CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 5e JAARGANG MAANCWG Té JOU NUMMER 1503 LEIDSCH AB ONNEMENTSPRIJS In Leiden en bniten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal I Z90 IV og altijd Colijn. De „Maasbode" kwam Zaterdag avond met de mededeeling ,dat naar verluidt, eurlang aan den heer Colijn opdracht zal worden gegeven, om een nieuw Kabinet samen te stellen. Van andere zijde werd in verband hiermede opgemerkt, dat geen enkele positieve aanwijzing dat dit bericht juist zou zijn, kon worden verkregen. Over positieve anawijzingen beschik ken ook wij niet. Maar een beschhouwing in „Het Volk" van de hand van den heer Scha per, een der weinige ingewijden, heelt ons toch wel iets te zeggen. In een hartstochtelijk artikel betoogt de tijdelijke voorzitter van de Soc. Dem. Kamerfractie, dat een optreden van den heer Colijn alle perken te buiten zou gaan en dat het een beleediging zou zijn voor het Nederlandsche volk. Na geweizen te hebben op de uitspra ken van sommige Chr. Hist, organen en de R. Katholieken te hebben opge wekt toch niet de lafhead te begaan, onder het Colijnsche juk den nek te buigen, vervolgt de opgewonden schrij ver: „Wij laten ons niet in het aange zicht slaan. Als dit dreigt te gebeuren, dan zal de S.D.A.P. moeten overwegen, of ze niet met man en macht protesteeren zal tegen deze wandaad' Als er één verslagene is op 1 Juli, dan is het Colijn. Colijn zou echter toch als triumphator terugkeeren? Dat mag nietl We zullen dan moeten zïan, of onze scharen niet nog eens op het appèl zullen komen om tegen deze beleedi ging met kracht te protesteeren. Een hoon zou het worden voor alle partijen, indien Colijn weer een domineerende positie verkreeg. Dezen hoon zullen wij niet kunnen verdragen. Met spanning zal de verdere ont wikkeling van de crisis zijn te volgen. Wij roepen echter al onze militante mannen en vrouwen toé: „weest pa raat, houdt u gereedl" Dit opgewonden geschrijf is lichtelijk vermakelijk. De Socialistische pers wist immers te vartellen, dat voor den heer Colijn de groote dag der afrekening was geko men. „Het Volk" betoogde op 2 Juli dat aan den heer Colijn een donderend „halt!" was toegeroepen. Maar nu reeds blijkt hoe dwaas men zich daarbij heeft aangesteld. Van dat „donderend halt" is zelfs het flauwste geluid niet tot den heer Colijn doorgedrongen. De „groote overwinning" waarvan de Socialistische pers zoo hoop opgaf blijkt slechts in hare verbeelding te bestaan. 't Was n i e t de heer Colijn, die gesla gen werd. Naar het schijnt moeten de roode kie zers straks weer op hoog bevel demon- streeren. De hartstochten moeten opnieuw wor den geprikkeld. Het zij zoo. Wij kunnen niet beoordeelen of het bericht in de „Maasbode" op waarheid berust. Maar het angstgeschrei van den heer Schaper geeft wel eenige aanwijzing in die richting. BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 22'/i cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarfoL Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage» lijks geplaatst ad 40 cent.y STADSNIEUWS. 25ste Classicale Zendingsdag. Op Woensdag 15 Juli a.s zal op het prachtige landgogd „Oud-Poelgeest" te Ougstgeest de 25ste classicale zendings dag der Geref. Kerken worden gehou den. Voor de 25e maal zullen de zendings vrienden in deze omgeving bijeenko men om te hooren spreken van den nood der zending en de heerlijke vruch ten der zending, maar Vooral ook van het altijd rog van kracht gebleven zen- dingsbeved van Jezus Christus, die het 7'inen discipelen toeriep en nog toe roept: Gaat dan henenl In verband met het te vieren jubi leum is aan de uitvoering van het pro gramma bijzondere zorg besteed en werd de omslag met een zilveren rand versierd. Het programma belooft veel. Als spre kers hopen op te treden Ds. Koers van Noordwijk aan Zee, Ds. Kouwenhoven, Leiden, de heer Baas, de bekende Am sterdamsche straatprediker, Ds. Fern hout, Boskoop, Ds. Aalders, beroepen te Schoonhoven, Ds. Schouten, Amster dam en Ds. Bouwman, Leiden. Er is voor deze zendingsdagen altijd veel belangstelling. Verwacht mag ech ter worden, dat a.s. Woensdag de be langstelling grooter zal zijn dan ooit te voren, en dat niemand die daartoe ook maar eenigszins in de gelegenheid is, zal verzuimen dien dag naar Poelgeest te gaan. De zending heeft zich de laatste kwart eeuw zeer sterk ontwikkeld. De liefde voor het zendingswerk is ver meerderd, meer dan vroeger wordt de beteekenis van het zendingsbevel ver staan en ook is er reden te over om in den zegen der zending te roemen. Een opwekking om dezen zendings dag bij te wonen en dit jubileum mee te vieren, kan naar het ons voorkomt, dan ook achterwege blijven De deputate-n zullen naar wij vertrou wen, minder dan ooit reden hebben, om over gebrek aan Belangstelling te klagen. Gem. H.B. S. met 5-j. cursus. Bevorderd van de le tot de 2e kl: A. F. Bakker, J. Roosje de Bink, Inger Dingemans, Annie Doemaar, J. C. M. A. Geijer, J. van Iterson, F. A'. A. M. Janssens, J. J. Kuik, J. van Nes, Coba A. van der Swaagh A. G. O. Kluit, H. van Beelen, J. M. de Jong, D. A'. Kerpel, Jac. Koolhaas, P. G. Krijnen, H. W> A. Louwrier, ,0. Lut, H. E. Mathijsen, Suze 'MJ. Mennes, S. J. Meijn, Chr. Monke- muis, Louise Noteboom, Mientje de Roo, G. J. Schuitemaker, J. J. Ven huizen, J. H. Arends, H. J. Hazevoet, M. Hoek, C. J. Wi. Hoogendoorn, N. J. de Jong, Wj. Kerpel, Marg. C. van Peijpe, L. J. Rutten, J. W. Reijnders, H. O. Thomas, Com. M. Veltema, G. T. Vermeulen, J. H. Versteeg, S. A. Vies, M. de Vries, J. Wiethoff, Bep. J. C. van Zwieten. Voorwaardelijk: F. Bloemink, C. M. den Duik, G. S. D. Zaalberg, H van Geuns. Afgewezen 15. Bevorderd van de 2e tot de 3e kl.: P. de Bruyn, L. B. Chavannes, J. W. Dee, Anna C. B. Dekking, J. M. de Kleermaeker, Gerda D. van Dijk, Klara ,G. A. van den Ende, Nina Engberts, A. J. Ensink, C. C. A. M, Gouverneur, W. F. Gravendaal, E. J. Hoogstraaten C. Wc J. Janssen, A. J. J. Kuik, C. A. *van Malssen, E. Wl. T. M. Meuwese, Gijsb. Zaal, J. G. H. Bokslag, W, Engberts, J. G. Gerstel, J. A. 's-Gravendijk, J. A. M. van Heeringen, Dina U. Hom mes, A. C. J. de Jong, Fu Kors, A. D. de Koster, P. van der Leedjen, J. J. van der iMeij, F. Meijers, A'. C. ter Poorten, M. Schreuder, C. F. Schüdel, F. M. M. Smolders, Marie jWj. Beunk, J. P. Bruynzeil, Caroline E. A. Hensbroek, Ph. de "jongh, J, R. van der Laan, A. J. 'Paling, M|. G. le Poole, H. G. Snijders, J. P. van der Staal, F. J. Stapel, 'J. El Stol, G. J. C. Tegelaar, ,C. Tjebbes, D. J. N. Verboog, A. F.'Vlag, H. F. Waldkötter, P. J. Wuite, J. W. van Zoest, J. Zuurdeeg. Voorwaardelijk: J. van Doorn, ,G. J. Flim, F. de Haas, F. Jutte, A. V. C. L. Dingemans, H. Hagemans, P. Herfst,H. Jonker, P. M. Lede- boer, M L- J* de Nie, J. G. Ver meulen, Anna M. van der Zanden, Afgewezen 16. Bevorderd van de 3e tot de 4e kl: H. Aalbersberg, K. J. Bekooij, A1. J. Bergers, B.J. Beulink, A. J. Boeh- mer, W_. H. Bosscha, S. Buys, D. J. Christiaanse, Eleanor. Dormaar, H. C. J. Duindam, H. G. Frentzen, .C. H. Gout, C. Hensbroek, D. Hilarïus, P. A. Jansen, A. J. A. M. Kamp, J. A. Meijlink, Esther Sollewijn Gelp- ke, Wilh. J. van den Broek, H. F. van der Horst, Nelly van der Kloot, Greta Loeb, J. H. Maartense, P. A. van der Poel, A. Pont, Wilh. ,C. van Rooijen, G. L. Sypkens, M. J. Uyter- merk, Cath. C. Verver, L. P. S. Vrins, ,C. C. J. Wernink, J. Winsemius, D. J. Wismeier, C, M. Wijkmans, Ar Zwitser, W.. van Zij velden, A. M. L. de Haas. Voorwaardelijk: LW. S. A. Colen brander, H. M. Huejing, Joh. W- -G Mulder, P. 7.G. P-codhuizen, G. M. San Giorgi, E. T. jhcobi, J. A. Raas- veldt, M. J. Rijkmans, J. C. Schalk wijk. Herexamen 1. Afgewezen 11. Bevorderd van de 4e tot de 5e kl.: G. J. M. Blutz, Hannie ,C. E. Blom, H. van den Boom, A. J. Doorneveld, Amja Ensink, Const. .Goedbloed, M. van Ham, K. van der Heijden, J. G. C. van Hilten, M. W,. Hocks, L. Hoo- genstraaten, O. A. A. Kesselring, J. Wl- Cl'. Verhage, N. van den Brandhof, S. H. Joustra, Wj. F. van der Kaaden, Wj. F. Krijneil, D. Noteboom, F. L. Postel, A^ida C. Sanders, C. P. Tuk. Voorwaardelijk: J. H. F. du Pon, Herexamen 3. Afgewezen 4. Bevorderd van de 4e tot de 5e kl.: (Economische afdeelingj A. L. Demenint, Fred. Cl. Fontijn, tH. F. Juta, H. Wl. Meijeraan, Oeti iH. F. Pino Post, Hermine Poppe, D. van der Putten, C. van 'tRiel, P. Straathof, \\j. P. Sybranda, J. L'. F. C. A. de Thouars, Christ. Wl- J.- de Vries, B. Werkman. Voorwaardelijk: A. Akkerman, P. J. van Blarkom, G. Wj- Horrée, Alida de Kier, W. N, Steur. Afgewezen .3- Burgerlijke stand. Ondertrouwd: P. G. Kikkert, jm. jd. 25 j., H. L. J [Malingré jm. 32 j. en J. E. v. Galen gesch. 37 j.; W. E. Hermans jm. 22 j. en P. A. M. van Leeuwen jd. 21 j.; P- J. Wi. van Leeuwen, jm.. 23 j. en A. D. M. v. d. Zalm jd. 21 j.; A^. Vros, jm. 26 j. en C. Stol jd. 26 j.; D.t C. Meijer v. Rosenburg jm. 28 j. en |W|. G. Jonker, jd. 23 j.; W. F. Roo- izendaal, jm. 28 j. en N. Schats, 27 j.; J. van Leeuwen jm. 26 j. en H. M. :Kruger jd. 28 j.; A. Zaalberg, jm. 26 j. en E. Leget jd. 25 j.; A. Vis gesch. en C. H. Gorree. Opening Kliniek voor aller gische ziekten. Zaterdagmiddag te 2 uur heeft de ope ning plaats gehad van. de nieuwe kliniek voor allergist]sche ziekten, v. Prof.^Dr. \Y. Storm v. Leeuwen. Aanvankelijk zou de Professor bij deze gelegenheid een rede hebben uitgespro ken, maar hij was daarin door een keel aandoening verhinderd. Onder de velen, speciaal uit weten schappelijke kringen, die de opening bij woonden en Prof. Storm van Leeuwen kwamen gelukwenschen merkten wij op Jhr. Mr. N. C. de Gijselaar, president curator en Jhr. Mr. Boddaert, secretaris van curatoren; verschillende hoogleeraren uit Leiden, onder wie ook Prof. Linthoven uit Utrecht, Prof. Magnus en Prof. Brou wer uit Amsterdam. Voorts waren er M. Harden, talrijke artsen uit Leiden, Am sterdam en Utrecht, alsmede Dr. Cramer, directeur van het diaconessenhuis te Utrecht. Het perceel, dat thans met stiitfi van particulieren tot kliniek is ingericht, maakt den indruk van goed vopr dit doei eschikt te zijn. Zooals wij reeds mededeelden, berust het nieuwe systeem van Prof. Storm van Leeuwen op een behandeling door middel an gezuiverde lucht. Een verdeelingsapparaat voorziet de ka mertjes van twee soorten gezuiverde lucht. De eene soort is bestemd voor patiënten die ziekteverschijnselen vertoonen door het inademen van allegenische stoffen, welkemen binnenshuis gemeenlijk aan treft; de andere ook voor hen, die ge voelig zijn voor de inademingsiucht, die buitenshuis wordt aangetroffen. In totaal kan er plaats gemaakt wor den voor 18 patiënten. De kamertjes zijn zoo ingericht, dat van buiten af geen onzuivere lucht kan binnendringen. De wanden van buiten zijn van. asbest en aan de binnenzijde be kleed met linnen, dat bestreken en door trekken is met desinfecteerende verf tot het tegengaan van schimmels en andere allergenische stoffen. In den tuin zijn de electrische venti lator en de koelinstallatie aangebracht, waarvoor het water wordt verkregen uit den grond ter, diepte van ongeveer 30 meter. Boven op het huis is een hooge aan- zuigbuis aangebracht. De moeilijkheid was hierbij, zooals Ir. Einthoven, die aan het inlichten van deze kliniek een belang rijk aandeel heeft gehad, mededeelde, het aanzuigen van rook uit de omliggen de schoorsteenen tegen te gaan. Men is echter ook in dit opzicht geslaagd de moeilijkheden te overwinnen. Naar wij vernemen is er in wetenschap pelijke kringen voor de proef van Prof. Storm van Leeuwen veel belangstelling. Dr. Vincent, president der Rockefeller Foundation, is Zaterdagavond 11a zijn be zoek aan onze stad, naar Hamburg ver trokken. SCHAKEN. .Zomerwedstrijd Leidsch Schaak genootschap, ie groep: G. Bosscha wint van W. H. v. d. Nat Jr. 2de groep: W. de Bruin wint van H. i N. Francois. N. Th. Cahen afgebroken! partij met M. M. Segaar 3de groep: Ds. de Jong- wint van N. \V' Jongepier. 4de groep: Th. A. M. Couuenberg wint beide partijen van D. Beuth. F. Niewold afgebroken partij met Ph. S. de Laat de Kanter. G. Schoppen wint van AI. J. £)ie? ben. Gespeelde partij in de ie groep: Opening: Caro-Kann. Wit: Bosscha. Zwart: v. d. Nat 1. e4 c§ 2. d4 d, 3- C5 Lf, 4. Ldj Ld3': 5. Ddj: e6 6. f4 Dbó 7- Pf3 c5 8. 3c Pc6 9. 0-0 Lej( 10. h3 hö 11. Pa3 CCI4: 12. CCI4: Tc8 13. Pc2 Pb4 14. Pb4: Lb4: 15. a'3 Lf8 10. f5 Pe74 17. feö: feo: 18. PI14 Tc4 19. Le3 1 Db2: 20. Tabi Dc3 21. De2 ©5 22. Pf3 Pf5 5. Lf2 Da3: 24. Tb7L>a6 25. TbSf Kffi 26. Pd2 Tc6 27. Dh5t Kg7J 28. g4 Pe;. 29. Le3 Pgo 30. Tfö Tcif 31. Kf2 Dd3l 32. Tb7f zwart geeft op. Wit zet in hoogstens 5 zetten mat BINNENLAND. Git de bouwvakken. Zaterdag heeft de rijksbemiddelaai\ de lieer ir. L. A. Fruvtier, een nieuwe conferentie gehad met de besturen der, landelijke patróóns en werknemersorgs* nisaties in do bouwvakken, ter bespre king van het Haagsche conflict. De rijksbemiddelaar heeft in deze conferentie een voorstel gedaan, dat tot strekking heeft de tarieven te Den Haag geheel ter zijde te stellen. Dit voorstel is uitvoerig besprqken, doch de besprekin gen hebben nog geen resultaat opgele verd, omdat de organisaties zich daas over nog moesten beraden. Van patroonszijde wordt gemeld: De conferentie heeft tot resultaat ge had, dat van patrooaszijde het volgende voorstel is gedane, teneinde te trachten een eind te maken aan het langdurige conflict. Nare aanleiding van hei besluit, door de besturen der samenwerkende pa troonsorganisaties te 'sGravenhage geno men, om gedurende deze contracts pe?riode het werken in aangenomen werk voor het metsel, opper en voegbe drijf, aan hun leden te verbieden, doen; de landelijke patroonsbonden het voor,! stel aan de werkliedenorganisatie6 om, tot aan den tijd, drd het landelijk eolke tief contract afloopt, ermede accoord tq gaan, dat te Den Haag, bij opheffing^ van de staking niet anders dan in dag geld zal worden gewerkt. Wanneer dit voorstel door de werk liedenoganisaties wordt aangenomen, zijn de landelijke patroonsbonden be reid alsnog het landelijk collectief con' FEUILLETON. Een doornig pad (Uit bet Engelsch). 81) In zijn verlangen om maar genoeg geld voor Dotje te verdienen, wed ijverde hij met volwassen mannen en ondernam dikwijls werk, dat veel te zwaar voor hem was. Hij kon de vrees maar niet van zioh zetten, dat het kind met geweld hem ontnomen zou worden, als haar uitwendig voor komen ellende of verwaa'rloozing te kennen gaf. Als hij in eenig opzicht iemand om hulp of raad vroeg, zou men hem vragen doen, die hij niet gemakkelijk naar waarheid kon be antwoorden. Wanneer iemand, dien hij toevallig ontmoette, maar de min ste nieuwsgierigheid toonde'naar zijn geschiedenis, was hem dit een vol doende aanleiding om van kwartier te veranderen. Zelfs elke vriendelijke vraag van de vrouwen, die voor hem op Dotje pasten, vervulde hem met de grootste onrust. Niettegenstaande zijne onwetendheid wist hij toch wel, dat hij niet mocht liegen, en hij kon er niet aan denken, dë wet van .God, van wien hij zoo weinig wist, te over treden, zelfs tegenover het gevaar, van Dotje te verliezen. Als hij maar had kunnen zeggen, dat zij zijn zusje was, dan zou dit een voldoend ant woord zijn geweest op elke navraag maar dat kon Don niet. Altijd de waarheid te spreken, en dit ook aan Dotje te leeren, was wat God van hem eischte, en dat moest hij doen. Als een nieuwe voorzorg tegen de nasporingen van Dot's vijanden, de politie en overheid van Chelsea, die er op gesteld waren haar in het arm huis te s luiten, liet hij den naam van Don varen, daar hij wel ondervonden had, dat deze te vreemd en te zonder ling was om onopgemerkt te blijven. Hij noemde zich nu Jan. Hij deed zijn best om Dot Hagar te noemen,, daar hij geloofde, dat dit haar ware naam was, omdat de oude Lister eens gezegd had, dat zij genoemd was naar de moeder, die haar verlaten had. Doch het gelukte hem maar zel den haren nieuwen naam te pas te brengen, behalve wanneer iemand hem vroeg, hoe zij heette. Toch stelde het hem gerust, dat hij door het ne- me.n van deze voorzorgsmaatregelen een nieuwen slagboom had opgericht tegen de kans van ontdekking door hare vijanden uit het westelijk g]e- deelte. Het welkomst was de zomer voor Don; de lange lichte avonden waren voor hem vol van genot. Als 't moei lijke dagwerk was afgeloopen, droeg hij Dot naar den oever van de rivier en zat er met haar te kijken naar de voorbijvarende schepen, wier vroo- lijk gekleurde vlaggen door het wes tewindje zacht werden gerimpeld: en in zijn onwetendheid placht hij zich te verbazen, waar zij toch vandaan kwamen en waar zij heen gingen. Hij had ze met volle zeilen op de open zee zien varen, waar zij nog schoo ner en vreemder schenen dan hier. 'H.un gezicht bracht hem de ge lukkige dagen te binnen, toen hij na de koorts langzaam aansterkte en al lerlei geschiedenissen trachtte te ont houden, om die aan juffrouw .Clack te vertellen. De slchepen met hunne lange masten en witte zeilen herin- perden hem aan sommige lessen, die hij geleerd had omtrent God en den Heer Jezus in den hemel, namen, die nog niet veel meer dan klan ken voor hem waren, maar die toch meer indruk op hem maakten dan eenig ander woord. Zij waren als zaadkorrels, die diep onder de goede aarde van zijn getrouw hart waren begraven en tegen den tijd des oog- stes honderdvoudige vrucht beloofden. Gedurende deze gemakkelijke zo merdagen groeide Don buitengewoon maar werd ook magerder en zwakker, daar hij uit zijn kracht schoot. 'Hij was altijd hongerig, en honger is een kostbare kameraad voor arme menschen, die gefopt, afgeweerd, en bedwongen, in plaats van voldaan, moet worden. Hetgeen Don meer be kommerde, was, dat hij geheel uit zijn kleeren gegroeid was en er niet zoo knap meer uitzag, dat men hesn boodschappen toevertrouwde. Hij kon er niet toe komen, iets voor zich zei- ven te koopen, waar Dotje niet in kon deelen, of zoolang niet in al hare behoeften voorzien was. Dotje zag er niet naar uit, alsof zij gebrek leed, en het was hem een genot, haar blo zend en glimlachend gezichtje aan te zien. Zij schreide nu nooit meer zacht jes, alsof zij bevreesd was gehoord te worden; zij schreide bijna nooit, maar als gjij het deed, deed 'zij] hiet openlijk en luid genoeg om Don een hevigeo schrik aaa te jagen. Hji. paste wel op, dat zij geen kou of honger leed, en de frissche lucht bij de rivier maakte haar sterk en de beweging gaf haar een geweldigen eetlust, die door Don werd bevre» digd, terwijl hij zelf maar half ge noeg had. Het moest voor hem wel een beetje schraalhans zijn, als hij andere kleeren voor zich wilde koo pen. Dat was een dag van triomf, toen; hij genoeg had opgespaard om zich op de kleerenmarkt een nieuw buis en broek te koopen. Hij had ze al een paar dagen in het oog gehad, en iederen keer, als zijn werk hem dien kant uitvoerde, was hij even de markt over geloopen, om te zien of zij nog 1 te koop hingem Zij waren zelfs zes stuivers afgeslagen, zoodat hij ze nog een dag eerder kon koopen. Hij ntoest er erg op afdingen en zijn eigene kleeren er op toe geven, zoo dat hij de nieuwe op de markt moest aantrekken. De koopman zeide hem, dat het een pak voor een man was, en dat hij er ak een man in uit zag, hoewel Don's lange magere ge daante en zijn hol bleek gelaat juist niet van mannelijke kracht getuigden. i mseis^é

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1