CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 6e JAARGANó VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1925 NUMMER "535 AB ONNEMENTSPRIJS In Leiden en bniten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaalf 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS .uizaiige imvmcnten. „Het Volk", ietwat verontrust door ons artikel over de drie „vergissin- fecii' (zie ons blad van 29 Juli) is op kondschap uitgegaan bij den heer Ter Laan, natuurlijk in de hoop dan af doend bewijsmateriaal in handen te zullen hebben, zoo schrijft ons de heer R. A. d. O. te 's-Gravenhage. De Zaansche burgemeester heeft daarop heel veel woorden ten bescheid gegeven, maarder lange rede korte zin is 't best gekarakteriseerd door het opschrift, dat we boven dit stukje plaatsten. Heeft de heer Ter Laan met 'de cijfers aangetoond, dat Colijn „de man is, die de oorlogsbegrooting Vóór 1914 deed stijgen van 3d tot 50 millioem"? Niets daarvan! Om juiste cijfers moet ge bij de sociaal-democraten niet komen. Het staatje, dat wij gaven, Het Volk wacht zich wel het 'voor zyn lezers af te drukken. Ziehier de redeneering van den heer Ter Laan: „In 1912 toch was de oor logsbegrooting f 29.934.000 of rond 30 millioen. In 1913 was zij gestegen op 33 millioen en als de zaken zich nor maal ontwikkeld hadden en de leger- wet, zooals de heer Colijn zich die in 1912 had gedacht, was uitgevoerd, dan waren de uitgaven voor Oorlog zeer zeker tot 50 millioen naar de muntwaarde van dien tijd gestegen". „Als",en „als",„dan waren zeer zeker Nee, meneer Ter Laan, zóó zijt ge er niet af. Ge hebt gezegd: „Hij is de man van de Militiewet van 1912, die de oorlogsbegrooting deed stij gen vóór 1914 (wij herhalen: vóór 1914!) tot 50 millioen". Dat is per tinent onwaar. Gij hebt gelogen! Wat de beide andere „vergissingen" betreft, is de heer Ter 'Laan niet ge lukkiger in zijn uitvluchten, zooals wij morgen hopen te zien. STADSNIEUWS. Zangersfeest Ring „Leiden en O." van Chr. Zangvereenigingen. Begunstigd door buitengewoon mooi weer werd gistermiddag en -avond in den theetuin „Oud-Hortuszicht" aan den Witte Singel he^v zangfeest ge houden van bovengenoemde organi satie. Aan den zangersmiddag werd dit maal deelgenomen door 12 Zangver eenigingen, n.I. „Hallelujah" uit Oegst geest (dir. J. Smit); „Zingt den Heer" Zoeterwoude (dir. Th. H. Polman); „Excelsior", Leimuiden (dir. Nic. v. d. Keur); „Advendo", NoordwijkBin nen (dir. J. Smit); „Soli Deo Gloria", INoordwijk aan Zee (dir. J. Smit); „Excelsior", Leiderdorp (dir. J. W. Snel Jr.); „Zang zij onze leus", Leiden (dir. C. Teljeur); „Zingt den Heer", iLeiden (dir. C. v. d. Keur); „Hal lelujah", Leiden (dir. Mej. Tilly Lee rling); „Excelsior", Warmond (dir. P. de Wolf); „Zang en Vriendschap", té Hazerswoude (dir. N. v. d. Keur); „Koudekerks Gemengd Koor", (dir. ;C. v. d. Keur); terwijl tevens mo dewerking werd verleend door de Chr. Muziekvereer.iging „Wilhelmina" uit Rijnsburg, onder leiding van den di recteur, den heer Wi. J. Smolders. De heer en Mevr. SmitChoufour, gaven enkele mooie duo's op piano en orgel. De voorzitter, de heer G. Goed hart, van Zoeterwoude, opende den Zangersmiddag met vanaf het podium de talrijke aanwezigen allereerst een hartelijk woord van welkom toe te roepen, om daarna in heit kort stil te staan bij de beteekenis van het werk der Christelijke Zangvereeni gingen. Hoe anderen misschien de kunst beschouwen, en veelmaals mis bruiken, voor ons is de kunst een van God geschonken gave, om Hem te verheerlijken. Spr. eindigde met den wensch, dat deze geheele zangersmid dag in dit teeken zou staan, en dat ieder zou medewerken om den dag tot zijn bestemming te brengen. Ten slotte heette spr. nog welkom den heer en mevr. Smit-Choufour, die zoo welwillend waren hun muzi kale medewerking toe te zeggen, even eens de Chr. Muziekvereeniging „Wil helmina" uit Rijnsburg. De Christelijk Gemengde Zangver- eeniging „Hallelujah" uit Oegstgeest directeur de heer J. Smit, bleek aah- gewezen om de rij der deelneemsters te openen. De twee door haar ten ge- hoore gebrachte zangnummers resp. van Fred. v. Hillen en K. Kreutzer, bewogen zich op ongeveer hetzelfde niveau en werden vrij goed gezongen! Het koor telt eenige goede dames stemmen die belangrijk tot het goede resultaat bijdroegen. Een op prijs ge stelde toegift was „Voorjaarsnacht", van Stoeke. De heerenstemmen zijn nog wel voor vervolmaking vatbaar, maar dit is een zóó algemeen ver schijnsel, dat \Vij er niet telkens af zonderlijk op meenen te moeten wijzen, om niet eentonig te v/orden. Wel ach ten wij het goed mogelijk dat deze indruk mede veroorzaakt werd door dat de heerenpartijen van meerdere vereenigingen waarschijnlijk door het voor sommige bedrijven minder ge schikte uur, niet als gewoon bezet waren, en daardoor de wei-aanwezi gen moer te doen gaven dan aanvan kelijk binnen de perken van hun taak lag. Na deze kleine uitweiding mogen we melding maken van het duo-spel voor orgel en piano door den heer en mevr. Smit. Wat zij verschillende mal_n bo den tusscheh het optreden der deel nemende vereenigingen was van een hoog gehalte, en een aanbeveling voor het gecombineerd gebruik der heide gebezigde instrumenten. Jammer slechts, dat door de geringe „acous tiek" van 't podium-afdak slechts van dichtbij kon worden genoten. „Zingt den Heer", de Chr. Gem. Zangvereen. te Zoeterwoude, bracht onder leiding van den heer Th. H. Polman een paar bekende nummers tea gehoore; vrij zuiver en natuurlijk De goede stemmèn waarover dit koor. in de 'damespartij beschikt, kwamen vooral uit in een door dat dameskoor alleen gezongen „Blaadjesgespeel", een compositie van den heer Polman. Vervolgens trad de Chr. Gem. Zang- vereen. „Excelsior" uit Leimuiden op, met Zangersmarsch II" van Musiol, en „des Heieren Huis", v. r. s. Wiulp1. Stond ook goed op peil. De heer /Nic. v. d. Keur heeft met dit koor reeds veel bereikt. Het dameskoor van deze vereen, voldeed eveneens. Spe ciaal „Rondedans" van Viotta werd aardig gezongen. Wat de keuze der nummers betreft, had de Chr. Gem. Zangvereen. „Ad vendo" te Noordwijk Binnen iets hoo- ger gemikt.- „Paschen" van Em. Hul- lebroek vroeg soms een ietsje te veel van de sopranen, die zich overigens keurig hielden. Bij „Hemelhuis" van denzelfden componist leken ons de heerenstemmen te weinig soepel. Ove rigens een mooi gezongen nummer. „Jubilate" van Beethoven bleek het meest binnen het bereik te liggen. Onder dezelfde leiding liet zich „Soli Deo Gloria" uit Noordwijk aan Zée hooren met een drietal nummers resp. van Wagner, Hartog en Becker. Voor al van het tweede „Ons lied van de Zee", toonde het koor een mooie op vatting, wat natuurlijk ook .de voor dracht ten goede'kwam. De Noordwijksche vereenigingen voerden daarop samen onder leiding van den heer Smit „Avondvrede" van v. Thienen uit, dat heel goed slaagde. Het gedeelte voor de pauze werd besloten met het optreden van de Chr. Gem. Zangvereen. „Excelsior" te Lei derdorp, onder lejding van den heer J. W. Snel Jr. Op het programma stonden voor deze vereeniging „Jagerslust", een ty pisch werkje van Astholz, en „Nacht" van Schubert. Plet verschillend ka rakter dezer stukjes bracht Excelsior in de gelegenheid zich van meer dan één zijde te laten zien, en zij deed het op een wijze, haar pretentie waardig; al leek het ons dat het deze vereeniging wat het ledental betreft, wil zij de ■oude blijven, ook wel eens hooger op mag gaan. Als toegift werd het be kende Excelsiorlied gezongen, dat ook nu zijn uitwerking niet miste. De pauze, tijdens welke het reeds talrijke publiek nog geweldig aan groeide, werd in- en uitgeleid met mu ziek van de Chr. Muziekvereen. „Wil helmina" te Rijnsburg. dat trouwens in het tweede gedeelte van het pro gramma een belangrijke plaats innam. Opnieuw heeft deze Muziekvereen. die vooraan staat in de rij harer zus ters, bewondering gewekt voor haar muzikale prestaties. Het korps telt mo menteel een goede veertig leden cn blijkt steeds maar in staat om wer kelijk hoogstaand werk te leveren. Do leiding is trouwens bij den heer W. J. Smolders in goede handen. „Zang zij onze leus" uit Leiden, was de eerste der zes vereenigingen die het tweede gedeelte met haar optre den vulue. Onder leiding van den heer A. Tel jeur, maakte deze vereeniging een goed figuur in de weergave van een twee tal nummers, rsp. van C. Kreutzer en M. Koop, waarbij speciaal de goed bezetting der heerenpartijen opviel. „Zingt den Heer", directeur de heer C. van der Keur, en eveneens uit Leiden, wist zich ook zeer goed -te handhaven. De bijna volkomen samen werking tusschen .de verschillende par- tijen met behoud van de vrije voor dracht maken hier een sympathieken indruk. De weinig talrijke tenoren, bleven voortdurend zuiver. Een goed effect maakte ook de Zang van de Leidsche vereen. „Hal lelujah", onder leiding van Mej. Tilly Leening. De directrice kon uitstekend met haar koor overweg en omgekeerd werkt ook dit geheel mede. „Lente vreugd" is een aardig nummer, dat de vereeniging goed tot zijn recht wist te laten komen. Onder de deelnemers was ook nu weer „Excelsior" uit Warmond, di recteur de heer G. de Wolf. „Psalm 146" en „Opstanding" werden vlot en natuurlijk gezongen. De Chr. Gem. Zangvereen. „Zang en vriendschap" uit Hazerswoude, die vervolgens, onder leiding van den heer N. van der Keur optrad, wist veel te bereiken in haar aandeel. „Jeruzalem" van Bonset, werd evenals „Twee He melen", van v. Herwaarden, met warm te gezongen. De harmonie in het koor was keurig. Plet laatst, maar niet het slechtst, trad het Koudekerksch Gemengd Koor opj dat onder leiding van den heer C. v. d. Keur nog vorige week een prijs behaalde, en ook nu een goed figuur maakte. „Barcerola" en „Ster rennacht" resp. van George Beyerle en A- M. Storch, werden verdienste lijk weergegeven. En hiermede was het programma, \vat de Zangvereenigingen betreft, af gewerkt. Over het algemeen, en daar bij behoeft geen enkele vereeniging te worden uitgesloten, is er goed ge zongen. Er is over de geheele linie vooruitgang te bespeuren, die behalve voor de directeuren en de vereenigin gen zelve ook voor het ringbestuur een aanmoediging mag zijn om op den in geslagen weg voort te gaan-. De Muziekvereen. „Wilhelmina" gaf den avond een mooi slot door het ten gehoore brengen van een reeks goede slotnummers waarvan ruim schoots werd genoten in den gezellig verlichten tuin. Te half elf werd het goed geslaag de Zangersfeest gesloten. Gemesntereksning 1924. De Gemeenterekening over 19924 sluit met de volgende bedragen Ontvangsten van den ge\vonen dienst f7.586.811,93, uitgaven van den gewo nen dienst f 6.965.260,19V2, Batig slot van den gewonen dienst f 621.551,73 Vs. Ontvangsten van den kapitaaldienst f 4.283.065,70, Uitgaven van den kapitaal dienst f 7.644.943,55Va. Nadeelig slot van den kapitaaldienst f 3.361.877,85 V2. Het eindcijfer is wel niet zoo mooi als in 1923, toen een batig slot van f 1.010.426,96V2 verkregen werd, maar 'n saldo van meer dan 6 ton is toch zeker niet onbevredigend. Zaterdag a.s. zal „Werkman's Wilskracht ter gelegenheid der ope ning van het Dorus Rijkersfeestpark, een marsch door de staid maken. Aangetreden wordt om 3 uur op de Lammerenmarkt, waarna de stoet de volgende route zal nemen: Turfmarkt, Haarlemmerstraat, Heerengrachtr N. Rijn, Kraaierstraat, Hooge Woerd, Gewone advert en tién per regel 221/» oent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tariei. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden defle» lijks geplaatst ad 40 "cent Steenschuur, Rapenburg, Breestraat, Watersteeg, Hooigracht, Haarlemmer- straat, Rijnsburgersingel, haar het feestterrein ,waar een concert gegeven zal worden. Door de politie alhier is een val- sche gulden in beslag genomen. Men zij. dus gewaarschuwd. Ten nadeele van F. O., die zijü rijwiel op den Stationsweg even onbe heerd had laten staan, is een belas tingplaatje ontvreemd. Voor het examen Nuttige Hand werken zijn geslaagd de dames M. T. J. van den Broek en J. Meyer alhier. Gedurende het tweede kwartaal van 1925 bedroeg het aantal bezoekers van het Rijksmuseum van Oudheden alhier 2583, en aan het Rijks Ethno- grafisch Museum alhier 874. BINNENLAND. MINISTER WELTER. De nieuwe minister van Koloniën, de heer Weiter, heeft een goede pers. De „Indische Courant" schrijft, dat het bestuur van Ned. Indië aan geen betere handen toebetroüwd had kun nen worden. De „Preangerbode" zegt, dat de beer Weiter zich geen minister van Kolo niën. doch nrr.isfer van '"ed. Indie zaï geengezt Zijn glorie zal zijn, als hij land en volk vooruit kan bren gen. Prof. Mr. M. W. F. Treub, de voor zitter van den Ondernemersraad voor Ned. Indië, verklaarde aan de Telegr., dat deze benoeming onder de gegeven omstandigheden, en bij de huidige po^ litieke constellatie de beste is die ge schieden kon. Uit alles blijkt, dat de heer Colijn bij de keuze van departementshoofden zeer gelukkig geslaagd is. Het auto-ongeluk in Zwitserland. i Naar de inwonende geneesheer van het districts-ziekenhuis te Samadeni, meedeelt, is achteraf gelukkig geble»- ken, dat de verwondingen van dr. IL A. Rademaker veel minder ernstig zijn dan aanvankelijk werd aangenomen. Het betreft hier geen schedelbreuk! maar een weliswaar vrij ernstige her senschudding. De toestand van den patient is zeer vooruitgaande en kan, naar omstan digheden, als gunstig beschouwd wor den. Dr. Rademaker kon reeds eenige 1 wenschen uiten en heeft zijn broeder' uit Plolland kunnen ontvangen. Er be-1 staat dan ook gegronde hoop op zijn! herstel. De toestand van mevrouw Costerusi' geeft geen reden tot ongerustheid. Geen loonsverlaging bij Calvé te Delft. De directie van de Oliefabrieken te Delft heeft in de gehouden bijeen komst met vertegenwoordigers van het personeel medegedeeld, dat zij besloten heeft, de 5 pet. loonsverlaging welke op 1 September a.s. voor het geheele personeel zou ingaan uit te stellen. FEUILLETON. Het geheim van Coide Feil. 9) „Mevrouw Blair", vroeg hij plotse ling, „heeft u tegen uw kamenier, Lu cy Earnshaw gezegd, waarvoor u de arsenicum had gekocht?" Zij zweeg eenige 00genblikken en. antwoordde toen: „Neen, ik heb er haar niets van gezegd; ik schaamde mij er voor, dat zij het zou weten. Ik heb (het haar niet gezegd. „Dat is alweer ongelukkig", zei hij ernstig. „Als u 'tliaar toen had gezegd zou zij een van de beste getuigen voor verdediging zijn geweest". „Het helpt niets", zeide zij, „alles wat ik heb gedaan, komt verkeerd uit. Ik wou, dat ik het haar had ge zegd". „Het lijkt zoo vreemd", zei Dudley Ross, „dat toen u het woord „ar- -onicum" hoorde noemen, u niet da delijk dacht aan dat wat u in uw be zit had". Er was geen schaduw op het open gelaat, dat naar hem was toegewend. „Ik begrijp het ook niet", zei mei- viouw Blair, „maar mijln ontzetting, en schrik waren zoo groot, dat ik aan niets anders kon denken, dan aan dj* vreaselijke gebeurtenis. Het kwam niet in mij op." „Kunt u dag en uur opgeven, waar op u dezen ongelukkigen inkoop ge daan heeft?" ,Ja", antwoordde zij, \„ik heb het papier geteekend, dat mijnheer Clel- land mij voorlegde". „En dit", zeide hij', „is het eenige wat u tot uw verdediging kunt aan voeren „Het is alles, het i3 de eenvoudige waarheid", antwoordde zij. „Ik geloof het onvoorwaardelijk", zei hij. „Mijn eenige zorg is, hoe de jury er over zal denken. Ik weet ze ker, dat u het mij zult .vergeven", voegde hijj er aan toe, „als ik u zeg, dat, ofschoon ik het zelf onvoorwaar delijk geloof, er aan het verhaal een zékere schijn van verdichting is. Ik vrees, dat de jury dit ook zal vinden". „Ik zie nu ook in", zeide zij, „hoe zwaar de schijn tegen mij is". „U kunt dus zweren", zei hij, „dat het vergif, dat in uw toilettafel is gevonden, niets heeft te maken met den dood van uw man". „Niets meer dan dien ring aan uw vinger", antwoordde zij. „Het is een mysterie voor mij", zei (hij. „Het is voor mij een nog groot er mysterie", antwoordde zij. „Zou niet iemand in uw huis, een bediende, een gast of iemand anders gebruik hebben kunnen maken van dit vergif?" „Niemand wist, dat het er was, dan ik zelf",zei zij, „en ik fweét zeker, dat niemand er bij is geweest. Het pakje lag in een toiletdoos, die in een la van mijn toilettafel stond. Nie mand krijgt die ooit in handen. Ik zelf gebruik die toiletdoos nooit als ik thuis ben, maar neem die alleen mes op reis. In de laatste" vier maanden heb ik de doos maar eenmaal open gemaakt en dat was om het pakje er in te leggen. Niemand heeft ooit mijn sleutels; ik houd ze altijd bij mij". „Had uw kamenier, Lucy Earns haw, een afkeer van uw man, pievrouw Blair?" vroeg Dudley Ross plotseling. „Ik heb er nooit iets van gemerkt. En ik sprak nooit met haar over mijn man. En al haatte zij hem nog zoo, dan begrijp ik nog niet, hoe ^j ver gif had kunnen doen in een koj>, die ik zelf alleen maar heb aangeraakt". „Is het niet mogelijk", vroeg hij, „dat het vergif in de suiker of in de room is gedaan". „Als het in den room was geweest' antwoordde zij, „zouden allen, die er van gebruikt hebben, vergiftigd zijn. Ik heb een flinke hoeveelheid room in iedere kop gedaan. Zoo is het ook met de suiker. Het is toch niet aan te nemen, dat als er maar een af twee klontjes suiker vergiftigd waren, dat ikr juist toevallig die zou uitzoeken en in den kop van mijn man doen. Er is ook niemand in huis, dat ver- zéker ik u, die zooiets zou 'hebben kunnen of willen doen". „Het is vreemd", zuchtte Dudley Ross „Er moeten omstandigheden zijn in zijn leven of in het uwe, die hierop invloed uitoefenden en die ik nog niet ken. Mevrouw Blair, wilt u mij uw levensgeschiedenis vertellen, zooals u zich die van uw kinderjaren tot nu toe herinnert? ^Verberg niets voor mij". „Er is niets te verbergen", antwoord de zij, „mijn geschiedenis is zoo een voudig als maar mogelijk is". „Ik zo-u er misschien iets in kun nen vinden", zei hij, „dat eenig licht werpt op dit geval. Ik moet bekennen, dat ik voor het oogenblik geen 'en kelen uitweg zie". „Ik heb maar weinig te vertellen", zei zij. „Ik ben geboren te Firmanse, en heb mijn geboorteplaats nooit ver laten, voor ik naar Colde Feil kwam. Mijn moeder stierf toen ik vier jaar oud was en haar zuster, tante Flora Macdonald, kwam na haar dood bij ons om de huishouding te doen voor mijn vader cn mij te verzorgen. Mijn vader was dokter geweest en had een goede practijk gehad. Hij had wat veld opgespaard en hij verloor zijn gezond heid en kracht, toen hij nog betrek kelijk jong was en ging op Firmanse! wonen. Hij had het geld, dat hijj had opgespaard, veilig belegd en het ver schafte hem een bescheiden inkomen. Maar met het land en de tuinen, die om ons huis lagen, had hij groote! plannen. Hij hoopte liet overvloedige fruit, dat daar groeide, tegen eengoeh den prijs te verkoopen; hij hoopte een flinken oogst te halen van de mooie vruchtbare velden en dit gebeurde ook werkelijk voor enkele jaren. Er was geen gelukkiger huis in heel het goedei Schotland, dan het onze. Tot aanraijö dertiende jaar had ik niet geweten^ wat de woorden „verdriet" of zorg» beteekenden. Ik was te jong toen mijn moeder stierf om veel te treuren en mijn eerste verdriet was", ging zij voort, „te zien, hoe onze huishouding ^teeds meer veranderde en hoe mijn vader ziek werd en gebogen ging on der den last dien hij niet meer kon dragen. Het zal u toch niet verveleav als ik u wat vertel van ons huis Fir manse? Ik moet het wel doen, war* dan zult u het vervolg van mijn vea* haal beter kunnen begrijpen. Alfi ik aan ons geliefd huis denk of er over spreek, schijnen de vier muren van c- dunk ,c*l van mij weg te vallen. (Wordt vervolgd./

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1