M nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. CHRISTELIJK DAGBLADvoor LEIDEN EN OMSTREKEN Belangrijkste nieuws in oil Hummer JAARGANG BINSDAÖ V JULI 192§ ■WMMER 1558 UWE LEIDSCIE COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 V Rechtsche samenwerking. In 't algemeen moet, naar wij giste ren betoogden, de vorming van een rechtsch Kabinet worden toegejuicht en zal ook Üe Antirevolutionaire partij, indien zij daartoe geroepen wordt zich aan hare mede» verantwoordelijkheid hij de vorming van. een Kabinet niet mogen onttrekken. Lichtvaardig mag tot zulk een sa menwerking niet worden besloten, om dat daarbij niet alleen een deel der eigen actueele verlangens moet worden prijs gegeven, maar ook omdat de ac- t*e voor de eigen beginselen daardoor aJs regel nie* wordt bevorderd. Als het tot samenwerking komt, dan zullen de R Katholieken niet hunne specifiek Roomsche wenschen kunnen bevredigen En hetzelfde geldt ook van de Chr. Historischen en de Anti-revo lutionairen. Wij kunnen niet verwach ten dat een groep die 13 Kamerleden telt aan andere groepen, die samen 41 zetels bezetten, de wet zal voorschrij ven. Men zal met eikaars wenschen en verlangens «enigermate rekening moe ten houden en dat is nooit zonder ge vaar. En 't wordt te gevaarlijker wan neer kleinere partijen, die geen verant woordelijkheid wenschen te dragen zonder met de werkelijke verhoudin gen rekening te houden, voortdurend in de weer zijn op de zwakke punten de, aandacht te vestigen en van wat gedaan wordt of ook niet gedaan wordt een verkeerden inrduk te wek ken, teneinde de A R. partij bij de kie zers in miscrédiet te brengen. Die bezwaren mogen echter ook weer niet te hoog worden aangeslagen Het gaaf hier niet om het partijbe lang. maar om het landsbelang Do eerste vraag is niet wat wij wensch?- lijk achten, maar wat in de gegeven omstandigheden van ons wordt ge- eischt. Het werk van Colijn had voor onzp A R. partij noodlott'g kunnen worden, maar ook al zou ze daardoor uiteen geslagen zijn dan zou daf werk toch zijn beteekenis hebben behouden en zouden we God kunnen dankep dat hei een van onze mannen was. die aari land en volk zulke onschatbare dien sten bewees De vraag waarom 't gaat, is dus de ze of de feitelijke verhoudingen van dien aard zijn, dat de A R. partij voor wat er verder gebeurt mede-verant woordelijk kan worden geacht. En die vraag moet, naar het ons voorkomt, bevestigend worden beant woord. Er zijn goed bezien, slechts twee.nio- jelijkheden voor de vorming van een parlementair Kabinet, n.l. een 'comb' natie van R. Katholieken met Sociaal- Democraten of een voortzetting van de rechtsche samenwerking. Het eerste- wordt, afgezien van de vraag of het mogelijk zal zijn tot sa menwerking te komen, door wie vast houden aan de Christelijke beginselen zeker niet in 's lands belang geacht En daartegenover staat dat ondanks alle verschillen, de Protestantsch Christelijke partijen en de R. Katho lieken dieper liggende grondbeginselen gemeen hebben, die samenwerking mo gelijk en gewenscht maken. Evenwel, en daarop meet thans de aandacht gevestigd, geen samenwer king tot eiken prijs. De in de laatste jaren nu en dan [ondervonden teleurstelling heeft meer dan eens onder ons volk een gevoel van onlust gewekt. Meermalen werden we zeer ernstig teleurgesteld. 4 Wij denken hierbij b.v. aan het ge beurde met het vaccineontwerp, waarte gen o.a. Mr. de Wilde zoo krachtig protesteerde en aan het rijden van ex tra-treinen op Zondag, waarover de Regeering door Mr. Rutgers aan den tand werd gevoeld. Zoo zouden meer voorbeelden zijn te n> omen. Reeds in 1922 werd dan ook door de P; putatenvergadering als haar wensch u: {gesproken, dat onze voormannen zich aan hunne verantwoordelijkheid, zoo noodig, niet zouden onttrekken, dat samenwerking van de rechtsche groe pen gewenscht kan worden geacht, mits: a. het werkprogram van een eventu eel te vormen Kabinet zich in ruime mate aansluite hij het Program van Beginselen en het Program van Actie en b. omtrent de uitwerking van dit werkprogram te voren volledige over eenstemming tusschen het Kabinet en de partijen in de Kamer verkregen zij. Op die eischen moet thans de vol le nadruk worden gelegd. Wij kunnen nipt de volle 100 pet. van onze wenschen verlangen. Maar wij mogen en wij moeten ei schen dat met onze programs in ern stige mate rekening wordt gehouden en dat niet zooals den laatsten tijd soms gebeurde, gehandeld-wordt, vier kant in strijd met onze beginselen. Wordt aan die voorwaarden voldaan dan zal een vruchtbare samenwerking mogelijk kunnen zijn en is de strijd van de Antirevolutionaire partij niet tevergeefs geweest. STADSNIEUWS. De Kliniek van prof. Sterm van Leeuwen. In aansluiting op hetgeen wij reeds mededeelden over de a s. opening van eon kliniek voor allergische ziekten, welke oncler wetenschappelijke leiding^ zal staan van prof. Storm v. Leeuwen, vernemen wij nader dat de behande ling die de patiënten in deze nieuwe klin'ek zullen ondergaan, berust op een geheel nieuw principe, n.l. dat der zuivere luchtbehandeling Door onderzoekingen, die prof. Storm van Leeuwen zoowel in eigen land als :n het buitenland heeft verricht, is ge bleken, dat er een aantal ziekten zijn, die geheel afhankelijk zijn van het klimaat, d.w.z er zijn plaatsen waar deze ziekten niet voorkomen, en ande- rere waar zij zeer frequent zijn. Het type van de hier bedoelde ziekten is het asthma. Prof Storm van Leeuwen en zijn medewerkers zijn van oordeel, dat die klimaatinvloed moet worden toegeschreven aan het voorkomen van bepaalde stoffen in de inademings- lucht d'e voor lijders aan asthma scha delijk zijn. en bij hen aanvallen van hun 'ziekte veroorzaken Niet alleen voor asthmalijders geldt dit, doch ook voor lijders aan andere ziekten' waar toe sommige exemen, urticaria (netel- ï-cos) en ook migraine behooren, als mede vele gevallen van z.g. chronische bronchitis. Een en ander is het resultaat van jarenlange onderzoekingen en proefne mingen door prof dr. W. Storm van Leeuwen en zijn wetenschappelijken en zijn technischen staf van personeel verricht. Wie van meer nabij bekend is met wat er op het Pharmaco-thera- peutische instituut van prof. Storm v. Leeuwen geschiedt, weet, dat daar zeer hard gewerkt wordt en dat do hoogleeraar meermalen den geheelen nacht in zijn laboratorium heeft door gebracht, ten einde zijn proefnemingen van het begin tot het einde zelf te controleeren. In verband met de ingebruikneming van deze kliniek, heeft Prof. Storm van Leeuwen - een geschrift het licht doen zien, getiteld: Zuivere luchtbe handeling van asthma en andere ziek ten van de luchtwegen. Prof. Eekhof eere-doctor. De Universiteit te Zürich (Zwitser land) heeft prof dr. A. Eekhf, hoog leeraar in de kerkgeschiedenis het eer-doctoraat in de godgeleerdheid ver leend. De heer A. van Gulik, alhier tot arts bevorderd, is bestemd tot reserve officier van gezondheid 2e kl. bij het leger hier te lande. Hoogleeraarsbenoemingen. Bij Kon. besluit zijn benoemd aan de Rijksuniversiteit alhier, in de faculteit der letteren en wijsbegeerte: le. om onderwijs te geven in de vaderland- sche geschiedenis, tot gewoon hooglee raar dr. H. T. Colenbrander, met ge lijktijdige toekenning van eervol ont slag als hoogleeraar in de geschiede nis van Ned.-Indië en in de historie en de methode der zending; 2e. om onderwijs te geven in de koloniale ge schiedenis en in de historie en metho de der zendjne. benevens in de *rchae- ologie en oude geschiedenis van Ned.- Indië, tot gewoon hoogleeraar dr. N. J. Krom, met gelijktijdige t03kenning van eervol ontslag als buitengewoon Leidsche Kunstkring „Voor Allen." Zooals bekend, werd op 9 Mei 1.1. alhier bovengenoemde vereeniging op gericht en een voorloopig bestuur be noemd, waarin als voorzitter werd aangewezen Mr. N. J. van den Worm, van wlen o.m. de oproep tot de op richtingsvergadering was uitgegaan. Door zijn benoeming tot griffier bij een der Kantongerechten elders, zag de heer Van den Worm zich genood zaakt zich als voorzitter terug te trek ken en zoo kwam het, dat de eerste ledenvergadering gisteravond werd ge presideerd door iemand, die aanvanke lijk niet tot het bestuur behoorde, n.l. den heer H. W. Spendel. Deze deelde een en ander aan de niet druk bezoch te vergadering mede. Het geringe be zoek hield echter geen verband met het ledental, dat volgens opgave reeds circa 500 bedraagt. Het voornemen bestaat de navol gende concerten te geven: Jacques Ti- baud (viool), Willem Andriessen (pia no, het Parijsche Trio het Lener- Strijkkwartet, de Madrigaalvereeni- ging ónder leiding van Sem Dresden en het Ufrechtsche Stedelijk Orkest, onder leiding van Evert Cornelis. Na deze medcdeeling'en gaf de voor zitter het woord aan den heer D. P Parting, een oud stadgenoot,' thans te Amsterdam, die in den vorm van een aangename causerie een inleiding gaf over de wijze van werking van een kunstkring, zoo als met de oprichting van deze vereeniging is bedoeld en zette uiteen hoe zoodanige organisa ties" elders en met, name te Amster dam werken. De inleiding, die met aandacht werd gevolgd, werd aan het slot warm toe gejuicht. De voorzitter zeide den spr. hartelijk dank en riep hem bij het ver trek een tot weerziens toe. Daarop werd de vergadering voort gezet en werden de statuten en een huishoudelijk reglement vastgesteld, ongeveer overeenstemmende met het ontwerp door het bestuur den leden voorgelegd. Het doel der vereeniging is het be grijpen en genieten van Kunst te be vorderen o.a.. door: het organiseeren van bijeenkomsten waar uitvoeringen, concerten en too- neelvcorstellingen, cursussen, voor drachten en tentoonstellingen op ver schillend gebied zullen worden ge houden. Men kan van deze vereeniging ge woon lid of aspirant-lid worden. Gewone leden zijn zoowel mannelijke als vrouwelijke personen, die den leef tijd hebben bereikt en instemmen met het bovenomschreven doel der vereeni ging. Aspirant-leden zijn zij, die den leeftijd van 18 jaar nog niet bereikt hebben. Zij hebben geen stemrecht. De bepaling der contributie wordt aan de leden overgelaten met inachtne ming van het minimum, dat, om het ook den smalsten beurzen mogelijk te maken zich bij ons aan te sluiten, voor dit vereenigingsjaar is vastge steld op f 3 per persoon en f 5 vóór een echtpaar plus belasting. Deze laatste kaart is persoonlijk. Het lidmaatschap geeft recht op 6 serie-concerten op vertoon van diploma Gemeenteraad. De Raad dezer Gemeente zal waar schijnlijk a.s. Maandag vergaderen. Op de Doezastraat werd een rijwiel in beslag genomen, welks berijder ver zuimd had zich een rijwielbelast'ng plaatje aan te schaffen. Gistermiddag om twaalf uur werd de 61 jarige loopknecht A. B., op de Breestraat aangereden door een drietal jeugdige wielrijders: gedeeltelijk door dat de man liriÊs van den weg liep. Hij kwam te vallen, en bleek niet in staat te zijn zeil zijn weg te vervolgen. Door dr. S. van de Eerste Hulpdienst werd hij onderzocht, die echter geen beenbreuk kon vaststellen. B. werd cTaarna voor observatie overgebracht naar het St. Elizabethsgesticht De bekende tabakshandel van den heer H. J. A. Wijtenburg alhier, komt op de Nederlandsch Indische Jaarbeurs te Bandoeng u|. met eon expositie van sigaren, tabak en pijpen. De vermoedelijke daders van den inbraak op „ZuiderzichtP. K. en J. R. die gisteren ter beschikking van den Officier van Justitie zijn gesteld, zijn ingesloten in het huis van bewaring in den Haag. Den 30jarigen J. E. trof gisteren, terwijl bij werkzaam was in een machi nale houtzagerij aan de Langebrug, een ernstig ongeval. Terwijl hij een cirkelzaag bediende, werd zijn aandacht afgeleid door eenige jongens die in de deur vfcn de werk plaats stonden, met het noodlottig ge volg, dat een hand tusschen de zaag ge raakte, en de duim nevens twee vingers nagenoeg werden afgesneden. Nadat de Eerste Hulpdienst een voor loopig verband had gelegd, werd de ge troffene ter verclere behandeling naar het St. Elizabehsgesticht overgebracht. In het belastingkantoor aar. de Langebrug kwam gistermiddag het drie en een halfjarig kind van een juf frouw die haar belastingplicht ging vol doen, te vallen,, waarbij een armp;e werd gekneusd. Ten nadeele van C de Ris een handwagen ontvreemd, waarschijnlijk door zekeren D. Te Den Haag slaagde voor het examen Duitsche Handeiscorresponden tie Ver. van Leeraren in talen en han delswetenschappen) de heer P. H. Zandstra alhier. A R. Kiesvereniging. Voor de verkiezingskosten van de A.R. Kiesvereeniging werden nog twee giften van f10 ontvangen. Examens. Christelijke Kweekschool vcor onder wijzers en onderwijzeressen L.O. Eindexamen. 3e greep. Opgeroepen ,4 candidaten. Afgewezen 1. Geslaagd *de dames A. C. Aalbeisberg, Noord- wijk, A. M. E. Couvee, Amerongen, A. C. Dol, Nieuw Vennep. SCHAKEN. Zomerwedstrijd Lehjlsch Schaakge nootschap. le groep: C. H. Hins remise met G. Bosscha. 2e groep: W. de Bruin wint van M. M. Segaar. 3e groep: D. de Jong verliest van J. D van Slijpe 4e groep: G. Schoppen verliest van Ph. S. de Laat de Kanter. F. Niewald wint van Th. A. M. Couwenberg. Onderstaande partij werd In de eer ste groep gespeeld. D 4 opening, wit: C. H. Hins, zwart: G. Bosscha. 1. d4 Pf6 2 Pf3 d6 3 c4 g6 4 Pc3 Lg7 5 e4 Pbd7 6 h3 0—0 7 Lf4 c6 8 Ld3 Te8 9 e5 Ph5 10 Lh 2de5: 11 de5: Pc5 12 Lc2 Ddl: 13 Tdl: f5. Thans staat zwart goéd, alleen het paard op h5 moet nog een betere plaats hebben, 14 0—0 a5 15 Td2 Le6 16 Td4 Lh6? 17 g4! fg4: 18 hg4: Tf8, zwart verliest thans een pino, 19 gh5: Tf3: 20 hg6: hg6: 21 Lg6: TafS 22 Le4 Tf2: zwart offert hans een stuk, maar houdt twee pion nen meer, met groot ere kansen op re mise. 26 Td2: Pe4: 27 Pe4: La2: 28 Kgl TeS 29 Pc5 b6 30 b3 Lbl 31 Tg2f Kf7 32 e6+ Kf6 33 Pd7f Ke6: 34 Pb6: Td8 35 Te2f Kf7 36 Lf4 Lf5 37 Kf2 Le6 38 Pc4 Lc4: 39 bc4: Td4 40 Lc7 Tc4: remise. BINNENLAND. DE KABINETSCRISIS. Mr. Schokking bij de Koningin ont boden. Naar de T e 1 e g r. verneemt, is In verband met de kabinetscrisis mr. J. Schokking, voorzitter van de Christe lijk Historische Kamerfractie bij H. M. de Koningin ontboden. Hoewel de heer Schokking wegens zijn ziekte nog niet uit is geweest, is zijn gezondheidstoestand zoodanig ver beterd, dat hij reeds in den tuin van zijn woning heeft kunnen wandelen. Vandaag zal de heer Schokking dus voor het eerst na zijn langdurige ziek te zijn woonplaats verlaten. Om zich zoo min mogelijk te vermoeien, zal de heer Schokking zich per auto van Leiden naar Den Haag begeven. MINISTER COLIJN OVER DE VER KIEZINGEN. De begroeting voor 1926 sluitend. De centrale anti-revolutionaire kies vereeniging- „Nederland en Oranje." 's-Gravenhage heef; gisteravond een vergadering gehouden ter bespreking ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 227» cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage* lijks geplaatst ad 40 cent. Binnenland Hoogleeraarsbenoemingen te Leiden. Overgangsexamen Stedelijk Gymna sium. Mr. Schokking bij de Koningin ont boden. Minister Colijn heeTT op een verga dering der anti-rev. kiesvereeniging in Den Haag meegedeeld, dat de begroo ting voor 1926 sluitend is. Buitenland. De toestand in Marokko is voor de Franschen ernstig De Engelsche regeering zal bemid delen bij het conflict in het mijnbe drijf. van den uitslag der Kamerverkiezin gen en ter viering van de rechtsche overwinning. Een half uur van te voren was de groote zaal van den Dierentuin reeds geheel gevuld en honderden moesten onverrichterzake terugkeerën. Voor den aanvang der vergadering werd staande het Wilhelmus gezon gen en daarna verschillende andere nationale liederen. Toen de nieuw gekozen en eenigë herkozen a.-r.' Kamerleden waar onder de ministers Colijn, Heemskerk en Van Dijk de zaal binnentraden, werden vooral deze laatsten met luide toejuichingen begreet. De voorzitter der Kiesvereen., Mr. H. B ijle veld, opende de vergade ring, liet zingen Ps. 75 1, ging voor in gebed, als Ps. 66 en herinnerde in zijn openingswoord aan de span ning, de vrees die er was op t\Ycens: dagavpnd en Donderdagmorgen, toen het scheen of de uitslag der verkie zingen anders zou zijn dan we ge wenscht had'den. Er is reden om dank baar te zijn voor den uitslag der ver kiezingen: laat daarom dit samenzijn staan in het teeken van dank. Den Haag is een bevoorrechte plaats, want we hebben zeven Kamer leden in ons midden. Spr. richtte zich tot hen allen afzonderlijijk en bracht hulde aan de ministers Heemskerk, Van Dijk en Colijn en voorts aan de Kamerleden Duymaer van Twist, De1 Wilde en Rutgers. Hij zeide niet te willen vooruitloopen op de din0 n, waarmee de Koningin zich neg moet bezig houden, maar, aldus spr., mocht de heer Rutgers tot een anderen wërk kring worden geroepen, dan zullen wij daarover, hoe gaarne wij hem ook als Kamerlid houden, niet teleurger steld zijn. De heer Bijleveld werd telkens door applaus onderbroken, inzonderheid, toen hij zich tot den heer Colijn richtte, een man, die vriend en vijand ons benijdt en wien hij dankte voor het voorbeeld dat hij gegeven heeft in onzen strijd en waardoor hij be zieling, moed en geloofsenthousiasme in onze gelederen heeft gewekt. Spr. wees er op, dat Minister Colijn zijn •jyerk thans niet behoeft ever te geven met in de ziel de beklemmende vrees, dat hij Hetgeen hij heeft opgebouwd in moeizamen iajjrbeid, nu weer zal zien afbreken. Aan de kracht en het vermogen van iederen mensch zijn echter grenzen. Als we de laatste maand, eigenlijk in heel de afgeloopen periode, ver wonderd stonden over wat deze man volbracht, gingen onze gedachten ook wel naar diens stille woning, en dan danken we God voor de hulp die Hij den heer Colijn schonk, dan denken we ook aan mevrouw Colijn (applaus1 Onder luide toejuichingen werden ais- nu aan mevr. Colijn bloemen aange boden. Op verzoek van Mr. Bijleveld werd onzen Kamerleden door de vergade ring Ps. 121 :3 toegezongen. Minister C o'l ij n, aan het woord komende, sprak allereerst een woord van hulde a'an het adres van Mr. Bij leveld, die reeds een korten tijd mi nister is geweest, en aan zijn minis terschap kwam een einde tengevolge van een meeningsverschil met de anti- rev. Kamerclub. Toch heeft dit in niets diens ijver voor de anti-rev. partij en liefde voor de beginselen doen be koelen en daaruit spreekt een karak- teradel, die spr. in het publiek wil memoreeren. (Daverend applausd^

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1