uöPianooiOrgel Fa!' H. MENS, Tandheelkundig Instituut J. J. DE JONG, moims. Corona-model GEMENGD NIEUWS. Muziek-lnstrumeiii Haarlemmerstraat 53, N.Vt. Schelpkalk- branderij „Trio" BOUWMATERIALEN Fabriek en Kantoor a. d. Heerenweo - Leiden. A. K0RENH0FF TELEF. 1999 - BREESTRAAT 15. Delicatessen - Comestibles Fijne Vleeschwaren. J. L. CREYGHTON A. Hillen's Sigarenfabriek, Delft 7 cents NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN ZATERDAG 25 JUNI 1925 AFGEDAAN. Bryan heeft afgedaan en wij met hem. We worden langer niet serieus geno men. Het zou, het moest er op een tijd van komen We wachtten zulk een inquisitiestem. De wereld staat in 't volle wijsheids- licht; Wie haar trotseert valt poort en gren del dicht. Als wetenschap haar wijze woorden spreekt, Al wijzigt zij zich zesmaal in een jaar. Dan buig' het menschdom, want ze is altoos waar; Haar is de kracht, die bijbelboeken breekt. Zij weet het beter dan het Oude Woord Dat eigenaardig steeds haar vreugd verstoort. Zoo pas rees Toetankamen uit zijn graf. Daar stonden ze met lange tabberds aan. Viel daar de Kroon van wetenschap niet af En zagen ze haar vastheid niet ver gaan? Ze hadden saam een tempel haar ge grond, Maar de pilaren vielen in het rond. Hoe nuchter dat een mensch aan God gelooft, En aan 't van Hem gegeven heilig boek; Zoo n mensch is zeker niet te wel bij 't hoofd, Althans een van de vijf is bij hem zoek. In vroeger eeuwen kon het er mee door; Nu gaat der wetenschappen heillicht voor. Doch zoo er nog zoo'n simpel mensch mocht zijn, Die eeuwen nakwam na gezetten tijd, Die zij verbannen naar een oerwoes- tijn; De maatschappij van denkers moet hem kwijt. Gesteld, dat men ging sufien zooals hij Dat waar' een ramp voor heel de maat schappij. Zoo is 't gebod den volke kond gedaan: Voor wie het Oude Woord is hoogste wet, Wordt door de nieuwe wijsheid uitge zet: Hij is met zijnen tijd niet meegegaan. En toch trots kondschap van der wij zen Raad, Gods Woord houdt stand, zoolang de wereld staat. J. P. VERGOUWEN. Een fuivende „krabbelaar." De „Nieuwe Courant bevat het vol gende „krabbeltje" van een voorbij-, ganger: Een zoel avondwindje stréelt de eeuwenoude kruinen va:i de boomen op liet Voorhout. Boomen, die geslactiten hebben zien komen en geslactiten heb ben zien gaan; de grootneid zagen ge boren worpen en de grootheid bebben zien sterven. Boomen, onder welker wijsgeerig bladerdak zich reeds vroeger vroeger afspeelde, wat zich heden af speelt, en wat zich in de tijden die ko men zullen, wederom zal afspelen, stille getuigen als zij zijn, van het woord van den Prediker dat er niets nieuws is onder de zon. Door de vensters der statige behui- zinge, eens bewoond door onzen groo- ten Huygens, dringt zeer zacht mon daine muziek naar buiten. In het ge temperde schemerlicht van taliijke kleu nge schemerlampen ziet men een :schaie modieus gekleeds „bourgeois", zich aan de materieele genietingen des levens verzadigend. Tafeltjes, gedekt met smetteloos wit linnen, en voorzien van een overdaad van spijzen en dran ken, vullen als glinsterende juweelen de holten in den duisteren wand.... Gij hebt het herkend, lezerl Onze blik richt zich naar het meest opulente Lueullus- altaar onzer Residentie, naar Restau rant Royal. Hier is het dat weelde, rijkdom en ge notzucht elkaar de hand reiken en een voud en gemeenschapszin op barsche afwijzing stuiten. Hier is het, dat de opperste laag des volks in botte, schampere ontkenning van wat in de diepte leeft en worstelt.,' aan hare zelfzucht alles ten offer brengt Moet 't gezegd, dat zij wier leven een opoffering voor de gemeenschap is, wier streven slechts de opheffing van het volk beoogt, dezen Baaistempel als van nature schuwen. Vraagt iemand nog nader bewijs, dat deze markt der ijdcino'd n:t is de reilige hal waar mannen samenkomen, wier hart den da£ des oordeels verbeidt voor deze sa menleving van onrecht en ongelijkheid? En toch.... Zien wij goed? Worden onze oogen niet misleid door de val lende duisternis? Daarvoor een dier lokkende, verlichte vensters zou men de gelaatstrekken meenen te herkennen van den man in wien d« bewuste ar beidersmassa, de massa der onterfden, haar nieuwen profeet vond. En zouden wij waarlijk in figuurlijken zin mistas ten, zoo wij in die ietwat gedrongen fi guur met de bespraakte lippen aan de overzijde van den zwaar beladen disch onzen cpstandigen kfabbtl-confrère van het arbeidersorgaan Het Volk her kenden, juist terwijl hij den rooden onderwijsspecialist met kennersliand 'n glas fonkelenden wijn van gelijke kieur inschenkt? ....Maar neen! Dat kan niet! Dat mag niet! Dat zal niet! Hier moet' een af schuwelijk gezichtsbedrog, een hatelijk misverstand in het spel zijn.. Hier heb ben kwalijk willende lieden, bedriege- lijk als dubbelganger vermomd en ge- nobelsten onzer vólkstribunen voor de schminkt, een poging gewaagd, om den oogen van een vertrouwende arbsiders- menigte belachelijk, geminacht en ge haat te maken. Hier hebben schaamte- looze individuen, ontoegankelijk voor de zuiverheid van een beginsel, ge tracht dit beginsel te besmetten. Vergeeft! De arbeidersmassa ver trouwt haar leiders. De arbeidersmassa weef, dat haar leiders in eenvoud voor gaan. De arbeidersmassa is er van door drongen, dat het „hoort naar mijn woor den doch ziet niet naar mijn daden" voor haar voormannen niet geldt. Nochtans zou het uit overwegingen van tactiek aanbeveling verdienen, de gordijnen van sommige restaurants niet te laat te sluiten.. Een deel van het volk wordt nu eenmaal in afgunst opge voed Doodelijk ongeval. Op de Nieuwe Parklaan bij het Gevers Deynootplein te Schevmgein heeft zich Donderdagavond een ernstig ongeval voorgedaan. De reeds bejaarde en sedert tal van jaren bij de Amsterdamsche rechtbank als advocaat ingeschreven mr. H. J. Keyzer uit Amsterdam, die op genoem den weg wandelde, kwam, vermoede lijk tengevolge van aanrijding door een motorrijwiel te vallen, waarbij hij zijn linkeronderbeen brak. Door den Eersten Hulpdienst werd mr. K. naar het ziekenhuis aan den Zuiawal vervoerd, waar hij echter zeer spoedig na aankomst overleed. De juiste oorzaak van het ongeval staat nog niet vast. Wel is echter uitge maakt, dat den motorrijder geen schuld treft. De politie stelt nog een nader on derzoek in. Meisje vermist. Sedeirt Woensdag avond wordt te Vlissingen vermist een daar tijdelijk vertoevend, elders wonend meisje». 1 Brand. Tusschen Sappemeer en Zuid broek is gistermiddag det werkplaats van de N.V. Scholtens Aardappelmeelfa brieken grootendeels in vlammen opge gaan. De schade is nogal groot. Met drie spuiten is men het vuur meester gewor den. De oorzaak van den brand is onbe kend. Jeugdige inbrekers. De politie te Bloe mendaal kreeg Woensdag kennis van een inbraak in de tijdelijk onbewoonde villa van mevr. de wed. Huysser-Routs aan den Parkweg in het Bloemen^aal- sche park. Door het uitzetten van pos ten is het de politie getukt de daders te arresteeren. Het bleken te zijn drie jon gens van ongeveer 13 jaar. Zij bekenden de inbraak te hebben gepleegd en had den daarbij twee geldkistjes, inhouden de!, ruim 40 gulden, gestolen. Nieuwe brand in het Londensche dokkenkicartier. Te Londen is een groot pakhuis in de nabijheid der St. Cafhe- rinadokken, met duizenden balen wol en jute door brand verwoest. De brand brak plotseling uit op de tweede verdieping van het gebouw en breidde zich dermate uit, dat gedurende korten tijd de aangrenzende pakhuizen eveineeens ernstig werden bedreigd. Een dertigtal motorspuiten en talrijke brand weerlieden waren urenlang bezig het vuur te bestrijden. Tengevolge van den hevigen rook werden twee brandweerlieden be dwelmd. Deze brand is de tweede in een kort tijdsbestek in het dokkenkwar tier. De oorzaak is onbekend. In elk geval is de brand niet aan blikseminslag tij dens het onweder te wijten. Men ver moedt dat zelfontbranding in 't spel is. Goudader in Canada. Duizenden goyd zóekers trekken naar het Beardmore-dis trict (Z. Ontario), 130 mijl ten Oosten van Port Arthur, aan het Bovenmeer, alwaar men gelooft, dat goud is ont dekt. Door de groote mijnexploratiemaat- schappijen zijn ingenieurs voor een on derzoek uitgezonden. Naar oude goud zoekers verzekeren, moet zich in ge noemd district inderdaad goud bevin den. De totale productie van Noord Ontario bedroeg in het afgeloopen jaar dertig millioen dollar. Omkoopbaarheid. Onlangs is te Ber lijn de koopman Marx gearresteerd we gens valschheid in geschrifte op het r ij ksm onopoliebureau Tegen een borgstelling van 20.000 Mk word hij weer op vrije voeten gelaten. Thans zijn drie ambtenaren van het monopoliebureau plotseling geschorst, onder beschuldiging van omkoopbaar heid. Oude documenten. Gistermiddag wer den te Roermond in een oude straat- pomp, welke verkocht was en in af braak was, historische documenten ont dekt uit den jare 1500. De koperen kan, die verborgen zat in de achterzijde van de pomp, bevatte een vijftal met stads zegel voorziene herinneringen omtrent de stichting van oude gebruiken. Mun ten uit den tijd van Karei I werden or eveneens bij gevonden. Door een tak gedood. Tijdens het .lie vige onweer van Dinsdagavond werd dr. .OosLermana uit. Eben Emael, op weg naar Canne (bij Maastr.cht) op net hoofd getroffen door een tak van een door den bliksem gekhefden boom. En kele oogenblikken later is hij overleden. Zijn zooritje, dat bij hem was, bleef on gedeerd. Vermomde bedelarij. In de jongst ge houden zitting van den gemeenteraad van Middelburg, werd er op gewezen, dat een kwaad zich begint voor te doen namelijk: vermomde bedelarij door vrouwen, die met kinderen naar de stad komen om zich op Donderdag door de vele vreemdelingen te laten kieken. De burgemeester deelde mede, reeds zelf tegen dit euvel te zijn opgetreden, en de politie te hebben opgedragen, er scherp op letten. TOT VERGEVING BEREID. Dr. Abraham Capadose, de beken de Christen uit Israël, verhaalde eens de volgende geschiedenis: Mijn grootvader had een liefderijk, maar ook driftig en hartstochtelijk karakter. Hij had een broeder, dien hij innig liefhad. Eens hadden zij sa men twist en met toorn in het hart gingen zij van elkander. Het was Vrij dag, toen dit voorviel. Toen de dag ten einde spoedde, maakte mijn groot moeder, als naar gewoonte, de toe bereidselen voor den Sabbat. Het werd duister en nu riep zij haar man, opdat hij de sabbatslamp zou aan steken. Maar in plaats van aan haar verzoek te voldoen, bleef hij, in droef heid verzonken naar het scheen, de kamer op en neer loopen, totdat zijn vrouw angstig riep: „Zie dan toch eens, de sterren staan al aan den hemel, en nog altoos brandt onze lamp niet". Nu greep grootvader hoed en wan delstok en spoedde zich met haast naar buiten, doch kwam weinige mi nuten daarna terug met vreugdetra nen in de oogen. „Thans" riep hij „thans ben ik gereed". Hij sprak nu de gewone gebeden uit en stak de lamp aan. Later vertelde h^j van den ftwist met zijn broeder en zeide: „Het was mij niet mogelijk te bidden en de lamD aan te steken, voordat ik mjj met mijn broeder verzoend had". „Maar hoe kwam je toch zoo spoe dig terug?" vroeg mijn grootmoeder. „Wel, het ging mijn broeder even als mijook hij kon zonder verzoening geen Sabbat vieren en zoo kwamen wij elkander tegemoet. Ik wilde tot hem gaan en hij tot mij, wij vielen elkander in de armen en alles was voorbij I" Advertentiën. AGENT der origineels Steriliseer- toestellen. Inmaakglazen Nieuwe zending wederom ontvangen. Alles in voorraad. Vraagt Prijscourant. Een goed is voor U en Uw gezin een alles zins waardevol bezit. vindt U uitsluitend erkend deugdelijke fabrikaten. 932; Zendt Uwe aanvragen aan de Handel In: SCHERP CONCURREERENDE PRIJZEN. Diectie: C. VAN DORSSEN en 1. H. HEGEMAN Telefoon No. 1861. 2851 's Avonds n& 6 uur No. 21, Voorscholen. -5- Knot/ds 'bekenden steeds-mêcr Oeiraa^d Leiden, Maarsmanssteeg 16, hoek Breestraat, Telef. 2144. Voor Mond- en Tandziekten, Gebitten van Caoutchouc oi goud, kroon en brngwerk, loutieven stand der tanden, enz. ■MMKifl INLICHTINGEN KOSTELOOS, sasssia Leden van Ziekenfondsen hebben, op vertoon van hun kaari, verlaagd tarief. SPREEKUREN: ALLE WERKDAGEN van 10-12 voormiddag en 1-3 namiddag, als mede DINSDAG- en DONDERDAGAVOND van 7-8 uur. 4178 J. L. C.= Onze bekende snel werkende en zeer eenvoudige filter blijft steeds goed voldoen 3«>o aandacht op h< der Ameropa-Serie Een prachtige volle, zachte 7 cents sigaar. Verkrijgbaar in alle Hillen-Hlialen, gevestigd over geheel Nederland. TE LEIDEN, STATIONSWEG, TELEF. 1436 BREESTRAAT 154 1992 MAARSMANSSTEEG 2266 van HHLiyiHnni 25 nu MANDENMAKERSSTEEG2.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 8