"stadsnieuws. CHRISTELIJK DAGBLADvoor LEIDEN EN OMSTREKEN Se JAARGANS DONDERDAG 13 AUGUSTUS 19251. NUMMER 1590 COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en bniten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal f 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal 2.90 V Zondagsrust. In verschillende streken van ons land komt telkens weer de vraag aan de orde in hoeverre de Zondagsrust in het Zuivelbedrijf is door te voeren. Tegenover hen die uit principieele overwegingen op handhavng van de Zondagsrust aandringen, staan ande ren die met een beroep op de eischen van het bedrijf zich daartegen ver zetten. De aard van het bedrijf maakPhet nu eenmaal onmogelijk de Zondags rust door te voeren en daarmee uit. Dat daarmee echter in werkelijkheid deze kwestie niet is uitgemaakt is in Gerkesklooster (Fr.) gebleken, waar de Coöp. Zuivelfabriek haar zilveren jubileum vierde én waaromtrent het weekblad „De Noord-Oosthoek" het volgende opmerkt: „Terugziende op de 25 jaren, wel ke achter ons liggen, mogen wij al leszins tevreden zijn", met die woor den besluit het bestuur in dit jaar verslag zijn terugblik. Wij zouden daaraan willen toevoegen: „Zegenin gen Gods. Deze fabriek verwerkte niet alleen, maar ontving zelfs geen liter melk gedurende deze 5 jaar op Zondag. En waar de uitkomst blijkt, dat den boeren de middenprijs in Friesland flink wordt uitbetaald, willen we dit feit even vastleggen, om er bij gelegenheid op terug te komen." Hier ziet men dus voegt het Fr. Dgbl. Ifieraan toe in een sprekend voorbeeld hoe totale Zondagsrust in dit bedrijf doorgezet worden kan. Heeft dit feit niets tot de consciën tie te zeggen van sommigen onder ons. die zich er zeer weinig aan laten ge legen liggen of er op „hun" fabriek 's Zondags wordt gewerkt of niet? Leidsche Waterpoloclnb „De Zijl I." Gelijk men weet eindigde de Zater dagmiddag bij bet zwemfeest van „de Zijl" gehouden waterpolowedstrijd te gen de Haagsche Zwem- en Poloclub met gelijk spel. Deze wedstrijd nu is gisteravond voortgezet, waarbij de Haagsche club van „de Zijl I" met 4-1 won. Hedenavond vindt zooals gemeld, de ontmoeting plaats tusschen de Goud- sche Z. Poloclub III en „de Zijl I." Door een misverstand werd vermeld, dat deze wedstrijd te Gouda zal ge houden warden. Dit is onjuist, waar de Goudenaren wel degelijk de gasten van „de Zijl" hopen te zijn, en er ge speeld zal worden in de bekende in richting. Men zorge tijdig aanwezig te zijn om op de worsteling in het natte element een „goeden kijk' 'te hebben. Spoorweg Leiden—Woerden. Volgens mededeeling van de Directie der Ned., Spoorwegen zal op Donder dag 20 Augustus aanstaande de afslui ting en bewaking van den overweg in den spoorweg WoerdenLeiden in het BUREAU: Hooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advert entiën per regel 22l/a cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentien bij vooruitbetaling J van ten hoogste 30 woorden, werden dage» lijks geplaatst ad 40 cent. üosteinde van Waarder worden opge heven. Patrimonium. Naar wij vernemen wordt door het bestuur van „Patrimonium" overwo gen de jeugdorganisatie ter hand te nemen. De bedoeling is niet te gaan concur- reeren met bestaande Knapenvergade- ringen of onderafdeelingen van Jonge- lings- of Meisjesvereenigingen, maar meer een poging te doen de jongelie den die van deze organisaties geen deel uitmaken onder goede leiding in een Christelijke omgeving samen te brengen en ze zoo mogelijk, voor ver der afzakken te behoeden. Een commissie is benoemd om deze zaak te onderzoeken en straks de af- deeling hieromtrent van advies te dienen. Jubileum. Onze stadgenoot P. v. d. Klaauw hoopt morgen den dag te herdenken, waarop hij 25 jaar geleden ln dienst trad bij Tieleman en Dros1 conserven- fabrieken. Het inrichten van de linkervleu gel van het hoofdgebouw van het voor malig militair hospitaal tot laborato rium voor den keuringsdienst van wa ren, Perceel I is door den directeur van gemeentewerken opgedragen aan R. Massaar, timmerman-aannemer al hier voor f 12065. Gistermiddag heeft op de Haar lemmerstraat ter hoogte van de Har- tebrugskerk de Haagsche tram weer een ontmoeting gehad met een hespan nen sleeperswagen, waarbij laatstge noemde retireerde in de richting van den Stille-Rijn en daar terechtkwam in het etalageraam van een leegstaan- den winkel. Het muziekkorps van de N.Z.H T.M. hoopt morgenavond een uitvoe ring te geven in den tuin van „Zomer- lust." - De heer R. heeft er zich over be klaagd bij de politie, dat hij door een neger is mishandeld. Zou het verschil „voel"-baar zijn ge weest? Gistermiddag is het 4-jarig doch tertje van de fam. O. in de Gasstraat, toen het naar beneden wilde gaan om water te halen, van de trap gevallen, en met ernstige verwondingen door den Eerste Hulpdienst naar het Acad Ziekenhuis overgebracht. Naar hedenmorgen gemeld werd, is de toestand van het kind iets gunsti ger, hoewel nog zorgwekkend. BINNENLAND. DE STORMRAMP IN HET OOSTEN DES LANDS. De catastrophe te Didam en te Borculo Nog voortdurend worden tal van bij zonderheden gemeld omtrent de ramp die Maandagavond een deel van ons land trof. Onze beperkte ruimte laat niet toe daarvan melding te maken Alleen voor het relaas van een journalist, die een bezoek bracht te Didam en te Bor culo maken we een uitzondering en laten we hier een gedeelte volgen. Omtrent een bezoek aan Didam schrijft hij o.m.: Telegraafdraden hangen tegen den grond en eensklaps staan we voor een groep huizingen, die door den storm in elkaar zijn geslagen. v De eerste aanblik daarvan stemt droef. Een dakgeraamte steekt akelig als een skelet omhoog. Overal puin en balken en hoornen dooreen. We stap pen naar binnen en vragen een paar kinderen, die ons vreemd aankijken, "Waar hun vadertje is. Meteen komt een man op ons toestappen met vreem den blik en verdwaasde oogen. Voor we iets kunnen vragen noodt hij ons naar binnen te komen en terwijl we over de met puin bestrooide plavuizen der gang gaan, wijst hij ons het ach terdeel van het huis, dat geheel om laag is gekomen. Zware brokken muur liggen heen en weer gesmeten en met tranen in de oogen beantwoordt hij on zen blik, die schijnbaar van begrijpen spreekt met een: ach, aoh, alles is ver loren. In een kwartier tijds was alles gebeurd. We hoorden en we zagen en we vlogen achter in den stal naar de kinderen, waarvan eenigen al onder het hooi en de binten bedolven lagen. Dat allen nog gered zijn, is een won der. Het ging zoo vlugN en in eens werd ik opgenomen en door de gang gesme ten. Toen ik terug was gekropen, vond ik de vrouw en kinderen bij elkaar, gelukkig allen gered. Dat is nog een troost. We klimmen over de puinen heen en gaan weer naar buiten; waar twee zware kastanjes yoor het huis liggen neergeveld. Een tegenover gelegen huis is er net eender aan toe. Het staat er haveloos zonder dak, zonder ruiten. Gordijnen hangen omlaag als flarden, de muren gescheurd Langzamerhand dringt nu tot ons door met welk een ongetemde kracht de storm hier zijn slooperswerk heeft volbracht. Midden op het veld ligt een zware boom, wel 200 meter weggeslingerd. Heele boomenrijen zijn verdwenen, of er stoken alleen nog afgekapte stom pen omhoog. Een 100 meter verder hebben vier huizen dicht bij elkaar gestaan, doch zijn nu nog slechts ruines. Van het eene staan nog alleen de vier muron omhoog, een nader ligt verpletterd als door een zwaren slag. Maar 't wordt nog erger, als we on zen weg vervolgen en weldra staan we voor één grooten puinhoop. We vinden niemand. Dan komt tusschen wat rechtopstaande deuren een man te voorschijn. Hij doet zijn verhaal van het vreeselijk noodlot, dat zijn huis en have trof. Zijn vrouw werd nog ge wond, vertelt hij, doch gelukkig niet ernstig. Het is vreemd zoo gelaten als deze lieden hun wedervaren vertellen. Wonder zeker, dat hier niet meer dooden en gewonden zijn te hetreuien. Er waren gezinnen bij met 10 en meer kleine kinderen. Enkele uren la ter, als dezen te ruste hadden gelegen en de ramp was niet te overzien ge weest. Dit is bij deze zware beproeving voor deze menschen nog een reden tot troost. Onze tocht voert ons nu door het be koorlijk natuurschoon van deze Gel- dersche dreven. Telkens verrast het landschap door pittoreske tooneeltjes. Hier is het niet, dat de geweldenaar is voorbijgegaan. Alleen zoo nu en dan schijnt hij even een kwaden tik tegen de hoornen te hebben gegeven, die ont worteld ter aarde liggen. Dat blijft zoo de aanblik van het landschap Een dikwijls moeilijke tocht brengt ons ten slotte over Doetinchem, Varsseveld, Lichtenvoorde en Groenlo naar het oord der verwoesting Bor culo. De lange tocht door het heerlijk na tuurschoon heeft het scherpe van on ze eerste indrukken alweer wat afge slepen en zoo zullen wij aanstonds des te aangrijpender moeten voelen de ge weldige verwoesting van het stadje, waarvan voorbijgangers ons reeds een en ander vertelden. Hoe meer wij het plaatsje naderen, des te drukker wordt het verkeer tot lange files van fietsen en auto's. Het schijnt dat alles uit de omgeving is o; jetrokken om Borculo's verwoesting te aanschouwen. De storm heeft er goed voor gezorgd, dat ook de entree van het plaatsje zoo macaber mogelijk is. De lange laan, die ons erheen voert ligt met neerge velde hoornen bezaaid. Het zal, zegt men ons, niet gemakkelijk vallen het stadje dichtbij met de auto te naderen. Doch telkens blijken de hinderlijkste belemmeringen door de genietroepen, die den heelen dag al druk doende zijn reeds uit den weg te zijn geruimd. Werkelijk ineens ziet men langs de kale afgeknotte hoornen heel de ellende van het plaatsje voor zich. Het 'doet in de verte aan alsof alles voor tie oogen duizelt van die scheef, vreemd opste kende daklijnen en uitgetande muur randen, ^ij den ingang van het plaatsje is het geweldig druk. Auto's van den Roode Kruisdienst en Roode Kruissol- daten langs den weg wekken dadelijk al een huiverig gevoel op. Maar ais men het stadje dan intreedt, blijkt al les wat we tot nu toe zagen slechts kinderspel te zijn geweest. Alles, let terlijk alles, is hier door elkaar gera- meid. De straten liggen bedekt met puin, hier en daar is het aan weers zijden tot hooge dammen opgehoopt. Het geeft geheel den indruk van 'n aardbeving. Maar hier is elk huis ge havend. Wanneer men bij dezen eersten aan blik alles nauwkeurig opneemt, doet die verwoesting zoo vreemd aan. Hier staat een gevel met ramen en ruiten en al ongedeerd overeind, maar het dak is verdwenen. Hier weer ziet men een groote winkelruit ongeschonden en vlak er tegenover een gat van en kele meters middellijn in een gevel geslagen. Daar is de geheele voorgevel- verdwenen en hangt het dak ndg :.an eenige balken in de lucht.'En overal doorheen liggen resten van meubelen en vertrapte kleeren. Het is of een woedende reus het stil le stadje is doorgegaan en uit wraak-1 zucht met zijn moker links en rechts; in het wilde er op los heeft geslagen. Een beschrijving te geven van wat Borculo thans is, is ons onfnogelijk.( Het is één groote ruine. Als het plaats je te midden van den grooten wereld- °gpJog midden in de vuurlinie had ge legen, wellicht dat dan de verwoesting I zoo was geweest. De Koningin naar Borcnlo. Men meldt aan de N. R. Ct. d.d. gis teren De Koningin en Prinses Juliana met gevolg in auto's uit Apeldoorn gearri veerd, hebben hedenmorgen een bezoek gebracht aan Borculo. Zij werden ontvangen door Borculo's gemeentebestuur in het ontredderd ge meentehuis en gingen toen tevoet dè bouwvallen der stad en het oprul- mingswerk van de genietroepen bezich tigen. Het aantal toeschouwers wa9 overgroot. Om 12 uur hebben zij in den eet- wagen van den trein, die afgehaakt was aan het station te Lochem het noenmaal gebruikt. Daarna hebben H.M. en de Prinses een bezoek gebracht aan de patiënten in het ziekenhuis te Lochem en ver volgens bezochten zij ook de gewonden die ondergebracht zijn te Zutph^n en Deventer. Te Deventer was prinses Juliana niet bij haar moeder. Zij was na het bezoek aan Lochem naar Apeldoorn j gegaan. De Koningin werd in het ziekenhuis j te Deventer ontvangen door den direc teur, die haar geleidde naar de drie Borculosche patiënten, hier verpleegd,, n.l. twee vrouwen en één man. Daarbij! was een echtpaar, waarvan de vrouw wegens een beenfractuur, de man we- gens een gebroken arm wordt ver-, pleegd. Van de andere patiente Is eveneens een been gebroken. De Koningin informeerde naar de familieomstandigheden der patiënten en naar de omstandigheden, waaron der zij door de ramp werden getrof-i fen. Zij scheidde van de patiënten met een handdruk. Daarna begaf H.M. zich naar de 2 Borculosche patiënten in het St. Jo- j zefs gesticht. Zij werd daar ontvangen i door den loco-burgemeester,' wethou- der Krooshof, en door den wn. com-, missaris van politie inspecteur Wuys- ter. Ook hiér onderhield H.M. zich met de patiënten. Daarna vertrok zij weder per auto./ In het gevolg van H.M. bevonden zich baron van Geen en baron van Heem stra, commissaris der Koningin In Gel derland. De minister van binnenlandsche z&- ken en landbouw, jhr. mr. de Geer,, zou zich vandaag naar Borculo be- geven. DE STEUNVERLEENINO. Een nationaal steuncomité. Door bemiddeling van den minister van binnenlandscbe zaken en land- FEUILLETON. Het geheim van Colde Feil. 14V „Werken 1" herbaalde hij met een korten lach, „welk werk zou jij kun nen -jcen, Hester? Js bent opgevoed te midden van bJ oein.tr. en hoornen; weik werk zou j'j kunnen doen, dat geld zou inbrenger:? Immers niets' Het schijnt mij toe", ging mijn arme vader voort, „dat God zelf mij te hulp is gekomen." „Maar, lieve vader", riep ik uit, „u begrijpt bet niet; ik houd niet van hem, ik ga niet met bem trouwen." Hij glimlachte, een glimlach van be grijpend medelijden. „Éet is heel natuurlijk, dat je zoo denkt en voelt", zei hij, ,alle meisjes doen dat. Zoover als mijn ervaring gaat wordt een huwelijk dat met eeni gen tegenzin wordt begonnen, dikwijls wel op den duur gelukkiger dan wan neer men begint met wat jonge men schel- liefde noemen. Maar ik wil je er niet toe overhalen, Hester. Je zult doen ,wat je zelf gelukkig zal maken, maar wat zou het niet voor mij ge- woest zijn. Ik zou geen uur van zorg moor gekend hebben. De mee9te meis ki s reggen „neen" eenige malen voor zij „ja" zeggen", ging mijn vader met een glimlach voort, „misschien zal dat bij jou ook het geval zijn, Hester. Ik denk, dat als ik in jouw plaats was en zulk een aanzoek kreeg, dan zou ik er eens over nadenken en niet te haastig besluiten." „Al dacht ik er twintig jaar lang over na, dan zou bet einde nog het zelfde zijn." 0 „Wel, Hester!!" zei mijn vader met eenige verwondering in zijn stem. ,.je oenl wel vast besloten." En dat was ik. Het leek mij beter om mijn zaken zelf in handen te nemen, ik giog dien dag niet uit, maar wacht te op baron Blair. Ik snelde hem tege moet, zoo begeerig was ik met hem te praten, vóór hij tante Flora of mijn vader zou zien. „Mijnheer Blair" riep ik uit, „wilt u even in de salon komen? Ik heb u iets te zeggen. Hij zag er zoo blij uit, dat ik haast medelijden met hem had. „Je heb.t mij iets te zeggen, lieve ling", begon hij, maar ik viel hem in de rede. „Stil, stil, u moogt zulke woorden niet tegen mij gebruiken!" riep ik snel „Ik wilde u zeggen, dat bet niets dan een misverstand was, wat betreft dat trouwen. Het spijt mij» dat ik weg liep, maar ik vond het in 't geheel niet pret tig, wat u zei. Ik heb u niet beloofd met u te trouwen, de gedachte alleen al, joeg mij schrik aan." Zijn gelaat versomberde. Hij keek mij boos aan. „U vergeet", zei ik gloeiend van schaamte en verontwaardiging, „u ver geet, dat ik nog maar een kind ben. Ik zal met niemand trouwen. Toen glimlachte bij. „Dat is waar", zei bij, „nog maar een kind, maar een mooi en een nobel kind. Dus je wilt niet met mij trou wen, Hester?" „O neen, riep ik uit, „als u mij ge lukkig wilt maken, spreek er dan nooit meer over." „Maar ik zal toch op dezelfde ma nier je komen zien", zei hij. „Ja dat hindert niet, maar roer nooit weer zoo iets vreeselijks als trouwen aan", zei ik. Hij beloofde het, maar er was iets in zijn gelaat en in zijn oogen, dat mij niet beviel en dat ik niet vertrouwde. HOOFDSTUK VIII. Jefia's dochter. Mevrouw Blair sloeg haar mooie oogen op naar het ernstige gelaat van den advocaat. «Heeft u ooit spin een zien weven?" vroeg zij langzaam. „Juist zoo doelmatig, zoo geduldig, zoo fijn werd dit web om mij geweven. Ik ver wijt niemand iets. Tante Flora dacht, dat zij het grootste aardsche geluk voor mij bereikte, als zij er bij mij op aandrong om een rijken man te trou wen; mijn vader oud en afgetobd dacht aan al de voordeelen, die zulk een huwelijk hem zouden brengen. Zoo werd dit web geweven, waarin ik moest worden gevangen een web, dat door den dood van mijn man is gebroken, maar waardoor ik niet in vrijheid ben gesteld. Baron Blair kwam en ging zoo als gewoonlijk, maar zei niets meer tegen mij over trouwen. Ik was bijna bang voor de attentie die hij mij betoonde. Hij zou mij overladen hebben met ca- deaux, maar ik wilde er geen een aan nemen; bij kocht wijn voor mijn va der, die er van genoot. Hij was heei beleefd en vriendelijk tegen mijn tan te. Hij zinspeelde zelfs niet meer op een huwelijk, maar hij scheen ons huis en ons leven te doordringen met zijn tegenwoordigheid. Hij scheen een deel van on9 te zijn geworden. En ik moge het mij vergeven worden ik had steeds grooter afkeer van hem. Ik zie nu duidelijk, hoe stuk voor stuk dit web werd «eweven. Op zeke ren avond, toen wij allen in den tuin. zaten, vertelde baron Blair aan mijn vader, dat hij er overdacht om voor een paar jaar naar het vasteland van Europa te gaan. Hij zei, dat hij al zijn- zaken en de administratie van zijn buitengoed in handen had gesteld van een zaakwaarnemer een zekere mijn heer Hewson van Athole. Hij voegde er bij, met een vreemden blik naar m'n vader, dat hij hoopte, dat de zaakwaar nemer niet al te streng zou zijn. In grooten angst riep mijn vader uit: „Wat zal hij met ons doen. Mijnheer Blair, wat zal er van ons worden?" Baron Blair hield zijn handen met een sussend gebaar op. „Ik heb alles in zijn handen gesteld" zei hij „ik zal alles aan hem over laten. Een landeigenaar moet z^er ze ker leven van de huur van zijn lan derijen en ik heb nooit den moed om de mijne behoorlijk te Innen. Ik moet dat aan iemand anders overlaten. Maar", vervolgde hijik heb voor u een gunstige uitzondering gemaakt. Ik heb mijnbeer Hewson gezegd, dat bij u nog een maand uitstel zal geven om het geld te vinden. Het een of an-i der fortuintje zal voor dien tijd wmi uw deel zijn, hoop ik." {Wordt vc&oiaij

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1