CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN -9 JAARGANÖi ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1925 NUMMER 1586^ In Leiden en btriten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal f 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 lilt nummer iiesiaai m ïwtt uiaaen. EERSTE BLAD. Een moeilijk vraagstuk De schrijver van „De toekomst der lagere school" wenscht, zooals we ge zien hebben op het onderwijs te be zuinigen door de leuze „de school aan de ouders" in de practijk meer tot toepassing te brengen. De w ij z e waarop hij dit doel tracht te bereiken, is echter naar we tracht ten duidelijk te maken, weinig bevre digend, omdat noch een belangrijke bezuiniging verkregen wordt, noch de vrijheid van onderwijs meer dan nu wordt gewaarborgd. Met belangstelling hebben we dan ook kennis genomen van een volgend hoofdstuk, waarin „nog meer bezui niging" wordt aangekondigd. De bezuinigingen die de schrijver op het oog heeft, hebben zegt hij, dit voor, dat ze door ons principieel worden gewenscht en ook in een rij keren tijd als thans evenzeer zouden worden gewenscht. Niet met het doel om het onderwijs te verslechteren, doch met het doel om het lager on derwijs eerst behoorlijk te organiseeren en dan daarna en op dien nieuwen grondslag aan de verbetering datgene te besteden wat wenschelijk en mo gelijk zal zijn. BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 Bepleit wordt dan, mede in aan sluiting aan de derde conclusie van het gewijzigd Unie-rapport, dat de Over heid zal bepalen wat de 6-leerjaren tellende eenvoudig ingerichte volks school financieel ten minste van noode heeft en dat dit bedrag d^oor den Staat voor wat de „vr'jo" scholen be treft, aan de besturen en voor wat de overheidsscholen betreft aan de gemeenteraden worde uitgekeerd. Bij tijd en wijle zal dit bedrag dat voor verschillende soorten scholen ook verschillend zou kunnen zijn, moeten worden herzien. Voorts bouwe de staat niet zelf, maar hij stelle aan schoolbestuur of gemeentebestuur de vastgestelde mi nimum-bouwsom ter hand. Wil een bestuur voor den bouw meer geld uitgeven, dan kan het dat doen mits het zelf voor de noodigo gelden zorgt en wil een gemeente bestuur iets doen boven de rijksuit- keering, dan is daartegen geen be zwaar, mits in zoodanig geval een evenredig bedrag aan de daar zijnde vrije scholen wordt uitgekeerd. De salarissen der onderwijzers wor den op dezelfde wijze vastgesteld en de minima naar eigen goedvinden uit eigen kas verhoogd, met dien ver stande, dat de tegenwoordige tracte- menten door het rijk officieel als mini ma worden erkend. Hierin, aldus de schrijver, ligt de luide noodiging, aan het N ederland- sche volk, die tractementen zooveel mogelijk locaal te verhoogen, zoowel bij de vrije scholen als bij de over heidsscholen. Met wat de schrijver verder op merkt, dat de volksenergie uit het dwangbuis moet worden bevrijd en dat het volk in al zijn geledingen zelf aan het werk moet worden ge* zet, kunnen wij ons in het algemeen wel vereenigen. Alleen is het ons niet recht duide lijk dat op de aangegeven wijze ook maar iets van beteekenis in de door den schrijver gewenschte richting zal worden bereikt. De vrijheid wordt volgens deze „proeve" niet beter gewaarborgd dan thans het geval is. Het plattelandsonderwijs zal als ge volg van de sterk uiteenloopende sa- larieering in niet geringe mate worden En wat de bezuiniging betreft, de uitgaven voor de salarissen zullen in elk geval zij 't dan niet ten laste van de Rijksschatkist in niet ge ringe mate stijgen terwijl de ove rige kosten niet noemenswaard zullen kunnen dalen. De voorgestelde bevrediging, schijnt ons dan ook hoogst onbevredigend. Dat wij niettemin op deze "proeve van gedachtenformuleering" eenigszins breedvoerig de aandacht vestigden, vindt daarin zijn oorzaak dat wij gaar ne meewerken om de belangstelling voor het onderwijsvraagstuk te ver levendigen, maar ook om te doen uit komen voor welke moeilijkheden de nieuwe Minister van Onderwijs van wien een meer bevredigende bevredi ging verwacht wordt, zich geplaatst ziet. V De andere „Tergissingen". Ten aanzien van de tweede onwaar heid, tracht de heer Ter Laan zich eruit te draaien met de bewering: In mijn rede heb. ik niets anders ber weerd, dan wat ik in de Tweede Ka mer ook reeds had beweerd, n.l. dat, wanneer de totale voorziening van den Zuiderzeedijk met de bedoelde verster kingen zal worden uitgevoerd, dit sa men 20 millioen zou kosten." Wij herhalen nog eens: dit bedrag van 20 millioen was het resultaat eener berekening „op de basis der in 1919 geldende prijzen". Intusschen de heer Ter Laan er kent, dat hij onwaarheid sprak erf wij der waarheid getuigenis gaven, toen we opmerkten, dat het door hem gewraak te wetsontwerp, dat „in de Kamer is doorgedreven", geen 20 doch slechts 2.4 millioen vroeg. Dat noch de heer .Van Dijk, noch de heer Colijn Mi nister waren, toen èn de Zuiderzee>- wet èn dit ontwerp bij de Kamer in gediend werdenèn „Het Volk" èn de heer Ter Laan zwijgen erover in alle talen. Maar dit zwijgen is wel sprekend. Het zegt, dat de heer Ter Laan een leugen sprak, toen hij be weerde: „Hiervoor kreeg Minister v. Dijk van den Minister van Finan ciën f20 millioen". Zelfs het ophe melen van wat hij in de Kamer al- zoo deed, om de nuchtere feiten on der dezen vloed van woorden te ver drinken, is niet anders dan een arm zalige uitvlucht om t.e ontkomen aan de beschuldiging: Gij hebt, heer Ter Laan op onwaarachtige èn demagogi sche manier uwen hoorders leugens gestoffeerd I Omtrent de derde, door ons aange geven onwaarheid komt de heer Ter Laan met de stellige verklaring: „Ik heb in de Haagsche vergadering niet gezegd, dat er een wetsontwerp Jag." Het spijt ons wel, maar we vreezen, dat de heer Ter Laan nu andermaal onwaarheid spreekt. Niet alleen de „Nieuwe Crt" en alle burgerlijke bla den, maar ook zelfs „Het Volk" gaf in zijn verslag de door ons gewraakte „Er ligt voorts sinds lang een wets voorstel bij de griffie van de Tweede Kamer, waarbij wordt voorgesteld om voor de uitbreiding der artillerie ex tra f 106.000.000 te voteeren. (Bewe ging)". Voor de eer van den journalisfcen- stand moeten we veronderstellen, dat de heer Ter Laan zelf niet meer weet, wat hij gezegd heeft, en hoe hij ge jokt heeft. We begrijpen alleen niet, dat „Het Volk" zelf niet voor die e$r, en zijn eigen eer opkomt, als het den heer Ter Laan gaat interviewen. Intusschen de onwaarheid is weersproken. Er is dus géén wetsont werp; dat het niet kon „worden in getrokken", zal nu wel duidelijk zijn. Of de heer Ter Laan nu andermaal probeert met een vloed van woorden de „60 millioen" van Minister Van Dijk toch nog weer tot „106 millioen'" te doen uitdijen, „ze&fs tot 216 'mil lioen", kan ons verder koud latetn. Wij gevoelen ons niet geroepen opt de fantasieën der heeren sociaal-demo craten na të pluizen. Dan hadden we wel dag- èn nachtwerk. We rekenen slechts hun pertinente onwaarheden met de cijfers na. En dddr kunnen ze op rekenen. STADSNIEUWS. Een belangrijke ontdekking? Men seint uit Spitsbergen aan het Haagsche Aneta-kantoor: Mr. dr. J. C. Overvoerde-, direc teur van het Museum „De Lakenhal" te Leiden, die met z'n echtgenoote de reis naar het hooge Noorden aan boord van de Tjerimai Van den Rott. Lloyd mademaakt, deed Woensdag een belangrijke nieuwe ontdekking op het Doodemanseiland en te Graves- point op Spitébergen. HeT Dorus Rijkers-feestpark. Hedenmiddag om vier uur is het Dorus-Rijkers Feestpark op de wijze als gisteren reeds vermeld, n.l. o.m. met een concert van Werkmans Wils kracht, geopend. Het bestuur mag zich wel geluk iwenschen met het mooie weer, dat zulk een belangrijke factor is voor het welslagen. Na van een en ander aangaande het feestpark te hebben kennisgeno men, schijnt men een buitengewoon druk bezoek wel te verwachten. Men vindt er weliswaar niet die gelegen heden welke tot heden er schijnt in 't algemeen verbetering te komen door een groot deel als voor een kermis kenmerkend beschouwd wer den. Naar men ons verziekerde stelt het bestuur er prijs op, het vermaak in dit feestpark te binden aan bepaalde eischen, binnen de perken waarvan evenwel genot en gezelligheid wel schijnen gewaarborgd,, gelet op de occasions," waaraan het feest park rijk is. Het terrein is door de weersgesteldheid der laatste weken heel goed geworden^ zocdat ditmaal voor natte voeten geen vrees behoeft te bestaan. Er wordt voor het feestpark een doelmatige en artistiek goed verzorg de reclame gevoerd, die bij het bu reau van den heer J. G. W. Schroder te Rotterdam in bekwame .handen blijkt. Ook de decoratie van verschil lende gelegenheden op het feestter rein was het werk van deze firma, eveneens de typisch afgewerkte in gang, gevormd uit twee groote vuur torens, waarop een groote lichtbak, die het portret van Dorus Rijkers be licht Wat de reclame betreft, dient ook de imitatie-reddingsboot te worden vermeld, die vanmorgen, met enkele redders bemand, door de stad „voer". Morgen is het feestpark gesloten. Gisteravond 6 uur werd op de Steenstraat de heer L., uit de Foei; geeststraat met zijn rijwiel aangereden door een luxe auto van de fa. wed. D„ De wielrijder bekwam geen letsel. Het rijwiel werd licht beschadigd. LEIDSCHE BURGERWACHT. De schietoefeningen der Leidsche Bur gerwacht zullen tot en met 29 Augustus worden voortgezet. LIJST VAN VESTIGING EN VERTREK. Gevestigd. H. Stakenburg, Oranjegr. 32. W. M. Mook, verpleegster-Acad. Ziekenhuis. H. P. Klein en gezin, hoefsmid, K. Han- senstr. 3. Th. Hevneman, dienstbode, Breestraat 87. J. Wouterloot en gezin, Tramwegambt., Formosastr. 20a G. J. Haamke en gezin, Wegwerker N. S., H. Morschweg 76. J. P. de Jager, loop knecht, Os- en Paardenlaan 37 Wed. A. Fokker-v. Gorkum en gezin. Levendaal 132. P. Dubbelaar, los werkman, W. Rozenstr. 33 A. Pouw, dienstbode, N. Rijn 55. J. E. H. Libourel en gezin, Witte Rozenstr. 55 - Wed. J. Nieuwen- huis-Schneider, J. v. Goyenk'ade 44 M. Vallinga, winkeljuffr., Doezastr. 19-21 C. van Ede en gezin, v. Hogendorpstr. 17. C. en H., H. A. en H. E. Knoop,- Morschsingel 21 H. Post, de Genestet- straat 36 A. Kooyman, dienstbode, Rijn- en Schiek'ade 86. J. M. Broekhoven broodbakker, de Genestetstr. 52 J. Jane, dienstbode, Botermarkt 25 C, M. v. Beyeren, Bergen en Henegouwen geb. Jansen, Oude Vest 51 C. Meyers en gez., rijwielfabrikant, Heerenstr. 51 J. A. C. Kips en gez., employé, Rapenburg 118. A. W. Klootwijk, dienstbode, Breestr. 45 H. F. de Bruin, dienstbode, Rijnsb.weg 33 D. C. J. Verbeek', Ver pleegster, Acad. Ziekenhuis A. H. Wolff, verpleegster, Acad. Ziekenhuis J. P. Gieske en gez., houthandelaar, Voorstr. 39 K. A. Sim, Arts, HaarLstr. 43a. P. Grootendorst, slager, Hooigr. 42. H-. J. P. Overbeek, Hoogewoerd 181 P. J. Lut, dienstb., Waard gr. 85 A. Groen, Rijn- en Schiekade 15 E. A M. v. d. Hart, Pieterskerkgr. 8 A. van den Dop, grondwerker, Formosastr. 31 M. v. Riemen-Hoogeveen, Garenmarkt ia J. Bleiji, dienstbode, Zwartehandsprt 2. Vertrokken. M. Oppelaar, Hazerswoude, Rijndijk 95 W. Gorholt, Dortmund, Schwerte Gar- tenstr. 66 H. B. Esderts, Wassenaar, Rozensteinstr. 20 A. T. M. v. Dijk, den Haag, Bezuidenhout 56 Th. M. Bergers en fam„ Zoeterwoude, H. Rijndijk 174B J. E. v. Galen, Amsterdam, Rustenb.str. 374 A. J. van Pagee, Wassenaar, Oranjelaan 4 C. v. Valderen en fam Leidschendam, Stompw.vaart 9 E. B. Alinoeddin, N.-O. Indië P. J. v. d. Ham, Dordrecht, Hoofdstr. 20 M. P. S. Cornelisse, Middelburg, L. Singelstr. 204. E. M. Weselsing, Haarlem, Smedestr. 5 C. M. Reijling-v. Geelen, Oegstgeest, Nassaulaan 35 M. Klaas- sen, Ter Neuzen, Nieuwstr. 10 R. J. T. Koenders, en fam., den Haag, Vaillantl. 331 I. J. C. v. Hooiwerff en fam.. Heem stede, Middenlaan 58 A. Okkels, Utrecht, 2de Delistr. 7bis A. Pauman ai fam., Rotterdam, a.b. schip „Mary" C. Middeldorp, den Haag, N. Hekkenlaan 68 I. H. Dominé, den Haag, Oranjepl 96. M. Dreuge, Werkirchen De Wüs- tenhoff 9. E. J. F. v. Duuren, Oegst geest, Endegeest H. E. C. Starksnburg Nijmegen, Tollensstr. 153 A. J. Bothof den Haag, Gouwestr. 34 G. J. C. Beek huizen en fam., Apeldoorn, Putterw. 1 F. Wilhelm, Kirchhaussen, Friedrichstr. 1 J. H. Wijnbeek, Voorschoten, Leid- schestraatweg P .J. W. v. Leeuwen, Wassenaar, Rijksstraatweg 124 B. Pley en fam., Leiderdorp, L. Rijndijk 32. K. Schumacker, Zeist, Montaubanstr. 13 J. v. d .Wiel, Noord wijk, Schoolstr .34 N. Hoek, Noordwijk, Hoofdstr. 7 I. G. Hoving en Tam., Avereest Balkbr., Bosch laan Th. W. van Oss, Amerika J. J. Schilham, Haarlem, Kleverparkweg 224. C. M. Waasdorp, Lisse, Heereweg 318. N. Eswilder en fam, den Haag, Hildebrandstr. 184 J .J. v. Mierlo, Al melo, van Deldenstraat 88 Gen. F. Weijnschenk, Apeldoorn, P. Mauritslaan 15 W. E. Hermans en fam., N.-O. In dië L. M. van Hëusden, Bakkum, Prov. Ziekenhuis. BINNENLAND. Verkiezing Provinciale Staten,- Bij besluit van den voorzitter van het Centaal Stembureau, bedoeld in art. 11b der Provinciale Wet, ter be noeming van een lid van de Provin ciale Staten van Zuid-Holland, nood zakelijk geworden door het openval len van een plaats in de Provinciale Staten van Zuid-Holland, door de be noeming tot minister van justitie van den heer mr. J. Schokking, is be noemd verklaard de heer A. van Eg- mond, te Koudekerk, en in de plaats opengevallen door de benoeming tot minister van onderwijs, kunsten en we tenschappen van mr. V. H. Rutgers de heer D. van Muiswinkel Mzn. te Zwammerdam. Bewijzen van Nederlanderschap. Naas De Maasbode verneemt gel den de nieuwe bepalingen, waaraan de bewijzen van Nederlanderschap moeten voldoen, alleen voor de nieuw aangevraagde bewijzen. De reeds uitgereikte bewijzen van Nederlanderschap, welke alleen aan de c- voorschriften voldoen, blij ven geldig. De geldigheidsduur is be perkt tot vijf jaren. Een officieele ontvangst. De minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw zal ter gelegenheid van het bezoek hier te lande van de Zuid-Afrikannsche landbouwers een re-, ceptie houden in het Kurhaushotel, op a.s. Maandag, des avonds te '9 uur. Bond van Chr. Letterkundige Kringen. De zomervergadering van den Bond van Christelijke Letterkundige Krin gen in Nederland zal op Zaterdag 22 Aug. a.s. te 3.15 uur op het Boom bergterrein te Hilversum worden ge houden. De agenda vermeldt o.m. voordrach ten van mej. Laura Olivier uit Utrecht over Boutens' „Liederen van Isoude" en van den heer W. ten Kate Jr. uit Den Haag over „De Tors" van Adama van Schel tema. Onderwijzerssalarissen. In de deze week gehouden vergadering van het Nederl. Onderwijzersgenootschap werd de volgende motie aan het hoofd, bestuur bij acclamatie aangenomen. De vergadering met genoegdoening-ken nis gekomen hebbende van het behoud van het Ministerie van O., K. en W. als afzonderlijk departement, constateerende echter, dat de salarisregeling der onder wijzers, zooals die is vastgesteld in het Bezoldigingsbesluit 1925, een onvoldoende bezoldiging geeft en in de toepassing tot schromelijke onbillijkheden heeft geleid: dat in vele plaatsen de onderwijzers thans in belangrijk minder gunstige sala rispositie zijn geplaatst dan onder de vroe gere gemeentelijke regelingen ht gval was dat door verschillende groepen van leer krachten met name de onderwijzeressen, de ongehuwden, en hen, wier salaris uit verschillende componenten is opgebouwd de bezoldiging een aanzienlijk bedrag, soms zelfs meer dan duizend gulden, lager is dan bij de regeling van 1920 was ge waarborgd ""als haar overtuiging verder uitsprekend, dat de laatstelijk genomen 'Regeerings- maatregelen met name de tijdelijke ver korting van den leerplichtigen leeftijd, de abnormale vergrooting der klassen, de op schorting van de verplichte invoering van het 7de leerjaar, het niet meer subsidi eeren en verplichtend stellen van het ver volgonderwijs een noodlottigen invloed moeten hebben op de ontwikkeling van het toekomstige volk, spreekt met klem Gewone advert en tien per regel 22*/t Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarieL' Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, 1 lijks geplaatst ad 40 cent. Belangrijkste nieuws in dit Hummer. Buitenland. Het rapport der Volkenbond»* commissie inzake de kwestie-Mo* soel gepubliceerd. Een commissie van het Engel- sche vakvere enigingen-congres heeft een rapport gepubliceerd, waarin maatregelen tegen de z.g. sweating-j goederen worden voorgesteld. De Fransche verliezen in SyrlSi bedragen 200 dooden en 600 ge*| wonden. Binnenland. Ernstige ontploffing te Ede. Verkiezing Staten van Zuid-Hol* land. Invoering Staatspractijkdiploma voor handel en administratie. de noodzakelijkheid uit, "dat het nieuwe ministerie deze misstanden inzage onder wijs en salarisregefing opheft; draagt het "hoofdbestuur op, in samen- I werking met de vereenigingen der Onder- wijs Centrale en zoo mogelijk met andere, vereenigingen, maatregelen te nemen, die, tot de bereiking van dit doel kunnen lei den. Een noodlottige ontploffing. Gistermiddag omstreeks kwart voor twee heeft op de spinnerij der kunst zijdefabriek te Ede een ernstig onge luk plaats gehad, hetwelk aan een drie tal arbeiders het leven heeft gekost, terwijl een drietal zwaar gewond werd e\n ongeveer 13 werklieden meer of minder ernstige verwondingen be kwamen. De ploeg van half twee had juist de sjimnerij verlaten en was nauwe lijks vervangen door de middagploeg. toen in de spinnerij een hevige ont ploffing, die ver in den omtrek werd gehoord, plaats gehad. Door nog niet opgehelderde oor zaak sprong toen een stalen zuurstof- cylinder uit elkaar, met het vermelde gevolg. De vernieling door de rondvliegen de stukken staal was verschrikkelijk. Een drietal menschen werd op slag gedood. Zij werden onherkenbaar ver minkt. Ook de zwaar-gewonden be kwamen vreeselijke kwetsuren. Door, den luchtdruk werd een groote hoe veelheid glas van het dak vernield^ dat in zijn val de meeste aanwezige arbeiders licht verwondde. De zwaar gewonden werden naar het ziekenhuis te Arnhem overgebracht. Onmiddellijk* werden de plaatselijke, burgerlijke en militaire geneeskundigen gewaar schuwd, terwijl geestelijke hulp direct werd ingeroepen. Pastoor J. Roos winkel was zeer spoedig ter plaatse. De namen der overledenen zijn B. M. Moss, 29 jaar, bar.; een kind, Kortelaantje te Ede; H. Foy-j kar,, 25 jaar, ongehuwd, Parkweg 11* 1 loodbrander, pas uit Duitschland naar hier gekomen; A. Möller, 28 jaar, ge huwd, volgens opgave 5 kinderen, te Wageningen woonachtig Dijkgraafsche weg. Het Parket uit Arnhem was in dezx namiddag reeds aanwezig. Nader wordt nog uit Arnhem ge seind: Het ongeluk te Ede bracht gister middag hier en daar in den omtrek groote ontsteltenis teweeg. De Enkar laan werd afgezet. Op den Bennekom- schen weg stond het zwart van de menschen. De drie zwaar gewonden werden naar het St. Elisabetsgaathuis 'vervoerd. De materieele schade in aanmer king genomen, was de kracht van de ontploffing niet zoo groot. In de betreffende afdeeling der far- briek zijn alle ruiten vernield, terwijl vele machines beschadigd werden. Eenige spinmachines werden geheel vernield. Het ongeluk heeft geen groote stag natie in het bedrijf te weeg gebracht. Er zal dan ook doorgewerkt worden. De directeur der fabriek, die te Arn hem vertoefde, heeft zich onmiddel lijk, nadat het ongeluk hekend was, naar Ede begeven. Staatspractijk diploma voor handel en administratie. Het Staatsblad no. 339 bevat een Kjon. besluit van 25 Juli, houdende: 10. instelling van een staatspractijkdi ploma voor Handel en Administratie; 20. vaststelling van een. reglement en.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1