De Koffiebaal Opruiming P. H0GEND00RN i ZOON VERHOUW STOKHÜIJZEN, MANDAG. K 'J Kinderen Juli en Augustus, Vacantietijd RECLAME-DRUKWERK TUINGRIND Koffiebranderij en Theehandel. Koffie f 1.30 Koffie f 1.05 Middelwen 3-7-9 Telefoon 69 NIEUWE LÊIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 17 JULI 1925 vroegtijdig op den troon te zetten. Het prijzen, vooral het onnoodig prij zen, waar de kinderen bij zijn, acht ik bijna even noodlottig als het ontmoe digende klemeeren van het kinderlijk werk. Daar ligt niet zelden de trots van moeder en vader aan ten grond slag en aan dat misplaatste gevoel wordt dan het kind opgeofferd, van heel jong af. En ze hooren het heel gauw en voeden de gedachte: „Ik ben nog al watl" Neen, wat met bovenbepleite aanmoediging bedoeld wordt,, is niet anders dan het ster ken van het zwakke, dat in de worste ling tegen sterkere machten zou be swijken. 'tGaat dan om de kinde ren met geringen aanleg, die wel wil len, maar niet kunnen. Die den strijd zouden opgeven, maar nu weer moed krijgen door dat vriendelijk aanmoe digende woord, dat hun laat zien, dat ook zij wel wat kunnen, 't Is zaak, zulke kinderen niet veel met anderen te vergelijken, dat werkt niet bemoe digend, maar ze te vergelijken met zichzelf, ze maar voortdurend in de gedachte te sterken, dat ook zij' wel vooruitkomen. De bescheidenheid en de geringe dunk, dien ze van zichzelf hebben, zouden hun overigens in den weg kunnen staan. Maar het gaat hier ook over de kinderen, die wel kunnen, maar te jweinig wilskracht hebben, om taai vol te houden. Dié hebben ook dat woord van aanmoediging noodig. Ze willen het maar weer gauw opgeven, vin den het ook te moeilijk. Dan moet juist het aanmoedigende woord den bezwijkenden wil sterken. Daar komt bij, dat deze karakters in den regel erg gevoelig zijn voor aanmoediging. Wanneer men geen notitie neemt van hun arbeid, dan laten zij het er wel graag bij. Maar ze kunnen veel meer. Dat moet de aanmoediging hun zeg gen. Kennen wij ze niet, 'de men- schen, van wie we overtuigd zijn, dat ze veel meer kunnen dan ze doen? Zou de oorzaak er niet.vaak van zijn, dat ze te veel. zijn neergeslagen in hun jeugd, of te weinig zijn aange moedigd? Welk heerlijk werk heeft ook weer de opvoeder, van uit dit gezichtspunt gezien 1 Hij mag medearbeider zjjn in de school van Hem, die het ge- krookte riet niet wilde verbreken, die de rookende vlaswiek met wilde u t- blusschen. Maar daarom ook, wel een teer werk! Hoe voorzichtig moe ten we omgaan met de jonge plantjes, die door onzachte aanraking zoo licht worden geknakt, die zóo gevoelig zijn voor een vriendelijk zonnestraaltje. GEMENGD NIEUWS^ Ernstig ongeluk. Gisteravond slipte op den Goudschen Singel te Rotterdam een motorrijder met zijn machine, waar op een dame op de duozitting had plaats genomen. Beiden kwamen te val len. Toen 'i dame was opgestaan werd ze plotseling door een snel voorbijrij- I denden auto gepakt en meegesleurd.: Ernstig verwond werd zij met den auto naar het Ziekenhuis overgebracht. Verdronken. Te Vlaardingen geraak ten gisteren de gebroeders J. en F. Des- sens bij het baden in de gevaarlijke en voor het zwemmen verboden Vlaarding sche Vaart, door den sterken stroom verward in het wier, met het noodlottig gevolg, dat de 19-jarige F. verdronk. Hoewel zijn jongere broer J. ook reeds bewusteloos was, toen men hem be reikte, konden bij dezen toch nog de levensgeesten worden opgewekt. Overreden. Te Maastricht is gister middag nabij het station een Sjarig jongetje wonende in de Czaar Peter straat door een auto uit Amsterdam overreden en gedood. Toen de 17-jarige Ten. T. te Hengelo (O.) van zijn melkwagen sprong, kwam hij onder een aankomende auto terecht; de ongelukkige was onmiddeellijk dood. Onbewaakte overweg. Gisteren is bij een onbewaakten overweg nabij Doetin- chem een boerenkar door een trein ge grepen. De kar werd totaal vernield. Paard en voerman bleven ongedeerd. Een geluksvogel. De koffiehuishouder P. van D. uit Oversehie bemerkte giste- ren op de Noordblaak te Rotterdam, dat hij zijn portefeuille met f790 kwijt was. Hij begaf zich naar heet politie bureau aan de Groote Pauwesteeg waar hem een verrassing wachtte. Daar be vond zich de kantoorbediende C. J. den B.uit Vlaardingen, die de portefeuille met het geld gevonden had en zijn vondst kwam deponeeren. Frambozen. In de Baronie van Breda is de pluk der frambozenin vollen gang. De kwaliteit en de opbrengst is op de meeste plaatsen zeer goed. De laatste dagen komt men handen te kort voor den pluk. Door velen worden in deze campagne flinke loonen verdiend. Bloedtransfusie als bijverdienste. Onbemiddelde studenten van de universiteit in Michigan zijn in hun strijd om het bestaan op een bloedige gedachte gekomen. Zij verkoopen hun bloed voor transfusie-doeleinden Een officieel rapport wijst uit, dat niet minder dan 150 studenten geregeld in de ziekenhuizen komen om zich bloed te laten aftapen. Voor deze bloed offers bestaat een vast tarief. Voor 300 kubieke c.M. bloed, de ge ringste hoeveelheid, die geleverd wordt, is de prijs 15 dollar. Elke verdere 100 kubieke c.M. worden met 5 dollar ex tra gehonoreerd. Overreden. Te Grootebroek geraakte een twee en half-jarig kind van den heer V. onder een motorfiets metzij- spanwagen. Het werd in hopeloozen toestand opgenomen. Bijen slachtoffers van de hitte. Volgens mededeelingen van den Staats-landbouwinspector in Californië zijn tijdens de jongste hittegolf ver scheidene bijenkolonies in San Francis co en de voorsteden in haar eigen ho ning verdronken, i Door de warmte bevangen. Gister avond waren ongeveer 600 kinderen in de „Kolfbaan" te Gorinchem verzameld, waar de generale repetitie gehouden werd van den Volkszangdag. Niet min- RECLAME. stooten, vallen en bezeeren zich herhaaldelijk, en daarom hebben Zorgzame Moeders altijd een doos Purol in huis, der dan elf kinderen werden door de warmte bevangenenkele vielen zelfs bewusteloos op den grond. In de zaal werden de jongens en meisjes bijge bracht. Een meisje is nog onder genees kundige behandeling. Gevaarlijke slaapplaats. Gistermiddag is de 26-jarige v. H., die te 's Graven- hage op de leuning van de brug over de Veerkade zat te dommelen, in het water gevallen. Door een voorbijganger, die gekleed te water sprong, werd hij weer op het droge gebracht. Land- en Tuinbouw. Ministerie van Landbouw? E. K(relage), de voorzitter van de Al gemeens Vereeniging voor Bloembollen cultuur, ziet in het bericht, dat in de vacature van dr. van Hoek den afgetre den directeur-generaal, niet direct zal worden voorzien, een teeken dat wij wederom gaan in de richting van een ministerie van landbouw. In het Weekblad voor Bloembollen cultuur schrijft hij onder meer: „Het is zelfs bij de thans bestaande neiging om de staatszorg van den land bouw tot afbraak te maken, niet aan ta nemen, dat niet zou worden voorzien, in de open plaats van den ambtelijken leider van dezen hoogst belangrijken tak van volkswelvaart. Op zich zelf beschouwd zou het be richt, dat „voorloopig', niet in de vaca- tmt zal worden voorzien, teleurstelling kunnen wekken. In vernund met de mi-stcrieele crisis is het zeer wel moge lijk, dat het bericht da ironiegen een hoopvol perspektief opent M*n is het er in land- en tuinbouw- krmgcü vrijwel over eens, dat de toe' stand, geschapen door de laudhouwaan- gehgénli'-db:. onder hei D.'oarti neut van Bmnenlandsche Zaken te brengen, voor de goede behandeling van de land- bouwzaken zoo ongunstig mogelijk is. Binnenlandsche Zaken is in hoofdzaak een administratief departement, waar men zich niet bekommert om econo mische belangen en deze derhalve ook met op de juiste wijze kan beoordeelen en behandelen. De behartiging van de landbouwbelangen eischt evenals die van nijverheid en handel in de eerste plaats economisch inzicht. Vergelijking van den toestand van thans bij dien van het tijdvak toen land bouw, nijverheid en handel le zamen één economisch departement van alge meen bestuur vormden toont op de meest overtuigende wijze den voor den landbouw hoogst ongunstigen staat van zaken van het pogenblik aan. En deze ongunstige toestand is ontstaan, on danks het feit dat (ie laatste minister van Binnenlandsche Zaken persoonlijk den landbouw zeer welgezind was. Het oogenbhk is thans gunstig,, om op ver andering aan te dringen. Landbouw behoort in elk geval van Binnenlandsche.Zaken worden losge maakt, en of als een zelfstandig departe ment of samengevoegd met een ander economisch departement te worden be heerd. Het „nader beraad" in het pers- Eericht aangekondigd, moge leiden tot dit resultaat. Het moge tevens beteeke- nen, dat er groote waarschijnlijkheid is, dat aan het hoofd van het departement dat de landbouwzaken in de toekomst zal behandelen,! een landbouwkundige komt te staan. In dat geval zou inder daad de vacature van den directeur- generaal onvervuld kunnen blijven. Maar ook alleen in dat geval. Krijgt het eventueel nieuwe departement geen landbouwkundige tot hoofd, dan be- hoort zonder verwijl1 in de vacature van dr. van Hoek te worden voorzien Indexcijfers van den landbonw. De directie van den landbouw publi ceert de volgende indexcijfers met be trekking tot den landbouw iri de maan den April, ~i'i en Juni 1925: April Mei Juni Akkerbouwproducten 145 14Ï 139 Veeleeitproducten..144 150 157 Landbouwproducten 144 147 152 Productiekosten167 174 173 De prijzen van vlas en aardappelen gingen verder dalen en ook stroo en suiker liepen iets terug zoodat het index cijfer der akkerbouwproducten iets be neden dat der vorige maand bleef. Wat de veeteeltproducten betreft, lie pen de prijzen van varkensvleesch, boter en eieren niet onbelangrijk op, terwijl de kaasprijs zelfs een vrij sterke stijging vertoonde, waardoor het index cijfer voor deze groep belangrijk boven dat. van Mei kwam te liggen en ook het indexcijfer voor de gezamenlijke land bouwproducten hooger was. Mais daalde in prijs, terwijl lijnkoe ken iets opliepen. - - meststoffen bleven nagenoeg onveranderd; ook het cijfer voor arbeidsloonen was een weinig hoo ver. manr in P fnni was hef ïn'de::ciifer weinig verschillend van dat der vorige maand. RECHTSZAKEN. KANTONGERECHT LEIDEN. 112 zaken voor openbare behan deling en 7 voor niet-openbare behan deling komen op de rol voor. Ambtenaar van het O. M. is Mr. B. M. Vos. De lange lijst van leerplichtwetovêr- tredingen, waarvan Katwijk aan Zee het grootste contingent leverde, werd geopend met de zaak van den niet verschenen J. M. in wiens zaak het Katwijksche schoolhoofd J. J. Kraal werd gehoord. Deze kon het vroeger door beklaag de aangevoerde niet weerspreken, doch hoorde van andere kinderen dat bedoelde leerling werkzaam was. Eisch f5 of 5 dagen. Verscheidene flaatsgenooten van eersten beklaagde namen daarop ach tereenvolgens voor de balie plaats, waarbij ziekte of het doorloopen der klasse kon worden aannemelijk ge maakt en ambtenaar en kantonrechter zeer mild met wegzenden zonder straf of vrijspraak menig somber gezicht weer in de plooi brachten, j P. v. d. K. en' (C. R., te R ij n s- b'urg hebben in een plantsoen ge loppen. 1 i 't .Was wel gebeurd, doch iedereen deed het, en zij werden genomen. Eisch f3 of 3 dagen. Een der beklaagden vraagt, om't 'n beetje schappelijk met 'm te maken- Zijn moeder is weduwe en ilhij de oudste die wat verdient. Als hij toont dat hij de oudste is door beter oppassen wil de kanton rechter nog. eens zien. Mr. iW. H. v. M., advocaat te Den Haag, die voox te snel rijden in de kom der gemeente Zoeter wou de moest terecht staan, heeft een ge machtigde gezonden, die namens be klaagde aanvoert dat het daar geen gemeentekom is en het zich daar be vindende bord ter linkerzijde van den weg is geplaatst. De Ambtenaar wil hiermede nog rekening ho,uden en eischt f5 of 5 J. P. F., te Le id en, jheoft op de klinkerbestrating gereden, waar zulks verboden was. Eisch f3 of 3 dagen. J. F., bakker te Leiden, heeft aan den Haagweg gezwommen, 't Was zoo warm zegt beklaagde. Eisch f 1 boete. „Omdat 't zoo warm was", ver oordeelde de kantonrechter hem tot 50 ct. boete. H. V., koopman in de Groenesteeg te Leiden, heeft daar kisten aard appelen buiten staan gehad. Dan kon den de menschen beter waar en prij zen bezichtigen, zei beklaagde. Hij wist dat zulks niet mocht. Eisch fZ of 2 dagen. G. G. S., bakker te Leiden, heeft voor zijn onderhoud muziek gemaakt* Hij kan maar geen vergunning krijgen van den burgemeester, want ze loo- zen hem .altijd bij dien man vandaan. De politie maakt het overigens nog al wet met hem, anders liep hij er nog meer in. Maar de politie weet wel dat hij gebrek heeft en eerlijk wil blijven. i Kantonrechter en ambtenaar zullen hem nog eens zonder straf wegzen den, waarvoor beklaagde dankbaar is. J. G. B., werkman te 'Leiden, is dronkenschap ten laste gelegd. Be klaagde l^ad wel een paar borrels op, doch van 'n paar is hij niet bang. Ik dacht dat je niet meer dronken kon worden. De drank is veel te duur zegt de Kantonrechter. Zeg dat wel mijnheer, ze mochten ze wel een beetje goedkooper ma ken, zegt beklaagde. Maar zoo bedoel ik het niet, zegt de Kanton rechter. Eisch f5 of 5 dagen. Dat wordt op die manier ,een dure borrel, vindt beklaagde. J. J. G. los werkman te Lei de n, heeft zonder licht gereden. Eisch f2 of 2 dagen K. M. te Leiden, heeft jnet een wagen in de L euvenstraat op het trottoir gereden. Het was nog hel beste paadje, overigens was destraa' onberijdbaar. Eisch f2 of 2 dagen. Ook voor Heerenkleeding VRAAQY SïeEDS jBk, LIMONADESIROOP - SINAASAPPEL G.KUPERUS LE I DEN HOLLANI 9OSV5a3IMaeiBflie£fi3V5ftBVSeiB0SOBiP!S&05lRffir in kwaliteit. - laan in nrijs. *337 TELEFOON 960 EIIIEIIIEIIIEIIIEIilEIIIEIIIEIIIEIIIEIIIEIIIEIIIEUiEIIIEIIIE Nu is het een geschikte tijd Uw te bestellen, dat ge straks bij de opening van het Herfst-Seizoen of met de op handen zijnde jJJ Winkelweek, beslist noodig hebt. Wij kunnen er nu rustig aan werken en zorgen, dat Uw orders op tijd worden uitgevoerd. Indien U over de vervaardiging van drukwerk denkt, komt dan eens met ons confereeren. Wij staan U met vakkundige adviezen ten dienste, jjj zonder eenige verdere verbinding, m (0 Dagblad en Drukkerij NIEUWE LEIDSCHE COURANT Hooigracht 35 - Telef. 1278 ül LEIDEN jfj :WEItlElllslllElilEltl=lll=illSM=W=lll=!ll=IIIEIIIEiïi In lossing een Schip prima gewasschen TUIKGRINO (lijne korrel) Levering franco, in elke gewenschte hoeveelheid 3302 AANBEVELEND, Bouwmaterialen-Handel B. I. A. C. O. A. P. M. OE WEVER F. M. J. PROOT OUDE VE&T 113 TELEFOON 1340 E«CN HYPOTHEÉK voor mooie hypotheken op land,geld beschikbaar tegen 5% 1491 Kantoor VERGOUWEN, Hoerendracht S3. Stoifeerderij Gevestigd 1880. 3468 Haarlemmerstraat 150. Vloerzeil 200 c.M. breed 1,15 Linoleum 200 c.M. breed 2,25 flxminster Karpet 3x1. 19,50 Dxminster Salonkarpet 15,85 lapis Beige Karpet 3x4 9,60 Koehaar Karpet 3x4 6,90 Cocosloopers 0,59 Ribstol, dubbel breed 0,45 Hieuwste Landhuisstaf 0,50 Pluchette, dubbel breed. 1,09 Allovemets, Etamine, Filet, enz.0,19 Pluche Tafelkleed (groote maat) 7,40 Enorme voorraden I Laagste prijzen 1ste soort Onze verpakte KoHie en Thee is bij de meeste Winkeliers Verkrijgbaar merk A

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 6