Nieuwe zending Overhemden aangekomen. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1925 Dag-Agenda De avond- nacht- en Zondagsdienst c-er apotheken wordt van Maandag 17 ot en met Zondag 23 Aug. a.s. waar genomen door de apotheek van den heer C. B. Duyeter, Nieuwe Rijn 18, telef. 523. hier 30 gebouwd worden, werden door K. M. bezichtigd. Tenslotte bezocht H. M. het ziekenhuis te Zeeland, waar de gewonden van de ramp verpleegd wor den en waar een 30-tal kinderen uit de getroffen gezinnen liefderijk is op genomen. Duizenden belangstellenden volgden den koninklijken stoet. De bevolking was zeer dankbaar voor de koninklijke deelneming. Te ongeveer drie uur vertrok de stoet per auto's naar Uden, waar per 'koninklijken trein de terugreis werd aanvaard. Uis Oss wordt nog aan de Maas bode geseind: Toen gistermiddag zich de mare had verspreid, dat H. M. de Koningin en Z.K.H. den Prins na het bezoek aan verwoeste gebied té Zeeland en Langenboom van uit Oss per extra trein zouden vertrekken, werden langs 'den weg dien de stoet zou nemen de vlaggen uitgestoken. Duizenden men- schen hadden zich langs den weg ge schaard. Om kwart voor drie versche- Inen de auto's aan den ingang van het station. H. M. en Z.K.H. de Prins wer den opgewacht door den heer H. v. d. Elzen, burgemeester van Oss; het oud ste dochtertje van den heer L. Hustlnx bood H. M. bloemen aan, waarvoor H (M. minzaam dankte. De wachtkamer was met tapijten en bloemen versierd. ,Bij het vertrek van den trein stond H. [M. aan het geopend raam van het sa lonrijtuig en groette de juichende me nigte allerhartelijkst toe. Huizenbouw door werkloozen. De burgemeester van Borculo heeft, in overleg met het betrokken comité, naar aanleiding van de aanbieding van verschillende gemeenten om huizen ,aan Borculo te schenken, die in hun gemeente worden ontworpen, aanbe steed en door hun werkloozen, door hun architect te Borculo worden ge bouwd, besloten voor elke categorie fvan dergelijke huizen prijzen uit te lo- (ven, bestaande in gouden medailles en geldprijzen. j Het ligt in de bedoeling bijvoorbeeld j voor de groep arbeiderswoningen een .gouden medaille beschikbaar te stel- V len met een geldprijs uit de gemeente kas (dus niet door nationaal comité) te \betalen. Zoo gaat het ook met de an- (dere groepen. De jury zal worden samengesteld uit vooraanstaande architecten uit Hol- \land. In de huizen zullen de namen ivermeld worden van de plaatsen of de ;personen, die ze schonken. Een verzoek onzer Vorstin. Naar het „Hbld." meldt heeft de (burgemeester van Haarlem ter kennis gebracht van de burgerij, dat de Ko ningin het zou betreuren, indien dc «offervaardigheid van de ingezetenen ïvan Haarlem ten behoeve van de door ide stormramp op 10 Augustus j.l. ge- jteisterden had te lijden onder de kos ten welke voor Hare ontvangst op 28 /dezer zouden worden gemaakt. H. M. zou het daarom begrijpen en 'waard eeren, indien de toebereidselen «voor die ontvangst, zoo eenvoudig mo gelijk worden gehouden, opdat de gel- EJ »n, welke zoodoende eventueei moch- n worden uitgespaard, aan de leni ng van den nood konden ten goede (komen. Steun uit België. Niet alleen van Hollandsche, maar ook van Vlaamsche zijde heeft de Na- ,derlandsch'e consul te Brussel giften in geld ontvangen voor de geteisterden in Noord-Brabant en Gelderland. Zoo kwa «men o.m. giften in van de directie er. |de redactie van het dagblad Het Laat ste Nieuws en van verscheidene parti culieren uit Brussel en Antwerpen. Te Gent is, onder het voorzitterschap van den gouverneur der provincie Oost Vlaanderen, graaf de Kerchove de Den- terghem, een steuncomité opgericht, waarin ook de heeren Goemans, con sul der Nederlanden en J. J. van Si'f- 'hout, voorzitter van de. Nederlandsche ^Vereeniging van Weldadigheid aldaar, zitting hebben. Het comité stelt zich voor 9 Septem ber a.s. ten bate van de steunverle ning, in het Circus te Gent een welda digheidsfeest te houden, dat o.m. be staan zal uit de vertooning van »jen jYlaamsche operette: In Holland gein- jterneerd, van een Fransch stukje .'-n van een paar balletten. In het eerecomité voor dit feest heb- Ten zitting genomen: baron 'tKint de Roodenbeke, voorzitter van den Se naat, mgr. Seghers, bisschop van Gent, mr. Leonard Willems, bestuurder van |de Vlaamsche academie, minister Ei. ;Anseele enz. De Nederlandsche gezant te Brussel •jhr. dr. C. G. W. F. van Vre'denburch, zaJ het feest bijwonen. Het Rijksinkoopbureau. Naar aanleiding van wat over boven genoemde instelling de laatste dagen geschreven werd, maakt een inzender in het Hdbl. de volgende opmerkin gen De Centrale Bouwmaterialen Voor ziening (C.B.V.), een semi-officieele in stelling, waarvan deelhebbers waren verschillende Departementen, de ge meenten Amsterdam, 's-Gravenhage en Utrecht en de Verg. van Ned. Gemeen ten (welke laatste haar aandeelen weer bij tal van gemeenten onder bracht) fungeerde voor deze gemeen ten als inkoopkantoor van bouwma terialen. Nadat vfch deskundige zijde klaar en helder bewezen was, na langen strijd weliswaar, dat de door die C.V.B. ge leverde materialen niet goedkooper en niet beter waren dan de door den vrij en handel aangebodene (om het nu maar eens zeer zacht uit te drukken) werd besloten tot liquidatie. Nadat nu al een paar jaar „geliqui deerd" wordt is nu bij de aandeelhou ders bericht gekomen, dat voorloopig 45 pet op het gestort kapitaal zal wor den terugbetaald, en later misschien nog 2025 pet. Dividend is nooit uitgekeerd en, als men de rente berekent, over de ge storte gelden, zal dus nog in het gun stigste geval voor de deelnemers een verlies van 50 pet te hoeken zijn. Als de processen, waarop bovenbe doelde 2025 pet. wachten, ten nadeele der C.B.V. uitvallen, zal het verlies circa 70 pet. bedragen l Een prachtig staaltje van socialisee ring en ambtenarij! Een waarschuwend voorbeeld voor den minister bij het verder bepalen van zijn houding inzake het Rijksin- koopkantoor. Opbrengst Rijksmiddelen. De opbrengst van de Rijksmiddelen bedroeg over de maand Juli f 37.400.263.54. In dezelfde maand van het vorige jaar was de opbrengst f 37.362.815.376. De vooruitgang is dus al heel gering, vooral als men reke ning houdt met het feit dat de Rijwiel belasting, die het vorig jaar nog niet bestond, nu nog een bate gaf van f 160.542. Het trekt bij het bezien van de cij fers de aandacht, dat de opbrengst van de Inkomstenbelasting beduidend 4a- ger was dan in Juli van het vorige jaar. Was toen de opbrengst f 7.026.628.35°, thans werd slechts f 5.449.733.76 ontvangen. De dividend en tantiemebelasting daarentegen was beduidend hoog er. De totaal opbrenst. van de gewone middelen was gedurende de eerste 7 maanden van dit jaar f265.256.667.35. In hetzelfde tijdvak van het vorige jaar werd ontvangen f 246.325.978.60. De rijwielbelasting. Blijkens den staat der middelen over de maand Juli, beliep de opbrengst van de Rijwielbelasting over de maand Juli f 160.542, tegen f225.702 in Juni. Gedurende de eerste zeven maandeln van dit jaar bedroeg de geheel© op brengst dezer belasting f 6.419.424. Van 29 Augustus 1924 af, den dag waarop zij werd ingevoerd, tot en ïïiet 31 December d.a.v., bracht de rijwiel belasting f 5.300.031 op (dit is een bedrag voor 1.766.677 rijwielen1.) De opbrengst over de eerste zeven maanden van 1925 is dus betaald voor 2.139.808 rijwielen. Bevroren vleesch en vet. De Ned. Bond van Importeurs en Grossiers in Bevroren Vleesch en Vet, gevestigd te Rotterdam, heeft twee adressen gericht tot den minister van Arbeid, H. en N. Het eerste heeft betrekking op arti kel 2 der Vleeschkeuringswet. A'dr. merkt op, dat dit artikel in de prac- tijk voornamelijk wordt toegepast op bevroren vleesch; voorts, dat op heden slechts een dertig gemeenten als „Eer ste Kantoor" zijn aangewezen, zoodat een zeer groote hoeveelheid vleesch, waarvan de invoerkeuring in een „Eer ste Kantqor" heeft plaats gehad, naar andere gemeenten moet worden ver voerd. Adr. betoogt voorts, dat vele ge meenten een exorbitant hoog keurloon voor op deze wijze ingevoerd vleesch in rekening brengen, waardoor het geen uitzondering is, dat het vleesch met 89 cent per K.g. alleen voor keurloon, belast wordt, en verzoekt ten slotte den minister het daarheen te willen leiden, dat bij invoer van bevroren vleesch in een gemeente, wel ke geen „Eerste Kantoor" is, niet voor de tweede maal keurloon worde ge heven. In het nadere adres wordt een be toog gehouden tegen de invoerpolitiek van het departement van Arbeid, H. en N., speciaal tegen de instellingen, dat de importeurs bij invoer van be vroren vleesch en vet, behalve4 de ge wone invoerrechten, ook hebben te betalen vijf cent voor iedere K.g. ge ïmporteerd vleesc^i of vet, als keurloon Adr. meept, dat dit keurloon niet a»s een retributie, maar als een verkapt invoerrecht moet worden beschouw Ruw geschat, is in 1924 aan keurJoonon betaald f 1.375.000, welk bedrag toch na de voldoening^van^hetgeen het Rijk. RECLAME. TRICOLINE SILCOLETTE DUROLINE verschillende patronen. verschuldigd is aan de gemeenten, waar „Eerste Kantoren" gevestig zijn, en na de bestrijding van de kosten der departementale afdeeling, waaronder de vleeschkeuringsdienst ressorteert, een ruim overschot laat. Ten slotte wordt den minister verzocht het keur loon zoodanig te willen verlagen, dat het zijn karakter van een retrtbutie herkrijgt Electrotechnische ingenieurs voor den Indischen dienst. „Het Christelijk Comité voor Indië" vestigt de aandacht van belanghebben den er op, dat bij den post- telegraat- en telefoondienst en bij den dienst voor waterkracht, en electricteit in N.- I. eenige electrotechnische ingenieurs met het Delftsch diploma kunnen wor den geplaatst. Voor eerstgenoemden dienst genie ten zij de voorkeur, die practische er varing (van ten hoogste drie jaren) op telefoon- en radiogebied bezitten .Voor den anderen dienst is eveneens voor- practijk (van ten hoogste zes jaren) gewenscht. Aanvangssalaris tenminste f 400 per maand. Verdere inlichtingen en bijzonderhe den worden gaarne verstrekt door het Informatiebureau van voornoemd Co mité, adres:: den heer J. J. Kraan, Loosduinsche kade 111, den Haag. De nieuwe minister van Onderwijs. De heer J. Lens schrijft in „De School met den Bijbel": De heer Rutgers zal de opvolger wor den van onzen eersten minister van On derwijs, Dr. Visser. Dat zal groote moeilijkheden mee brengen. De heer De Visser won veel door zijn soepelheid, door zijn gemakkelijkheid in den omgang. Hij was voor iedereen be reikbaar. En hij trachtte iedereen te be reiken. Die persoonlijke kwaliteiten heb ben hem den omgang makkelijk gemaakt. Ik' zag de vrees geuit, dat de bekende scherpheid van den heer Rutgers in de Kamers wel eens tot moeilijkheden aan leiding zou geven. Ik geloof, dat er juist geen beter op volger van den heer De Visser te vinden was dan de heer Rütgers. Juist diens scherpheid zal nu meer dan eens noodig zijn, om moeilijke kwesties op te los sen, want die zijn er natuurlijk nog. De practijk brengt ze telkens aan den dag. En er zullen nog meerdere partieele wij zigingen moeten komen, eer alles zoo vlot loopt, als door de ontwerpers van de wet bedoeld is. Maar er moet rust komen. Geen geheel nieuwe schoolwet moet op stapel worden gezet. Deze moet alleen ten volle benut worden. We hebben in dat opzicht heel groote verwachtingen van' den heer Rutgers. Moge het hem gegeven worden, deze wet in tweeder' instantie van de uitvoe ring te maken tot de meest nationale wet van Nederland. En moge hij het element van de vrij heid versterken, zonder dat er van onge bondenheid sprake kome. Er is goede verwachting van dezen Minister. BUITENLAND. HET CONGRES DER FRANSCHE SOCIALISTEN. De Marokkaansche kwestie. Het nationaal congres der Fransche socialistische partij, dat de laatste da gen te Parijs vergaderd heeft, heeft de verschillende belangrijke politieke kwesties besproken, waarin Frankrijk verwikkeld is. Zoo heeft het een motie aangeno men, welke alle verantwoordelijkheid in de Marokkaansche kwestie van de hand wijst, openbare diplomatie eischt om zoo snel mogelijk tot den vrede te geraken met erkenning van de On afhankelijkheid van het Rif door Span je en onder toekenning aan het Rit van een grenswijziging ten bate van de voedselvoorziening en den eisch stelt, dat het vredesverdrag, eenmaal geteekend, door den Volkenbond be krachtigd zal worden. De motie voegt hier aan toe, dat de socialistische af gevaardigden de credieten voor ko loniale rooftochten dienen te verwer pen, dat zij zich moeten verzetten te- aansporingen tot desertie der bolsje- wiki en dat de partij zich verzet tegen een ontruiming van Marokko, welke voor de beschaving een slechteren toe stand zou scheppen dan de huidige*.-. Tegen de steunpolitiek. Voorts heeft het congres met 2210 stemmen een motie-Blum aangeno men, waarin de ministerieele verant woordelijkheid wordt afgewezen tegen 559 stemmen op een motie-Renaudel die zich voor de mede-verantwoorde lijkheid uitsprak'. De aanneming der motie-Blum zal zeker een rechtstreeksche uitwerking hebben op het lot van het ministerie- Painlevé. Er is n.l. besloten, dat de socialistische partij moet weigeren het huidige kabinet te steunen. Dienten gevolge zal Païnlevé op de gematigden moeten Steunen of aftreden. Het congres heeft, een crisis voor ziend, de voorwaarden geformuleerd op welke het een ander burgerlijk mi nisterie der linkerzijde zal steunen. Deze voorwaarden beteekenen een te rugkeer tot de politiek van Herriot van strijd tegen de gematigden en ide rechterzijde. i De quaestie eenfer eventueel© deel neming aan het bewind werd in nega lieven zin beslist, daar de socialisten een verwarring moeten vermijden, wel ke zou voortvloeien uit de samenwer king met andere partijen. Opgemerkt dient te worden, dat het besluit met vier vijfde der stemmen genomen werd. De rechterzijde ver tegenwoordigt aldus slechts een vijfde der partij. De vraag blijft, of deze minderheid ieen scheuring zal vormen. DE ONLUSTEN IN CHINA. Groote poststaking te Shanghai. Het geheele, uit ongeveer 2000 per sonen bestaande Chineesche personeel van het postkantoor te Sjanghai is gis termorgen vroeg in staking gegaan, waardoor het geheele binnen- en bui- tenlandsche briefpostverkeer met Shanghai stilgelegd is. De staking zou georganiseerd zijn in radicale kringen te Kanton. Bij een relletje werd gistermorgen een postbeambte door een Chineeschsn politiedienaar doodgeschoten. Het postkantoor is gelegen in .de bui- tenlandsche nederzetting en het is de eerste keer, sinds de buitenlandsche postkantoren als gevolg van de "YVas- hingtonsche Conferentie werden opge heven, dat er moeilijkheden van der- gelijken aard zijn voorgevallen. Chiueesch kustva'artverbod. De Chineesche autoriteiten te Kan ton hebben regelen vastgesteld nopens de kustvaart. Daarbij wordt aan schepen.van alle nationaliteiten, behalve Engelsche en Japansclie, toegestaan tusscben de ver schillende havens te varen, op voor waarde dat Hongkong wordt overge slagen. Alle schepen, die de havens binnenkomen, zullen worden geinspec- teerd door posten van den „anti-im- perialistiscben bond." De uitvoer van levensmiddelen en andere grondstoffen uit bet binnen land is verboden. Naar verluidt acht de Engelsche re geering dit als vrijwel gelijkstaande met een oorlogsverklaring. Een luipaard in het Bois de Boulogne. De trouwe bezoekers van het Bois de Boulogne verkeeren in angst. Sinds twee dagen is een luipaard uit den dierentuin ontsnapt en alle jacht op liet dier gemaakt, is vruchteloos ge bleven. Wel heeft men het dier in de nabij heid van de meren gezien, maar in het overvloedige loover van de prachtige bosschen beeft bet onbegrensde moge lijkheden om zich aan het oog van de jagers te onttrekken. Deze ontsnapping herinnert aan de vermaarde tijger jacht van Marseille, die eerst door iedereen voor een grap je werd gehouden. Ook Zondag wilde men te Parijs niet in de heusche Jacht gelooven en sprak men van filmdraaï- en en holde een ieder de jagers ach terna. Maar toen politieauto's ook gar des aanvoerden, die in gevechtslinie het bosch gingen afzoeken, toen be greep men toch, dat het ernst was en zei ieder: pas op het luipaard. De Fransche schuld aan Engeland. Men verwacht, dat Caillaux Zondag te Londen zal komen en Maandag zijn besprekingen met de Engelsche regee ring over de Fransche schuld zal be ginnen. Naar verluidt, zal Churchill, die bui tenaf is, naar Londen gaan om Cail laux te ontmoeten. De Amerika an sch-Belgische schulden- kwestfb. Volgens een telegram uit Washing ton is een accoortï bereikt inzake de schuldenkwestie met België. KORTE BERICHTEN. Te Gent is het plan in wording tot het gedenken in 1926 van 'de 350 ste verjaardag der onderteebening, in het stadhuis aldaar, van de pacificatie van Gent. "De typhusepideftiie te Hanau en omgeving is tot staan gekomen. Er zijn in het gebeJel 79 gevallen der ziekte behandeld en in 8 gevallen was de afloop doodelijk. Naar aanleiding van het opheffen door den Rijksdag van de hotelbelas ting van 10 pCt. heeft de Berlijnsche hoteüiersvereenigmg zyn c leden aanse2» Radio-Programma. Wat er vanavond te hooren is. 5.20 (Berlijn, 505 M.) Concert. 5.20 (Zürich, 515 M.) Concert. 5.20 (Brussel, 265 M.) Concert. 5.30 NSF. {Hilversum, 1050 M.). Concert onder leiding van Fr. Lupgens. 6.(Rome, 425 M.) Concert. 6.35 FL Parijs (Eiffeltoren, 2650 M.) Causerie, daarna concert 7.20 (Londen en Daventry.) Tijdsein van Big Ben, weerbericht, nieuwstijdingen. 7.30 NSF. Politiebericht, cerh 8.15 NSF. Uitzending uit het Kurhaus. 8.20 (Londen en Daventry). Concert. 8.20 (Stuttgart, 445 M.) Concert. 8.35 (Brussel, 265 M.). Concert, onder broken door nieuws. 8.50 (Berlijn, 505 M.) Concert. 8.50 (plm.) S.F.R.* (Parijs, 1750 M.) Concert. 8.50 (plm.) (Madrid, 392 M.) Concert. 9.05 Parijs (S.F.R.), 1750 M., Concert. 9.20 (Hamburg, 395 M.) Concert. 9.20 Bremen, 330 M.) Concert. 9.20 Hannover, 296 M.) Concert. 9.20 (Rome, 425 M.) Concert. 10.20 (Londen en Daventry). Tijdsein van Greenwich, weerbericht, nieuwstijdin- schreveil, hun logiesprijzen onmiddel lijk met 8V2 pCt. te verlagen. Het aantal ingeschreven wérk- Itoozen in Engeland bedroeg in de week eindigende 10 Augustus '25, 1.269.000, zijnde ruim 9000 meer dan de vorige week. Pétain is naar Marokko vertrok ken via Algeciras, waar hij Primo de Rivera ontmoeten zal. Het Zionistisch congres te Wee- nien zal in weerwil van de ongeregeld- 3ïeden zijn program ongewijzigd af wikkelen en tot 27 Augustus duren. Bij de relletjes te Weenen ïn ver band met het Zioriistencongres zijn reeds 19 personen gewand en 105 ge arresteerd. Het aantal ingeschreven werk loozen in Denemarken steeg de vorige week met 711 tot 23643 tegen 15400 in dezelfde periode van het voirige jaar. Gisteren zijn aan de Roemeensch PoolscheRussische grens de groo te Russische manoeuvres begonnen, waaraan een halfmillioen manschap pen deelnemen. Men ziet daarin algemeen ben de monstratie tegen Polen. GEMENGD NIEUWS. Autobotsing. Zondamiddag zijn op den Kos tv erlorenst raat weg te Zandvoort twee automobielen met el kaar in botsing gekomen. .Uit den wagen van den heer H., een makelaar, wonende te Amsterdam, werd door den schok een dame geslingerd. Zij bekwam verscheidene wonden en werd in een nabijgelegen villa gedragen. !Haar toestand was van dien aard, dat zij niet vervoerd mocht worden. Uit de auto van den heer W., uit Haarlem, werd eveneens een persoon geslingerd. Deze heer is er evenwel met den schri.k afgekomen. Het voorloopig onderzoek heeft uit gewezen, dat de botsing te wijten is aan het feit, dat de heer W!- de hem achterop rijdende auto uit Amsterdam niet tijdig het passeeren. Eén meisje gedood. Op den Goudschen Singel te Rotterdam is gisterenavond een ernstig ong^ik met doodelijken afloop gebeurd. Op het oogenblik, dat een autobus van den dienst OostpleanSpangen, ter hoogte van de /Van Alkemadestraat kwam aanrijden, passeerde van de{n anderen kant een auto. Plotseling kwamen twee kinderen hardloopend van achter den auto vandaan. Eén hunner, de 11-jarige E. van Su ylekom, wonende Lange- baanstraat, stond plotseling voor de autobus. Het meisje werd gegrepen en tegen den grond geworpen. De chauffeur, die met matige vaart reed, retmde onmiddellijk uit alle macht, maar hij kon helaas de aan rijding niet voorkomen. De schedel van het meisje werd •verbrijzeldde dood trad onmiddel lijk in. Aanvaring. De salonboot der Alkmaar Packet, varende van Amster dam tusschen Amsterdam en IJmui den, is gisterenmiddag tegen de spoor brug te Velzen gevaren. Het derde dek werd aanzienlijk beschadigd. Ver valschte postwis sel. 'Aan een der loketten van het hoofd postkantoor te Amsterdam, werd Za terdag een postwissel aangeboden gr. f41.05. De postambtenaar zag dade lijk, dat deze wissel was vervalscht en liet de politie waarschuwen. Het bleek, dat de aanbieder aan zich zelf een postwissel van f 1.05 had gezon den en er toen f 41.05 van had gemaakt. De man is in arrest gehou den en gisteren reeds naar het Huis van Bewaring overgebracht. Egenaardig verzoek? De 'ambtenaar ter secretarie te "Wijdenes heeft ontslag aangevraagd en de ge meenteraad is nu van oordeel, dat de burgemeester, die tevens gemeente-se- fcretaris is, in deze Wijden het werk aiieen af kan. In een gemeente van i»OSLjgjaem.iOOO zieden, is niet naast den

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2