CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Be JAARGANG VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1925 NUMMER 1597 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 BUREAU: Hooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 üit iiumrner iiesïaal uit 1WEE Bladen. EERSTE BLAD. V Waar dan heen? In een dezer dagen verschenen „Over zicht van het aantal studeerenden in de faculteit der wis- en natuurkunde te Groningen'' worden belanghebben den met nadruk gewezen op het groote overcompleet van gediplomeerden. Het overzicht wijst erop, dat ln groo te trekken de toestanden aan andere universiteiten vrijwel gelijk zijn aan die te Groningen, terwijl curven laten zien, dat de aantallen studeerenden voor wis- en natuurkunde vanaf 191*5 tot 1925 voortdurend stijgen. Met het oog daarop 'meent net be stuur der Groningsche natuurphiloso- fische faculteitsvereeniging, van wie deze publicatie uitgaat, dat gewaar schuwd moet worden tegen het groote overcompleet. Onvoorziene omstandigheden daar gelaten zal het, zegt het bestuur met de jaren niet beter worden voor de toekomst der studeerenden en de toe komst van nieuw-aankomende stu denten in de faculteit der wis- en na tuurkunde schijnt het bestuur donker toe. In 1910 bedroeg het aantal studee renden voor wis- en natuurkunde voor Utrecht, Amsterdam en Leiden onge veer 150 voor elk der universiteiten en voor Groningen omstreeks 50. In 1923 waren die aantallen: Utrecht 450, Amsterdam 325, Leiden ruim 300 en Groningen bijna 200. Uit deze cijfers blijkt duidelijk, dat er wel aanleiding bestaat om een waar schuwend woord te doen hooren. De ma^kt wordt overvoerd. Er is geen redelijke kans dat de stu die zal worden beloond met het vin den van een passenden werkkring. Het zal in de toekomst onmogelijk zijn voor al deze gediplomeerden em- plooy te vinden. Er is dus wel reden om te waar schuwen. Maar en dat is de groote moeilijk heid daarmee is het probleem waar van dit groote overcompleet een symp toom is niet opgelost. Want deze klacht staat niet opzich- zelf. En onder de niet-studeerencen wor stelt men en misschien in nog ergere mate, met hetzelfde probleem. Het weikloosheidsvraagstuk is wel een van de meest aangrijpende vraag stukken van dezen tijd. - Misschien dat het aanpakken van groote werken, demping van de Zui derzee,, ontginning van woeste gron den. aanleg van verkeerswegen hier uitkomst kan brengen. Dergelijke werken hebben dit voor deel, dat daarbij zoowel gediplomeerde als niet-gediplomeerde werkkrachten een arbeidsveld kunnen vinden en dat verwacht kan worden dat de gelden daarvoor beschikbaar gesteld in de toekomst een behoorlijke rente zullen afwerpen. STADSNIEUWS. DE STORMRAMP. Bij den penningmeester van 't Storm ramp-Comité zijn nog de volgende gif ten ingekomen: Ambt. R. van A. f 35.50, MeJ. J. J. de H. f 10, Dames B. f 10, H. O. f 10, Mevr. E. H. M.—v. D. f100, Fam. W. f 100, H. C. v. N. f 10, Mej. C. v. V. f 10, Alg. Bond van politiepersoneel afd Leiden f25, D. A. H. v. E. f10, Mevr J. C. Z.-V. f25, J. C. A. B. f 100, P W. L. f25, Prof. Dr. C. S. H. f50, A. L R. f 25, M. A. M. v. N. f 25, H. D. M. K. f 10, Mr. M. B. V. f5, Prof. Dr. L. v. I. f 25, Dr. J. C. M. T. f 10, H. M. S. f50, Jb S. Jb. f10, Dr. H. H. J. f5, A. A. A. A. f2.50, J. O. f25. Giften worden gaarne nog ingewacht tij den Penningmeester, den heer F. Muys van de Moer, Plantsoen 49, Gi ronummer 57571. Door ons \>erd nog ontvangen van D. to L. fl en van M. te L. f5. Dè Burgemeester. Onze Burgemeester, Jhr. Mr. de Gijselaar, is van verlof teruggekeerd en heeft heden zijn werkzaamheden ten stadhuize hervat. Keuringsdienst van Waren. Aan het verslag van dezen dienst ont- Jcenen wij nog het volgende: Het watergehalte van margarine en melange was als regel lager dan het ge oorloofd maximum van ió pet. Behalve enkele onbeteekenend hooge cijfers werd in dit opzicht slechts éénmaal een af wijking van eenig belang aangetroffen (18.2 pet.) Overigens waren de monsters marga- 'garine geen aanmerkingen te maken. Wat de melange's betreft, deze wer den getoetst aan den eisch dat zij 15 pet boter moeten bevatten, zooals tusschen margarinefabrikanten en directeuren van keuringsdiensten was overeengekomen. Geconstateerd moest worden, dat van deze overeenkomst niet zelden wordt af geweken. Bij de melanges die niet ver pakt worden verkocht, kan men denken aan onachtzaamheid van de verkoopers die, naar het schijnt, in dit opzicht ook wel «ens door de reizigers worden mis leid, bij de verpakte monsters echter die een te laag botervetgehalte bezaten, kan de fout enkel aan de fabrikanten worden toegeschreven. Van de 72 monsters melange waren er niet minder dan 39, waarvan het boter- vet gehalte lager was dan 15 .pet. Een viertal daarvan was het verschil zoo ge ring-, dat a;a;n. opzet niet behoefde te worden gedacht; een negental monsters bevatten geen aantoonbare hoeveelheid botervet, terwijl bij vier andere monsters het percentage daarvan minder was dan 10 pet. Bij de overige 22 monsters ech ter schommelde het botervetgehalte om de 1213 D£l. Het maakt zeer sterk den indruk, uat sommige fabrieken erop uit zijn steeds iets minder boter toe te voegen dan vereischt wordt. Gelet op het groote prijsverschil tusschen boter en margarine levert dit zeer 2eker een niet onbelangrijk voordeel op. Het is echter ook een vorm van oneerlijke con currentie tegenover de fabriek-n dié de getroffen overeenkomst loyaal opvol gen, die sterk moet worden afgekeurd. Medegedeeld Sverd verder, dat in he't laboratorium 149 monsters diverse worst soorten onderzocht werden. Naar de nieuwe (zachtere) voorschrif ten beoordeeld, moesten van de 149 mon sters niet minder dan 51 als ondeugdelijk worden aangemerkt en wel 41 monsters wagens een te hoog gehalte aan zet meel, zes, wegens het bevatten van on geoorloofde of van een te groot quan tum conserveermiddelen en 4 wegens de aanwezigheid van kleurstof. Wat het zetmeelgehaite betreft, dient echter te worden opgemerkt, dat de over schrijding van het geoorloofde maximum soms slechts van een zeer geringe was (in 13 gevallen). Daartegenover staat, dat nu en dan de zetmeeltoevoeging zeer kwistig had plaats gevonden en in drie gevallen zelfs de 10 pet overschreed. Voorloopig werd nog alleen waarschu wend opgetreden en niet tot het opmak:n van proces-verbaai overgegaan. Omtrent het brood wordt nog het vol gende opgemerkt De controle op het gewicht en de sa menstelling van het brood werd in het verslagjaar op dezelfde wijze doorgevoerd als vroeger het geval was. D.w.z. dei keurmeesters wogen het brood ter plaat se van verkoop en namen, indien het gewicht hen aanleiding gaf tot het ver moeden, dat het brood te weinig droge stof zou bevatten, daarvan de noodige monsters mede ter onderzoek op het laboratorium. Bij de bezoeken aan de bakkerijen werd er tevens op gelet, of de voorschriften van hygiënischen aard, in het brood- besluit voorkomende, voldoende werden nageleefd. Het zou te optimistisch zijn te zeggen, dat dit overal naar behooren geschiedt, doch anderzijds kan op goe de gronden worden gezegd, dat gaande weg, door de herhaalde aanmerkingen, waarschuwingen en aanwijzigingen der contioleerende ambtenaren een niet on belangrijke verbetering in de vroeger be staande misstanden tot stand komt. Ter controle van het broodgewicht werden in het afgeloopen jaar 23.635 wegingen ter plaatse van verkoop of be reiding gedaan, terwijl 130 broodmonsters op het laboratorium werden onderzocht. Van deze monsters waren 57 melklbrood, waarvan ook de aard van het vet werd nagegaan. Hieroij bleek, dat het vet van 10 mon sters een R. W. getal vertoonde lager dan het in het broodbesluit aangegeven minimum van 10, terwijl drie der bijbe- h00rende brooden een vetgehalte bene den 3 pet. bleken te bezitten. Vergeleken in de uitkomsten in het vorig jaarverslag vermeld is de toestand dus niet onbelangrijk verbeterd. Jubileum. Een zeer bekend stadgenoot, de beer G. H. Lens, Nieuwe Rijn, hoopt mor gen zijn 70steri verjaardag te vieren. De heer Lens, die ruim 40 jaar aan het hoofd van zijn zaak stond en nog eiken dag daarin werkzaam ls, (hoe wel hij de laatste jaren bijgestaan werd door een compagnon)is een be kende persoonlijkheid in onze stad. Deels door het zakenleven, waarin hij doorkneed is en deels door den ar beid welken hij vooral op kerkelijk ter rein verrichtte heeft de heer Lens in den loop der jaren een reputatie go- kregen als weinigen. Ruim een kwart eeuw was de heer Lens diaken bij de Herv. Gemeente al hier; ook is hij bestuurslid vanj de wijkvereeniging „Irene" en regent van het Koningshof en Jeruzalemshof. Het zal, naar wij vermoeden den heer Lens op den dag van morgen aan bewijzen van belangstelling van de zij de zijner vele vrienden niet ontbreken. Den 26en Augustus a.s. hoopt de wed. P. J. Chaudron 'den dag te her denken dat zij 25 jaren geleden door den toenmaligen kerkeraad, (kerk a. d. Hooigracht) werd benoemd tot on- derkosterin, welke taak zij tot op he den nog met. lust en ij-ver vervult. Het zal haar p dien dag wel niet aan belangstelling ontbreken. Zij die dag voor haar een onvergeteijke. Dr. P. J. Montagnef In het Diaconessenhuis alhier is, 57 jaar oud, overleden dr. P. J. Montagne, conservator aan het organisch che misch laboratorium der Lei-dsche Uni versiteit. De begrafenis zal plaats heb ben Maandag a.s. des middags te 12 uur op de begraafplaats der Ned. H. gemeente Rhijnhof te Oegstgeest. Met dr Montagne is een scheikun dige en geleende van grooten naam heengegaan. Nog niet lang geleden, n.l. het vorig jaar, mocht hij onder veel blijken van belangsteling zijn 25- jarig doctoraat herdenken. Dr. Montagne werd in 1868 te Ter Aar geboren, bezocht het gymnasium te Middelburg en werd in 1899 te Lei den tot doctor in de scheikunde be vorderd op een proefschrift, getiteld: De inwerking van reëel salpeterzuur op de drie isomeere chloor-benzoëzu- ren en eenige derivaten. Tezamen met dr. G. L. Voerman heeft hij in 1908 den Leidschen Chemischen Kring opgericht, waarvan hij tot 1917 voorzitter is geweest en sedert 1918 eere-lid; als hoedanig hij bij het 10- jarig bestaan van den Kring werd be noemd. Sinds 1917 was de overledene secre taris van de Nederlandsche Chemische Vereeniging, welk ambt hij steeds met groote toewijding heeft vervuld. Behalve in een reeks van lezingen, deelde hij de resultaten van zijn on derzoekingen mede in het Chemisch Weekblad, in de „Recueil des Travaux Chimiques"' en in „Die Berichte der deutschen chemischen Gesellschaft." Commissie tot Wiring van School verzuim. Aangezien de leden van de commis sie tot Wering van Schoolverzuim in 1922 zijn benoemd, treden zij allen met 1 September a.s. af. In verband daarmede bieden B. en W. den raad de navolgende aanbeve lingen aan. A. Ie W. F. de Bree, aftreden! lid, 2e. W. Caro, B le. D. Bosma, aftredend lid. 2e. J. Q. van Schalk, C. le. M. J. B. Herfst, aftredend lid, 2e. A. Somer- wil Az. D le. P. G. Hoeks, aftradend lid, 2e. .Tic Zitman, E le. A. J. dpn Hollander, aftredend lid, 2e. E. Eng- berts, F le. R. G. M. Hdeber aftredend lid. 2e. R. W. Pelle, G le. Ph. Rank A.Jzn. aftredend lid 2e H. F. W. Meij- eraan, H. le. J. Schouten Az. aftredend lid, 2e. G. van Putten, I. le. N. B. M. Vreeburg, aftredend lid, 2e. G. J. van der Ploeg. Rijksopvoedingsgesticht. In de eerste helft van het volgend jaar zal, volgens 'de L e i d s c he naar alle- waarschijnlijkheid, het Rijksop voedingsgesticht alhier, dat thans bij na 15 jaar bestaat, worden opgeheven Reeds zijn eenige leden van het per soneel naar elders (er zijn ook nog R.O.G.s te Amersfoort, Doetinchem en Avereest) overgeplaatst, terwijl het aantal verpleegden nog slechts de helft bedraagt van wat er in normalen tijd werd gehuisvest. In het algemeen schijnt het aantal verpleegden bij het Rijkstucht- en Op voedingswezen den laatsten tijd min derend te wezen, hetgeen ongetwijfeld valt toe te schrijven aan de invoering: van 't voorwaardelijk systeem van rechtspleging ook bij de Kinderwetten. „Panorama." „Panorama" van deze week bevat, behalve de'gewone platen w.o. vooral de mooie Zeeuwsche kiekjes de aan dacht trekken, eenige zeer interessan te foto's van de stormramp in het oos ten van ons land. Dank zij de welwillendheid van de Luehtvaartaföeeling te Soesterberg wr.n het blad in de gelegenheid een tweetal luchtfotos te geven, die een in drukwekkend beeld geven van de ramp die Borculo teisterde en van de enorme schade hier aangelicht. Teneinde het. bijeenbrengen van gelden voor de slachtoffers te bevorde ren, werden van deze foto's fraaie prentbriefkaarten vervaardigd, die •voor het luttele bedrag van 30 cents per stel beschikbaar worden gesteld. De geheele netto opbrengst zal door bemiddeling van de Luchtvaartafdee- ling aan het Nationaal Steuncomit' worden afgedragen. Wij twijfelen niet, of velen zullen zich in het bezit willen stellen van een interessante herinnering aan de vreeselijke ramp en op die wijze tevens helpen den nood te lenigen. Uitgeefster is Sijthoffs Uitg. Mij. alhier. De heer H. H. Freke alhier slaag de te Utrecht voor 't examen Fransch L. O. en de heer B. W. Hoek slaagde te 's-Gravenhage voor 't acte-examen Nijverheidsonderwijs Nj. Uit het Sociale Leven. Het metaalconilict te Rotterdam. „De Metaalbewerker" het orgaan van den Christelijken Metaalbewer- kersbond.heeft een artikel over bd- vengenoemd onderwerp. Na herinnerd te hebben aan het door ons overgenomen schrijven van den iMetaalbond inzake de overwerk- vergunningen, schrijft het blad: „Deze rbrief heeft aanstonds heel wat tongen en pennen in beweging gebracht ien het lijkt wel vooral als je de N. R. Courant leest of onze Nederlandsche Metaalindustrie door het conflict aan de „N. Water weg" in zeer ernstig levensgevaar is komen te verkeeren. Waar al die gewichtig doenerij voor noodig is, vermogen wij niet in te zien Gebeuren rër zulke buitengewoon gek ke dingen daar in Schiedam? Is het in onzen tijd zoo vreemd, clat de ar beiders ■zich tegen een verslechtering der a rbèids voor waarden verzetten? Im mers ineen. En daarom gaat het toch. Op (Woensdag 1. Juli, des avonds, wordt 'door aanplakking de mededee- ling gedaan aan een personeel van ongeveer 1400 man, dat voor ruim SO pCt. is georganiseerd, dat e? -net ingang van den volgenden dag, een zeer ongunstige wijziging van de ar beidsvoorwaarden *al worden inge voerd. Dus absoluut zonder eenig over leg of iets wat daarop gelijkt. Wij zou den wel eens willen vernemen wie zulk een manier van doen behoorlijk noemt Welnu, tegen zulk een onbehoorlij ke schending van de rechten der ar beiders verzetten deze zich. Is dat zoo vreemd? Wij vinden dat heel gewoon en bemerken in het geheele conflict niets, dat de Metaalbond aanleiding kan geven om zulk een brief te zenden Het is toch meerdere malen voorge komen, dat de organisaties hun leden hebben geadviseerd niet over te wer ken, al was er een vergunning van regeeringswege. De organisaties heb ben eveneens meerdere malen zich te gen overwerken niet krachtdadig ver zet. Wij begrijpen dus niet goed, dat we nu, in verband met het geval aan de „N. Waterweg", plotseling worden geplaatst tot het geven van een zoo belangrijke en verstrekkende verkla ring. Vervolgens wordt betoogd, dat, de Christelijke organisaties nooit het cij' for 8 of 48 als heilig heeft beschouwd, en dat het daarom bij dit conflict fei telijk ook niet ging. Daaruit volgt echter niet, dat men zich maar zonder meer kan neerleggen bij wat de Metaalbond eischt. Het H d b 1. had een onderhoud met den voorzitter van den Metaalbond, den heer Goedkoop. Van een principieelen eisch van de zen bond dldus de heer Goedkoop is geen sprake geweest. Het zijn juist de werknemersorgani saties geweest, die vdlgens den be doelden brief, als voorwaarde voor hare medewerking aan de oplossing van het conflict, aan den Metaalbond leen principieelen eisch hadden gesteld, van zoodanige strekking, dat de beslis singen der regeering inzake algemeeme1 overwerkvergunningen niet doorslag gevend zouden zijn, hoewel de Metaal bond tegelijk nog de vraag stelde, of dit nu inderdaad de bedoeling der vakvereenigingen was. Het Amster- damsche blad laat daarop volgen: ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advert en tiën per re£el 221/* cent Ingezonden Mededeelingen, dul>l>el tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. De „Metaalbewerker" over het eon- flict in de metaalindustrie. Dr. P. J. Montagne, conservator aan het organisatorisch chemisch laborato rium te Leiden overleden. De opheffing van het Rijksopvoedlngs gesticht te Leiden. Buitenland. Te Marseille is een solidarlteitssta king uitgebroken ln verband met de bankbediendenstaking. Groote brand te Grenoble. Caillaux waarschuwt tegen overdre ven verwachtingen naar aanleiding van zijn reis naar Londen. Het Fransche antwoord inzake het veiligheidspal zal vandaag overhan digd worden. De toeneming der werkloosheid in Duitschland. Dat is van beteekenis, omdat men van de zijde der loonarbeiders ten onrechte poogt de verantwoordelijk heid voor het uitbreken van het in dit bedrijf dreigend conflict te laden op de schouders van de ondernemers. De vakbonden schuwen blijkbaar het odium voor dezen strijd, omdat ze zeer wel inzien, dat het een zeer onredelijk verlangen van de loonarbeiders is, dat dezen kamp ontketenen zou. Waarop komt immers dit verlangen neer? Op tweeërlei recht: een soort voor de vakvereenigingen en een an der voor de ondernemers. De laat sten zouden zich onvoorwaardelijk heb ben te onderwerpen aan een beslissing; van een door de wet geschapen or gaan, welks functie wederom bij de wet omschreven is. Dat is dus nor maal. De andere groep evenwel zou zich naar willekeur aan die verplich ting kunnen onttrekken. Dat is dus een poging om de vak vereeniging buiten en boven de wet te '^tellen. Te onredelijker wordt dit verlangen, omdat het waarlijk niet op verzoek en op aandrang van de ondernemers is geweest, dat de wetgever, in de da gen, toen de heer Aalberse theorie en practijk nog niet zoo goed had leeren onderscheiden, regelen is gaan stellen inzake den arbeidstijd, die met de economische mogelijkheden geen rekening hielden. De opmerking dat teveel overwerk vergunningen worden verleend, acht de heer G. niet terzake dienende. Dat is een kwestie die in de volksvertegen woordiging kan worden uitgevochten. Gistermiddag is in „Odeon" te Rot terdam een huishoudelijke vergade ring gehouden van de stakende leden van den Alg. Nederl. Metaalbewerkers- bond, waar het bekende schrijven van den Metaalbond werd besproken. Het bestuur zette als zijn standpunt uit een, dat ook de moderne bond afwij zend moet staan tegenover bet in het schrijven van den Metaalbond gestelde principe, betreffende de overwerkver gunningen. De bond is echter wel be reid over de werktijden te Rotterdam en Schiedam te onderhandelen. De vergadering ging mèt de ziens wijze van het bestuur accoord. Zoo men weet, wordt heden te Amsterdam de vergadering gehouden van hoofd besturen van bij het N.V.V. aangeslo ten vakvereenigingen. Na afloop van die bijeenkomst zal de Metaalbond officieel met het stand punt van den Alg. Ned. Metaalbewer- kersbond in kennis worden gesteld. De sociale wetgeving en de bedienden. Dinsdag zijn de besturen van den Nederl. R.K. bond van handels-, kan toor- en winkelbedienden St. Fran- ciscus van Assisië en van de Nederl. vereeniging van christelijke kantoor- en handelsbedienden ter audiëntie ge weest bij den minister van arbeid. Uitvoerig werd het standpyjit der organisaties uiteengezet wat betreft de wenschen, die de bedienden koes teren ten opzichte van de sociale wet geving, waarbij zij zich ten achter ge steld gevoelen bij de meeste andere groepen van werknemers. Aangedrongen werd op spoedige in voering van de rijks wettelijke regeling

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1