CHRISTELIJK DAGBLADvoor LEIDEN EN OMSTREKEN So JAARGANG GÏNGdAG Ï1 AUGIJSttJS f925 NUMMER 1588 euwe mm ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 BUREAU: Hooigracht 35 - Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 Franco per post per kwartaal i 2.90 ADVERTENTIE-PRIJS Onmacht. De bekende sociaal-democrati3che propagandist, de heer L. M. Hermans, die eenigen tijd als wethouder van so ciale zaken te Arnhem fungeerde, ver klaarde dezer dagen aan een journa list, dat het \yeth ouders chap hem wei nig bevrediging had geschonken. „Wanneer je zoo zeide hij wet houder van sociale zaken bent en een 1000 werkloozen hebt, die een uitkee- ring genieten, welke naar je weet on mogelijk hóoger zijn kan en toch lang niet voldoende is om van te leven, drukt de onmacht om daar wat aan te veranderen zwaar." Volkomen begrijpelijk is dit gevoel van onbevredigdheid. Wie ook maar een weinig sociaal voelt, wie meeleeft met de nooden en behoeften van anderen, dien zal 't ge voel van onmacht om daarin verande ring te brengén, zwaar drukken. Veel te willen doen en betrekkelijk weinig te kunnen doen is ver van aan genaam. Alleen maar, de sociaal-democraten moeten niet meenen dat zij de eenigen zijn die dezen drukkenden last voelen. Daar zijn ook anderen, velen, die zich door allerlei omstandigheden ge noodzaakt zien maatregelen te nemen, waarvan ze de overtuiging hebben dat ze volstrekt niet afdoende zijn. Die met loon en en uitkeeringen niet verder gaan, omdat ze weten niet ver der te kunnen gaan. En nu is dit het demagogische in het optreden van de sociaal-democraten, dat zij met deze werkelijkheid geen re kening houden. Wat zij zelf gevoelen als een looden last, wordt bij anderen niet geteld. Sterker nog, zij stellen het altijd weer voor, alsof anderen alleen door het wil len, nooit door het kunnen worden be lemmerd. Terwijl zij weten dat in 't algemeen belang niet verder kan worden gegaan zien ze er geen been in, terwille van de propaganda hooge eischen te stellen en mooie beloften te doen. Dat de onmacht om gewenschte ver anderingen aan te brengen een man als den heer Hermans zwaar kan druk ken, achten wij volkomen verklaar baar. Maar nog zwaarder behoorde te drukken het besef, dat men, alleen om er' zelf groot bij te worden, nog altijd voortgaat met aan anderen eischen te stellen, waarvan men weet dat ze niet vervuld kunnen worden. Onmacht bij zoo schreienden nood als menigmaal gezien wordt is erg. Maar duizendmaal erger is, als men de onmacht van anderen misbruikt om de massa te misleiden en te vergifti gen, teneinde zelf politiek iets te kun nen bereiken. V Landbouw. In verschillende bladen is teleurstel- ling uitgesproken over het feit dat niet een afzonderlijk departement van Land bouw werd gevormd, maar dat de Mi nister van Binnenlandsche Zaken ook FEUILLETON. Het geheim van Colde Feil. 12), „Ik blijf hier eenige dagen in de buurt en zal nog eens aanloopen. Hij kwam des morgens en des mid dags en des avonds; hij kwam op alle uren van den dag. Hij scheen er niet op gesteld te zijn om mijn vader te zien of mijn tante, maar altijd mij. „Ga naar hem toe, Hester", zei tante Flora dikwijls smeekend. „Jij kunt hem altijd in een goed humeur houden en dat is de beste manier waarop je je vader kunt helpen." Dus, of ik het prettig vond of niet, altijd moest ik, als hij kwam, naar 'm toe gaan en met hem praten om hem in een goede luim te houden. Met het gevolg, dat ik hem niet kon uitstaan. Ik herinner mij nog heel goed, hoe ik daar zat en naar hem keek en bij mij zelf dacht, hoe geheel wij in z'n macht waren mijn oude, grijze vader, mijn lieve, goede tante en ik zelf één woord van hem en het oude huis Zou voor altijd verwoest zijn, de overblijf sels van het huisraad verkocht en wij zonder onderdak. Er waren morgens, dat hij met een stroef, boos gezicht bij ons kwam. Dan riep mijn ta^tD *nij in de landbouwbelangen zal hebben "te be hartigen. Dit bezwaar werd temeer gevoeld omdat de heer de Geer, hoe bekwaam overigens ook, toch niet onder de des kundigen op landbouwgebied kan ge rekend worden. Of deze bezwaren gegrond zijn, zal de toekomst leeren. Misschien dat het meevalt. Hoofdzaak is niet dat Landbouw door een specialist wordt beheerd bet kan zelfs meer nadeelen daa voor- deelen hebben maar dat aan bat hoofd van dezen tak van dienst staar een man van erkende bekwaamheid en tevens overtuigd van de groote be teekenis van de belangen die hij meer speciaal beeft te behartigen. En zulk een man nu is minister de Geer. Bij de begroeting van de Zuid-Afri- kaansche landbouwers gisteravond, verklaarde hij o.m.: „De landbouwende stand wordt in Nederland geëerd zoowel om zijn eco nomische beteekenis als om zijn mo- reelen inslag. Wij beseffen, dat hij een zeer belang rijk element vormt in onze welvaart. En wij zien in hem den trouwen be waarder van vele onzer oud-vaderland scbe deugden, als soberheid, arbeids- lust, eenvoud, rechtschapenheid." Wij zouden zoo zeggen: aan een mi nister die oog heeft zoowel voor de economische als de moreel© beteekenis van den landbouw, die in den land bouw ziet een zeer belangrijk element in onze volkswelvaart en een trouw bewaarder van onze oud-vaderland- sche deugden, en die tevens heeft ge toond te zijn een bekwaam bewinds man, kunnen de belangen van land en tuinbouw met gerustheid worden toevertrouwd. STADSNIEUWS. Waarschuwing. Blijkens ingekomen berichten hij den Garnizoenscommandant te Leiden, komt het meermalen voor, dat onbe voegden zich begeven zonder toestem ming op het Militair Terrein. Daardoor worden niet alleen de fi- litaire oefeningen in hun voortgang geschaad, maar stellen die onbevoeg den zich bloot aan ernstig gevaar. Immers het Militair Terrein te Kat wijk wordt gebruikt voor het houden van oefeningen in het schieten met mi trailleurs, geweer, karabijn en revol ver. Wanneer dergelijke oefeningen nu plaats grijpen en dus het terrein on veilig is wordt dit afgebakend door: roode vlaggen en borden (waarop „ver boden toegang") en .waait de Nederlandsche vlag nabij de woning van den kampwachter al daar. - Een ieder zij dus gewaarschuwd de ze terreinen niet te betreden. Bekroond. Op de van 1 tot 6 Augustus te Parijs gehouden bakkerijtentoonstelling werd een inzending luxe-brood van den heer J. Wanninkhof alhier met den eersten prijs bekroond. Ds. J. Wuite. Ds. J. Wuite hoopt Zondag, denöen Sept. 1925 afscheid te nemen van de Doopsgezinde Gemeente alhier en Zon dag den 13en Sept. 1925 zijn intrede te doen te Bovenknijpe. Intern, congres voor geschiedenis der geneeskunde. Naar wij vernemen, zal het zesde Internationale Congres voor Geschie denis der Geneeskunde de laatste week van Juli 1927 hier ter plaatse gehouden worden onder voorzitter schap van dr. J. G, de Lint uit 's-Gra- venhage, Jubileum. Gisteren heeft onze stadgenoot P. G. Choufour onder veel belangstel' 'ng den dag herdacht waarop hij 75 jaar gele den in dienst trad bij de conservenfa- briek der fa. Tieleman en Dros. Nadat hij in den loop van den dag reeds door de directie en het p jrsonee! was gehuldigd, werd hem gisteren avond aan zijn woning in de Rijndijk straat een serenade gebracht door het muziekkorps T. D. waarbij eel pu bliek tegenwoordig was. Goedkoope trein. A.s. Donderdag 20 Aug. sal er weer een goedkoope trein rijden naar Breda en terug. De trein vertrekt 's morgens 6.21 van Amsterdam, 6.51 van Haar lem, 7.06 van Hillegom, 7.12 van Lisse, 7.19 van Piet Gijzenbrug, 7.27 van War mond, 7.35 van Leiden en 7 42 van Voorschoten enz. en komt 9.51 te Bre da aan. De terugreis vangt om 7.45 n.m. aan en men is dan, om 9.59 weer in de Sleutelstad terug. De prijs bedraagt voor heen en terug van Amsterdam tot én met Warmond 2de kl. f4, 3de kl. f2.75, van de ove rige stations 2de kl. f 3, 3de kl. f 2. Voor wie dan nog vacantie heeft, is dit een mooie gelegenheid, eens een be zoek te brengen aan onze schoone, doch door de Noord-Nederlanders veel te weinig gekende provincie Noord- Brabant. Voor verdere bijzonderheden verwij zen we naar de advertentie in dit no. Gistermorgen overkwam Mej. N. een ongeval dat zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben. Terwijl zij ten huize van. de familie O. in de 1ste Groei^steeg op het plat te gedeelte van een afdakje bezig was met het te drogen hangen van linnen goed, had zij het ongeluk mis te stap pen en door een glazen venster naar beneden te vallen, waar zij in de sme derij terechtkwam. De Eerste Hulpdienst, die spoedig ter plaatse was, 'kon aanvankelijk geen letsel constatéeren, waarom de juf frouw naar haar woning werd ge bracht teneinde door den huisarts ver der, te worden onderzocht. Zij klaagde over pijn in de zijde. In verband met het geval van min der goede behandeling van eenige der bij het zandvervoer in gebruik zijnde paarden, waarvan wij gisteren reeds melding maakten, vernemen wij nog dat tegen den eigenaar proces verbaal is opgemaakt. Men heeft heden een aanvang ge maakt met het restaureeran van het bruggedek der Boerhaave-brug in de Steenstraat. In weerwil van den vacantietijd blijkt bet karweitje nog vrij wat.hin der te veroorzaken aan bet ter plaatse zeer drukke verkeer. Voor het examen Nuttige Rand werken slaagde Mej. E. S. Roggeveen alhier. Dr. C. de Boer, lector, en Mej. Dr. C. Serrurier, privaat docente aan de Universiteit zijn benoemd tot leden van de commissie, welke belast is met het afnemen van de in December en zoo noodig ook in November van dit jaar te houden examens in de Fran- sche, Spaansche en Italiaansche taai en letterkunde. De heer J. de Mey is geslaagd voor de acte L.O. De 'heer J. C. Verstelle alhier slaagde voor 't examen HoOfdacte. In het Wernershof is Zondagmiddag het 2-jarige dochtertje van den koopman A., uit een kinderwagen op en daarnaast staande pot met koffie gevallen. Met he vige brandwonden is het kindje naar het Academisch Ziekenhuis gebracht, waar het 's nachts aan de gevolgen is overleden. BINNENLAND. De Koningin naar Limburg. De Koningin zal half October, bij haar reis naar Limburg mede een of ficieel bezoek brengen aan de ge meente Roermond. De Maaswerken aan den Donk zullen dan tevens wor den bezichtigd. Nederland en de Volkenbond. De ratificatie-oorkonde van de Ne derlandsche regeering voor het proto col nopens de arbitrage-clausule in handelscontracten is, naar uit Genève wordt gemeld, bij het secretariaat van den Volkenbond ingediend. Het aantal ingekomen ratificaties bedraagt daar door negen. Men weet, dat bet hoofddoel van bet bedoelde protocol is: in de contractee- rende landen de geldigheid te verze keren van de bepalingen, die o.a. bij handelscontracten, gesloten tusscben onderdanen van de verschillende lan den, bet mogelijk maken zich van ar bitrage te bedienen bij geschillen^ voortspruitende bij de ten uitvoer leg ging van contracten. Jac. van Oversteeg f In den nacht van Zondag op Maan dag is te Amsterdam in den ouderdom van 74 jaren overleden de heer Jac. v. Oversteeg, amanuensis der Vrije Uni versiteit te Amsterdam. De heer Van Oversteeg was in de hoofdstad een bekende figuur. In 1884 werd hij door Directeuren der Vrije Universiteit benoemd tot amanuensis en spoedig daarop kwam hij uit Rot- Gewone advertentiën per regel 22l/« centl Ingezonden Mede deelingen, dubbel tarieL' Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage»1 lijks geplaatst ad 40 cent. terdam, waar hij aan een spaarbank! werkzaam was, naar de hoofdstad. Gedurende ruim 41 jaren heeft de heer van Oversteeg zijn beste krachten en volle toewijding gegeven voor den bloei der Vrije Universiteit. Hij was 'n goed organisator en een makkelijk spreker en door een krachtige actie heeft hij het aantal leden en contribu- anten der Vereeniging voor Hooger On derwijs op Gereformeerden Grondslag* van welke vereeniging de Vrije Univer-. siteit uitgaat, zeer sterk doen toene men. In den kring dier vereeniging werden zijn persoon en arbeid zeer ge waardeerd, wat wel zeer duidelijk ge bleken is, toen hij in 1924 zijg. 40-jarig jubileum als amanuensis herdacht. Doch niet alleen tot de Vrije Univer siteit bepaalde zich zijn arbeid en be- langstelilng. Gedurende vele Jaren was hij vice-voorzitter van den Nederland- schen Bond van Jongelingsvereenigin- gen op Gereformeerden grondslag, in welke organisatie hij een geheel eigen plaats innam. Ook op het politieke ter rein beeft de heer Van Oversteeg zich bevogen. Als bestuurslid der anti-revo lutionaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje" te Amsterdam heeft hij, vooral in vroegere jaren onder 't oude kiesstelsel in menigen stembusstrijd een zeer actief aandeel gehad. De Gereformeerde kerk van Amster dam diende hij gedurende vele jaren1 als ouderling, terwijl de Vereeniging voor Geref. L. en M.U.L. Onderwijs in hem langen tijd een zeer ijverig be stuurslid bezat. De laatste jdren zijns levens is zijn kracht gebroken door de ziekte, die hem ondermijnde en waarvoor hij te vergeefs genezing zocht in het sanato rium „Sonnevanck" te Harderwijk. Het overlijden van den heer Van Oversteeg, die ridder was in de orde van Oranje-Nassau, is voor de Vereeni ging voor Hooger Onderwijs op Gere formeerden Grondslag een zwaar ver lies. J Radioverbinding HollandIndië. Het hoofd van den dienst van de P, T.T. te Bandoeng deelde mede, dat de' hoogkamer van Malabar's boogzender zal worden vervangen, waardoor met meer energie geseind kan worden, zoo dat het mogelijk wordt de gunstige nachtperiode te verlengen. Tevens zal de ongunstige invloed van het Indische dagvérkeer meer worden overwonnen* waardoor er kans bestaat, dat perste legrammen in het radioverkeer worden' opgenomen, ook in Indië zelf. Voor de verbinding Indië-Holland wordt reed? tegen perstarief geradioot. De werkloosheid in Drente. De N. V. het Landschap Drenthe heeft 1000 hectaren woeste gronden, i het z.g. „Witteveen" aangekocht, meldt] de N, R. Ct." met het doel deze door tej werk gestelde werkloozen te laten. bo-! werken en in cultuur brengen. Uit de Steenindnstrle. Na indiening van nieuwe voorstellen tot wijziging van de collectieve arbeids overeenkomst en loonen en tarieven bij de steenfabrikanten in Noord-Bra- haar angst. „Probeer hem in een beter humeur te brengen, Hester, hij hoort je graag praten." „Meestal slaagde ik daar dan voor een oogenblik in, maar het zwaard bleef boven ons hoofd hangen. Het kon ieder uur neervallen, ieder oogenblik. Mijn vader werd nog magerder en bleeker; tante Flora zag er uit, alof zij wist, dat er een vreeselijke ramp ging gebeuren, zoodra het onweer losbarst te. Het verdriet van de anderen drukte mij. „Hester" zei baron Blair op een mor gen tegen mij. Hij was begonnen mij Hester te noemen zonder mijn toestem ming en ik durfde er niets van zeggen. Als ik dat gedaan had, zou dat voor mijn vader misschieh heel droevige ge volgen hebben gehad. „Hester", zei hij tegen mij, „van wien houdt je het meest op de wereld?" „Van mijn vader", antwoordde ik. „En hoeveel houdt je van hem?" vroeg hij. „Zooveel als maar mogelijk is, ik heb hem met mijn heele hart lief", antwoordde ik. „Met je heele hart en boven alles en allen?' zei Hij. „Jr., meer dan woorden kunnen uit drukken* Miin vader is de heele we reld voor mij", antwoordde ik. Hij zweeg eenige oogenblikken en zat naar mij te kijken met dien glimlach, dien ik meer dan iets haatte, maar dien ik steeds geduldig verdroeg. „Je hebt zeker medelijden met hem? voegde hij er bij. „Mijn heele hart is vervuld van leed om hem", was mijn antwoord. „Je zoudt alles willen doen om hem te redden, om geld voor hem te krijgen on het oude huis voor hem te behou den?" „Ik zou daarvoor alles in de wijde wereld willen doen!" riep ik uit. „Het zal gemakkelijk genoeg zijn" zei hij. „Trouw met mij, Hester word mijn vrouw en je vader zal nooit meer geldzorgen kennen hij zal in weelde en gemak leven voor heel zijn verder leven." Maar ik liep weg met een luiden, bitteren kreet. O, boe diep was op dat cogenblik mijn afkeer van hem. HOOFDSTUK VII. Een huwelijk zonder liefde. „Ik liep weg, ver, ver weg in de vel den en bosschen. Het kwam mij voor, dat ik nooit het huis weer kon binnen gaan; de woorden, die hij had gespro ken, weerklonken nog in mijn ooren. Ik erken, dat, tot op dat oogenblik m'n afkeer van hem onrechtvaardig en on redelijk was geweest, maar het was een natuurlijke ingeving, die ik niet kon onderdrukken. „Met hem trouwen!" O, ik zou liever mijn heele leven in armoe verkeeren, liever door hard werken een schamel stuk brood verdienen dan met hem te trouwen. Ik wist niets van liefde en huwelijk. Ik had geen vriendinnen, ik had geen romannetjes gelezen en geen liefde ver zen gezongen. Ik had een vaag idee van iets heerlijks en moois, dat het leven van de meeste vrouwen kroonde, maar voor mij moest dat nog jaren lang af zijn ik had er nooit over ge dacht. Al de liefde van mijn hart was geconcentreerd op mijn vader. Nu, in één oogenblik, op een plotselinge J en naai' mij toescheen haast onkiesche manier was de zaak mij opgedron gen liefde en huwelijk! Moest ik dien tyran trouwen, die ons allen z'n macht deed voelen en ons van dag tot dag in angstige spanning hield, zonder de edelmoedigheid te hebben ons te ver lossen? Nooit! In mijn woede en ver ontwaardiging liep ik steeds verder weg. Zelfs als er een sprookjesprins plotseling was gekomen om naar mijn hand te dingen, met al de ridderlijk heid en bevalligheid, die zulk een prins behoort te bezitten, dan nog zou U3 zeer zijn geschrokken en niet al te ver heugd zijn geweest. Zooals het nu was kunt u zich verbeelden M „Ja" zei mijnheer Ross, „dat kan ik.'1 „Ik ging niet naar huis terug, totdat ik dacht, dat baron Blair weg moest zijn. Stel u mijn wanhoop voor, toen ik tante Flora op mij vond wachten, met een blijden glimlach op het gelaat „O, Hester" riep zij uit. „Baron Blair, heeft ons hét goede nieuws verteld. Lieveling, je zult ons allen redden-" „Ik keek haar uiterst verbaasd en ontsteld aan. „Welk nieuws tante?" riep ik uit. „O lieve, ik weet niet, hoe ik je ge noeg zal danken. God zegene je ervoor, Ik heb geschreid van vreugde! Nu zal je lieve, oude vader weer alles hebben, waaraan hij vroeger gewend was! Ik heb bet hem nog niet verteld, lieve. Die prettige taak heb ik voor jou over-1 gelaten." Ik begon te denken, dat er iets ge beurd moest zijn, waarvan ik niets wist en dat ik haar verkeerd had be grepen. Mijn gelaat werd purperrood toen ik er aan dacht. „Wilt u mij zeggen, wot u bedoelt, tante Flora?" vroeg ik. [Wordt vervólgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1