CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN ADVERTENTIE-PRIJS Be JAARGANG NUMMER 159? COURANT AB ONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 250 Per week .••«•••f 0.19 Franco per post per kwartaal 1 2.90 Dit nummer beslaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. BUREAU: Hooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 Geloofsmoed. Niet zonder jaloerschheid wordt door velen vaak teruggezien naar vroe gere tijden toen meer dan in onze da gen de geloosmoed heerlijk openbaar werd. En misschien is daarvoor wel eenige reden. Het is niet onmogelijk dat het goud eenigetrmate is verdonkerd en het geloofsleven verzwakt. Toch moeten we ook bij het beoor- deelen van deze dingen de voorzich tigheid niet uit het oog verliezen. Het verleden heeft meestal een zekere be koring, en heel vaak is er de neiging, om het verleden te verheerlijken ten koste van het heden. En voorts is het ook regel dat naarmate de tijden don kerder zijn ook de geloofsmoed heer lijker uitblinkt. Het goud wordt door het vuur be proefd. In den strijd worden de helden ge boren. Dat is gebleken in de vorige eeuw, toen in ons land de minderheden oq- derurukt werden en wie God naar zijn Woord wenschten te dienen vervolgd werden en gesmaad en achteruitgezet In die dagen werden uit zwakheid krachten verkregen. 'tls gebleken op het gebied van het Christelijk onderwijs. De ouders heb ben geofferd voor hun beginsel en niet minder de onderwijzers, die in elk op zicht bij hunne collega's bij het open baar onderwijs werden' achtergesteld, maar die blijk gaven liever met het volk Gods kwalijk behandeld te willen worden, dan hun beginsel prijs te ge ven. Daarvan hebben ook onze Christe lijke arbeiders blijk gegeven, toeu ze zich spijt hoon en smaad en vervolging toch naar eigen beginsel organiseer den en daarvan geven ze telkens weer blijk, als ze op gevaar af van dis „ka pitalistenknechten" gehoond te worden het beginsel stellen boven hunne di recte belangen. Van dien geloofsmoed hebben we iets kunnen zien in Duitschland en Hon garije en niet het minst in Rusland, waar velen hun leven hebben geof ferd, liever dan hun Heere en Heiland te verloochenen. Een treffend staatltje van geloofs moed vonden we ook in „Timotheus waarin D. vertelt van een bezoek aan een Christelijke school te Korntal in VVurtemherg. „Die vrije Christelijke school in het begin der 19e eeuw uit de vervolging geboren aldus de schrijver is tot grooten bloei gekomen en heeft steeds haar Christelijk beginsel gehandhaafd Van staatsinmenging is daar geen sprake geweest. Maar na de revolutie in Duitschland is de subsidie ingetrok ken. De malaise overal beeft de school uitermate benadeeld. En alleen de groote zelfopoffering der onderwijzers heeft het mogelijk gemaakt, dat ze is blijven bestaan. Vraag niet hoe en ten koste van wel ke opofferingen dit mogelijk is geweest Ik hoorcje toevallig welke salarissen er worden ontvangen. Honderd vijf en negentig gulden per jaar. En van die bedragen wordt, als het noodig is, nog slechte een deel als ontvangen be schouwd. Er heerscht de allergrootste sober heid. Maar men houdt taai vol. Van opgeven van den strijd is geen sprake. A's men toegaf zou men uit allen gel- delijken nood verlost zijn. Maar onze collega's zijn overtuigd, dat ze niet mo gen opgeven. Pogingen, die aangewend zijn om voor den een of ander een be trekking te vinden hier te lande, stui- tpn steeds af op de overweging: God heeft mij hier geroepen. Hier in Kom tal. Hier op dezen eenzamen post. Hier aan onze vrije Christelijke school." Wanneer wij van zulke mededselin- gon kennis nemen, dan komt onwille keurig een gevoel van dankbaarheid oij ons op Van dankbaarheid voor de groote vooriechten die wij met onze vrije Christelijke scholen en mot onze ge lijkstelling op financieel gebied bezit ten. Er mogen dan nog xorgen zijn ook van financieelen aard, wat zijn die zor gen klein in verhouding tot de zege ningen die ons deel zijn. Van dankbaarheid Ook, omdat hieruit blijkt dat ook in deczen tijd de kracht van het geloof nog werkt en dat er ook nu nog gevonden worden de 7000 die hunne knieeën voor Ba&l niet hebben getogen. Maar tevens dringt zich aan ons op de vraag welke onze houding zou zijn indien op deze wijze ook ons ge loof op de proef werd gesteld. De neiging is zoo sterk om het ter- wille van de negotie, met de religie op ten accoordje te gooien. En nu zijn er, zooals wij hierboven opmerkten., moedgevende verschijnse len. Ook de pas gehouden verkiezingen leverden het bewijs dat het beginsel in breede kringen van ons volk nog den doorslag geeft. Maar hoe verblijdend ook, het mag voor ons geen reden zijn voor onge grond optimisme De tijden zijn ernstig. Meer dan ooit is er behoefte aan kloeke beginselvaste belijders. En wèl mogen we ons afvragen tel kens weer, of het ons ernst is met de belijdenis dat wij gelooven in een al machtig God, die alles heeft geschapen en die alles onderhoudt, een God die de opperste Souverein is, Wiens ordi nantiën wij hebben te gehoorzamen en Wien te dienen het doel van ons leven moet zijn. Rijkinkoopbureau. Tegen het optreden van het Rijks- inkoopbureau is van de zijde der Mid denstanders herhaaldelijk bezwaar ge maakt. En dat is begrijpelijk. Op deze wijze toch wordt een belangrijke groep mid denstanders uitgeschakeld. Als er be lasting te betalen valt, dan worden ze niet vergeten, maar als er een kans is wat te verdienen, dan worden ze gepasseerd. Nu bestaat de mogelijkheid dat de middenstanders van hunne positie misbruik maakten, waardoor du3 de stichting van een Rijksinkoopbureau in het algemeen niet alleen verdedig baar, maar zelfs noodzakelijk zou kun nen zijn. 'tWas dan ook een goede gedachte van den Middenstandsraad om naar de werking van het Rijksinkoopbureau een onderzoek in te stellen, om na te kunnen gaan of zulk een bureau in derdaad noodzakelijk moet worden ge acht. Minister Golijn, die den middenstan ders een goed hart toedraagt en die waar mogelijk gaarne de middenstands belangen zal behartigen, verleende al le mogelijke medewerking. Hij zond n.l. aan den Middenstands- raad twee staten toe, bevattende con clusies, Waartoe de accountantsdienst van 's Rijks directe belastingen was gekomen omtrent de besparingen, die het Rijksinkoopbureau in het jaar '24 zou hebben verkregen. De omzet van het bureau bedroeg in dat jaar ruim f4 millioen. De bere kende besparing op winkelartikelen bedroeg/f 148.700, die op de grossiers artikelen f 322.400, terwijl van eeii aan tal artikelen onbekend is, welke be sparingen daarop Zijn verkregen. De exploitatiekosten van het bureau be droegen ruim f120.000. Nadere bijzonderheden waren uiter aard niet voor publicatie geschikt, maar de Minister verklaarde zich be reid, indien dit gewensdht werd, aan een door den Raad aan te wijzen on partijdig persoon inzage van het rap port te verleenen, teneinde de conclu sies van den accountantsdienst te kun nen controleeren. Van dit aanbod werd een dankbaar gebruik gemaakt en den beer E. van Dien werd opgedragen de noodige on derzoekingen te verrichten. Deze deskundige kwam in zijn aan den Middenstandsraad uitgebracht rap port tot de volgende conclusies:: a. Indien vroeger door het Rijk op de meest onoordeelkundige wijze zou zijn aangekocht, indien de gegevens van het rapport juist zijn en indien men niet let op het bevorderen van het verbruik door de gestie van het Rijksinkoopbureau, dan zou in de ar tikelen van de „winkelgroetp" bruto zijn bespaard f 148.700. Dit bedrag, ver minderd met de in het rapport ge noemde exploitatiekosten a f 120.013.54 en met het bedrag dat het Rijk derft aan belastingen, nu vroegere leveran ciers de winsten op leveringen aan het Rijk derven, zou dan als netto-bespa ring kunnen' worden aangemerkt. b. De in de „grossiersgroep" genoem de besparing van f332.400 is zoo on volledig gedocumenteerd, en onder zoo veel voorbehoud genoemd, dat niet mag worden gezegd, dat uit een ac countantsrapport blijkt, dat deze of eenige andere hesparing is verkregen. c.„H«et i9 geenszins uitgesloten, dat de gestie van het Rijksinkoopbureau, in artikelen waarin groote prijsflucta- ties of voorraadsrisicos zijn, somtijds eer nadeel dan voordeel heeft veroor zaakt." Zijn deze conclusies juist, dan is het duidelijk dat aan een Rijksinkoopbu reau niet de minste behoefte bestaat en dat er geen enkele reden is dit be drijf nog langer in stand te houden, en op deze wijze den Middenstand te benadeelen. En wij twijfelen geen oogenblik, of Minister Colijn zal aan deze overbo dige en dies ongewenschte overheids bemoeiing een einde weten te maken. Pilatus en Herodes. Tussc>en de S.D.A.P. en het' N.V.V. botert het nog niet erg. Oogensohijnlijk is er eenige toenade ring gekomen. Aan het in September te houden congres wordt nu ook door de S.D.A. P. deelgenomen en het twistgeschrijf is voorloopig gestaakt. Maar daarmee zijn de geschillen niet uit den weg geruimd. Zoo komt b.v. de heer Stenhuis met de onthulling, dat wanneer in 1923 was gehandeld overeenkomstig de „rij pe" gedachten van Wibaut en Vliegen de Septemher-demonstratie achterwe ge was gebleven evenals het petition nement tegen de Vlootwet. En hij voegt er aan toe, dat de heeren Wi baut, Vliegen en Schaper nog drie da gen voor het petitionnement poogden het te voorkomen. De heer Vliegen ontkent dit. Met na me de laatste bewering noemt hij in strijd met de waarheid. Op die wijze zoo merkt hij verder op is geen enkele vertrouwelijke discussie meer mogelijk. En wij zullen ons moeten afvragen omet iemand die er zulke manieren op na houdt verder niet elke vertrouwelijke bespre king moet worden vermede to Ik ten minste, bedank verder «oor de eer, van elke bespreking onder vier oogen met personen die dit soort van zeden in onze beweging invoeren." Deze discussie is in meer dan een opzicht leerzaam. Duidelijk blijkt hieruit, dat het in het revolutionaire kamp'niet de meer bezadigde leiders zijn die den {pon aangeven, maar dat zij zich door de onrustige en niet-verantwoordelijke ele menten laten leiden en dat zij niet, ge noeg karakter hebben zich daartegen te verzetten. Nu s c h ij n t het anders te worden. Elke bespreking onder vier oogen met menschen als Stenhuis wordt ge weigerd. Maar als diezelfde Stenhuis een con gres samenroept tegen Colijn een congres door de „leiding" als dwaas heid uitgekreten, dan heeft men toch niet den moed zich afzijdig te houden. Dan laten de leiders zich opnieuw leiden en nemen ze een lijdelijke hou ding aan. Als het gaat tegen Colijn, d.w.z. te gen hel Christelijk Kabinet, dan wor den alle onderlinge grieven op zij ge zet. En zoo zal het blijven gaan. Wij moeten ons daarom door het .gematigd" optreden van de officieele leiders der revolutionaire partijen niet laten verblinden. Als het er toe komt nemen de uiter ste elementen de leiding en gooien de overigen zooals de heer Heykoop het uitdrukte hun verstand over boord. „Op dezen dag werden Pilatus en Herodes vrienden." STADSNIEUWS. De ramp te Boxculo. Aan ons Bureau werd nog bezorgd voor de ramp te Borculo: Van H. en N. f 1.50 Van een moeder en dochter 5.00 Voor de ontvangst van meerdere giften houden wij on* gaarne aanbevolen- De Ambachtsschool. Wij maken onze lezers attent op de advertentie in dit blad betreffende aangifte van leerlingen voor de Am bachtsschool alhier. Deze school geeft een opleiding voor timmerlieden, smeden, machinebank werkers, meubelmakers, en schilders. De duur van den cursus is drie ja ren, het schoolgeld wordt bepaald naar de draagkrcaht der ouders en voor toelating wordt een examen afgeno men. Het is zeker onnoodig, nader op het groote nut van deze inrichting ferug te komen. De Directeur der Am bachtsschool verstrekt alle gewensch- te inlichtingen. Muziekkorps N.Z.H.TJU, In den tuin van café-restaurant „Zo- merlust" heeft gisteravond het muziek korps van de N.Z.H.T.M. een uitvoe ring gegeven Waarschijnlijk als gevolg van de zware concurrentie die het Luna-park veroorzaakte, was het aantal toehoor ders, niet zoo heel groot. De trammannen brachten onder lei ding van him directeur, den héér Rei- nier van 'tHof, uit Haarlem een uit gebreid programma ten gehoore, waar bij het publiek gul was met zijn ap plaus. De centrale school. Ons wordt plaatsing geivraagd voor het volgende: Nu vele ouders moeten beslissen of zij hunne kinderen, die het 6e leerjaar hebben doorloopen en op 1 Septem ber den 12-jarigen leeftijd hebben be reikt, al dan niet van school zullen nemen, willen wij, ter voorkoming van teleurstelling, er op wijzen, dat aan kinderen beneden den 14-jarigen leef tijd geen arbeidskaart mag worden afgegeven. Zeer tot hun nadeel moeten de kinderen, die op zoo jeugdigen leeftijd de school verlaten, nojg 1 of 2 jaren rondloopen voor zij aan het werk kunnen gaan. Veel beter is het Üaarom de kinde ren nog eenigen tijd naar de Centrale School voor het 7de leerjaar te zenden, waar kist geleerde nog eens terdege wordt herhaald en uitgebreid en zeer veel practische kennis wordt bijge bracht, waaraan de kinderen in hun later leven heel veel kunnen hebben. Dat vele ouders dit zeer goed inzien, blijkt wel hieruit, dat velen hunne kin deren, geheel onverplicht, l1/* ttot 2 jaar het onderwijs aan deze school doen volgen. Nadrukkelijk vestigen wij er de aan dacht op, dat het 7e leerjaar volstrekt niet alleen voor de jongens, maar ook voor de meisjes zeer nuttig is. Kan uit den aard der zaak op de gewone school niet zoo heel veel tijd worden besteed aan de nuttige handwerken, op de Centrale school ontvangen zij '4 uur per week les in dit voor haar zoo belangrijke vak. (Voor jongens, die naar de Am bachtsschool wenschen over te gaan, lis het zeer aan te bevelen eerst nog een half jaar de lessen aan de Centra le school te volgen. Daardoor toch wordt de kans op toelating tot de Ambachtsschool zeer veel grooter(in (September 1924 en Maart 1295 slaag den alle teerlingen van de Centrale school.' en zullen zij later met meer succes de lessen aan de Ambachts school kunnen volgen. Het komt ons dan ook' voor, dat, indien de ouders dit alles rustig over wegen, de keus tusschen het van school nemen hunner kinderen en het zenden naar de Centrale school, welke school met 1 September a.s. zal wor den gevestigd in het schoolgebouw aan de Oude Vest, niet moeilijk zal zijn, ook al omdat voor de Centrale school geen hooger schoolgeld ver schuldigd is dan voor een gewone la gere school. Verder wijzen wij; er op, dat het zeer gewenscht is om leerlingen van de op leidingsscholen voor IU.L.O., die, om welke reden dan ook, niet naar eene school voor U.L.O. of naar eene an dere onderwijsinrichting overgaan, nog leenigen tijd de Centrale school te deen bezoeken. Tenslotte vermelden wij nog, dat aangifte voor de Centrale school kan plaats hebben bij de hoofden der ge wone scholen en bij het hoofd der" Ceta- trale school; Da Leidsche Winkelstand. Vandaag heeft de heer S'.i aak in per ceel Jan Vossensteeg 42 esn nieuwe zaak geopend in huishoudelijke arti- Gewone advertentie» per regel 227» oent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentie» bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage» lijks geplaatst ad 40 cent. 1 Belangrijkste nieuws in dit Hummer. Binnenland. Vandaag komt een nienw bankbiljet van f 10 in omloop. Het optreden van het Rijk sin koop- bureau. Buitenland. De samenstelling van de commissie van onderzoek inzake het geschil ln de Britsche mijnindustrie. De Belgische onderhandelingen over de regeling der schalden aan de Ver. Staten. Spoorwegongeluk bij de Gare dn Nord te Parijs kelen, emaillewaren, timmermans- en metselaarsgereedschappen, k'ein ko per- en ijzerwerk .voor stoffage enz. De winkel werd geheel nieuw en naar een oorspronkelijk plan gebouwd en ingericht. Aan alles is bij de inrich ting dan ook gedacht. Een tweetal etalages maken het mogelijk naar bui ten een indruk te geven van het voor radige, en binnen treft men een volle- digen winkelopstand aan. De van vi trines voorziene toonbank biedt tevens gelegenheid tot het exposeeren van een groote verscheidenheid der allerklein- J ste waren op het gebied van klein ko- perwerk enz. Achter den winkel is een flinke werkplaats gelegen, waar de reparaties worden uitgevoerd. Het is een doelma tig complex dat den ondernemer zeker in staat zal stellen zijn zaken prettig af te wikkelen. De heer H. Regeer verzorgde bij den verbouw van den winkel bet metsel werk, de beer Greenjaar bet timmer werk, terwijl de heer O. Bleijs be1 schilderwerk uitvoerde. Brand. Gisteravond omstreeks half zeven it een brandje ontstaan in den stookkel- der der centrale verwarming in bet magazijn der fa. Vroom, en Dreesm&n aan de Aalmarkt- De brandweer was spoedig ter plaat se met de motorspuit, die met één slang het vuur doofde. De schade was niet groot. Waarschijnlijk was de brand ont staan doordat eenige houtkrullen met den heetgestookten oven in aanraking waren gekomen. De commandant en de onder-com mandant van de brandweer waren aanwezig. Ten nadeele van G. S. is vanaf de Groenhazengracht een handwagen ontvreemd. Tegen W. K. is proces-verbaal op gemaakt wegens het gebruiken van een valsoh rijwielbelastingplaatje. Naar aanleiding van een ingesteld onderzoek naar de herkomst van het valsche plaatje is later nog proces verbaal opgemaakt tegen W. M., die Ver lacht wordt het te hebben vervaar digd. Op verzoek van de Haagsche po litie is aangehouden W. V. alhier, als verdacht van oplichting. Mej. M. M. v. Kempen alhier slaag de voor 't examen Hoofdacte BINNENLAND. DE TOEPASSING DER ZEGELWET. Verscheidene zakenlieden sednpeerd. Gisterenmorgen hebben oepl veer tigtal zakenlieden te Haarlem van des» Ontvanger der Registratie een aan schrijving ontvangen, vermeldende dat bij hen overtreding van de Zegelwet was geconstateerd en dat de betref tende persoon of firma werd verplicht een boete te betalen van f100 voor iedere f0.25, die te weinig aan zege' recht betaald waren. Het verzuim, door deze lieden ge pleegd, berust op artikel 40 12 der Zegelwet 1917, waarvan de tekst luidt: „Aan een vast recht van 25 cent zijn onderworpen de hier te lande opge maakte, afzonderlijk of in registrr? go stelde bewijzen van ontvangst van ver voerde goéderen, afgegeven door of voor hem, aan wien die goederen ver zonden of afgeleverd zijn, daarnocdc begrepen alle andere stukken, welk.» bestemd zijn om de ontvangst van heit vervoerde te staven".

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1