Voeten PUROL NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN MAANDAG 3 AUGUSTUS 1925 Dag-Agenda. Dinsdagavond acht uur, Jeruël, Groe nesteëg 16. Bijbelbespr. Woensdag 5 Augustus 's middag? twee uur, „Oud Poelgeest", Kirider- zendingsfeest. Donderdag 6 Augs., 's middags half drie, Theetuin „OudHortuszicht" 12 Zangvereenigingen en muziek der Chr. Muziekver. „Wilhelmina", Rijns- burg. Zaterdag 8 Aug. 's midd. drie uur Zweminr. „De Zijl" Volkszwemwed- strijden. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 3 tot en met Zondag 9 Augs. a.s. waar genomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, tele- foon 552. gebruikt en de reis naar Bussum voortgezet, alwaar men zich allereerst naar ,de verblijfplaats begaf om de overtollige bagage af te geven en onge veer te 10 uur de eerste wandeling naar Blaricum en Laren aanving. Het Zoologisch Laboratorium. Het Zoologisch Laboratorium al hier, bestaat dit jaar 50 jaar. De juiste datum is helaas niet be kend. In verband met dit jubileum zal er in September a.s. een extra- nummer van het Vakblad voor Biolo gen verschijnen, waarin dr. C. J. J. van der Klaauw, conservator van het laboratorium zal behandelen: „De ge schiedenis van het Zoologisch onder richt aan de Leidsche Universiteit vanaf ongeveer 1750". H.M. Koningin Emma verjaart. Geacht, geliefd en gewaardeerd door het Nederlandsche volk, dat zich verbon- den weet aan het Huis van Oranje en speciaal Haar daden en eigenschappen •heeft leeren kennen, heeft gisteren H.M. Adelheid Emma Wilhelmina Theresia, de Koningin Moeder door Gods goedheid Haar 6/Sten verjaardag mogen vieren. Bij de duizenden wenschen en gebeden, die gisteren voor de verlenging en het geluk van het leven der grijze vorstinne zijn opgezonden, niet het minst in de bij eenkomsten der kerken en van het Chris telijk deel van ons volk, mogen wij ook de onze voegen. Gelde ook voor Koningin Emma, dat het Haar ten tijde des avonds licht zal wezen, en spare God haar nog lang voor het Koninklijk Huis, waar zij een zoo be langrijke plaats inneemt en daarin voor ons land en volk en worde zij in dezen 'weg nog tot een rijken zegen gesteld. Moge van den geest, dien Zij dikwijls in Haar daden uiting gaf een. steeds groo- ter deel van ons volk worden doordron- ■lëen. De Leidsche Christelijke Oranjever- eeniging. heeft aan de verjarende Vorstin 'het volgende telegram gezonden. H:M. de Koningin-Moeder, Soestdijk'. De Leidsche Ghr. Oranjevereeniging i biedt Uwe Majesteit hare hartelijke geluk- wenschen aan ter gelegenheid Uwer Ma- ijesteits verjaardag en bidt U toe, dat God U tot in lengte van jaren moge sparen. H. THOMAS, Voorz. L. QUESTROO, Secr. Van verschillende openbare gebouwen !en vele huizen speciaal in de hoofdstraten, was in verband met den verjaardag van 'H. M. Koningin Emma de driekleur uit gestoken. Du overdracht van het Rectoraat Door een abuis werd door ons ver meld, dat de overdracht van hetRecto raat der Leidsche Academie aal plaats hebben op 14 September a.s. Dit moet zijn 21 September, ingevolge een bepaling .welke voorschrijft, dat deze plechtigheid telken jare op den 3den Maandag van de maand September moet plaats vinden. Het Elecriciteits- en Gasbedrijf in 1924. Naar hedenmiddag in de vergade ring vg.n den. Gemeenterad werd mede gedeeld, wijst de rekening .van het iGasbedrijf in deze gemeente over het jaar 1924 in ontvangsten en uitgaven een eindcijfer aan van f2.083.597.17 met een batig sdldo van f 187.110.38. Van het Electriciteitsbedrijf toont de winst en verliesrekening over 1924 een eindcijfer van f 1.974.451.97 met een batig saldo van f213.059.97. Zaterdagmiddag werd de hulp van den Eerste Hulpdienst ingeroepen voor den 38-jarigen schipper J. H„ die te Zoeterwoude op zijn schuit was uitgegleden, met het gevolg dat hij op een rand van de roef viel. Waarschijnlijk waren den man een paar ribben gebroken. Na behandeling werd hij naar zijn wo ning in de Bloemstraat overgebracht. Een 12-jarige jongen, W. J. D. L., uit de Janvossensteeg, liep Zaterdag middag op hét groote pad bij het gas fabriekterrein achter een paard vanM. Plotseling sloeg het paard achteruit en gaf den jongen een trap tegen het dij been. De Eerste Hulpdienst bracht hem voor onderzoek naar het Ziekenhuis, waar bleek dat de jongen er zonder ern stig letsel was afgekomen. De schipper S. H., is gisteren door een collega die beweerde geld noodig te hebben, opgelicht voor een rijksdaalder. Wacht voor zulke „collega's", -r Hedenmorgen werd in de Molen straat de 10-jarige knaap J. H. B., over reden door een groentenwagen, waar hij was afgevallen. RECLAME. Stukgeloopen, branderige, door eelt of knellend schoenwerk pijnlijk ge worden voeten, verzacht en geneest men met 30-60-90 ct. Een der wielen ging den knaap over de buik. Naar het Ziekenhuis gebracht en daar onderzocht, bleek hij echter geen ernstige verwondingen te hebben bekomen, zoo dat hier van een gezegenden afloop kan worden gesproken, De héér A. J. Anes, leeraar aan de Chr. Kweekschool alhier, is geslaagd voor de akte Duitsch M. O. (A.) Zondag 9 Augustus a.s. hoopt P. Choufour den dag te herdenken, waar op hij vóór 45 jaren bij de Firma Tie- leman Dros, Conservenfabrieken, in dienst trad. De heer, J. H. van Spall is te Mitt- weida S ach sen geslaagd voör het examen, efectro-technisch ingenieur. Mej. G. A. van der Noordaa en de heer N. H. A. Mulders alhier slaagden roor het examen handteéktenen M. O. Voor de acte L. O. Nuttige hand werken slaagde mej. G. Potveer alhier. Dr. J. Munk, kinderarts alhier, is door den Commissaris der Koningin in deze provincie benoemd tot lid van de ge zondheidscommissie alhier. Woensdagavond jJ. is aan het Noord Zeestrand onder Kijkduin het lijk aange spoeld van een juffrouw. Bij nader on derzoek bleek het dat te zijn van Mej. S., van hier afkomstig, die in Den Haag op kamers woonde. SCHAKEN. Zomerwedstrijd Leidsche Schaakclub „Philidor". W. Segaar verliest van C. P. de Blauw, W. J. v. d. Nat Jr. wint van P. J. v. d. Zeeuw, en maakt remise met W. F. Snie- der, H. I. de Nie verliest beide partijen van v. d. Zeeuw en één partij van Segaar, Segaar wint van Van der Zeeuw, Van der Nat afgebroken partij met van der Zeeuw idem met Snieder, C. P. de Blauw afge- brpken partij met G. Bosscha. Gespeeld epartij Geweigerd Damegambiet. Wit: v. d. Nat Jr. Zwart: v. (f Zeeuw. 1. d4 d5. 2. C4 eó, 3. P03 Ley. 4. Pf3 Pfó. 5. ,Lgs Pbd7. 6. e3 có. 7. Dc2 hó. 8. LI14 dctj.:. 9. Lc4: Pbó. 10. L'd3 Pbd^. 11. Pes Phs? 12. Lg6! Pdfó? 13.Lf7 :y Kf8. 14. LI15: PI15: 15. Pgóf Kf7. 16. Le7 De8. 17. Pe4 Kg8. 18. Pdó Dd7. 19. Des bó? 20. DI15: Zwaart geeft op. Opmerkingen: Bij den 11 den zet had zwart moeten rokéeren of Pb4 spélen, ten einde den gevaarlijken looper te kunnen afruilen. Bij den 12den zet kon zwart den looper niet nemen, wegens ..Dg6:f en Df7 mat. Iets beter was Lh4: in plaats van Pdfó. Bij den 17den zet kon zwart het paard niet nemen, want er zou door Pdó mat vol gen in één zet. Winterwedstrijd Leidsch Schaakgenootschap. Tweede groep. De volledige uitslag van dezen wedstrijd die thans is afgeloopen, luidt aldus, dat de heeren H. N. Francois, A. Th. Cahen, M. Bloem, D. de Jong, en J. J. Zwaan Jr met resp. 16, 141/3, 13 ,13 en 12 Va punt den ien, 2den, oden, 4den en 5den prijs deelden. Voorts behaalden de heeren F. Nie- wold, J. de Vries, Ds. O. R1. Rijnenberg, G. Schoppen, D. Beuth en M. J. Dieben resp. acht en een half, id., aaht, zeven en een half, vijf en drie en een halve punt. De heer De Vries kon wegens vertrek 5 zijner partijen niet afspelen, die volgens 5 de bepalingen voor hem verloren wer den verklaard. In het geheel moest elke deelnemer 20 partijen spelen, het max. aantal winstpun ten. bedroeg dan pok 20. In totaal werden derhalve 110 partijen gespeeld, Ook namen aanvankelijk de heeren D. Bdon, T. D. Karnin, Dr. J. Schilt en A. Veenstra aan den wedstrijd deel. Om verschillende redenen trokken zij zich echter terug, de enkele partijen, die zij reeds gespeeld hadden, werden niet gerékënd. Zilveren Ambtsjubilé Dr. G. A. de Bruyne. (Vervolg). Hoewel gij voor rust gewoonlijk niet zijt te vinden, aldus richtte Ds. Woud stra zich tot den jubilaris, hebben wij gemeend bij dezen mijlpaal een oogen blik te moeten pauzeeren. Gij hebt een huldiging niet begeerd en waart het liefst stil uw weg ge gaan, voortgaande in den arbeid, die u op de schouders is gezet. Maar Lei derdorp, Zoeterwoude en Hoogmade hebben daarvan niet willen weten. Er heeft zich een comité gevormd uit patiënten en vrienden om u op de zen dag hartelijk geluk te wenschen en ook op nadere wijze uiting te ge« ven aan de gevoelens van groote dank baarheid die hen vervullen. Wij danken God, die u 25 jaar in ons midden deed doorbrengen en uw arbeid tot een rijken zegen wilde stgl len. Het leven is zoo rijk. Maar alles heeft op adrde zijirsch'a duw'zijde, die hot aliiy.l en overal ach tervolgt; dat is de zonde met haar vreeselijke gevolgen. Eon van haar meest «©voelde ge vol gen is het lijden, ook het lichamelijk lijden. Maar nu heeft liet den barm- liartigen God behaagd 0111 te midden van al dat lijden ook balsem te geven in de geneeskracht die hij wilde leg gen in plant en kruid. En nu hebt gij gedurende 25 jaren mogen werkzaam zijn om met Gods hulp, die geneeskracht te 'helpru toepassen; om olie te storten op de zee van het menschelijk lijden. Als jong dokter zijt ge in ons mid den gekomen en inderdaad gedurende de uitoefening van uw practijk in de voorbije jaren die wij thans gedenken, hebt gij de harten van duizenden ver overd. Uw arbeid heeft God onder ons wil len zegenen. Hoeveel leed hebt ge mogen verzach ten, hoeveel levens, mensettelijkerwijs ge sproken, met Gods hulp mogen verlen gen. Ge hebt mogen arbeiden van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat, gedragen door de liefde uwer patiënten en vrien den. Het geheim van uw kracht in al die jaren, wij weten het, was gelegen in uw teedere Godsvrucht; in die diepe religieu- siteit die u in staat steldet uw patiënten met teedere liefde te behandelen en de zorg voor hun, behandeling te dragen in moeilijke en bange dagen. Zouden wij daarover thans zwijgen? Wij denken er niet aaii. Het Comité is aan het werk gegaan, en het bleek niet te lioog te hebben ge mikt. (Hier werden de talrijke geschen ken zichtbaar gemaakt). Ziehier, aldus spr., een aantal voorwer pen, waarin uw patiënten hun liefde en waardeering hebben neergelegd. Zeg nu niet, aldus spr., het is te veel, want dat is het niet. Aanvaard het gerust, in de overtuiging, dat het met liefde en gulheid is geschonken door, velen, wier dankbare gevoelens, thans naast God naar u uitgaan. En nu, bij een terugblik! op uw levens weg, valle uw oog op Hem', Die u aid ien weg, valle uw oog op Hem, Die u al dien tijd heeft geleid, Die u heeft bewaard, Die u heeft gezegend, en zij ook bij den voortduur uw vertrouwen alleen op Hem gevestigd en stelle Hij u nog tot een rijken zegen voor de lijdende menschheid. Ds. Woudstra drukte hier den. .jubi laris, zijn echtgenoole en kinderen harte lijk' de hand, waarna Dr. De Bruyne een zeer onder den indruk met een enkel woord dankte. Om half drie ving in het raadhuis de receptie aan. die aanvankelijk tot 5 uur zou duren, doch door het enorm drukke bezoek eerst veel later was geëindigd. Gedurende al dien tijd heerschte er in de Dorpsstraat een. groote bewegelijkheid, door de tientallen uit het dorp, de omge ving en verder gelegen plaatsen, die den jubileerenden dokter kwamen gelukwen- schen. In het raadhuis was het natuur lijk nog drukker. Daar passeerden in een lange rij de bezoekers langs den dokter en zijn gezin; het was een heele prestatie .tegenover ruim 500 menschen, maar de dokter drukte allen op z'n bekende ste vige manier de "hand, en vónd bovendien nog wel tijd voor ,een of andere herinne ring. Dank zij dè goede regeling verliep alles uitstekend en konden de bezoekers regelmatig komen, en gaan, nadat hun door gedienstige handen een verversdhing was aangeboden. Het is niet mogelijk een beschrijving te geven van de vele bloemstukken welke de jubilaris van alleriei zijde in ontvangst had te nemen. De geheele raadzaal leek één bloemenhof. Onder de véle Was er één, dat we om het eigenaardig karakter ervan, even ver melden. Door Maxietje Karstens werd den jubi laris 'n bloemstuk aangeboden van donkere rozen, waarop het Latijnsche woord „Mil- lesima" met levende bloempjes was aan- aangebracht. De beteekenis hiervan is de volgende: Marie Karstens die geboren werd 16 Januari 1916, was indertijd het 1 oooste kind waarbij Dr. de Bruyne als verloskundige optrad. Als aandenken hieraan ontving de jong geborene toen van mevr. de Bruyne een zilveren paplepel,, waarop het woord.Mil le sima" de duizendste gegraveerd stond. Als contra-erkentelijkheid werd thans deri jubilaris dit bloemstuk aangeboden, dat ander vro olijkheid van den dokter en diens familie werd aanvaard. Een aardig moanent in de receptie was het vooral, toen Dr. Vivant Tukker met een aantal Duitsche meisjes namens het Comité van Duitsche kinderen de geluk- wenschen van dit Comité kwam overbren gen en een der meisjes den jubilaris daar bij bloemen overhandigde. Niet lang werden de jubilaris en zijn echtgenoote, die tot algemeene blijdschap in goeden welstand bij het feest aanwe zig kon zijn, met rust gelaten, want reeds om kwart voor zeven weerklonk in de Dorpestraat, terwijl de menschendxukte reeds weer begon toe te nemen, het trom geroffel van „Devote" ten te eken, dat men zich gereed maakte voor de aubade. Omstuwd door een groote menigte stelde zich de muziek'vereeniging „Devote" voor het raadhuis op, om vervolgens, onder leiding van den heer J. Noordanus Sr., met het spelen van enkele feestmarsohen deze openbare huldiging in te zetten. Even later arriveerde ook de Chr. Zang vereeniging „Excelsior" onder leiding van haren directeuj, den heer J. W. Snel Jr. Gelukkig was het heerlijk weer; er woei een licht koeltje, maar dat hinderde, beschut als men stond tusschen de hui zen, in het minst niet, eri mooi klonk er, uitstekend door een .orgel begeleid, de zang van Excelsior op, terwijl de jubilaris met zijn echtgenoote, Omgeven door het eere-comité op den stoep van het raad huis, luisterde. Een mooie bijdrage van den zang was het Jubileumlied, voor deze gelegenheid' speciaal vervaardigd door den heer van den Boè en op muziek gezet door dien heer J. W. Snel. Excelsior bracht het, evenals trouwens de andere nummers, op een uitnemend verzorgde wijze ten gehoore. Met stille aandacht werd het zingen ge volgd, slechts afgewisseld door het leven dig applaus, om uit te drukken, dat allen met de in versmaat uitgesproken zegen- wenschen instemden. Ten slotte werd door de beide vereeni- gingen gezamenlijk het: „Dat 's Heeren zegen op u daal" aangeheven, waarmede de luisterende schaar dadelijk instemde. Nog een enkel nummer, toen hief de „Mayor" van Devote zijn staf op en werd onder het roffelen van de trotn afgemar cheerd. Het laatste gedeelte van de openbare huldiging was hiermede voorbij. Het was en nu spreken we van de zijde der honderden belangstellenden prachtig geslaagd als illustratie van. de algemeene en oprechte hartelijke waardeering die er in vele harten leeft voor Dt. de Bruyne, en vooral de middag en avond met hun talrijke schoone momenten mogen hem daarvan de verkwikkende verzekering heb ben gegeven. Zelf heeft de jubilaris, die geen man is van veel woorden 's avonds zijn warmen danlc uitgesproken voor de overweldigende b 11 van liefde en waardeering hem op ...zen dag geworden. Het was in de bijeenkomst van het huldigingscomité, die na afloop van de serenade in het raadhuis plaats vond, en waar ook de burgemeester, de heer G. v. d. Valk Bouwman nog het .woord voerde. Er. is, aldus .richtte zioh de burgemees ter, tot de dames en heeren, een tijd van komen en een tijd van gaan; met het Oog op den, voor sommigen, vermoeienden dag, is deze laatste tijd aangebroken. Alvorens echter deze lokaliteiten te ver laten, is het me een behoefte dank te zeggen aan de heeren, die aan mijn uit- noodiging gevolg hebben gegeven en zich tot een commissie hebben geconstitueerd om onzen hoog-geachten Dr. de Bruyne te huldigen en aan de dames die zoo vriendelijk' zijn geweest om zich te belasten met het aankoopen van de geschenken zij hebben daardoor op aangenaime .wijze getoond, dat ze den man, overeenkomstig haar roeping, tot liulpe willen zijn. Hooggeachte vriend Dr. de Bruyne, ik hoop van harte, dat ge door den Heere tot in lengte van dagen voor Uw gezin, werkkring en Gemeente gespaard zult mo gen blijven en dat ge, wanneer ge mijn leeftijd zult mogen bereiken heden over 15 jaren uw 40-jarig feest zult mogen vieren en dat. ge dan dezelfde blijken van liefde, vriendschap en .waardeering zult ontvangen als thans. De personen zullen dan wel grootendeels verwisseld zijn, doch ik vertrouw dat de gevoelens geen wijziging zullen onder gaan. j Ik hoop, dat' een groot aantal kleine de Bruyrfbtjes, van der Tasjes en Xjes U zullen omringen en Uw feestvreugde verhoogen., .(De burg. bedoelde met deze laatsten vermoedelijk het kroost van twee zijner 'kleinkinderen, weezen, die zoo als algemeen bekend ia,' tot zijn groote vreugde en innige dankbaarheid, door Dr. de Bruyne en Mevrouw zijn aangenomen, en als hun eigen kinderen worden ver zorgd en opgevoed.) Ik dank allen nogmaals hartelijk' voor hetgeen zij Sfot 'welslagen van het feest hebben gedaan en ontbind de Commissie. Dr. de Bruyne betuigde ten slotte in zeer, waardeerende woorden den burge meester, Ds. Woudstra?, als voorzitter der Commissie, en verder allen hartelijk' dank voor den \Teugdedag hem bereid en in zonderheid zijn trouwen helper en chauf feur, den heer P. van der Kwaak. Leiderdorp heeft,- Gode zij dank, ge toond een goed burger op een goede wijze te kunnen eeren. BINNENLAND. HET NIEUWE KABINET. De samenstelling van het nieuwe ka binet zal vandaag in de Staatscourant worden bekend gemaakt. Het ligt in de bedoeling, dat de mi nisters morgenmiddag 2 uur ten paleize Het Loo door H.M. de Koningin zullen worden beëedigd. Nog dienzelfden dag zullen de nieuwe ministers, na aankomst te 's Graven- hage, de portefeuilles van hun voor gangers overnemen. Minister Colijn over de Sociale Politiek. Minister Golijin heeft aan den.' Haag- schen correspondent van de TümJeö d© volgende verklaring" af gelegd Is de politiek van de laatste twee jaren ear een geweest van terughou dendheid, omdat de financaeede posi tie van Nederland verbeterd is en het evenwicht van de begrooting verkre gen, kan de onderbroken sociale po litiek worden hervat, doch op voor zichtige wijze. Daar vermindering] van de staatsuitgaven evenwel op, den voorgTond blijft staan is een dier ge volgen hiervan dat besloten is tot sa mensmelting van Marine en Oorlog tot één Departement. Tenslotte zal echter de verdediging van Nederl.Indië -moeten komen te vallen onder het departement van Kc^ loniën. Tegen het Kabinet-Coign. Door de Besturen van Cl P. HL ens (N. A. S. is besloten een gezamenlj;- ke protestactie op touw te zetten te gen het nieuwe Kabinet .Colijn, welks voor de ^ubeidersbelangen absoluut schadelijk karakter voor deze orga nisaties vaststaat. Een comité wordt samengesteld uit 3 vertegenwoordigers van ieder der organisaties. iVoorloopig treden do line reni L'. deVisser, als voorzitter, én 'Hl Sneevliet, Nassaukade 10.1, Am sterdam, als secretaris van het comi té op. Radio-Programma. Wat or vanavond te hooren is. 5.20 (Berlijn, 505 M.) Concert. 5.20 (Zürich, 515 M.) Concert. 5.20 (Brussel, 265 M.) Concert. 6.NSF. Kinderuurtje, door Aht vah Dijk'. 6.(Rome, 425 M.) Concert."'" 6.35 FL Parijs (Eiffeltoren, 2650 M.) Causerie, daarna concert. 7.NSB'. Concert, onder, leiding-van Fr. Lupgeais. 7.Londen en Daventry. Muziek. 7.20 (Londen en Daventry.) Tijdsein van Big Ben, weerbericht, nieuwstijdingen. 7.30 NSF. Politiebericht, weerbericht. 8.15 NSF. Aansluiting Kurhaus. 8.20 (Londen en Daventry). Concert. 8.20 (Stuttgart, 445 M.) Concert. 8.35 (Brussel, 265 M.). Concert, onder broken door nieuws. j 8.50 (Berlijn, 505 M.) Concert. 8.50 (plm.) S.F.R. (Parijs, "1750 M.) Concert. 8.50 (plm.) (Madrid, 392 M.) Concert. 9.20 (Hamburg, 395 M.) Concert. 9.20 Bremen, 330 M.) Concert. ]j. j 9.20 Hannover, .296 M.) Concert. 9.20 (Rome, 425 M.) Concert. 10.20 (Londen en Daventry). Tijdseia van Greenwich, weerbericht, nieuwstijdin gen. Aan N.V.V., A.NAL, .V.ViH., S.D. A'.P. en R.K. Volkspartij zal-kennis' gegeven worden van het -voornemen iop Zondag 20 September a s, een Lan delijke Protestdemonstratie te beleg-1 gen, teneinde alsnog een gemeenschap pelijk optreden van de tegenover het Kabinet Colijn beslist afwijzend staande organisaties der arbeidersklas se te verkrijgen. Afscheid van Minister de Visser. Zaterdag waren de ambtenarep van het Departement van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen in de gelegen heid afscheid te nemen van den minis ter van Onderwijs, Kunsten en Wéten schappen, dr. J. Th. de Visser;1—' In zijn werkkamer warén eënige bloemstukken van het personeel -van het departement geplaatst. Mevrouw De Visser woonde het afscheid biji Minister De Visser sprak de ambte naren een afscheidswoord toe en Sprak zijn waardeering uit voor de onder vonden hartelijkheden. Hij wenschte den ambtenaren een gelukkigen levens weg toe en hoopte, dat zij zouden voortgaan te werken met dezelfde kracht en toewijding in het belang van de volksschool. Namens de ambtenaren hééft de waarnemende chef van de afdeeling lager onderwijs (algemeen), jhr. mr. dr. W. D. de Jonge, den minister toe gesproken. Namens het bodenpersoneel hield de oudste bode, de heer F. A. Boterweg, een toespraak. - fl Ltohtfim 1928. Bij Kc«i. besluit is bepaald dat van de voor inlijving aangewezen perso nen der lichting 1926 er 22673 worr den bestemd tot gewoon dienstplich tige. Van deze worden 850 man be stemd voor de zeemacht. Dit getal van 850 mag worden over schreden met het getal tot gewoon dienstplichtige bestemde personen der lichting 1926, die aanvankelijk aan de landmacht werden toegewezen, doch in verband met him indiensttreding als vrijwilliger bij1 de zeemacht ook, als! dienstplichtige bij1 de zeemacht wor den ingelijfd. Een belasting-quaestle. Op de vragen van mevrouw! Bak* kerNort: lo. Is het den Minister ter 001e ga- komen, dat Ide voorzitter van een Raad van Beroep voor directe belastingen geweigerd heeft een belastingadviseur de gelegenheid te geven om bij de mondelinge behandeling van door hem ingediende beroepschriften zijn cliënten te vertegenwoordigen i 2o. En is de Minister niet van mee ning, dat, wanneer de voorzitter van een Raad van Beroep den eenön be lastingadviseur wèl, doch' eën anderen.' niet toestaat cliënten1 als gemachtigde te vertegenwoordigen, het gevaar van willekeur niet denkbeeldig is, en dei belangen van belastingschuldigen kun1 nen worden geschaad,, doordat zij daar, door verplicht worden óf zelf-hun be langen te verdedigen, waartoe zij niet' altijd in staat rijn, óf rich door een! advocaat of procureur te -doen bij staan? 3o. Zoo ja, welke maatregelen denkt de minister dan te nemen, opdat dei voorzitter van een Raad van - Beroep aan belastingschuldigen steeds zal toe' staan zich bij de mondelinge behandé ling van'hun beroepschrift te doen ver tegenwoordig en .cktoiL- den gene. die voor hen het beroepschrift heeft hi- giedietiid?, antwoordde de minister van Finan- j ciën: j lo. .Van de in deze vraag bedoelde weigering is den - ondergeteekende niets ter oore gekomen. 2o. .Uit het antwoord op de eerste,! vraag volgt, dat de minister met kan beb or deden, of de volgens de wet ver-j cischte zakelijke redenen voor beft rich'l doen vertegenwoordigen door een gé-' machtigde aanwezig waren. Hij moet zich derhalve van het uitspreken van een meening onthouden. - De minister zan dat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2