4 9 Purol bij Doorzitten - Zonnebrand - Stukloopen NIEUWE t.E\DSCHE""CüURANT VAN WOENSDAG 22 1925 dam, las, daar de heer S. de Jong Ez, door ernstige ongesteldheid verhin derd was deze vergadering bij te wo nen, diens repliek voor naar aanlei ding van de discussie over de inlei ding van het onderwerp: Het ver- ,toonen van films, betreffende onder werpen, ontleend aan den Bijbel, bij de vorige jaarlijksche vergadering ge houden. Voor velen is het kwetsend, aldus de heer De Jong o.m., wanneer tus- schen gewone vermaakfilms motieven worden vertoond, welke aan den Bij l-bel ontleend zijn. De bioscoopcom missies zijn in het leven geroepen om het kind te beschermen voor nadelige invloeden; zij hebben tot taak zich te stellen op volstrekt neutraal stand punt. Tegenstanders hebben dit toe gegeven en zijn het er mee eens, dat de bigscoop geen propaganda mag maken voor een zedelijke of politieke overtuiging. In de vermaaksbioscoop hooien de bijbelsche films niet thuis, .wel kunnen zij dienen voor evange- ,'lisatie-doeleinden. Het verlossingswerk van den Hei land is een onderwerp, dat volgens den heer De Jong stellig niet voor. de bioscoop geschikt is. Het vertoo- nen van passiespelen of het uitbeel den van bijbelsche personen door too- neelspelers kan feitelijk ook niet wor den toegelaten, want het lijden van Christus mag niet worden weergege ven door gewone menschen. De Schrift staat te hoog voor profanie, de vrome zin van ons volk is daar sterk tegen, ('Met genoegen hebben we aan kin deren verteld 'de geschiedenissen uit het oude Testament en behoefte aan zinlijke uitbeelding bestaat er aller minst. Tot verdieping van het geloof 'dient de film niet, ze is ten hoogste een kijkspel. Bovendieh is het ver filmen van de Bijbelsche onderwerpen geen kunstdaad. De R.K.-leden van de Leidsche bios coopcommissie zijn van meaning, dat eindelijk eens gebroken moet worden met de gewoonte om publiek ,naar de vermaakbioscoop te lokken voor vertooning van films met een .room- sche tendenz, die eigenlijk den R.K. godsdienst tot een bespotting maken. Zij meenen dat de vertooning van die films alleen in een R.K. milieu mag plaats hebben. Daar de heer De Jong niet aan wezig was, steide de voorzitter \oorA dat diens repliek in de afdeelingen nader zou worden bekeken. Men zou er dan later op terug kunnen komen. Na de pauze kwam in behandeling het vraagpunt Delft: Wordt het niet tijd, in alle steden er op aan te drin gen, dat kinderen -beneden 10 of 12 jaar niet in de bioscoop worden toe gelaten, gezien de tegenwoordige sa- menstelling van de films? Uit de gedachtenwisseling bleek dat de vergadering zich in beginsel met het denkbeeld van Delft kon vereeni gen W#/ RECLAME. crisis moet als zeer onwaarschijnlijk worden beschouwd, o.a. omdat de heer Colijn nog druk in onderhandeling is met de rechtsche Kamerfracties en hij als Kabinetsformateur uiteraard daar mede, en niet met het oude kabinet te maken heeft Uit het Sociale Leven. DE KABINETSCRISIS Het beraad der rechtsche Kamer fracties. Naar de „Telegraaf" uit welingelichte bron vernam, is het waarschijnlijk, dat de oplossing van de kabinetscrisis met lang op zich zal laten wachten. Vermoe delijk kan binnen eenige weken het nieuwe kabinet worden tegemoet ge zien. Dg bespreking van het werkprogrgam van den heer Colijn in de A.-R., R-K. en C.-H. Kamerfracties heeft geen ern stige moeilijkheden opgeieverd. Door de opvallende uitbreiding ditmaal van het programma, dat de heer Colijn den drie fracties toezond, hebben de besprekin gen geruimen tijd in beslag genomen. Volkomen overeenstemming heerscht er evenwel nog niet. Het is dan ook zeer waarschijnlijk, dat de fracties een twee de maal zullen bijeenkomen. De ant woorden der rechtsche kamerfracties op liet werkprogram zijn gisteren aan den "neer Colijn verzonden, zoodat hij prac- tisch gesproken, daarvan eerst heden kennis kan nemen. Het is dan 90k zeer \00rbarig nu reeds te publiceeren,. dat de namen der ministers al bekend zou den zijn. De heer Colijn heeft zelf aan enkele fractieleiders nadrukkelijk ver zekerd, dat er geen woord waar was van het bericht, dat hij het ministerie al gereed had. Wat hot werkprogram betreft, de heer Colijn heeft- hierbij de verkiezingspro- gram^ der drie rechtsche partijen tot richtsnoer genomen, en zooveel moge lijk getracht, de moeilijkheden van deze combinatie te overbrugggen. Naar ons werd medegedeeld, aldus de „Tel. schijnt hij hierin» vrijwel te zijn geslaagd, hoewel op enkele punten nog nadere besprekingen jioodig blijken. De ernstige moeilijkheden die zich voordeden na de Vlootwetcrisis van 1923, zijn er nu niet, zoodat onze zegs man verwachtte, dat het nieuwe kabi net nadat de laatste moeilijkheden over wonnen zijn, niet lang meer op zich zal laten wachen. De vrees, die geuit is voor een reacti on na ire politiek is, naar ons werd ver zekerd, absoluut ongegrond. Een kabi net met een reactionnair program zou geen zes maanden te leven hebben. De mededeel ing, dat heden een bui tengewone ministerraad zou worden ge houden, in verband met de kabinets- Christelijk post- en telegraafpersoneel. Gisteren is te Utrecht begonnen de 17de jaarlijksche vergadering van den Nederl. Bond van Christelijk-Protes- tantsöh post- telegraaf- en telefoonper soneel. De onder-voorzitter, de heer J. Pad- ding uit Noordwijkerhout, die bij ont stentenis van den voorzitter de verga dering leidde, heette in zijn openings rede in het bijzonder welkom den heer Visser als vertegenwoordiger van den directeur-generaal, die den tweeden dag zelf tegenwoordig hoopt te zijn. Het jaar, dat achter ons ligt, zoo zei- de spr. verder, was bij uitstek een jaar van strijd, strijd op meer dan één front. Het jaar deed onze positie aan merkelijk verslechteren, bracht velen op den rand van de armoede. Wij overdrijven niet, maar stellen het so berder voor, dan de werkelijkheid is. Het woord bezuiniging is ons tot een schrikbeeld geworden. Spreker riep ten slotte Gods zegen op den arbeid der oganisatie in. Hij wekte de leden op, propaganda voor de organisatie te voeren. Vervolgens was er gelegenheid tot het houden van algemeene beschouwin gen, waarvan velen gebruik maakten. De heer Padding beantwoordde de op merkingen. Met algemeene stemmen werd tot bondsvoorzitter herkozen de heer J. Mennes, die inmiddels ter vergadering veschenen was. De jaarverslagen werden goedge keurd. Daarna was aan de orde de quaes- tie van de afscheiding van het Chris telijk Nafionaal Vakverbond, welke om financiéele redenen is geschied. Na uitvoerige besprekingen werd die af scheiding met 29 stemmen voor en 23 tegen bekrachtigd. Daarop werd de vergadering verdaagd tot vandaag. GEMENGD NIEUWS. Bij het spel. Te Rossum wierp 4-tri jongen van 9 jaar bij het spelen een jon gelje van 4 jaar ongebluschte kalk ir» 't gezicht, waardoor de oogen van het knaapje getroffen werden. De spoedig geroepen geneesheer oor deelde overbrenging naar Utrecht nood zakelijk. Daar' constateerde men, dat een der oogen zoodanig getroffen was, dat het gezichtsvermogen verloren is. Het andere oog is vérmoedelijk niet belee- digd. Fransch Postvliegtuig verongelukt. Uit Barcelona wordt gemeld, dat een vliegtuig van den postdienst Frankrijk Marokko in de buurt van de Fransche grens is verongelukt. De twee inzittenden werden gedood. Droevtg ongeval. De koopman S. Bar- geboer te Hoogeveen, was Vrijdag ter markt geweést naar Emm&n, en is des avonds niet teruggekomen- Zaterdagmiddag vond men zijn fiets aan de Hoogeveensche vaart liggen, en eenige oogenblikken later werd zijn lijk uit het wateir opgehaald. Omtrent de oorzaak van het ongeval tast men tot nu toe in het duister. Huiselijke twist. In den afgeloopen nacht heeft in een van de huizen in de Bellamystraat te Amsterdam een treu rig voorval plaats gehad. Een man kwam in min of meer beschonken toe stand thuis en maakte door cijn lawaai de familie wakker. De zoon 'ft jonge man van 28 jaar kreeg hierdoor twist met den beschonkene en maakte zich zoo driftig, dat hij een hamer greep, en zijn vader hiermede een slag op het hoofd «gaf. De getroffene do tweede vader van den jongeman - werd naar het Wilhelminagasthiiis vervoerd. Zijn toestand is ernstig. De dader is gearres teerd en naar het Bureau Overtoom overgebracht. Een te dure reclame. De aangeboden premie van 100 pd. st. voor lederen be zoeker der tentonostelling te Wembley, die voor een bepaalden dag het juiste aantal bezoekers raadt, of er het dichtst bij komt, begint een te dure reclame te worden. Er zijn te veel bezoekers die het juiste aantal raden en veel te veel die het bij na goed hebben. De belooning is thans reeds acht maal uitbetaald. Op één dag waren eT 25 mededingers, die het aantal op drie na goed hadden. De Wembley autoriteiten beginnen dit zóó gevaarlijk te vinden, dat zij heb ben besloten, de belooning niet meer dan eenmaal uit te betalen. Builenpest in Husland. Naar men uit vallen van builenpest in het gebied van Moskou verneemt, brei.'.t het aantal ge vallen van builenpest in het gebied van den Wolffa en van Tzarew zich uit. zoo dat uitzending van geneeskundig^ af deelingen dringend noodig is. Naar uit Leningrad wordt gemeld, zijn sinds Januari meer dan 1500 perso nen van deze ziekte het slachtoffer ge- wordep. Verdachte branden. Uit Gothenburg (Zweden) wordt gemeld, dat in die. plaats in den nacht van Zaterdag op Zondag bijna tegelijkertijd op twee ge heel verschillende punten der stad brand uitbrak waardoor een schade van' vijf millioen kronen word veroorzaakt. Onder verdenking van brandstichting zijn twee personen gearresteerd. Brand le Athene. Zondagavond brak brand uit in de pakschuiten van den Amerikaanschen Hulpdienst .voor het Nabije Oosten. De brand nam spoedig een grooten omvang aan. De schuiten waren in een uur geheel door het vuur verteerd. Zij bevattten levensmiddelen en kleeren. Eergisteren warén uit de Vereenigde Staten nog 1200 kisten met kleeding- stukken en 4000 zakken meel aangeko men en in de schuiten opgeslagen. De schade bedraagt meer dan een mil lioen dollar. Da regeering stelt een ernstig onder zoek in. Men vermoed kwaadwillig heid. Door den bliksem getroffen. Maan dagmiddag is de 33-jarige boerenarbei der v. a. Plas te Lunteren, terwijl hij bezig was rogge te maaien, door den bliksem doodgeslagen. Kindermoordenares. Uit Rosarie (Ar gentinië) wordt bericht, dat daar een Italiaansche. Sara Tessoni geheeten, onder verdenking van moord op ver scheidene kinderen, waaronder ook haar eigen, ten getale van vijf, is gear resteerd. Zij had vijf weezen geadopteerd, waar van er een onder geheimzinnige omslan digheden gestorven is, terwijl de vierr overlevende zich in zulk een toestand bevinden, dat men wanhoopt aan hun behoud. Bloedvergiftiging. Te Gothen (Utr.) krabde een ISjarig meisje een puistje aan haar wang open, waardoor zij bloed vergiftiging kréég en aan de gevolgen stierf. Te Steenwijkerwold (Ov.), sneed een timmerman bij het scheren een puistje aan zijn kaak open. Het geheele hoofd zwol afzichtelijk op en de- ongelukkige stierf weldra aan de gevolgen. Boerderij afgebrand. Maandagavond tijdens het hevige onweer dat boven de gemeente Maarheeze bij Eindhoven woedde sloeg de bliksem in de boer derij van J. de R. De boerderij brandde geheel af. De geheele inboedel werd een prooi der vlammen. Verzekering dekt de schade. s Een duinbrand in Zandvoort. Halver wege'Overveen en Zandvoort is langs den spoorbaan voor den Blinkert een duinbrand ontstaan, over een terrein van circa 2000 M2., waaronder begre pen is een oppervlakte van 500 M2. op gaand struikgewas. Door politie, daarin bijgestaan 'door gemeentearbeiders, ie de brand* béstre den door met takken op het vuur te slaan en zand op de vlammen te gooien. Het duurde echter eenige uren, eer de vlammen, waarin vermoedelijk 30 of 40 konijnen en jonge fazanten zijn omge komen, geheel waren verdwenen. De brand is waarschijnlijk ontstaan doordat een vonk uit een locomotief van een vóorbijgaanden trein in het duin is gevallen. Ernstig ongeluk. In de machinekamer van het s.s. Rotterdam, van de Holland- Amerikalijn, liggende aan de Wilhel- minahaven te Rotterdam, is gistermid dag een ernstig ongeluk gebeurd. De vierde machinist, de 25jarige G. Garritsen, en de 22jarige olieman G. Groes, waren nl. bezig- de cylinders te reinigen. Daartoe hadden zij de moeren van het deksel losgeschroefd. Plotseling werd het deksel tegen de moeren naar boven gedrukt, waardoor stoom en ko kend water vrij konden ontsnappen. Beide mannen werden ernstig gewond. De machinist Garritsen bekwam brand wonden over Het geheele lichaam, ter wijl de olieman Groes alleen brand wonden aan gelaat en. voeten bekwam. Na door deen verbandmeester van de A L. te zijn verbonden werden beiden naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. De toestak van Garritsen is zeer bedenkelijk. Kind verbrand. Zaterdag viel een kindje van 9 maanden te Haarlem uit Water waarin waschgoed stond. Het is in het St. Elizabeth's Gastthuis aan de zijn ledikantje in een tobbe met kokend bekomen verwondingen overleden. Ernstige ontsporing. Zaterdagavond omstreeks il uur derailleerde de laatste tram van Joure naar Lemmer bij St. Nicolaasga, doordat zich een koe op de rails bevond. Het beest werd vermor zeld. De machine rolde onderste boven van den weg. De machinist wist zicli te redden. De tram bestond uit drie passagiers- rijtuigen met passagiers voor Amter- dam Twee dier rijtuigen met de wagen ontpoorden eveneens. .De materi eele schade is groot, maar gelukkig wer den geen personen getroffen. Hoewel de passagiers twee uren ver traging hadden, konden zij de boot nog halen. Nog net bijtijds. De millionair Russel Scott, die beschuldigd was van moord, te Chicago, is de laatste minuut van de galg gered. De autoriteiten ontvingen het volgen de telegram: .Wacht met het ophangen van mijn broer. Ik zal mij zelf aan geven. Ik was degene die Joseph Mau- rer doodschoot". Het telegram was ge- teekencj Robert Scött. Tijdens het proces beweerde Rusell Scot dat zijn broeder Robert, die ver mist werd, de moord had gepleegd. Men geloofde hem toen niet en veroordeelde hem tot de strop. Noodlottige val. De omstreeks 50jarige timmerman Korver te Zaandam viel uit de goot van een in aanbouw zijnd per ceel1. Zwaar inwendig gekneusd werd de man opgenomen en naar het zieken huis vervoerd, waar de man is over leden Te Zaandam is een transportarbeider werkzaam aan de rijstpellerij De Phoe nix bij het naar boven sjouwen van een baal rijst, komen te vallen. Hij werd zoodanig gewond, 'dat op neming in de kliniek noodzakelijk was. Zijn toestand laat zich ernstig aanzen. Hevig onweer in Letland. In de om geving van Toekoem (Letland) heeft een hevig onweer den oogst vernietigd Er is voor millioenen latten ft lat is 50 Lettische roebels, plm. een halve gul den) schade aangericht. DE VERWEKKER VAN KANKER. £>e medische correspondent van de Times deelt mede, dat de ziektever wekker een organisme is van dien aard, dat het niet door een b'acteriënfilter wordt tegengehouden. De gevonden kism komt voor bij kanker, welke zich vertoont bij allerlei diersoorten: vogels (het „chickens arcoma" van Rous), knaagdieren en an dere zoogdieren. Ook bij menschen. Intusschen doet de Idem' alleen nog geen kanker ontstaan. Daartoe moet ook nog een extract van tumor word inge spoten, waaraan intusschen te voren de kankerkiem geheel onttrokken is. Dr. Gye noemt dit extract den „specifiek'en factor, aangezien b'.v. tumor-extract van een muis slechts bij een muis kanker zal veroorzaken. De kiem daarentegen is een algemeene factor. Is zij afkomstig vaneen kankergezwel bij een muis, dan kan zij, voor haar deel, toch even goed kanker teweeg brengen bij een andersoortig dier. Tenslotte wordt nog de opmerking ge maakt, dat alleen extract van sarcoom', niet dat van carcinoom in staat bleek1, met de kiem, een gelijksoortig gezwel te doen ontstaan. Behalve de Medical Research Council gaf ook dr. Murray van het Imperial Cancer Fund steun aan de onderzoekin gen. Inmiddels laat het tweede jaarlijkshe verslag van de „British Empire Cancer Campaign" zien dat er reden zou zijn om een ontdekking, 'welke mogelijk zal kunnen leiden tot het vinden van een be strijdingsmiddel voor de ziekte, met vreug de te begroeteri. Het verslag over 1924 toont aan, dat de sterfte aan kanker in Engeland en Wales opnieuw is toege nomen. Terwijl in 1923 vijfenveertig dui zend personen boven de dertig jaar ten gevolge van kanker zijn gestorven, zijn er in 1924 vijftigduizend aan deze ziekte bezweken. De Schoen en de moderne vrouw. In het „Vad" schrijft dr. Milö, or thopaedist-voetarts te 's-Gravenhage, het volgende: Er worden tegenwoordig door de dames schoenen gedragen die den naam van schoen niet meer verdienen. Deze mode-producten bestaan uit een dunne slappe zool met aan het ach tereinde, een contrefort met hooge hak, aan het vooreinde een trechter vormige holte bij wijze van „peper huis" en in hjet midden een riempje met gesp of knoop en knoopsgat. Aan dit onhygiënische maaksel ver trouwt een moderne vrouw haar voe ten toe. Ze loopt er op, ze danst er op en is er erg gelukkig mede; totdat de „proef op de pudding" komt; dat is volgens de Engelscheni de „eating", maar in ons geval de schade en de schande. De ongelukkige voeten, die ik in mijn practijk te zien krijg, pis gevolg van het dragen van het „hakke- bandje" zijn buitengewoon talrijk on der de overige voetafwijkingen; en geen wondér als men bedenkt hoe averechts dit schoeisel den voet „on dersteunt". De hooge hak veroorzaakt een afglijden van den voet jnaar voren de teenen worden geperst en mis vormd in den trechter, terwijl als ab soluut onvoldoende rem tegen het af glijden van den voet het wreefriempj© dienst moet doen, dat, met een deel van het lichaamsgewicht belast, een diepe groef graaft in de weeke deelen van de wreef. De middenvoet, die in de allereerste plaats steun noodig heeft, is geheel onbeschermd en mist den absoluut noodzakelijken circuiai- ren greep om den metatarsus, die be slissend is voor dc waarde van een schoen; de middenvoetsbeenderen plaatsen zich zienderoogen in spreid- voetstand, .waardoor in verband met de teenbeknelling, de ontwikkeling van den „knok" en de 'verzakking van het dwarsgewelf, de spreidvoet wordt ingeleid, een difformiteit welke ik in 1909 voor het eerst beschreven heb. De knellende wreefband verhindert het terugvloeien van het aderlijke bloed met stuwing van voorvoet en wreef als gevolg. Men lette eens op het waterzuchtige kussen, dat zich o.p de wreef ontwikkelt, op de uitpuiling der weeke deelen over den rand van den schoen en de spataderyorming aan de binnenzijde van het voetge welf. baarlijk, er is geen slechter .voet- bekleedsel denkbaar dan het moderne hakkebandje, en ik voel het als mijn plicht om de vrouwen te waarschuwen tegen het dreigend voetbederf, dat 1 het gevolg kan zijh van het dragen van dit schoeisel. ïWiees gewaarschuwd dames I Ik spreek uit ervaring. yj Een juist vermaan. Van Melis Stoke komt in het 0uder- nummer van „De Sohopl", jpirgaan van het Ned. Ind. Onderwijzersgenootschap, het onderstaande vers vpor: Wanneer je straks een boel zult Weten, dat mij totaal bleef onbekend, dan moet je toch maar nooit vergeten dat vader zwoegde voor het eten, en dat je steeds zijn zoontje bent, Al reken je met integralen, al ken je Cicero op je duim, dan moet je niet opzichtig pralen, want vader kon je school betalen ondanks zijn geestelijk verzuim. Je moeder heeft er niks op tegen dat jullie naar die school toe gaan, maar als je talen hebt gekregen, maak' haar en mij dan niet verlegen met dingen, die we niet verstaan. I Straks zit je met je broer te smoezen aan tafel in het Duitsch of Fransah, I je moeder zit maar stil te soezen in d'r oude, afgedragen blouse; Je vader voelt zich niet erg mans. V Ze zitten maar zoowat te kijken in 't bord met 't zuurverdiende maal en in zichzelf te vergelijken hun jeugd, met d' éclatante blijken van julÜe hoog're geestes-sohaal We laten jullie alles leeren i j'' wat vader maar betalen kan, opdat je flink kunt concurreeren Maar, als z' een stommiteit beweren, - tracht dan je ouders tóch te eèren, kijk ze d'r niet te veel op 'an KLEINE KINDEREN OP DE FIETS. Het meenemen van kleine kinderen op de fiets kan tot ernstige ongeluk ken aanleiding geven. Onlangs is dat nog gebleken in Zeeland, waar een klein kind, een voetje tusschen -de spar ken kreeg, waardoor èn de fiets èn een achterrijdende auto verongelukten en twee menschenlevens te betreuren zijn. Naar aanleiding daarvan schreef het Handelsblad: „Wij verbazen ons menigmaal, als ivij zien, hoe kleine kinderen, zuige lingen vaak nog, worden meegevoerd op fietsen. Het hotsen en bptsen van de rijwielen met hun dikwijls stijf op gepompte banden over de kuilen, die op tal van plaatsen in de bestrating der wegen liggen moet wel een slecht effect hebben op de teere .constitutie van vele kinderen. ,- ,-v v Hoe gevaarlijk het voor hen on .vooir anderen is, heeft het ongeluk van gisteren opnieuw bewezen. Het is na tuurlijk hard voor jonge gezinnen uit groote steden, dat zij alleen wanneer zij de kinderen kunnen medeneman op de fiets, kunnen genieten van 'Ö«f buitenlucht. Indien evenwel de ouders' zich ten volle rekenschap geven van de risico, 'die zij hun kinderen doen loopendoor dit vervoer, dan zouden zij beseffen, dat hier veel meer wordt (gewaagd dan door hen aan genot en ,rust wordt go wonnen. 1, Hier is misbruik van vrijheid. öhder de huidige omstandigheden zijn da gemeentebesturen onmachtig ie -.ver-, hinderen, dat rijwielen ingericht voor! het vervoer van meer dan één persoon voor dit doel worden gebezigd. Wj£ go looven niet aan de macht van de wet, om de zeden te verbeteren (en wij twij felen niet, of wanneer de mogelijkheid wordt geschapen van een verbodsbo' paling zullen er wel ingenieus© piidde-] len worden gevonden, om de verorde ning te ontduiken. Ondanks alle af schrikwekkende ongelukken handhaaf( zich dit misbruik. Onder deze onn standigheden verdient het Wellicht aan-' beveling het mogelijk te maken, dat bij gemeenteverordening aan dit ge vaarlijk© misbruik zekere perken wor den gesteld. .Het is volstrekt noodeloos èn veel erger leven en gezondheid van kinde ren te offeren aan het onverantwoui\ delijk gebrek aan inzicht van ouders, die aldus hun kroos* en anderen in gevaar brengen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 6