deelen wel bereikt. De gesubsidieerde vereeniging is ver plicht het Rijkssubsidie ter beschik- king te stellen van een commissie, met de bedoeling, dat het aan de geheele bevolking ten goede komt. De commissie wordt samengesteld uit één of meer afgevaardigden van iedere vereeniging, die te z&men een voorzitter (niet-afgevaardigde) kiezen. De samenstelling der commissie wordt onderworpen aan de goedkeu ring van den ^minister. De vereenigingen laten alsdan de ge heele tuberculose-bestrijding in het ge bied, dat zij bestrijken aan de commis sie over. Verdwijnend natuurschoon. De verkoopadvertentie staat al in de krant: bijna 95 H.A. bosch staat weer te verdwijnen en Gaasterland sul weer worden ontmooid. Men heeft nog. de hoop, dat de beweging nafiWPr,

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1