CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN advertentie-prijs: 5e JAARGANGDONDERDAG 36 JULI 19SS NUMMER tS78j NIEUWE LEIDSCHE COURANT B URE Alk Hooigracht 35 Leiden Tel, 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 AB onnementsprijs In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Oil nummer beslaat uii IWEE Bladen. eerste blad. V Onze industrie. Uit textie;hringen ontving het Hdt'l. een oude klacht, maar die helaas nog altijd nieuw blijft. De schrijver liet een van de groot ste kleermakers uit de buurt bij zich komen om een, pak te laten aanmeten. Bij de bespreking van de stalen zoo schrijft hij trof het mij, dat de man, blijkbaar als aanbeveling op merkte, dat hij als regel nooit een Hollandsche collectie stalen inkeek. Gewoonlijk werd aan een Nederland- schen grossier, d.w.z. als hij Neder- landsch goed aanbood, aan de deur al gezegd, dat „er geen interesse" was en •wel, omdat de Hollanders het „toch niet konden." Ook in damesstoffen (ons speciale artikel) wilde hij van Hollanders niet koopen, omdat deze toch niet de moderne stoffen konde!* maken zooals Frankrijk en Engeland Ik zei hem dat ik het schandelijk voncl dat hij zooiets durfde beweren, en dom en aanmatigend bovendien, omdat hij immers aan de Hollanders niet eens de gelegenheid gaf hem te toonenwat zij maken! Ik maakte hem er o.a. op merkzaam op, dat b.v. wijzelf heel veel export, juist van moderne dingen, heb ben naar diverse landen, waar men zeer wel van de mode op de hoogte Is, ook naar landen, waar Engeland preferentieele rechten geniet en waar men vroeger bijna 'uitsluitend van En geland of Frankrijk kocht. Ook staan wij geregeld in verbinding met expor teurs in het buitenland, die toch in hun eigen land fabrieken in overvloed hebben. Toen ik hem onze nieuwste collectie toonde, was hij wel eenigs- zins overbluft. Hij had niet gedacht, dat er zulke goede dingen in Holland gemaakt werden!" Men kan, wanneer men zulke dingen leest, een gevoel van ergernis niet on derdrukken. Onze industrie heeft mede in ver band met de gevoerde handelspolitiek die aan het buitenland een geweldigen voorsprong geeft, met groote moeilijk heden te worstelen. Maar toch heeft ze zich weten te handhaven en zelfs een beteékenende positie weten te verwerven. En dan doet het pijnlijk aan te moe ten hooren, dat iemand die in een be haalde streek voor een d. belangrijkste afnemers geldt, zonder blikken of blo zen verklaart, nooit de moeite te doen een Hollandsche collectie stalen in te zien. Nu moet men intusschen dergelijke menschen ook weer niet te hard be- oordeelen. Want het is duidelijk, dat zij zich richten en moeten richten tot op zekere hoogte naar den smaak van het publiek. Het publiek, dat altijd neiging heeft om wat uit eigen omgeving komt te minachten en dat in den waan ver keert dat wat uit het buitenland wordt aangevoerd beter is en de voorkeur verdient is hier de hoofdschuldige. Pogingen om dit kwaad weg te ne men door tentoonstellingen e.d. hebben tot nog toe weinig succes gehad. Wij hebben hier te doen met een diepgeworteld kwaad, dat niet gemak kelijk is uit te roeien. Toch mag daarom de strijd tegen Üit euvel niet worden opgegeven. Het is een dwaasheid te meenen dat iets beter zou zijn omdat het uit het buitenland komt. Het publiek moet daarom in de goe de richting worden opgevoed, tot het met den kleermaker hierboven aange haald, tot de ontdekking komt, dat men niet wist dat er zulke goede din gen in Holland gemaakt worden. STADSNIEUWS. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente zal a.s. Maan dag vergaderen ter behandeling van de rolgende punten: 1. Praeadvies op verzoek van de Neder- ■andsche Vereeniging van Gestichtsartsen inzake verhooging van de bezoldiging van den geneesheer van het gesticht „Voor- geest". 174 2. Benoeming van een tweeden genees heer aan de gestichten „Endegeest", „Voorgeest" en „Rhijngeest". 178 3. Benoeming van een leerares in de Engelsche taal- en letterkunde aan de Hoogere Burgerschool voor meisjes voor den cursus 1925'26. 175 '4. Benoeming van een leeraar in hand en lijnteekenen aan de Hoogere Burger school met 5-jarigen cursus, voor den cur sus 1925—26. .175 5. Benoeming van een amanuensis ie klasse aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes, voor het tijdvak! 1 September 1925—i September 1926. 175 6. Voorstel tot overplaatsing van: a. den onderwijzer G. Meulenberg, van de s»choool Duivenbodestraat A naar de school aan de Heerenstraat; b. de onderwijzeres Mej. A. A M. van Parreeren, van de Jongensschool voor U.L.O. naar de school Maresingel B.; c. den onderwijzer G. Boetje, van de school Zuidsingel A naar de school Dui venbodestraat A1 d. de onderwijzeres Mej. G. J. Wissen- burgh, van de scljpol Zuidsingel B naar de school Zuidsingel A; e. den onderwijzer H. van der Werff, van de school Haverstraat A naar de school Maresingel B; 176 7. Praeadvies op het verzoek' van Mr. E. Schotman, om ontslag als lid van het Bestuur der Vereeniging tot bevordering van den bouw van Werkmanswoningen. 172 8. Praeadvies op het verzoek van O. F. L. Crop, om eervol ontslag als leeraar aan de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus. 171 9. Balansen en Verlies- en Winstreke ningen, dienst 1924, van de Stedelijke Fa brieken van Gas en Electriciteit. 182 10. Balans en Verlies en- Winstrekening dienst 1924, van de Gemeentelijke Bank van Leening. i32 11. Suppletoire staat van begrooting, dienst 1924, yan het Openbaar Slachthuis. 182 12. Balans en Verlies- en Winstrekening dienst 1924, van het Openbaar Slachthuis. 182 13. Balans en Verlies- en Winstrekening, dienst 1924, van het Vleesch- en Vischbe- drijf. 182 14. Balansen en Verlies- en Winstreke ningen, dienst 1924, van den Reinigings- en Ontsmettingsdienst. 182 15. Suppletoire staat van begrooting, dienst 1924, van de gestichten „Ende geest, Voorgeest en Rhijngeest". 182 16. Balans en Ver i s en Winstrekening, dienst 1924, van de gestichten „Ende geest, Voorgeest en Rhijngeest". 182 17. Rekening, dienst 1924, van den Ar menraad. 182 18. Suppletoire staat van begrooting, dienst 1924, van de Stedelijke Werkinrich ting. 182 19. Rekening, dienst 1924, van de Ste delijke Werkinrichting. 182 20. Begrooting van den Keuringsdienst van Waren voor het district Leiden, dienst 1926. 183 21. Voorstel: a. tot het aanbrengen van eenige wijziguv gen in de op 4 December 1924 vastge stelde de begrooting voor 1925; b. tot opnieuw vaststelling van die begroo ting. 184 22. Voorstel tot overname in eigendom en, onderhoud bij de gemeente van den grond langs en vóór de in aanbouw zijnde zes woonhuizen, en èén winkelhuis aan de Hansenstraat, Sectie KJ No. 3757 ged. 179 23. Voorstel tot het verleenen van een bijdrage ad f 100.in de kosten van een door de zwemvereeniging „de Zijl" te or- ganiseeren volkszwemfeest. 173 24. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor het aanbrengen ven eenige veranderingen in het schoolgebouw der Leerschool aan de Oude Vest, ten behoe ve van de vestiging van de Centrale school voor het 7e leerjaar in de vrijgekomenlo^ kalen dier school. 180 25. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van het aanbrengen van verschillende veranderingen in de in richting van het voor bijzondere lagere school bestemde gedeelte van het school gebouw aan hét Plantsoen en het aan vullen van den voor die school bestemden inventaris. 181. 26. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor de vernieuwing en verbetering van de stookinrichting van het Volks-en Schoolbad aan de Van der .Werfstraat. 177 27. Beantwoording van de interpellatie van de heeren Sijtsma en Verweij, inzake niet-toelating van leerlingen tot de 6de klasse der Opleidinssdhool voor U.L.O. Badhuis Van der Werfstraat. B. en W. schrijven aan den Gemeen teraad: Uit de in de Leeskamer ter inzage liggende stukken blijkt de noodzake lijkheid van het aanbrengen van eeni ge vernieuwingen en verbeteringen in de stookinrichting van het Volks- en Schoolbad in de Van der Werfstraat. Nu mogen de door den Directeur der Gemeentewerken voorgestelde vernieu wingen het gevolg zijn eensdeels van overbelasting door toeneming van het gebruik van het badhuis, anderdeeis door ondeskundige wijze van stoken, te betreuren valt het en wij deelen in deze geheel het gevoelen van de Commissie van Fabricage en van die voor den Geneeskundigen Dienst dat deze vernieuwingen reeds na een nauwelijks driejarig bestaan van het hadhuis noodig blijken. De vraag rijst dan ook: zou de thans gevorderde uitgaaf noodig zijn geweest, indien de gemeente had kunnen be schikken over een specialist op het gebied van warmwaterinstallatie'a en de bediening der verwarmingsinrich- ting van den aanvang af door een des kundige wordt gecontroleerd? Hoe dit zij, uit de rapporten van den Directeur der Gemeentewerken enden bedrijfschef der Lichtfabrieken blijkt wel zeer duidelijk dat de voorgestelde vernieuwings- en verbeteringswerken dringend noodig zijn. Immers, indien de kachels o£ des kundige wijze worden gestookt en alle voorzorgen worden in acht genomen, kan het rendement reeds dadelijk met 100 pet. worden verhoogd. Maar bovendien is verhooging moge lijk, indien de inrichting zelve wordt verbeterd. De beide boilers toch zijn door het geforceerd bedrijf ernstig aan getast; cJe kachels worden te hard ge stookt; waardoor in de leidingen een veel tc hooge temperatuur heerscht, die do wanden en toestellen aantast. Ook de temperatuur der afgasscn is veel te hoog, tengevolge waarvan een veel te groote hoeveelheid warmte ver leren gaat. De wanden der boilers zijn aan cor rosie blootgesteld, tengevolge van het hooge zuurstofgehalte van het water, zoodat zij door grootere en zwaardere ketels zullen moeten worden vervan gen. Mpde door de hooge temperatuur heeft de isolatie van kachels en lei dingen veel geleden, zoodat verbete ring moet plaats hebben. Van veel belang lijkt ons de aan brenging van een voorwarmer. De daarin aanwezige rookgassen deelen hun overtollige warmte aan het kou Je water mede, waardoor dit reeds eenigs zins verwarmd, in de ketels komt. Het groote voordeel hiervan is, dat de wa tervoorraad grooter wordt en gefor ceerd stoken niet meer behoeft plaats te hebben, waardoor de kachels min der te lijden zullen hebben. Eindelijk zal in de hoofdaanvoerlei- ding naar de douches een slibfilter moeten worden ingeschakeld ter voor koming van het verstoptraken der dou ches, en zal het ketelwater van een te veel aan zuurstof moeten worden ont daan door inschakeling van een filter, gevuld met fijne ijzerkrullen. De kosten van deze vernieuwingen en verbeteringen worden met inbegrip van de bijkomende breek- metsel- en verfwerken door den Directeur der ge meentewerken geschat op f4000. Wij geven UWe Vergadering alsnu in overweging een bedrag van f4000 beschikbaar te stellen ten behoeve van de kosten van vernieuwing en verbe tering van de stookinrichting van het Volks- en Schoolbad aan de van der Werfstraat, welke kosten kunnen ge vonden worden door afschrijving van den post „Onvoorziene Uitgaven" van den dienst 1925, waarop thans nog, re kening houdende met vroegere voor stellen, een bedrag van f231.757 be schikbaar is. Wij kunnen U teii slotte nog mede- deelen dat het ons voornemen is, om, ter voorkoming van verdere eventuali teiten, de Directie der Lichtfabrieken uit te noodigen de periodieke controle op de exploitatie der verwarmingsin richting van een badhuis op zich te nemen. Salarieering gestichtsartsen. B. en W .stellen voor afwijzend te beschikken op het verzoek van de Ne derlandsche Vereeniging van Gestichts artsen de bezoldiging van den genees heer van het gesticht Voorgeest, thans bepaald op f 5000 tot f 6000 te verhoo gen. De Commissie van beheer, met wier advies B. en W. zich geheel kunnen vereenigen, maakt bezwaar, omdat de levensomstandigheden de laatste jaren niet dermate gewijzigd zijn, dat thans weddeverhoogingen noodzakelijk zou den wezen. De overigens voor verhooging aan gevoerde argumenten, zegt de Comm. hebben op ons den indruk gemaakt gen andere te zijn dan die, waarmee soortgelijke verzoeken plegen te wor den omkleed en die, gespeend als zij meestal zijn van allen zin voor reali teit, slechts dienen het beeld voor on ze oogen te tooveren van den, in casu idealen, wetenschappelijken ambtenaar die zijn ambt op ideale, wetenschap pelijke wijze vervult, om naar dien idealen maatstaf de noodzakelijkheid, of wenschelijkheid te bepleiten van salarissen, hooger dan de nuchtere werkelijkheid in staat is te geven. Dat de geneesheer van „Voorgeest" een zware en leidende positie heeft, achten wij met den Geneesheer-Direc teur een uitspraak, die van ernstige overdrijving niet is vrij te pleiten; zijn betrekking is als die van eiken ande ren afdeelingsgeneesheer in het alge meen zóó zwaar als hij haar zelf, na tuurlijk met inachtneming van zekere grenzen, wil doen wegen. Dat voorts voor dezen geneesheer een langdurige, speciale voor-opleiding in de psychiatrie en paedologie noodig zou zijn4 acht de Geneesheer-Directeur eveneens onjuist en overdreven. Waar tegenwoordig ,de psychiatrie aan de Universiteiten een leer- ën examenvak is, is zijns inziens een assistentschap van een of twee jaren meer dan vol doende, terwijl bovendien een paedo- loog niet wordt gevraagd; de betrek king van geneesheer aan „Voorgeest" biedt daarentegen wel een goede g3le- genheid om paedoloog te worden. Wat het argument betreft, dat an dere geneesheeren, zooals huis- en fondsartsen zonder speciale vooroplei ding vaak meer verdienen dan ge- stichtsgeneesheeren, dit doet den Ge neesheer-Directeur denken en hier mede typeert hij naar onze me en ing zeer juist de waarde van dit argument „aan dien marine-arts in een van Pierre Loti's boeken, die bij de maan- delijksche uitbetaling steeds vond, dat hij te weinig kreeg, als hij dacht wat sommige beroemde collega's in Parijs verdienden." Bovendien wettigt de van deze geneesheeren gevorderde grootere lichaamsinspanning, gevolg van het dag en nacht in touw zijn, een hooger salaris dan van de gestichtsgenees- heeren. Ten aanzien van de ten slotte door adressant geuite vrees, dat „Endegeest' zich op den duur niet zal kunnen voor zien van volkomen wetenschappelijk opgeleide ambtenaren, zooals algemeen voor een dergel ijken werkking in het belang der lijders noodzakelijk wordt geacht, merkt de Geneesheer-Direc teur, dien wij, als tot oordeelen in de zen bij uitstek bevoegd, hier bij voor keur aan het woord laten, op: „Bij iedere vacature, die ik hier als Geneesheer-Directeur meemaakte, heb ben wij steeds de keus gehad uit de besten van den lande" en iets verder: „Hoe men dan ook kan beweren, dat 't op den duur spaak moet loopen, is mij onbegrijpelijk." Begrafenis W. Wallaart. Hedenmorgen heeft onder zeer veel belangstelling op de begraafplaats „Rhijnhof" de ter aardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer W. Wallaart, die j.l. Maandag morgen in de fabriek der fa. Zuurdeeg en Zoon op zoo droevige wijze om het leven kwam. Een groot aantal vrienden en belang stellenden was reeds op de begraaf plaats aanwezig toen te li uur de droeve stoet arriveerde. Terzijde van den lijkwagien gingen de kameraden die met den overledene op dezelfde afdeeling hadden gewerkt, en nu zijn omhulsel naar het graf zou den dragen; achter de koets volgde het geheele personeel van de spinnerij der fabriek. De patroon van den overledene, de heer Zuurdeeg, kon wegens verblijf in het buitenland niet persoonlijk bij de be grafenis tegenwoordig zijn. werd vertegenwoordigd door de heeren A. J. Wendel, hoofdboekhouder, en Zonne- ville, bedrijfsleider. Op de baar lagen bloemstukken en kransen van den patroon, het kantoor- en het fabriekspersoneel. Nog nooit, aldus de heer A. !J. Wen- del, is aan onze fabriek een week zóó treurig begonnen als j.l Maandag, toen onze vriend Wallaart, slechts even na dat hij met den arbeid was begonnen, uit het leven werd wegggenomen Het leven was voor hem eigenlijk pas begonnen. Het beloofde nog zooveel en daarom heeft dit plotseling verscheiden een 'diepen indruk nagelaten, cföen wij nimmer zullen vergeten. Zijn ijver en bekwaamheid brachtén hem reeds vroeg op een post, Hie oude* ren nooit bereikten. Wij kunnen hem noode missen, 'doch zulten er toch' in moeten berusten. Wij zullen het doev Gewone adveiientiën per regel 23ocol Ingezonden Mede deelingen, dobbel Urbè' Bi) contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, woeden dade lijks geplaatst ad 40 cent. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. De oplossing van de Kabineteeriflis deze week verwacht. De Gemeenteraad van Alphen besloot een crediet toe te staan voor het ma ken van plannen voor slachthnlsbonw. De Christelijke Reisvereeniging bracht een bezoek aan het Volkenbondssecre tariaat te Genève. Buitenland. Gisteren is den g^heelen dag met de mijnwerkers en mijneigenaars in Engeland geconfereerd. Er ls nog geen overeenstemming bereikt. Ernstige stakingsongeregeldheden te Wales. Een incident in den Dnitschen Rijks dag. De Christen-generaal Feng in Chins Geïnterviewd. Abd el Krims agenten zijn met vre desvoorwaarden te Tetoean aangeko men en worden door Primo de Riven ontvangen. met een dankbare herinnering aan zijn persoon en met deelneming in heti groote leed dat zijn vrouw en nabestaan den nu hebben te dragen. Namens den patroon sprak hierna de heer Zonneville eenige woorden van waardeering jegens den overledene, eraan herinnerende, hoe deze in '15 als leerling zijn loopbaan begon en zich daarna in korten tijd reeds een positie van beteekenis verwierf als spinmees- ter. Hij was begiftigd met veel opmer kingsgave en een groot aanpassingsver mogen, die hem tot 'n krachtigen steun voor het bedrijf maakten. Maar ook in den huiselijken kring verspreidde hij veeT zegen, want hij was een goed huis vader. Spr. hoopt, dat den overledene een goed deel is weggelegd. Namens het fabriekspersoneel sprak vervolgens de heer P. Si er at. Hij ge waagde van den zin voor eenheid en samenwerking die er onder het perso neel heerscht en die ook bij dit droe vig feit duidelijk is uitgekomen. Ook Wallaart heeft steeds de goede samen werking gezocht en bevorderd, waar voor spr. zijn nagedachtenis wil dank zeggen. Moge dit plotseling sterven voor allen die er getuige van zijn, deze vrucht hebben, dat men zich rekenschap gaat geven van den ernst van het leven, en mocht dit leiden tot het vinden van Je zus, die de Opstanding en het leven is. Der weduwe en nabestaanden wensch- te spr. Gods bijstand toe in deze droeve dagen en ook later. De echtgenoote van den chef, mevr. T e g e 1 a a r legde met enkele woorden van deelneming bloemen op de kist, waarna een zwager van den overledene, de heer Zwaan namens de weduwe dankte voor de hulp en belangstelling speciaal van de directie in deze moeilijke dagen ondervonden en voor de eer, de nagedachtenis van den doode bewezen. Het droeve gebeuren maakte op d# vele aanwezigen een diepen indruk. Jubileum W. Post. Vandaag heeft de heer W. Post, o.m. bekend door zijn voorzitterschap van he* Leidsch politiemuriekkorps, den da£ her dacht, waarop hij 25 jaar geleden in po litiedienst trad. Zijn kameraden hadden hem een warme huldiging bereid, welke hedenmorgen om elf uur in de groote wacht van het politie bureau plaats vond, waarbij bet politic- muziekkorps onder leiding van den diroo- teur, den neer M. Bolderdijk ook aanwe zig was, evenals verschillende superieu ren van den jubilaris. Hij werd toegesproken door den heer J. Zwart, namens hert: Leidsdhe korps, waarbij deze hem schetste als een trouw en meelevend kameraad, met wien het aan genaam is samen te werken. Namens alle collega's feliciteerde spr. hem hartelijk met dit jubileum, hem ook voor de toe komst kracht en gezondheid toewenschend en hem als blijk van waardeering namens allen ee^ mooi cadeau aanbiedende, be staande in een kapstok met kleed. De heer Y. Kuypers wenschtje ver volgens namens de afd. Leiden van den Alg. Ned. Politiebond den jubilaris geluk en bood hem als aandenken een mooie pendule met schoorsteen stel aan. Ook de directeur van het muziekkorps, waarvan de heer Post de gewaardeerde voorzitter Ja, liet zich niet pabeffviigd en

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1