CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN «5e JAARGANG VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1925 NUMMER 1591 COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Lelden en bniten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per weeki 0.19 Franco per post per kwartaal 1 2.90 Uit nummer aesiaai uii TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Onze landsverdediging In breede kringen is er thans be langstelling voor de vraag in welke richting het nieuwe Kabinet, wat be treft de landsverdediging zal sturen. Eenige gegevens zijn bekend. Men weet zoo ongeveer wat de In zichten zijn van den nieuwen Minister van Oorlog en Marine en bekend is ook dat het in de bedoeling ligt op de de- fei sieuitgaven een niet onbelangrijk bedrag te besparen. Omtrent de inzichten van Minister Lambooy kan verwezen worden naai hel R.K. deiensierapport in welks sa menstelling hij een belangrijk aandee. had en waarvan „Het Vaderland" het volgende overzicht geeft: Het rapport gaat uit van het stand punt, dat wel de duur van dienst- en oefentijden en de organisatie en sa menstelling van het leger moesten her zien worden, doch dat de grondslagen waarop het Nederlandsche leger Is op gebouwd ongewijzigd behoorden te blijven. Vermoedelijk werd met dit laatste gedoeld op de te bereiken oor logssterkte. Daarvan moest groote preventieve werking uitgaan en er moest aange stuurd worden op een zoo groot moge lijke oorlogssterkte van deugdelijk ge halte, terwijl de lasten en kosten zoo veel mogelijk moesten worden beperkt De oorlogsorganisatie, die de com missie beoogde, telde dan ook o.m. be halve de 72 veld- en 72 reserve batal jons van het tegenwoordig stelsel, nog 72 territoriale bataljons. De commissie (waarvan de heer Lam booy de stuwende kracht was) wilde het verblijf in de kazernes voor le dienstplichtigen zooveel mogelijk be perken. In de vervanging van de kazernes dror kampen zag zij echter geen heil Zij wilde het meer zoeken in de ver gunning om buiten de kaze ne bij fa milie of kennissen te logeeren enz Bovendien wilde zij den eersten oefen tijd beperken door lichamelijke en mi litaire vóóroefeningen, waarvoor een verkorting van 2 maanden voor de lichamelijke geoefendheid en van 3 of wellicht 4 maanden voor beide veree rigd zou worden verleend. Voor de niet-vóórgeoefenden denkt de commissie de oefentijden ongeveer van den bestaanden duur, iets langer zelf9, n.l. 6 maanden voor de onbere denen, 13 maanden voor de bereden artillerie en 2 jaar voor de cavalerie, welke laatste zij echter vooral me* vrijwilligers wide voorzien. Bij deze oefentijden waren uitnemen de instructeurs noodig. Overigens moes ten alleen mèt het oog op de mobilisa tie-bestemming zoo min mogelijk offi cieren in dienst worden gehouden. I)e daarbij gedachte vredesorganisatie was echter, voor zoover er over geoor deeld kan worden, in hoofdzaak zeker niet kleiner dan die van het bestaan de stelsel. Op de intellectueelen zouden vrij zware lasten gelegd worden: alle leer lingen van liooger en middelbaar on derwijs, van de 8e kl. M.U.L.O. en de studeerenden voor onderwijzer moes ten een vrijen middag per week en een deel der vacantie offeren voor hun op leiding tot aanvoerder, ter bekorting van de opleiding in het leger, die an ders voor sergeant 1 jaar zou duren. Voor de verlofs-officieren bleven de jaarlijksche opkomsten van 3 weken en de win terbijeenkomsten gehand haafd. De wapens bleven in hoofdzaak on aangetast; de genie zou wat beperkt worden en de cavalerie uit de lichte brigade verdwijnen, om plaat9 te ma ken voor wielrijders; er bleven echter vijf eskadrons behouden, waarvan 4 bij de artillerie werden ingedeeld. De beroepsofficieren en beroepson derofficieren zouden zooveel mogelijk worden verkregen uit het verlofsper- soneel. De commissie verwachtte voor de afvloeiing van overcompleet gera kend personeel en voor de doorstroo- ming veel van een capitulanten-stelsel, de openbare diensten zouden dus op onbekrompen wijze de officieren en onderofficieren aan betrekkingen moe ten helpen. De commissie berekende door haar voorstellen een bezuiniging van f20 BUREAUHooigracht 35 - Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 millióen per jaar te kunnen verkrijgen en wilde daarvan weer f 6 millioen aan de uitrusting en bewapening be steden." Nu is intusschen een deel van de in dit rapport geuite verlangens reeds ver wezenlijkt, zoodat het voor het ver krijgen van een ingrijpende bezuini ging noodzakelijk zal zijn naar andere middelen om te zien. Vandaar dat met belangstelling de plaiinen van de regeering inzake de defensie worden tegemoet gezien. Een gemakkelijke taak wacht den nieuwen minister voor de defensie ze ker niet. Ingrijpend te bezuinigen zonder de weerkracht van de weermacht te scha den is een zeer gewenschte, maar een niet minder moeilijke taak. STADSNIEUWS. De ramp te Boroulo. De Nationale Bankvereeniging en de Rotterdamsche Bankvereeniging heb ben op al hun kantoren hun kassen opengesteld voor stortingen van bedra gen tot leniging van de stormschade te Borculo. Deze bedragen worden gra tis gegireerd naar het kantoor van de Nationale Bankvereeniging te Borculo en zullen in de groote Dagbladen ver antwoord worden. De Hoofddirectie van de Nationale Bankvereeniging heeft de lijst geopend met een gift van f 1000. Aan ons bureau werd van „Twee ge zusters" een gift van f 1 bezorgd. Wij vernamen dat de Faam's klee- dingmagazijnen een verzoek aan d n Bnr- gemeester heeft gericht, tot het houden van een sitraatcollecte, in de kleeder- drachtep van. Gelderland, voor de j.l. aangerichte stormschade. De directie van Heck's Lunchroöms heeft besloten de inzam ling ten behoeve van het Olympisch Comité door middel van iït'cJCs i.ooo.ooo ceoten-fotlds tijde lijk stop te zetten. De voor dat fonds in al hare lunch rooms, benevens de winkels te Rotter- en Nijmegen geplaatste offerbussen, die nen thans voor ga. en voor de slachtoffers van de ramp te Borculo en omstreken. Directe hulp werd reeds door de di rectie verleend in den vorm van e n zending van ioo Kg. vleesciiwaren. Waterpclc club „Bs Zijl I." In de gemecnt.lijkc Zweminrichting „De Zijl" heeft gisteravond de wat-r- polo-wedstrijd plaats gevonden tusschcn de Goudsche Z.- en P.-club III en de Leidsche waterpolo-club „De Zijl", waar bij de Goudenaren met 32 wonnen. Wij kunnen de jonge Leidsche club gelukwenschen met dezen uitslag, die duidelijk genoeg zegt, dat de winnende partij voor haar drie doelpunten hard neeft moeten werken. De leden van „De Zijl" hadden gedu rende eenigen tijd onderricht gehad, on der leiding van den Ned. Zwemband, en zullen nu ook verder blijven oefenen met medewerking van enkele trainers uit be vriende 2usterclubs. Het bestuur van de Zwemvereeniging „De Zijl" is dus wel voortdurend werkzaam om het peil van de sportieve verrichtingen zijner leden te verhoogen, en zoo de vereeniging in de zwemsport ter plaatse een steeds be langrijker plaats te geven. De 73-jarige C. v. H. is gistermid dag op de Steenstraat ter hoogte van de Binnenvestgracht van de bok eener vrachtwagen gevallen, waarbij de man eenige niet-ernstige verwondingen op liep aan achterhoofd en gelaat. Een wielrijder, J. v. K. maakte zich gistermiddag op de Breestraat wat druk voor een auto, dien hij moei lijk kon ontwijken, en in een veel te snelle vaart naderde. Het gevolg was dat hij, het zekere voor het onzekere nemend, tegen een wagen opreed, waar bij zijn rijwiel gedeeltelijk vernield, en hijzelf licht gewond werd. Ook naar het oordeel der omstanders reed de auto veel te hard. Ten nadeele van de wed. de G. is een handwagen ontvreemd- Mej. J. S. is bij een twist mishan deld door C. S. (geen familie van el kaar). Hedenmorgen geraakte aan het Galgewater een paard van den expedi teur van H. te water. Het beest zwom het Galgewater door, onder de Blauw poortsburg heen naar de Beestenmarkt waar omstanders erin slaagden het op den wal.te brengen. Mej. C. M. de Haas alhier is be noemd tot leerares aan de Hoogere Bur gerschool te Helmond. Gistermiddag heeft op het Kager- ■n^uy; een .ongeluk nlaats gegre pen. Van een groep kinderen uit Delft, die een boottocht maakten, viel de 9- jarige Schouwstra overboord. Pogingen om den jongen te redden, hadden helaas geen resultaat, zoodat moet worden aan genomen, dat hij verdronken is. Het lijkje is nog niet gevonden. BINNENLAND. Aanrijding van de auto van de Koningin. Door het roekelooze rijden van een andere auto werd gisterenmiddag de auto, waarin de Koningin was gezeten bij het Aardhuis te Apeldoorn zeer licht aangereden. In de bocht van den weg trachtte een auto, die snel kwam aanrijden, een stilstaande auto voorbii te rijden op het oogenblik waarop juist de auto van de Koningin de stilstaan de auto passeerde. De chauffeur van de Koningin kon door zeer krachtig remmen nog juist een botsing voorkomen. Er is proces verbaal opgemaakt. Bezuiniging. Naar de „N. R. Ct." verneemt zijn voor de betrekking van hoofddirecteur der registratie en domeinen aan het departement van financiën op de be grooting voor 1926 geen gelden uitge trokken. Oud-Minister Aalbsrse. Gelijk wij voor eenigen tijd bericht ten, is aan Mr. P. J. M. Aalberse een plaat-s in de hoofdredactie van „Het Centrum" aangeboden. Dit blad meldt nu, dat de oud-Minister thans dit aan bod hoeft aangenomen en zich voor stelt, tegen 15 Augustus a.s. zijn func tie te aanvaarden. De ex-kroonprins en fiscus. Van Wieringen wordt aan „De Rot terdammer" gemeld: In October 1923 heeft bij de behan deling van de gemeentebegrooting voor het volgende jaar, de Gemeenteraad besloten nogmaals te trachten den ex- kroonprins, die toen nog niet naar Oels was vertrokken, te doen bijdra gen in de gemeentelijke inkomstenbe lasting. Door den overgang der heffing naar het Rijk, was de Raad echter niet meer bevoegd zelf een aanslag op te leggen, waarom aan den inspecte u* der directe belastingen een desbetref fend verzoek werd gedaan. Daar een aanslag wegens hoofdverblijf reeds vroeger was vernietigd, meende ge noemde inspecteur dat deze ook thans om dezelfde redenen, welke vroeger hadden gegolden, achterwege behoor de te blijven, maar wel kon een aan slag worden opgelegd als woontorens. Het gemeentebestuur heeft hiervoor de noodige opgaven ingezonden, waar na de prins werd aangeslagen over de dienstjaren 192223 en 192324. De kroonprins ging hiertegen in beroep en Gedep. Staten van Noord-Holland hebben thans bericht, dat beide aan slagen door hun college zijn vernïetrgd Burgemeesters en Secretarissen. De Provinciale Vereeniging van Bur gemeesters en secretarissen in Zuid- Holland houdt op Zaterdag 5 Sept. a.s. des namiddags te een uur, in het ge bouw Javastraat 26 (de Raadzaal) te 's-Gravenhage een algemeene leden- vergdering. In deze vergadering zal door den heer J. Luyerink, Burge meester van Vlaardinge-Ambacht, een inleiding worden gehouden over het onderwerp. De overlading van den Raad. De heer J. C. Baumann, Burge meester van YVoubrugge zal een be spreking houden over: art. 1401 B.W en ten slotte zal de heer Jac. van Wa ning, Burgemeester van Ouderkerk a d. IJsel een inleiding houden van de bespreking van „Willige Burgemees ters achter onwillige kiezers." Na afl.oup der vergadering zal een tramrit plaats hebben, waarbij o.m. 'n bezoek aan de nieuwe bad- en zwem inrichting in het Zuiderpark zal wor den gebracht. Abnormale prijzenl De prijs van de kleine boerderijtjes op den zandgrond wordt hoe langer hoe hooger. Zoo verkocht een landbou wer onder Barneveld zijn plaatsje van ternauwernood 3.5 H.A. tegen den ab- normalen prijs van f 11.000. De zetel van bloembollencultuur. In verband met de voorbereiding van de behandeling door een buiten gewone algemeene vergadering van het eigen gebouw-vraagstuk, heeft het hoofdbestuur van de Algemeene ver eeniging voor bloembollencultuur be sloten, deze vergadering diè aanvan kelijk in het begin van September zou worden gehouden te bepaler^ op 28 September. Zooals bekend is, stelt het hoofdbe stuur voor, Spaar en Hout van de ge meente Heemstede te koopen. Het koninklijk bezoek aan Friesland. De koninklijke familie en gevolg zul len zich op Maandag 7 September ter stond na aankomst te Leeuwarden met den trein van 10 u. '9 v.m. per auto over Veenwouden en Dokkum naar Wierum begeven, waar op den zeed.f.t van de contributie Westdongeradeel een oogenblik zal worden vertoefd. Daarop wordt naar Holwerd gereden, waar H. M. zich naar Ameland in scheept. Gedurende het verblijf op dit eiland, dat zal duren tot den volgen den namiddag, zulen alle dorpen, het waterschap „De Grieën" en het in voor bereiding zijnde waterschap „De Buru- mer Grieën" worden bezocht. In den namiddag van 8 September aan den vasten wal teruggekeerd, be geeft H. M. zich per auto via Ferwerd en Stiens naar Leeuwarden. De aan komst aldaar is bepaald op omstreeks half vier Ruim een uur later ontvangst ten Stadhuize.. Vervolgens een défilé op het Zaailand. Vandaar rijdt de ko ninklijke stoet langs den Noordersin gel om de 4n dien singel liggende ge- pavoiseerde Leeuwarder jachtvloot in oogenschouw te nemen. Den volgenden morgen is er een kin deraubade, vervolgens een rijtoer door de stad. Omstreeks 1 uur vertrekt de Konink lijke familie naar Sneek ter bijwoning van de herdenkingsfeesten. De dag wordt, besloten met een boottocht op het Sneekermeer. Deze eindigt bij Ou- deschouw, vanwaar H.M. ziclj per auto naar het station Akkrum begeeft, waar de Koninklijke trein voor Het Loo ge reed zal staan. „Patrimonium." De commissie uit „Patrimonium" die te Utrecht bijeenkwam, met de op dracht het Verbondsbestuur te rappor teeren over. de samenstelling van leid raden ten gebruike van het Verbond „Patrimonium" in 1925'26, is, reke ning gehouden met de wenschen op gekomen uit de afdeelingen, er in ge slaagd een tiental onderwerpen aan te geven, waarvan vijf van principieele en vijf van practische strekking zijn. Het Verbondsbestuur zal worden ge adviseerd, die leidraden te laten sa menstellen door menschen die met het practische leven van de afdeelingen op de hoogte zijn. De commissie wijst voor elk der leidraden een persoon aan. Wordt door het Verbondsbestuur overeenkomstig den wensch van de commissie gehandeld, dan zullen de leidraden zoo eenvoudig mogelijk wor den gemaakt, zullen vreemde woorden zooveel mogelijk worden vermeden en gemakkelijk te raadplegen lectuur aan gegeven worden, terwijl de lengte der leidraden, die men gaarne in 't Bonds orgaan zag opgenomen, de lengte van 1.5 kolom niet moeten overschrijden. Voorts zal de commissie het Ver bondsbestuur eenige algemeene wen ken geven, die men gaarne in een rond schrijven den afdeelingen zag toege zonden.- Buitenlandsch briefport. Naar de „Res.-bode" verneemt zal de aangekondigd^, wijziging van de Bui- tenlandsche portbedragen met ingang van 1 October a.s. ingevoerd worden. Het buitenlandsch tarief wordt dan als volgt gewijzigd: 15 cent voor brie ven; 10 cent voor briefkaarten en 3 cent voor drukwerken. ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarieL Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage* lijks geplaatst ad 40 cent. BelanarijHste nieuws in dit Hummer. Uit het Sociale Leven. Het conflict in het metaalbedrijf. De Metaalbond heeft aan de hoofdbe sturen van den Algemeeneh Nederland- schen R.-K. Metaalbewerkersbond in Ne derland en den Nederlandsnchen Neutra len Bond van Metaalbewerkers en arbei ders in aanverwante vakken den volgen den brief gezonden: De kwestie van het conflict te Rotter dam, is op vefzoek van het dagelijksch bestuur, in alle afdeelingen van den Me taalbond uitvoerig besproken, nadat het dagelijksch bestuur de afdeelingen en ver spreide leden nauwkeurig van dén loep der gebeurtenissen en van aen stand van het conflict op de hoogte had gebracht. Hierna is de aangelegenheid opnieuw behandeld do'or de afgevaardigden der afdeelingen en der verspreide leden, daar toe met het dageliiksch bestuur ia eea Binnenland. De wederopbouw van Boreale. Krach tige steun van de regeering. Di3 heer H. A. Derksen, een bekend man in onderwijskringen, overleden. Buitenland. Bij Amiens heeft een ernsiig spoor wegongeluk plaats gehad. Getracht zal worden, de Fransche bankbediendenstaking naar het buiten land uit te breiden. Het an'jwoord aan Dnitschland in zake het veiligheidspact is door het Britsche kabinet goedgekeurd. Echtscheiding van Moestaia Kemal Pasja, den president der Turksche Re publiek. .ergadering van het algemeen bestuur ^ereenigd. Hetgeen het dagelijksch bestuur had j medegedeeld, was in het kort dit: de akvereenigingen hadden, als voorwaarde voor hare medewerking aan de oplossing van h'et conflict, aan den Metaalbond een principieelen eisch gesteld, van zoo danige strekking, dat de beslissingen van de regeering inzake algemeene overwerk- vergunningen niet doorslaggevend zou den zijn. De Metaalbond verklaarde m'et alge meene stemmen dat, indien dit de bedoe ling der vakvereenigingen mdcht zijn, zulks een hervatting van de pogingen ter beëindiging van het conflict voor den Metaalbond onmogelijk zou maken, aan gezien de Metaalbond zich op het stand punt stelt, dat de vakvereenigingen zich' niet mogen verzetten tegen het uitvoe ren van algemeene overwerkvergunnin- gen, langs volkomen wettelijken weg ver kregen. i De gedachtengang van den Metaalbond is als volgt Indien de werkgever een algemeen© overwerkvergunning voor zijn bedrijf noo dig acht, is hij gehouden, deze aan de regeering door bemiddeling van de daar toe aangewezen ambtenaren aan te vra gen, en heeft hij de gelegenheid, de noodzakelijkheid van deze overwerkver gunning met mondelinge en schriftelijke argumenten te bepleiten. De vakvereenigingen hebben, indien zij de overwerkvergunning ongeweiischt ach ten, blijkens de ervaring, harerzijds de1 gelegenheid, haar zienswijze en tegenar- - gumenten mondeling of schriftelijk voor den betrokken xegeeringsambtenaar te brengen. De beslissing inzake het al of niet verleenen der vergunning berust dan bij[ de regeering. Valt deze beslissing in hoogste instan tie voor den werkgever ongunstig uit, dan. is deze verplicht en genoodzaakt, daarin te berusten. Valt deze beslissing echter ten gunste van den werkgever, doch tegen de wenschen van de vakvereenigingen uit, j dan zijn deze laatste evenzeer gehouden, in deze beslissing te berusten, hoe zwaar haar dit ook moge vallen. De Metaalbond acht het ontoelaatbaar, dat de vakvereenigingen tegen een der gelijke beslissing in verzet komen door bij den betreffenden werkgever actie te voe ren, op deze wijze een macht willende vormen, die boven de regeeriog staat; hij zal met alle middelen, die hem, Me taalbond, ten dienste staan, een dergelijke j machtsontwikkeling tegengaan. Gezien de buitengewoon ernstige ge volgen, die er .uit kunnen voortvloeien, indien de vakvereenigingen. het bovenbe doelde standpunt zouden handhaven, ver zoeken wij u, een duidelijke schriftelijke verklaring in deze principieele kwestie te willen geven. 1 De Metaalbond verklaart zich bereid om, indien uit uw antwoord blijkt, dat op dit punt overeenstemming tusschen. den Metaalbond en uwe vier organisaties bestaat, ten spoedigste met uwe organi saties in overleg te treden teneinde t© trachten, het conflict te Rotterdam, tol een voor beide partijen aannemelijke op lossing te brengen. Het zal ons aangenaam zijn, uw ant woord op dezen brief spoedig, liefst bin nen 8 dagen, te ontvangen. Dreigend conflict in de Goudsche aar dew erkindustrie. Onder de arbeiders en arbeidstere, werkzaam in de Goudsche aardewerk industrie, is een actie gaande, die ten doel heeft, te weigeren langer te wer ken, zoolang niet duidelijk vast zal staan, wat de loonen en verdere ar beidsvoorwaarden zijn. De samenwerkende organisaties, Ne derlandsche Vereeniging van Glas- en Aardewerkindustrie, de R.K. F&brieks- arbeidersbond en de Chr. F&brieks- en Transportarbeidersbond hebben voor stellen ingediend bij de werkgevers, ia

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1