CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Se JAARGANG-, MAANDAG 24 AUGUSTUS 1925, NUMMER 1599 AB ONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal f 2.50 Per week .......I 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 BUREAU: Hooigracht 35 - Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advert en tien per regel 237» cent Ingezonden Mede deelingen, dubbel taxieLj Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling - van ten boogste 30 woorden, y lijks geplaatst ad 40 cent. V De inkomstenbelasting. Uit den pas gepubliceerden middelen staat over Juli 1925 is gebleken dat de opbrengst van de inkomstenbelasting belangrijk lager was dan in dezelfde maand van het vorige jaar. Bedroeg in Juli 1924 de opbrengst van deze belasting ruim 7 millioen gul den, in Juli van dit jaar was het eind cijfer f5.449,773.76. Op het eerste gezicht maakt dit een minder aangenamen indruk, omdat in het algemeen vermindering van derge lijke belastingen wijst op een verlaging van het welvaartspeil. - Een dergelijke conclusie is hier ech ter niet geheel Juist. De toestand is minder ernstig dan het schijnt. Er moet toch rekening worden ge houden met het feit, dat de opbrengst van de inkomstenbelasting verband houdt met een voorbijgegane periode. In de jaren die voor ons bedrijfsleven 't moeilijkste waren, was de opbrengst van de inkomstenbelasting buitenge woon hoog omdat toen betaald werd van bet inkomen voor de depressie ge noten. En j;hans nu er in het bedrijfsleven weer eenige opleving is gekomen, ko men de belastingen binnen over het tijdperk waarin het zakenleven met buitengewone moeilijkheden had te kampen en de inkomens over heel de linie sterk verminderd waren. Wanneer zich dus ge?n bijzondere omstandigheden voordoen, en de eco nomische toestand zich langzamerhand verbetert, dan is er ook de kans dat de opbrengst van de inkomstenbelas ting een stijgende lijn zal vertoonen Hierbij komt nog. dat er eenige iaran geleden op belastinggebied een groote achterstand was ontstaan. Er zijn toen krachtige maatregelen genomen om dien achterstand, in te ha len, met het gevolg dat de middelen- staten sterk geflatteerd, werden. Die achterstand wordt nu geleidelijk minder, met het gevolg, dat ook tijde lijk, de belastingopbrengst daalt Dat deze daling echter geen veront,- ïustend karakter draagt blijkt wel daaruit, dat op rekening van het nieu we dienstjaar was ontvangen f 1.32 millioen tegen f0.98 millioen in Juli 1924. Ook deze cijfers geven weer geen geheel zuiveren indruk, omdat hier ook •de gevolgen van de snellere invorde ring merkbaar zijn, maar er zit in deze cijfers toch wel eenig perspectief. Intuschen blijkt uit de gepubliceer de cijfers, dat er toch wel een en an der gewijzigd is de laatste jaren, daar het thans ontvangen bedrag nog niet de helft bedraagt van wat in Juli 1921 en 1922 ontvangen werd. De inkomens zijn dus wel zeer sterk gedaald de laatste jaren. Gelukkig dat thans althans eenige opleving te hespeuren valt. STADSNIEUWS. DE STORMRAMP. Wij ontvingen nog van de fa. L. te L, voor de stormramp f7.50. De stedelijke lichtfabrieken. Aan liet verkort verslag van den toestand en de exploitatie der Licht fabrieken is het volgende ontleend: De oppervlakte der fabrieksterreinen beslaat in totaal 6.741 4ï.A. Het aan tal ambtenaren en werklieden vermin derde van 45(7 tot 448. De verlichting van de openbare we gen te Leiden geschiedde door 1317 gas- ep 308 electrische lantaarns. De productie van gas bedroeg 13.406.970 M3 en die van electriciteit 21,451,370 kWh. In de koolgasfabriek werden gedis tilleerd 33.108 ton gaskolen met een gemiddelde gasuitlevering van 380 M8 per ton a 4300 kcal. per M3. Deze gas kolen werden aangekocht tegen een middenprijs van f 16.34 per ton (van 7300 kcal. per kilo) gelost op het ter rein. Het cokesgebruik voor de onder vuren bedroeg 15.9 pet. terwijl aan bij producten werden verkregen 72 pet. cokes, 4.4 pet. koolteer en 0.23 pet. am moniak. De watergasfabriek heeft gedurende de zomermaanden niet gewerkt en heeft zoodoende slechts voor 4 pet. in de productie menggas bijgedragen. Het cokesgebruik der genartoren bedroeg in totaal 365 ton, terwijl voor carburatie gebruikt werden 104 ton gasolie. De stoom werd, evenals vorige jaren, betrokken van de electriciteits- fabriek. Gemiddeld werd geproduceerd 1360 M3 gas per ton generatorcokes met een calorische waarde van 3650 kcal. perMs en bij een olieverbruik van 243 liter per 1000 M3 gas. De sulfaatfabriek heeft afgeleverd 259 ton sulfaat, voor welke productie noodig waren 285 ton zwavelzuur van 60° Bé en 95 ton gebluscbte kalk. Wat de electriciteit betreft, was de draaistroomproductie (netto) .10 pet. hooger dan in 1923, terwijl aan ge lijkstroom voor tractie 62 pet. meer werd afgegeven. De maximum-belas ting viel op Vrijdag 19 December met 8000 kW. Het brandstoffenverbruik in de bei de ketelhuizen bedroeg 25.166 ton, waarmede 171,549 ton stoom geprodu ceerd werden, terwijl de vuilverbran ding 8444 ton stoom heeft geleverd. Hiervoor werden 11,388 ton vuil ver brand met een restuitlevering van 35 pet. waarvan 3115 ton verkoopslakken en 915 ton vliegzand. Behalve de gewone uitbreidingen van het kabelriet, die plaats vonden zoowel in Leiden als in de buitenge meenten, werd van de centrale tot Ha- zerswoude een 10.000 volt voedingska bel gelegd. Het aantal transformator- stations werd uitgebreid met 9 stuks, en bedroeg aan het eind van 1924 224. waaronder 46 zuilen. In het klokkeiikabelnet kwam geen verandering. De totale lengte bedroeg aan het eind van 1924 11,626 M. waar op 88 klokken waren aangesloten. De belans van de gasfabriek wees op 31 December 1924 een eindcijfer aan van f5.096.633. De winst- en verliesre kening wees aan exploitatie-uitgaven een bedrag aan van f 1,370.572 en aan inkomsten een bedrag van f2,063,538. De uitgaven voor retributie bedroegen f 76.876 en de reserve f 60.000; het batig saldo f 187.110. Het eindcijfer der winst en verliesrekening bedraagt f2.083.597, dat der exploitatierekening aan uitga ven f 1,370,572 en aan inkomsten f 2,063,538. De balans der electriciteitsfabriek wees 31 Dec. 1924 een eindcijfer aan van f7,216,829. De winst- en verlies rekening vermeldt aan exploitatie-uit gaven f 1.044.629 en aan inkomsten f 1,944,137. Aan retributie werd betaald f28,109. De reserve wijst aan f75.000 en het batig saldo een bedrag van f213,060. Het eindcijfer der rekening was f 1.974.452. De exploitatierekening wijst een eindcijfer aan van f 1.044.629 aan uitgaven en f 1.944.137 aan inkom sten. Het eindcijfer van de exploitatie rekening der gemeentelijke vuilver branding bedroeg f56.584. De verkoop van gas bedroeg te Lei den 9.475.582 M3 en in de buitengemeen ten 3.350.838. De verkoop van electri citeit bedroeg te Leiden 9.315.299 kWh en in de buitengemeenten 6.164.421 kWh. Voor tractie werd geleverd 2.959.100 kWh. Het aantal aansluitingen hedroeg te Leiden voor gas 15.890 en voor electri citeit 8.292. De oorspronkelijke aanlegwaarde van het leidingnet was voor het gas f 3.220.170 en voor de electriciteit f5.399.610. De boekwaarde bedraagt resp. f 1.690.330 en f3.151.060. Machinistencursus Ambachtsschool. Zooals een advertentie in dit num mer aangeeft, zal 1 Sept. a.s. een nieu we cursus aan de Ambachtsschool be ginnen voor de opleiding tot machinist. Deze cursus geeft opleiding voor de Staatsexamens „Vooiioopig Diploma" en Diploma A, B en C. Zooals belanghebbenden bekend zal zijn, moet men, om aan het eerste exa men te kunnen deelnemen, den leef tijd van achttien jaren hebben bereikt en tenminste drie jaren in een machi nefabriek of werkplaats hebben ge werkt, waarvan ten minste één jaar als bankwerker of draaier. Oud-leerlingen van ambachtsscholen kunnen tot de examens worden toege laten, wanneer zij, na het verlaten der school, ten minste één jaar practisch hebben gewerkt als bankwerker of draaier. Inlichtingen verstrekt de directeur der Ambachtsschool, Haagweg 4. Begrafenis wijlen Dr. P. J. Monfagne. Op de begraafplaats „Rhijnhof" heeft hedenmiddag de ter-aardebesteüiug plaats gevonden van het stoffelijk over schot "\an wijlen Dr. Pieter Johannes Montague, in J even conservator aan het Chemisch Laboratorium van de V/is- en Natuurkundige faculteit der Universiteit alhier. Bepaaldelijk uit de kringen van het Universitaire leven ter plaatse en van de zijde der Chemische wetenschap in den laDde werd veel belangstelling ge toond. Eén' koets vol bloemstukken en kransen volgde de lijkkoets. Van de bloemstukken door officieele corpora gezonden vermelden wij die van het be stuur v, d. Leidsche Chemische Kring, van de doctorandi en candidaten der betrokken faculteit, en van het perso neel van het Chem. Laboratorium. Aan de groeve sprak allereerst dr. G. L. Voerman, als vertegenwoordi ger van de Nederlandsche Chemische Vereeniging, waarbij de spreker herin nerde aan het. vele dat de overledene voor de Chem. Vereeniging heeft ge daan en geweest is, speciaal als secre taris. Gedurende een vijftal jaren nam hij deze functie waar op een wijze -die veel tot den bloei der vereeniging heeft bijgedragen. Daarna gaf hij zijn krach ten aan de alg. belangen der Chemie als medewerker van een tweetal tijd schriften, waardoor hij, <Jen goeden naam der Chemische wetenschap ook in den vreemde hielp verspreiden. Hij was een stoere werker, op wiens arbeid wij, aldus spr. met dankbaarheid terug zien. Enkele woorden werden hieraan door den spreker nog toegevoegd als per soonlijk vriend van den overledene. In dezelfde kwaliteit sprak vervol gens de heer Moll van Charante, die eveneens in warme bewoordingen gewaagde van de trouwe en onbaat zuchtige vriendschap welke hij van den overledene tijdens zijn leven had mogen ondervinden. v Namens doctorandi en candidaten die onder leiding van de Montagne bad den gewerkt sprak ten slotte Dr. J. L. v. A 1 p h e n, die den overledene schets te als een bekwaam en hartelijk leider, die met de eigenschappen van elk der studenten en candidaten op de hoogte was en hen waar mogelijk bijstond. Door zijn werkwijze vooral is hij albn tot meer dan een voorbeeld, tot een ideaal geweest. Een zwager van den overledene dank te hiema namens diens zuster en ver dere familie voor de bewezen belang stelling. Politie. De Hoofdcommissaris van Politie te 's-Gravenhage waarschuwt tegen de Eerste Nederlandsche Verzekering van Rijwielbelastingplaatjes, waarvan on dernemer is Henri Joseph Deltenre, ge- horen 13 Februari te Rotterdam, gepen- sionneerd korporaal, voorheen wonen de Drebbelstraat 324, thans Van Lim burg Stirumstraat 127 te 's-Gravenhage daar in den l^atsten tijd klachten in kwamen over het niet nakomen der verplichtingen bij het' verloren gaan van'belastingmerken van verzekerden. De Brigade-Commandant der Konink lijke Marechaussee te Tilburg deelt mede, dat door hem in de maand. Juli 1925 te Tilburg 3 valsche guldens zijn in beslag genomen, die aldaar in be taling zijn gegeven. De valsche guldens zijn alle van het jaar 1923 en vrij spoe dig te herkennen, al zijn ze zeer goed nagemaakt; eerstens omdat zij verzil verd zijn en verder omdat de verhoog de deelen, vooral de beeltenis van H. M. de Koningin, spoedig een lood- of tinkleurig aanschijn geven en 't rand schrift er flauwer in is aangebracht, vooral de woorden „God" en „Ons." De klank is moeilijk te onderscheiden van FEUILLETON. Hei geheim van Colde Feil. „Ja" was het ernstige antwoord, „twee." Hester Blair beefde. „Waren zij schuldig aan wat haar ten laste werd gelegd?" „Ja" antwoordde de vrouw, „haar schuld was duidelijk bewezen." „Maar ik ben onschuldig, ik Weet niets af van den dood van mijn man. O, zeg mij toch, dat gij het gelooft, dat iedereen het moet geloovenl Men zal toch geen onschuldige veroordee ld! De oude vrouw schudde medelijdend het hoofd. „Als gij het niet hebt gedaan, moet Eij u niet zoo bang maken. Hoe kal mer gij zijt, des te beter. Het zal alles wel in orde komen. Kijk, wat ik heb meegebracht. Eet wat van deze soep. Ik heb ze zelf voor u gekookt." Het goede mensch deed wat ze kon cm de aime ongelukkige tot kalmte te brengen en meestal slaagde zij hierin. Langzamerhand ontstond er ecu soort vriendschapsband tusscheri de twee vrouwen, zoo verschillend in leeftijd in bijna ieder: ander; opzicht. Ho® ook anderen in later jaren over Hester Biair mochten oordeelen, er was één vrouw, die een onwrikbaar geloof had in haar onschuld en dat was Annie Grant, de gevangenbewaarster. Zij was er van overtuigd, dat de gevangene, die thans aan haar zorgen was toever trouwd, geen misdadigster was, maar een onschuldige, die evenmin iets af wist van de misdaad, waarvan zij was beschuldigd, als zij zelve. ,.U moet niet te veel met deze din gen bezig zijn" zei zij vriendelijk, „we zullen toch hopen, dat ui wordt vrijge sproken." Hester Blair knikte. „Ik ben zoo bang", zei zij. „In het begin voelde ik mij niet zoo bevreesd, toen was ik veel kalmer. Ik wist, dat ik onschuldig was en ik gaf er niet veel om, wat men tegen mij inbracht. Ik geloofde vast, dat mijn onschuld zou worden bewezen. Ik had niet gedacht, dat er geen wezen in de heele wereld zoo hulpeloos en beroofd van alle vrien den was als ik. Ik meende slechts.dat de waarheid zou zegepralen, moest zegepralen. Maar hoe meer de advoca ten mijn zaak beschouwen, hoe donker der het er voor mij gaat uitzien. Toch ben ik onschuldig!" „Ik geloof niet" ging zij voort, „dat ooit ia mijn leven er over gedacht heb, wat het beteekende een moord te doen. Natuurlijk wist ik wel, wat het wilde zeggen, iemand van het leven te berooven, maar ik wist nauwelijks, dat dit om mij heen wel eens gebeurde. Het woord alleen jaagt mij schrik aan het heeft zulk een vreeselijken klank. Denkt u, dat ooit wel eens een vrouw, zoo jong als ik, beschuldigd is geweest van moord?" De gevangenbewaarster schudde ern .stig het hoofd. „U heeft altijd m weelde geleefd, en heeft daarom slechts de lichtzijde van het leven gezien. U kunt zich nog geen voorstelling maken van de donkere zij de. die wij hier dagelijks aanschouwen, Ik zou u kunnen vertellen van jonge vrouwen die Hester kromp ineen. „Vertel het mij niet" riep zij uit, „het maakt mij nog ellendiger." „Ik moet nu ophouden met u te pra ten" zei de vrouw plotseling. „Het is tegen de orde, maar u zag er zoo ziek en ongelukig uit. Laat mij u nog één ding mogen raden probeer te eten, u zult zoo ziek en zwak zijn, als uw zaak voor komt, dat uw zenuwen u zulen begeven; dat is altijd slecht; het berooft u van de macht iets voor u zelf te doen." „Ik zal bet probeeren" zei Hester, zacht. „En, mijn beste mevrouw" voegde •de vriendelijke opzichteres er bij, „pro beer u zelf over te geven in de band van God. Als uw eigen hart uw on schuld kent, weet Hij het ook, ver trouw daarop." „Als ik maar kalm en moedig kon zijn, maar ik ben zoo verschrikkelijk bang. Ik ben koud en sidder van angst Kijk eens, hoe mijn handen beven en voel hoe mijn hart klopt. Er zijn tijden, dat ik nauwelijks kan ademhalen." „Probeer kalm te zijn" zei de vrien delijke vrouw, „ik zal vanavond nog eens binnenkomen.' Maar heel den dag moest zij denken aan het jonge, wanhopige vrouwtje, dat zij kende als nummer een-en-twintig. HOOFDSTUK XIII. Een vriend. Nummer een-en-twintig zat alleen in haar cel. Den vorigen avond was de opzichteres bij haar geweest en had haar overgehaald wat te eten en te drinken, zoodat zij zich nu wat sterker voelde; het slappe, neerdrukkende ge voel was wat van haar geweken. Het was nu de vier-en-twintigste, over 2 dagen begon de zitting. Dan zou zij 'n volle gerechtszaal moeten binnentre den dan zouden duizenden oogen op de echte guldens, terwijl het gewicht' geen noemenswaardig verschil uit- 1 maakt. De Commissaris van Politie te Doi>, drecht waarschuwt bij herhaling tegen het aangaan van relaties met C. W. j Galjaard en Johannes Jacobus Danièl. Rip, geboren te 's-Gravenhage. 17 Au-i gustus 1895, beiden laatst woonachtig; te 's-Gravenhage, die thans te Dor-i drecht een pakhuis en winkel hebben gehuurd. Zij maken er him werk van. zoowel gezamenlijk als ieder voor zich, te schrijven op aanbiedingen in vak-; en andere bladen, ten einde, onder be-' lofte van per omgaande betaling goe deren toegezonden te krijgen, waarna betaling evenwel achterwege blijft. De Commissaris van Politie te Zand- voort waarschuwt een ieder geen goe-' deren af te geven aan, of handelsreis} ties aan te knoopen met Johan del Schaaf, geboren te Amsterdam, 17 Mrt.'l 1899, koopman, laatstwonende Vecht-1 straat 26 te Amsterdam, en Matthijsj Wolf, geboren te 's-Gravenhage 18 Juni; 1880, handelsagent, laatstwonende' Meerhuizenstraat 4 te Amsterdam,! welke personen beiden thans woonach-1 tig «zijn aan het adres: Boulevard de* Favauge No. 15 te Zandvoort, alvorens^ inlichtingen bij hem, C. v. P. te heb-J ben ingewonnen. Burgerlijke stand. Ondertrouwd: W. A. Blom, jm. 27, jaar, en G. J. Koene, jd. 20 jaar; W. v. Strien jm. en G'. v. d. Bosch, jd. 20 jaar; F. f. J. Lameijer, jm. en H. J. Swiertstra1, jd'jj 20 jaar; J. J. de Ruijter, jm'. 24 jaar en: M. A. Wamsteker, jd. 27 jaar; J. A. Wok-} man, jm. 22 j. en J. Bleiji, jd. 23 jaar;' J. J. L. Mulders, jm. 27 jaar en B. ï.*j Meershoek, jd. 28 jaar; Th. A. den Hol- lander, jm. 41 jaar en A. G. v. d. jd. 34 jaar; J. Bronsgeest, jmf. en J.' v^ d. Post, gesch.; W. J. Keuls, jm'. 28 jaat en H. P. M. Teeuwisse, jd. 22 jaar; ,Wi.1 Verver, jm'. 31 jaar en A. E. Martijn,' jd. 26 jaar; J. H. Somtaeling, jm: 30 jaar] en C. D,reef, jd. 24 jaar; J. H. F. iVef] mond, jm. 23 jaar en C. M. Onderwater^ jd. 24 jaar; W. Kruit, jm. 27, jaar en E.1 Mieremet, jd. 27. jaar; H. v. Weeren',J jm. en G. M. de Lange, jd.N. Molenaar,} jm. 21 jaar en A. H. J. v. Leeuwen, jd.' 20 jaar; W: Poeliejoe, jm'. 25 jaar en"; H. E. Verhoogt, jd. 23 jaar; WL M. de} Vrind, jm. 21 jaar en S. Koet, jd. "2QT jaar; G. Stikkelorum, jm. 24 jaar en Zwanenburg, jd. 25 jaar; H. Hofstra,H wedr. 45 jaar en I. J. Starrenburg, jd.*| 44 jaar; D. Hermsen, jm. 27, jaar en j. Roder, jd. 27J jaar; J. R. Offerman^ jm. 31 jaar, en E. H. v. Vent, jd. 28 jaarf;| H. Dwars, wedr. 39 jaar en C. yv<30 Bijl, jd. 28 jaar. ,4 [Er zijn op don openharen $veg} twee pinken onbeheerd aangetroffen1,;] waarvan cfe eigenaars niet bekend ziji& De dieren zijn in afwachting van nah'j dere aanwijzingen geschut. Inlichtingen j verstrekt de politie. Een knecht van den slager Zand-! Voort, A. G., werd Zaterdagjmorgietó ,op den holek van de Zoeterwoudsche Singel en de Heerenstraat, terwijl hijj een zwaar beladen transportrijwiel be-.j reed, aangereden door een vrachtauto/ die bestuurd werd door uit de Jain' IVossensteeg. 1 %J De wielrijder kwam te vallen en kopt i haar worden gevestigd en duizenden ooren zouden gretig luisteren naar al les wat er over haar zou worden ge- zegd. Mannen en vrouwen zouden haar; van het hoofd tot de voeten opnemer/ alsof zij een zeldzaam natuurverschijn-' sel was; zij zouden met elkaar twi»-i ten over haar schuld of onschuld. Nog' slechts enkele dagen. Zij wist niet veel] van terechtzittingen af; maar zij wistj wel, dat er na een strafzitting eonl vreeselijke pauze kwam, waarin de' jury zich terugtrok om hot vonnis op te maken. Nog maar enkele uren en dan zou ook zij zitten wachten offijj haar vonnis te hooren schuldig of] niet-schuldigl Als het was „niet schuldig" weilcj een plotseling gevoel van vrijheid zeul dan over haar komen, hoe sou zij zich haasten om buiten in de frissohe lucht; en zonneschijn te komen; maar telle] dan zou de wereld nooit weer voor haar zijn als tevoren, de smet van de gevangenis zou aan haar kloven, zot/ lang zij leefde en de schaduw van een zware misdaad zou haar blijven ver-, volgen. En als het eens „schuldig"; was? O, dan mocht de Hemel haar genadig zijn, en haar laten sterven. Zij' durfde er niet aan denken, wat er. dan zt u gebeuren, J jW.orjit yegpofgt^./

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1