NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN' WOENSDAG 19 AUGUSTUS 192^ Uit onze Indiën. Brandstichtende communisten. Het viel op, dat er den laatsten tijd ,vat meer brandjes plaats hadden dan gewoonlijk in Tjiamis en omgeving en op een gegeven moment waren negen huizen in vlammen opgegaan, terwijl iuidelijke sporen van opzet werden aangetroffen, schrijft de Pr. Bode. De brandstichtingen, bleek aldra, wa ren beraamd door de communisten, die, gelijk men zich herinneren zal,, zich in Tjiamis altijd flink hebben ge weerd. Toen men verder ging speuren bleek, dat er bepaalde instructies bestonden. Deze instructies waren afkomstig uit, Batavia en gaven onomwonden te ken nen, dat de slapheid der beweging een doorn was in de oogen van de groo tere leiders, zoodat 'tgeen kwaad kon, van locale misdadigers gebruik te ma ken om te laten zien, dat de commu nistische partij nog leefde. Gehoorzaam als goede communisten hebben toen de heeren in Tjiamis er iets op gevonden. Zij staken wat huizen in brand, zij vernielden een brug en zouden er toe zijn overgegaan (dat stond ten minste op 't „programma!") om ook bestuurs- woningên in brand te steken, ware het Inlandsche bestuur niet zoo gelukkig geweest om bijtijds van de plannen kennis te krijgen, zoodat de verdere uitwerking kon worden verhinderd. Het bleek, dat voor het uitwerkeu van deze terreur een speciaal corps Was opgericht, de barisan moeda (het jonge leger) genaamd. Twee der daders, bekende commu nisten, zijn reeds gearresteerd. Verder onderzoek heeft plaats. Uit een en ander blijkt intusschen, waartoe men al zijn toevlucht neemt om aan de beweging het karakter van zekere flinkheid te verleenen. Communistische propaganda. De resident ontzegde aan vier Chi- ,neesche schoolhoofden te Batavia en 'te Tandjong P^iok de bevoegdheid om onderwijs te geven voor den tijd van een jaar, omdat zij de communistische denkbeelden van Soen Yat Sen pro pageerden. Woekeraars in Solo. Er bereikten het blad Mataram van alleszins betrouwbare zijde bijna on- geloofeüjke voorbeelden van woeker- /praktijken, welke door ambtenaren, in 'dienst van het gouvernement, in Solo moeten worden bedreven en waarvan de eerlijke armen, de minimaal ge- pensionneerde militairen, het slacht offer worden. Wij hebben hier te doen niet met één enkel, doch met tientallen geval ',len, waarin gepensionneerde militai ren, die om -én of andere, doch altijd 'begrijpelijke reden contanten noodig hebben hun pensioen-acte afstaan aan den woekeraar, om deze in vele geval len waarschijnlijk nooit meer terug te zien. Zoo is het bijvoorbeeld volstrekt geen zeldzaamheid, dat gepensionneer- den op hun acte twee maanden pen sioen ineens uitbetaald krijgen; als borgstelling staan zij dan hun pensi- oenbewijs af_ en daarop toucheert de woekeraar dan voor de volgende vier maanden het bedrag waarvoor de ar me drommel zijn beste jaren voor Ko ningin en land geofferd heeft. Door medelijdende personen werd zeer onlangs nog *een gewezen in landsch fuselier, die op straat bede lend werd aangetroffen en zien moei lijk voortbewegen kon, een plaats be zorgd in de Solosche Ziekenzorg. De man heet Partodrikomo, heeft een pen sioen van nog geen f 30. maar heeft de acte beleend aan een woekeraar. En wie oefent een dergelijk schan delijk bedrijf uit? Het bestuur in Solo informeerde eens, zegt het blad, onder de eigen ambtenaren van 's lands kas. Onder hen schuilt iemand, die teert op de armoede van zijn mede menschen, daarin trouw bijgestaan door zijn broer en moeder, die bovendien connecties onderhoudt met een paar Europeanen uit Sragen, die hem geld geven om dat op deze voordeelige manier uit te zetten. MALAISE EN VACANTIE- GENOEGENS. Uit een niet genoemd orgaan knipte Fr. D a g b 1. 0e volgende beschouwin gen over malaise, vacantie en de ga ven voor bet Koninkrijk Gods. „Als men in de groote steden de menschen, en vooral de handelsmen- schen hoort, dan 'is er schijnbaar niet anders, dan stof tot klagen. Daarom trof bet mij zoo op reis, dat men bijna geen plaats kan veroveren in de ellenlange treinen. Vooral die treinen, die brengen naar plaatsen, waar het vreemdelingenbe- zoek enorm is. Dat zijn geen zakenmen scben die op reis gaan, dat zijn niet alleen menschen, die familiebezoek gaan afleggen in hun vacantietijd Neen, daar zijn een massa menschen bij, die bun vacantie gaan doorbrengen in bosch en aan zee, en daartoe voor een week of drie bet dure pensionleven gaan leiden. Dat doet men niet, en kan men niet doen, als men er zuinigjes langs moet. Die niet in pension gaat, telt eigenlijk niet meer mee en kan in bet gesprek niet mee doen. Die niet de grenzen overgaat en niet met een reisgezel schap België of Zwitserland óf Italië bezocht beeft, gaat met z'n tijd niet mee. Dat vind ik nu alles opperbest. Het is leerzaam en opvoedend, het ver ruimt den blik, maar het is toch nog een bewijs, dat de portemonnaie nog zoo goed gespekt is, dat bet mogelijk is, en dat het nog kan worden gedaan. En dan wordt dat gedaan door zaken menschen en door ambtenaren. Dit boo rende denken wij allicht, dat bet met de malaise ook nog wel een beetje mee valt. Een ouderling vertelde mij, dat men vergadering van den kerkeraad ha:l gehouden, maar daar waren van de 34 leden, iets meer dan de helft aanwe zig, want de anderen waren met va cantie op reis. Dat zegt dus nog al iets Het wordt de menschen wel gemakke lijk gemaakt door allerlei reisvereeni- gingen. Maar dat neemt niet weg: bet kost toch geld. En dat moet er dan toch maar zijn. Als men nu daar tegenover hoort van bet worstelen met tekorten bij christelijke vereenigingen of voor kerk en armen vind men onwillekeurig, dat- liet evenwicht in de uitgaven bij allen niet volkomen zuiver is. Wij gunnen den menschen, gelijk ook ons zelf, gaarne eenige dagen of weken van ontspanning en rust. In het gejaagde leven van dezen tijd is dit voor velen wel noodig. Vooral als er veel gewerkt jnoet worden met den geest. Geestesarbeid is zwaar en ver moeiend. Voor onze menschen, die dag aan dag met handel en kantoorarbeid bezig zijn, is het inderdaad noodzake lijk. Maar er moet evenwicht blij ven in de uitgaven en inkomsten. Want men mag niet leven boven zijn inkomen en moet de tering zetten naar de nering. Maar ook evenwicht in de uitgaven, zoodat men als men voor eigen genot iets neemt, men niet ver geten moet, dat onder de verplichte uitgaven in de eerste plaats behooren-, die welke men geeft voor bet konink rijk Gods. Onze kerk en armen en de arbeid der barmhartigheid mogen niet lijden onder wat wij er af nemen voor genot en ontspanning. Niet het woord malaise gebruiken om daardoor goed koop zich af te maken van die zaken, en dit woord te vergeten, als het om eigen genot gaat." DE DIEREN EN DE STORMRAMP. Een speciale verslaggever van de Te 1 egr. vertelt een en ander van het leed der dieren tijdens de storm ramp. Wij ontleenen daaraan het volgende: Ze leven zoo te midden van hun vee die boeren van den geteisterden stillen Achterhoek, en bet land bezuiden-en becosten-Grave, ze gaan er zoo volko men in op, dat ook naast de verhalen over eigen schrik en angsten, steeds weer die komen over hun koeien, paar den en andere dieren. Daar staat het kleine boerken bij Borculo voor 'de ruine van zijn buis. De zolderlast van oogst is gestort in zijn huiskamer, de stallen gekraakt! En hij vertelt: En toe docht'k in- iens an de bieste. In stal stond 'epeerd Hij ging zien. Binten, balken, steenen, pannen, stroo, een doodsch zwijgen En 'tpeerd is doed, docht'k.. En 'kwee niét wèrom.. maor 'kroep in iens. Piet!.En hoor'ik gelaik van under de stienen Piet, die net as smo; ges teuge me h;nnikt! Ik g'leufde me ooren nie.'k roep nogereis Piet!.en weur hinnikt het stomme biest. Noe, ge begraipt, wij mit alle man en macht an 't rumento we bie 'um waore, en na een uurken, je zei 't nooit niet gleu ven, haolden we 'm eruut. en-le had oek niet maor zóó'n wondje! En een nadere boer vertelt: Het was niet een miraokel, of die biesten het weten hen, maor ik zien de kat ze'n jongen voor dê-we zei vers nog ies wisten, ien voor ien de wei in draogen Det mot noe 't instinct wezen.Ik heb er nie meer an gedocht, en kaik daor iens.. Te midden van den chaos van balken, steenen en hooi, heeft de poes zich weer genesteld, ligt met ge vouwen pootjes rustig en tevreden le spinnen, met nu reeds kijkende jon gen krioelend om haar. Zij had de jon gen, als wist ze dat het huis zou in storten, naar de open weide gebracht, en daar de tornado afgewacht, de jon gen onder haar. Opmerkelijk daarnaast het vaak har- haalde verhaal over menschen, die ver suft en totaal verward van angst, de kinderen grepen, naar het open veld droegen, ze daar neervlijden, en, op handen en woetën gebogen er over ze tegen den moordenden orkaan tracht ten te beschermen. Voorbeeld hoe, waar bij den mensch in angst en schrik het verstand even ophield te werkenhet instinct onmiddellijk de plaats innam. Steeds weer die verhalen ven hoe ren die nog vóór het losbarsten van het natuurgeweld in verbazing hadden gezien, hoe het vee zich plat in de weide legde, paarden zoowel als koeien den kop afgekeerd van de zijde van waar de tornado zou aansnellen. En smartelijk geleden is er ook door die ren, die opgesloten waren tusschen in eenstortende muren, of getroffen wer den door vallende hoornen in de wei den. Of andermaal, ondanks hun lig gende houding, door den orkaan wer den meegesleurd en gekwakt tegen de prikkeldraad-hekken en aldus het li chaam zwaar verwondden. Den dag daarop heeft men nog koeien gevon den met ingewanden uit het lijf ge scheurd of geperst, die er met de hoe ven in liepen te trappen, zoodat ze moesten worden afgemaakt. In contrast met de katten, weer de verhalen van honden. De menschen kropen dicht bijeen.. „We hielden el kaar maar vast (de algemeene uitla ting) en wachtten af," De honden kro pen bijna steeds dicht hij hun mees ters. Als was daar de eenige toevlucht. En keerden de katten terug in de rui nes, de honden volgden hun meesters naar de nieuwe tijdelijke woningen hij buren. UIT DE OMGEVING. HILLEGOM. Pater J. Pijpers alhier is benoemd tot hoogleeraar aan bet klein-se ni- narie der Paters Lazaristen te Wern- houtsberg bij Zundert. ALPHEN AAN DEN RIJN. Bevallen: C. van Dongen, geb. Noo- men, d; H. v. Varik, geb. Dissel, d; B. Zwaan geb. van 'tWout, z; H. van der Oest, geb. van Vugt, z; A. Hendrikseii geb. Hooiveld, d; A. Zuidam, geb. de Jong z; L. Schellingerhout, geb. Bloos 2 d; W. Skeeres geb. van Leeuwen, z; P. de Kooter geb. van Dijk, z. Gehuwd: A. J. de Kwaasteniet, jm. 40 j. en M. Blanken, wed. 29 j; J. v. d. Lana jm. 27 j. en M. Idenüurg, jd. 26 j; D. C. Verweij jm. 27 j. en A. G. Boer jd 23 j. Ingekomen van Zevenhoven: Ma. v. Weelderen, We'd. P. Steijn, Nieuwe- sloot 16; Leimuiden, B. J. Hekkema, graanpakhuiskn. Raadbuisstr. 233; Al kemade, Pa. Gortzak, echtg. van B. J Hekkema, Raadhuisstraat 233; Rotter dam kinderen Ouwens, Raadhuisstr. 44 Nieuwkoop, Ha. M. van d. Voorn, dienstb., Hoogedijk 11 Boskoop, G Geërs en gezin, Boomkweekerskn. Prin senlaan 28 Haarl.meer, H. Jansen, wagenmaker, Raadhuisstr. 186 Dru- ten, Ma. Pijper, Burg. Visserstr. 2. Vertrokken naar Leiden, Rapenburg 83: Ca. Mr. Boetêkees; 's-Gravenhage, Stationsweg 1, N. J. Schavemaker en gezin, broodbakker; Didam, Ba. J. Prin sen, eerw. zuster Bezel (L.) Ma. G. S'ouw. HAARLEMMERMEER. Geboren: Maria Theresia, d.. v. N. v. d. Tol en E. J. v. Aalst; Petronella Ma ria Theresia, d. v. C. P. v. Mil en C v. d. Poel; Catharina Alida, d. v. P. Douwen en M. C. Vervaart; Egbertus Rudolphus, z. v. G. v. Leeuwen en A. M. Nijssen; Annigje Kornelia, d. v. A. Schippers en G. v. Lijnschoten. Ondertrouwd: Amout Pieter Feeleus, 26 j. en Gerarda Fortunata Anna Wal- graeve, 18 j; Hendrik van Leeuwen, 22 j. en Johanna Megchelina Renting 22 j; Jacobus Arnoldus Teeuwen, 25 j. en Antonia Gerarda Verhaar, 21 j; Dirk Piet, 23 j. en Alberta van Veen, 25 j; Jan Spaargaren, 25 j. en Petronella Rij ken, 26 j. Getrouwd: Cornelis Pronk, 28 j. en Arendje Bakker, 22 j; Gijsbertus van Tol, 24 j. en Johanna Margaretha de Ivuijper, 25 j. Overleden: Maaijke van der Beek, 62 j. geh. met J. Rombout; Johannes Visser, 7 j; z. v. L. Visser en C. M. J. Heijboer. RIJNSBURG. Burgelijke Stand. Geboren: Ma- Tinus, z. v. Jacob Kraimholut en Sophia Martina Heemskerk; Johannes Jacobus, z. v. A. Driebergen en J". M. Verbice1; Maria Angehieta, d. v. J. de Mooij en A. Ouwersloot; Jan, z. v. J. van der Meij, en G. A. van Rossum; Arendje, d. v. S. Teljeur en G. Zandbergen. Getrouwd: W. Zandbergen, 34 j. en A. C. G. Woerlee, 29 j. C. W. van den Haak, 25 j. en G'. van Osnabruggei, 23 j- J- H. Belgraver, 27 j. en A. E. Broek'stra, 26 j. Ondertroiuwd: J. Colijn, jm'. 23 j. en C. Dorst, jd. 22 j. J. Schoneveld, jm. 22 j. en H. M. Zwaan, jd. 22 j. Overleden: Alida, oud 6 weken, d. v. J. van Delft en A. van den Eijk'el. Levenloos kind van A. van der Heer en en P. G. Verbree. ZOETERWOUDE. Uit:dag der loting voor de National^ Militie, lichting 1926. 1. T van Klink. 2. J. J. den Eisers. 3. J. N. van Haastrecht, (br.). 4, O. W. van der Salm. 5. C. Koning. 6. J. L. Captein (br.) 7. C. H. van der Klagt (br.) 8. C. (J. van der Werken. 9. G. M. vq.11 der Hoeden. 10. A. Zaal. 11. J. van Velsen. 12. (vervallen). 13. J. F. M. Fahrmeijer. 14. C. P. van der Pael. 15. C. J. van Leeu wen. ,16. C. S. Schuur. 17. G. A. Veld huizen. iS. H. G. van der Ham (geeste lijke). 19. R'. van Vliet. 20. Pieter dé Wit. 2r. J N. van der Pael (br.). 22. J. B. Starrenburg. 23. M. PI. Pieterse. 24. J. de Graaf. 25. G. C van Leeuwen 3 6 P, A. .Berg. GEMENGD NIEUWS. Overstroomingen in Japan. Een telegram uit Nagoya meldt, dat tengevolge van overstrooming^n 10 millioen yen schade is aangericht. Men gelooft dat er vele slachtoffers zijn. 1 S. trian'd j utters. - De politie te Zandvoort heeft een onderzoek inge steld naar hout, dat bij den laatsten storm is aangespoeld en dat door par ticulieren werd geborgen, zonder me deweten van de strandvonderij. Bij] en kele personen weni een flinke voop raad hout in beklag genomen. Tegen, 'elein twaalfttal ingezetenen zial proces verbaal worden opgemaakt. Smokkelaarslist. In de be kende strook langs de grens bij Bour- tange, werd, naar men meende, het cadaver van een doodgeschoten hond gevonden. Dezer dagen werd het op een andere plaats teruggevonden en nu nader geïnspecteerd. Een blikken bus, die in den huid, want meer was het omhulsel niet, werd aangetroffen, bleek ruim drie liter -spriet te bevatten. Gevaarlijk goedje. Vaneen in werking zijnde wegenteermachine der gemeente Hemelumer Oldephaert en Noordwolde, was de afsluiter on klaar geworden. Toen de werklieden het defect trachten op te sporen en te verhelpen, werden ze eensklaps door de gloeiende teer bespoten. Twee wegwerkers beliepen ernstige brand wonden op in het gezicht; den derde verbrandde een der onderarmen tot op het been. Moord. Mej. W. B. oud 26 j., uit Oosterhout, werd sedert een week vermist. Zondagmiddag is zij terugge vonden in een greppel, bedekt met heidestruiken, achter den 'JDu'iventöi* ren onder Oosterhout-Dongen. Waar schijnlijk is zij met een touw van het leven beroofd. De justitie was Zondag middag reeds ter plaatse. Op het lijk is sectie verricht. Ernstig autoongeluk. De filmartist Leo Peukert en mevrouw Peukert kregen te Berlijn bij een auto tocht een ernstig ongeluk. De aato sloeg om tengevolge van het springen van een band. Het ben zinereservoir ontplofte. Peukert en zijn vrouw kregen ernstige brandwondea Onglevallen in de bergen. Gedurende de laatste 24 uur heb ben in de Fransche alpen verscheide ne ongevallen plaats gevonden. Drie personen van een gezelschap van 6 Franschen, die van Grenoble waren getrokken om te trachten den top te bereiken van den 11000 voet hoogen Lofty Meijc-groep, verloren het leven. De klimmers stegen gezamenlijk en hadden bijna het doel bereikt, toen zij bij het passeeren van een gletscher een ongeluk kregen. Twee van hen vielen, tengevolge waarvan het touw brak. Drie van hen stortten naar be neden en werden gedood. De bekende Fransche schrijfster mevrouW Deckmay, werd gedood bij een val tijdens een tocht naar den kleinen Montblanc in Savoye. Een andere bergbeklimster, mevr. Hochstadtler, werd gedood bij een val in de Zwitsersche alpen nabij Kan- dersteg. Een moordgeschiedenis. In de villa van den filmregisseur -Mur- nau in het Grunewald, zoo wordt uit Berlijn geseind, had een daar werk zame Russische bediende Kamychen- kow een meisje medegenomen, dat 's morgens met een schotwonde was op genomen. Het meisje is waarschijnlijk door hem vermoord. Toen de politie Kamychenlow wilde arresteerden, barricadeerde hij de deur van zijn kamer en schoot op de poli tiebeambten. Deze beantwoordden het vuur en bestormden de kamer met pantserhemden aan, terwijl de Rus voortdurend schoot. Toen de deur tenslotte bezweek, schoot Kamychemkow zichzelf dood Ernstig Autoongeval bij 'Amersfoort. Op den straatweg 'AmersfoortHoevelaken, heeft giste- •renmiddag een motorongeluk plaats gehad, dat aan een persoon het leven heeft gekost. Bij het nemen van een rechtenhoek, schoot een motorrijwiel, dat op weg was naar Borculo, in het rond. De duo-rijder, de heer J. v. d, ;Heyden, wonende Ceintuurbaan Am sterdam, die vreesde, dat het voertuig, zou omkantelen, sprong er af, en kwam met het hoofd tegen een boom terecht. De verwonding was van $ien aard, dat de hersenen uit den schedel puilden. Des avonds te zes uur is het slachtoffer in het St. Elizabethsgast- huis te Amersfoort overleden. Opgraving van het oude Armageddon, Uit Chicago wordt gemeld, dat Prof. James H. Braested, directeur van het OostersCh Instituut daar ter stede, er is teruggekeerd, nadat hij de plannen heeft ontworpen voor de opgraving van Armageddon, de plaats waar in de oudheid steeds veel veldslagen zijn ge leverd. Professor Braested deelde mede, dat het doel van de Armageddon-expeditie tweevoudig is: het zoeken van oud- Perzisch© en oud-Arabische opschrif ten, die misschien nieuwe bronnen zul len zijn voor de Aziatische geschiede nis en het aan het licht brengen van hieroglyphen, waardoor meer bekend zal worden omtrent de Egyptische ge schiedenis. Armageddon, dat ook in de Openba ring wordt genoemd, ligt tusschen do vlakte van Egypte en de bergen van Palestina en heeft jarenlag gediend als strijdveld voor de Aziatische legers die Noord-Afrika wilden veroveren en die zich verdedigende legers van E- gypte en de steden aan de Middel. Zee. Verschillende hoogten op 't oude slagveld doen de aechaelogen gelooven dat men er wel overblijfselen uit de verre oudheid zal kunnen vinden. Het veld wordt dubbel belangrijk geoordeeld, omdat men meent er ma teriaal te kunnen vinden, dat'zg.1 wij zen op het contact tusschen Egypte en het verder gelegen Oosten. Professor Braested heeft verklaard, dat het werk zal worden uitgevoerd, volgens de nieuwe methode in de ar- chaeologie, d.w.z. dat de hoogten zorg vuldig van buiten af worden afgegra ven laag voor laag zonder dat er schachten en kraters in ontstaan. De politieke voorbereidingen voor de expeditie zijn reeds genomen. Dr. Charles Fisher, die gewerkt heeft aan de universiteit van Pennsylvania en nu benoemd is tot directeur van het opgravigswerk, is thans in Euro pa, om te zorgen dat spoedig met den arbeid kan worden begonnen. Armageddon is een hoogland in Sa maria en Galilea, evenwijdig loopend aan de zeekust van Palestina. EEN HUWELIJKSBUREAU OP CELEBES. Te Tomohon, zoo lezen wij in de „Tilburgsche Annalen" vindt men het bekende ziekenhuis St. Walterus, dat al jaren lang te klein is om te voldoen aan al de aanvragen om verpleging. Iedereen vertrouwt zich gaarne aan de zusters ter verpleging toe, wanneer de gezondheid te wenschen overlaat. Om u een idee te geven wat er op dit ziekenhuis te doen valt, noem ik een paar getallen over het jaar 1924. In dat jaar waren er 6039 patiënten die het ziekenhuis bezochten; het vaantal consultaties bedroeg 24.828, het aantal verstrekte medicijnen 6825. Daar nu de zusters aan al dit werk haar handen meer dan vol hebben, zagen zij uit naar hulpkrachten uit de missie zelve en zoödoende zijn er steeds een 7080 meisjes uit de Mina- hassa, die bij de zusters inwonen om er allerlei huiswerk te verrichten. Hieruit volgt een dubbel voordeel. De zusters hebben aan deze meisjes een kostbare hulp voor alles wat er in een groote huishouding zooal komt kijken, en de meisjes vinden er van Zelf een goede huishoudschool, dewijl ze steeds werken onder toezicht van een der zusters. Ze worden er gevormd tot degelijke huismoeders die van jongs af er aan gewoon worden, zelf de handen flink" uit de mouwen te steken; ze leeren er goed wasschen en al wat daarbij komt, goed koken, goed naaien en herstellen, en alles proper en zindelijk houden,; iets wat in warme landen nog voor namer is dan in koudere streken. Menige jongeman heeft dan ook reeds zijn vrouwtje bij deze meisjes gehaald en ik ben er zeker van dat ze er goed mee gesteld zijn. Onze catechisten vooral halen h'eel graag hun levensgezellin bij de meis jes der zusters. Nog pas geleden vér- nam ik', hoe een der catechisten, in een andere missie werkzaam, bij moe der Overste kwam vragen of zij niet een goede vrouw voor hem onder de dienstmeisjes kon aanwijzen. De Moeder haalde er een in de spreek kamer en al heel gauw was de zaak" beklonken en hij vertrok" weer spoe dig gelukkig, naar zijn werkkring." Tomohon, beter Tomoeöeng (men schen bij de bron) in de Minahasa is de hoofdplaats van het 'district Tomo hon Sarongsong, en het brandpunt der zending in de Minahasa, protestant- sche en katholieke. De schrijver van het opstel waaraan het bovenstaande werd ontleend is mgr. W. Panfs, pre fect van Gelebes. Wij hebben opzette lijk niets erin veranderd. RECHTSZAKEN. Haagsche Rechtbank. Gisteren heeft voor de Haagsche rechtbank terecht gestaan dé 29-jarige kellner P. J. van L. uit T. ei den ge detineerd, wegens heling. Bekl. moest van 'n 18-jarigen jongeman nog f22.50 ontvangen. De jongen had echter zelf geen geld. Bekl. heeft toen f25 van hem aangenomen, hoewel hij wist, dat de jongen het geld zijn vader ontsto len had. Later heeft hij nog eens f85 van den jongen uit winstbejag in be waring genomen. Ook dit geld was gestolen. Eisch 3 maanden gevangenisstraf. Mr. J. F. E. Belinfante, als "verde* diger optredende, pleitte voor opleg ging van een voorwaardelijke veroor deeling.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 6