MODE-RUBRIEK NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 24 JULI 1925 DE NEUTRALE PERS. Een gelukkig verschijnsel is zeker wel, dat steeds meer de oogen open gaan voor de gevaren van de neutrale pers. Prof. üroslieide zegt daarvan in het „N. Holl. Kerkblad". Don laatsten tijd is er in eenige Gere formeerde kerken meer dan eens de aandacht gevestigd op liet feit, dat ver schillende van onze menschen nog steeds niet voorbijgaan van onze Chnste lijke b.adan uitsluitend op vrijzinnige of althans op z.g. neutrale bladen zijn geabonneerd. Dat is een ernstige misstand. Het spreekt van zelf, dat er mensclien zijn, die door hun positie oE werkkring tal van bladen, ook die van de overzijde moeten lezen^ Daartegen kan moeilijk bezwaar worden gemaakt. Men kan geen voorlichting geven, als men niet weet, wat door anderen tegen ons wordt ingebracht. En het is jammer genoeg, maar een feit, dat onze eigen pers door gebrek aan steun, nog niet allerlei din gen op kan nemen, die iri de groote, meest liberale kranten zijn te vinden. Maar wat wel een euvel is, is dat in sommige Christelijke gezinnen uitslui tend niet-Christelijke bladen komen. We aarzelen niet, dit een kwaad te noemen en dat om meer dan een reden. Men mist de voorlichting van onze eigen voormannen en beziet de dingen door de oogen vfcn tegenstanders. Wat onzerzijds wordt opgemerkt leest iren niet. Dat moet noodzakelijke in vloed hebben op het oordeel, ja leiden tot verslapping. Van allerlei Christe- lijken arbeid en christelijke belangen draagt men geen kennis, men weet er niet van omdat het blad, dat men leest, het niet de moeite waard vindt er over te schrijven. Men houdt de uitbreiding van de eigen pers tegen, omdat men die niet steunt, niet door een abonnmenl en dan gewoonlijk ook niet, want het een hangt met het ander samen, door advertenties. Er is nog een tweede bezwaar. En dat is, dat de niet-Christelijke bla den zwerven door de huiskamers van onze gezinnen.. Er staat in de krant van liberale richting vaak heel wat, dat geen goede lectuur is.' We behoeven maar te noemen: sommige feuilletons, verslagen van tooneelopvoeringen. feest vieringen enz. In dat alles kan ver gif liggen. Daarom wie zulke bladen be paald niet missen kan, die zie wel toe wat er mee gebeurt. En laten we samen steunen, onze Christelijke pers. Hoe meer medewer king- ze ontvangt, hoe beter ze worden kan. Wat hierin vooral overweging ver dient, merkt het „Frieseh Dagblad' op is wat Prof. Gr. zegt over de plaats der neulralè pers in gezinnen, waar men haar vooralsnog niet missen kan: Dit is vaaak zoo diep bedroevend: Zij krijgt er de eereplaats; En de Christelijke pers is er de ver- schoopeMng; men leest „met z'n vieren" de krant, of de Christelijke krant komt ér gansch niet in huis. En dat niet zelden bij menschen, die 's Zcmdags houden van een stevige, goed dogmatisch gezouten preek, die de pun tjes op dé i zet en die hun zoon of doch ter naar geen gemengde turn-vereeni- ging laten gaan, ook al is het de een'.ge ter plaatse. Maar de lectuurdat komt er niet op aan. Men heeft geen oog voor dat kwaad. Gehoorzaamheid. In de opvoeding onzer kinderen heeft zich, aldus hec „Frieseh Kerkblad" een Beginsel baan gebroken waarvan de schromelijkste .gevolgen openbaar wor den. Toen Gods Woord nog richtsnoer van opvoeding was, toen gold de goddelijke wet der gehoorzaamheid. „Gods gebod is goed", dat stond vast. En naar dien. regel had het kind zich té gedragen. Of dat aangenaam was, of het -met eigen innerlijke behoefte overeenkwam, werd niet gevraagd. Het gebod sprak, het verbod dwong, en daarmee was de richting van het leven bepaald. Er moest gehoor.laamcl worden. Zoo niet, de straf volgde. Naar Gods wet werd het jonge boom pje gebogen, liefst met 7 chte, vriende lijke, lokkende middelen, maar als het moest, deinsde men voor de meest on- aa'-genamr-niét terug. Zachte dokters, stinkende wonden: Bitter in den mond maakt het hart ge zond. Ziedaar de spreuken die de op voeding beheerschten. Maar in het laatst van de 19e eeuw, werd meer en meer de richting geko zen door den revolutionair Rousseau reeds een eeuw eerder gewezen, waar bij de .opvoeding zich niet-meer richtte naar de eeinvig-goede beginselen van Gods wet, doch alleen zag op het kind, zijn lust, zijn behoefte. Van binnen uit moest groeien wat in kiem of als klein loer plantje, aanwezig was. Vari de natuur zag men de kunst af. haar vclgde men. Van een conformeeren der kinderen aan Goddelijk recht en eisch, werd niet meer gerept. Van dwang in de opvoeding mocht geen sprake meer zijn. Drang was het hoogste wat de opvoeder zich mocht ver oorloven. Het moderne bruidstoilet. Met moderne bruidstoilet is tegenwoordig, meer dan ooit, een spiegel van den smaak der draagster. Want, al heeft het jonge meisje of de jonge vrouw ook nog zooveel gedragen, wat eigenlijk niet goed door den beugel kon, bij het kiezen van haar bruidstoilet zal zij toch altijd overgaan tot eenigen ernst en ingetogen heid. Vanzelfsprekend zijn er nog bruidjes genoeg, die haar toilet zonder mouwen maken en heel kort en nauw. Maar waarom, zoo vragen wij ons af, dragen zij nog een wit bruidstoilet? Dat is toch een symbool, dat voor haar niet geldt. Hierbij komt nog, dat de mode op het oogenblik een niet te lagen hals en ook een tamelijk wijde rok den voorkeur geeft Ook komen de lange mouwen weer in zwang. Dus het is heelemaal niet moeilijk om een goed bruidscostuum te kiezen. Over den sleep zou men nog kunnen redetwisten. Bij de korte rok past bij echter in het geheel niet. Afb. 1. Bruidsmeisjescostuum met volant-rok. Het materiaal voor dit mooie costuum is bleek-rose crepe-de-chine. De rok is gegarneerd met twee volants, die links op zij iets naar boven looped; zij laten den nauwen onderrand maar een weinig ziea. De lange taille heeft een ronden hals en korte pofmouwtjes, die aan een lang schouderstuk zijn aangezet. Afb. 2. Bruistoilet met kant. Dit eenvoudige bruidstoilet vertoont een combinatie van een slank middengedeelte, dat hier naar boven nog smaller wordt en i 1' Afb. 3. Complet. Japon en mantel niet smalle revers. Afb. 1. Toilet voor bruidsmeisje met volantrok. Afb. 2. Bruidstoilet met kant. 'uit kantstof bestaat en een wijdere rok. Het hangt geheel van het materiaal af of deze rond toegeknipt en glad aangezet, dan wel inge haald aangezet wordt. Het luchtige materiaal laat zich niet mooi glad aanzetten. Met de kanten van het middengedeelte harmonieeren de mouwen, die door een ronde volant ge completeerd worden. De rand wordt evenals die van den ronden hals door een smal biesje ingezet. Van voren of van achteren kan men hat inzetstuk tot sluiting een weinig openlaten. Afb. 3. Complet. Japon en mantel met smalle revers. Ons voorbeeld, waar van het materiaal uit twee kleurige stof be staat, laat ons japon en mantel zien, welk co stuum zich uitstekend eigent voor wandel toilet of voor reis- en namiddagcostuum. Het be staat uit bont bedrukte crepe marocain, dat van onderen bij wijze van volant met effen stof gecompleteerd wordt. Effen, licht ge kleurde zijde vormt kraag en hals en ook nog twee over elkaar vallende pattes. De mouw is lang en nauw. De mantel, die maar even korter is dan de japon, heeft bij een smallen sjaalkraag bijpassende manchetten. Volledige vrijheid van ontwikkeling aan het kind te geven was verreweg het beste. Wie het anders deed, vergreep zich aan de koningsheerlijkheid van den wordenden mensch. „In vrijheid tot vrijheid" werd de ep- voèdingsleus, van wier naleving men zieh de schoonste paedagogische vruch ten lirioofde. Er is een geslacht opgegroeid, vol. gens deze „natuurlijke 1 grootendeeis •op onthouding rustende vorming ge kweekt Zijn de vruchten werkelijk naar de verwachting was? 't Lijkt er niet naar. LJit de vruchten kent men ook dezen bo >m on voor ieder is duidelijk geworden, dat een d'el der waarheid met zeer veel leugen in de wijze van opvoeding is vermengd. Dank zij dat deel van waarheid zijn er enkele kostelijke uitkomsten. Maar bitter teleurstellend, ontnuch terend, ontgoochelend werkt in het algemeen, wat we van de tegenwoor dige jeugd zien. Ze vormt het tweede geslacht volgens de nieuwe inzichten op groeiend en dus meer raszuiver dan de ouders, in wier opvoeding nog onwille, keurig veel van oude gezagsopvoeding nawerkte. Ja, niet uit eerbied voor Gods Woord, maar enkel omdat men ziet, dat de maatschappij op deze Wijze verstikt in een moeras, willen de besten eji hel derst zienden terug. GEMENGD NIEUWS. Onwelvocgelijke kleèding. To Hoorn is een leerlinge wegens onwelvoeglijke kleeding van de openbare H. B. S. ver wijderd. In kokend water get allen. Het drie jarig zoontje van den arbeider Kemper te Z war temeer viel in een pot kokend water en bekvvam zulke hevigo brand wonden, dat het aan de gevolgen is over leden. Groote brand te Melbourne. De „Ti mes" meldt uit Melbourne (Australië): Tengevolge van een geweldigen brand 'zijn de afdeelingen. voor gebreide goe deren der Lincoln Knitting Mills te C.o- burg een voorstad van Melbourne ge heel verwoest. Het vuur woedde üren> achtereen en vernielde oen grooten voorraad afge werkte artikelen en grondstoffen, bene vens een aantal zeer waardevolle ma chines, w.o. 43 bredmachines. Men is dan ook genoodzaakt onmiddellijk nieuwe machines van overzee te be stellen. De spinnerijen bl&ven gespaard. De Lincoln ondernemngen beslaan een oppervlakte van zes en een halve acre etn waben met orders overstelpt. Door den brand zijn fhar.s 400 geëmploi i eerden werkloos geworden De aan ge- richfce schade wordt op zes in ill ;r en gul den geschat. Uitstel van executie. Een'ge dagen geleden hebben wij medegedeeld bce Russel ScotU die "wegens moord op den drogislbediende tJoseph Maures te Chi cago ter dood was veroordeeld, of het laatste oogenblik van den electrischen stoel werd gered, doordat de autoritei ten een telegram ontvingen, blijkbaar afkomstig van den broeder des veroor deelden. Hierin werd medegedeeld, dat Russel 'Scott onschuldig was en dat de afzender flen aanslag had medege maakt en wist wie de dader was. Thans meldt een draadloos bericht, dat hier sprake is van een mystificatie. Een telegrafist uit Detroit, James Ball heeft nl. bekend, dat hij, gedreven door ©en gevoel van m'enschenliefde, een po ging heeft willen doen, het leven van een medemensch te redden, wiens on schuld naar hij meende, zeer aanneme lijk was. Tot de overtuiging gekomen, dat zijn verhaal tot niets zou kunnen uitwerken heeft hij zijn romantische poging maar bekend. Hitte en droogte. Door een aanhou dende droogte is er in tal van Friesche dorpen groot gebrek aan drinkwater. Hier en daar wordt het uit drinkwater leidingen in grootere plaatsen, elders uit meren aangevoerd en petr emmer tëgen 2 a 3 cent verkocht. Doordat de meeste slooten droog zijn, moeten tal van boeren hun melkvee in het land drinken brengen. Het water komt uit de pomp op de boerderij of wordt gehaald uit nabijgelegen vaarten of kanalen, wat heel wat drukte geeft.. Tengevolge van de aanhoudende droogte komt in de N. Hollandsche pol ders, waar geen leidingwater is, gebrek aan drinkwater daar reeds enkele regen putten droog staan. Ook voor het vee wordt dit lastig, daar de toch reeds wei nig water bevattende slooten droog rakem. RECHTSZAKEN. KANTONGERECHT LEIDEN. Voor openbare behandeling komen 118 zaken op de rol voor, voor niet openbaar 6 zaken. In de zaak van A. H., melkhande laar te L e i d e n, die karnemelk zou afgeleverd hebben met te weinig dro ge stoffen, werd gehoord de deskun dige Mej. Fuhri Snetlage, die haar bevindingen mededeelde, waarna de Ambtenaar bij zijn vroeger gestelde eisch van f 60 boete bleef, waartoe beklaagde zich liever voorwaardelijk zag veroordeeld. In de zaak van J. L1., koetsier te Utrecht vorige week voorgeweest wegens dronkenschap, werd gehoord de verbalisant Boersma. Deze had den indruk gekregen dat beklaagde niet verder te krijgen was, van overver moeidheid had hij niet gesproken. Eisch f2 boete. N. R, koe.tsier te Leiden, is ten laste gelegd met een rijtuig, toen hij wielrijders achterhaalde, niet voldoen de te zijn uitgeweken. Getuige A. N. Pont stelde een ci viele eisch ad f 10 voor schadever goeding en vertelde dat hij door den disselboom aangereden en van zijn rijwiel geworpen was en het achter wiel daarbij bijna geheel werd ver nield. J. Laschuit en D. v. d. Kaaij be vestigen wateerstgenoemde naar vo ren heeft gebracht, waarna legenden niet verschenen beklaagde f 4 of 4 dagen werd geëischt. G. L. te Leiden, -18 jaar oud, heeft bij de Haagbrug een jongedame aangereden van ongeveer gelijken leef tijd. Beklaagde heeft werkelijk links gehouden, doch dat was daar noodjg om wandelaars te sparen, en hij had een teeken gegeven links te zullen houden, doch dat had de juffrouw mo gelijk niet gezien. i Mej. N. Gulav, winkeljuffrouw, die het malheur getroffen heeft, was van meening dat het niet noodig geweest was links te houden. De schadevergoeding zal echter niet te krijgen zijn meende de kanton rechter, want dit kan niet vanwege de dagvaarding, doch wil beklaagde fl voor schade betalen? Zeker, zeker mijnheer! Ik wilde di rect al de helft betalen, zegt befcc Maar doen, zegt de Kantonrechter. Direct maar betalen mijnheer. Ja! dat is goed. De getuige krijgt de gulden. Na mag je beide handen wel toe knijpen zegt de Kantonrechter. Énde Ambtenaar vraagt na die gemoedelijke oplossing vrijspraak. J. C. van Heusden, Dir. broodfa- fbriek Ceres, is een arbeidswet over treding ten laste gelegd. Er was te vroeg begonnen met voor arbeid, wat getuige A. Brugmans be kende. Beklaagde had het échter niet ge last, wat echter niet zal bate|n. Eisch f5 of 5 dagen. M. v. d. H. chauffeur Den Haag, heeft te Leiden te snel gereden, zoodat een juist daar rijdend politie agent van zijn rijwiel moest afstap pen en op het trottoir vluchten, wat geen boffer was voor beklaagde. Bekl. kon zich er niets van her inneren. Gehoord werd als getuigëi bedoel de politieagent W. G. .Wéijers, waar na f 10 of 10 dagen hechtenis ge ëischt werd. H. C. L., bakker te Noordwjjk heeft te vroég versch brood ver kocht. Je kan er haast niet van buiten in een plaats als Noordwijk, zegt be klaagde. Eisch f 4 of 4 dagen hechtenis. P. J. S., kapper te Leiden, heeft Zonder licht gereden in den nacht, 't (W,as om een dokter te halen voor zijn zieke zuster. Eisch f 3 boete, f De KantiOinrechter zal eens infor- meeren of zijn zuster ziek is, dan zal het wel schikken. J. R., loopknecht te U e i d e n, heeft in een verboden steeg gereden met eenrijwiel toen hij haast Jiad om medicijnen weg te brengen. Eisch fl of 1 dag hechtenis. J. van Z., rijwiel reparateur heeft jeen knecht te lang later werken, 't l Kwam omdat beklaagde ongesteld was. Eisch f 5 'boete of 5 dagen hechtenis J. W. H., arts te Leiden, heeft een vreemdeling geherbergd, zonder hiervan aiangifte te doen. Beklaagde had een Oostenrijksche dienstbode, en had het zeker nog niet aangegeven, doch kwam bij de politie ,om een pas voor dat meisje. Eisch f2 boete. iH. A'. H. C. Cr., advocaat te Den Haag, zou onder Leiden te 'snel gereden hebben met een motorrijwiel wat beklaagde haast niet kan geloo- ven. Hij is bovendien nog nooit voor een overtreding op dat gebied voor geweest. Eisch f6 of 3 dagen hechtenis. A. C. Br., slager te Leiden, heeft te lang laten werken, waarvoor f3 of 3 dagen hechtenis geëischt werd. C. J. K., boerenknecht, heeft te iSassenheim 's avonds zonder licht gereden met een. rij wied. Eisch f2 boete. J. A. V., zeeman, deed hetzelfde des nachts te Oegstgeest, waar voor ook f2 boete werd geëischt. P. W. van S., monteur te Noord- Wijk heeft getuft, zonder dat hij voorzien was van een nummerbewijs of rijbewijs; hetgeen beklaagde be kende en waarvoor de Ambtenaar f5 of 5 dagen hechtenis eischte. Brandstichting. Voor de Haarlemscihe rechtbank stond gisteren terecht een 23-jarige man, wonende te Hillejgom, beschul digd op den tweeden Pinksterdag brand te hebben gesticiht in de wo ning van den heer H. Klein aan de Hoogerwerfstraat 6 té Hillegom. De veldwachter Verbaar verklaarde als getuige gehoord, dat in het per ceel een petroleumbus was gevonden, waarin nog petroleum aanwezig was. Get. verklaarde, dat bekl. niet gunstig bekend staat. Get. Klein verklaarde dat bekl. bo ven zijn winkel in het bewuste per ceel een werkkamer had. Volgens de meening van get. moet de brand zijn aangestoken. Dien dag heeft hij bekl. niet gezien. Bekl. zegt op dien dag 'even in den winkel te zijn geweest; daarna' iwas hij niet-meer teruggekeerd. Hij verklaart aan den brand onschuldig te zjjn. Nadat nog enkele andere getuigen waren gehoord, nam het O. M. re- ^•ntoir. Spr. zei, dat de brapd niet anders dan aangestoken kon zijn. Hij achtte de schuld van bekl. bewezen en achtte een strenge veroordeeling) voor dit ernstige vfeit noodzakelijk. Spr. eischte wegens brandstichting 1 jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis'. De verdediger mr. J. C. J. Nieuwen- 'huis, achtte het bewijsmateriaal niet voldoende en bekl.'s schuld niet wet tig bewezen. Spr. concludeerde] daar- :om tot vrijspraak. j .Uitspraak 28 dezer. I Kindermoord. Een 25-jarige bewoner van Gronin-, gen heeft den 5den Mei 1.1. zijn kind van drie maanden door verstikking om het leven gebracht. Zijn vrpuw was na de bevalling overleden. Het jongentje werd op kosten der gemeenj-. te uitbesteed te Dorpwerd, een dorp je in de buurt van 'Groningen. In April kreeg hij' van de gemeente ber richt, dat hij; voortaan zelf voor het kind diende te zorgen omdat hij ge»- noeg verdiende om het kostgeld te betalen. Hij voldeed daaraan echter niet, maar de hospita, die nu geen geld meer ontving, wilde het "kind evenmin langer verzorgen en bracht het op 5 Mei aan den man terug. Hij nam het mee naar zijn slaapvertrek, legde zich naast het ,kind gekleed te bed en legde het een i deken over het hoofd waardoor de adem werd afgesneden en het jongentje stikte. Den. volgenden dag stopte hij 'het lijkje in een zak en 'daarna in een kist op den zolder. Hij deelde een vriend een etn ander van het overlij den mee. Deze ging naar de politie en stelde deze van het geval op de hoogte. De politie nam eenige dagen later het lijkje in beslag. iVoor dezen moord stond de man te recht. Hij zeide in dronkenschap ge^ handeld te hebben. .Wat hij verdien de verdronk hij', zoodat hij er ,geen vier gulden voor het kind wilde af nemen. Tegen hem werd drie jaren gevan genisstraf geëischt. De rechtbank ver oordeelde beklaagde tot zijf jaar ge- 1 yangenisstxa^.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 6