üu nummer besiaai uit fWtE Bladen. CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 6e JAARGANG' ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1925 NUMMER 159S ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal 1 2.90 EERSTE BLAD. Een welgelijkend portret? Wanneer een vriend bezig is feilen te toonen, dan is net verstandig daar aan volle aamaeLt te schenken. Maar ook als etn tegenstander van wien m..n niet verwachten kan dat hij een objectief oordeel zal vellen, ons op onze vermeende fouten en gebre ken opmerkzaam maakt,, kan het nut tig, zijn daaraan niet zonder meer voor bij te gaan. Nu heeft de heer Mr. ter Spill, die in de jaren 1913 tot 1918 voor de Vrijo liberalen in de Tweede Kamer zitting had, hc+ nuttig en noodig geoordeeld in liet „Haagsche Maandblad" van de verschillende politieke partijen een beeld te teekenen en op hare zwakke plekken de aandacht te vestigen. De wijze waarop hij dat doet is niet bepaald sympathiek. Zeer uit de hoogte ziet hij op alles wat „niet denkt als hij" terneer en veroordeelt hij alles wat niet met zijne opvattingen overeenkomt. Van een liberaal van den ouden stempel is het ook wel niet anders te verwachten. Zij hebben toch de wijs heid en de onverdraagzaamheid te vens, in p&cht. Het is nog. niet lang geleden, dat de Antirevolutionaire partij, door het ove rigens gematigde „Handelsblad" een groep half-analphabeten werd ge noemd, een kwalificatie die nog gun stig afsteekt hij die waaraan de Leid- 'sche Kerkbode herinnerde, toen zij, die hier door het onverdraagzame li beralisme werden vervolgd en deswege naar Amerika uitweken, als „valsche munt, in Nederland niet meer gang baar" werden aangeduid. Zóó erg maakt de heer ter Spill het niet, al ontziet hij zich niet de nage dachtenis van een Christen-staatsman als Jlir. de Savornin Lohman te be zwadderen, door het voor te stellen alsof deze op een zeer behendige ma^ nier getracht heeft eenerzijds'tegen de Paapsche stoutigheden op te komen, en tegelijkertijd ons land zonder dat dit argwaan wekte, te verroomschen. Van de Antirevolutionaire partij ret de heer ter Spill nog wel iats é':fr.ls te zeggen. Hij waardeert haar zedelijke kracht tlie bleek uit haar opkomen voor het gezag, haar ijveren voor de landsver dediging en haar houding inzake het bezuinigingsprobleem. c Maar daarbij blijft bet dan ook. Want aldus de liberale scribent met de Antirevolutionaire partij is het feitelijk gedaan. „Het hoogc woord moet er uit: de toeleg van Dr. Kuyper is mislukt. Tal van brave en verdienstelijke lieden zijn uit de kleine luiden tot aanzien gekomen. Op het gestoelte der eere zoowel als dat der wetenschap vindt men uit hun midden vertegenwoordi gers, die genoemd mogen worden. Maar werkelijk leiderschap in een volk, de gave om het welbewust te voeren naar een betere toekomst en daartoe alle nationale krachten saam te bundelen, vereischt erfelijke talen ten van regeeren, traditie, levenskunst en voornaamheid, zooals die in den kleinen burgerstand niet te vindpn zijn, noch kunnen worden gekweekt. Wel kon de geniale volksmenner met succes den strijd voeren tegen de heeren met dubbele namen, ook en vooral in eigen kring: de eenvoudige namen tot heeren in Nederland ma ken, tot staatslieden en regenten kon hij niet." De schrijver ziet de Anti-Revolutio nairen verdeeld in twee kampen. Aan de eene zijde stelt hij de vele broeders, die een draadlooze ontvang- inrichting hebben en 's avonds luiste ren naar „minder gewijde klanken dan preeken"; de dames, die men in de gereformeerde kerken ziet, gekleed raar de laatste mode „weinig bere kend op onderdrukking van de begeer ten des vleesches"; de studenten der Vrije Universiteit, die komedie spelen; de wethouders,, raadsheeren van ar beid of van verzekering, inspecteurs, controleurs, burgemeesters, en allen die „geen Groens van Prinsterer kun nen worden" doch wèl rijn gekomen BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentie» per regel 22V» cent Ingezonden Me de deelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dag** lijks geplaatst ad 40 cent. tot „alles wat de wereldsche staat aan traktement, positie en invloed biedt." En aan de andere zijde ziet hij de werkelijk kleine luiden: „De smalle gemeente, die, zeker, ootmoedig dank baar is, dat een zoo geloovig volksdeel uit knechtschap, tot heerlijkheid werd gevoerd, maar die zucht naar het nieu- werwetsche slecht verdraagt. Bij haar leeft de voorvaderlijke over tuiging, dat al de veroveringen dezer wereld weinig baten, zoo gij schade lijdt aan uw ziel. Leeft tevens het Hol- landsohe burgermansverzet tegen le venskunst, zwier en schoonheid, zoo wel als benepen afgunst op hen, dre dragers van cultuur zijn of erger nog op eigen broeders, die in het zwarte pakje van het op den Staat veroverd baantje voor cultuurdragers willen doorgaan. ,Van deze Instincten tot de redenea- ring, dat er nog altijd treinen op Zon dag loopen, de heidensche lijkverbran ding geduld wordt, is de overgang ge makkelijk. Tot zoover de liberale criticus die tenslotte met de hem eigen bescheiden heid decreteert dat de splijting in het antirevolutionaire kamp definitief en dat haar kracht voorgoed gebroken is. Wat van dit portret te zeggen. Dat onze partij niet in staat is wer kelijke leiders te leveren omdat men daarvoor noodig heeft de (bij het li beralisme) erfelijke talenten van regee' ren, traditie, levenskunst, enz. kan ons koud laten. De Antirevolutionaire staatslieden en regenten kunnen de vergelijking zelfs met hunne erfelijk belaste li berale collega's zeer goed doorstaan. Van meer beteekenis is wat hij om trent de twee richtingen in het Anti revolutionaire kamp opmerkt. 't Gemakkelijkst i9 zeer zeker te con- stateeren dat de tegenstelling die hij maakt in werkelijkheid niet bestaat en ons verder met een schouderopha len van dergelijke door hooghartigheid verblinde praatjesmakers af te wen den. Maar tis zeer de vraag of dit ook 't verstandigst is. We kunnen toch niet alleen van den vriend die feilen toont, maar ook van den tegenstander leeren. En dan kan in het algemeen wel worden toegegeven, dat de zucht naar wereldgelijkvormigheid ook onder ons toeneemt en dat er met een beroep op de eischen van de moderne cultuur een vrijheid in den levenswandel wordt op geëischt, die met Gods Woord niet be staanbaar is. Met name op het terrein van de kunst zijn paden betreden die vroeger werden gemeden en deuren zijn open- gestooten aan wier ontsluiting zelfs niet gedacht is. De cultuurwaard eering heeft er, zoo als Dr. Dijk het uitdrukte toe geleid, dat sommigen zich een vrijheid veroor loven die ons gewone gereformeerde volk pijn doet, en menige jonge ziel is zoo nauw met de wereld in contact gekomen, dat zij van haar besmetting niet is vrijgebleven. In wat de beer ter Spill heeft opge merkt en wat door hem die alles door den liberalen bril ziet veel te sterk werd gekleurd, is een element van waarheid. Het is geen welgelijkend portret dat hij teekende. Maar we zien daarin toch sommige trekken, die wel in staat zijn onze be zorgdheid te wekken en die ons mogen manen tot zelfbezinning en tot ernstig zelfonderzoek. Er is nog altijd een nauwe band, de band van het beginsel, die het antire volutionaire volk samenbindt. Maar daarom is het temeer noodig, dat er voor%gewaakt wordt dat die band zou verslappen en dat on^e kracht zou worden gebroken. V Een ander portret. De beer ter Spill heeft niet alleen getracht een portret te teekenen van de Antirevolutionaire partij, maar hij heeft zich ook onledig gehouden met van den Vrijheidsbond 'n schildering te geven. En daar hij in deze kringen meer thuis is en beter gelegenheid heeft ge had het te schilderen object te bestu- deeren is bet portret dat hij geeft ook meer gelijkend. Hij verheelt niet, dat het liberalisme fiasco heeft gemaakt. De idealen ten opzichte van het on derwijs moesten worden prijsgegeven en het vrijhandelsbeginsel v.indt buiten enkele studeerkamers en katheders geen aanhangers meer. Omdat de oude beginselen zoo góed als geen aanhangers meer vonden, heeft men getracht door jacht naar po pulariteit, door goede gaven en mooie beloften, bij de kiezers in 'tgevlei te komen. En dan volgt deze voor den Vrij heidsbond vernietigende en toch na tuurgetrouwe schildering:: „Zij, van wie in de eerste plaats on voorwaardelijke handhaving van het gezag mocht worden verwacht, heeft in de Novemberdagen van 1918 getran sigeerd met de revolutionaire krach ten, héele en halve toezeggingen ge daan van achturigen werkdag, vrou wenkiesrecht, afschaffing der Eerste Kamer, enz. Zij heeft ten aanzien van 's lands weerbaarheid^ te land en ter zee, de zijde gekozen van hen, die voor de nationale eer en veiligheid geen of zoo min mogelijk offers wilden bren gen.... natuurlijk met uiteenzetting van allerlei „technische" gronden, waarin niemand belangstelt. Zij eisoh- te bezuiniging, maar het allereerst op militaire uitgaven. Zij wenschte in krimping van de staatsbemoeiing en in naaiji der burgervrijheid beknotting van ambtenarij, maar was de eenige, die saboteerende postambtenaren in bescherming nam. Zij propageert meer dan eenige partij een verslappend pa cifisme,.het ondergeschikt maken van Nederlands nationale zelfstandigheid aan een internationaal gezag, en vindt in dit streven zoowel een verontschul diging om de defensie te verwaarloo- zen als om stemming te maken tegen een minister van Buitenlandsohe Za ken, dien Europa ons benijdt." Zij predikt versobering van den staatsdienst en verzet tegen het stre ven om steeds meer pèrsonen óp staat3 kosten, dat is £>p andermans belasting geld, te laten leven, maar plaatst te elfder ure voor de verkiezingen het kosteloos staatspensioen op haar pro gram, in de hoop van stemmen van den Bond van Sta^tspensioneering te winnendit natuurlijk weer gevolgd door een „technische" uiteenzetting Wat de Vrijheidsbond meer dan eenige partij verloren heeft, wat hij ten bate van land en volk vóór alles behoeft, is vertrouwen...." Er zal wel niemand zijn, die dit por tret als niet-gel ijkend zal afkeuren. De Vrijheidsbond heeft het vertrou wen van ons volk verloren omdat hij steunde op verkeerde beginselen, maar vooral ook, omdat hij niet den moed had zichzelf te zijn. En zoo staat dan de Vrijheidsbond op het politieke strand als een baken in zee. En zoo kan dit portret ook voor an dere partijen tot een waarschuwing zijn. STADSNIEUWS. DE STORMRAMP. De gisteren gehouden collecte voor de stormramp heeft opgebracht:: Stratenlijst 1 f293.006, 2 f 336.446, 3 f214.20, 4 f81.976, 5 f 262.006, 6 f25.44 7 f 128.69', 8 f 115.726 9 f 192.97 10 f 196.45, 11 f211.546, 12 f44.695 13 f 135.45, 14 f 197.446, 15 f231.87 1G f 127.66, 17 f 180.05, 18 f80.42 19 f 19.186, 20 f 95.486, 21 f 151.60 22 f197.23, 23 f52.84, 24 f 103.376 25 f140.225, 26 f 210.72 27 108.356 28 f 221.46 29 f 144.866, 20 f74.635 31 f 131.705, 32 f 102.136, 33 f98.011/- 34 f 115.985, 35 f 197.75, 36 f71.07 37 f76.996, 38 f77.34, 39 f 104.71 40 f78.886, 41 'f 197.23°, 42 f84.82 43 f 33.82°, 44 f46.80, 45 f50.306 46 f92.50, 47 f 51.08, 48 f77,'29 49 J 63.69°, 50 f 93.705 51 f130.591/. 52 T 85.92, 53 f308.846, 54 f90.135 55 f 102.705, 56 fl05.47#. Totaal f7.049.31. Nagekomen giften: van Mej. V. f2,50 den heer Z. f 10. Door ons werd nog ontvangen voor de slachtoffers van de stormramp van N. N. te L. f3, van J. S. en W. J. die bij de gehouden collecte afwezig wa ren resp. fl en f2. Bij den Penningmeester van' het Stormramp-Comité zijn nog de volgen de giften ingekomen: G. A .B. f 10, Personeel G. A. B. f 5, Th. J. G. f10, 1'. J. K. f 10, A. C. en i J. A. f340, Gs. f10, D. W. f20, J. H. v. L. f25, J. R. f10, B. C. f100, G. L. D. f10, J. E. K. f100, W. J. P. S. f25, Mevr. H .N. f 10, C. H. f 10, M. E. G. f5, Jhr. Mr. Dr. N. C. de G. f100, J. P. W. f100. Giften worden no^ gaarne inge wacht bij "den Penningmeester, den heer F. Muys van de Moer, Plantsoen 49, Gironummer 57471. Door den état-majoor en de be manning. van de marinekustwacht al hier is een bedrag van f53.85 voor de stormramp bijeengebracht. Bedoeld be drag zal worden overgemaakt aan het Marnie-Weekblad te Den Helder. L.A.W.E.T. Gisteravond vergaderde in een der bo venzalen van „De Harmonie" de L. A. W. E. T.. De vice-voprzitter, de heer Cor A. Mulder, opende de vergadering en heette de aanwezigen welkom. Daarna las wegens ontstentenis van den secretaris .den heer T. F. Vlieland Jr., de heer Pulle de notulen der vorige ver gadering, die onveranderd werden goed gekeurd. Vervolgens deed de Voorzitter mede- deeling van een ingekomen stuk, nJ. een schrijven van de Leidsche Uitge versmaatschappij, waarin gewezen wordt op het nut van adverteeren in het in 20.000 exemplaren gratis te verspreiden programma der L. A. W. E. T. De Voorzitter voegde hieraan een war me opwekking toe. Hierna werden na gehouden ballotage met algenteene stemmen als pi2uwe leden aangenomen de heeren G. Kuperus, L. Demmenie, P. J. Jansen, Th. v. d. Meer, W. F. v. d. Reyden Jr. en de fa. Hassel- man Pander. Bij de rondvraag merkte de heer Pul 1 e op, dat door de kamer van Koop handel Besloten is, het donateurschap aan de L. A. W. E. T. niet te verlengen. Spr. critiseert dit besluit der Kamer en drukt er zijn hartgrondige spijt over uit, dat zelfs door leden van de L. A. W. E. T. een dergelijk voorstel gesteund werd. De heer Levi vraagt, of er niet nog iets gedaan kan worden in verband met de ramp te Borculo. De Voorzitter zegt toe, deze vaak nog eens in het bestuurster sprake te brengen. Op een vraag van den heer Van Z ij p hoe het staat met het verhuren, deelt de Voorzitter mede, dat er tamelijk goed verhuurd is: er zijn reeds 54 stands bezet. Dhr Van Rossum du Chattel wijst er op, dat er een geruoht door de stad. gaat, dat de L. A. W. E. T. niet door zou gaan. De Voorzitter antwoordt, dat we integendeel een goede L. A. W. E. T. mogen verwachten. De Voorzitter sloot vervolgens de vergadering met een woord van dank aan de aanwezige leden. De vergadering was matig bezocht. Gemeenterekeqing 1924. De Gemeentërekening over her dienst jaar 1924, sluit, zooals reeds eerder -werd medegedeeld, met een batig saldo van 621.551.73y,. Voor een groot deel is dit gunstige re sultaat te danken aan de mooie uitkom sten van de Gemeentebedrijven, die de ramingen met beduidende bedragen heb ben overtroffen. Enkele winstcijfers laten wij hier vol gen: Gasfabriek f 187.110,38 Electricdteitsfabriek 213.059,99 Gestichten 50.000, Openb. slachthuis 38.382,07, Hiertegenover staat echter, dat de Rei- nigings- en Ontsmettingsdienst een na- deelig saldo gaf van f 229.913,94V2, ter wijl de Gemeentelijke Inkomstenbelas ting in plaats van f 2. 148.478,zooals geraamd was, slechts f 2.085.023 in de gemeentelijke schatkist bracht. Dit neemt echter niet weg, dat de uit komst van de rekening als geheel tot te- vredenheid kan stemmen. Toch is de financiëele toestand van de gemeente ook weer niet zóó mooi, als sommigen diet gelieven voor te stel len. De opmerking is reeds gemaakt, dat de saldi vain de lichtfabrieken oneven redig hoog zijn, zoodat een belangrijke verlaging van de tarieven behoort te vol gen en ook is de meening reeds ver kondigd, dat de financiëele toestand van dien aard is, dat bezuinigingsmaatrege len, die in andere gemeenten noodzake lijk kunnen zijn, hier althans aahter- wege kunnen blijven. Daarom kan 't goed zijn, de reke ning nog even van naderbij te bezien. En dan blijkt al dadelijk, dat de schijn niet geheel overeenkomstig de werkelijk heid is. Schakelt men toch de ontvangsten we gens vroegere diensten uit, wat voor een zuiver overzicht van de exploitatie ge durende 1924 noodig is, dan blijkt, dat zooals door B. en W. terecht wordt 0{>- gemerkt het saldo slechts f 2.641,48. bedraagt. Bovendien mag niet ui: het c .\or- Belangrijkste nieuws in dit Hummer. Binnenland. Do minister van Arbeid heeft aan de partijen in de metaalindustrie zijn be* middeling aangeboden. „Bethesda" te Budapest verbrand. Een zware brand bij Batavia. Buitenland. De overhandiging van het Fransche antwoord aan Duitschland Is tot Maan dag uitgesteld. Engeland en Japan zullen ^een nota richten aan de regeering van Kanton,' indien zij beslag op schepen van ge* noemde landen durft leggen. Turkije zou den Volkenbond het hou den van een volksstemming in Mosoel willen voorstellen. den verloren, dat het betrekkelijk gun stige resultaat slechts verkregen is door het heffen van belastingen, die op de ingezetenen^ zeer zwaar drukken, zoo zwaar, dat vreemden worden afgeschrikt zich hier te vestigen en dat ingezetenen, die niet door_ bijzondere banden aan Leiden gebonden zijn, een andere woon plaats kiezen, waar de fiscus op een min der groot deel van het inkomen be slag legt. De opmerking is ook gemaakt, dat de winsten van de Lichtfabrieken bui tengewoon hoog zijn. en dat een eerste fisch daarom is, dat Me tarieven worden zerlaagd. Bij een vergelijking met andere plaat sen blijkt echter, dat deze „indirecte heffingen" zooals ze meermalen worden aangeduid, toch niet hooger zijn dan in andere plaatsen. In Amsterdam en 's Gravenhage b.v. wordt per hoofd der bevolking meer winst uit de Lichtfabrie ken getrokken dan hier het geval is. De rekening over 1924 is zeker niet onbevredigend. Maar wie mocht meenen, dat nu alles mogelijk is, en dat we er nu maar op los kunnen leven, vergist zich toch deerlijk Groote voorzichtigheid blijft bij het doen van uitgaven vooralsnog geboden. In hooger beroep. Gedep. Staten van Zuid-Holland heb ben ongegrond verklaard het beroep van het bestuur der Vereeniging tot stichting en instandhouding van scho len voor lager en meer uitgebreid la ger onderwijs op Gereform. grondslag (Geref. Schoolver.) te Leiden tegen het besluit van dén Raad dier gemeente waarbij afwijzend werd beschikt op het verzoek om van gemeentewege te vergoeden het salaris van een aan de bizondere lagere school voor u.l.oaan de Hooglandsche Kerkgracht aldaar werkzaam zijnden boventalligen on derwijzer over het tijdvak 1 October 31 December 1923. Een jubileum. Zooals wij gisteren reeds mededeel den, mocht vandaag de heer G. H. Lens zijn zeventigsten verjaardag vie ren. Aan belangstelilng heeft het, zoo als te verwachten viel, den jarige niet ontbroken. In den loop vain den'mor gen werd hij verrast met een stroom van brieven en kaartjes en telegram men, ook van huiten de stad, terwijl zeer velen persoonlijk van hunne be langstelling blijk gaven. Onder de talrijke bloemstukken, die de heer Lens mocht ontvangen, was er ook een van het bestuur van de wijkvereeniging „Irene." 't Was voor den jubilaris, zoo hij hef uitdrukte, een dag om er klein onder te worden. Collecte. A.s. Woensdag 26 Augustus zal hier ter stede een collecte gehouden wor den voor de Vereeniging voor Bijbel verspreiding. Men steune dezen schoo- nen en nuttigen arbeid op milde wijze, en dat te meer waar de opbrengst voor een belangrijk deel is bestemd voor Evangelisatie-lectuur voor Leiden. Jong. Ver. „Gideon." Onder verwijzing naar de in dit no. voorkomende advertentie brengen we den leden van bovenbedoelde Vreeeni- ging onder de aandacht, dat merger niet in de clubzaal der Graanbeur< doch in de Oude Veetkerk vergaderd wordt. Stedelijke Lichtfabrieken. Wij ontvingen het verkort verslag' van de Stedelijke fabrieken van Gas en Eleotrioiteü te Leickqi over het Jaarj

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1