H. SIMONIS, Haarl.siraat 138, KENNISGEVING. De IMJt.V. Wandelschoenen in alle soorten voorradig NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 8 JULI 1925 Dag-Agenda. Woensdag 8 Jnli 's morg. 9.30. Jaar vergadering Zondagschoolver. „Jachin' ,op de Burcht. Woensdag 8 Juli a.s. Leiderdorp. Vergadering der Chr. Oranje Ver.1 te. 8 uur. Woensdag 8 Juli 's midd. 2.30 Zon- pagschoolver. „Jachin". Spr. Dr. Har- Eistein van Amsterdam. Onderwerp: ze Zondagscholen en de toenemen- concurrentie der moderne jeugd- -eenigingen. De avond- nacht en Zonendagsdienst jder apotheken wordt van Maandag 6 - tot en met Zondag 12 Juli a.s. waar- jgenomen door de apotheek van den jheer C. B. Duijster, N. Rijn 18, tel. 523. j natuurlijk een vermindering van baten .en jeen mulder gro.ote rendabiliteit van de •'uitgaven tengevolge had. Reeds moesten.' aanzienlijke 'bedragen worden opgeno- i.men uic het op de spaarbank' „Eigen 'Haard" belegde geld. Onder applaus der vergadering deelde hierop de secretaris mede, dat, blijkens een tijdens de vergadering ingekomen schrijven ,de afdeeling Pernis 95, en de affdeeling Leiden 49 nieuwe leden had gewonnen. (Voor vervolg zie pagina 3.) Goedkoope treinen. Wij verwijzen, onze lezers naar de in dit nummer voorkomende adver tentie van de Ned. Spoorwegen, waar in wordt medegedeeld dat er vanaf 15 Juli eiken .Woensdag goedkoope treinen zullen rijden van Den Haag - s.s., Voorburg, ZoetermeerZegwaart Zevenhuizen-Moercapelle, Leiden, Zoe- terwoude, Hazerswoude-Koudekerk en 'Alphen a. d. Rijn naar Arnhem, ,Óos- 'terbeek en Nijmegen prijzen voor heen en terug 2e klasse f4, 3e klasse f2.75; Van Zwammerdam, Bodegraven en (Woerden zijn de prijzen 2e klasse'f 3.25 en 3e klasse f 2.25. Strooibiljetten vermeldende dienst regeling, kaartenverkoop enz., zijn kos teloos aan de stations en aan het reis- -■ bureau te Den Haag, Groenmarkt 22, verkrijgbaar; Gistermiddag om 1 uur had de 16 jarige M. Y. op de fabriek van de firma Parmentier aan de Schelpenkade het ongeluk, twee vingers af te knellen, ter wijl eeri derde w^rd gekwetst. Hij werd door den E. H. D. verbonden en daarna naar het St. Elisabetlisgesticht vervoerd. Gistermiddag is een belastingplaat je ontvreemd van een rijwiel, dat in de Steenstraat op straat gezet was. BINNENLAND. DE KABINETSFORMATIE. De berichten omtrent de Kabinets crisis waarop de bladen hunne lezers vergasten zijn uiteraard van weinig he- teekenis. Zoo vertelt de Te le gr. als iets zeer belangrijks, hoe thans ont dekt is dat er door de rechtsche. par tijen vóór de verkiezingen geen enkele afspraak is gemaakt, iets wat zoo van zelf spreekt, dat het de moeit© van het vermelden niet loont. Als we onderstaande beschouwingen uit het H d b 1overnemen, dan 'doen we dat niet omdat ze van zooveel be- teekenis zijn ,maar meer terwille van de volledigheid. Bedoeld blad wijst erop dat 'de op lossing van de crisis pas in het aller eerste stadium verkeert en zegt dan: Na de hooge autoriteiten van. Staat, zijn de voorzitters van de rechtsche Kamerfracties en van de socialistische Kamerfractie gehoord door de Konin gin. Heden zullen de voorzitters van de fracties van den Vrijheidsbond en de Vrijz. Democraten volgen.En daarna kan men verwachten, dat de Kóningin na schriftelijke bevestiging van de adviezen der heeren te hebben ontvan gen iemand ten paleize ontbiedt, aan wien zij opdracht zal geven voor de vorming van een kabinet. Wie zou dat zijn? Op het oogenblik kan niemand dat natuurlijk met eenige zekerheid zeg gen. Alle mededeelingen, waarin met stélligheid een naam wordt genoemd, kunnen niet anders dan op gissingen berusten. Ook kan niemand vertellen, welke personen in de adviezen aan: de Koningin als premier zijn aanbevolen, want. de verantwoordelijke menschen, die het advies hebben moeten uitbren gen, zwijgen in de gegeven omstandig heden. Maar wel meen en wij, op grond van gesprekken, hier en daar en overal, al vas.t deze conclusie te mogen trekken, dalt elk der rechtsche groepen 'n «igen caindidaat naar voren brengt als prev m/ier, Wanneer we tot deze conclusie khmen, behoeft men niet, lang te raden welke heeren door iedere groep wor den genoemd. De Roomsch-Katholie- kïen pousseeren den voorzitter der 7rweedo Kamer, den heer Kooien; de 'Christelijk-Historischen meen en .in jhr. .De Geer, den oud-minister van Finan- ciën, een goeden Minister-president te hebben gevonden, terwijl de anti-revo- 'lutlonafren van oordeel zijn, dat het werk van den tegenwoordigen minister van Financiën, den heer Colijiv b1 het laatste jaar, dezen den aangewezen man voor de vorming van het nieuwe jfKabinet doet ziiu. Voor zpover nn? be kend is, hebben de drie rechtsche groe pen onderling nog geen officieel over leg gepleegd, althans geen officieel overleg over de aanwijzing van den geen, die als premier zou kunnen op treden. Het zou diis niet behoeven te ver wonderen, dat dit overleg, na het uit brengen der adviezen aan dé koningin, welke immers ten aanzien van deze hoofdzaak uiteenloopen, alsnog zou plaats vinden en dat de nieuwe pre mier niet adnstonds zou worden aan gewezen. Hoe dit ook zij, uit hetgeen wij verder hebben vernomen, blijkt wel, dat meiï over het algemeen ter rechter zijde niets gevoelt voor een reconstructie van het óude kabinet. De stemming in alle drie de groepen bellij Ti t daar wel zoo te wezen, dxt mua het noodig vindt met een nieuw frisch Kabinet voor de Kamer te komen. Dit is, wat wij van den gang d-.r po litieke zaken weten. Voor het overige moeten wij alle geruchten, ook die ovor een beweerde antipathie tU9schen de heeren Colijn en Kooien, laten voor wat zij zijn. Nadere bijzonderheden over de ontwikkéling der feiten zullen pas kunnen wórden gebracht, nadat de conferenties der Koningin met de partijleiders zijn afgeloopen. Want dan komen we pas in het tweede stadium van de oplossing der crisis, dat van de besprekingen van dengeen, die op dracht heeft gekregen tot de vorming van. een nieuw kabinet, Verkiezing leden Centraal Comité. Het Bureau C.C. heeft de eer inge volge art. 24, 4e lid derStatuten aan de aangesloten kiesvereenigingen ter kennis te brengen, dat aan de verkie zing voor zes leden van het Centraal Comité is deelgenomen door 207#kies- vereénigingen. De stemmen waren ver deeld over 263 personen. Een viertal biljetten moesten-ongeldig worden ver klaard wegens-het ontbreken van het aantal der uitgebrachte stemmen, ter wijl 71 stemmen van onwaarde waren. De namen der 15 personen, wélke het hoogste aantal stemmen verkregen zijn de volgende: Ds. M. v. Grieken, Rotterdam, 55.63 st. Ds. G. Hofstede'te Blokzijl 5477 st. Mr. J. A. de Wilde, 's-Gravenh. 5467 st. C. Smeenk te Arnhem 5367 st. B. Schuurman te. Meppel 2578 st. Mr. Dr. R. Koppe te Groningen 1541 st. J. Schouten te Rotterdam 971 st. Dr. J. Severijn fe Dordrecht 688 st. Mr. H. A. Dambrin,k te Utrecht 671 st. Ds. C. v. d. Zaal te Deventer 627 st. Mr. J. Terpstra te 's-Gravenh. 589 st. Prof. Mr. P. A. Diepenhorst te Amsterdam 533 st. Prof. Dr. H. Bouwman, Kampen 464 st. W. Warnaar te Sassenheim 403 st. Mr. G. H, A. Grosheide, A'dam, 327 st. Alzoo zijn gekozen om in September als lid van het. Centraal Comité op te treden: Ds. M. van Grieken (aftredend). Ds. G. Hofstede (aftredend). Mr. J. A. de: Wilde (aftredend). C. Smeenk (aftredend). B. Schuurman. Mr. Dr. R. Koppe. De negen volgende heeren zijn aan gewezen als plaatsvervangers. Gelijk bekend was Mr. J. A. de Wilde reeds door de Deputatenvergadering gekozen als tweede voorzitter. De stembiljetten liggen tot en met 31 Juli e.k. op het Bureau C.C. Dr. Kuy- perstraat 5, Den Haag, voor elk lid eener-aangesloten .K.V. ter inzage De Koningin-Moeder. De koningin-moeder begeeft zich he den per auto naar Burg Steinfurt, ver gezeld van de -hofdame jonkvr. v. d. Poll en den kamerheer jhr. van Tets, teneinde de begrafenis bij te wonen van de vorstin-moeder van Bentheim. H. M. keert morgen terug met den vorst en vorstin van Waldeck, die eenige dagen de gasten van H. M. zul len zijn te Soestdijk. Duitsche mijnwerkers. Doordat van ^verschillende Staatsmij nen de meest bekwame mijnwerkers werkzaam worden gesteld aan de nieuwe Staatsmijn Maurits te Lutte- rade, worden weer tal van Duitsche mijnwerkers, ter aanvulling van het tekort, op de Staatmijnen o.a. op de Wilheimina!, de oudste Staatsmijn, aan genomen. BUITENLAND. DE STRIJD IN MAROKKO. Naulin opperbevelhebber. Generaal Naulin is benoemd tot op perbevelhebber van de Fransche troe pen in Marokko. Painlevé verklaarde, dat de leger aanvoerders, die hij geconsulteerd had allen van oordeel waren, dat in'Ma rokko een opperbevelhebber diende te worden aangesteld, die op de hoog te was van de mentaliteit der inlan ders en van koloniale oorlogvoering. In overeenstemming met Lyautey heeft de Fransche regeering nu "Nau lin benöëmd, die het grootste dee* van zijn militaire loopbaan in Noord- /Afrika heeft doorgebracht. De benoeming van de opperbevel hebber voor de krijgsverrichtingen in Marokko, naast maarschalk Lyautey, wordt allerw.ège met voldoening be- eroet. RECLAME. in het grootst en goedkoopst SCHOENEN-MAGAZIJN Telefoon 699 Leiden. 1^" Deze Schoenen voldoen aan de hoogste eischen 1MT - - van comfort, soliditeit en afwerking. - - 3996 IEDER PAAR GEGARANDEERD. Naulin en Lyautey. Painlevé heèft er den nadruk op gelegd, dat dit besluit geheel in over eenstemming met Lyautey is geno men. Deze is toch, door zijn veel omvattende taak, welke met die van een staatshoofd is te vergelijken, niet in staat zich geheel aan de militaire" operaties te wijden. Volgens het benoemingsbesluit van generaal Naulin, oefent deze het be vel over de troepen ,uit onder de hooge leiding van den resident-genei- raal, met 'andere woorden onder maar schalk Lyautey. Heel scherp zijn de verant woiorde^- lijkhederi van Lyautey. en- Naulin ove rigens niet gescheiden gehouden, daar in het verdere, deel van _het 'benoe- •mingsbesluit betoogd wordt, dat aan den bevelhebber dér - troepen tevns de bestuurstaak toekomt in het ge bied der krijgsverrichtingen. Generaal- Naulin.:is.gistermorgen in Parijs aangekomen- en ahbitover een dag of tien naar Marokko vertrekken. ^Gistermorgen- hebben.: Painlevé en generaal Naulih geconfereerd en de noodzakelijkheid onder debogen ge zien, militieversterkingèn haar Marok ko te zenden. L .A, Lj.i 1 DE FRANSCH-DUITSCHE BESPRE KINGEN. Het contact blijft; gehandhaafd. De voorzitters der Fransche en Duit sche handelsdelegaties hebben gister ochtend nagegaan, hoe men het con- contact kan handhhvèn tijdens de schorsing der handelsbesprekingen. Zij besloten op 15 September op nieuw bijeen te komen ten einde den toestand te bestudeeren, en hernieuw den de overeenkomst van 28 Febru ari, om tijdens <ie schorsing de «eco nomische betrekkingen tusschen de beide landen niet te schaden door maatregelen van de eene partij, welke uitsluitend of in het bijzonder gericht zijn tegen de andere partij, en 'even tueel welwillend in overweging te ne men alle wederzijdsche verzoeken in zake in- en uitvoerverboden en evenj- tueele faciliteiten. HET ENGELSCHE MIJNCONFLICT. Overeenstemming aanstaande? Het Engelsche kabinet hield gister morgen een zitting en de bladen mel den, dat een van de kwesties die be sproken zijn, den toestand in de mijn industrie betreft. De 'ministers hebben een open oog voor de gebeurtenissen en vernomen wordt, dat de premier den eersten lord van de admiraliteit lord Bridgeman, verzoeken zal in samenwerking met den minister van arbeid de onder handelingen te leiden, welke door be middeling der regeering heropend zul len worden teneinde een stilzetten dër mijnen te voorkomen, Bridgeman wordt door beide partijen als de aan gewezen persoon geacht. Volgens de „Daily Tel." bestaat er gegronde hoop, dat de mijnwerkers en eigenaren het eens zullen worden. Indien dit (geschiedt, zal de regeering zich van iedere directe "inmenging houden. In het Lagerhuis heeft de regee ring gisteravond medegedeeld, dat sinds Juni 1924, toen de malaise 'in dit bedrijf begonnen is. 500 steen koolmijnen, die vroeger 110.423 werk lieden telden, gesloten zijn, terwijl slechts 96 nieuwe putten met 8572 man personeel geopend zijn. DE INTERGEALLIEERDE SCHULDEN. Engeland gaat manen. Churchill heeft in het Lagerhuis gezégd, als antwoord op een vraag met betrekking tot de onderlinge schul den der geallieerden,' clat er Itali- aansche, Grieksche, Portugeesché', RoemeeriSche en Servische regeërin- gen, waafih de Engelsche regèering zegt, dat zij hoopt, spoedig wei-ont schreven voorstellen tot een betaling in klinkende 'niunt van' de schulden te zullen ontvangen. In deze nota's werd de aandacht gevestigd op de verklaring, 10 De cember T924 in het Lagerhuis afge legd, dat elke betaling, door schulde naren iri Europa aan hun schuldei- schers in de Ver. Staten gedaan, te gelijkertijd moet worden vergezeld door een overeenkomstige betaling, aan Engeland De Fransche en de Portugeesche regeering hebben bericht van ont vangst gezonden. De Fransche regeering heeft, .na te hebben gëwezen op de voorloopige besprekingen, die er plaats hadden gehad, de verklaring bevestigd, die de Fransche minister van financiën te Genève aan Austen Chamberlain had gedaan, dat de onderhandelingen zeer spoedig zouden worden hervat met het verlangen, om tot een snelle regeling te komen. De Italiaansche regeering' had de 'Engelsche reeds officieel medege deeld, dat zij bereid is, besprekingen van wel-omscbreven aard te. beginnen ter vriendschappelijke regeling van haar oorlogsschulden aan dit land. Russische vliegeniers. Van de zes Russische vliegtuigen, welke na verscheidene mislukkingen naar Peking werden gezonden, zijn twee te Oerga in Mongolië aangeko men en de v^er andere, die voorname lijk door ongunstig weer vertraagd zijn, keerden terug naar Irkoetsk in Siberië. Vandaar hopen zij hun reis te kunnen voortzetten. KORTE BERICHTEN. De Duitsche rijkskanselier, Lu ther, heeft verklaard, dat de rijk^'e- geering de voorwaarden der gealli eerde luchtvaartnota moet afwijzen. De gewezen hoofdcommissaris van politie te Berlijn, Richter, heeft bekend geld en geschenken van Bar- mat te hebben geaccepteerd. Naar aanleiding van de rappor ten inzake het proces tegen de drie Duitschers te Moskou zal de Duitsche regeering aldaar nieuwe stappen doen Er is ontevredenheid onder de katholieken in Tsjecho-Slowakije naar aanleiding van de herdenking van Jo hannes Huss. De nuntius heeft Praag verlaten. Caillaux laat tegenspreken, dat hij naar Engeland en de .Vereenigde Staten zou gaan. Minister Janssen deelt in den Belgischen Senaat mee, dat de be grooting 1925 een tekort heeft van 410 millioen, waarvan fyj 200 millioen hoopt te vinden ,uit achterstallige be lastingen. UIT DE OMGEVING, VOORSCHOTEN. Na de „officieel©" herdenking in het nieuwe, eenige weken geleden, had gis teravond in het oude kerkgebouw van de Geref. kerk de feestelijke herdenking plaats van het iOjarig bestaan der J. V. op Geref. Grondslag „Eben Haëzer". Het interieur door bekwame handen een vriendelijk aanzien gegeven, en de overgroote belangstelling 'de:d het overige, of liever het voornaamste, om een echten feesttoon te waarborgen. De voorzitter, de heer L. Limburg, richtte bij de opening een bijzonder woord van welkom tot Ds. P. N. Kruys wijk, die in verband met zijn aanstaand vertrek naar Vlissingen ditmaal waar schijnlijk voor het laatst een vergade ring van Eben Haëzer bijwoonde; en tot den heer Arie Post uit Schevcningen, die het letterkundig gedeelte van den feestavond leiding zou geven, en verder tot de heeren die voor ';ze gelegenheid een strijkje hadden gevormd. Van den eerevoorzitter van Schie was een schrif telijke geluk wensch ingekomen. Het programma van den avond draai de verder geheel cm den uitgeschre ven voordrachtwedstrijd die echter werd voorafgegaan door een causerie over voordragen door den heer Arie Post zelf, die trouwens ter illustratie zelf een fijn stukje declameerde. Het werd door het groot aantal deel nemers, dat zich had opgegeven, en de over het algemeen niet korte bijdragen, vrij, laat eer de jury in casu de heer Post haar oordeel kon-te kennen geven. In de pauze werden verfrisschingen aangeboden en bracht het strijkje enkele aardige muzieknummers ten gehoore, eveneens ter inleiding en afwisseling van eenige tableaux, welke het program ma onderbraken, en gewijd waren aan historische onderwerpen. De vergadering bleef tot het eind toe (dat was eerst tegen half twaalf) y rij wel Radio-Programma. Wat er vanavond te hooren ls. 5.20 (Berlijn, 505 M.) Concert. 5.20 (Zürich, 515 M.) Concert. 5.20 (Brussel, 265 M.) Concert; 5.30 NSF. (Hilversum, 1050 M.). Concert onder leiding van Fr. Lupgens. 6.— (Rome, 425 M.) Conceit. 6.35 FL Parijs (Eiffeltoren, 2650 M.) Causerie, daarna concert. 7.2LO (Londen, 365 M.) en 5XX (Chelmsford, 1600 M.). Muziek. 7.20 2LO en 5XX. Tijdsein van Big Ben, weerbericht, nieuwstijdingen. - 7.30 NSF. Politiebericht, weerbericht. 8.15 NSF. Solistenconcert-uit het;Kur- haus te Scheveningen. 8.20 2LO en 5XX. Concert. 8.20 (Stuttgart, 445 M.) Concert. 8.35 (Brussel, 263 M.). Concert, 'onder broken door nieuws. 8.50 (Berlijn, 505 M.) Concert. 8.50 (plm.) S.F.R. (Parijs, 1.7,30 M.) Concert. S.50 (plm.) (Madrid, 392 M.) Concert. 9.20 (Hamburg, 395 M.) Concert..,..',j 9.20 Bremen, 330 M.) Concert, .9.20 Hannover, 296 M.) Concert..; 9.20 (Rome, 423 M.) Concert. 10.20 2LO en 5XX. Tijdsein van- Gféen- wich, weerbericht, nieuwstijdingen. geheel intact; wel een bewijs ,dat velen zich uitstekend amuseerden. De voordragers die het er 't. minst slecht afbrachten, kregen een cadeau naar 'sheeren Pots benaming. Het wa ren de vrienden P. van Weèren, Jr, en J. Springer uit Leiden en de heer J. Lim burg van hier. Tot slot sprak Ds. Kruijswijk nog een pittig slotwoord waarin hij l?et géèste- lijk karakter van het werk der J .V. op den voorgrond stelde, en zich achtereen volgens tot de ouders en de rijpere jeugcl richtte met het verzoek: 'aari de ouders om zelf door voorbeelden té-too- 'nen wat zij van hun kindteren weA« schen, aan de jongeren om hun weg al leen te richten naar Gods Woord. Ds. Kruijswijk eindigde daarna/mei dankgebed. Burgerlijke stand. Gebóran: Louwrentius Martinus, zoon van J. L. A. den Hollander en J. J. Vriends. Catha- rina, dochter van Th. Barreveld en-C. J. van den Bulk. Jacob', zoon van J. E. Teske en H. C. Bekker. Cornelis, zoon van G. Bogerd en D. A. de Ruiter; LEIDERDORP. Wij vestigen er de aandacht op, dat hedenavond een vergadering van de Chr. Oranjevereeniging is belegd in Irene. De agenda vermeldt o.m.Bespreking Koninginnedag. Plet is een zeer belangrijke vergadering, die niemand van onze dorpsgenöoten mag verzuimen. RIJNSBURG. In het tuinbouwbedrijf, voornamelijk in het grovere, waar het bedrijf hier. bijna geheel uit bestaat, gaat het nog allesbe halve naar wensch. De vroege aardappelen brengen .een lang niet loonenden prijs op, wat voor een groot deel zijn oorzaak vindt in de slechtere sorteering, zooals men die "hier gewoon is door te voeren en mede,-óm dat het hier allen kleiaardappelen. zijn, die buitengewoon afwijken van de zanda^rd- appelen, zooals men die in massa aantreft op de naburige veiling te Katwijk' aap. den Rijn en waar men zich speciaal'toelegt op een mooie sorteering. 1 Het gevolg is, dat de laatste dagén de prijzen ver uiteenloopen. Waar hier Maandag de prijzen girigen -tegen f 2,302,50 per 50 K.G. zoiider embalage, brachten deze te Katwijk' aan den Rijn f 3,204,40 op. En alleen de vroege kleiaardappelen, dus alleen het zeer grove product," kan hier in dezen tijd. geoogst wórden.. Andere veilingen trekken op heden kooplieden door hun fijnere prodÜcten, als b.v. op de Katwijksche veiling de prachtige bospeen uit de zandgronden. Onze tuinders kunnen dan ook over de uitkomsten van wat geoogst is, tot heden niet roemen. En verandering en verbetering in deze bedrijven is in afzienbaren tijd niét te wachten. KATWIJK AAN DEN RIJN. Onze plaatsgenoot, de heer L. Z;Xa- gemaat slaagde vóór het examen Duitsch afgenomen aoor de vereeniging van Leer aren in Talen en Handelswetenschappen. Onze plaatsgenoot, de heer A. v. d. Berg Jr., slaagde te Delft voor het candidaats-examen Electro Technisch In genieur. NOORDWIJK AAN ZEE. De reddingboot heeft met haar-be manning weer eens een goed geslaagde oefening gehouden onder groote -belang stelling der badgasten. Gistermiddag reed een auto van de fa. G. uit Leiden achteruit tegen een post van de deur bij v. d. .W. De posten werden ©enigszins ontzet. Persoonlijk® ongelukken kwamen, niet voor. 8A8SENHBIM. Door B. en W. alhier is aanbesteed de levering van plm. 325 kub!. Mv grind voor de wegen en voetpaden, waarvan de uuitslag is als volgt: Ingekomen zijn acht biljetten. ABC L. Kièboom, Werkend, f 3,50 f 5,85 f 5,75 Fa. W. Wille, Koudek. f4,99 f. 5,40 .f7,25 J. H. Omtzigt, Zoeterw. f4,57 f 4,57 "f 4 79 E. v. d. Berg, Voorhout f 4,44 f4,54. f 5 D. Versloot. Bodegrav. f4,24 f 5,4x9 f. J. Wilbrink, Leiden f4,19 f4,34. J. M. Samson, Leiden f4,14 f4,39 W. Kieboom, Goriach. f4.09 f4,09 A is 1 losplaats, Oosthaven. B is 6--IO losplaatsen in dó genu C is 25 kub* M. geborde grind-lospLo Zandskootlcade.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2