CHRISTELIJK DAGBLADvoor LEIDEN EN OMSTREKEN <?e JAARGANG VRIJDAG IQ JULI 1955 NUMMER 1501 NIEUWE LEIDSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal f 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 BUREAU: Hooigracht 35 Leiden W Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 Éi nummer bestaal uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Z. M. de kiezer. Braakensiek. de bekende (eekenaar, gaf dezer dagen een kostelijke plaat. Tegen een muur gehurkt zit daar de kiezer, tot voor kort door alle partijen als een Koning geëerd, maar nu, na de verkiezingen van de teekenen zij ner waardigheid ontdaan. De diverse partijleiders hebben ilder <<en gedeelte van zijn kostbare kleedij voor hunne rekening genomen en een zaam en verlaten blijft Z. M. de Kiezer wiens diensten men niet meer noodig heeft, achter. Deze plaat is niet geheel juist. Om dat ze teveel generaliseert. Met name de A R partij heeft er zorgvuldig voor vcwaakt aan de kiezers beloften Te doen. waarvan ze wist dat ze niet ver- s. vu ld kunnen worden. Dit neemt echter niet weg, dat deze 'rekening een les bevat, die alle par uien en die ook de AR partij ter harte mag nemen. In de verkiezingsdagen, als men de stemmen der kiezers noodig heeft, wordt met de kiezers contact gezocht. 7f worden bewerkt met propaganda- lectuur en niet te vergeten door mid del van het huisbezoek. Do kiezers worden opgezocht. Fr wordt met hen gepraat. Ze worden gewaarschuwd en te rechtgewezen en opmerkzaam gemaakt op de gevaren die van alle kanten dreigen. En dat is alles heel goed. Het is een vruchtbaar werk en eer, 'dankbaar werk. Meermalen vindt men een geopend oor, waar men dat allerminst ver wacht had. Maar de klacht is niet eens, maar herhaaldelijk gehoord: waarom be moeit men zich met mij slechts eens in de vier jaar, wanneer men mijn stem noodig heeft? Waarom komt men in gewone .tij den nooit tot mij spreken van da gees telijke dingen en mij en mijn kinderen wijzen op de dreigende gevaren? Waarom is met het sluiten van de stembus ook het persoonlijk contact weer verbroken? Wij moeten ons van deze vragen niet afmaken. Daar zijn honderden, duizenden kiezers die in uiterst moeilijke omstandighe den verkeeren. Stoffelijk en geestelijk. Hunne levensomstandigheden zijn vaak ver van gunstig en geestelijk zijn ze te zwak om de schoonschijnende re volutionaire theorieën behoorlijk te weerleggen. En zoo zakken ze af. Steeds verder en dieper. En er is niemand die zich hun lot aantrekt, tot.... de stembus weer roept en men ook de stemmen van der gelijke kiezers weer noodig heeft. Nu willen wij niet verkleinen de be- teekenis van wat' door middel van evangelisatie enz. gedaan wordt. Maar in verhouding tot de uitge strektheid van het arbeidsveld, betee- kent dat alles nog zoo weinig. En daarom vragen we de belangstel ling voor den nu weer onttroonden kiezer en binden wij den legers de vraag op het hart, wat er gedaan kan en moet worden om het contact met deze kiezers te behouden en te ver sterken en ze voor verder afglijden te behoeden. STADSNIEUWS. Gemeenteraad De Raad dezer Gemeente zal a.s. Maan dag, des nam. te 2 uur vergaderen ter behandeling van de volgende onderwer pen, 1. Benoeming van een Commissaris der emeentélijke Bank van Leening. 159 2. Benoeming van een Stadsgeneesheer v ;r het tijdvak! 1 Juli 19251 Juli 1926. 160 3. Praeadvies op het verzoek! van P. R. J. Bom, om eervol ontslag als Jerwijzer aan de school Maresingel B. .161 4- Voorstel tot overname in eigendom ca onderhoud bij de gemeente van het p-rceel Groenoordstraat, Sectie K3 No. 3756 en het perceel Nic. Beetastraat, Sectie O No. 1176 ged. ,162 5. Voorstel: j*. tot ovarname m eigendom en onder houd bij van ©enige strooken grond en water, kad. bekend Sectie R nos. 568 t.m. 581 ged.; b. tot beschikbaarstelling van gelden voor de verbreeding van het zuidelijk! gedeelte van de Driftstraat met bijbehoo- rende slootdemping en rioleering. 156 6. Voorstel tot verkoop aan Prof. Dr. F. Muller Jzn, van een gedeelte grod op het Raamland ten westen en ten Zuiden van het perceel Sectie M No. 4226. .163 7. Praeadvies op het verzoek van H. Geugjes te Oegstgeest, inzake de verhu ring van rietland nabij het Poelmeer en het innemen van wateroppervlakte aldaar ten behoeve van een woonschuit. 164 8. Voorstel tot opnieuw vaststelling van de verordening tot heffing van schoolgeld voor het Lager onderwijs in de gemeente Leiden (Gemeenteblad no. 21 van 1924). 1&5 9. Voorstel tot toekenning aan het be stuur van het gesticht „De Voorzienig, heid" van een vergoeding, als bedoeld in art. 84 der Lager Onderwijswet 1920, ten behoeve van de stichting van lokalen bestemd voor gewoon lager onderwijs aan de Krauwelsteeg. 157 10. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 3 December 1896 (Gemeenteblad no. 15), houdende voor waarden van opnemingg en verpleging van lijders in het Krankzinnigengesticht „Endegeest" en de afdeeling voor jeug dige idioten „Voorgeest" te Oegstgeest, nabij Leiden. 166 11. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 3 April 1922 (Gem. bald. no. 18) tot beteugeling van het ge bruik van tabak door kinderen. 167 12. Voorstel: a. tot beschikbaarstelling van gelden voor de vernieuwing en verplaatsing van de Janvossenbrug en de demping van de volmolengracht b. tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve, van de uitdieping van den Nieuwen Rijn tusschen het Rijn- en Scnie- kanaal en de Singelbrug en de daarmee gepaard gaande vernieuwing van de wal- beschoeiing c. inzake de jaarlijksche uitvoering van diepwerken d. inzake het adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken vóór Rijnland, betreffende den toestand van de wateren en bruggen in de gemeente. 158 13. Verzoekschriften inzake schoolgeld Middelbaar- en Hooger Onderwijs, dienst. 1924—1925. .168 Scholenbouw. Naar aanleiding van het om prae advies in handen van B. en W. gesteld verzoek van het bestuur van het ge sticht „De Voorzienigheid" alhier, om toekenning van eene vergoeding als be doeld in artikel 84 der Lager Onderwijs wet 1920 voor de kosten van verbou wing en uitbreiding van de schoolge bouwen aan de Krauwelsteeg, deelen B. en W. den raad mede, dat het in de bedoeling van het schoolhestuur ligt, om deze gebouwen, welke geheel on voldoende zijn, te doen vervangen door een gebouw, waarin op de verdieping twee scholen voor gewoon lager onder wijs zullen worden gehuisvest en op den beganen grond, behalve een ge meenschappelijk gymnastieklokaal nog twee afzonderlijke bewaarscholen Aangezien het gebouw niet uitslui tend bestemd zal zijn voor gewoon lager onderwijs mogen in het onderhavige geval niet op de gewone wijze gelden ter beschikking van het schoolbestuur worden gesteld, maar heeft, na voltooi ing van den bouw, overeenkomstig artikel 84 der Lager Onderwijswet 1920 taxatie plaats van het voor het geven van lager onderwijs bestemde deel van het gebouw. Van het getaxeerde bedrag wordt dan de in dat artikel bedoelde jaarlijksche vergoeding afgeleid. Vermits het schoolbestuur de wette lijke voorschriften in acht heeft geno men, geven B. en W. den Raad in over weging om het verzoek in te willigen. Gem. Stichtingen. B. en W. stellen overeenkomstig het voorstel van de Commissie van Beheer over de gestichten „Endegeest", „Voor- geest'; en „Rijngeest' voor verlaging van de verpleegkosten in „Endegeest" en „Voorgeest' van f900 tot f850, met in gang van 1 Ocober. Rooken door kindez^n. De Oudercommissie van de school Duivenbodestraat B heeft zich tot den Raad gewend met het verzoek de veror dening tot beteugeling van het gebruik van tabak door kinderen in dien zin aan te vullen, dat het aan kinderen be neden den leeftijd van 14 jaar verboden wordt, op dert openbaren weg of op een voor het publiek toegankelijke plaats, tabak, sigaren of sigaretten te rooken. Een tweetal andere Oudercommissies heeft aan dit verzoek adhaesie betuigd. Naar aanleiding van dit adres herin nert fle Commissie voor de strafverorde hing er aan, dat Jiare meerderheid vóór het strafbaar stellen van het rooken op straat door kinderen was, en in 1922 oen voorstel in den geest als thans door de adressante aangegeven, bij den raad heeft ingediend. Dat voorstel is met 14 tegen 13 stemmen verworpen en dien tengevolge wordt thans wel met straf bedreigd de -verkooper van tabaksarti kelen, die in de uitoefening van het be roep tabak, sigaren of sigaretten aan kinderen beneden de veerien jaren ver koopt, zoomede ieder, die op den open baren weg of op ©en voor het publiek toegankelijke plaats aan zulk een kind sigaretten, sigaren of tabak vetrstrekt, maar is het kind zelfs wegens 't rooken op straat tot dusverre in deze gemeente niet strafbaar. Evenals in" 1922 is de meerderheid van de Commissie ook thans van oor deel, dat, gelet op dem omvang dien het rooken door kinderen ondanks de be staande verbodsbepalingen heeft aange nomen en op de verkeerde gevolgen, door dit rooken veroorzaakt, de vast stelling van een rookverbod voor kinde ren wenschelijk is, en dat er mitsd.en allen aanleiding is, om op het verzoek van de Oudercommissie in te gaan. Daartoe kan gebruik gemaakt worden van de bepalingen, door de Commissie in 1922 voor gelijk doel ontworpen. De minderheid van de Commissie kan zich met het gevoelen der meerder heid niet vereenigen. Hoewel ook zij het rooken door jeugdige personen afkeu renswaardig vindt, meent zij, dat tegen dit euvel niet door de gemeentelijke overheid, doch door de ouders en de opvoeders moet worden opgetreden. Dit voorkomt levens, dat kinderen deswege reeds op jeugdigen leeftijd met den strafrechter in aanraking komen, het geen de minderheid hoogst ongewenscht vindt. Op grond van het bovenstaande geeft de Commissie den Raad in overweging over te gaan tot vaststelling van de be palingen in de bestaande verordening. Schoolwerktuinen. Woensdagmiddag te 2.30 had in de Societelit „Musis Sacrum" de officiële opening'plaats vtin den Schoolwerktuin aan du Wassstraat. Een klein gezelschap, w.o. de burge meester, de besturen der Vereeniging voor School- en Warktuinen en van den Ned. Bond van Onderwijzers, de dir. van Sociale Zaken en de Centrale Oudersraad was daar samengekomen. De voorz. der Vereeniging, de heer E. Th. Wijk, verwelkomde de genoodig- den. De officieele opening heeft nu drie maanden na het in gebruik nemen plaats, omdat men thans beter kan be- oordeelen wat door kinderijver en kin- dervlijt is tot stand gebracht. Spr. dankte voor de krachtige mede werking, djie de Ver. van eenige inge zetenen bij het aanschaffen der gereed schappen had ontvangen. Nog steeds is er geen schuurtje voor de berging dier gereedschappen aanwezig. Dit geschiedt nu in het gebouwtje op het sportterrein der H. B. S„ daartoe welwillend afge staan. Voorts zeide spr. te hopen, dat ook in onderwijzerskringen meer belangstel ling komt voor de schooltuintjes, welke toch van een groot sociaal belang zijn omdat zij den grond leggen voor de latere Volkstuintjes. Spr. noodigde ten slotte den Burgemeester uit met een enkel woord de officieele opening te wil len' verrichten. De burgemeester prees het werk der Schooltuintjes. De kinderen, die steeds tusschen steenen muren zitten, kunnen hier eens tuinieren en meteen leeren wat de bodem opbrengt. Ook is het een aardige arbr/id, die voldoening geeft en een afwisseling is van de gewone ont spanning, de sport. Spr. noodigde de aanwezigen uit, thans een bezoek te brengen aan de volkstuintjes. Over een oppervlakte van 60 M2 zijn 225 tuintjes aangelegd, welke ieder door een jeugdige tuinier of tuinierster ver zorgd worden. De Vereeniging leeft in voortdurende vrees, dat de grond, die zij in huur heeft van de gemeente, met een opzeggingstermijn van 3 maanden, haar ontnomen wordt. Zoo wordt thans een villa gebouwd midden in de tuin tjes. Alle kinderen hebben een hark, ter wijl de andere gereedschappen verdeeld worden. De kinderen betalen van 50 ct. tot f 4.contributie, al naar gelang het inkomen der ouders. Dit jaar konden, wegens hat groote aantal aanvragen, alleen kinderen van het 5e leerjaar een tuintje verkrijgen; het volgende jaar hoopt men 2 leerjaren in de gelegen heid te stellen. De kinderen kweeken in de tuintjes in de eerste plaats landbouwgewassen, tuinboonen, snijbiet, bioien, enz., maar ook* bloemen. Een klein gedeelte van den grond is als proef tun ingericht, de fcholieren kenrus te late1- »*naken met gewassen als boekweit, haver enz. Het is een lust om de kinderen bezig t© zien! Academisch Ziekenhuis. Woensdagavond hiel£ in Huize Feen stra de afdeeling Leiden van den Alg Ned. Christ. Ambtenaarsbond een ver gadering voor leden en belangstellen den, werkzaam in het Academisch Ziekenhuis. Na een inleiding door den Bondssecretaris, den heer L. Vermeu len, waarin de noodzakelijkheid van organiseeren werd uiteengezet, ontspon zich een geanimeerde bespreking. Tal rijke grieven werden geuit, o.m. de zeer slechte behuizing van het inwo nend personeel, het gemis aan geor ganiseerd overleg, waardoor het per soneel eenigen invloed zou kunnen uit oefenen op de vaststelling "der arbeids- en dienstvoorwaarden, het aanstellen v. buitenstaaanders in vacatures, waar door de promotie uitgesloten is, het niet-verleenen van vaste aanstellingen aan personen, die reeds jarenlang in tijdelijken dienst zijn, enz. enz. Inzon derheid bestond verbittering onder het personeel over den getroffen maatregel om bij vacantie de vergoeding voor de niet genoten kost en inwoning te ont houden. Deze maatregel werd zeer scherp gelaakt. Door het bestuur weid toegezegd ter bevoegder plaatse deze grieven, alsmede de geuite wenschen te be spreken. Een tiental der bezoekers traden als lid van- den Bond toe. W. P. ten Katef Na een korte ongesteldheid is heden op 47r jarigen leeftijd overleden de heer W. P. ten Kate, leeraar in de ge schiedenis en aardrijkskunde aan de Christelijke Kweekschool alhier. De overledene was een zeer bekwaam lee raar, die door zijne mede leeraren hoog werd gewaardeerd en bij de leer lingen geliefd was. Zijn heengaan be- teekent voor de Chr. Kweëkschoól een ernstig verlies. Ook in de Ned. Herv. Kerk en tot voor kort in de Christ. Hist. Kiesver. nam de heer ten Kate een vooraan staande plaats in. Lijst van vestiging en vertrek. 'Gevestigd. H. M. A. Voüte, Rijnsburgerweg 15., L. M. Budke van. Hecht Muntingh Nap jus, O eg stgees ter 1 aan 25. W. Rietharst, wegwerker, Hansenstraat 9. A. Gulatz, dienstbode, Breestraat i6r. E. van' Es- veld, verpleegster, Acad. Ziekenhuis. M. W. Horterman ten Hove, verpleegster, Acad. Ziekenhuis. P. A. Snepvangers, ar beider, N. Si, P. Huibertshof 8. P. J. Scholte, dienstbode, Hoogewoerd 53. A. G. F. van Leeuwen, dienstbode, Nieuwe Rijn 38. H. de Geest, banketbakker, Noordeinde 8. IJ. G. van Ewijk, employé Gereoht 12. J. de Ruyter, reiziger, Verl. Oosterstraat 57. A. Th. de Groot, ver pleegster, Oude Rijn 176. J. C. Duin dam, koetsier, Formosastraat 25. A. van Schravendijk. huishoudster, Haagweg 58. J. H. Biesjot, fToritwerker, Formosastraat 42. M. Beyersbergen v. Henegouwen, ver pleegster, Acad. Ziekenhuis? J. P. Go- rissen, winkelbediende, Doezastraat 6. J. Bajda, dienstbode, Rapenburg 49. F. Wirth, dienstbode, Plantsoen 27. W. van Hinte en fam., ie luit. N.O.I.L., Rijns burgerweg 93. M. M. S. Boogert-Dippe en fam., werkvrouw, v. Speijkstraat 19. M. Sjerp en fam., bed. prentenkabinet, Leliestraat 31. J. M. de Haas, korp. Art., Doelenkazerne. B. IGaassen, reiziger, Hoef straat 50a. K. P. Favier, kellner, Lam mermarkt 50. A. M. P. v. d. Berg, huis houdster, Verl. Oosterstraat 14. P. C. v. d. Sleet, gemeentewerkman. Dillen burgerstraat 14. W. Trago-v. d. Oever, Borneostraat 8a. Wed. J. M. Melman- v. d. Pijl, Rapenburg u'5. A. Stock, ver pleegster, Acad. Ziekenhuis. A. M. Vee- nendaal, verpleegster, Zoeterw. Singel 83. J. M. Neomagus, Oegstgeesterlaan 16a. Brands en fam., J. de Wittstraat 20. J. S. Vanhout, Rijnsburgerweg 45. N. Creijg ton en fam., koopman, Hooigracht 46. P. W. M. de Jong en fam., monteur, Acaciastraat 5. W. G. Rijnvis, dienstbode Beschuitsteeg i. J. vap. Houten, dienst bode, Rapenburg 47. J. Buijs en fam., schipper, Oude Singel 148. J. K. F. en P. L. J. Coebergh, Witte Singel 71. Vertrokken. J. Haasbroek-Kikkert, Helder, Lange- straat 18. L. Timmers, Rotterdam, Fa- brieksstraat 27a. P. M. Ducrot, Apeldoorn, Tulpenlaan 18. Mej. J. van Deventer, 's Gravenzande, Langestraat 378.C. J. Post, Haarlem, Gr. Markt, Rest. Brink man. Mej. M. van Heiningen, Koude kerk, Dorpstr. b. d. ouders. G. v. d. Giessen-Rencaij, Den Haag, Drebbelstr. 201. H. P. M. Holt, Rotterdam, Goud- sche Singel 207a. Mej. C. J. H. Bekke ring, Noordwijk, Zeestraat 1;. W. H. v. d. Bos, Johannesburg (Afr), Sterren wacht. Mej. C. Krijgsman, Den Haag, v. Breughelstr. 244. P. v. d. Zon, Nooxdw. ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advert en tiën per regel 22'/j cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Belangrijksie nieuws in dit Nummer. Binnenland W. P. ten Katef Jaarvergadering Bond van ChristeL Granjevereenigingen. Buitenland. Fransc-he Kamerdebatten over de Marokkaansche politiek. De socialis ten besloten zich van stemming over het door Painlevé aangevraagde cre- diet te onthouden. Vander velde te Parijs. hout, Kerkplein 16. C. v. Drimmelen, Ooegstgeest, de Kempenaerstr. 72. G. P. 'de Jonge, Rotterdam. Hudsonstr. 77b. Mej. A. Rosseau, Katwijk, Hotel du Rhin. Mej. G. C. Leendertz, Breda, Sophiastr. 31. A. W. van Haeften-Dmgemans, Hil versum, Koningsstraat 6S. A. Bos, Rot terdam, Marinierskazerne. Mej. L. M. J. A. Bartels, Baarn. W. Pyrmontlaan 14. W. Dijkhuizen, Den Haag, Steigerweg 23. J. A. Mittelmeijer, Lisse, Kanaalstraat 21Ó. A. Bekker, Amsterdam. Rochussenstraat 121. W. H. Zirkzee, Haarlem, Da Costa- straat 25. A. v. König, Bergen op Zoom, Vischmarkt 29a. G. Boschlov. Den Haag. Prins Hendrikstraat 153. Mej. A. G. Be cking, Amersfoort, Anna Paulownasiraat 1. B. Chr. v. d. Nat, Hilversum, Laar- derweg 125. A. A. J. Haarmans, Over- veen, Bloemend, weg 301. Wed. Nijkamp- Klassen, Oegstgeest, Ammalaan 53. Jan Maas, Wassenaar, Rozensteinstraat 36. H. Zevenbergen, Amsterdam, Planciusstraat 51II. J. Neuberger, Amsterdam, X. I. Ziekenhuis (N. Keizersgr.). Mej. M. M. Overvliet, Heemstede, Westerhoutpark II. Mej. G. Meel, Hazerswoude, Rijndijk bij filippo. J. H. v. Os, Dordrecht, Steeg- oversloot 39. Mej. M. A Klomp, Dordrecht Kon. Wilh.str. iorood. Mej. J. v. Kuije-» ren, Wassenaar, Hotel Oud-Wassenaar. F. Colpa, Rotterdam, Vlietlaan 33b. X>. Schotel, Rotterdam, Vlietlaan 33b. BINNENLAND. BELASTING OP ARBEIDERSPEN- SIOEN. In een artikel „Successie- enScheiv kingsrecht van Arbeiderspensioenen" wijst De Werkgever erop, dat arbei-; derspensioenen sedert 1917 hier te lande belast worden en dat die be lasting personen betreft, die het over het algemeen juist het slechtst misf sen kunnen, terwijl zij allerminst een voudig of billijk geregeld is. Als de arbeider voor zichzelf recht op pensioen bedingt, is de uitkeering vrij; bedingt hij het voor zijn weduwe, dan wordt over de gekapitaliseerde, waarde het laagste successierecht "ge heven, tenzij de man niets voor de verkrijging bijgedragen heeft (vonnis; rechtbank Amsterdam 27 Maart 1924 J Is er niet bedongen, maar geeft; de werkgever vrijwillig een recht op pensioen aan arbeider of weduwe, dan wordt het hoogste schenkingsrecht ge^ vorderd. En zoo meer. Van den juri disch en vorm hangt af welke belas-; ting geheven zal worden van uitkee- ringen, die economisch steeds het-; zelfde karakter hebben, n.l. belooning! voor •bewezen diensten De thans voorgestelde wetswijziging brengt hierin geen verbetering van fc -teekenis. Wel' heeft de ontwerper, blijkbaar het gebrek aan eenheid gerj voeld. Dit toont het voorstel om be dongen weduwenpensioenen, hetzij dei werknemer daarvoor heeft bijgedra gen of niet, te beschouwen als levens verzekeringen (dus belast met het laagste successierecht), vrijwillig ge-' gevene daarentegen als schenkingen. Wat het eerste betreft, gaat het blad in bijzonderheden na, dat zulke pensioenen slechts in ruimen zin als een vorm van levensverzekering kun nen worden aangemerkt, maar in we zen daarvan toch sterk afwijken. Dé arbeidersweduwe vindt in den boedel van haar man geen papier van waar de: het weduwepensioen. Ook- de an-l dere hoofdkenmerken van een levens-1 verzekeringsovereenkomst ontbreken. Wat het tweede aangaat: is het pensioen, dat een werkgever vrijwil lig aan een arbeider of diens we duwe toekent, als een schenking te beschouwen De vraag wordt hier ge steld, of werkgever en werknemer in dezen als vreemden tegenover elkaar staan (gelijk de wetgever aanneemt; en of hier niet veeleer dan een daad van vrijgevigheid een handeling ge schiedt ter belooning van bewezen I diensten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1