NIEUWE LEIDSCHE COURANT 'DiNSDAQ 7 JULI 1925 V jrkgeversorganisatiën in liet Boek- drukkersbedrijf. Het comité heeft bij de leden der medewerkende vereenigingen een on derzoek ingesteld in verband met deze zaak en zal, naar wij vernemen, bin nenkort een adres aan den Minister van Waterstaat zenden. Mond. en klauwzeer. In verschillende plaatsen van West- Brabant breidt bet mond- en klauw zeer zich weer uit. Thans is het weer geconstateerd bij het vee van den land bouwer P. te Rupchen, terwijl ook te Nispen weer vier nieuwe gevallen zich voordeden. Ex-koning en ex-keizer. Op het oogenblik vertoeft te Doorn de ex-koning van Saksen als gast van den voormaligen Duitschen keizer. Naast den „keizerlijken standaard" op dep Huize Doorn waait een zwart wit geblokte vlag. Zaterdagavond za ten de ex-keizer en de ex-koning aan een maaltijd aan, aangeboden door graaf Bentinck, van Amerongen. Zondagmorgen woonde ex-koning August de vroegmis bij in de R.K. kerk te Rijsenburg, die speciaal voor deze ontvangst was versierd. Radioamateurisme in Ned. O.-Indië. Het radio-amateurisme in onze Oost hoorde tot dusver tot de verboden waar, hoewel juist in deze afgelegen gebieden een ontvangtoestel tot de zeer begeerlijke zaken moet gerekend wor den. Daar zal nu echter een gunstige verandering in komen. De „Preanger- bodemeldt, dat de regeering groo- tendeels accoord gaat met de voorstel len tot regeling van 't radio-amateu risme. Een ordonnantie is te verwach ten, waarbij het bezit van installaties door particulieren wordt toegestaan. Zij zullen worden geregistreerd, waar voor een retributie zal moeten worden betaald. ZendingsieestMiddachten. Het programma van het Zendings- feest op Woensdag 15 Juli te Middach- ten bij de Steeg is thans verschenen en te verkrijgen bij Ds. B. de Jong te Ellekom. Het geeft de namen der sprekers met hun onderwerpen, benevens de spreekplaatsen en de uren, waarop zij het woord zullen voeren. Verder bevat het mededeelingen van allerlei aard. ook de prijzen der mondbehoeften in de Cantine. Ook bevat het enkele Zen- dingsliedren, waaruit de sprekers hun keus zullen doen. Het fanfarecorps van „Obadja" te Rotterdam verleent wqer I zijn medewerking. Ook het programma bevestigt weer de verwachting, dat hét op Middachten een bizondere dag worden zal. Als men het programma van het l Zendingsfeest op Woensdag 15 Juli te Middachten inzet, dan valt het op, dat er ditmaal maar één feesttrein rijdt, en wel van Rotterdam en Den Haag via Gouda en Utrecht. In vroegere ja ren waren het er minstens vier, die uit verschillende deelen van het land naar Middachten kwamen. Zonder twii fel is di le verklaren uit het feit, dat tegenwoordig velen, die met den feest trein reisden, per auto of fiets naar Middachten trekken. Ook heeft de au- .tobus haar intree in het programma (gedaan. De Geldersche Tramweg-Maat- schappij maakt bizondere reclame voor trams en autobussen van Arnhem. Zutfen, Doetinchem naar het feestter rein op Middachten. Naar men ons meedeelde, maken ook vele feestgan gers gebruik van den bizonderen trein, dien de Spoorwegmaatschappij van den Haag en Leiden op 15 Juli naar Arnhem laat rijden. Vandaar gaat men per trein of autobus verder naar Mid dachten. Men ziet er leiden vele wegen naar Middachten. Een groote opkomst wordt dan ook verwacht. EIGENAARDIGE VERKIEZINGS STRIJD. Wij hebben nog zelden zoo'n eigen- aardigen en merkwaardigen verkie zingsstrijd medegemaakt als dezen keer, zegt de Maasbode. 'tLeek eerst alsof wij hem niet aan durfden. Men hoorde van geen mobi lisatie, de troepen kwamen niet in het geweer. t Leek alsof wij allen zoo bevangen waren door de idee van nationale ont wapening, dat wij zelfs zelfs niet meer tot een verkiezingsstrijd durfden te ko men. Er werd zoo goed als niet geplakt, zelfs niet op die plaatsen, die hiervoor welwillend door de politie ter beschik king waren gesteld. De vrijzinnigen dachten 't nog wel te kunnen doen met een oud-restje van een jaar of achttien geleden, oude ver geelde prenten van Anti-Tariefcomité, I je weet wel met die spin, die ons nu nog bedoelden tegen te houden van een Tariefwet, die notabehe juist op don verkiezingsdag 1 Juli in werking trad. Ook de sprekers, die plichtmatig dén boer opgingen, trokken maar wei nig gehoor. De per? trok zich van het geheele geval maar weinig aan Alles was slap en loom, er was geen lust, geen animo, geen enthousiasme. Toen opeens hegon 't te koortsen. De sfeer werd drukkend alsof er een on weer zou losbreken. 'tWerd als een dreigendé bandjir in Indië. Muren en schuttingen werden volgeplakt met kakelbonte prenten en even kakelende manifesten. De stralen werden volgekalkt met namen van felle partijmannen, die nu in dezen tij'd van de gunst winnen bij het publiek goedmoedig fover zich lie ten loopen en er zich met voeten lie ten treden. Een lawine van papier kwam over ons neergedaald, tot zelfs uit vliegma chines toe, om ons te overtuigen van de voortreffelijkheid der candidaten. Wie zich nog rustig thuis had ge- houder., kreeg den laatsten dag pej* radio nog eens alle voornaamste par tijleiders te hooren. zoodat alle rich tingen nog eens op z'n gunstigst voor hem werden geëtaleerd. En toer. ging elke* partij vol goeden moed en met een gerust hart de stem bus tegemoet. 1 Juli is thans achter den rug, het onweer heeft uitgewoed, de slag is ge leverd. Wat nog nooit gebeurd is, is nu ge schied, de slembus van 1 Juli is een tooverdoos gebleken. Een doos van Pandora, met dit ver schil, dat niet alle rampen over het menscbdom zijn uitgestort enal'emdo hoop in de doos is achtergebleven, maar dat werkelijk ook alle deugden en verrassingen uit deze Pandoradoos over de pol tieke partijen zijn neerge komen. Leest de pers over den uitslag, en men kan tot zijn innerlijke verheuging constateeren, dat elke politieke partii zeó tevreden is als maar kan. De sociaal-democraten, al heeft de suggestieve Troelstra-prent hen niet tsr overwinning gevoerd, zijn in den derden hemel over hun succes. In den loop der week zullen zij dit succes nog eens uitbundig vieren. De Katholieken kunnen niet beter wenschen, zij hebben 't boven verwach ting getroffen. Zelfs de dissident-Ka tholieken zijn ook al voldaan over hun succes. De christ-historischen zijn in hun nopjes, dat zij even machtig zijn ge bleven als zij al reeds waren. De anti-revolutionairen zijn dank baar gestemd, dat zij geen zwaarder verlies hebben geleden, dan waarop zij verstandelijk gerekend hadden. En voorts blijven zij met de coalitiegenoo- ten in de gewenschte meerderheid. Ook ds. Kersten heeft 'tnaar den zin. De vrijzinnig-democraten juichen he melhoog, want zij hebben prachtig ge wonnen. Marchant's zestigste verjaar dag kon niet beter gevierd worden. En eindelijk de vrijbeidsbonders zijn bovenmenschelijk tevreden, ook al ver loren zij een zetel, maar zij zijn ver heugd. dat de liberale gedachte weer ontwaakt Ook de Regeering mag meer dan tevreden zijn, want Haar wordt ondub belzinnig betuigd, dat Zij geen reden beeft uit den stembusuitslag om heen te gaan. Heeft men ooit een mooier stembus kunnen verwachten die zoo aller te vredenheid in de hand beeft gewerkt? Alleen lijkt ons het verstandigste woord in deze gesproken te zijn door den kleinen „Wijsneus" van het Han delsblad. Deze constateerde in zijn eigenwijs- beid, dat de oppositie in de nieuwe Kamer van veertig op twee en veertig stemmen is gekomen. Dus nuchter-zakelijk gerekend een winst van twefe zetels of stemmen. En daarvoor heeft men nu de laat ste maanden al die kosten, bombarie en opwinding gemaakt en het heele lpid op stelten gezet. Ja, als men 'tzoo beziet, zou werke lijk onze behaaglijke tevredenheid in ontevredenheid verkeeren. GEMENGD NIEUWS. Onder de stoomtram. Het 6jarig zoonje van O. R. te Nieuw Amsterdam geraakte ai spelende tusschen de buf fers van de stoomtram aldaar. Zeer ernstig gewond werd het knaap je onder geleide van de moeder per trein naar Zwolle vervoerd ter opname in het R. K. Ziekenhuis aldaar. Bij aan komst bleek het ventje reeds overleden te zijn. Een eigenaardige dienstbode. De 30- jarige dienstbode F. M., in betrekking bij de familie P. te Laren, heeft zich schuldig gemaakt aan ergerlijke vernie ling van een aantal kostbare kleeden, shawls, kleedingstukken, enz. aan dezé familie toebehoorende. Zij heeft met een schaar een talloos aantal gaten in genoemde voorwerpen geknipt, zoodat deze vrijwel waardeloos zijn geworden. Waarschijnlijk is deze opzettelijke vernieling als een wraakneming be doeld. Huizen ingestort. Donderdagavond om streeks half tien is le Diemen een onge luk gebeurd, dat wonder boven wonder der goed is ajgeloopen. - a Een tweetal in aanbouw zijnde hui zen aan de Bickerstraat, welke behoo- ren bij een blok van den aannemer E. zij.i plotseling ineengestort. De werklieden hebben bij het verla ten van het blok, dat bijna geheel ge reed was, niets verdachts bespeurd en op 't oogenblik is men nog volkomen in het duister omtrent de oorzaak van het ongeval. Van de huizen, die met vreese lijk geraas ineenstortten, staat niets meer overeind. Een paar kinderen, die even te voren bij de huizen aan het spelen waren, zijn aan een zeker doodsgevaar ontsnapt. De politie heeft de omgeving afgezet, daar het derde perceel bedenkelijke scheuren vertoont. Om hun kiesplicht te vervullen. Door onjuiste indeeling der stemdistricten in de gemeente Nijmegen is de toeloop aan het stembureau Dobbelmansweg zóó groot gewest, dat er kiezers zijn geweest die vijf uren hebben staan wachten al vorens zij aah de beurt kwamen. Ver scheidene vrouwen zijn flauw gevallen. Om 5 uur werd de toegang gesloteh. Er waren toen nog zooveel liefhebbers, dat eerst tegen 9 uur ieder der aanwe zigen had gestemd. Men schat het aantal van hen, die wilden stemmen, maar geen vijf uur tijd hadden en weer zijn weggegaan, op 200. Eeuwfeest' van den spoortrein. Een ontzaggelijke menigte toeschouwers, naar schatting een kwart millioen, was getuige van den historischen tocht tus schen de steden Stockson en Darlington welke door een 6 mijlen langen trein, bestaande uit rollend materiaal var. het oudste tot het jongste type, werd afge- lgd over de eerste lijn die 100 jaar geleden in Egeland werd geopend. Ook d,fe hertog en de hertogin van York, bevonden zich onder de toeschou wers. De oudste locomotief, no. 1 genum merd en „Puffing Billy" genaamd, en andere locomotieven uit den ouden tijd met pijpen zoo hoog als fabrieksschoor- steenen, trokken wagons die zonder eenig gerief waren en waarin de eerste passagiers hun reis hebben afgelegd mét een snelheid van 15 mijl per uur. Nadat de tocht afgeloopen was, werd een gedenktafel onthuld, met het op schrift: „Hier boekte in 1825 de Stock ton en Darlingtonspoorweg de eerste passagiers waardoor een nieuw tijdperk in de geschiedenis der menschheid". Godsdiensttwisten. Te Calcutta zijn 36 koelies, in hoofdzaak Móhammda- nen gewond.in een relletje in verband met liet feest Bakr iel Moslem. Bij deze plechtigheid werden koeien geófferd, die voor de hindoes heilige dieren zijn, vandaar dat er den meestal gevechten tusschen moslem en hindoes ontbranden. Tot dusver is het feest in de groote centra van het Noorden van Britsch- Indië niet door 'onlusten gestoord doch men vreest moeilijkheden bij de groote offerprocessie te Dehli. Er worden daar althans de noodige troepen in consig natie gehouden. De hoofdman van de hindoe's heeft hun aangeraden hun kalmte te bewa ren en binnenshuis te blijven, doch het is een vraag of het helpen zal. Zeiljachten in de Golf van Riga ver- mist. Naar uit Reval aan „Stockholms Tidningen" wordt gemeld werd onlangs in de Golf van Riga in de nabijheid van den mond der Dwina een zeilwedstrijd gehouden. Ter hoogte van het eilandje Runo moeten de jachten door waar weer zijn overvallen. Het heet, dat slechts acht hunner te Riga zijn teruggekeerd. Men vreest, dat de meesten verongelukt zijn. Indien dit bericht juist is zou men rekening moeten houden met den dood van 50 zeilers. Verbrand. Vrijdag is de werkman Kooien, stoker aan de mandenfabriek der firma van Wagenberg te Vlijmen bij zijn werkzaamheden gestruikeld en voorover in een ketel'met kokend water gevallen. Vreeselijk verbrand over het geheele lichaam, werd de man per auto van het Wit Gele Kruis naar het gast huis te 's BoscK vervoerd, waar hem de laatste H. Sacramenten^ wérden toege diend. UIT DE OMGEVING. KATWIJK AAN ZEE. Burg. Stand. Geboren: Rebecca, 'dv. 'A. van Dijk en A'. R. Scheffer; Dirk zv. A. van Duijn en D. Hus; fChris- toffel Hendrik, zv. D. Endeveld en iM. de Vries; Cornelis, zv. D. Haas noot en J. Jonker; Grietje dv. C. van Beelen en D. Ros; Arie Cornelis zv. C. Brussee en A. Spierenburg; Ma ria dv. D. Maagdelijn en C. Ouwe hand; Anna dv. J. Keur en A'. ,Guijt. Ondertrouwd: C. Zuiderduin en LW'. N. Hulscher. Gertouwd: T. van der Plas en A. van Duijn; T. van Duivenvoorde en A. Guijt; P. Kuijt en A. Klok; P. van der Plas en J. de Haas. HAARLEMMERMEER. Burg. Stand. Geboren: Helena, dv. L. van Kooten en J. Bas; Neeltje dv. O. de IJaas en Stieva; Karei Philippus zv. Ph. Eickhoff en J. van Dijk; Cornel us, zv. G. Schönhage en C. P. de Jong; Jan Willem, zv. D. M. Knibbe en P, Hoogvliet. Ondertrouwd: Leendert AVittekoek 23 j. en Adriana de Ridder, 22 j., Bernardus Jacobus ,de Hollander, 34 j. en Maria Cornelia .Viervaet, 29 j. Getrouwd: Willem Jacob' Elenbaas, 21 j. en Adriana van Krimpen, 19 j.; Pieter Enthoven 25 j., en Theodora Parlevliet, 27 j.; Klaas Palenstijn, 23 j. en Lamberta Griekspoor, 18 j.; Rem bertus van der Leest 25 j. en .Cornelia Jansen, 19 j. j Overleden: Jan de Groot, 80 j., wedr. van E. Schaaf. ALPHEN a. d. RIJN. Burg. Stand. Bevallen: G. Hesse- ling geb. Hoogéveen, D:. jC. de iBrui'n, geb. Stoffelen, D. J, E. |Hendriksen geb. Ram, D. J. Ha verkamp geb. van Nierop, Z. M. van Hellemond geb. Donker, Z. 'M1. L. iVerruijt geb. van Beusekom D. Overleden: A. M. Steenkamer, echt •van A. Koops, 58 jaar E. 'Burg graaf jd. 14 j. Gehuwd: W. Grindelbach jm. 38 j. en G. van Keeken jd. 41 j. Ingekomen van: Boskoop, N. .V.uijk echtg. van A. van Vliet,Van Man- dersloostr. ,43a Oudwater, K. M. Vreeswijk, geh. met G. van Gapelle- veen, Julianastraat 49 Rotterdam, G. J. Oost en gezin, arbeider, Kort- steekterweg 49 Leiden, G. J. G. v. d. Wassenberg, Raadhuisstraat 269 Franeker, A. v. d. Meer," visch- handelaar, Steekterweg 126 Ha- zerswoude, J. Rijsdijk, dienstbode, 'Hoorn 77 Bodegraven, P. Verseput veehoudt; Koorn. 238. Vertrokken naar: Hazerswoude, C. van der Vis Utrecht, v. d. Bossche- str.hoek, J. P. Coenstr., J. J. van der [Wijngaard, winkelbed. Nieuwer- Amstel, M. C. Veltman Mendrecht G. Knopperts en gezin, arbeider Hazerswoude, T. J. E. de Groot Heemstede, H. J. v. Neck Oost- zaan, kinderen Meijer 's-Gravei> hage, Hofwijkplein 6, D. F. E. Wil- lems, kantoorbed. Heel e.aH. Burgers Rijswijk, Z.-H., T. van der Lee, veehouderskn. Haarlem, hotel den Hout, M. Schroder, buffet- juffr. Nieuwveen, C. Splinter 's-Gravenhage, Anna van Burenstr. 1, G. Heijman. U itgespr oken: P. Rietkerk, arbeider te Leiden: cur. mr. P. E. Briët, Leiden. H. Bergshoeff, werkman de Al phen, cur. mr. H. Jongenburger te Alphen. J. de Grijs Jr., schipper te Aar- landerveen, cur. mr. F. Hv. d. Tas, te Leiden. i f ALKEMADE. Gevestigd. Th. van der Geest van Warmond. J. H. Verhaar van Bergen op Zoom. Bax van Hillégom. G. J. Tiering van Ovezand. A van der Bijl en echtgenoote van Koudekerk. M. A. Baak van Wou- brugge. A. van der Hulst van Woubrugge. Th. J. F. Bergansius van Ovezand. A. P. Gortzak en gezin van 's Gravenhage. E. P. en J. M. J. van der Meer van Lei den. A. E. Smits van Leiden. A. C. J. Bach van Brussel. A. F. J. Lucas van Milligen. J. J. de Jong en gezin van Oude water. A. L Boeser van Nice. V. Scholte van Haarlemmermeer. M. Hille- brand en gezin van Woubrugge. G. Kroon van Woubrugge. P. M. Uljee van War mond. P. C. Buschman van Noordwijker- hout. H. A. van der Meer van Wou brugge. Vertrokken. H. Bon' naar Amsterdam. P. van Schie naar Wassenaar. P. G. en E. J. Rood- huyzen naar Leiden. G. N. Hartman naar Zoeterwoude. A. Raadsen en gezin naar Monster. J. M. Borst naar Woubrugge. P. J. van der Zwet naar Woubrugge. M, M. van Vliet naar Warmond. M. Tulen naar Leimuiden. M. J. Turk naar Zoe terwoude. M. K. Touw naar Leimuiden. J. van 't Hart en gezin naar Uithoorn. E. D. Baumann en echtgenoote naar Oosterbeek. B. Westerveen naar Nye- veen. A. M. de Graaf naar Woubrugge. WOUBRUGGE. Burgerlijke Stand. Geboren: Antonius Albertus, zoon van P. L. van der Geest en O. M. van der Meer. Wil helmus Cornelius, zoon van P. S. van Gonzen en'P. A. van Leijden. Gehuwd: A. C. Colijp, j,m, 29 jaar en P. Franssen, j.d. 26 jaar. HET OUDSTE DOCUMENT BETREF FENDE HET CHRISTENDOM Weer heeft het papyrus-land Egypte een_ vondst opgeleverd, welke zoo de gissingen der deskundigen juist blijken te zijn van geheel buitengewone waarde is voor de wetenschappelijke verdediging des Christendoms, zoo schrijft Pater J. Kroon S. J. van Maastricht in „De Maasbode": "■Het betreft een brief, geschreven door keizer Claudius aan de bewoners van Alexandrië in Egypte. Deze brief is Ontdekt op .een papyrus, welke eenige jaren geleden het eigendom werd van het Britsch Museum te Londen. Bedoeld schrijven van Keizer Claudius vult ruim 100 regels en dateert, naar den inhoud te oordeelen, van het begin zijner regeering, dus van het jaar 41 of 42 van onze tijdrekening. De tekst van den brief is onlangs ge publiceerd door Idris Bell in zijn werk: „Jews and Christians in Egypt". Voor ons zijn vooral van belang de re gels 96100, welke de bekende geleerde Salomon Reinach tot stof gekozen heeft voor een voordracht in de Académie des Inscriptions et Belles-Lettres te Parijs, zooals te lezen staat in het verslag dier Academie over 1924. We laten de vertaling der bedoelde vier regels met de verklaring van S. Rei nach hier_ volgen Letterlijk' uit het Grieksch 'overgezet luidt de tekst aldus: „(Ik verbied) te Alexandrië toe te la ten of daarheen te lokken Joden afkom stig uit Syrië of Egypte, want dit dwingt mij nog gropter wantrouwen op te vat ten. Zoo niet, dan zal ik ze pp alle manie ren vervolgen, daar zij een algemeene pest over het aardrijk verwekken." Eenigszins duister is deze tekst zonder twijfel, zooals trouwens een oude inscrip tie past. Ziehier, nu den uiüeg, door Reinach in de Academie te Parijs voorgesteld en tot nog toe miet weersproken. Die Joden zijn niets anders dan Chris tenen uit het allereerste Christëlijk 'tijd- vak en de keizer was bedacht, dat zij zich te Alexandrië zouden vestigen. Keizer Claudius verbiedt den Christenen den toegang tot de Egyptische grootstad. Reeds duchtte hij de Christenen, doch zijn vrees en wantrouwen zouden nog toene men, als "de nieuwe „sects" zich ook te Alexandrië zou neerzetten; dat „dwong hem nog groater wantrouwen op te vat ten", dan hij reeds te hunnen opzichte koesterde. 3 Aanleiding tot deze vrees en achter docht boden hem de onlusten, welke de Christenen in Syrië, naar zijn opvattingen verwekten, doordat zij weigerden zich naar den oxficieelen Romei'nschen eere dienst te schikken. De mogelijkheid, dat het onwelkome Christendom ook in Egypte en met na me te Alexandrië een vruchtbaren' bodem vinden zou, werkte op den keizer als een kwaden droom en hij aarzelt niet, den nieuwen godsdienst een pest. van het aard rijk te noemen. Het gevaar, dat Claudius duchttè, be- stuotc i.iet in oproertjes en onlusten, zoo als er të Alexandrië tusschen Grieken en eigenlijke Joden vaak voorkwamen. Im mers zulke opstootjes konden hoogstens een pest heeten voor Alexandrië, doen niet voor het geheele aardrijk. Als hij dus ernstige ongeregeldheden in Alexandrie vreesde, moeten deze „Jo den uit Syrië, wien hij verbood zich te Alexandrië te vestigen, de Christenen ge weest zijn, die als opstandelingen tegen het Romeinsch- gezag beschouwd werden zoowel te Rome als elders. Welbekend is het bevel van denzelfden Claudius, waardoor hij in het jaar 49 (volgens Orosius) de Joden uit Rome ver dreef, die „op aansporing van Chrefetos voortdurend onlusten verwekten". Orosi us las in zijn handschrift in plaats van .den; overigens zeer gangbaren naam Chres- tos het woord Cnristus, en vrij algemeen zijn dé geleerden van oordeel, dat hier inderdaaa van Christus en Joden, zoo wel als Christenen sprake is. Hierbij herinnere men zich, dat de Ro meinen een tijd lang geen onderscheid maakten tusscnen Joden en Christenen, doch' deze laatsten eenvoudig beschouw den als een afgescheiden secte der Jo den en beide categorieën gelijkelijk haat ten en vervolgden. In een fragment van Tacitus, dat be waard gebleven is in de kroniek s van vSulpicius Severus(11, 30) eischt Titus de verwoesting van den tempel te Jeru zalem, „omdat daar de Christenen ont staan zijn uit de Joden, en de boom spoe dig sterven zal,, indien de. .wortel uitge^ roeid is". Volgens alle beschikbare gegevens, be zit de meening, dat ook in den brief van Claudius aan de Alexandrijnen met den naam van Joden eigenlijk Christenen' be doeld zijn, niet geringe waarschijnlijk heid. Reeds in het jaar 41, dus nog geen 10 jaar na Christus' dood, zou het Christen dom zich, volgens dit document, uitge breid hebben of aithans getracht heb ben 'zich uit te breiden in de hoofd stad van Noord-Egypte. Bovenbedoeld papyrus-opschrift zou dan het oudste, tot nog toe bekende getuige nis zijn voor de verbreiding van den Chris tel ij ken godsdienst buiten Palestina. In verband met de verspreiding van ons geloof door het Romeinsche rijk worden gewoonlijk als oude getuigenissen aange voerd aanhalingen uit de annalen van Ta citus uit een brief van C. Plinius Secundus aan keizer Trajanus. Het eerstbedoelds citaat, waar Tacitus den brand van Rome onder Nero behan delt en van de Christenen gewaagt als „een groote menigte, die nog schuldiger bevonden waren aan haat tegen het menschdom lees: verzet tegen den Romeinschen eeredienst dan aan brand stichting", dateert eerst van omstreeks het jaar 100. De brief van Plinius, waarin hij den keizer raadpleegt wat te beginnen met de Christenen, die „vele zijn in getal, van eiken stand en kunne, die steden en dorpen met hun bijgeloof besmetten", schijnt eerst omstreeks 112 geschreven te zijn. Het nieuwe document, waarvan we bo ven de vertaling en vermoedelijke betee- kenis aangaven, is dus aanmerkelijk ouder en daarom voor apologeten van belang. Van de snelle verbreiding des Chris tendoms kort na den dood des Verlos sers getuigt overigens ook Harnack in een merkwaardige passage: „De indruk, die voorzat bij de kerk vaders der vierde eeuw, Arnobius, Eüse- bius, en Augustinus, dat hun geloof z'ich onbegrijpelijk snel verbreid had, heeft recht van bestaan. Zeventig jaar na de stichting der eerste heiden-christengemeente in Antiochië (Sy rië) schrijft Plinius in de sterkste bewoor dingen over de verbreiding in. het verre Bithynië en ziet hij de andere godsdien sten daar bedreigd. .Weer zeventig jaar later toont de strijd over (den datum van) het Paaschfeést een kerkelijke confederatie, reiketid van Lyon tot Edessa met Rome als middel punt. Weer zeventig jaar later verklaart kei zer Decius, dat hij te Rome nog liever een tegenkeizer zag, dan een Christen bisschop. Daarna duurt het geen zeventig jaar meer, of het kruis werd vastgehecht op de Romeinsche veldteekenen". (A. Plarnack, Die Mission und Ausbrci- tung des Christentums, 1902, hlz. 545).

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 6