Uit nummer Maat uit TWEE Bladen. CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Belangrijkste nieuws in dit Hummer. 6e JAARGANG DINSDAG'21 JULI'1926 NUMMER 1570 AB ONNEMENTSPRIJS In Leiden en bniten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 EERSTE BLAD. Den coel op stelten. Vanwege de S.D.A.P. die daarbij kan rekenen op den steun van de Commu nisten, wordt weer eens getracht in ons land den boel op stelten te zetten, zooals men dat een vorig jaar uit drukte. Naar aanleiding van de aan den heer Colijn verleende opdracht tot Ka binetsformatie is besloten tot het hou den van protestvergaderingen. Aan een snorkend manifest, gericht tot alle arbeiders en democraten is het volgende ontleend: „De Sociaaldemokratische Arbeiders partij, die niet op vage en nietszeg gende leuzen, maar op haar politiek program bij de verkiezingen het ver trouwen van 706.000 kiezers won, en haar stembusmacht met bijna 25 pc:, zag toenemen, protesteert in naam van demokratie en vooruitgang tegen de zen stap van de Kroon, haar blijkbaar ingegeven door adviseurs, die denwl! des volks aan hun laars lappen. Zij- roept al wat demokratisch denkt en voelt in den lande op, haar protest te steunen, om mede te helpen, dat deze ergerlijke toeleg tot mislukking worde gedoemd en een regeering tot stand kome, die op de uitspraak der stembus past. Laat de volksopinie, die tegen Co- lijn's reaktionair gedoe bestaat, zich op ondubbelzinnige wijze uiten Deze man. die den verkiezingsstrijd heeft ingezet met allerlei onwaardig geKem over in gevaar zijnd Chris-,én- don; en zedelijkheid, daarmee zijn po- litieken tegenstanders een smet van. zedelijke minderwaardigheid aanwrij vend, om eigen reaktionair-kapitalis- tisch drijven te dekken, is de aller minst geschikte om de politiek te voe ren die het landsbelang eischt: een "weivaartspolitiek, gericht op den op- bVei van het ekonomisch leven, zon der roef te plegen aan de groote mos- sa, door geniepige indirekte belastin gen, geld vermorsing aan militair gi- doe, en afbraak van de met zooveel moeite en strijd veroverde sociale wet geving 't Is niet ongrappig deze beweging. Immers de volksopinie heeft op 1 Juli gelegenheid gehad zich te uiten en zij heeft het gedaan op ondubbel zinnige wijze. Ondanks de valsche voorstellingen van z.g. democratische zijde verspreid heeft de overgroote meerderheid van ons volk uitgesproken, dat het op nieuw een recht9ch bewind verlangd. Ondanks de wanhopige pogingen die gedaan werden om ons volk tegen Mi nister Colijn in het harnas te jager, heeft het aan den door dezen bewinds man gevc-lgden koers zijn goedkeuring gehecht, en het is als logisch gevolg ^aarvan dat, aan den heer Colijn de opdracht tot Kabinetsformatie werd verleend. Maar dat is niet naar den zin van de roode demagogen die sinds lang niet de democratie op gespannen voet staan en die er belang bij hebben de massa onrustig te maken en te houden Daarom worden snorkende manifes ten verspreid en worden degoedgeloo vigc volgelingen opgecommandeerd om ton plezier? van de roode leiders, te protesteeren en te demonstreeren. 't Is belachelijk. Maar t is om met „Het Volk" te spreken ook een „weerzinwekkende comedie", waaruit blijkt, hoe het doel van de roode leiders, geen ander is, dan onrust te brengen onder het volk, en nu het p a r 1 e hi e n t a i re stelsel voor hen tot teleurstelling op teleurstelling leidt, het revolutionaire systeem in toepassing te brengen. Door den heer Stenhuis werd er de zer dagen op gewezen, dat hét een utopie Is, het kapitalisme tot socia lisme te vervormen langs den weg van verkiezingen en parlementsbesluiten, waarom hij de combinatie van econo mische en politieke machtsmiddelen bepleit om de bourgeoisie tot aanvaar ding van de socialistische eischen te dwingen. Dat is het ideaal van de revolutio naire partijen. En uit de propageering van dat ide aal volgt voor ons vanzelf de eisch om maatregelen te treffen teneinde het revolutionaire geweld te keeren en BUREAU: Hooigracht 35 - Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gelrone advertentiën per regel 22'/t cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarieL Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling vas ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. ons volk te overtuigen dat vooruitgang mogelijk is niet in den weg van het geweld, maar van het recht, zoo als dat voortvloeit uit de Christelijke beginselen. V Land- en Tuinbouw. Nu een nieuw Kabinet moet worden gevormd komt ook weer als in 1922 aan de orde de vraag of het niet gewenscht is een afzonderlijk depar tement van Land- en Tuinbouw te vormen. De Nederlandsche Tuinbouwraad heeft reeds een adres tot H. M. de Ko ningin gericht waarin er op wordt ge wezen, dat de tegenwoordige combi natie van het administratieve depar tement van Binnenlandsche Zaken met de behartiging van den land en tuinbouw in hooge mate ongewenscht is. en waarin een afzonderlijk departe ment., of indien dit niet mogelijk is, combinatie met een departement dat bestemd is op practische wijze econo mische belangen te dienen, gevraagd wordt. Een zelfstandig Landbouwdeparte- ment hebben wij tot nu toe niet gehad. Voorheen was de behartiging van de landbouwbelangen aan Binnenland sche Zaken opgedragen. Daarna kregen we een combinatie met Handel en Nijverheid en vervol gens een combinatie met Binnenland sche Zaken, wat voor land- en tuin bouw dit voordeel had, dat voor deze afdeelingen een Directeur-Generaal schap werd ingesteld. Het vraagstuk waarom het hier gaat is tot op zekere hoogte van onderge schikt belang, omdat combinatie wel altijd noodzakelijk zal blijven. 't Wordt dan alleen de vraag welke combinatie het meest wonschelijk ge acht moet worden, een vraag die weer nauw verband houdt met den persoon van den betrokken minister. In liet algemeen is er zeker veel te zeggen voor het denkbeeld van den Tuinbouwraad om land- en tuinbouw onder te brengen hij een departement dat bestemd is op practische wijze economische belangen te dienen. Combinatie met Handel en Nijver heid schijnt dan wel het meest ge wenscht. En mag men de geruchten gelooven dan zou ook in deze richting worden gestuurd en zou het niet onmogelijk zijn dat de heer Dr. Lovink, lid van de Tweede Kamer *ën burgemeester van Alplien a. d. Rijn als beheerder van het nieuw te vormen departement zou optreden. In elk geval kan worden vertrouwd dat indien de heer Cölijn met de vor ming van een Kabinet slaagt, ook aan de belangen van land- en tuin bouw behoorlijk aandacht zal worden geschonken. STADSNIEUWS. KAMER VAN KOOPHANDEL. II. Critiek op de Arbeidswet. Aan het overzicht van handel en pij- verheid in dit district, gaat een inleiding vooraf, waaraan wij het volgende ontlee- nen: Inderdaad zijn er teekenen, die er op wijzen, dat het economische leven zich in een opgaande lijn beweegt. Vooral de cultures, waar Nederland door het bezit van Indië zoo nauw bij geïnteres seerd is, mogen zich in grooten bloei verheugen. Ook' in den groothandel wordt de toestand beter. Groote verliezen zijn geleden, zelfs hebben tal van zaken en ondernemingen den strijd moeten opge ven, terwijl anderen zich geweldige af schrijvingen hebben moeten getroosten. Dergelijke pijnlijke gebeurtenissen heb ben het maatschappelijk leven zeer ge schokt, maar ook de nodtiige zuivering gebracht. Overal is het daarom' nog niet gezond, maar veel van het leed, hetwelk de cri sis meebracht, is toch reeds geleden, en met vallen en opstaan mag thans ver wacht worden, dat de mogelijkheid van opbloei in een beter stadium is gekomen. Vergeten mag echter niet worden, dat er inderdaad belangrijke verliezen zijn geleden en offers zijn gebracht, al wa ren deze offers ook noodgedwongen. Door de crisis is schade geleden, onnoeme lijke schade, deels, het is waar, onvermij delijk, maar deels toch ook schade, wel ke, door verstandig beleid, van boven af, te voorkomeh ware geweest. Men zou echter verkeerd doen, door de teekenen van opleving nu ook zonder meer te betrekken op de afzonderlijke bedrijven in ons district. 'Zeker, er ,zijn bedrijven,die floreeren. Met sroote vol doening en dankbaarheid mag zelfs ge constateerd worden, dat een belangrijk deel van een van Nederland's meest bloei ende bedrijven in Rijnland is gevestigd. .Wij doelen hier op de boembollen- teelt. Naast het bloembollenbedrijf zijn er hier en daar nog wel meer afzonderlijke ondernemingen, welke een goed rendee- rend jaar achter den rug hebben, maar als men zou willen spreken van een op gaande lijn, welke over het algemeen bij de bedrijven in ons district zou zijn te bespeuren, dan moet nog maar al te veel tegen een dergelijk optimisme geprotes teerd worden. Wel mag geconstateerd worden, dat het economisch leven in ietwat regelmatiger banen is geraakt en dat de geestkracht en werkelijkheidszin van vele onderne mers tal van gevaren is te boven gekomen maar van een regelmatig, gezond econo misch leven, althans in ons district, is nog geen sprake. Ware het nu, dat alleen economische redenen daarvan de oorzaak waren, men zou het zonder meer moeten dragen, maar blijkens tal van uitingen, welke ook onze Kamer bereikten, is menigeen bitter gestemd, omdat er van overheidswege maatregelen getroffen zijn, welke den on dernemer onnoodig de mogelijkheid om zich een behoorlijk bestaan te veroveren ontnemen. Inzonderheid moet hier gedacht worden aan den achturigen arbeidsdag. Andere factoren, welke van invloed zijn op de al- gemeene welvaart, welke samenhangend met de malaise, van meer algemeen eco- nomischen aard zijn, en door geen maat regelen van bovenaf bedongen kunnen worden, zullen we thans laten rusten, om dat het hier in de allereerste plaats gaat om zeer bepaalde maatregelen, door de overheid genomen, wier schadelijkheid maar al te duidelijk; in de bedrijven van ons district gedemonstreerd wordt. Niet, dar in elk bedrijf daarover ge klaagd wordt. In verschillende brancnes is het mogelijk, de nadeelige gevolgen der achturenwet nagenoeg geneei af' tj wen telen op het publiek. Aangezien alle be trokkenen .daartoe in staat zijn, hoort men van hen niet veel klachten. Het is voor hen een lastig Ongerief, maar meer niet. Daar echter weinigen er over klagen, omdat niemand er speciaal door getrof fen wordt, mag dit nog maar geen re den zijn, dit feit te vervvaarloozen bij do beoorüeeling van den achturendag. Arbeiders, ambtenaren, middenstanders en de tallooze anderen, aie, voor een deel terecht, klagen over de groote duurte, zullen nooit moeten vergeten, dat de vast stelling van een achturigen arbeidsdag niet zonder invloed kan blijven op de prij zen. der artikelen. Toegegeven moet echter worden, dat men het best de gevolgen van den acht urigen. arbeidsdag Kan nagaan bij die be drijven, welken net niet of in veel min dere mate mogelijk is, de nadeelige ge volgen op anderen af te wentelen. Ware het, dat het bedrijf, waarbij dit totaal onmogelijk is, het landbouwbedrijf binnen de werkingssfeer van de achturen wet gebracht was, dan zou de noodzaak door internationale concurrentie of an derszins, zeer spoedig gedrongen hebben dit en tegelijk daarmee allicht ook andere bedrijven vrij te laten. Thans zullen de overige bedrijven echter alleen den strijd moeten voeren. Dit doen de leiders dier ondernemin gen voor een deel in dezen vorm, dat zij hun grieven over deze wet brengen bij de Kamer van Koophandel. In tal van in gekomen berichten wordt n.l. nog steeds geklaagd over de funeste werking, welke de arbeidswet op hun bedrijf uitoefent, in welke klachten trouwens ook de reden verscholen ligt, waarom in deze inleiding nader op dit punt wordt ingegaan. De wet moge al verschillende, .niet on belangrijke bepalingen bevatten, welke af wijking van den starren regel mogelijk maken, deze bepalingen kunnen hiet voor komen, dat tal van uren ongebruikt ver loren gaan, welke uren, indien ze ge bruikt hadden kunnen worden, zonder ook maar de arbeidersbevolking eenigs- zins moreel te schaden, den bedrijven en den betrokken arbeiders jui9t een zeer groot economisch en financieel voordeel hadden kunnen verschaffen. Niet alleen zullen in tal van bedrijven de arbeiders, indien dit noodig is, heel goed langer kunnen -werken zonder mo reel of hygiënisch nadeel, maar dikwijls zal zelfs het verantwoordelijkheidsgevoel geschaad worden, als zij van het werk moeten, terwijl ze zelf gevoelen, dat het eigenlijk noodig zou zijn, hun arbeid nog eenigen tijd voort te zetten. Waar Waar dit extra werk veelal extra beloond 'wordt, zou in dat geval voor hen naast het gunstig moreel e effect ook een niet onbelangrijk direct materi eel Ivoor- deel komen te staan, een voordeel, het welk indir eet dikwijls nog veel groo- ter is. Wie hebben immers naast denonderne mer, er het grootste belang bij, dat een bedrijf in bloeienden staat verkeert Toch zeker de arbeiders. Men behoeft slechts te zien naar de vele geëmploy eerden, vooral die van middelbaren leef tijd, verbonden aan de vele bedrijven, welke in den. onmeödoogenden strijd om het bestaan het hebben moeiten opgeven. En ook hoeveel ellende is er niet ge schapen, dóórdat tal van firma's zich nog wel staande konden houden, maar door inkrimping zich genoodzaakt zagen verschillende krachen, waaronder zelfs, die jaren lang in het bedrijf werkzaam waren, hun ontslag aan te zeggen." Al wordt niet vergeten, dat de acht uren-dag niet de oorzaak, zelfs ook niet de hoofdoorzaak der malaise is, vast staat, diat dej achturendag er in vele gevallen niet weinig toe bijgedr,agen heeft de po sitie der bedrijven te verzwakken, uit breiding verhinderd heeft en remmend werkte op de vestiging van nieuwe be drijven. Het onoordeelkundig en dikwijls ook) onnoodig ingrijpen van de .overheid in het bedrijfsleven is een der voornaam ste oorzaken, waarom men ook thans nog huiverig ervoor is zijn geld te steken in industrieele ondernemngen. Degenen, die uit kortzichtigheid of ge dreven door een valsch beginsel, zich verzetten tegen een rationeele herziening der arbeidswet, laden dan ook een zeer groote verantwoordelijkheid op zich, en elk een, die den moed heeft tegenover, jam mer genoeg nog, een groot gedeelte van onze arbeidersleiders te verkondigen, dat een wet, regelende den arbeiders tijd, slechts daar op zijn plaats is, waar en zoo lang ernstige misstanden'iiiet door eigen iniatief geweerd kunnen worden, diens naam dient met eere genoemd, inplaats van met smaad overladen te worden. De keuze is derhalve aldus: aan de eene zijde de onmiskenbare voor deden, welke een korte arbeidsdag voor de arbeiders heeft, terwijl aan de andere zijde staan de lagere werkloonen, welke voor hen daaraan verbonden zijn, de voor ieder burger hoogere kosten voor levensonderhoud, welke het onafwend baar gevolg zijn, en een minder bloeiend bedrijfsleven, welke laatste omstandigheid misschien nog het noodloltigst dreigt te worden. Daarnaast komt nog als belangrijke factor hoe langer hoe meer naar voren, dat de patroons noodgedwongen er toe overgaan, zich te voorzien van'desnoods zeer dure machines, ooi toch maar zoo min mogelijk van de, in verhouding tot de prestatie, te dure arbeiders gebruik e moeien maken. We noemen hier slechts als de typee- rende voorbeelden het machinaal vervaar digen van sigaren, en wat ook ons dis trict betreft, het machinaal laden en los sen en het machinaal stampen van riool buizen. Als ander euvel als gevolg der arbeids wet wordt genoemd het ook in ons dis trict toenemend aantal z.g. zelfstandige thuiswerkers. Noch de absolute vrijheid van voor- keen, noch de starre gebondenheid van thans zijn ter oplossing der sociale kwes tie te aanvaarden. Veel verder zal men in elk geval komen, indien men bedrijf voor bedrijf regelt. Blijkt er een achturendag noodig te zijn, niemand zal zich verzetten. De Overheid heeft de roeping, ernstige misstanden te keeren, indien dit niet of niet genoegzaam door het particulier initiatief blijkt te kunnen geschieden. Laat echter nooit bij afwezigheid van ernstige misstanden, de overheid trachten uit té maken, wat op economisch gebied moge lijk is, en trachten door te voeren, wat zij wenschelijk acht. Daartoe is de over heid niet geroepen, en is zij niet in staat. Derhalve geen afschaffing van den acht urigen arbeidsdag zonder meer, maar al leen. een regeling, daar, waar de toestan den dit noodzakelijk maken en dan een regeling, welke is overeenkomstig het ern stige van den geconstateerde^ misstand en aard van het bedrijf. Allereerst is echter noodig, dat de Ar beidswet .1919 zoodanig gewijzigd worde, dat een soepele toepassing noodig zij. Bij plotseling opkomende drukte moet het niet noodzakelijk zijn lange onder handelingen te voeren. Laat den patroon voorloopig vrij onder bepaalde, goied ge formuleerde voorwaarden den per jaar toegemeten arbeidstijd zelf te verdeden, dan zal reeds, gezien de klachten uit de oonservennij verheid, de textiel- en de visscherij-bedrijven en de bouwmaterialen nijverheid, een der meest eclatante fou ten der arbeidswet weggenomen zijn. Komt zoodoende het bedrijfsleven, zon der de arbeiders werkelijk schade te doen, weder in juistere banen, dan zal deze toestand in sterke mate er fee mede werken, de draagkracht van ons Neder landsche volk te verhoogen. 1 Wijnkoop over China en Marokko. De afdeeling Leiden der Communis tische Partij Holland had gisteravond een vergadering in de groote zaal van de Graanbeurs belegd, die vrij goed bezocht was en waarop de heer D. W ij n k 0 0 p, oud-lid der Tweede Ka mer. het woord voerde over de ge beurtenissen in China en Marokko. Spr. begon met de mededeeling, dat de Chinees, die dezen avond mede woord zou voeren, het geraden achtte dit niet te doen, aangezien hij als spreker vermoedelijk niet veilig zou zijn. Een Chinees, die 14 dagen gele den te Rotterdam spr.'s rede in het Chincesch vertaalde, is ingerekend en Binnenland. Spoedigs oplossing van de Kabinets crisis? Een adres van den NederL Tuinbon* raad inzake een departement van Landbouw. De Kamer van Koophandel te Lei den over den economischen toestand. Buitenland. België zal rïe conventie van Was hington inzake den achturendag rati- iiceeren. De Arbeidstoestanden te Sjanghai. Geweldige ontploffing in de New- Yorksche haven Hoboken. De Duitsche antwoord nota inzake het waarbergverdrag is aan Briand overhandigd. «ftSaS-VKSiBBa naar de strafgevangenis gevoerd, en dat zonder opgaaf van reden. Spr. was dan ook dezen morgen bij den be- treffenden Minister geweest, die de zaak za! onderzoeken. Tot zijn rede komende, wees spr. er op, dat Marokko en China, hoe ver van elkaar verwijderd, een ontzagwek kend eenheidsfront vormen van de Afrikaansche en Aziatische volken te gen de imperialistische uitbuiting van Europa, Amerika en Japan. China is een land, dat een bescha ving bezit, die in wezen nog precies zoo i:- als duizenden jaren geleden, die op dezelfde economische grondslagen, voor een goed deel ook op dezelfde intellectueele en technische grondsla gen berust als 2000 jaar vóór Chr. De Chineesche maatschappij heeft een agrarische productiewijze." die het mogelijk maakt met achterlijke mid delen ontzaglijk veel uit den grond te halen, zoodat honderden millioenen ménsclien daar konden leven. Dank zij het familiestelsel, waardovr de familiën innig aan elkaar gehecht waren, kon het kapitalisme in China niet ingevoerd worden. Spr. ging ver volgens de verschillende pogingen daar toe na, allereerst van Engeland in den opiumoorlog van 1642, vervolgens van Frankrijk, dat zendelingen naar China zond, daarna van Japan, dat de Chi neesche vloot vernietigde. Het Chineesche volk begon instinct matig tegen al dat gegraai van deze en andere mogendheden in verzet te ko men, dit was "de Bokserbeweging in 1900. Een dergelijke beweging is thans ook aan den gang, evenwel met dit verschil, dat het 25 jaar geleden een beweging was van enkele heethoofden, doch thans de beweging van een volk. van 6 millioen proletariërs en honder den millioenen boeren. Er is nog een verschil, en ook daar op wil spr. wijzen, want daardoor kun nen we bewaard blifven voor moede loosheid. Terloops zegt spr., dat er 700.000 stemmen op de S.D.A.P. zijn uitgebracht en toen was er nog niets veranderd, maar alles bleef bij. 't oude. Spr. was 25 jaar geleden even zeker van de komst der nieuwe maatschap pij, maar dé objectieve zekerheid is sindsdien zooveel grooter geworden. Wat is er veel veranderd; het Duit sche imperialisme is weg, vele keizer? en koningen, de sultan en de khaliej zijn afgezet. Het Chineesche vglk is veel bewuster geworden, dank zij voor al de doelbewuste propaganda v. Soen Yat Sen; ook heeft bet door den groo ten oorlog het respect voor de Euro peanen verloren. De eiscben, door de Chineesche ar beiders in Sjanghai in Mei j.l. gesteldt waren niet overdreven: zij vroegen den 10-ürigen arbeidsdag, overwerkbe- taling bij nachtwerk en een uur rust om te eten. De beweging dier Chinee- zen werd door de vreemden van de buitenlandsche concessies neergesla gen. Toen zijn ook de vrouwen en de stu denten opgekomen en nadat door de Engelschen op de massa geschoten was, is de beweging overgeslagen tot de uithoeken van bet onmetelijke China. De vijanden van China zijn onder ling verdeeld; daar trekken de Chi-' neezen nu partij van en beginnen al vast met de Engelschen af te rekenen*

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1