INÏEUWE LE1DSCHÉ COURANT VAN VRIJDAG f4 AUGUSTUS 1929 TWEEDE BLAD. Wat de bladen zeggen. De „overwinning" der S.D.A.P In een serie artikelen over den stein- jbusuitslag in de r.k. „Maasbode" wordt van de „overwinning"" der S.D.A.P. ge zegd: De overwinning van de S.D.A.P. bij deze stembus is hierin gelegen, dat zij er in slaagde, hier en daar de stellin gen der Katholieken binnen tp drin- jgen en in niets anders. De zetel- ;-\vinst der partij moge, oppervlakkig ,l)eschouwd, pleizierig lijken: zoolang een partij geen regeeringspartij wor den kan en zioh niet ten volle schik ken kan in haar rol van oppositie, maakt zetel winst de politieke positie jeerder lastig, dan gemakkelijk. Nu de 'eerste geestdrift over de overwinning 'wat geluwd is, beginnen de esdeapee sche kringen de moeilijkheden van de (situatie terdfege in te zien. Men is dan de groote overwinnaar bij de stembus; er móet iets gebeuren; er moet iets ge daan worden, maar niemand weet wat. In die onrustige stemming begint de partij maar vast te protesteeren: tegen Colijn, tegen Stenhuis, en dan weer te gen Coljjn. Het singuliere van den staat van zaken is wel, dat ieder pro test tegen Colijn het minderwaardige van de esdeapeesche overwinning in het helderste licht zet, want Indien die overwinning ook in den invloed op de politieke verhoudingen iets beteekende dan ware er geen protest tegen Colijn noodig, want Colijn ware geen minis ter. Inmiddels zijn de snuggersten in de partij bezig met het smeden van een sleutel, die in de toekomst op-alle sloten past. Wordt Colijn de reaction- na-ire wildeman, die zelfs de eigen kin deren verslindt: de sociale maatrege len, door de rechterzijde tot stand ge brachtdan is dit in strijd met den uitslag van één Juli, en dan wordt de esdeapeesche stembuspolitiek voortge zet, zoolang er nog zijn, die zich ïn de luren laten leggen. Wordt Cölljn een wijs en verstandig vader, die wil trach ten eigen kroost zóó te versterken, Jdat 't ook op eigen beenen kan gaan, dan roert de trommel weer voor <de esdea peesche tent en wordt den volke ver kondigd: ziet, wat we hebben gewon nen op één Juli, in de democratie is van ColijnSaulus een ColijnPaulus geworden, door onzen invloed. Zoo vindt iedere pot een deksel en iedere deksel een pot, wat ook in de politieke keuken buitengemeen plezie- jtig is. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. B e roe pen: Te Moordrecht, B. Nieuw 'Öurg, em. pred. te Boskoop. Te .Waar- der (toez.) G'. Alers, te Nieuw-Lekk'er- land. Bedankt: Voor Abbenes, EL. dé Witt, cand. te Noordwijk. GEREF. KERKEN. Tweetal: te Eottevalle, cand. Ger- fitstna te Enumatil en cand. Smidt te Uithuizen. Aangenomen: Naar Oosthem (Fr.) C. J. Sikkel, cand. te Oegstgeest. Bedankt: Voor iWestzaan, Marken, ;Hijlaard en Wons, O. J. Sikkel, cand. te Oegstgeest. GEREF. GEMEENTEN. 'Beriepen: Te Aagtekérke, M. Hof- Tttan, te Krabbendijke. Bedankt: Voor Herkingen J. Fraanje te Barneveld. Ds. P. Zandt. Naar gemeld wordt, heeft Ds. P. Zahdt van Delft, Tweede Kamerlid, de benoe ming tot voorganger bij de Herv. (Geref.) Evangelisatie te Zwolle, aangenomen. Beroepbaar. De heer, C, Stam, theol. cand. te IJs- selsteln deelt mede, dat hij gaarne een eventueel beroep bij de Geref. Kerken- in overweging zal nemen. Een negatieve Synode. De „N. R. Crt." wijst er op, dat de node Algv, Synode .'er Ned. Herv. Kerk, in tegenstelling met vroeger, toen soms meer dan 30 zittingen noodig had, dit jaar met 19 zittingen kon volstaan. De oorzaak, zegt het blad, is niet ge legen in de wijze van behandeling, maar in gebrek aan 's^tof. Er is .weinig in de synode binnengekomen en er is weinig van de syno'de uitgegaan. Maar toch, heeft ook de wijze van behandeling wel invloed uitgeoefend. Hetgeen nog bin nengekomen is, heeft weinig belangstel ling en nog minder instemming gevon den. De node synode heeft een record be haald ook ten opzidhte van het ver werpen vah voorstellen. Er is heel weinig van gedachten gewisseld, heel Weinig ge pleit; er bestond wel zeer groote over eenstemming en zeer spoedig bereikte overeenstemming omtrent de meeste on derwerpen meestal unaniem en in elk' geval met sterke meerderheid besloot men, in dezen ook alweer conform1 aan de rapporteerende commissies, om' de vruchten van het particulier of classi caal initiatief te verwerpen of ten hoog ste vobr kennisgeving aan te nemen. Vond deze vlotte weigerachtigheid haar grond in de omstandigheid, - dat de in gekomen voorstellen van vrijzinnige zijde kwamen? Velen hadden gehoopt op een principiële synode, want ditmaal was de synode wel zeer sterk overwegend ortho dox. Zij k'on als orthodoxe synode op treden in de volle macht, die de kerk haar gegeven had. Maar ook' deze voorstelling Is onjuist. De enkele principleele voorstellen, die inkwamen, waren juist van .de orthodoxie. Daar was het stereotiepe voorstel tot degradatie van de Waalsche vertegen woordiging en het nog stéreotieper re organisatie-voorstel. Beidé verwierp de orthodoxe synode zonder veel - vorm' van proces-. Zij tartte het alarm' van de reor ganisatiemannen, die juist met zooveel ophef te Utrecht hadden gedemonstreerd. Secundus, dig in het orgaan der Confes- sioneele Vereeniging brieven uit de sy node schrijft geeft de schuld aan. de modernen, die „een mooie gelegen heid om royaal te zijn, hebben laten voor bijgaan", maar kan toch niet verkrop pen, dat „de orthodoxen die tegenstem den, de tegenstelling binnen den kring der orthodoxie hebben toegespitst." Zelfs geen studie-commissie. „Wat is er toch een vrees", aldus klaagt Secundus, „om maar iets principieels onder de oogen te zien". „Zelfs bij de keuze van een secundus lid", zoo klaagt hij, „hebben enkele or thodoxen de voorkeur gegeven aan een vrijzinnig man boven een predikant, die lfcl is 'van den Gereformeerden Bond. Om er niet meer van te zeggen: het is bedroevend". Tegen den Raad van Beheer. Den Kerkeraad der Ned. Herv. ge meente te Maartensdijk heeft tot gods dienstonderwijzer benoemd den heer W. van Leeuwen te Dordrecht. De gemeente van Maartensdijk is tot dusverre weigerachtig gebleven, den aan slag vari den Raad "van Beheer,te voldoen. Als gevolg1 hiervan k'an het Classicaal Bestuur van Utrecht het verzoek om handopening niet doorzenden en mag het op een eventueel uit te.brengen beroep geen approbatie verleenen. In navolging van de gemeente Leerdam heeft de Kerkeraad van Maartensdijk nu een godsdienst-onderwijzer benoemd. Neemt deze de benoeming aan, dan heeft hij er eiken Zondag" een Bijbellezing of Bijbeloefening kunnen houden. De offi- cieele verkondiging van het Evangelie of Bediening des Woords en der Sa cramenten evenals" de huwelijksinzegenin gen blijven aan de predikanten van den ring opgedragen. De Hervormde gemeente van Maartens dijk, die ruim 1000 zielen telt en vroe ger bij een vacature immer weder spoedig een eigen predikant had, zal dus nu va cant blijven. Door velen wordt gevreesd dat op meer plaatsen eerlang dezelfde methode gevolgd zal worden. Een Jan de Bakker-raam. De kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem. te Woerden vraagt per omzendbrief aan predikanten en kerkeraden steun voor de plaatsing van een gedenkraam in Woerdens oudste kerk. Wij lezen o.m.: „Het mag in ProtestantscKe kringen als bekénd worden verondersteld dat er in Den Haag een comité is opgericht, hetwelk zich ten doel stelt, gelden bijeen te verzamelen om te komen tot plaatsing van een gedenkraam: in de Groote Kerk aldaar, ter herdenking van den matei- dood van Jan Pistorius, meer bekénd als Jan de Bakker van Woerden. Het streven der commissie om te ko men tot stichting, van zulk1 een monument verdient den Mteun van gansch protes- tantsch Nederland. Het college van kerk voogden en notabelen der Ned. Herv. Gem. te Woerden meent echter met alle bescheidenheid, dat zulk een herdenkings- raam in de allereerste plaats te Woerden thuis behoort en niet in Den Haag. Woerden toch is de plaats waar Jan de Bakker'geboren is en jarenlang geleefd en gewerkt heeft. In Den Haag liet deze man om des geioofs wille zijn leven. Ons college méendè eerst uit beschei denheid. niet te moeten ingaan tegen de plannen van het Haagsche comité, maar zich tevreden te stellen met de toezegging dat wanneer genoemd comité nog geld mochtover hebben, ook Woerden daar van een deel zou ontvangen1. Op deze wijze bestond er althans een mogelijk heid, dat er in Woerdens oudste kerk ook een gedenlcteeken kwam. Bij nader inzien meent .ons college toch dat deze bescheidenheid te".vér gaat en Woerden in de allereerste plaats het recht bezit om gelden te vragen tot plaatsing van een gedenkraam van Jan de Bakker in zijn eeuwenoude ikerk." De zegen van het geven. De Annalen der. St. Joseph's Congre gatie van; Mill' -Hill, vermelden o.m'. het volgende veel?eggende verhaal „Een jongmensch, die te zwak was, om als zendeling naar, Congo te gaan, gaf binnen ;io jaar-,25.000 pond sterling (300.000 gld.). voor het Missiewerk van de Baptisten in den Congo. Door den- dokter afgekeürd voor Congo-land, zeide hij: „Mijn geld zal voor mij werken". Hij begon een zaak; gaf het eerste jaar 900 gld., en in zijn trouw-jhar bedroeg de inzending meer dan 40.000; gld. Er schijntzegen te rusten op z-n zaken het geheim van - krijgen is geven, wordt er gezegd. De Doopsgezinden in Rusland. Aan het jongste nummer van „MeiXno- nitische Blatter" zijn de volgende bijzon derheden over de Doopsgezinden in Rus land ontleend: Het blijkt dat de gemeenten zich- be ginnen te herstellen yani dedoor den oorlog en de revolutie toegebrachte sla gen. Nadat de régeering eindelijk toestem ming had gegeven, is in het begin van dit jaar een Bondsconferentie in Mbskóu ge houden, waar alle doopsgezinde groepen in Rusland vertegenwoordigd waren en die een week duurde. Aangedrongen werd o.a. op 'leekenar- beid in de gemeente. De gevaren die vooral de jongeren bedreigen werden on der de oogen gezien én godsdienstige en apologetische lezingen aanbevolen. Uit drukkelijk werd geconstateerd dat benoe ming tot voorganger niet wil zeggen dat de gekozen broeder in .bijzonderen stand is verheven. De gemeente echter, die op den tijd. en de werkkracht van den pre dikant beslag legt, verstrekkè hem ook demiddelen tot onderhoud van zijn gezin. Verder werd erkend dat éen speciale op leiding tot predikant gewerischt-'is. Ook is een referaat gehouden óver: het christelijke huwelijk'. Na lange dis cussies is ten slotte een resolutie opge steld waarin o.a. gezégd wordt: „Het begin van het christelijke huwelijk is de heilige akte" der trouwliandeling, die direct na de registratie van het-burgerlijke hu welijk moet worden voltrokken. In ge hoorzaamheid aan God beslist de ge meente, wélk' huwelijk; zij christelijk mag inzegenen of niet". Geen andere schei- dingsgrond wordt erkend dan" die van Matth. 19. Aangedrongen werd vóórts óp verhef fing van het gemeentegézang. Ook1 zal men trachten zich weer meer voor de zending te interesseeren. Bij de regeering was een memorandum ingediend, o.a. betreffende de godsdien stige kinderopvoeding. Oprichting van bijbelklassen en het instellen van kinder- godsdienstoiefeningén werd- echter niet toegestaan. H. A .Derksen f Te Nijmegen overleed gisteren de heer H. A. Derksen in den ouderdom van 59 jaar. De heer Derksen is aan de gem. H.B. S. 30 jaar werkzaam geweest. In Juni j.l. nam de thans overledene wegens gezondheidsredenen eervol ontslag. De heer Derksen was de bekende schrij "ver - van een série wiskundige werken, die hij uitgaf in samenwerking met den heer De Laive. Het onderwijs in Zuid-Afrika. E(mous) schrijft in ^.De School met den Bijbel": Den 8sten Mei -j.l. Is in een gezamen lijke zitting van denSenaat en den Volksraad - het besluit gevallen, dat het Hollandsch, in art. 137 der Uniegrondwet genoemd, het Atrikaansch-Hollandsch in sluit. (Daarmede is ook de wettelijke be lemmering tegen de erkenning van het Afrikaansch als legislatieve taal uit den weg geruimd. Als gelijkgerechtigd (met het Engelsch treedt dan voortaan ook het Afrikaansch-Hollandsah op. Het Ne- derlandsch wordt een vreemde taal, uit welker woordenschat het zich ontwikke lende Afrikaansch echter nog putten zal. Toch lette men er op, dat voorshands het Nederlandsch niet uitdrukkelijk bui tengesloten is. De nieuwe interpretatie van art. 13^ verklaart het Afrikaansch slechts voor ingesloten. Maar practisch neemt dit de plaats van het Nederlandsch in. .Voor onderwij zers(essen) uit Nederland is er alleen dan uitzicht op plaatsing bij het ondèrwijs in Zuid-Afrika, indien zij het Afrikaansch en het Engelsch machtig zijn. Om van een' aanstelling verzekerd te zijn, is het wenschelijk, dat zij daar een of twee jaren den cursus volgen aan een normaal-college, wat reeds met een drietal in Nederland gediplomeerde on derwijzeressen) het geval is, maar voor een meer massale toepassing niet geschikt is. ,Het maakt bovendien eènige uitgaven onvermijdelijk, al is het ook, dat voor enkele belanghebbenden een belangrijke tegemoetkoming mogelijk is. LWij deelen dit mede, nu de geweldige overvloed van onderwijzers (essen) hier te lande velen hunner het oog doet richten naar Zuid-Afrika. De guristigte tijden uit het laatst der. vorige eeuw,zijn geheel voorbij. Het algemepn kerkelijk congres, te Stockholm. Gemeld wordt, dat de dertien commis sies van het congres thans zijn benoemd. Zij zullen zich bezighouden met de vol gende vraagstukken: Christenliefde en economische en industrieele vraagstukken, Kerk' en moreele en sociale problemetn, Kerk en internationale betrekkingen, Kerk en .Christelijk' onderwijs, samenwerking tus schen de Christélijké gemeenschap. De deken van Worchester dr. Gillie, Rev. Mc. Cymont, dr. Mansie, dr. Fle ming, dr. Patrick, de Lordbisschop van Wincester dr. Garvis, Miss Lucy Gardner, allen uit Engeland, prof. Cramer, prof. Slotemakér de Bruine, prof. Aalders Uit Nederland, Bisschop Janösk'a en prof. Zilka uit Tscheciho Slowakije, prof. Comba uit Italië, Aartsbisschop Germanof be- hooren tot de leden van de verschillende commissies. De pers van een groot aan tal landen zal het werk der conferentie volgen. De Vereeniging van Zweedsche journa listen zal op 20 dezer de buitenland sche journalisten een diner aanbieden. DE ARBEIDSLOONEN IN DE SOVJET-UNIE. De volkscommissaris van arbeid heeft bij de regeering der Unie een rapport ingediend over den tóestand van de ar beidsmarkt in het -land. De arbéidsloonen bedragen vólgens den volkscommissaris 76 pet. van de voor- oorlogsche. In sommige takken van de industrie (bijv. op de" fabrieken van voe dingsmiddelen, van papier, leerwaren, op chemische fabrieken) zijn de loonen zelfs hoo'ger dan voor den oorlog, maar daar tegenover zijn de loonen in andere takken zeer laag: 50 pet. en nog minder van de voóroorlogsche. Het slechtst is de toestand in de mijnen. Het zou echter verkeerd zijn te denken dat de loonen in de bedrijven, waar zij nu meer dan 100 pet. van de vooroorlogsche zijn, werkelijk hoog zijn, want de loonen in deze fabrieken waren voor den oorlog zeer laag. De volkscommissaris erkent, dat, of schoon de industrie zich goed ontwikkelt (volgens hem, draagt deze ontwikkeling zelfs een „onstuimig karakter"), de werk loosheid voortdurend toeneemt, vooral on der de ongeschoolde arbeiders, meeren- deels arme boeren, die naar de steden zijn gekomen, in de hoop er werk te vin den. Meer dan 50 pet. van de werldoozen zijn dan ook ongeschoolde arbeiders. En terwijl het leger van werklopzen AAN HET ZOEKLICHT. Leiden, 14 Augustus 1925. Er is een zuinigheid die de wijsheid bedriegt, maar er is ook een wijsheid die de zuinigheid bedriegt. In liet belangwekkea.12 jaarverslag der Vereeniging tot Christelijke Ver zorging van Krankzinnigen over 1924 trof mij de volgende uitspraak van den penningmeester lk schrijf: die gelukk'ge bezitters onzer obligaties, omdat, hoewel onze effecten behooren tot de z.g. incouran te fondsen, zij tot heden steeds de toe gezegde renten hebben opgebracht en ook bij uitloting a pari, dat is voor het volle bedrag van 100 pet. zijn in gewisseld. Zij daarentegen die eertijds meer vertrouwen stelden in de courante. Russische- of Oostenrijksche- en an dere fondsen, hebben in de laatste ja ren geen rente ontvangen en hun ka pitaal is verdwenen." Dat noem ik den spijker op den kop slaan. Er zou heel wat financieele narig heid zijn voorkomen als de beleggers voor de z.g.' incourant* fondsen (Ker ken, scholen, stichtingen enz.) meer belangstelling hadden gehad. Aan schade en schande heeft het niet ontbroken. Of men nu echter ook wijsheid hoeft, geleerd? OBSERVATOR. steeds toeneemt, lijdt de industrie ge brek aan geschoolde arbeiders. Bijzonder sterk is dit tekort in de metaalindustrie, de chemische fabrieken en op de fabrie- ken van leerwaren. Het tekort is zooi groot, dat vele fabrieken zullen geslote^ moeten worden, omdat zij niet over der noodige geschoolde arbeiders beschikken. De volkscommissaris moest zelfs erken nen, dat, als de toestand zoo zou blijven, de regeering, ondanks de groote werk loosheid in het land, arbeiders uit het buitenland zal moeten importeeren. Dit perspectief lokte bij' velen protest uit, want een immigratie vajn vreemde ar- beiders in een land, waar meer dan ,tyi millioen arbeiders werkloos zijn, zou on vermijdelijk tot onlusten en tot het tctóé nemen van de anti-bolsjewistische stent*' ming in het" land leiden. De .volkscommissaris beloofde daarom, dat hij maatregelen zou treffen tot de> opleiding van Russische arbeiders, opdatf- de Import van vreemde arbéidiers over bodig zou worden. Of dit echter zou luk-* ken, is de vraag en de meeste bolsjewie-'. k'en gelooven zelf weinig aan de moge-, lijfcheid, duizenden ongeschoolde ar.bei-\ ders in geschoolde te veranderen. Het contrast tusschen den toestand bij de geschoolde en ongeschoolde ar bei- J ders maakt het vraagstuk van de regeling",' der arbeidsloonen nog möéilijkèr dan hetTk reeds is. j De aanwezigheid vah eenr,groot leger. werldoozen leidt tot een vóort'durendö da-,?, ling der loonen, hetgeen onvermijdelijk 1 is, al zou de regeering nog zulke dras-1' tische wetten aflcóndigen. Het gebrek a an goed geschoolde^arbei- ders leidt echter tot een voortdurends;' stijging der loonen van deze categorie' arbeiders. Het verschil tusschen de po sitie van twee soorten arbeiders wordt aus' met den dag grooter, hetgeen tot een ver- wijdering, ja zelfs tot een vijandschap' tusschen .deze twee groepen leidt. De bolsjewisten zouden willen, 'dat Öe Iqphen van alle arbeiders gelijk of onge veer gelijk zouden zijn, dat er geen „ara- tocratie" zou ontstaan, maar de volks- commissaris moest toegeven, dat de zSw geering onder te tegenwoordige /Omstan digheden machteloos is. De volkscommissaris erkende ook, dat de vele kortingen (vppr alle mogelijkèf bolsjewistiscihe instellingen) een zwareni last vormen vóór de arbeiders pn dat dei loonen der Russische arbeiders een' der- gelijke, vermindering niet toelaten. Hij eischt daarom' dat er een einde zou ge maakt worden aan den tégenwoorc&geri' toestand, waarbij een gróót gedeelte van het loon afgehouden wordt voor verschil lende doeleinden en dat men de ar,'bei< ders zou vrijstellen van al deze „'Vrij willige" bijdragen. FEUILLETON. Het geheim van Colde Feil. 15); Wij zwegen. Voor mijn vaders oog verrees weer het visioen van 't werk huis; hij keek mij aan en er was een smeekgebed in zijn oogen. In één oogenblik doorzag ik alles. Daar ik geweigerd had met hem te trouwen, wilde baron Blair niet langer op zijn geld wachten; maar na alles wat er gebeurd was, wilde hij zelf geen stap pen nemen in deze zaak, maar wilde 'het laten in handen van een zaakwaar nemer, tegen wien niets zou helPen- Toen baron Blair dien avond op stond om afscheid van ons te nemen, zei mijn vader tegen hem met bevende stem: „U bent heel vriendelijk voor ons geweest, mijnheer Blair ik dank u voor uw geduld. God alleen weet, hoe het zal eindigen. Voor mij in een armengraf." „Er is één uitweg uit al uw moei lijkheden", zei baron Blair kalm, met zijn hoofd in mijn richting knikkend. „Een weg, dien wij niet kunnen in slaan", zei mijn vader treurig. „Zult u nog eens terug komen voor u weg gaat?" -Ik zal komen om u allen goeden dag te zeggen" antwoordde hij en toen hij heenging wist ik, dat hij het leven van mijn vader in zijn hand had. „Een maand 1' riep ik om hem op te vroolijken! „Een heele maand, va der I Denk eens aan wat er niet kan gebeuren, in één maand." „Ik weet wat er in een maand met ons zal gebeuren", zei mijn vader. „Armoede, ontbering en zelfs honger zal ons deel zijn, maar geen enkel for tuin.". Zijn woorden kwamen goed uit; voor dat er een week voorbij was, wisten wij wat het was honger te voelen en niet genoeg te eten te lièbben; wij wis ten wat ontbering beteekende. Intus- schen kwam een aanzegging van den zaakwaarnemer, mijnheer HeWson, dat als het geld, dat Andrew Carol schuldig was aan Angus Graham Blair niet op den bepaalden datum betaald was, al het huisraad zou worden m beslag genomen en verkocht. „Wij kunnen het wel als afgedaan beschouwen", zei mijn arme vader. „Flora Hester, als het oude hui? leeg is, waar zullen wij dan heengaan wat zullen wij doen? Wij zulien hier niet mogen blijven, zelfs geen uur nadat 'de verkooping is afgeloopen. De nieuwe huurders zullen er dadelijk in komen .wonen. Eu dan te denken dan te denken" ging hij voort, „dat het huis van mij had kunnen "zijn, als Hester maar van den man had kun nen houden Tfc „Maar Hester zou nooit van hem hebben kunnen houden,-vader" zei lk en hij wendde zich van mij af en barst te in hartstochtelijk snikken uit. Niemand kan zich voorstellen wat ik leed. Alsmijn vader het meest wan hopig en het meest van streek was, kwam tante Flora bij mij en zei: „Eén woord van jou kan dit alles veranderen, Hester, maar jij kunt dat natuurlijk niét spreken." Tot op dien tijd h'ad ik nooit, zelfs niet in mijn eigen fantasie, er over ge dacht, dat ééne woord te spreken. Nu liet ik de gedachte in mij opkomen. Als ik met hem trouwde zou Firmanse met een vast inkomen voor mijn vader zijn, mijn tante zou een geriefelijk te huis hebben en ik, de vrouw van een rijk man, kon veel doen om hen te helpen. Al deze gedachten werden mij door tante Flora ingegeven. In het begin had ik zelfs geweigerd, ze in mijn ziel toe te laten, nu kwamen ze herhaal delijk bij mij op. „Denk eens" ging zij ®p zochten toon voort, „aan al den druk, dien zij op mii uitoefenden denk aan de tranen van mijn vader, aan de smeekbeden van mijn tante en ik was nog maar zeventien De maand verliep. Op den bepaal den tijd kwam de brief van den heer Hewson. Het leek een bespotting om ons te vragen of wij die som gelds ge reed hadden, terwijl wij nog niet zoo veel stuivers in huis haidden. Toen werd de inventaris opgenomen en twee mannen werden tot bewakers aangesteld in het oude huis. Toen scheen het, dat mijn vader zou ster ven, hij rilde van koude en boog het grijze hoofd op de horst. „Ik kan het niet dragen, Hester" zei hij, „het is te veel. Als zij komén om mij uit vhet oude huis te zetten, zullen zij mij dood vinden." „En jij, Hester, kon dit alles met één woord verhinderen," zei tante Flora. Of hij wist hoever het gekomen was, kan ik niet zeggen, maar dienzeïfden avond kwam baron Blair afscheid ne men. Tante Flora ontving hem in tra nen. Mijn vader was naar zijn kam ai' gedragen. „Neen", zei hij, zijn hand ophouden de met een gebaar om stilte, „vertel mij maar niet wat er gebeurd is; lk wensch het niet te weten. Er was een uitwee, die geleid zou hebbeA tot ge luk en voorspoed, maar men heeft itflet gewild." Plotseling kwam er een nieuwe ge dachte in mij op. Ik zou een beroè^ doen op zijn vriendelijk hart en edel moedigheid om mijn vader van schuld en ellende te verlossen. „Mijnheer Blair', zei ik plotseling, „mag ik u enkele minuten spreken?" „Ik hen zelfs voor even zoovele uren tot uw dienst" antwoordde hij en wtj gingen samen de salon binnen. Ik keek niet op naar zijn gelaat, want ik wilde daarop geen triomf lezen triomt over het trotsche meisje, dat hem had afgewezen met hooghartigheid. Hij zat in mijns vaders geliefden stoel en dat gaf mij moed. Ik ging naar hem toe en stond naast hem. Ik kan mij niet alles herinneren wat ik zei, maar ik smeekte hem onder snik ken en tranen mijn armen vader te sparen. Ik beloofde hem, dat ik werk zou vinden om te doen en dat ik als een slavin zou werken om mijns vaaers schuld te betalen; mijn arme vader, die nog maar zoo korten tijd had te leven en die zou sterven op hetzelfde uur, dat men hem uit zijn huis zou verdrijven. Hij luistérde naar mij met een glimlach. CWordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 5