CHRISTELIJK DAGBLADvoor LEIDEN EN OMSTREKEN Belangrijkste nieuws in dit Hummer. Be JAARGANG D7NSDAGÏ4 JÜO'raZÖ NUMMER fS8 A' LEIDSGHE COORAN ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd rijn Per kwartaal 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 on iiuinmer beslaat uil TWEE Bladen. EERSTE BLAD. De christelijke grondslagen Herhaaldelijk is er gedurende den Dnlangs gevoerden verkiezingsstrijd op gewezen dat de strijd niet in de laat ste plaats ging om de grondslagen van ons volksleven. Tegenover de partijen die er op uit zijn die grondslagen te ondermijnen en te verzwakken stonden de recht- sche partijen, die het hierin eens zijn, dat zij de Christelijke grondslagen van ons volksleven wenschen te bevestigen en te versterken. Hoe noodzakelijk dat is, is wel heel duidelijk gebleken uit wat eenigen tijd geleden de heer Wibaut in de Eerste Kamer opmerkte. Aan de orde was het wetje waarbij aan de Gemeenteraden de bevoegdheid wordt gegeven, onderwijzeressen hij hét aangaan van een huwelijk eervol ontslag uit den Gemeentedienst te ver leenen. Dat bracht den heer Wibaut in het vuur. Hij verweet der regeering dat zij het samenleven van man en vrouw buiten het huwelijk bevordert, dat zij de hui chelarij in de hand werkt en vervolgde dan: „Ik ben maar een heiden. In vertrou wen gezegd, zelfs een erge. Ik behoor tot de menschen, die, onder bepaalde omstandigheden, bepaalde vormen van buitenhuwelijksch samenleven zeer re delijk en maatschappelijk volkomen toelaatbaar achten. Voor zoover dat niet bekend was, heeft men het kun nen vernemen uit de verkiezingsrede die de Minister-President Ruys de Bee- renbrouck eenigen tijd geleden heeft gehouden in Rolduc, destijds mijn kostschool en uit meer dan een ver kiezingsrede, die Minister Colijn heeft gehouden op verschillende plaatsen. Men kan het ook lezen in de geheele jrechtsche pers; het was professor Die- ipenhorst, die in zijn blad ,,De Rotter- Idarhamer" het prijselijke initiatief tot deze verhevene verkiezingspolitiek ge nomen heeft een paar maanden gele den." Het is duidelijk dat de heer Wibaut hier sprak in satyrieken vorm. Maar het is eveneens duidelijk, dat het hem wel terdege ernst was toer» hij in het verdere gedeelte van zijn be toog nogeens met nadruk herhaalde, dat hij onder bepaalde omstandighe den tegen de buitenhuwelijksche sa- j menleving geen bezwaar heeft en dat deze onchristelijke samenleving voor zijn besef met een huwelijk naar Chris telijke opvatting op eene lijn staat. Verwondering behoeft dit niet te wekken. Wat de heer Wibaut hier opmerkte vloeit voort uit zijn sociaal-democrati sche beginselen volgens welke het hu- welijk'niet een vrucht is van het Chris tendom, maar van het kapitalisme, waaruit vanzelf volgt dat de overwin ning van het Socialisme ook zal be- teekenen de vernietiging van 't Chris- telijk huwelijk. Volgens het' Socialisme staat het on- "wettig samenleven met het wettige, eerbare huwelijk op eene lijn. Volgens het Socialisme moet de ongehuwde moeder met de gehuwde worden gelijk gesteld. Zoo wordt ook het gezin in den wor tel aangetast. Zoo worden de Christelijke grondsla gen van ons volksleven ondermijnd en met die grondslagen ook ons volks leven zelf vernietigd. Daarom is het van zoo groote betee- kenis dat de rechtsche partijen de meerderheid hebben behouden. En daarom moet ook de hoop wor den uitgesproken dat het gelukken zal opnieuw een rechtsch Kabinet te vor men, een Kabinet dat wel niet zal kun nen geven wat de verschillende recht sche partijen gaarne wenschen, maar dat toch zal kunnen meewerken om de Christelijke grondslagen te beveiligen en een verderen opbloei van ons volks leven mogelijk te maken. STADSNIEUWS^ BUREAU: Hooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 Begrafenis van den heer W. P. ten Katè. Onder zeer groote belangstelling werd teren het stoffelijk overschot van wijlen en heer W. P. ten Kate ter aarde be steld. riet woora weru auexeerst gevoerd door Ds. Goedhard, die na 'tvoorlezen van een Schriftgedeelte, gewaagde van het gewin, dat ook in dit droevig verlies gelegen was, en den overledene schetste als een waardig bekleeder van de hoog ste waardigheid eens Christens, n.l. het Koninklijk priesterdom. De heer J. P. Mulder,- namens het Bestuur der Chr. Kweekschool sprekend, wees er op, dat onder de vele functies, waaraan de heer Ten Kate zich wijdde, zijn leeraarschap aan de kweekschool een voorname plaats innam. Aan die school namelijk, die mede door zijn inspanning tot bloei kwam ontplooide hij al zijn kracht, daar werkte liij met lust aan zijn groo: levensdoel, om jonge menschen te vormen tot waardige leer krachten voor het Chr. onderwijs. Spr. eindigde met de verzekering, dat de Kweekscnool hem steeds dankbaar zoJ gedenken. De heer Schaap Hzn., voerde ver volgens het Wjoord namens het personeel der kweekschool. y\'at zullen wij leeraren zeggen, aldus spr., aan deze groeve AVe heoben rouw in de ziel en droefheid in 't hart .over het heengaan van dezen man in zijn volle Kracht, van dezen Christen, die nooit yeti spraK, maar veel zegen om zich verspreid de. We treuren over 't heengaan van een cohega, uu anderen hun tau;; verlichtte. ï'uch' past o.il. ook een toon van inni ge aanlc aan God, Die ons zooveei in netri scnonk, Die ook, en vooral ds fa milie zooveel in hem gaf, waar hij jaren lang het gezinsee.it.u.n vormde, zonder zelt ooit een gezin, te stichten. Hoezee.' we hem dan ook zullen mis sen, aie door zijn stipte, scage, stille toe wijding en zija uitmuntend onderwijs aller harten won, toch dienen, we Gods wijs heid te eeroiedigen, Wiens leiuing altijd goed is. En de nagedachtenis van dezen recht vaardige zij ons'langen tijd tot zegening. De heer A n e s, zich tot tolk makend an leei-.ingen en oud-leerlingen, zeide, dat het zou getuigen van scnromelijke ondank, as Ier uit naam van deze beiden niet gesproken werd. Want boven anderen hebben zij reden hem dankDaar te zijn. Hij wist zijn leerlin gen niet alleen op eimnente wijze de reitenkennis bij m brengen, maar hij deed meer, veel mier; hij trachtte hun leven door mor eel e waarden te verrijken. En hoewel zijn vakken zich niet leenden tot evangelisat.e in di.ecten zin, verstond hij ais weinigen de kunst C h r i s t e 1 ij k onderwijs te geven, cLw.z. onderwijs, om straald van den gians eener waarlijk Chris telijke persoonlijkheid. Zijn leeningen zullen, steeds in dank gedenken, wat de heer ten Kate voor hen geweest is, juist in hun zwakke jaren van oturm en Drang. De heer Baak, insp. L. O., bracht uit naam van den Hoofdinspecteur woor den van dank en waardeering aan de na gedachtenis van den leeraar Ten Kate. Hoewel spr. uit den aard der ambtelijke verhoudingen nooit in zeer nauwe aan raking met den overledene is geweest, toch had hij voldoende indruk van d ens prestaties gekregen nu zijn dankbare hul de hier tot uiting te brengen. Hij kweet zich steeds uitnemend van zijn bijzondere taak, zijn leerlingen ge schikt makend om op te nemen, wat groote mannen en vrouwen in onze Taal hadden uitgedrukt, en werkte er krach tig toe mede, komende geslachten van goede onderwijzers te voorzien. Het Rijksschooltoezicht is hem daar om dankbaar. Zich tenslotte tot de leerlingen rich tend, toonde spr. dezen, dat de beste en mooiste hulde, die zij hun gestorven leer aar kunnen bewijzen ishet doen opgroei en en vruchten dragen van het zaad, dat de heer Ten Kate in hun hart en ver stand had gelegd. Prof. Van Nes sprak nu namens de Gem. Comm. der Nederl. Herv. Kerk alhier. Spr. wees er op, hoe de heer Ten Kate zijn geheele leven vóór alles Chris ten was geweest. Daarna ook leeraar. Plaatsen wij de vele functies die hij bekleedde, bijeen, dan hoort daarom een accolade, die al die werkzaamheden te rugvoert tot en stelt achter het daarvoor geplaatste woord „Christen". Zoo ging het de overledene, als vele andere leden zijner bekende familie, die al zoovelen afstond aan Kerk, Zen ding en anderen arbeid in Gods Konink rijk. Ook in de Gemeentecommissie. die voor namelijk materieele belangen behartigt, bleek, hoe hij deze onder de geestelijk< zaken stelde, maar ook hier ter eer van hem, die èn van geestelijke èn van stof felijke dingen Heer en Meester is, deed wat zijn hand vond o:n te doen. Zij ons zijn geliefde spreuk tot troost „Ik weet, dat God met mij is". Ds. Punselie, sprekend als voorzit ter van den Ned. Herv. Kerkeraad, brach zijn warmen dank voor de liefde en toe wijding, waarmede de heer Ten Kate de Kerk had gediend. De Gemeente s'.aat veel in hem af, te meer waar men ge loofde, dat hij haar nog lange jaren dienen zou. Maar we slaan hier niet alleen het oog wi de donkerheid van -ei'oe'vinw waarin nu het lichaam vergaat, doch ook op de heerlijkheid Gods, die Hij bereidt, die Hem liefhebben. Trooste Hij met Zijn zegen de familie, die nu alweer zoo zwaar wordt beproefd. De heer K r ij g e r sprak uit naam van het hoofdbestuur der C. H. Unie, waar de heer Ten Kate ook zeer weid gewaardeerd. Spr. herinnerde aan Prof. v. Nes' ver gelijken der accolade achter het woord „Christen". Hierachter zou hij cok het woord „Staatsburger" willen plaatsen. De heer Ten Kate was er van door drongen, dat ook op 't terrein van het politieke leven Christus de eere toekomt. Spr. dankte voor alles, wat de over ledene voor de Chr. Hist. Unie geweest was. Nadat voorts nog gesproken hadden de heer v. d. Akker namens den Chr.' Hist. Kamerkieskring, en de heer \Vjil- brink vcor de afd. Leiden der C. H. Unie, ging Ds. Goedhard voor in dank gebed. Gemeenteraad Het gisteren geplaatste gedeelte van liet verslag behoeft eenige aanvulling en verbetering. Uit de bespreking van het plaatsen van een urinoir aan de le Binnenvestgracht ts een gedeelte weggevallen, waardoor niet vermeld werd dat door dan heer Coster een motie werd ingediend om bedoeld uri noir te verwijderen. Deze motie werd aangenomen met 13 tegen 12 stemmen. Voor stemden de heeren Witmans, Kooistra, Bergers, Wilmer, Van der Reyden, Van Eek, Coster, Sytsma, Ver- wey, Dubbeldeman, Spendel, Baart en van Stralen. Verder is vermeld dat de beer Ei kerbout betreurde de uitzondering voor de transportarbeiders gemaakt. Be doeld was de stucadoors. De Haagsche tram heeft gister middag op de Haarlemmerstraat weer een~ etalage op een vooruitstrevende manier van haar luister ontddan, door een handkar, die baar in den weg stond, door de etalageruit te du wen. Het betrof weer een banketzaak ditmaal .ie \;an de firma Biesot. H. T. M. vergrijp u niet langer aan onze Leidsche bolussen. Een min of meer populair café bezoeker maar tevens bekende van de politie, J. W. W., beeft gisteren in een verkeerde bui 'n groote spiegelurit ter waarde van f60 stuk geslagen ten na- deele van den caféhouder G. F. S aan het Utrecbtsche Veer. Gistermiddag even over drie uur wilde een knaap op een met 'n paard bespannen groentenwagen klimmen toen deze over den Oude. Singel reed. De jongen viel eraf en kwam onder de wielen van den wagen terecht, die liem over den buik ging. Dr. D. van den Eerste Hulpdienst onderzocht hem en kon daarbij gelukkig vaststellen dat de verwondingen van niet ernsti- gen aard waren. Slechts vielen eenige schaafwondjes aan een lies en een voet te constateercn. De jongen was er dus zeer goed afgekomen. BINNENLAND. De Koninklijke Familie. De Koningin is voornemens Woens dag a.s. enkele dagen naar Soestdijk en naar Het Loo te gaan, om Vrijdag weder in de Residentie terug te keeren De extra-treinen op Zondag. Op de vragen van het Tweede Ka merlid Kersten, betreffende het inleg gen van extra treinen op Zondag, in het bijzonder tér gelegenheid van de kermis te Deventer, antwoordt de Mi nister van Waterstaat het volgende: Volgens arikel 100, 4e lid, van het A.R.D. is de spoorwegdirectie bevoegd tot het inleggen van extra treinen. Van deze bevoegdheid wordt gebruik ge maakt ter vervulling van buitenge wone verkeersbehoeften. Geschiedt dit niet, en bepaalt men zich tot een po ging, om de behoefte door middel van de gewone dienstregeling te vervullen dan wordt de kans vergroot, dat de dienst wordt ontwricht, mede ton na deele van de Zondagsrust van bot per soneel. De vrouw in de politiek. Ket gaat, zegt de S t a n d a a r d, met de vrouw in de politiek bier als in Engeland. Haar verschijning in bet Parlement mag niet bogen op succes, Men heeft onze part wel ten kwade nagehouden, dat zij niet wilde mee doen met de vrouw in het Parlement te halen. Maar wat zien wij bij de par tijen, die wel hoog opgaven van de voorname rol, die de vrouw in het Parlement zou spelen? De Vrijzinnig-Democraten wonnen 2 zetels, maar de eene vrouw krijgt geen gezellin. De Sociaal-Democraten zullen vier zetels meer bezetten, maar meer dan de twee vrouwelijke Kamerleden schijnt men niet te begeeren. De nieuwe Kamer zal allicht twee vrouwen minder tellen dan de oude. Het gaat langs de dalende, niet langs de stijgende lijn. Wel is natuurlijk bij de stembus om de gunst der vrouw gedongen en de linksche partijen heb ben geparadeerd voor de „Staatsbur geressen" om te doen zien wie *t meest .vooruitstrevend" was. De Christelijke partijen behoefden aan dit spel niet mee te doen. De Christenvrouw heeft opnieuw ge toond den eisch van de door haar be leden beginselen te verstaan, en te we ten. dat hare rechten alleen veilig zijn in het volgen van hare roeping. Een roeping, die haar niet den weg wijst naar het Parlement. Een roeping, die ook het actieve kiesrecht niet om vat, al weet zij het op de rechte wijze te gebruiken. Omdat de gehoorzaam heid aan het gebod Gods haar het hoogste in het leven is. De failïissomentswet. In zijn Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerste Ka mer, nopens het wetsontwerp tot her ziening v. de faillissementswet, merkt minister van Justitie o.a. op, dat de in dit wetsontwerp getroffen rege ling niet kan worden beschouwd als ccn toepassing van den regel, dat de verliezende partij in de kosten wordt veroordeeld. Immers de vraag, wie in de kosten wordt veroordeeld, is juist losgemaakt van het feit, dat de aan vrager van het faillissement ten slotte de aanvrage niet ingewilligd ziet.. Nederland en België. De Belgische regeering heeft, naar de N R. Crt verneemt, langs den ge- bruikelijken weg aan de Nederland- sche een voorstel doen toekomen in zake een sanitaire overeenkomst voor de scheepvaart, ter regeling van de formaliteiten en ertoe strekkende, het verkeer van het eene land naar het andere te vergemakkelijken. Men is hier van meening dat de regeling spoe dig tot stand zal ?komen. Onderwijs aan schipperskinderen. In een te Utrecht gehouden verga dering van vertegenwoordigers van gemeentebesturen van plaatsen, waar schippersscholen of -klassen gevestigd zijn en van vertegenwoordigers der onderwijs- en binnenscheepvaart-orga- nisaties werd in beginsel besloten het onderwijs aan schipperskinderen te verbeteren en zoo mogelijk uit te brei den door de invoering van een een heids-leerplan. De in deze vergadering benoemde commissie, bestaande uit Zuster Gon- zage te Rotterdam en de heeren Dr. A. van Voorthuyzen, inspecteur van het buitengewoon lager onderwijs, Utrecht, S. J. van Efferen en J. G. Kerkvliet te Rotterdam; J. C. Wirtz te Oegstgeest; T. P. Keyzer en J. Post te Amsterdam, R. Metzkar te Leeuwarden en J. Ha zelaar te Vreeswijk, is naar wij ver nemen tot volledige overeenstem ming gekomen omtrent het in te voe ren eenheidsleerplan en heeft haar rapport dezer dagen bij het Onderwijs fonds voor de Binnenvaart ingediend. De heer E. Polak, wethouder van onderwijs te Amsterdam en voorzitter van bovengenoemde vergadering, en de heer G. de Jongh, voorzitter van het Onderwijsfonds voor d'e Binnen vaart, hebben in verband hiermede de betrokken gemeentebesturen en orga nisaties uitgenoodigd voor een op 20 Juli a.s. in de raadszaal te Amster dam te houden vergadering ter defini tieve vaststelling van het ontworpen eenheids-leerplan. 3e Congres Intern. Chr. Vakverbond. Het secretariaat van het Interh. Chr Vakverbond (Utrecht) heeft de voor- loopige agenda voor het derde congres van het I.C.V. dat op 17, 18 en 19 Sep tember 1925 te Luzern zal plaats vin den, rondgezonden. De secretaris zal aan het congres een verslag uitbrengen over de werk zaamheden van het I.C.V. en van de Chr. vak-internationales, een over zicht van den toestand der Chr. vak beweging in de verschillende landen en een speciaal verslag over de toe passing van den achturendag. Drie sprekers, de heeren René Ca reis (België), Bernard Otte (Duitsch- land) en Gaston Tessier (Frankrijk) ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 22*/t cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Binnenland De Gemeenteraad van Leiden besluit tot he; instellen van een rookverbod voor kinderen beneden 14 jaar. Buitenland. De moordenaar Angers te in is acht maal ter dood veroordeeld. In verband met de brenk in het Fransche cartel wordt een wijziging in het kabinet over eenigen tijd waar schijnlijk geacht. Het conflict, in het Engclsche mijn bedrijf. zullen inleidingen houden over „Emi gratie-vraagstukken." De heer F. Spalowsky (Oostenrijk) spreekt over „Medezeggenschap in hetl bedrijfsleven", terwijl de heer H. Pau wels (België) het standpunt der Chr.; Internationale ten opzichte van de ,.In-j ternationale Organisatie van den Ar beid" zal inleiden. Verder komen op de agenda voor nog eenige kwesties van orgauisatori- schen. aard en enkele voorspellen Aan het congres gaan twee confe-, renties op 16 September vooraf. De 15 Chr. vakinternationales komen dan bijeen om de propaganda in de landen zonder Chr. vakbeweging te' bespreken, hun betrekkingen met de ..Internationale Organisatie van den Arbeid" en de verzorging van een pers dienst. In de/internationale Avbeidsconfe- rèniie, die een raadgevend karakter heeft, zal mej. M. Ba'ers (België) op grond van een onderzoek, dat in eeni ge landen is ingesteld, een rapport uitbrengen over ..den invloed van den loonarbeid der gehuwde vrouw op het familieleven." Twee andere inleidslerS zullen de propaganda voor de vakbe-* weging onder de arbeidsters bespre ken. De resoluties dezer conferentie zul len aan het congres worden voor ge' legd. De deelname aan het congres be* looft talrijk te worden. De Kamerzetsl Tor Hall. De heer Henri ter Hall deelt mede, dat hij* gaarne zou zien, dat Comité's of dergelijke, die zich beijveren voor een actie in verband met zijn niet- herkiezing tot lid der Tweede Kamer, deze actie staken, daar hem uit sluitend aangenaam kan zijn een uit spraak van het hoofdbestuur van den Vrijheidsbond in deze aangelegenheid. Intussclien heeft, gelijk bekend, de heer Staalman zijn benoeming reeds aangenomen. Ned Middenstandsbond. Op het Woensdag en Donderdag a.s. te-Assen te houden middenstands congres, uitgaande van den Neder- landschen Middenstandsbond, zal de minister van binnenlandsche zaken en landbouw vertegenwoordigd worden door den heer mr. K. J. Frederik^ referendaris aan het departement de minister, van arbeid, handel en nij verheid door den heer F. K. J. He ringa, chef van de afdeeling handel, en de minister van financiën door den heer K.' S. B. A. de Coster, hoofd ambtenaar aan het departement. Ongeveer 20 Kamers van Koop handel hebben reeds bericht gezon-~ den, op het congres vertegenwoordigd te zullen zijn, benevens verschillende gejmeentebësturen, met het oog op de behandeling van het onderwerp: De taak der gemeentebesturen in verband met de belangen van den middenstand. Ook de Duitsche middenstandsor ganisatie zal zich op het congres la ten vertegenwoordigen. Weldadigheidspostzegels De gedurende het tijdvak 15 Dec. 1924—16 Januari 1925 verkochte Wel dadigheidspostzegels ten bate dér Kin derbescherming. plus eenige giften, hebben in totaal opgebracht de som van f57009. Deze gelden zullen door den Ned. Bond tot Kinderbescherming aan de Stichtingen, Instellingen en Vereenigih gen die de verzorging van Voogdij- en Pegeeringskinderen ten doel hebber., procentsgewijze worden uitgekeerd. Als basis voor deze uitkeering is m- nomen Uet bedrag wflt in 1923

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1