NIEUWE LËIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 24 JULI 1925 TWEEDE BLAD;#^ Wat de bladen zeggen. COLIJN KABINETSFORMATEUR. Aan een beschouwing in de (R.K.) „Gelderlander" is het volgende ont leend: i De bewering van de „Msb." Üat er alleen een Kabinet-Colijn mogelijk is geweest, is, volgens „De Tijd" onjuist. Het is de moeite waard, daar wat meer van te zeggen. „De Tijd" zal deze be wering wel niet op lossen grond heb ben geuit; zij moet uit goede bron der halve weten, dat er, behalve een Ka binet Colijn, nog een ander Kabinet uit de Rechterzijde had kunnen gebo ren worden. Welk? a Wij zijn er zeer nieuwsgierig naar. Zooveel is zeker: de opdracht aan den heer Colijn is door H. M. de Ko ningin verstrekt naar streng consti- tutioneele zede. Derhalve op advies van de leiders der Rechterzijde. i H. M. de Koningin Iaat verschillen de richtingen spreken in een Kabinets crisis en verondersteld mag worden, dat allen zullen hebben geadviseerd: een Kabinet der Rechterzijde. Dan komt de Rechterzijde aan Het woord en heeft te adviseeren, wien zij formateur wenscht. Stel dat de Katholieken hebben ge adviseerd: een der onzen. De anti-revolutionairen en de chris- lelijk-historischen evenzoo. Zou dan de katholieke partij, Öe sterkste, zijn voorbijgegaan? Die bovendien mannen telt, voor formateur als geknipt? Zou de heer Kooien gepasseerd zijn, als de katholieke adviseurs hadden aangedrongen op zijn benoeming? - En nu gaan wij verder; zouden de katholieke adviseurs aan H. M. de Koningin den raad hebben gegeven om den heer Kooien voorbij te gaan, als deze kans had gezien de mislukte poging van 1923 te verbeteren en een Ministerie te; voiïnen uit de Rechter zijde? „De Tijd" zegt het wel, dat de be wering van da „Msb." onjuist is. Er zou een ander Kabinet mogelijk zijn geweest (dan een Kabinet-Colijn. Maar welk j Zie, de katholieke Kamerclub heeft Zaterdag vergaderd en vergadert den volgenden Vrijdag opnieuw. Zij beraadslaagt, zegt men, over het program Van den heer Colijn. Zij kan het nog niet eens worden over dat program. Als de bewering van „De Tijd" juist tis en die van de „Msb." onjuist, dan zou onze club niet discusieeren over het program Colijn, maar over zijn persoon, Bestaat er de mogelijkheid van een ander Kabinet uit de Rechterzijde, dan komt aller eerst aan de orde de vraag of onze club vrede zal nemen meteen opdracht aan den a.r. leider. En eerst daarna het program. Beter gezegd: het program zou hee- lemaal niet aan de orde komen. Het zou kortweg zijn verworpen om da andere mogelijkheid tot kabinets formatie open te maken. „De Tijd" kon derhalve wel zeggen, 'dat de bewering van de „Msb." onjuist is, en dat de „Gld." verkeerd heeft ge daan haar bezwaren tegen een kabinet Colijn weg te leggen op het gezegde van de „Msb." dat er geen ander Ka binet uit de Rechterzijde mogelijk is gebleken, maar de geschiedenis ont wikkelt zich tegen de meening van „De Tijd" in. De r.k. Kamerclub heeft beraad slaagd en zal' Vrijdag verder beraad slagen over het program Colijn en de persoon is niet in discussie geweest. De ciub legt zich derhalve neer bij het. klaarblijkelijke feit, dat er geen andere mogelijkheid is tot oplossing der crisis, wil men een Ministerie der Rechterzijde behouden dan een Kabinet-Colijn. Het is de proef op de som, deze club vergadering. Zij bevestigt de juistheid onzer mee ning, dat de bezwaren tegen den for mateur Colijn wegvallen voor den ijze ren dwang der feiten. HET NIEUWE KABINET. Naar aanleiding van bet ook 'door ons overgenomen bericht in de N. R. Crt. schrijft onze Rotterdammer: Wij kunnen, op grond van de inlich tingen waarover wij beschikken, verze. keren, dat de bedoelde publicaties op geen enkel punt met de werkelijkheid in overeenstemming zijn. Wanneer binnen enkele 'dagen 'de sa menstelling in de Staatscourant ver schijnt, zal aan de redacties der betref fende bladen wel blijken, dat met name hetgeen over de bezetting der belang rijkste plaatsen in liet nieuwe Kabinet is medegedeeld, pure fantasie is geweest terwijl' ook wat op de andere departe menten betrekking had, misschien op een enkele uitzondering na, geheel uit de lucht is gegrepen. Op het oogenblik kan als vaststaand alleen worden medegedeeld, dat de on derhandelingen nog niet definitief haar hebben gekregen. Zooals men de zer dagen in ons blad heeft kunnen le zen moet de R.-K. Kamerfractie deze week nog eenmaal vergaderen. Het H d b 1. maakt in verband met de gelanceerde berichten de volgende opmerkingen: .Tegen het einde van deze week, of het begin der volgende week kan het overleg idus beëindigd zijn. En eerst dan komt de keuze der personen voor het nieuwe ministerie aan de orde. „Het lijdt natuurlijk geen twijfel, of de'; formateur heeft over de personen zijn gedachten laten gaan. Zoo ligt het wel eenigszins voor de hand, dat de heer Rutgers, die reeds genoemd werd toen de oude Kamer nog aan het werk was, voor Arbeid of Onderwijs, voor een zetel in aanmerking komt. En wie rondkijkt in den kleinen kring van ministrabele mensehen, kan van1 zelf op de gedachte komen, dat ook, de hecren De Geer en Kooien voor een portefeuille zullen worden ultge- noodigd. Zou de formateur erin sla gen beide te eren voor zijn kabinet te winnen, dan, zoo verzekerde men ons in rechtsche kringen, zou het nieuwe kabinet een lang leven mogen worden voorspeld. Opmerkelijk is, hoezeer men in rechtsche kringen gevoelt voor bet optreden van de drie heeren, Colijn, Kooien en De Geer, die destijds de can- didaten hunner groepen voor het pre mierschap waren, in één kabinet. Reeds in onze eerste besprekingen over de kabinetscrisis hebben wij ui ting gegeven aan de hoop, welke daar omtrent in die kringen leefde. En ook nu weer hoorden wij, dat men rechts veel verwachten zou van ©en regee- ringscombinatie met een dergelijke kern. Wij mogen er dus op rekenen, dat veel moeite zal worden gedaan, om genoemde heeren mede in de regeering te krijgen. Welke departementen zij zullen be zetten, daaromtrent staat letterlijk niets vast. Ook is het heelemaal niét zoo zeker, als men wel geneigd is aan te nemen, dat de formateur eventueel op het departement van financiën zal blijven zitten. Wanneer hij er moeilijk in slagen zou voor een bepaald de partement (wij denken bijvoorbeeld aan dat van koloniën) een geschikten man te vinden, zou het dan zoo onge rijmd wezen, dat hij voor financiën een an'der uitnoodigde en zelf atm ko loniën ging zitten? Men noemt in politieke kringen de namen van de heeren Van Karnebeek, Van Dijk, Westerveld, voor de depar tementen, welke zij reeds bezetten. Wij ineenen, dat daaraan geen waarde mag worden gehecht. Van den heer Van Karnebeek wordt verteld, dat hij zeer waarschijnlijk niet meer zal optreden. En wat de bezetting van oorlog en marine aangaat, daar is nog altijd de mogelijkheid, waarvan reeds lang ge sproken wordt, dat de kabinetsforma teur zijn best zal doen beide departe menten onder één leiding te vereeni gen. Of hij er ten 9lotte in slagen zal, is een andere zaak. Maar laat ons, wat de samenstel ling van het nieuwe kabinet betreft, ons niet verder in mogelijkheden ver diepen. Begin volgende week zullen we meer kunnen vertellen. Alleen wat wel waarschijnlijk leek hebben we nu willen aanroeren. KERK EN SCHOOL, NED. HERV. KERK. Aangenomen: Naar Rouveen, K. v. As te Dirksland. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Zwolle, H. H. Houting Jr. te Huizem bij Leeuwarden en J. Ubds te- Varsseveld. beroepen: Te Onderdendam, J. At tema te Ijlst (cand.). Te Grijpskerk (2de (maal) J. Bosch te Westbroek. Bedankt: Voor Raamsdonk, J. H. Donnet: te Breda. Juibileum. k Ds. L. J, Rreyt, pred. der Géref, Kerk van Dieren, herdacht gisteren zijn 25-jarige ambtsvervulling. Ds. Kreyt stu deerde aan de Vrije Universiteit en stond achtereenvolgens te Monnikendam, Ber- k'el en te Huizum bij Leeuwarden. Me). Ds. Eelman. Mej. J. M. Eelman, te 's Gravenhage, beroepen predikante bij de Doopsgezinde gemeente te Makkum (Fr.), hoopt aldaar hare intrede te dóen op Zondag 9 Aug. e.k. in de middaggodsdienstoefening. In de ochtendgodsdienstoefening zal zij worden bevestigd en bij de gemeente wor den ingeleid door haren voorganger Ds. P. J. Keuning, thans 'Doopsgezind predi kant te De Rijp (Noord-Holland). Generale Synode Chr. Geref. Kerk. In de gisteren voortgezette vergadering van de Synode der Chr. Geref. Kerk was aan de orde gesteld het concept zendingsorde van de Chr. Geref. Kerk in Nederland. Dit wordt aan de Kerkeraden gezonden ter bespreking. De Synode geeft machti ging een nader onderzoek in te stellen omtrent het, met name genoemde zen dingsterrein. Inzake het samenleven met de Geref. Gemeenten sprak de Synode na broeder lijke discussie uit: De Generale Synode der Christelijk1 Gereformeerde Kerk be sluit de pogingen, om tot verceniging- met de Geref. Gemeenten te komen, voort te 2etten, en deelt deswege de .S .njdn der Geref. Gemeenten mede, dn: 'vere niging volgens haar mogelijk' is op den grondslag, waarop in 1869 de Gemeenten onder het Kruis met de Afgescheidenen vereenigd zijn. r'K.-. Synode Ned. Eerv. Kerk. In de gisteren gehouden zitting kwam aan de orde het verslag der persoonlijke kerkvisitatie over 1924 en 1925. Uit de ingekomen verslagen bleek, dat de kerkvisitatie, wanneer zij goed wordt opgevat, goede resultaten heeft en door samensprekirig veel kan worden bereikt tot oplossing van allerlei moeilijkheden en bezwaren, idie in de gemeenten be staan. Naar aanleiding van het verslag wordt besloten, dat de aandacht van kerkvisato- ren, door tusschenkomst van Kerkelijke Besturen zal gevestigd worden op het voorschrift in art. 14 van het reglement op de Kerkvisitatie en dat tevens aan kerkvisatoren zal worden medegedeeld, dat de Synode het zeer op prijs zal stel len, wanneer zij van hun verrichtingen ingeval zij onregelmatigheden aantreffen, bericht zenden. l Prol. dr. J. E. W. Ihle. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteren benoemd tot gewoon hoogleer- aar in de zoölogie aan de gemeentelijke universiteit aldaar. Prof. Dr. J*.'E. LW. Ihle te Utrecht. En toch koos Franeker rechts. Er is dit jaar weer iets wonderlijks ge beurd. ter Ned. Herv. Classical© Verga dering te Franeker. Een vrijzinnig ver slaggever in het „Vaderland" vertelt er van: Als allen ter vergadering verschenen, kon de vergadering'juist met een stem een link'sche meerderheid vormen. Eén vrijzinnige echter was door ziekte-om standigheid aan huis gebonden en kon dus niet present zijn. Een ander vrij zinnige, een ietwat zonderling mensch, volgens den verslaggever, die graag an ders doet dan een ander, was ook niet verschenen. De vergadering zou dus in wet tige samenstelling dezes jaars rechts zijn. En dat zou dus' verliezen worden inplaats 'van winnen voor links. Het commando van den fractie-leider der vrijzinnigen weerklonk': Haal den om willigen, zonderlingen thuisblijver. En het on willig-vrijzinnig schaap werd opgehaald en bij zijn kudde inge deeld. Rechts k'on nu buiten de deur gehouden De linksche meerderheid zou er voor zor- gen. Edoch' bij één stemming bleek de vrijzinnige meerderheid zoek. Er moest een nieuwe stemming plaats hebben. Een der vrijzinnigen had-in dit geval blijkbaar lak aan de partij-afspraak. En nu kwam vrijzinnig Leiden in last. Een der vrijzinnige ouderlingen had in overleg met zijn dominé de vergadering verlaten. Hij 2at druk in 't hooi. En domi né had met hem gedacht, dat hij wel gaan kon. De meerderheid had reeds gestemd. 'tZou dus in orde zijn.' Doch nu was 't niet in orde, dank dien eenen, die lak bleek te hebben aan de afspraak. Hoe nu? 1 ;J Plalen? Jawel. Maar de man was verre, en de stemming moest volgens de agenda dadelijk; beginnen. Doch wat nood de heengegane hooi ende ouderling was een geestesvriend van het moderamen. En het moderamen mag zich wel iets veroorlooven als het gaat ter b'evoordeeling van een bevriende rich er op uit. De man de redder der vrijzinnigen moest er komen. 't Duurde betrekkelijk lang. De man was al thuis. Had zich freeds verkleed. Moest zich weer omkleeden van witge- kielde maaier in het zwarte, eenvoudige classicale costttum. Onrust ter vergadering. Men vroeg om stemming. Excuus van de moderamentafel. Er was geen stempapier. De koster was bloc notes g^an halen. Deze treuzelde erg, en als ten slotte de koster verscheen met het noodige stern- materiaal, was ook de hooiende ouder ling ter vergadering her-versche.ien. Heel deze comedie sorteerde, echter geen effect, want de vrijzinnige [af vallige bleef ook' nu afvallig. En het slot ^an de historie was, dat één i'echtsche —in casu Ds. Magen dans, verkozen werd. Behalve die eene afvallige moet er van linkslnog 'n falsaris in het spel geweest zijn, ander toch kon rechts met 46 stem men van de 93 geen meerderheid beha len. Wat een wonderlijke boel, daar in dat Franeker, concludeert het „Herv. Zon dagsblad" terecht. Afwerking eener officieel opgestelde aenda wordt maar willekeurig opgeschort. Een vertrokkene wordt er opgehaald en een heele vergadering heeft daarbij te wachten. Een moderamen, dat zich de vrijheid veroorlooft met een wettige en wettelijke vergadering willekeurig om te springen naar eigen vrijzinnig believen. En dat alles zonder protest van den heer Niemèijer, van Bolsward, d'.e als scriba van het Prov. Kerkbestuur bezii is zich den onsterfelijken roem van nauw keurigheid en preciesheid te verwerven. Het uitblijven van eenig protest van de zen kant is ons het allerwonderlijkste. De assistente. In het verslag van de raadszitting der gemeente Hoevelaken kan men het vol gende lezen „Voorgesteld wordt in de vacature van een onderw. te voorzien, door de be noeming van een assistente. Voor,een on derwijzeres geeft het rijk geen subsidie, daar het aantal leerlingen maar 39 be draagt. Blijft de vacature onvervuld, dan is een handwerkjuffrouw noodig, die f250 kost, terwijl .dan ook een zelfde bedra^ aan de bijzondere school moot worden uitgekeerd. Bovendien, zal een verboA-.viag noodig zijn, dr>ir Kei 4,;* py- c»i "tei klas sen voor zijn rekening krijgt. De benoe ming van een assistente komt de geheele school ten goede, en is tenslotte niet duurder dan een juffrouw in de hand werken. De heer Doornenkamp informeert naar den prijs. Als hem wordt medegedeeld, \dat de ..prijzen varieeren, tusschen f 300 en f 500 (franco!) is hij voor een assi stente. 1 Allen ziin van gevoelen, dat een assi stente de voorkeur verdient boven een juffrouw in de handwerken. Zonder stemming wordt besloten een oproeping te doen tot een maximum van f 500, kan men voor minder terecht, des ite beter." Een Duitsche bisschop. Naar aanleiding van de „inzegening" van den eersten bisschop in de Evange- lisch-Luthersche landskerk in de provincie Hannover,' dr. Mahrrarens, schrijft dr. Kolf haus (van Vlotho) in de „Reformirte Kir- chenzeitung", dat de Gereformeerden alle reden hebben om tegen de invoering van dit ambt in de oud-Pruisische landskerk op hun hoede te zijn, daar men licht on der toezicht van zulk een fbisschopi ge steld zou kunnen worden. Reteds dat doet eigenaardig aan, dat men den bisschop in Hannover met een gouden kruis sierde. Dergelijke siervoorwerpen laten wij lie ver aan de vrouwen en aan de waardig- heidsbekleeders van Rome over. Een Evangelische Kerk kent slechts één echt kruis, en dat was van hopt. 't Blijkt echter, dat men de pracht van Rome nog niet kan nabootsen, maar toch wel: iets van de liefde daaraan geeft. Ge wichtiger nog was het, dat de nieuwe bisschop in zijn ambtsaanvaardigsrede rpe- dedeelde, dat het bisschopsambt geboren wasuit het verlangen naar doelbe wuste leiding. Volgens de Schrift heeft Christus de ouderlingen gegeven ials opz.eners der gemeente, maar nergens lezen wij, dat de gemeenten uit verlangen naar leiders zelf tot het kiezen van bisschoppen overgin gen. Het Schriftuurlijke bisschops of ou derlingen-ambt is goddelijk van oor sprong; het nieuwe bisschopsambt is men schelijk van oorsprong, geboren uit het bijgeloof, dat bij een leidende persoon lijkheid ook een titel behoort en dat men door dergelijke titels makkelijker aan leidende persoonlijkheden komt. De Martha-stichting. De jaarvergadering van de Martha- stichting te Alphen aan den Rijn is be- ald op 2 Sept. Door bemiddeling van Ds. J. L. de Heer te Rotterdam, ontving de stichting een gift van N. N. van f 100. Uit het Sociale Leven. De Vakbeweging. Wij lezen in „Patrimonium": De zoogenaamd „neutrale" Vakbewe ging ten onzent heeft, Mr. Treubs pro fetie ten spijt, geen toekomst. Het „neutrale" Vakverbond houdt na de afscheiding van den Postbond, nauwelijks een 1213.000 leden over. De „modernen" doen natuurlijk alle mogelijk moeite om de „neutralen" in hun kring op te nemen. Dat zal allengs wel 'gelukken ook. Toch zijn er in het „neutrale" kamp nog wel eenige personen, die feitelijk in de Christelijke Vakbeweging thuis beliooren. Zij moeten gewonnen worden. In'Nederland is voor een „neutrale" Vakbeweging kennelijk geen plaats. Het conflict aan den Nieuwen Waterweg. Gistermiddag heeft te 's-Gravenha- ge een conferentie plaats gehad van het bestuur van den Metaalbond en den directeur van de Rotterdamsche Droogdok Mij. met de besturen der vier vakorganisaties (de christelijke, de katholieke, de moderne en de neu trale).! Ten slotte werd overeengekomen, dat de Rotterd. Droogdok Mij. aan de organisaties 'n lijst zal overleggen van de aan den Nieuwen Waterweg be taalde loonen, waarna de organisaties iïi verband met deze cijfers bet con flict zullen bespreken. Daarna zullen weer opnieuw bespre kingen met den Metaalbond gevoerd worden ten einde zoo mogèlijk tot een oplossing van het conflict te geraken Syndic. Federatie van Metaalbe werkers. .De Syndicalistische Federatie van Metaalbewerkers en aanverwante vak ken houdt Zondag a.s. aanv. 10 uur v.m. een congres in „Krasnapolsky." Congres van textielarbeiders. Het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Bond van Textielarbeiders De Een dracht heeft besloten in September een demonstratief congres uit te schrij ven voor de arbeiders in de textielin dustrie. Zooveel mogelijk zullen alle fabriekspersoneelen op dit congres ver tegenwoordigd zijn, zoodat p.m. 300 afgevaardigden verwacht worden. Twee hoofdbestuursleden van de Eendracht zullen het woord voeren ter bespreking van hetgeen gedaan moet worden nu de contracten tusschen de 39 werkgevers en de besturen geslo ten einde December afloopen. Verder zal de heer T. Shaw, de se cretaris der internationale organisatie, worden verzocht een inleiding te hou den over de arbeidsvoorwaarden en den toestand in de buitenlandsche tex tielindustrie. De oorzaken van dei industrieele crisis in Engeland. De eminente economist J. M. Keynes geelt in de „Evening bianuardzijn meeninp* over de oorzaken van de in dustrieele crisis. Een van de specifieke oorzaken van de crisis noemt Keynes het feit, dat de gouden standaard te vroeg hertseld is. Amerika, aldus Keyncg, heeft over vloedige rijkdommen; Indië, de Domi nions, Frankrijk, Italië en Duitschland gaan allen vrij goed. De gezamenlijke productie» is waarschijnlijk grooter dan in een ander jaar sedert 1914. Daaruit /concludeert Keynes dat de crisis in Engeland niet te wijten is aan een wereldaepress.e of aan verminder de binnenlanasche consumptie. De ex- portvermindermg is volgens hem een voudig te wijten aan het feit, dat de prijzen der Bntsche exporten op de internationale markt te hoog zijn. Keynes legt dit niet uit door de een voudige verklaring als zpuden de arbei clers té weinig werken en te veel verdie nen. De crisis is echter te wijten aan het herstel van den gouden tsandaard, waardoor de waarde van het Pond Ster ling tegenover de andere valuta's met 10 pet. steeg, terwivl zijn koopkracht den Britschen arbeiu oververanderde. De politiek die beoogde den wisselkoers te verbeteren, met 10 pet., had tot resul taat, dat de ontvangsten van onze indus trieën met 10 pet. daalden, zegt tie schrij ver. Indieri de industrieën aan den an deren kant de loonen, de transporten en de plaatselijke belastingen eveneens met 10 pet. zouden zien dalen, zouden zij natuurlijk de prijzen kunnen bren gen op de nieuwe Sterlingbasis, doch in aanmerking genomen, hoeveel de in dustrieën noodig hebben en hoevele arbeiders artikelen consumeeren, die in het binnenland geproduceerd worden, kan zulks onmogelijk geschieden voor- dat de loonen en de uitgaven der bin- nenlandsc'ne industrieën eveneens met 10 pet. gedaald zijn. „Churchills politiek om den wissel koers te verbeteren met 10 pet. was spoe dig later een politiek om ieders loon te verminderefi mei 2 shilling por Pond". Keynes geeft vervolgens statistieken die dit moeten aantoonen. Een jaar ge leden waren de kosten van het levens onderhoud en de basis \an de loonen in Engeland -evenredig rpet. die in Ame rika. Sedert dien is de Sterling 10 pet. gesteg. 11, met het resultaat dat de Brit- sche geldloonen en de kc ten van het levensonderhoud ongeveer 10 pet. te hoog zijn. Een jaar geleden, toen de loonen en de kosten van het levensonderhoud in overeenstemming waren met de waar den in Amerika, waren zij reeds ie hoog in vergelijking met de loonen der arbei ders in België, Frankrijk, Italië en Duitschland. De kosten van het levensondei'huod in Engeland zijn thans zoo hoog dat de arbeiders in bovengenoemde landen ge makkelijk een loon zouden kunnen aan vaarden van 30 pet. lager dan dat der Engelsche arbeiders, zonder dat zij het bedrag van hun werkelijke loonen zou den zien verminderen. De Britsche exportindustrieën zitten in een crisis omdat zij het eerst vroeg een verlaging van 10 pet. te aanvaarden terwijl goen andere groepen arbeiders een gelijke verlaging krijgen. Een evrlaging over de geheele linie* welke.een vermindering van de kosten van het levensonderhoud zou brengen, om de daling der loonen te compen- seeren is alleen mogeijk. Door den strijd van iedere afzonderlijke groep zouden de sterken het winnen ten koste, van dé zwakkeren. DE VERWEKKER(s) VAN KANKER. Een R.Crbericht uit Londen meldt: Dr. Gye en de heer Barnard, die van daag in een besloten zitting van het Britsche Medische Congres te Bath hun referaat zouden houden over hun ontdekking van den verwekker van kanker, hebben in plaats daarvan slechts een algemeen debat ingeleid over de virus, die als verwekker (of verwekkers) van kanker kan worden beschouwd. Dr. Gye verklaarde aan een verte genwoordiger van de Evening Stan dard", dat hij onder geen voorwaarde ongemotiveerde verwachtingen bij het publiek wil verwekken. „Het hoofddoel van ons onderzoek is niet de genezing, doch het voorkomen van kanker", zei- de hij. „Wij zoeken naar een prophy- lactisch middel om mensch en dier inrmuun te maken en het spontaan ontstaan van kankergezwellen te ver hinderen. Indien ons werk juist blijkt, dan is de voornaamste agens, die pok- ken verwekt, dezelfde als die, welke kanker veroorzaakt, namelijk 'n klein organisme, dat tot dusver niet was ontdekt, omdat de microbe onzichtbaar is en niet zelf de ziekte verwekt, maar een bijkomstige omstandigheid noodig heeft, om werkzaam te worden. Op de talrijke brieven welke ik ontvang, ant woord ik, dat experimenten met men sch en slechts met de ontdekkers zelf zullen plaats hebben en indien zij zijn uitgeput met hun assistenten. De hulp van liet publiek is niet noodig en wij hebben voorloopig in het geheel nog niet aan dergelijke experimenten ge-, dacht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 5