NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1925 Gemeentelijke Aankondigingen HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van L\ M. F. Trel, om vergunning tot oprichting van een banketbakkerij in het perceel H aensenstraat No. 91, kadastraal be kend Gemeente Leiden, Sectie K. No. 3755. Gelet op de art. 6 en 7 der Hinder wet; Geven bij dezen kennis aan het pu bliek, dat genoemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie dezer ge meente ter visie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag, den 5 September e.k. des voormiddags te half elf uren op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te bren gen, tierwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerech tigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het ge meentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwam mondeling toe te lichten. Leiden, 22 Augustus 1925. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. briek „Serva" heeft, naar de „Meier. Crt." meldt, een ongeluk plaats gehad, •dat gelukkig goed is afgeloopen. Ter wijl een der werklieden bezig was met een zuurstofapparaat, sprong dit op een gegeven oogenblik uit elkaar, met zulk een kracht, dat een groot aantal ruiten, vooral aan de Noordzijde stuk sloegen. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Beruchte practijken der po litie, Om verdachten tot een be kentenis te dwingen, past de politie van de in het vrije en democratische Amerika gelegen stad Chicago, alles behalve fraaie middelen toe. Thans heeft zij een nieuwe methode tot het afpersen van bekentenissen door gevangenen uitgevonden en in toepassing gebracht. Zij wordt door de pers „onderzoekingsmethode van den vierden graad" genoemd. Een gearresteerde, Reymond Cos- tello geheeten, die onder verdenking van moord op een meisje in voor arrest zit, werd na een verhoor van twee dagen, waarbij hij geen bekente nis aflegde, in een volkomen donkere cel opgesloten. OM de kwelling voor de gevangene nog grooter te maken, werd in den muur der cel een klok ingemetseld, die voor den opgeslotene onzichtbaar is en door haar eentonig tikken de zenuwen van den gevangene „murw" moet maken. Pc politie hoopt, dat Costello, een 26-jarige Italiaan, in deze cel binnen eenige dagen tot een bekentenis zal worden gebracht. Door deze methode worden de „on derzoekingsmethoden van den derden -raad", die reeds vaak door de open bare'meening in Amerika zoo scherp werden veroordeeld, nog overtroffen. Een luxe vliegtoestel. De Amerikaansche milionnair, do heer Harold Vanderbilt, heeft zich de iuxe gepermitteerd éen speciaal vlieg toestel aan te schaffen, dat hij denkt te gebruiken voor zaken- en plezier reizen. Het is uiterst luxueus ingericht en het model is verre van alledaagsch. De constructie is van hout en van metaal; het interieur biedt plaats aan vijf personen en de noodige bagage. De motor is een 450 paards Napier Lion, welke het toestel een hooge snel heid veroorlooft. De schroef is achter den motor aangebracht en is dus .een voortstuwer. C.roote brand.- Te Basra brak in een van de dichtst bevolkte wijken door kortsluiting in een electrische geleiding brand uit, die ondanks de de pogingen van de brandweer zich snel uitbreidde. Den geheelen nacht duurde de brand voort, en een straat ,verd volkomen in de ascli gelegd. Toen vier Armeensche huisknechten 'smorgens 'thuis, van hun meester binnengingen om 'hun bezittingen te redden, stortte het huis in. Slechts twee van de vier werden onder de puinhoopen vandaan gehaald. Een wetenschappel ijk on der z<e e b o o t j e. Een ingenieui van Southampton, Harold Dartnall, heeft een kleinen onderzeeër uitge vonden, dien hij een „onderzeescho onderzoeker" noemt. Het schip heeft zeer kleine afmetin gen en een zeer eenvoudige construe- tie, doch niettemin kan het aan de öppervlaktei varen en op 'alle gewensch te diepten duiken tot op den bodem der zee. Tenslotte heeft het een zeer krachtig verlichtingssysteem aan de buitenzijde. De nieuwe onderzeeër zal dus goeds diensten kunnen bewijzen voor het sa menstellen van zee-kaarten, voor on- derzeesche fotografie, voor reddings werkzaamheden en voor het vlot bren gen van schepen. De Engelsche Koningin in gevaar. Koningin Mary is elven ,jd* koning .George enkele dagen ge- RECLAME. ...Die telkens te rug ke erende asthma-aanvallen vernielen Uw hart. Voorkom dus dat de taaie slijm zich vastzetGe bruik daarvoor de beproefde leden nauwelijks aan een lautomobiel- ongeluk ontkomen. Koningin Mary kwam van Goldsb'o- rough Hall, waar zij een bezoek had gebracht aan* prinses Mary en arri veerde juist te Knaresb'orough toen van een zijweg een door een dame bestuurde auto kwam aanrijden. Door op het laatste oogenblik Snel Het stuur om te werpen, wist de chauffeur van den koninklijken wagen, nog een bot sing te vermijden. Terwijl de inzittenden zich ver schrikt tot den chauffeur wenddem met dei vraag naar de oorzaak van de snelle draai, reed de dame van den anderen auto rustig door. Zij scheen van het dreigende ongeluk geen ver moeden te hebben gehad. Zonderling ongeval.. De zer dagen geb eurd e het te- O verveen, dat een aanrijding plaats had tusschen twee met paarden bespannen wagens. De gevolgen waren wat de paarden en voertuigen betreft, niet ernstig. Een der begeleiders, die van 'den bok ge tuimeld. was, bleef liggen, niet in staat om op te staan. De consternatie „was groot, vooral toen de man opmerkte zijn been ge broken te hebben. Ontdaan stond men toe te kijken. Het medelijdein veranderde echter in grooten schrik toen de man poogde op te staan en toen dat niet lukt§, recht op ging zitten, en aan zijn gebroken been be gon te draaien. Een allerakeligst ge luid werd gehoord'. kiraenk, pie pen in één woord eerï afgrijselijk geluid, waaijvan zelfs de paarden on rustig werden. Toen kwamen de omstanders den man te hulp. Het kon niet anders, hij moest ook wel op z'n hoofd gevallen zijn om zooiets te kunnen doen. Men wilde hem aangrijpen en den armen Juist toen men hem aangreep ge- verminken. Juist toen men hem aangreep ge beurde het ontzettende, met een ruk scheurde de man een half been los. Stijf van schrik stond men daar, met groote wijd-geopende oogen het halve been aanstarendehet was van uhout, een kunstbeen. Ernstige twist. Don 'e dag avond is te Oosterhout de 63 jarige Mook door den 50-jarigen Vissers na een twist doodgestoken. De beide man nen, waarvan de een met een kermis tent en de ander met een kraam op de kermis te Oosterhout stonden, kre gen dien avond omstreeks half elf tengevolge van een bestaande fami- lieveete op de z.g. Voorheide een he vige woordenwisseling, aan het slot waarvan V. zijn tegenstander met een mes diep in de borst stak, waardoor M. bijna onmiddellijk werd gedood. Toen het feit gebeurde, was niemand anders dan beide mannen op de plaats aanwezig. V. is gearresteerd. De bliksem in een tempel. Uit Madras (Br. Indië) wordt ge meld: De bliksem sloeg op de beroemde rots binnen het fort* e Trichinopoly en vërooorzaakte een paniek onder de 500 tempelgangers, die zich in het heiligdom op den top der rots bevonden. Een tempeldienaar werd gedooid, een andere, geraakte -bew.ustêloos. Een aantal personen werd gewond tijdens de vlucht der verschrikte tem pelgangers uit het gebouw. De last van het geld. Eenigen tijd geleden ontving een Schot, Hanrv Stewart genaamd, die te Rijssel in een machinefabriek werzkaam is, bericht, dat herp een fortuin van ongeveer 3'4 millioen pond sterling ten deel was gevallen en sinds dien werd zijn deur, gelijk te doen gebruikelijk is, p!"tge- loopen door allerlei menschen, "die plotseling belang in hem stelden. Ook zjjn brievenbus bleek dagelijks te k'oin In één week tijds ontving hij meer dan duizend brieven. De groote meerderheid van deze cor respondentie was van vrouwen afkom stig, die hem bijna allen, minder of meer, of heelemaa7 niet onder bedekte termen tot *?n huwelijk uitnoociigden. Dit soort invitaties kwam uit alle wilndstreken en van uit alle lag?n dar maatschappij, welke liggen tussbher. een Parijsche midinette, en een Itaii- aan-che gravin Een der aJdsplrantcn was zelfs zóó verlangend, tot da fa milie Steward te gaan behooivn. dat zijn voorstelde, voor t geval hij ah ge trouwd mocht zijnaan zijn zoon hnar hart en hand te "reiken, als hij ten-, minste vader was. De arme Stewart zit er leelijk mee in en met den dag wordt da toestand verwarder. Brieven en portretten, om strijd overredend en verleidelijk stape len zich rond hem op. Maar daar blijft het niet bij. Talrijke rechtsgeleerden verlangen niets liever dan hem terzijde te staan bij het be heer van zijn nieuwe vermogen en zij zijn de eenigen niet. Daar zijn nota-, rissen en kassiers, uitvinders en ar- tisten en lieden, die voorstellen hun b.v. 100 pond te geven. Ook is er iemand, die gaarne een Noordpoolexpeditie gefinancierd zou zien. In het kort, velen bieden zioh aan, om hem bij de verdeeling van zijn vermogen te helpen. Een A quariu nr-h a a i. Uit Mun- chen wooit gemeld, dat iïi het aquarium van de v erkeerst entoonstellirig een haai is geboren. Het is zeer zeldzaam, dat een haai in - gevangenschap het „levenslicht aan schouwt", en voorzoover merl zich kan herinneren, moet dit sedert 16 jaar niet zijn voorgekomen. Het jonge dier is 12 c.m. lang, het is in een bijzondere afdeeling van het aqua rium overgebracht. Treurige ontdekking. Geor ge Elliott, een oud internationaal voet baller, die te Middlesbrouch woont, had met drie kennissen ©en tochtje met rijn auto gemaakt. Toen men de auto in de garage had geborgen, zag een van de kennissen een lapje stof op den auto zitten en toen men onder den auto keek, deed men de afsohu welijke ojjsdekking, dat in het achterstuk van den auto het lijk van een jongetje hing. Het jongetje is nader gebleken een elf jarig Italiaansch knaapje (te zijn, dat in 'Parliamentstraat te Stockton onder den auto moet 'rijn geraakt en elf mijl ver moet zijn, meegesleurd.. Elliott heeft verklaard niet te kunnen begrijpen, hoe de jongen onder den auto is gekomen. Noch hij, noch zijn metge zellen hebben er iets van gemerkt, dat zij hem hebben overreden. Doofstom o,f Oostindisch doof Gisteren werd in het stadje Sutton, een motorrijder aangehouden, die op een smallen weg inplaats van de voorgeschre ven 15 K.M. met een vaart van 50 K. M. aan kwam stormen. Naar zijn naam gevraagd, bleek de man doofstom, evenals zijn medeberijder die op de duozitting zat. De verontwaardigde commissaris van politie eischte 100 p. st. borgtocht en sloot beide schuldigen op, tot ze dit bedrag zullen gestort hebben. L 00 pen de patiënt. Tot de be zoekers van de 'polikliniek van een zie kenhuis te Holloway behoorde Woens dag eenvrouwtje van 102 jaar, dat van haar woning naar het ziekenhuis was ge wandeld om een in^egroeideni nagel te laten wegnemen. Na de behandeling liep zij weer naar huis. Het oudje, dat door de huurlieden „Grootje" genoemd wordt, bewoont een zit-slaapk'amer, die zij zelf onderhoudt. Haar man is al éen halve eeuw geleden overleden en haai" zeven-kinderen zijn ook allen reeds dood. Zij leest en naait nog zonder bril. DE KOSTPRIJS VAN DIAMANTEN. Over dit onderwerp publiceerde de National Jewelers Publicity Associati on een artikel naar aanleiding van 'n életers geuite bewering dat de kostprijs der Zuid-Afrikaansche diamanten slechts $16 per karaat zou bedragen. Het „Diamanthandelsblad" geeft er een vertaling van: „Vele personen zullen met verontrus ting het artikel, dat eenigen tijd ge leden in een aantal dagbladen ver scheen, gelezen hebben, waarbij be weerd wordt, dat de kostprijs van di amanten uit de Zuid-Afrikaansche mij nen ongeveeer 16 per karaat zou be dragen. Volgens dr. G. F: Kunz, een der meest vooraanstaande juweelen experts in Amerika, mag zulk een be wering niet passeeren zonder een be hoorlijke verklaring. Het is wel waar, dat de kostprijs van ruwe diamanten zooals zij uit den grond komen faag is, maar het is niet minder waar, dat slechts een zeer ge ring percentage minder dan de helft der diamanten geschikt zijd voor juweelen, terwijl de andere slechts ge schikt zijn voor allerhande industri eel© doeleinden. De kostprijs van den juweelen-dia- mant is hoog en zal altijd hoog blij ven in verband met zijn zeldzaamheid en het feit, dat een groot aantal werk lieden benut moet worden, om van de ruwe steenen die prachtige juweelen te vervaardigen, die de juwelier ons toont. De ruwe diamant, zooals die uit de mijnen komt, zal weinig attractie voor den leek hebben, daar deze veel overeenkomst vertoont met een stukje kandij-suiker. Het zou een interressan- te excursie zijn om de lotgevallen van de diamant na te gaan, van de blauwe aarde of de rivier-beddingen af, tot aan de vingers van de habitué der opera. De diamant is eigenlijk de eenig ste edelsteen, die in zijn natuurlijken toestand weinig of geen attractie heeft voor den leek, terwijl hij in geslepen staat dadelijk indruk maakt. Het proces van het bewerken van den diamant oischt veel tijd, terwijl er groote risico aan verbonden is, zooals de mogelijkheid den steen te bescha digen .De diamant krijgt vorm door de bewerking met de zaag, die alle onzui verheden dient weg te nemen. Hierna wordt 'de diamant gesneden en gesle pen, terwijl hij ten slotte nog gezet moet worden. Dit alles kost veel tijd. terwijl voor de bewerking de steen n belangrijk deel van zAiu gewicht ver-1 liest. Het is interessant te weten, cfrat uit 6.000.000 ladingen blauwe aarde a 1600 pond, uit een 'der mijnen, slechts ongeveer 1/4 karaat diamant gevonden wordt. Zware belastingen, opgelegd door verschillende regeeringen, dragen het hare er toe bij om de prijzen der dia manten te verhoogen." INGEZONDEN. (B ai tea reianhroartWipsheid der RedoetieJ Geachte Redactie, Mag ik even wat zeggen? Bij voorbaat m'n dank. U heeft in den laatsten tijd eenige beschouwingen gewijd aan het onder wijs, naar aanleiding van Dr. v. d. Vaart Smit's brochure over „De Toe komst van het L. O." Het is niet m'n bedoeling hier over die brochure te schrijven. Evenmin over de door u geleverde beschouwingen. Maar ik wilde er mijn verwondering over uitspreken, dat onze vooraan staande mannen zoo huiverig schijnen ons Chr. volk in 't algemeen en onze A.R. menschen in 't bijzonder, de nuch ter© werkelijkheid voor te houden. We zijn er de laatste jaren aan ge woon geraakt om onder de eigenschap pen van een Anti-Rev. ook te rekenen, dat hij een werkelijkheidsmensch is. Wie dat niet is, wie met de werke lijkheid niet rekent, wordt feitelijk niet meer voor volbloed en betrouwbaar A. R. aangezien. t Colijn heeft op finnacieel gebied dan ook getoond, die eigenschap in bijzon dere mate te bezitten. En nu verwondert het mij zeer, dat men inzake het schoolvraagstuk met die werkelijkheid zoo mooi schuile vinkje speelt. De groote massa onzer menschen leeft bij leuzen als: „De Vrije School", Ouderschool", „Openbare school aan vulling" enz; leuzen, die allen terug zijn te brengen tot ééne algemeene: „Het Unierappcrt." Daarin ligt de wensch van onze men schen voor de oplossing der sch*oolzaak uitgedrukt, daarnaar gaat het begee- ren onzer menschen uit. Laat men slechts een wet maken volgens dat Unierapport en alles is in orde. Welnu, het komt mij gewenscht voor geachte redactie, dat onze menschen ook «ens de werkelijkheid hooren. En die werkelijkheid is, dat er nooit een oplossing volgens dat rappor,t ko men zal en ook niet komen kan. Misschien werkt het ietwat ontnuch terend, maar ik zie dé werkelijkheid niet anders en velen met mij. Dat wil niet zeggen, dat er niet iets gedaan kan worden in de richting van dat rapport, maar dat is heel iets an ders dan een oplossing volgens dat rapport. Zegwaart, 20 Aug. 1925. H. NIEUWENHUIJSEN. DE DRAADLOOZE TELEGRAFIE DER INCA'S. De Inca's, die voor de verovering door de Spanjaarden in Peru heersch- ten, kenden reeds de draadlooze tele grafie. Een paar tonnen, gewone uitgehol de boomstammen met openingen als zandloopers, waren hun toestellen. Nog heden ten dage kan men in het mu seum te Lima goede exemplaren zien. De eene ton dient voor afzendin^der telegrammen, de andere vangt ze op. Men slaat op de tonnen en verwekt ge luidsgolven. Een paar slagen met korte houten stokken op de holle ton doen eigenaar dige trillingen ontstaan, zoodat het geen wonder is, dat men in de verte die in hetontvang-apparaat hooren kan. Nu is de ton bovendien volgens een misschien eeuwenlange ervaring gecontrueerd. Elk geslacht heeft er het zijne toe bijgedrgaen. Het hout is vast en toch van dezelf de elasticiteit als dat van violen. Het is op een bepaalde wijze verhit of ge droogd. De lengte en de breedte van de ton, alsmede haar vorm, zijn volkomen aangepast aan het doel. Nog niemand is er in geslaagd ze na t© maken. In t bijzonder zijn de zandloopopeningen, die met een andere vingerbreedte opening in verbinding staan, nauwkeurig berekend. Behalve deze twree openingen, waren de tonnen verder geheel gesloten. Telegrammen gingen van Cuzoo naar Tiaguanaco of tot Chili en ver der naar Quito ©ven snel als telegram men heden ten dage. Brieven werden doorrijlhoden onder de Inca's sneller dan tegenwoordig per spoor overgebracht. Men deed den brief (een touw met knoopen in een hollen stok. De boden, in echelons verdeeld, liepen over de oude Incawegen, die er heden ten da ge, nog zijn, over bergpaden, door da len en over koen aangebrachte brug gen, De koning in Cuzco at eiken dag versche viscli uit de zee, die op deze wijze over de bergen werd vervoerd. Tegenwoordig duurt het transport tevee dagen l Laatste Berichten. Van het Hof. De burgemeester van Schiedam heeft bericht ontvangen dat H.M. dé Koningin op 16 Sept. a-»., de stad zal bezoeken. *De ramp te Borculo. Het R. K. Huisvestingscomité ont ving telegrafisch mededeelmg v. den Ned. Consul te Aken, dat het gemeentebe stuur aldaar 2500 Mark beschikbaar stélt voor de slachtoffers van de stormramp. Brandstichting en zelfmoord. Na het Hotel en Pension 't Hille- tje te Kootwijk in brand gestoken te hebben, heeft de gewezen kellner van dit hotel zich onder den trein geworpen. Hij werd dood opgenomen. TELEGRAMMEN. (Draadlooze dienst) RABAT, 22 Augustus. Maarschalk iLyautey had heden een onderholud met den sultan, dien hij een uiteen zetting gaf van het succes van het (Fransche offensief. De Sultan uitte zijn tevredenheid over de onderwerping van eenige ge bieden. PEKING, 22 Augustus. In alle pro vincies neemt de agitatie tegen het Christendom en de Zendelingen toe en worden er protestvergaderingen ge houden. LONDEN, 22 Augustus. Een Rus sische delegatie uit de textielindus trie welke gisteren Leeds zou bezoe ken, is plotseling naar Londen terug geroepen. Het verluidt dat de geheele delegatie heden naar Rusland zal te rugkeer en. Er zijn geseai zaken gedaan. MARKTBERICHTEN. LEIDEN, 1722 Aug. Turfmarkt Aanvoer: 300.000 lange turf. Prijzen: f 7,508,50 per 1000 stuks. LEIDEN, 22 Aug. Botermarkt. De prijzen van boter op de heden ge houden markt waren als volgt: Prima fabrieksboter 2,452,50; prima boerenboter 2,402,50, per K.G. Aangevoerd vier derde en 9 zesde va ten, wegende 2305 H.G'. Handel maitig. LEIDEN/ 22 Aug. Eierenveiling. Aanvoer 9563 stuks. Kipeieren 8,7010, Eendeneieren S,875, per 100 stuks. Handel matig. KATWIJK AAN DEN RIJN, 21 Aug. Aardappelen p. kist v. 25 H.G.: Due of Vork 1,101,70, id. Eigenheimers 11,20 Peen p. 100 bos 9,5014, bloemkool I per 100 32,60—41,50. Aanvoer 6800 bos peen, 11.800 bloem kool, 480kisten aardappelen. LEIDEN, 2 iAug. Groentenveiling. Andijvie 120180, salade 120370, komkommers 400—-800, bloemkool I 2600 3700, id. II 16002100, kroten 260 320, wortelen 9401400", roode kool 800 1000, gele kool 9401200, groene kool 460600, selderij 180220, rabarber 60 130, alles per 100 H.G. Snijboonen 8002400, Heereboonen, st. 1*2002200, id. stam 9001400, uien 620 —660, spinazie 1100—1400, postelein 600 1200, alles per 100 K.G. Meloenen 31—72, perziken 5—21, per, stuk. Tomaten 860920 per 100 pond. Telegrafisch Weerbericht Volgens waarnemingen verricht in den morgen van 22 Aug. 1925, medege deeld door het Kon. Ned. Meteorolo gisch Instituut te De Bilt Hoogste Barometerst.: 766.4 Vardoe. Laagste Barometerst.. 749.7 Calshot. Verwachting tot den avond v. 23 Aug. Zwakke tot matige zuidoostelijke tot zuidelijke wind, zwaarbewolkt met tij delijke opklaring, waarschijnlijk nog regenbuien met kans op onweer, zeKde temperatuur. Barometersband. De stand van hedenmiddag 8 uur it aangegeven door den wijzer. LUCHTTEMPERATUUR. Hedenmiddag 12 uuur 18.0 gr. C. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl." Yoorm. 7 uur, 19 gr. C. 's Middags 12 uur 19Vï gr. Q> Zweminrichting Hooge Rijndijk Voorm. 7 uuur 20 gr. C. "s Middags 12 uur, 20 gr. Q. LICHT OP VOOR FIETSERS e.*. iZateldag 22 'Aug.: 8.41 an.,

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 3