Vacantie NIEUWE LEIDSCHECOURANT VAN DINSDAG 14 JULI 19fc de O. L. school aan de Duivenbode- t straat, waar een 5-tal ouders teleurge steld zouden zijn toen zij hun kinderen na de 6 klassen doorloopen te hebben op de M.U.L.O. school wilden hebben, daar er slechts voor 2 van de 7 kin deren plaats was in te ruimen op de voorbereidende school voor U.L.O. die eerst moet doorloopen worden. Toen de 5 ouders zich daar niet bij wilden neerleggen, zou het hoofd heb ben voorgesteld de zaak op te lossen door tusschen de 7 candidaten te loten. De vragers, indien de feiten zoo zijn, achten liet noodig dat het betreffende onderwijl wordt uitgebreid, anders noodzaakt'men de kinderen een bijzon dere school te bezoeken. Weth. Al e y n e n zegt dat de feiten hem wel bekend zijn, doch slechts ten deele. Daarom verklaart spr. zich be reid in de volgende vergadering op 'n eventueele interpellatie over dit punt te antwoorden. Rondvraag. De heer Wit man s (D.P.) vraagt of het waar is, dat aan bezoekers van liet café-restaurant „Zomerzorg" op een Zondagmorgen consumptie is ge weigerd welke zij voornemens waren op het terras te gebruiken, zijnde door de politie niet toegelaten. Den voorzitter is dit geval niet be kend. Of er'dan zoo'n verordening is, vraagt de heer Witmans verder. Ook dit is d,en voorzitter niet hekend. Waarschijnlijk betrof het de Zondagswet, die voorschrijft dat tot 12 uur de deuren gesloten moeten blij ven. Overigens zit spr. hier niet om door den heer Witmans te wórden ge ëxamineerd (vrcolijkheid). Wanneer het zuo'n gewichtige zaak betreft, moe ten de menschen maar bij mij komen als h«.ofd van de politie. Ook de heeren Sytsma en Verwey krijgen een standje omdat zij vanmor gen 11 uur pas met hun vragen zijn aangekomen. De heer S c h 11 e r (S.D.A.P.) vraagt hoe het zit met de bestrating tusschen 'de tramrails. Aan de arbeidsbeurs zijn nog 4 straatmakers. Weth. Mulder merkt op, dat men wel in iedere vergadering met een schijn van recht kan klagen over deze bestrating, maar men weet zeer goed dat er voortdurend aan wordt gewerkt. Het zijn de vrachtauto's die het her- stel werk vruchteloos maken door bij voorkeur vlak naast of half op de rails te rijden, terwijl ook de gesteld heid van den bodem, slecht is. Het is geen onwil va,n B. en W. want kosten doet het zooveel niet. Over die 4 ar beidskrachten zal spr. maar niets Zeg gen. De heer Baart (S.D.A.P.) brengt de onderhandelingen met het personeel der brandweer en het georganiseerd overleg nog eens ter sprake. Wanneer gaat dat door? De voorzitter antwoordt, dat B. en W. momenteel bezig zijn met op te bouwen wat door het Georg. Over leg in de w#r is gegooid. Het is gemak kelijker iets af te breken dan iets op te bouwen. Spr meent niet dat men er de betrokkenen een dienst mee be wezen heeft dat men de voorstellen van B. en W. die een verbetering be doelden, heeft verworpen. A.s. Donder dag zal waarschijnlijk weer worden go confereerd. Misschien wordt mijnheer Baart ook wel uitgenoodigd. Hierna sluiting van de openhare zit ting. j Na heropening der openbare verga dering wordt het voorstel z.h.s. aan genomen. Daarna wordt de vergadering ge sloten. UIT DE OMGEVING. QESSÏGKESt. Zondagmorgen is in het „Groene Kerkje" een h.jzondere goclsd'ienstoefe ning gehouden. Deze „bijzondere" dienst stond in ver band met het a.s. uitzenden van een 7tal leerlingen der Zendingsschool die het einde van hunne studie hebben be reikt, en de vorige week te Rotterdam door de samenwerkende Zendingscorpo raties zijn afgevaardigd. Twee dezer nieuwe zendelingen heb ben een afscheidswoord gesproken tot de kerkelijke gemeente van Oegstgeest. Het zijn n.l. de heeren E. J. van Kekem en N. E. Breeman. Met de talrijk opgeko men gemeenteleden waren dezen mor gen ook tegenwoordig vele buitenland- afeevaar(figden die de dezer dagen (40 14 Juli gehouden wordende zen dingsconferentie bezoeken. Na het voorlezen van Efeze 4:1—13 en de twaalf artikelen, ging Ds. Jansen schoonhoven voor in gebed en werd ge zongen Psalm 138: 1 en 2. Ds. J. S. sprak naar analeiding van Lucas 3:2, tevens een hartelijk woord van welkom richtende tot de mede opgekomen leden der Intern. Zendingsconferentie. Dit welkomstwoord werd in het Duitsch vertaald. O.m. werd dank gebracht aan de hee ren van Kekum en van Alphen voor het vele, door hen verrichte jeugdwerk in de Jongelings en Knapenvereenigïng. Tijdens het zingen van Gezang 3:2 betrad de heer E. G. yap Kekem den kansel en sprak naar aanleiding van tianueLngen 1:9: het „kom over in Maceaonie en help ons" bracht deze zenuehng in verpand met het a.s. ver trek naar Oost Java. Ons Oost Indië, zoo zeide spr., moet niet beschouwd ais eene Nederlandschebezitting, doch als een „pand", door God ons toevertrouwd. Spr. geeft zijne dankbaarheid jegens üod, te kennen om mede uitverkoren te zijn, als zendeling uitgezonden to wor den. Dat het arbeidsveld nog zeer groot is, bewijzen wel de cijfers dat hier nog maar drie duizend christenen gevonden worden, tegen 35 millioen Mohammeda nen. Na het zingen van Gezang 249:3 en 3 sprak de heer N. E. Breeman, uitgaan de van het woord, geschreven in MaLth. 10:32. Dit woord werd gesproken door den Heiland, bij het uitzenden van Zijn discipelen. - Uit den aard der zaak hebben wij, zendoiiiigen, nier aan de zendingsschool aig^stuueerd zijnae, nog maar weinig iey.enservarmg opgedaan,, doen zijn wij menu, bijgestaan en nebben geleerd van Hoogstaande leeraren en menscnen, che uie veel, ja zeer veel hebben geleerd en ueieeid. Sprekende in vernanct met het werk en leven der Ned. Cnr. Jongeman nen. spijt het spr. dat hij in aeze ge iiieeme ineae sprekenue namens broeuer van Alpnen, (wegens lichte ziekte hier n.et aanwezig) dat nog niet meer door heui' is geuaun en gewerkt kunnen wor den. De liefde en gastvrijneid voor de leer l.Vgen aer zena.ngsscnool is in deze ge meente steeds zeer groot geweest, waar Voor spr. zijnen harteiijken dank brengt Vervoigens hield Dr. Fokkema een toespraak. Um de twee jaren wordt een eind punt der studie bereikt. Dan leggen onze leerlingen, na rijpe overweg.ng ge tuigen is af van hunne studie en de heme voor Christus. Sprekende tot de vertrekkende zende lingen zegt spr., dat de deze week uitge sproken woorden: „Ja ik van ganscher harte", U zal dragen om uw arbeid met kracht aan te vatten. Het één maal zen deling zijn, kan nimmer' worden uitge Wischt. Vele moeilijkheden zullen er nog op uwen weg komen, maar zoo gij Gods stem hebt gehoord, zult gij uw werk kunnen volbrengen. Aardsche schatten als rijkdom en dergelijke kun ne wij u niet geven, doch houdt u aan Gods Woord. Spr. hoopte van harte, dat de gemeen te die jeugdige mannen moge helpen en bijstaan. Wij toch allen zijn erfgenamen van dezelfde belofte. Steun door uw medeleven, uwe ga ven en liefde kan onze zendelingen hel pen, waarop spr. vertrouwt. Het zal wel eens kunnen gebeuren, gemeente, dat van u meer gevraagd wordt, n.l. per soonlijk medewerken. Het aantal zende lingen kan nog zooveel grooter worden om mede te werken en op te trekken naar de rerusachtige zendingsvelden die klaar zijn om te oógsten. Een treffend moment was toen alle nog studeerende en de vertrekkende zendelingen werd verzocht om op te staan, npdat de gemeente van nabij met hen in kenni9 kome. Hierop werd hun door de gemeente toegezongen Psalm Na dit indrukwekkende slot ging Ds. Fokkema voor in dankgebed en werd gezongen Psalm 118: 3 en 7 en de zegen uitgesproken. ALPHEN AAN DEN RIJN. tT Burgerlijke Stand. Bevallen: J. ^toffer, geb. Kluinhaar, zoon. D. May- enburg, geb. van Grieken, zoon. W. J. Kempers geb. Vermeulen, dochter. A. yerdonk, geb. Konijn, dochter.J. J. de Jong. geb. Rijlaarsdam, dochter. G D. c v ne- J°n§:' §eb' Bierman, zoon. N. ,G. Schellingerhout, geb. van Santen, zoon. Overleden: J. L. Th. Verhoeven, 75 jaar. '9 Gehuwd: J-. B. Snel, jm. 26 jaar en M. G. van Zuidam, j.d. 29 jaar. tievestigd. Van Gouderafc, M. J. van der Pouw veehouder,Nesse 5. Capelle a. d, IJssel, Joh. P. Vermeulen, echtg-. van M. J. van der Pouw, Nesse ,5. Helmond, W. C. Martens, monteur, Niteuwstraat 13. Utrecht, Wilh. Veltman, Raadhuisstraat 101'. Leiden, M. Meijer, echtg. van H. A. Robert, Oranjestraat 41. Zwammer- dam, A. van Rijswijk, wed. H Demoet, Steekterweg 10. Oegstgeest, H. Griffioen arbeiaer, Talstraat 18. Leiden, A. M Groenveld, Tolstraat 18. Eelde, R. Zwa- ving, eehtgenoote van M. Bezemer, Grij- pensteinstr. 25. Huizen (N. H.), P. C. den Ouden, Jaagpad 9. Rotterdam, j. .O.ve res, Raadhuisstraat 44. (Vertrokken. Naai' Amsterdam, Nieuwe Kerkstraat 3 5111, J- Houwlo, broodbakker. Overschie Ga. van Kjeeken. Amersfoort, Gda. Fen- nis, eerw. zuster. R.K. Gesticht, Amers foort, Ena Ruitenbeek', eerw. zuster. R. K. Gesticht Amersfoort, Wilha J. Ivluessjen, eerw. zuster. R.K. Gesticht, Haaksbergen Ma. Wolters, eerw. zuster. R.K', Gesticht, Oldenzaal, Ga. J. Willenden, eerw. zuster R.K Gesticht Ermelo, Hka. Doeland. Nieuwkoop, Alje, Ch. Stichter. Deil (G.) Eth. M. van Amsterdam. Leiderdorp, J. J. C. Teijn en gezin. Delft, Wiggelinastr. 7. H. Robertz, horlogemaker. Eindhoven, Plataanlaan 16. J. Verbokkem. Koudekerk Gtje van Brussel. Zwammerdam. Ella Erdhoff, dienstbode. Schagen, J. H. El zevier Stokmans. 's Gravenhage. Aberd. Thijmstraat 18, La. J. Laghuwitz' wed. T. S. Vokker. VRIJGEZELLENBBELASTING In het oude Rome en in het Grie kenland der oudheid 'stond de vrij gezel niet hoog aangeschreven want men verweet hem, dat hij niet 'bij droeg' tot de instandhouding der be volking en dus tot het op sterkte houden van het leger. In Sparta werd de vrijgezel ge schuwd en bij. sommige gelegenhe den liet men hem dit geducht voelen ook. Den vrijgezH waren verscheide ne vrijheden ontzegd. Zoo mocht b.v. b.v. niet aanwezig zijn bij de spelen, ^aar «de jonge Spartaansche meisjes optraden. Nog erger waren de bepalingen, die in Rome tegen de vrijgezellen werden toegepast. Keizer Augustus bepaalde bij de z.g. lex' Julia dat alle toannen tus lchen 25 en 60 jaar, die niet ge huwd .waren een bijzondere belasting aan den staat zouden betalen, en dat een ongehuwde vrouw geen erfefenis in ontvangst mocht nemen. Zelfs werden deze bepalingen later zóó verscherpt, om toch maar zooveel mogelijk tot een huwelijk aan te spo ren, en het doen ontstaan van groote gezinnen, dat de belasting uitgebreid werd tot die weduwen en tot die Va ders, die den staat geen voldoede n Zoo hadden b.v. allen, die geen drie kinderen hadden, geen recht op aan deel in flen oorlogsbuit en de wedu wen beneden 50 jaar, die niet her trouwden, mochten niet erven van haar eersten qian. Tenslotte waren ongehuwden niet benoembaar tot onderscheidene amb ten. Over 't algemeen beteekende de vrijgezellenstaat in het Oosteii 'een minderwaardige maatschappelijke toe stand en 't huwelijk werd in vele land streken zoo aantrekkelijk mogelijk ge maakt. Zoo kozen b.v. in Perzië ar men en rijken hun vrouwen op de markten, welke in dé groote steden werden gehouden. De rijken betaal den aanzienlijke sommen voor de schoonheden, en het gemis van be koorlijkheden bij de vrouwen, die den armen toevielen, werd om zoo te zeg gen goedgemaakt door een bruidschat van staatswege.. Het is evenwél niet noodig zoo heel ver tè zoeken in de geschiedenis om een belasting op vrijgezellen te vin den. Volgens een Wet van 1695 welke van kracht is geweest tot in de 18e eeuw, betaalde in Engeland iedereen, ,die ouder was: dan 25 jaar en niet getrouwd, een belasting, die elke 5 jaar progressief toenam en op kon loop'en tot f150 'sjaars. Zelfs weduw naars werden op dezelfde wijze be last. GEMENGD NIEUWS. Drama. In liet dorp Saint ^nevaguer in Bittagne heeft een boereknecht aïjn zuster, een in haar geestvermogens ge krenkt meisje van 24 jaar geworgd, en vervolgens het lijk opgehangen om aan zelfmoord te döen gelooven. Een poos geleden was het simpele meisje het slachtoffer geworden van een aanslag yan een man van 73 jaar, en de boereknecht vond dit zoo een schande, dat hij er op aan drong, dat zijn zuster in een inrichting voor zwak zinnigen opgesloten werd. De vader wei gerde echter hiertoe mede te werken, waarop de jongeman zijn wandaad pleegde. In de uitvoering daarvan schijnt hij geholpen te zijn door zijn aanstaande 'vrouw. Een adder in het gras. In het Gastel sche Laag onder Oud Gastel, heeft een maaier een adder, die onder het gras verborgen was met de zeis dcodelijk ge troffen. Het reptiel had een lengte van 80 c.M. Zigeuners. Vrijdagavond waren er aan de grens bij Kerkrade weer een heele troep Zigeuners, met paarden, beren, epen enz., die zich reeds een eindje op Nederlandsch grondgebied bevonden. Zij werden direct door mili taire politiek en marechaussee terugge zonden. Later probeerden zij het weer om in kleinere groepjes op verschillen de plaatsen over de grens te komen, maar overal werden zij teruggewezen. Zeldzaam jubileum. Gisteren herdach ten de heer en mej. J. Zandee—Rotier te Koudekerke (Zeeland), hun 65jarig huwelijksfeest. Beiden zijn zeer gezond en zonder gebreken, ter-wiil zij de laatste '45 jaar nimmer een dokter noodig hadden. De 'Amerikaansclie hittegolf. De hitte golf is gebroken, meldt een telegram uit'New York. In New Engeland is hef koeler geworden, terwijl regen het land weer opfrischt. 1 f; Weichseldijk doorgebroken. Bij Schar- woude nabij Bromberg is een dijk van den Weichsel doorgebroken waardoor land ter óppervlakte van 25 K.M.2 is ondergeloopen. Tevens bestaat er gevaar, dat de oude dijk bij Mariënwerder doorbreekt. Genietroepen uit Thor zijn derwaarts gezonden om te trachten de dijk te her stellen. Ongeluk tijdens de Kielerweelc. Ten- gevalge van hef slechte' weer hebben ver schillende jachten en zeilschepen, 'die aan de Kielerweek deelnamen, averij opgeloopcn. Van de Asia" sloeg een man over RECLAME, Ter verzachting en genezing van stuk- geloopen voeten, zadelpijn, schrijnen, der huid en zonnebrand, is het nood zakelijk op ,reis altijd Voorzien te zijn vafi een Doos 30-60-90 ct. PURO boord, die wegens de hooge zee niet kon worden gered. Terstond na het bekend worden van dit ongeluk heschen alle schepen de vlag half stok. Een feestmaal dat aan boord van het Zweedsche vlaggeschip Gustaaf 4 werd gegeven, werd terstond onderbroken. Een vierling. Te Cardiff heeft de 40- jarige vrouw van een werkloozen boot werker het leven geschonken aan een .vierling. De moeder en de kinderen maken het uitstekend. HET HANDSCHRIFT DER VROUW. De ontwikkeling, welke het karak ter dér vrouw in dén loop der tijden heeft doorgemaakt, komt, volgens het oordeel van menschen, die er een stu die van hebben gemaakt, wel hlet duidelijkst tot uiting in het hand schrift, schrijft „De Zondagscourant" LWant het schrift der vrouw is ten gevolge van de algeheele wijziging van haar opleiding en hare opvoe ding zóó volkomen veranderd, dat te genwoordig al niet meer van een ty pische „vrouwenhand" en dientenge volge ook niet van een typische „man nenhand", ter aanduiding van de wijze van schrijven gesproken kan worden. Zelfs' de meest geoefende schrift kundige oftewel grapholoog is zelden meer in staat uit een hem onblekend schrift met zekerheid de sekse van den schrijver vast te stellen. Hij is alleen in staat sterke of zwakke karak tertrekken te constateeren, zonder met# zekerheid te kunnen zeggen of ze aan een man of eene vrouw toebehoorem Tot dusver was men altijd geneigd krachtige karaktertrekken „mannelijk zwakke „vrouwelijk" te noemen. Eerst langzamerhand is de weten schap erin doorgedrongen, dat de na tuur, willekeurig als altijd, ook bij de verdeeling van haar geestesgaven zich volstrekt niet tot een bepaald geslacht beperkt, maar dat zij iedereen, hetzij man of vrouw, .met dezelfde bekwaam heden toerust, die iedereen of kan ontwikkelen, .of kan laten verdorren. iUit het veranderde beeld van het vrouwelijke handschrift volgt dus on getwijfeld dat döor de veranderde op* voedings- en levenswijzen zich bij de vrouw die karaktertrekken hebben ontwikkeld, welke vroeger als be paald mannelijke werden beschouwd. Dat wil dus zeggen, moed, vastbe slotenheid, energie, volharding, door zettingsvermogen, enz. kunnen bij de vrouw op dezelfde wijze worden ont wikkeld als bij den man, natuurlijk al leen bij die vrouw, die er aanleg voor heeft, evenals» alléén bij dien man, die er de kiemen voor bij zich draagt Terwijl het handschrift van onze moeders en grootmoeders duidelijk het beeld weerspiegelt van haar meer beperkten levenskring, openbaart het (handschrift van het hedendaagsche meisje met de groote vrije lijnen den drang naar grootere vrijheid en zelf standigheid, die in de hedendaagsche (Vrouwenwereld heerscht. In tegenstelling met de meerspeel- sche bezigheid, welke zich vertoont in het dunne, fijne, vage letterschrift van onze voorgangsters, manifesteeren de krachtige, vaste, duidelijke letters van onze vrouwelijke tijdgenooten een streven en een wil naar ernstige da den. t De kenmerken van het hedendaag sche vrouwenschrift zijn over het al gemeen: groot, helder, duidelijk, zon der krullen. Dpch evenals het schrift heeft ook de vorm van de vrouwenepistels een grondige verandering ondergaan. De geurige billetsdoux hebben plaats ge maakt voor stijf brievenpapier en dito kaarten in groot formaat, die hoog stens nog met paarsen inkt de ge- gedachten ai gevoelens van het min nende meisjeshart vertolken. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie,) Beste vriend Veritas, Van week tot week met belangstelling uw brieven lezende, rijpte bij mij het plan, vanuit Lisse u eens eenig levens- teeken te geven. Nu de verkiezingen voor bij zijn, tevens de bijzondere drukte daar aan verbonden, wil ik aan mijn lang ge koesterd plan' thans uitvoering geven. Laat mij mogen beginnen, met u har telijk dank te zeggen voor de rustelooze en principieele wijze, waarop ge van week tot week ons aangespoord hebt, om toch onze roeping' op het staatkundig .terrein te verstaan, en daadwerkelijk deel te ne men aan de politieke worsteling, die thans achter ons ligt, en met zoo schitterenden uitslag werd bekroond. Misschien zijt ge 't niet met mij eens, wanneer ik dat zoo schrijf, en toch handhaaf ik mijn meening voor honderd procent. Ik vergis me toch. niet, wanneer ik schrijf, dat de gansche worsteling van de laatste maanden zich concentreerde om den persoon eui den arbeid van onzen emi- nenteu leider, en dat het de toeleg van de geheele linkerzijde was aan zijn zegen rijk werk een einde te maken. Welnu, het verlies dat wij te boeken hebben, houdt geen verband met het fi- nanciëel, wel met het principieel beleid van den heer Colijn. 'De Staatk. Geref. Broeders verlieten! onze gelederen niet ter oorzake van ma- teriëele dingen, doch hun dusgenoemde, bezwaren waren van geestelijkten aard.j In dat licht gezien krijg ik! neiging totj spot, wanneer ik in „Het Volk" lees: „dat de ergste klap van alle is toegebracht aan de partij van Golijn zelve, aan de gar-: de van den aanvoerder der brute reactie".) Om dat te'bewijzen, deelt het blad zijn lezers mede het aantal stemmen dat we teruggingen sinds 1922, doch vergeet te vermelden aan wie we eigenlijk die stem men hebben verloren, n.l. aan de partij van Ds. Kersten, een partij, die om in! de taal van „Het Volk" te blijven re-j actionairder is, dan de A. R. partij poit| is geweest. - j De conclusie, die „Het Volk" dan ook, pit deze verkiezingen trekt, is precies het tegenovergestelde van de waarheid. W,at nu onze plaats betreft, we hebben,1 ons als A.R. ktachtig gehandhaafd. VerA geleken met 1922 verloren we 60 stemmen] aan de S.G.P., doch vergeleken met 1923, gingen we precies met 98 stemmen voor-i uit. De heer Warnaar, onze candidaat vooi; de Staten in 1923, kreeg hier 248 stem-, men; de lijst Cohjn 346 stemmen. De S.G.P. kreeg bij dezelfde verkiezing]; in 1923 164 stemmen, terwijl hun lijst nu 178 stemmen op zich vereenigde. Reden; tot klacht hebben we dus hier zeker niet.' Overigens volgde ik met een zekere ja-, leerschheid van dag tot dag in onze „Nj Leidsche Courant" het werken onzer pro--j paganeüsten in Telden, en dacht ik on willekeurig terug aan de dagen van ouds, toen ook ik mijn bescheiden krachten; aan dat \terk mocht geven. Want weet ge, wat in Lisse het werken/ zoo pijnlijk en zoo moeilijk! maakt? Heit is de strijd tegen broederen, die zeggen) eenzelfde geloof deelachtig tte zijn gewoü-i den. En die strijd wordt nog zwaarder,! wanneer die broeders zich zoo, weinig prin' cipieel gedragen. Zaterdag 27 Juni 1925 plaatste het be-i stuur van de S.G.P. hier een groote, spre^ kende advertentie in een blaadje dat huis; aan buis wordt bezorgd, waarin o.m. de ernstige waarschuwing voorkomt aan de vrouwen, toch niet te gaan stemmen, Gode deze meer te gehoorzamen dan de men schen, en desnoodig liever boete te be talen, dan Gode. ongehoorzaam te zijn, en Woensdag 1 Juli 1925 (dus 3 dagen later) moesten wij het aanziesn, dat de meest uit gesproken S.G.P.ers met hun vrouwen ter stembus togen, waaronder zelfs de secre-j taris der S.G.P., en hun stem uitbrachten op Ds. Kersten, zooals vanzelf spreekt. •Is het wonder, dat verklaarde tegenstan-., ders met zulke principieele' bezwaren denj; spot drijven, en de zaak des Heeren, die| ook zij (juist zij) zeggen te dienen pn-! noemlijke schade wordt toegebracht. i En ten opzichte van het vraagstuk der; verzekering staat het al niet béter. De S.G. hebben ontzaggélijke bezwaren tegen de sociale verzekeringswetten, bezwaren; van principieelen aard. De meest krasse beschuldigingen worden ons A. R. dan ook naar het hoofd geslingerd, als: be-' ginselverzakers, menschen, die breken met Gods Woord, geen geloof meer hebben in de voorzienigheid Gods, gebrek' hebben, aan Godsvertrouwen, enz. Wie nu zou meenen, dat die bezwaarde, broeders ook zichzelf of hun zaken niet' zoudten verzekeren, vergist zich ten eenen- male. De menschen, die hier hun huis,] winkel, zaait of bloembollen niet verzekerd' hebben, zijn te tellen. Het loopt niet een.9! in de tientallen. Ik zou u qver deze kwestie! treffende dingen kunnen vertellen m'n,, waarde, doch ik zal dit voor later bewa-' ren. Is het echter niet ontroerend om niet; te zeggen brutaal dat men de A. R.i van, beginselloosheid beschuldigt inzake dit vraagstuk, terwijl er in de practische levensgedragingen tusschen hen en ons niet het minste verschil is te bespeuren?,'; En dan dorst de voorzitter van de S-G.P., ten uwent nog te zeggen, in een vorige week1 gehouden vergadering, dat de S. G.P. den strijd waardig had gestreden. Hun zij ter lezing aanbevolen het strooi biljet, dat zijn partij,genooten te Zuid-.| Beierland hebben verspreid ter, aanbeve ling van Ds. Kersten; hopelijk schaamt hij zich na lezing van dit pamflet, over, zijn' uitspraak. M'n waarde, ik mag niet te veel plaatSj ruimte van de Redactie vragen, waarom iid ga eindigen, alhoewel ik over het laat-j ste onderwerp, wat ons bezig hield, nog, wel het een en ander heb te schrijven. j We hebben eeh schoenen, een heerlijj kten, een hartverheffenden strijd achter ons. Er 'zyn do(or ons geweldige momenten1 doorleefd, die we nooit, nooit meer. zullen vergeten, eni onder die allen noem ik vooral het oogenblik van ons gemeen schappelijk gezang aan den vooravond van den veldslag. We waren hier allen eendrachtiglijk bijeen: Oud Geref-, Chr. Geref. en Ger., om het laatste woord voor den strijd van onzen leider te hooren, en; we vonden het schoon. Het hoogtepunt werd echter bereikt, toen hij ons op magistrale wijze onzen ouden strijdzang op de lippen legde: „Gij toch, <3ij zijt de roem, de kracht yan' hunne 'kracht". 1) Zie m'n waarde, toen stokte me de stem, in de keel, ik probeerde 't wel, maar het ging niet. 't Was een kreet van ons A.R. volk naar den hemel. Bij 't naar huis gaan voelde ik mij onuitsprekelijk gelukkig,1 lid te mogen zijn van een partij, die zoo den tegenstander tegemoet treedt. Iiier 'openen zich onuitsprekelijke tre soren van 't kostbaarste goud, en met het öog op de toekomst die ons wacht, ver- eeniggt zich onze ziel met de bede van Israëls zanger: „En nu dan, wat verwach ten wij, o Heere, onze hope (ook voor onze partij en haar leiders) is op U. Alet harteiijken vriendengroet, Lisse, 8-^-'25. - Lissener.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 6