NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 8 JULl 1925 Uit het Sociale Leven. Werkloosheidsraad. Dezer dagen heeft de Nederl. Werk loosheidsraad zijn jaarlijksche vergade ring gehouden onder voorzitterschap van prof. dr. W. H. Nolens. Het jaarverslag over 1924 werd vast gesteld. Over het beleid van de redactie van liet Tijdschrift van den Raad over la24 werden geen opmerkingen ge maakt. Rij acclamatie werd de voorzitter her kozen. Besloten werd tot instelling van een commissie tot voorbereiding van een ad vies over maatregelen, die met name van regeeringswege dienen te worden genomen om blijvende verruiming van werkgelegenheid in ons land te bevor deren. Besloten werd voorts, dat de Neder- landsclie Werkloosheidsraad als natio nale sectie van de Internationale Ver eeniging tegen Werkloosheid zich zal neerleggen bij de samenstelling van de drie bekende internationale vereeniging eri tot één internationale vereeniging voor sociale politiek. Besloten werd na te gaan, of voor den Nederl^ndschen Werkloosheidsraad in zake het bewerken van de gegevens door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek gepubliceerd over de economische conjunctuur, ook een taak kan zijn weg gelegd. In de volgende vergadering zal over het resultaat van dit onderzoek een besluit worden genomen. Een uitsluiting. Aan de werf „Nieuwe Waterweg" te Schiedam zijn 1200 arbeiders uitgeslo ten, die weigerden op de nieuwe con dities (o.a. de 53urige in plaats van 48 urige werkweek) aan den arbeid te gaan. Het conflict wordt geleid door de vier samenwerkende organisaties. Werkloosheidsbestrijding in Engeland. Aan „Centraal Overleg", is het vol gende ontleend: Sir Alfred Mond heeft een voorstel ingediend om de werkloosheid volgens een nieuw stelsel te bestrijden. Het is gebaseerd op het beginsel, dat de werkloosheidsuitkeering, die de arbei ders krijger-, aan de industrie wordt gegeven, die met dezen steun instaat wordt gesteld, de arbeiders te werk te stellen. De uitwerking zou dan als volgt zijn: Werkgevers, die een in te stellen commissie van hun voornemens op de hoogte te stellen, geven den arbeids beurzen kennis van het aantal nieuwe arbeiders, dat zij van plan zijn voor een vasté periode tegen de normale loons- en arbeidsvoorwaarden te werk te stellen (b.v. zes maanden,) buitein en behalve het aantal volle arbeiders dat op een bij de wet „aangewezen dag" bij hen in dienst is. Deze datum zou moeten zijn de dag, waarop de overneming van het plan door de re geering publiek wordt gemaakt. Ten aanzien van 75 dergenen, die te werk werden gesteld, wordt de werk- loozenuitkeering. van 23 shilling per week aan den werkgever uitgekeerd. De boekjes van alle arbeiders, die gedurende drie mstanden achtereen i werkloos zijn geweest van de zes maan den, die den „aangewezen dag" voor- i afgaan, en aan de arbeidsbeurs heb ben medegedeeld, bereid te zijn, zich in het stelsel te doen opnemen, zou den door de arbeidsbeurs worden af gestempeld teneinde, te verzekeren, dat deze arbeiders het eerst in aanmer- j king komen. I Opdat het stelsel automatisch een einde neemt, zoodra het aan de groot- 1 ste behoefte zal hebben voldaan, zou het aantal mannen en vrouwen, voor wie de werkgever de 23 shilling per Week zou ontvangen, aan het einde van elke zesmaandsche periode van den „aangewezen dag" met &%méér dan de percentsgewijze vermindering van de werkloosheid in hun industrie sedert den datum dat het stelsel in werking trad, moeten'worden vermin derd. Voor de berekening zou het to taal aantal tewerkgestelden volgens het stelsel bij de werkloozen moeten •worden opgeteld. Het stelsel zou auto matisch eindigen, zoodra een zooda nige vermindering in de werkloosheid intreedt, dat' zij normaal is. HET FOOIENSTELSEL IN DEN HANDEL. Ons Verbond, zoo lezen wij in het ngaan van het Verbond van Neder-. Fabrikantenverenigingen ontving onlangs een schrijven van een der le den uit het Zuiden des lands, waarin wordt medegedeeficL, dat zijn fabriek bij het begin van dit jaar voor het eerst van het personeel van een aan tal afnemers de wonsclien van het sei zoen ontving met het direct of indi rect verzoek om toezending van een fooi of geschenk. „Het ware onaange naam" schrijft dit lid, „indien zulk een gewoonte ook in ons land ingang vond want zij bk^lt, een brecden grondslag voor omkooping en strubbelingen in zaken, en liet are te omehen, dat wij ervan bevrijd bleven." Deze zaak is, naar wij meenen, be langrijk genoeg om er onze leden op opmerkzaam te maken. Immers het gaat hier om het fooien stelsel bij het doen van zaken in hel ^J<rem«eri RECLAME. Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Gejaagdheid, Prikkelbaarheid en Examenvrees, gebruikt men de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletien Bij ervaring \veten wij ook, dat er fabrikanten zijn, die het geven van ge schenken door hun reizigers aan per soneel van door dezen bezochte we'der- verkoopers beschouwen als een geoor- loofden, ja noodzakelijken vorm van reclame voor hun artikel. Hoezeer wij bereid zijn verzachtende omstandigheden te laten gelden voor fabrikanten, die zich door de sterke concurrentie in hun branche en de wetenschap, dat hun concurrenten .even zeer door middel van zulke fooien hun artikel erin trachten te brengen en te houden, genoopt achten hieraan mede te doen, toch aarzelen wij niet dit sys teem te veroordeelen als een bedenke lijk euvel, dat zeer demoraliseerend werkt. Deze fooien toch zijn niets an ders dan een verlapte omkooperij van het personeel, meestal buiten hun pa troon om. Het spreekt toch vanzelf als dit niet het geval was, zou dit stelsel im mers geen doel hebben dat het per soneel meer geporteerd is voor reizi gers die fooien geven, dan voor hen die dit niet doen en dat zoodoende bij het doen van bestellingen en het op een opvallende plaats etaleeren van bepaalde merken meer gelet wordt op de hoegrootheid van de fooi, dan op de qualiteit of den billijken prijs van de waar. Er zijn in sommige branches wij zullen niet verklappen in welke zelfs fabrikanten, die zich niet bepa len tot het doen bewerken van het per soneel van de winkeliers door middel van fooien, maar die ook de vrouwen der winkeliers gunstig trachten te stemmen door haar carnavalscostuums door hun reizigers cadeau te laten doen, waartegenover dan die winke liers bewerkt moeten worden om uit sluitend, althans in hoofdzaak de pro ducten van hun fabriek te betrekken. Bij onze Zuidelijke buren en in Frankrijk schijnt het stelsel van dou ceur aan inkoopers reeds zoo gemeen goed geworden te zijn, dat men b.v. bij aanbiedingeh aan de groote Parijsche warenhuizen-volkomen verzekerd is de order niet te ontvangen, wanneer geen evenredig geschenk aan den be- treffenden kooper is gedaan. Ook hier te lancle blijkt het in het hotel en restaurantbedrijf gewoonte te zijn den chef-kok een percentage van de waarcle der order te geven. Som' tot 5 pet. toe. Dat alles brengt groote kosten mede, vaak in de duizend ui loopende, die natuurlijk gevonden moe ton worden in den prijs van het pro duet en dus op de verbruikers wor lm verhaald Het ernstigste gevolg echter van het fooienmisbruik is dat de patroori niet meer trouw gediend wordt Het is toch van den befooiden employé niet te ver wachten dat hij met dezelfde zorg de hoedanigheid der levering zal toetsen en den patroon naar zijn beste weten zal adviseeren bij het doen van bestel lingen. Wil men het euvel bestrijden, dan moet dit van den patroon zelf uitgaan, die in overleg met zijn vakgenooten met strenge maatregelen diengene van zijn personeel bedreigt, die fooien of geschenken aanneemt. Dat de controle moeilijk is, ontvein zen wij ons niet. Toch1 is het gewenscht in het belang der moraliteit, aange zien dit aanleiding kan geven tot er gerlijke fraude en geknoei, als ook in het belang der fabrikanten zelf. Im mers het eenig gevolg van dit stelse' is, dat de concurrenten tegen elkander moeten gaan opbieden in het geven van fooien, waardoor feitelijk geheel nutteloos en improductief groote som men gelds jaarlijks worden wegge gooid. En aangezien deze alleen kun nen worden teruggevonden in den prijs van het product, moet dit duurder worden dan anders het geval zou zijn geweest ten nadeele van den omzet." Deze opmerkingen schijnen ons vol komen juist. In het belang zoowel van producen- leq uua iuo uaiuauinsuoD uba sju uaj ..hefooixle" personeel zelf maar niet te spreken, is het gewenscht aan het ver derfelijke fooienstelsel een eifade te maken. DE VERWARMING VAN WOONVER TREKKEN. Er is in Engeland een uitvoerig rap port verschenen over de verwarming van woon vertrekken, waarbij door nauwkeu rige metingen de verschillende vormen n verwarming worden vergeleken en zoowel het nuttig rendement als de kost prijs worden vastgelegd. Daarbij zijn ook nauwkeurig de bij omstandigheden in aanmerking genomen, zooals snelheid van .luchtverversching lucht stro omen). aantal personen in het vertrek aanwezig, grootte van het vertrek, enz. ue twee vormen, waarin warmte kan worden toegevoerd, n.l. de radiatie (stra len) cn conventie (directe luchtverwar ming» worden bij de proeven steeds af zonderlijk gemeten en in het rapport ver meld. De verhoudingen zijn natuurlijk" voor Engelsche toestanden gekozen cn niet ter- st-or.cl met onze verhoudingen vprerliiJc- hacj Toch zijn enkele cijfers zoo. sprekend, dat ze hier wel even vermeld mogen .wor den. In de eerste plaats de „efficiency" van de verwarming, waaronder verstaan wordt de verhouding tusschen. de hoeveelheid toe gevoerde en aan het vertrek1 afgestane warmte. Bij een open kool vuur bedraagt deze „efficiency" 25—30 pet, de' rest gaat in den schoorsteen verloren. Een moderne gashaard geeft 55'60 pet nuttig effect, en centrale (warmwater) verwarming 50 pet eii een electrische ver warming 100 pet. Hierbij wint dus de electriciteit het; alleen moet men bedenken, dat bij dezen vorm van verhitting reeds in de electri sche centrale zulk een groot warmtever lies heeft plaats gehad, zoodat de prijs der caloriën veel hooger wordt. Zoo is niettegenstaande het grooter nut tig effect van electriciteit, deze vorm van verwarming in Londen 5V2 maal duurder dan verwarming met een kolenviiur, ter wijl gas ver warming 2J/2 maal zoo duur is als een kolenhaard. De structuur van den'kamerwand bleek bij deze proeven van het grootste belang hoe beter de wand isoleerde, des te min der was het warmteverlies. Het ware te wènschen, dat dergelijke goed uitgevoerde proeven ook eens in ons land werden genomen. Economisch, maar ook hygiënisch is het probleem van veel waarde. Goed geventileerde, niet te warme en niet te koude kamers, met een behoor lijken vochtigheidstoestand van de lucht zijn in den winter.van. veel belang voor het behouden van een "goede gezondheid. On getwijfeld zouden dergelijke proeven een richtsnoer kunnen geven voor onze archi tecten en voor de vervaardigers van onze kachels. HET MELKBESLUIT. De Staatscourant van Maandag be vat, zooals wij reeds gemeld hebben, het zeer uitvoerig besluit van 23 Juni 1925, tot toepassing der artt. 14 en 15 van de Warenwet, het z.g.n. melkbe- sluit. Volgens art. 14 van dit besluit mogen melkproducten niet dan met Koninklijke toestemming en onder bij Kon. besluit te stellen voorwaarden worden aangeduid met namen waaruit de aard en de samenstelling niet of niet voldoende blijken. In de eerste dertien artikelen treft mén de bepalingen aan ten aanzien van de aanduidingen: melk, tapte melk, afgeroomde melk, óf óndermelk room of koffieroom, slagroom, karne melk, karnemelkspap, yoghurt, melk yoghurt, kinder'melk, onderscheiden lijk zuigelingenmelk, aangezuurde marktveèmelk. Voorts is. hierbij be- -paald aan welke eischen deze pro ducten moeten voldoen. De verpakking van melk en melk producten, het vervoer en de bewa ring worden eveneens geregeld. De melk, die de melkveehouder ver koopt, aflevert o£ ten verkoop of ter aflevering in voorraad heeft, aldus art. 19, moet voldoen aan de vol gende eischen: zij moet gewonnen zijn van melkvee, waarvan tijdens het mel ken de uiers en de naaste omgeving daarvan niet verontreinigd zijn; zij moet op zindelijke wijze gemolken, bewaard en behandeld zijn; zij moet onmiddellijk na hét melken doelmatig gefiltreerd zijn; zij moet onmiddellijk na het melken uit den stal verwijderd zijn; ze moet in een stank vrije 'om geving bewaard zijn. De melk, die de melkveehouder ver koopt, aflevert of ten verkoop of ter aflevering i:i voorraad heeft, mag niet afkomstig zijn van dieren, waarvan de melkveehouder redelijker wijze ge acht kan worden te vermoeden, dat zij lijden aan eên der na Ie noemen ziekten, tenzij afgezonderd van andere melk, in verpakking met het opschrift „melk van zieke dieren" of nadat de melk ongeschikt is gemaakt voor men schel ijk gebruik, door toevoeging van keukenafval krachtvoedermiddeL meel of kleurstof. Deze ziekten zijn: uierontsteking, darmontsteking, waarbij hevige diar- rhee optreedt, baarmoederontsteking, gepaard met herhaaldelijk optredende uitvloeiingen, tuberculose, waarbij de smetstof van deze ziekte wordt uitge scheiden (open t.b.cj en wonden, waar bij de uier, de tepel of de melk met etter of andere uit de wond afkom stige stoffen ernstig verontreinigd kun nen worden. De methoden van onderzoek wor den aangegeven in een bijlage van dit Kon. Besluit. Dit treedt in werking na afloop van drie maanden na den dag der dagteekening van het Staats blad, waarin het is geplaatst. GEMENGD NIEUWS" Massamoord. Het proces tegen den moordenaar Fritz Angerstein uit Hai- ger is Maandag begonnen voor het Hof van gezworenen te Limburg. Daar men vreesde, dat Angerstein het slachtoffer van de volkswoede zou wor den, waren uitgebreide maatregelen ge troffen. Angerstein had een tasch vol aantee keningen bij zich. Hij heeft zich te ver antwoorden voor 13 misdrijven, name lijk acht moorden, twee verduisteringen yaischheid 111 geschrifte, meineed 'en brandstichting.. Angerstein is de zoon yan een, mijn werker. up 14jarigen leertijd kwam hij bij een ianumeier op -het kantoor, hij bracm het later tot. procuratiehouder. Angerstein .verzekert, dt hij gelukkig getrouwd >vas. Toen. hij trouwae, bezat mj 1000 mark, .Toen nij de misdaden pleegde gmg he.t hem financieel goed. nij verdieiiue -30Q mark per maand en had een vrije woning;. .Vrijdag voor de misdaad verraste Angerstein zijn vrouw in de slaapka mer, terwijl zij in haar doodshemd een afscheidsbrief aan haar man zat gereed te maken. Mevrouw Angeréteiii schreef, dat haar kwaal ook een bezoeking voor haar man en voor haar móeder is en verzoekt haar man na -haar doöd haar moeder en 'züster niet te verlaten. I11 1923 had Angerstein met zijn vrouw een poging tot zelfmoord gedaan door in een vijver te springen. I11 den nacht van het drama was het echtpaar vroeg naar bed gegaan. Om middernacht werd Angerstein ge wekt door zijn vrouw, die zich erg ziek gevoelde en zeer opgewonden was. Hij kon zijn vrouw niet langer zien lijden en besioot met haar te sterven. Uit zijn kamer,haalde hij een revolver, die liij nog een uur verborgen hield. Toen hij eindelijk op zijn vrouw wilde schieten, ontrukte deze hem het wapen met de woorden: „Zijn eigen vrouwl Vader vergeef h,et hem". Angerstein haalde daarop uit zijn kamer een jachtmes en zonder dat zijn vrouw nog gelegenheid kreeg zich te verdedigen, stak hij haar dood. Zij sloeg nog éénmaal de oogen op. Weer keerde Angerstein naar zijn kamer terug. Hij wilde zich een kogel door het hoofd jagen, maar zijn beide revolvers bleken onbruikbaar, in den kelder vond hij een bijl. Hij wilde zich clen pols af hakken, maar hoorde zijn schoonmoe der die op de slaapkamer gekomen was, gillen. Hij rende naar boven en sloeg zijn schoonmoeder neer. Daar hij meende, dat zijn vrouw zich nog had' bewogen, sloeg hij ook haar met de bijl de her sens in. Toen Angerstein "zijn schoonmoeder neergeslagèn had, zag hij de dienstbode in de deur staan. Hij sprong op haar toe doch zij vluchtte naar den 'zolder, waar hij haar met de bijl doodsloeg. Na deze misdaden viel hij op een'.kist in slaap. Den volgenden ochtend gmg hij naar-zijn kantoor. Pas later, toen hij weer in de slaap kamer kwam, en de lijken zag, herinner de hij zich de gebeurtenissen van den nacht. In zijn ontzetting nam hij weer cje bijl op en sloeg de tuinier Geis, die in huis gekomen was, neer. De kantoor bediende Dittmar, die toevalbg binnen kwam, onderging hetzelfde lot. uucL in eeu nosed liauij stuip in Bom muren is dij een uuei oiiü luitenant iroiu uuuuücaciiuttii. Ziijn legensuuiuer en anen uie dij net tweegeveent tegen woordig waren,' zuilen WOrUeii ver- vuigu. net njK.' is 111 nesiag genomen. 1 wee knaapjes verdronken, up en na bij net Ij ie i-wiiSteruain ïiébueu ZiOiiuag miduüg twee treurige ongelukken met dooaejujiceii afloop piuati genad. net eerste 'gepeurde 'sinurgens 0111- streeics elf uur. Toen Voer 111 liet groot scheepsere vaarwater va., liet 1Jter hoogte van de Vaikenwegponi, een plei- zierooot van een reederij te Slikkerveer. weiKe op weg v, as \an utrecht naar Zaandam. Het vijfjarig knaapje Van Linscholen, die naast zijn vader zat op een bankje. verloor plotseling het evenwicht en sloeg oyer boord. Oogenblikkelijk werd, een dreg nageworpen, dóch het knaapje, was reeds in de diépte verdwenen. De boot van de havenpolitiè, die in de buurt was, voer terstond naar de. plek des onheils, en ook van dit vaar tuig werden de dreggen uitgeworpen. Tenslotte verschenen beambten van de stadspolitie die met hun dreggen den omtrek afzochten. Doch dat alles mocht niet baten en het ventje kwam niet meer boven. In den avond was het lijkje nog niet opgehaald. Het tweede ongeluk vond plaats aan de Beitelkade, de overzijde van het IJ, waar op een zolderschuit eenige jongentjes bezig waren met het vangen van stekeltjes. Om 7 uur geraakte 'n zevenjarig jon getje, wiens ouders in het Volewijk- kwartier wonen, door het verhalen van de schuit te water, en verdronk. Nadat een uur gedregd was werd het lijkje door de politie opgehaald. In dê olie.op het watpr. Het spuien van olie door schepen heeft al heel wat schade toegebracht aan het leven op en in de zee. Het is werkelijk geen uitzon dering, wanneer visschers in een be paald zeegebied geheele scholen vis- schen en talrijke zeevogels dood aan de oppervlakte zien drijven. Bovendien kan het bad en zwemge- noegen op minder smakelijke wijze door de aankomst van een dergelijk „olie-eiland" vergald, zoo als niet onmo gelijk gemaakt worden. Dit kan men in on 7ji badplaatsen somtijd9 ook aan den lijve ondervinden en op het oogenbjik hebben -de baders in Cheshire, Wales- en Lancashire, voor zoover zij zich niet bij den eersten stap laten afschrikken, de mrnder genoegelijke gewaarwording van een olielaagje op het badpak en-wat daarbuiten steekt. Hoe men hier ook op reageert, onaangenaam blijfthet in ieder geval. In het Engelsche kanaal zijn vele zee vogels aan de be-oliede baren ten offer gevallen. Zij kunnen nu eenmaal niet naar voedsel duiken, .nochvliegen, wan -neer hun veeren met een" vie's-zwaTt olielaagje bedekt zijn. Zij dobberen hulpeloos rond, overgeleverd aan de gol ven en laten tenslotte zelfs rustig toe, dat visschers hen uit het water tillen en afwasschen. Onlangs :s een petitie, met meer dan 18,000 handteekeningen, aan .Baldwin aangeboden waarin de bewoners van het eiland Wight de aandacht van den premier vestigden op dit groote gevaar, voor visch en zeevogels. Een aantal technische belangstellen den heeft de verplichte installatie een olie-zuiverinrichting bepleit .aan boord van schepen die stookolie ge- bruiken. Gevaarlijk wapen-• Toen iemand' té Veenendaal met een oud geweer op schadelijk wijd wilde schieten, vloog het geweer finaal uit elkaar. Zwaar .aan een hand verminkt, werd de man per auto naar het Ziekenhuis te Utrecht vervoerd. De politie heeft procesverbaal opge maakt wegens schieten op wild zonaéi acte en het in huis hebben van een ge weer zonder vergunning. Luóhtsouvenir, Op een s:rre 'in (ie van Wesselllaan te Naarden is Zaterdag een fototoestel terechtgekomen, dat uit een vliegmachine was gevallen. Eertlge toestel geheel vernield is. ruiten zijn verbrijzeld, terwijl het foto- Uit welk vliegtuig het toestel gevallen is, is nog niet bekend. Noodweer. In Oostelijk Groningen heerschte Zaterdagavond een hevig ö«- weer. OnderNoordbrotk en Scheem<l8 werden negen koeien docr den Bliksem gedood. Ernstiy" brand. Zondagmorgen werd brandmeester van Breemen te Rotter dam gewaarschuwd dat dikke rookwol ken door de kelderopening, drongen ,yan net groote-manufacturenmagazijn aan den Binnenweg 75 aldaar, van de firma J. van Dantzig. De brandweer werd onmiddellijk ge- aarmeercl en verschillende spuiten riik ten uit naar het terrein, waar een: vrij zware brand moest woeden. Aangekomen voorclen. grpoten. win kel konden tie -braadweerijedeh niet naar binneir, omdat een verstikkende rook het geheele gebouw vulde. De reddingbrigade moest ontboden worden, opdat men met behulp van rookmaskers een onderzoek zo.u kun nen instellen. Nadat-dit was geschied, bleek de vuurhaard zich te bevinden in den,kelder, die een oppervlakte heeft van ongeveer 120 M2. en geheel gev;uld was met emballage en goederen. Daar bleek een felle brand te woéden en hoofdman Poorten, die intusschen de leiding van het blusschingswerk op zich genomen had, vond het noodzake lijk, dat zooveel mogelijk water dn den kelder werd gestort, opdat voorkomen kon worden, dat de vlammen een góed heenkomen zochten naar den winkel. Met 7 stralen op de waterleiding en-2 op een der stoomspuiten werd gedurende een half uur een groote watermassa in den kelder geworpen. De vuurzee echter was zoo sterk- -dat reeds op een vij ftal plaatsen de vloer was doorgebrand en de vlammen ver schillende artikelen op de benedenver dieping hadden aangetast. Door energiek optreden der brand weer was men na een uur hard wekken den brand meester., en'kon mem" deze beperkt houden tot den kelder. Een enorme brand weTd daafdöor voorko men. De schade is niettemin aanzienlijk. De oorzaak wordt gezocht in het. weg werpen van een eindje siga,ar of., sigaret door een vootbiigamrer. aangezien, een der ramen van den kelder open stond. DROOG OF NIET DROOG? In de dagen toen het wetsvoorstel van Mr. Rutgers, inzake de invoering Plaatselijke Keuze aanhangig was, werd daartegen herhaaldelijk- als ar gument aangevoèrd dat in Amerika de z.g. drooglegging op een- misluk king was uitgeloopen. Maar wat schrijft nu Cegedisco1 het orgaan van den drankhandel: In 1920 nog lachte de liefhebber van een glas wijn én een borrelin de Vereenigde Staten om het denk beeld van een droog Amerika. Maar de'drooglegging kwam en zijn goed glas wijn en zijn borrel is hij kwijt. .Uw glas wijn en Uw borrel gaan er ook aan, als gij niet oppast. Gij moet zelf de hand aan den ploeg slaan. De burger, de kiezer, niét de handel kan in dezen de overwinning beha len! Hieruit blijkt dat het drankverbod dus wel doel heeft getroffen en dat Amerika inderdaad is drooggelegd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 6