UN CHR9NISCBE MM6LUIERS NIEUWE LEltTS^HË COURANT VAN VRIJDAG 10 JULI 1925 Dag-Agenda. I De avond- naoht en Zonen'dagsdienst dor apotheken wordt van Maandag 6 -tót en met Zondag 12 Juli a.s. waar genomen door de apotheek van den heer C. B. Duijstér, N. Rijn 18, tel. 523. In de aanhangig gemaakte wets wijziging wordt verder een gfewich- tige verandering voorgesteld op het stuk van arbeiderspensioenfondsen, n.l. om hetgeen de werkgever in zulk een fonds stort met 10 pet. te be lasten. Het komt „De Werkgever"voor, dat deze bepalingen het animo om dergelijke hoogst nuttige instellingen te stichten aanmerkelijk zal bekoelen en in sociaal opzicht zeer ongewensch- te gevolgen hebben. De kabinetscrisis. .|j „Vanavond komt de fractie der anti revolutionaire kamerleden hijeen, Jn yerband met de politieke situatie. Jhx. cte Geer minister? In een te Amsterdam gehouden ver gadering van de Chi*. Hist. Unie heb ben verschillende aanwezigen, o.a. Mr. .Verkouteren .en mej. mr. Frida Katz medegedeeld, dat de kans zeer groot is, dat de heer Rutgers van Rozenburg weer in de Kamer zal terugkeeren. Naar gemeld wordt, houdt deze uit lating verband met de mogelijkheid, die men in Chr. Hist, kringen aan neemt, dat jhr. mr. D. J. de Geer deel jZal uitmaken van het nieuw te vor- |men ministerie. De leiding van de S.D.A.P. Omtrent het voorzitterschap van do [Kamerfractie der S.D.A.P. deelt Het jVolk" o.m. het volgende mede: Zoowel de plaats van len als die jiyan 2en voorzitter is vacant. Troelstra is uit de Kamer getreden en het socia listisch Kamerlid, dat 26 jaren de .functie van 2en voorzitter bekleedde, !(de heer Schaper) heeft reeds verle den jaar in April te Groningen mede gedeeld dat hij in de nieuwe par-emen- itaire periode wegens gezondheidsrede nen uit de leiding der fractie zal tre- jlden. Wil dat zeggen, dat er een nieuwe partijleider" zal komen? Dat staat in zeker opzicht te bezien, ';Öoch vooreerst zal daarvan geen spra- !ke zijn. De S.D.A.P. had lang aan het hoofd der leiding een man staan, dien men den leider kon noemen „par droit dé conquête", door het recht van verove ring wegens zijn kwaliteiten. Troel sf.ra heeft als het ware de S.D.A.P. on der het hart gedragen. Hij was de ziel der partij. Haj was bijna doorloopend de aangewezen „eerste onder de broe deren", de eerst aangewezen aanvoer der, de leider. Zulk een positie krijgt niemand ooit weer in de partij, zoomin als er in Duitscliland ooit weer een Bebel komt. Onze partij heeft een democratisch gekozen bestuur, waarin een aantal personen, die een grooten staat van dienst hebben en die een aantal kwa liteiten vertegenwoordigente zamen wél in staat een partij te leidon. De leiding word vastgesteld na rijp be raad. Een bijzondere taak zal de voorzit ter der Kamerfractie hebben. Hij zal in de Kamer de politiek aan geven en in eerste linie tegen de re- gtering en de regeeringsmeerderheïd i optreden. Maar hij zal het niet doen op eigen ,gezag en op eigen gelegenheid, doch in overleg met de gansche groep, zoo als trouwens reeds Troelstra 'deed „Bartimeus" „Bartimeus", het Chr. bïindeninsti- i tuut te Zeist, dat een jaar geleden zoo j zwaar door den brand getroffen werd [hoopt Woensdag 2 Sept. het aange- jkochte gebouw en de op het terrein „Beeklust" gebouwde school officieel in gebruik te nemen. Tegelijk met de ze officieele opening zal de jaarverga dering worden gehouden. Tot hoofd van het internaat werd I benoemd de heer G. Fokker, onderwij- i zer aan de Chr. school te Zwammer- |dam. Het bestuur tracht nu nog een orgel. liefst een pijporgel, te verkrijgen. De 'secretaris is ds. J. D. Wielenga Hoofddorp. Uit het Sociale Leven. Het conflict bij de „Nieuwe Waterweg" I te Schiedam. Gisteren zoo meldt men ons jhad onder leiding van den Rijksbe middelaar den heer H. A. van ïJssel stein, een bespreking plaats tusschen vertegenwoordigers van de bij 't con flict betrokken partijen. O.m. waren aanwezig de Directeur van de Rotterdamse!)e Droogdok Mij aan welke onderneming de „Nieuwe Waterweg" is overgegaan en den direc teur van de Nieuwe Waterweg." Door den Directeur van den Metaal- bond was in een conferentie met de vertegenwoordigers van de werkne mei medegedeeld dat het loon voor de arbeiders aan de „Nieuwe Water weg" gebracht zou worden op het peil vau de Rotterdamsche Droogdok Mij en dat voor 53 uur werken -49.5 uur loon zou worden uitbetaald, zijnde -48 uur loon en 1® uur als overgeld. De Directeur van de Rotterdamsche Mij. deelde tijdens 'de bespreking bij den Rijksbemiddelaar méde, dat de .Nieuwe Waterweg" niet was. aange sloten bij den Metaalbond, hoewel de Directeur van den Metaalbond de on derhandelingen had gevoerd, en dat het een misverstand was dat 49° uur loon zou worden uitbetaald. Uitbetaald zou worden 53 uur loon plus l5 uur overgeld. Toen de vraag gesteld werd, deze nieuwe looncijfers dan te noemen, wilde de Directie daarvan niets we ten. Ook toen de Rijksbemiddelaar aandrong hem dan die cijfers te noe men, opdat hij voor zichzelf een in druk zou krijgen, werd ook hem dit geweigerd. In de pers wordt nu geschreven dat het geheele conflict op een misver stand berust. D^arbeiders zouden heb ben gemeend voor 53 uur werken 495 uur loon te ontvangen, terwijl in wer kelijkheid 54® uur loon 'zal worden uit betaald. Zoo gezien moet dit wel tot- de conclusie leiden dat er een misver stand in het spel is. De werkelijkheid is evenwel dat aan de arbeiders is bekend gemaakt dat het loon aan de „Nieuwe Waterweg" gebracht zal worden op hetzelfde peil als aan de Rotterdamsche Droogdok- Mij. Aan de R.D.M. heeft men reeds langen tijd 56 uur per week gewerkt. Nu, met de afloopende overwerkver- gunning voor de Rotterdamsche indus trie, wordt vanaf 1 Juli 53 uur ge werkt. Bij deze overgang wilde de Di rectie van de R.D.M. ook 53 uur in voeren* aan de „Nieuwe-Waterweg" en gelijktijdig de loonen brengen in over eenstemming met de loonen aan de R.D.M. Dat wil zeggen, het gezamelijk loon-der arbeiders moet worden ver laagd en er moet langer gewerkt. Hier door zullen een aantal arbeiders eenige verhooging ontvangen, anderen het zelfde loon behouden en de rest wor den verlaagd. Het nieuwe weekloon, dat over het geheel dus lager is, wordt om het uurloon vast te stellen, niet gedeeld door 48 maar door 53, waar door 't uurloon belangrijk lager wordt als voorheen. Aangezien bovendien moet gerekend worden met de over- weikvergunning, heeft dat brengen van het uürloon op een werkweek van 53 uur, 'voor de arbeiders vérstrekken de gevolgen. In dit licht bezien doet het „misver stand" wel eigenaardig aan. Uit de textiélindustrie. De textielarbeidersbesturen hadden onlangs een verzoek tot de textielpa- troonsvereenigingen om vrije dagen met behoud van loon. De Vereeniging van Katholieke werk gevers berichtte dat er in deze voor de industrie zoo bijzonder moeilijke tijden niet gedacht kan worden de uit betaling der vacantiedagen verder uit te breiden* dan reeds thans in haar loonregeling is bepaald. De toestand is zoo, dat indien het lidmaatschap der vereeniging niet tot het tegendeel dwong, verscheidene leden in het ge heel geen vacantiedagen zouden ven, daar het aantal dagen, waarop de arbeiders tot niet-werken gedwongen zijn wegens den slechten gang van za ken, toch reeds meer dan groot génoed is. De Fabrikantenvereniging te En schedé, de Bond van Textielonderne mingen in en buiten Twente en de Twensch-Geldersche Fabrikantenver- eeniging deelden mede, dat zij na ge zette overweging geen aanleiding heb ben kunnen vinden haar leden te advi seeren aan het verzoek te voldoen. Conflict in de bouwvakken. Naar wij vernemen heeft Rijks- bemiddelaai* de heer ir. L A. Fruy- tier, de hoofdbesturen der landelijke patroons en werkgeversroganisaties in de bouwvakken üitgenoodigd tot een nieuwe conferentie op Zaterdagoch tend a.s. te 's-Gravenhage, ter bespre king., van liet Hhagsche conflict. Zooals men zich zal herinneren be staat er een nauw verband tusschen dit Haagsche conflict en de totstand koming van een landelijke collectieve overeenkomst. Immers de patroons hebben destijds laten weten, dat zij niet tot verdere medewerking aan een C.A.O. bereid waren, wanneer niet op 15 Juli j.l. de Haagsche staking was opgeheven. Dit laatste .is niet geschied. Zou thans nog een oplossing in het Haagsche conflict worden bereikt, dan zou tocli, wanneer de patroons aan hun ultimatum van 15 Juni vasthiel den, de kans op een C.A.O. zijn ver keken. Intusschen moet het niet onmogelijk worden geacht dat de nieuwe bespre kingen tot zoodanig resultaat zullen leiden, dat aan het bedoelde ultima tum niet zal worden vastgehouden wanneer ook de werknemers tot con cessies bereid zijn. Rijkscommissie-werkverruiming. De Rijkscommissie-Werkverruiming vergaderde een dezer dagen te 's-Gra venhage onder voorzitterschap van prof. dr. W. H. Nolens. De agenda vermeldde als eerste punt •de bespreking van de taak der com missie. Op vooi?tel van den voorzitter werd op grond van practische overwegingen besloten de gedachtenwisseling hier over uit te stellen tot een vergadering, RECLAME. Het is U mogelijk te eten wat U lust, Indien U Gebismureerd Magnesium ge bruikt. Neemt eens deze proef: Eet een Hinken maaltijd, beslaande uit cle lek kere spijzen, die U gewoonlijk slecht bekomen, en gebruikt daarna een half theelepeltje Gebismureerd Magnesium n een beetje warm water. Indien U niet verbaasd staat en verheugd zijt over het gevolg daarvan, dan kunt gij Uw geld op aanvraag terugkrijgen. Schaft U nog heden een flacon aan bij Uw apotheker, gebruikt t middel volgens, gebruiksaan wijzing en dan zult gij spoedig in staat zijn aan Uw vrienden te vertellen, hoe gij Uw slechte spijsvertering zijt kwijt geraakt. Vergeet niet den naam Ge bismureerd Magnesium het indiges tie geneesmiddel, dat niets kost, indiien het in gebreke blijft U verlichting te brengen. Gebismureerd Magnesium Depot, Jacob Marisplein 23; Amsterdam. Verkrijgbaar bij alle goede Apothekers en Drogisten, o.a. bij REYST KRAK. Weigert alle vervangingsmiddelen. Lel er. op dat gij het echte Gebismureerd Magnesium krijgt. welke gehouden zal worden in de eer ste dagen van September. Uit de bespreking omtrent de uitvoe ring van waterstaatswerken bleek, dat vermoedelijk voor 1926 grootere bedra gen kunnen worden beschikbaar ge steld dan voor 1925. Voornamelijk werd van gedachten gewisseld over de maat regelen, welke kunnen Worden getrof fen ter bevordering van een krachtig ter liand nemen van de verbetering van het wegennet. De commissie stelde liet standpunt vast, dat met het oog op de tegenwoor dige omstandigheden "diént té worden ingenomen ten aanzien van enkele in dustrieën, welke in möeilijkliedenver- keeren en de tusschënkpmst' der com missie hebben ingeroepen. Uit de mededeelingen omtrent de bemoeiingen der commissie tér zake van de plaatsing vail orders bij de Ne- derlandsche fabrieken bleek, dat we der belangrijke orders, welke dreig den naar het buitenland te gaan, voor de Ned. nijverheid zijn kunnen worden behouden. Besloten werd met het Departement van Binnenlandsche Zaken in overleg te treden omtrent de maatregelen,' die kunnen worden genomen om te bevor deren, dat ook de waterschapsbestu ren in de toekomst meer rekening met de Ned. nijverheid zullen houden. Verder werd besloten aan den Min. van Binnenlandsche Zaken te advisee- ren aan de besturen van grootere ge meenten een schrijven te richten, om er de aandacht op te vestigen, dat in de leveringsvoorwaarden voor kolen en cokes meermalen de eisch gestokt wordt, dat deze van buitenlandscben oorsprong moeten zijn en dat, wanneer omtrent de reden daarvan gevraagd wordt, blijkt dat deze eisch niet ge steld is, omdat inderdaad aan kolen en cokes van buitenlandscben oor sprong de voorkeur wordt gegeven, maar omdat dit eenmaal in de leve ringsvoorwaarden voorkwam en fcr niet aan gedacht is deze bepaling to wij zigen. Gewezen werd op de taak, welke de vakorganisaties kunnen Vervullen om liet gebruik van Nederlandsch fabri kaat te bevorderen. BUITENLAND. terroriseerd onder Abd el Kriin's vanen he,eft geschaard. De Rif-Kablen komen dit jaar lalrij: ker dan ooit in den landbouw in Oran werken en de meesten vragen zich daar te vestigem om den oorlog van Abd el Krim teontvluchten. Painlevé voegde daaraan toe, dat hun aantal zoo groot was, dat Abd el Krim strenge maatregelen heeft moeten ne men tegen de Rif Kabylen die uit Al giers komen. Guilhaumon, die deel heeft uitge maakt van de parlementaire commissie van onderzoek in Marokko, acht krach tig optreden noodzakelijk om den vrede te verhaasten. Hij is er van overtuigd, dat de stammen die tegen Frankrijk strijden, daartoe met geweld door Abd el Krim gedwongen zijn. Ondanks de moeilijkheden zal Frankrijk zij'n bescha vingswerk weten to laten zegevieren. Hierna werd de vergadering geschorst om van nacht voortgezet te worden. Wat de credieten betreft, lijdt het geen twijfel, dat deze zullen worden aangenomen. De soc. Kamergroëp heeft evenwel bij meerderheid van stemmen besloten zich te onthouden bij de stemming over deze credieten. RECLAME. DE STRIJD IN MAROKKO. Fransche Kamerdebatten. Gisteren is in de. Fransche Kamer, hol Marokkodebat het derde binnen enkele maanden begonnen in ver band met de door-de regeering aange vraagde credieten. De discussies hebben voorloopig nog weinig goeds opgeleverd De communist Cachin verdedigde, als gewoonlijk, het standpunt der Riffijnen en waarschuwde voor een eindeloozen oorlog, en voor de geweldige uitgaven, waarvoor Frankrijk zal komen te staan, indien het geen vrede sluit. Bij het beantwoorden van kolonel Fabry verklaarde Painlevé, dat het ab soluut onjuist is, dat hot land kritieke uren doormaakt omdat de regeering het militair gezag den voet zou hebben dwars gezet en operaties verhinderd. Er is speciaal materiaal voor de infan terie, voor den oorlog in de bergen, be steld. Painlevé protesteerde tegen de val- sche geruchten over Taza, die in zekere bladen hadden gestaan. Het is absoluut onjuist, dat Taza is genomen. Spr. vroeg zich af, welke nieujvsbureaux er belang bij hebben, even onjuiste als be lachelijke berichten te verspreiden. Freissinet, de afgevaardigde van Al giers, zelte in een uitnemende deskun dige rede voortdurend door woedende uitroepen- der communisten onderbro ken, uileen, hoe cle werkelijke toestand in de Riff zijn, en hoe dwaas liet is in dit verband le spreken van een strijd voor* vrijheid en onafhankelijkhoM van cle Rifbewoners, van wie de niecrd r- heid zich slechts noodgedwongen en ^e- Radio-Programma. Wat er vanavond te hooren is. 5.20 (Berlijn, 505 M.) Concert. r 5.20 (Ziirich, 515 M.) Concert. 5.20 (Brussel, 265 M.) Concert. 5.30 NSF. (Hilversum, 1050 M.). Concert onder leiding van Fr. Lupgens. 6.(Rome, 425 M.) Concert. 6.35 FL Parijs (Eifteltoren, 2650 M.) Causerie, daarna concert. 7,2LO (Londen, 365 M.) en 5XX (Chelmsford, '1600 M.). Muziek. 7.20 2LO en 5XX. Tijdsein van Big Ben, weerbericht, nieuwstijdingen. 7.30 NSF. Politiebericht, weerbericht. 8.15 NSF. Lezing, door A. L. van Beuse kom over: „Radio en de Politie". 8.20 2LO en 5XX. Concert. 8.20 (Stuttgart, 445 M.) Conceit, S.35 (Brussel, 263 M.). Concert, onder broken door nieuws. 8Ï50 (Berlijn, 505 M.) Concert. 8.50 (plm.) S.F.R. (Parijs, 1750 -M.) Concert. 8.50 (plm.) (Madrid, 392 M.) Concert. 9.20 (Hamburg, 395 M.) Concert.- 9.20 Bremen, 330 M.) Concert. "i 9.20 Hdnnover, 296 M.) Concert. 9.20 (Rome, 425 M.) Concert. - 10.20 2LO en 5XX. Tijdsein van ^Green wich, weerbericht, nieuwstijdingen. VANDERVELDE TE PARIJS. Algeheele overeenstemming. Na een onderhoud met Briand, heeft Vander vel de verklaard, dat het doel van zijn reis wa?#om opnieuw in contact te komen met de Fransche re geering, met welke België zooveel belan gen gemeen heeft. Het was noodig eens te praten over de ontruiming van de Ruhr en de wijzi ging in de groepeering der troepen, die daaruit voortvloeit, over den 'toestand, ontstaan door de ontruiming van Keu len, over de Fransch-Belgische douane besprekingen, de vooruitzichten, ge schapen door het veiligheidspact, over den toestand in China, waar België groote belangen heeft, enz. Vandervelde verklaarde, dat_ er alge- meene ontstemming bestaat. Hij geeft niet 'zijn vroegere overtuigingen op, maar staat thans voor andere verant woordelijkheden. Ook moet men zich in Frankrijk niet verontrusten over de aanwezigheid van Vlamen in het ministerie. Al wil men in België de Vlaamsche taal gelijkwaar dig maken aan de Fransche, dat wil met zeggen, dat men anti-Fransch is Ik voor mij, zeide de ministei*, heb niet den indruk een grens te passeeren als ik van Gent naar Parijs ga; ook kan men waarlijk niet zeggen, dat het Bel gische leger niet ten volle zijn plicht' gedaan heeft, warin toch de meerder heid Vlaamsch was. De nieuwe regee ring heeft evenveel1 sympathie voor Frankrijk als de vorige en Ynen zal dit spoedig merken. e HET MIJNCONFLICT IN ENGELAND Belangrijke besprekingen. Bridgeman, de eerste lord der admi raliteit, die door den eersten minister is aangezocht om voor de regeering op fe treden in de crisis, die ontstaan is tus schen de mijneigenaars en de mijnwer kers, heeft gisteren belangrijke en defi nitieve stappen gedaan. Hij heeft eerst de centrale- commissie der mijneigenaars opgezocht die hem de nieuwe loons voorst ellen, onlangs aan den mijnfverkersbond "gedaan, toe lichtten en hem op de hoogte stelden van den tegenwoordigen stand der on derhandelingen. Bridgeman werd ver gezeld door den eersten minister van arbeid, en en staatssecretaris voor het mijnwezen. Daarna heeft hij het bestuur van den mijnwerkersbond tot een conferentie tegen vandaag üitgenoodigd, en naar vernomen wordt, heeft Cook, de secre taris van den mijnwerkersbond, deze uitnoodiging aanvaard. DE BALKANSTATEN. Griekenland en Joego-Slavië. Naar de „Samouprava" meldt, zal de nieuwe Grieksclie regeering de onder handelingen met Zuid-Slavië- over de vernieuwing van het. ver drag van bond genootschap binnenkort hervatten. De onderhandelingen zullen te Belgrado worden gevoerd. Anderzijds verneemt cl# Uei< Ir uit diplomatieke kringen te Weenen, dat men 'daar een voortdurende toena dering tusschen Griekenland, Boelga- rije en Roemenië constateert, welke vooral liet werk schijnt te zijn van de Roemeensche gezanten te Sofia en Athene. Men spréékt er zelfs van, dat reeds mc't het afbreken der Joego Slaviseli- Griehsche onderhandelingen '11 nieuwe politieke constellatie op den Balkan een aanvang heeft jgenomen. t j v.j Een parlement der Russische emi granten. Naar verluidt, zal begin Augustus te Parijs het parlement van Russische emigranten onder voorzitterschap van den vroegeren opperbevelhebber groot vorst Nicolaas Nikola je witch bijeenko men. Dit parlement zal een regeering kiezen'welke bij de groote mogendhe den haar erkenning zal aanvragen. Voorts zal een besluit tot reorgani satie van den Russischen generalen staf worden genomen, waarhij een mi litaire raad van advies den grootvorst zal bijstaan. Al-deze maatregelen zijn bedoeld als voorbereidingen voor een algemee- ne actie tegen de sovjetregeering. Als inleiding voor deze actie zal aan de randstaten bescherming voor hun gren zen door witte strijdkrachten worden aangeboden. Verzekerd wordt, dat belangrijke geldmiddelen ter beschikking van de ze, beweging staan. KORTE BERICHTEN. De belast/ingcommissie uit den Duit- schen Rijksdag heeft een voprstei der regeeringspartijen aangenomen,; om cle omzetbelasting te verlagen tot l1/* pet. De Belgische Senaat heeft, na de bespreking van de regeeringsverklaring een motie van vertrouwen aangenomen Het verbond van spoorwegperso neel in Engeland heeft zich met alge- meene stemmen voor nationalisatie der spoorwegen uitgesproken. Het ontslag van de twee Italiaan- sche ministers is aangenomen. Hun op volgers zijn benoemd. Voor het eerst sedert 1911 sluit de Italiaansche begrooting met een over schot. Op 16 Juli a.s. zulen ook in het Luiksche do metaalbewerkers het werk neerleggen in die fabrieken waar een loonsverlaging was aangekondigd. De onderhandelingen tusschen de mogendheden en China 'zijn op het cloode punt gekomen. Het antwoord van Polen inzake de tariefkwestie wordt te Berlijn onaan nemelijk geacht. Te Moskou zijn twee generaals be schuldigd van spionnage vöor Polen, terechtgesteld. De TsjechoSlowaaksche gezant ten Vaticane is te Praag ontboden, naar het heet om over den toestand verslag uit te brengen. Tegen vandaag is te Berlijn een 'steking der bouwvakarbeiders aange kondigd, welke 200.ÖÜ9 arbeiders zal omvatten. De gevolgen van den Duitsch-Pool schen economischen oorlog doen zich reeds in érnstige mate in Poolsch Opper Silezië' gevoelen. Te'Kattowitz zijn r'ëed' vier kolenmijnen stilgelegd. De Rifkabylen conc: Ureeren groote troepenmachten bij da Wergha. Het Britsche antwoord op de Spaan sche nota inzake Tanger, i: naar Mad rid verzonden. Het Britsche an beoogt Engeland buien het conflrct te houden. KERK EN SCHOOL. Examens. Aan de Theol. school der Ghr. Geref, kerk. zijn geslaagd voor het candidaat9- examen A in de theologie, de heeren: A. Bicker, J. Drenth, W. Kremer eiy B. Oosthoek. Tot de studie der theologie zijn, na af gelegd examen, bevorderd d'e heeren: K. Bokhorst, A. Pontstein en D. Rustige. UIT DE OMGEVING. LEIDERDORP. Woensdagavond vergaderde de Christ. Oranjevereeniging. Nadat de voorzitter Ps. 68:10 had. la ten. zing, ging hij voor in gebed, waarna hij Spr. 2: 1—I'S las. Vervolgens las de secretaris de notulen voor, welke onveranderd werdén vastge steld. Aangezien er, na de gehouden bespre kingen pp een vorige vergadering, geen. jwqgrgtel vafo de leden, betrekking hebben

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2